Spanning in Polen ten top Egypte eist rechten voor Palestij nen Opnieuw Reagans mes in sociale voorzieningen Surinaamse rijstboeren kondigen acties aan fPatthenette Voordeel-week! slaapzak nu 9.95 deken nu 9.95 dekbed nu 34.95 Extra versterkingen in alle grote steden EG wil van VS belofte dat rente laag blijft Trein met kernafval in België opgehouden DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Buitenland PAGINA 13 PARAMARIBO (ANP) - De rijst boeren in geheel Suriname gaan acties voeren tegen de legerlei ding in Paramaribo. De boeren zijn verbolgen over de eenzijdige vaststelling door de Surinaamse regering van de opkoopprijzen van rijst. Zij willen met hun ac ties aantonen dat de autoriteiten onder leiding van legerleider Desi Bouterse nu geheel verant woordelijk zijn voor de chaos, die zich in de Surinaamse rijst cultuur aftekent. Wat de aard van de acties zal zijn is nog niet dui delijk. Ook het bestuur van de vereniging van wetenschappelijk personeel aan de universiteit van Suriname heeft gedreigd tegen de regering in actie te zullen komen. Het bewind van Bouterse staat de laatste maanden onder toene mende kritiek van allerlei maat schappelijke groeperingen in Su riname die een grotere democra tisering van de staatsstructuu maatregel de regering vrij spel geeft aan de opkopers van rijst. Tijdens een vergadering in Para maribo van een actiecomité, dat de belangen van de rijstbouwers in geheel Suriname gaat beharti gen, werd erop gewezen dat de boeren in Suriname tot op de dag van vandaag als tweederangs burgers worden behandeld door opeenvolgende regeringen. De houding van deze "zich revolu tionair noemdende regering", zo werd gezegd, is in wezen de hou ding van een regering die des noods met militair geweld wil voorkomen dat de boeren strijd leveren voor verandering van de feodale economische structuren in de rijstsector. De vraag werd gesteld wat het eigenlijk voor een revolutie is, als de leiders "hun kanonnen en geweren rich ten op de hardwerkende en uit gebuite Surinamers om hun het zwijgen op te leggen, terwijl de uitbuiters worden gesubsi dieerd". De rijstboeren, vooral die in het district Nickerie die jaarlijks 5 miljoen balen rijst produceren, zijn radeloos. Indien er niet snel iets gebeurt om het conflict over de minimum-garantieprijs voor rijst tot een oplossing te brengen, zullen ongeveer 2.5 miljoen ba len rijst op het veld blijven zitten en wegrotten. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) De gespannen sfeer in Polen, aan de vooravond van de herdenking van de op 31 augustus 1980 tussen Solidariteit en de Poolse regering gesloten overeenkomst voor een vrije onafhankelijke vakcentrale, groeide gisteren naar een hoogtepunt. Oproerpolitie bezette belangrijke punten in de hoofdstad War schau en ook in andere steden, zoals Gdansk en Krakow, werd door leger en politie gepatrouil- HELSINGOER (Reuter) - De mi nisters van financiën van de Eu ropese Gemeenschap gaan pro- beren van de Amerikaanse rege ring de belofte los te krijgen dat de rente in de Verenigde Staten niet opnieuw zal gaan stijgen. Daartoe hebben ze dit weekein de in Helsingoer (Denemarken) besloten, aldus een mededeling van de Belgische minister van fi nanciën, Willy de Clercq. De EG zal de Verenigde Staten in de komende jaarvergadering van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) in Toronto ervan proberen te over tuigen dat er van een econo misch herstel in de Westeurope- se industrielanden niets terecht zal komen als de rente in de VS weer gaat stijgen. De gemeen schap zal er bij de Amerikaanse monetaire autoriteiten op aan dringen dat ervoor wordt ge zorgd dat de rentedaling blijvend is, aldus De Clercq. De Franse minister van financiën, Jacques Delors, verklaarde te genover de pers dat de meeste re geringen in Europa zich ondanks de rentedaling van de afgelopen week ongerust blijven maken over de hoge kosten die de dek king