"Een geweldige behoefte me er helemaal in te storten" Yrcdesdiscussie beïnvloedt PIT-eollecte Niet allemaal tegelijk Verkiezingsportret (1) Shell helpt Den Uyl voor zesde keer lijsttrekker Protest vrouwen tegen onderzoek van zeebodem DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Varia PAGINA 11 In mei reikte premier Van Agt het miljoenste boek uit aan Toon Hermans, dat in drie jaar tijd van hem verkocht werd (dat 1.000.000e boek werd dus juist NIET verkocht, daar zullen de re kenmeesters rekening mee moe ten houden als ze het 2.000.000e boek willen vieren), en nog geen vier maanden later, de feest vreugdeballonnetjes zijn nog niet eens leeggelopen, ligt er alweer een zevende boek van Toon in de boekwinkels. Elk half jaar een boek, zo'n frequentie heeft hij met zijn cabaretvoorstellingen nooit gehaald! Deze 'nieuwe versjes en verhalen' (op zichzelf ook een on gebruikelijke combinatieonder de titel 'De Danstent in de Wei' telt 223 bladzijden, 220 versjes en 48 verhalen, dus luiheid kan je Toon Hermans in elk geval niet aanwrijven. Gemiddeld elke dag anderhalf 'dingetje', hetzij versje of verhaaltje, waarbij wel moet worden aangetekend dat je niet de indruk krijgt dat hij ook wel eens iets weggooit als het een maal is opgeschreven. Er zitten dingen tussen die je niet zonder samengeknepen tenen en billen kunt lezen, zoals: „Een vriendje van me heeft veel ge daan voor het uitstervende ge nootschap der beiaardiers. Je zou hem een lid van de beiaardieren bescherming kunnen of: Schoorsteenvegers krijgen maar zelden uitnodigingen diners bij te wonen. Kennelijk is men bang dat ze roet in het eten zullen gooi- Dat soort dingen. Maar het zijn dan ook niet de verhaaltjes in Toon Hermans' werk die mij in trigeren, maar de versjes, hoewel ik in de bioscoop bij het zien van een trailer van de komende Rol ling Stones-film, waarin je Mick J agger als een gek zag rond springen, duizenden ballonnen opstegen, de lichteffecten niet van de lucht waren en de Rolling Stones over het toneel rolden, op eens een Aha-Erlebnis kreeg. Wie had daar toch een raak commen taar op geschreven? Na enige tijd nadenken wist ik het opeens weer: Toon Hermans in 'De Dan stent in de Wei': Jongelui beweren nogal eens dat acteurs, redenaars, predikanten enz. dikwijls zo theatraal overko men, melodramatischniet écht genoeg. En ze zeggen dan, dat het toch om de waarheid gaat en niet om al die 'tralala' eromheen. Juist omdat ik het daar zo roerend mee eens ben, vind ik het zo gek dat er nauwelijks een uitings vorm te verzinnen valt, waarin de 'tralala' zulke absurde afme tingen bereikt als in de popmu ziek, van die zelfde jongelui. Onwaarschijnlijke vermommin gen. Uiterst melodramatische ex pressies, kreten en bewegingen. Super-bizarre belichting s-effec- ten, plus een olifantische geluids apparatuur. Waar moet ik als het om de waar heid gaat die waarheid zoeken?" „Elke kunstenaar is zo groot als het grootste van zijn werken" heeft de filosoof Schopenhauer gezegd, en als je dat toepast op de versjes van Toon Hermans kun je per bundel de geslaagde versjes op sparen, en de mislukte of zo-zo- versjes vergeten, om Uiteindelijk toch een behoorlijke bundel met versjes over te houden die nog ve le decennia lang de ronde zullen doen. Niet in de literaire bloemle zingen en naslagwerken, maar onder de mensen. Ik heb in het verleden al eens be toogd dat Toon Hermans' versjes op hun eigen wijze waardevol