van financieringstekorten meebrengt. Hij merkte op dat het economische herstel in de EG- landen erg traag verloopt en wees erop dat zelfs een land als West-Duitsland, waar <Je rente betrekkelijk laag is, nog meer dan twee miljoen werklozen heeft. leerd. De regering heeft voorts een verbod op de vrije verkoop van alcohol afgekondigd. Het Poolse militaire regime vrees de dat, ondanks de inzet van een overmacht aan speciale militaire eenheden en politie, het volk de straat op zou gaan en aan de op roep van de sinds december vo rig jaar ondergronds werkende vakcentrale gehoor zou geven. De officiële Poolse media, met na me de door de militaire mach thebbers gecontroleerde radio en televisie, hebben de laatste da gen, en gisteren in nog sterkere mate, het volk bijna gesmeekt vandaag niet te demonstreren. In het weekeinde had de bevolking al te horen gekregen, dat elke de monstratie zou worden be schouwd als het begin van een gewapende opstand en dat die demonstraties meedogenloos zouden worden neergeslagen. Ook herinnerden de dagbladen er gisteren met grote nadruk aan dat het einde van de oorlogstoe stand zou worden bepaald door de mate van vrede en stabiliteit in het land, en dat het houden van demonstraties alleen het ver lengen van de oorlogstoestand inhoudt. In alle grote steden heeft de Poolse militaire leiding gisteren in de loop van de dag nog extra ver sterkingen laten aanrukken. Op alle strategische punten in de steden staan behalve pantser voertuigen ook waterkanonnen opgesteld. Het verbod op de vrije verkoop van alcohol betekent dat sterke alco holische dranken alleen mogen worden verkocht tegen inleve ring van distributiebonnen. Het rantsoen is op het ogenblik een halve liter per maand, zodat in dat opzicht niet veel te vrezen valt. Maar de Polen hebben al lang een manier gevonden om dat probleem te omzeilen. Vrij wel elk gezin - op zichzelf staand of gezamenlijk - distilleert en brouwt zijn eigen dranken. De schrale suikerrantsoenen wor den gebruikt om sterke drank te distilleren, die daarna wordt ver dund en als vervanging voor wodka wordt gedronken. Joodse leider wil inname "Mein Kampf' ANTWERPEN (AFP) - De lei der van de joodse gemeen schap in Antwerpen, André Gantman, heeft gerechtelijke stappen aangekondigd tegen de recente heruitgave van een Nederlandstalige versie van Adolf Hitlers "Mein Kampf'. Naar van de zijde van zijn orga nisatie werd vernomen, wil Gantman inbeslagneming van de boeken. Hij beroept zich daarbij op een wet van 30 juli 1981 tegen racisme en vreem delingenhaat die tot nu toe nog niet is toegepast. Van het boek zijn 5.500 exempla ren uitgegeven die in drie boekhandels in Antwerpen te koop zijn. De voorraad is zo goed als uitgeput, aldus uitge ver Alex de Jonckx volgens wie het hem alleen om een lu cratieve zaak was te doen. Hij kwam aan de tekst door een in 1974 in Nederland uitgegeven en later verboden Nederlandse vertaling van Hitiers boek te kopiëren. Milieuactivisten zijn er gistermiddag in geslaagd een trein met kernaf val op weg naar het Belgische Zeebrugge tot stilstand te brengen en 20 minuten op te houden. Spanje zoekt overleg ZEEBRUGGE (ANP/AFP) - Een groep milieuactivisten is er gis termiddag in geslaagd een trein met kernafval op weg naar Zee- brugge 20 minuten op te houden. De betogers hielden een zitstaking op de sporen. Ze hadden span doeken bij zich waarop stond: "kernenergie=moordenergie". Op een afstand van 600 meter daarvoor maakte een tweede groep demonstranten met span doeken de bestuurder erop at tent dat hij zou worden opgehou den. De tegengehouden trein was de eerste van de twee met kernafval geladen treinen die volgens plan gisteren naar Zeebrugge zouden rijden. Vanmiddag en morgen volgen er meer. De laatste trein vertrekt donderdag. Het is de be doeling dat de schepen "Andreas Smits en Kristin Smits" dan a.s. vrijdag Zeebrugge zullen verla ten. De politie heeft elf demonstranten, vier Belgen en zeven Spanjaar den, voor verhoor en indenti- teitscontröle opgebracht. De Bel gen zullen na verhoor worden vrijgelaten. De Spaanse betogers zullen worden overgedragen aan de vreemdelingenpolitie en eventueel worden uitgewezen, zo is van officiële Belgische zijde In verband met de transporten van Belgische en Zwitsers nucleair afval uit Zeebrugge is een nieuw schip van Greenpeace, de "Ce- derlea", gisteren vanuit Londen naar Zeebrugge vertrokken. Spanje NEW YORK (UPI) - Egypte heeft gisteren de onmiddellijke terug trekking van alle Israëlische troepen uit Libanon geëist en er kenning van de "nationale legi tieme rechten" van het Palestijn se volk. In een brief aan VN-se- cretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zei de Egyptische zaak gelastigde Amre Moussa dat "de ADVERTENTIE Van woensdag 1 t/m dinsdag 7 september. extra lage prijzen voor het piekfijn reinigen van uw beddegoed. afgeleverd in een stofvrije hoes Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-tilialen. Egyptische regering zich krach tig verzet tegen alle pogingen om de Palestijnse rechten te onder mijnen of het uitoefenen van die rechten door het Palestijnse volk te beperken". In de brief werd het akkoord inza ke Beiroet met instemming be groet, maar gezegd werd dat ver dere regelingen moeten worden getroffen voor eerbiediging van de Libanese soevereiniteit, terri toriale onschendbaarheid en po litieke onafhankelijkheid. "De eerste van dergelijke regelingen is de onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen van Liba nese bodem en het verdwijnen van alle resten van Israëlische aanwezigheid in Libanon". Hij zei dat Egypte zich verzet tegen elke poging de Palestijnse rech ten te ondermijnen. "Het recht van het Palestijnse volk op zelf beschikking moet erkend wor den voor een rechtvaardige op lossing van het Palestijnse vraag stuk", aldus de brief. "Onder de huidige omstandigheden is het niet te aanvaarden dat een pro ces, volgens welk kader ook, van toepassing zou kunnen zijn ter wijl Israël gebied van Libanon bezet". Zesentachtig dagen na de Israëli sche invasie in Libanon heeft Jasser Arafat, leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO, gisteren in een emotionele sfeer en onder uitvoerige veilig heidsmaatregelen Beiroet verla ten. Deze stad was 12 jaar door zijn beweging als basis gebruikt. Zeggend dat hy op weg was naar een nieuw tussenstation op een lange mars ging hij met 87 van zijn naaste medewerkers aan boord van het Griekse schip "At lantis" naar Athene waar hij ver moedelijk enkele dagen zal blij ven. Het vertrek viel samen met de te rugtrekking uit West-Beiroet van 1.200 Syrische militairen van de Arabische vredesmacht die zes jaar geleden na de burgeroorlog gestationeerd werden. Zij moch ten in tegenstelling tot de Pale stijnse strijders hun zware wa pens meenemen en zullen zich vermoedelijk hergroeperen in de OQstelijke Bekaa-vallei. De Israë lische premier Menachem Begin is voor een week vakantie naar Galilea gegaan waar hij morgen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Caspar Weinberger, zal ontmoeten die deze week een bezoek aan het Midden-Oosten brengt. Reage rend op berichten dat de Ver enigde Staten mogelijk nieuwe denkbeelden zouden opperen ter oplossing van het Palestijnse vraagstuk, zeiden Israëlische functionarissen dat Israel niet zou instemmen met pogingen tot wijziging van de akkoorden van Camp David. Deze voorzien in een soort van bestuurlijke auto nomie voor de Palestijnen in be zet gebied. Israel zou nooit in stemmen met de vestiging van een Palestijnse staat, zo werd nogmaals gezegd. Volgens zeer voorlopige cijfers van de autoriteiten in Libanon heeft de oorlog met Israël m drie maanden tijd een schade van ze ker tien miljard gulden aange richt. Dit bedrag, ongeveer gelijk aan de nationale begroting van het land, omvat alleen de recht streekse oorlogsschade. Spanje is van plan met de regerin gen van Nederland en Belgie contact op te nemen over het dumpen van radio-actief afval ten noordwesten van de Spaanse kust. Dit hebben zes vertegen woordigers van milieugroeperin gen en gemeenten in de Spaanse streek Galicië gisteren meege deeld. Volgens de delegatie, die met de Spaanse minister van buiten landse zaken Jose Pedro Perez- Llorca had gesproken, zal Ma drid de autoriteiten in Den Haag en Brussel laten weten hoe ge voelig deze zaak voor de bevol king van Galicië ligt. De leden van de delegatie toonden zich "optimitisch" en "zeer tevreden" over de reactie die zij hadden ge kregen van de minister. Met deze stap neemt de Spaanse overheid in feite officieel stelling tegen de dumpingen in de Atlantische Oceaan, zo menen de vertegen woordigers. De minister verklaarde tegenover de delegatie dat Madrid geen wettige middelen heeft tegen de stortingen en dat deze geen en kel gevaar opleveren. Toch wil de bewindsman proberen de be staande wetgeving aan te passen teneinde een betere contróle te kunnen uitoefenen over het af val, zo zeiden de vertegenwoor digers. Ook zou de minister be reid zijn naar nieuwe dumpplaat sen te zoeken. Volgens het bestuur van de Spaan se gemeente Corogne is het Ne derlandse schip de Scheldeborg gistermiddag verder gegaan met het dumpen van de vaten radio actief afval. De bemanning van de Scheldeborg kon door acties van milieu-activisten in rubber boten echter niet langer dan twee korte perioden van 15 tot 30 minuten werken. Zondag werd de dumping tijdelijk stopgezet na acties van de milieu-organisa- tie Greenpeace. De Amerikaanse president Reagan heeft eind vorige week een wet geweigerd die zijn regeringsapparaat in staat moest stellen nog 14.1 miljard dollar uit te geven in de laatste maand die van het belastingjaar 1982 rest. Vol gens Reagan zou dat een be grotingsoverschrijding van ten minste een miljard dol lars meebrengen. En dat niet alleen; via de wet zouden so ciale voorzieningen worden betaald die Reagan al eerder had verboden. Om nog maar niet te spreken van de presi dentiële woede over het feit dat de volksvertegenwoordi ging in het voorbijgaan ruim twee miljard kortte op het geld dat hij aan defensie wil de uitgeven. Vlak voor de tussentijdse ver kiezingen van november, die vrij algemeen worden gezien als een graadmeter voor Rea gans beleid, staat het Ameri kaanse staatshoofd voor een nieuwe confrontatie met het Congres, waar de Democra ten zullen proberen het veto te overstemmen. Maar zelfs als dat niet mocht gelukken, blijft het onmiskenbaar dat Reagan wederom uitgaven voor sociale voorzieningen (918 miljoen dollar) snoeit, die voor de Amerikaanse mo- dalen en degenen die nog minder verdienen, van groot belang zijn. Reagans onvervaarde optreden ten spijt - tijdens een vakan tie op zijn Californische ranch - vrezen de twee be langrijkste leden van zijn ka binet dat het veto alleen maar schade meebrengt. Minister van defensie Caspar Wein berger was tegen het blokke ren van de extra-uitgaven, ook al waren die lager dan hij wilde, omdat bij het opstellen van een nieuw aanvullende begroting het Pentagon mis schien nog minder krijgt Mi nister van buitenlandse za ken George Shultz zag plot seling 350 miljoen dollar ver dwijnen, die Reagan had wil len bestemmen voor de ont wikkelingshulp op strikt bi laterale grondslag voor Ame rika vriendelijk gezinde lan den in het Caraïbisch gebied. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zouden 27 re keningen waaruit salarissen en lopende uitgaven worden bekostigd, op nul komen te staan tegen de tijd dat het Congres op 8 september weer bijeenkomt. En om het Con gres onder wat meer druk te zetten zo snel mogelijk een nieuwe wet te ontwerpen, is er ook sprake van het tijde lijk op non-actief stellen van ambtenaren, en betaling van militaire salarissen uit inhou dingen voor inkomstenbelas ting en sociale verzekerin gen. Kortom, vanuit Califor- niê wordt de natie voorge houden dat de regeringsma chine weliswaar krakend tot stilstand zal komen, maar dat de president zelf er niets aan kan doen. ja zelfs de plicht heeft het onverantwoordelijk uitgeven van schaars geld te beperken. Boodschap Zoals gebruikelijk, zal alles weer op zijn pootjes terecht komen na verloop van tyd en behoort dit soort wrijvingen zeker in de verkiezingstijd by het vrije spel der politieke krachten. Maar de boodschap zoals die in Washington over komt. is duidelijk. Als Rea gan klaagt over een begro tingsoverschrijding van een miljard dollar, heeft hij het over het miljard voor de so ciale voorzieningen, onder meer bestemd om arme stu denten toch een voortgezette opleiding te geven, arme kin deren op lagere scholen te helpen en oudere werklozen aan deeltijdbaantjes te hel pen. De wet die Reagan afwees, vraagt om uitgaven die twee miljard dollar lager zijn dan hij zelf wilde besteden Het Congres schrapte uit zijn ver langens 2.9 miljard. Daarvan kwam twee miljard uit defen sie-uitgaven. De 2,9 miljard werd opnieuw besteed aan de sociale zorg. En dat wekte Reagans woede, omdat daar bij de vraag in het geding kwam wie er in de VS poli tiek de boventoon voert de president of het Congres Hoewel Reagan destijds duch tig de trom heeft geroerd over de bijstand die het Ca raïbisch gebied te wachten stond - in het politieke be lang van de VS - is het naar men mag aannemen tijdelijk verdwijnen van de gelden er voor vooral symbolisch: in Toronto komen deze dagen de Wereldbank-landen en het IMF bijeen, en de belangrijk ste vraag die daar moet wor den beantwoord, is of de VS hun bijstand aan ontwikke lingslanden van lieverlee ver minderen. Crisis De VS eisen van ontwikke lingslanden dat hun markt open wordt gelegd voor Ame rikaanse produkten, en wil len dat het bedrijfsleven bij wijze van hulp daar gaat in vesteren, terwijl de plaatselij ke regeringen hun begrotin gen snoeien. Waar de VS de buikriem aanhalen, wordt de rest van de wereld ook de adem min of meer afgesne den. Cijfers genoeg de Derde Wereld heeft in 1982 en 1983 per jaar honderd miljard dol lar nodig voor de meest nood zakelijke import en om schul den af te betalen die tot 500 miljard zijn opgelopen. De kans voor deze landen om op de min of meer vrije markt geld te lenen zyn gering. Des kundigen vrezen dat door de huidige crisis veel van de vooruitgang die in ontwikke lingslanden werd geboekt se dert de geïndustrialiseerde wt rold zich met hun lot be gon bezig te houden, onge daan wordt gemaakt Waar Wereldbank en IMF meer geld willen om dit te helpen voorkomen, leggen de Ame rikanen de nadruk op beper king, op militaire bystand, en is de Amerikaanse ontwikke lingshulp afgemeten naar de maat van zijn economie de laagste van alle democrati sche geïndustrialiseerde lan den. Zelfs in aanmerking ge nomen dat Amerika enorme sommen besteedt aan de op vang van vluchtelingen in ei gen land, en de duidelijke be perking van zijn eigen econo mie, die verhoudingsgewijs kleiner wordt naarmate Ande re economieën groeien, ver wijten deskundigen de VS kortzichtigheid, omdat Rea gan haastig is voorbijgesneld aan de wanhopige menselijke en politieke omstandigheden die in ontwikkelingsland, n het dagelyks leven veelal be palen President Reagan, terzelfder tijd aangevuurd en achterna gezeten door een luidruchti ge conservatieve achterban, heeft militaire uitgaven voor op gezet in zyn begroting In het buitenland verstrekt hy met militaire giften en lenin gen politieke bolwerken van een vaak twijfelachtig allooi, zo lang zy maar anti-commu nistisch zyn. In binnenland en buitenland moeten econo mische voorzieningen wy- ken. hoewel het duidelijk is dat politieke mobilisering le vensvatbaarder is wanneer die economisch wordt onder steund en niet alleen maar met wapens wordt aange wakkerd en afgedwongen HENK KOLB

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13