zijn, en zal nu een poging wagen uit te leggen waarin hun geheim schuilt. Net als psalmen en liedjes rijmen ze en hebben vaste vor men. En er wordt een gedachte in ontwikkeld die zo verwoord is, dat ze onmiddellijk te vatten is, zonder dat je haar nog eens over hoeft te lezen of je suf hoeft te pie keren. Ik kan het mis hebben, maar ik denk dat het met de mensheid zo gesteld is: alle mensen hebben min of meer dezelfde emoties en dezelfde gevoelens als het om de essentiële zaken van het leven gaat: dood en geboorte, liefde en geluk, ziekte en gezondheid, vreugde en verdriet, goed en kwaad. Waar meneer De Jong en meneer De Vries in verschillen is, dat meneer De Jong, door een an dere opvoeding, een andere scho ling en een ander milieu, op een andere manier over die essentiële zaken moet en ook wil worden aangesproken dan meneer De Vries, om toch dezelfde emoties bij hem op te roepen. Als De Jong wèl ontroerd wordt door een ge dicht van J. C. Bloem over de dood, maar niet door een versje van Toon Hermans over de dood, en De Vries daarentegen wel ont roerd wordt door dat versje van Toon Hermans en niet door dat van J. C. Bloem, dat zijn beide verzen even effectief en even waardevol, zoals ook de heren De Jong en De Vries even waardevol zijn (de een is een prima leraar, de ander een prima loodgieter). De komende week komen in onze krant de vier lijsttrekkers van de grootste politieke partijen aan het woord in het kader van de Tweede-Kamer- Si1 .!Kcn op 8 sePtember. Vandaag een gesprek met drs. J. M. den Uvl lijsttrekker van de Partij van de Arbeid. Het gaat weer wat beter met de PvdA, als we de opi- niecijfers mogen geloven. Maar het gaat ook heel wat slechter met de wereldeconomie. De keiharde cijfers daarover moeten we geloven. Voor drs. J. M. den Uyl zijn dat twee aanleidingen om er nog eens extra tegenaan te gaan in zijn zesde en laatste ver kiezingscampagne als lijsttrekker van de PvdA. De 63-jarige partijleider blaakt van energie. „O nee, o nee. Dat is nog helemaal geen uitgemaakte zaak". Opmerkelijk optimistisch reageert Joop den Uyl op onze 'binnenkomer', dat we de nieuwe op positieleider komen spreken. „Het is wel waar schijnlijk dat CDA en VVD een meerderheid halen en Van Agt zal er ongetwijfeld naar streven, maar naarmate de PvdA zich herstelt, zal het toch min der voor de hand liggend worden". Joop den Uyl: duidelijk minder kopzorgen dan anders. Het herlevend dissidentendom binnen het CDA (,,ik wil daar geen overdreven betekenis aan hechten") is volgens Den Uyl een teken aan de wand. „De positie van het CDA is structureel aan het verzwak ken. Je zag het bij de raads- en statenverkiezingen. Wat zich nu aftekent, is een ver zwakt CDA en een versterkte WD. Ik denk dat velen in het CDA zich achter het oor krabben: zal dat niet een voortgaand verlies voor het CDA betekenen?". Den Uyl signaleert duidelijke spanningen binnen het CDA. „Als Lubbers komt verklaren dat er geen plaats is voor dis sidenten en als de heer Nij- pels verklaart dat er niet met een verdeeld CDA geregeerd zal worden, dan zijn dat alle maal aanwijzingen van inter ne spanningen. Zo gladjes en zo vanzelfsprekend ligt het kennelijk allemaal niet, ook al weet ik wel dat de leiding er op uit is weer met de WD te gaan". Minder zorgen Voor de zesde keer lijsttrekker, en Den Uyl zegt nog nooit zo ontspannen te zijn geweest als nu. „Ik heb altijd de nodi ge zorgen rondgedragen. Hoe moet dit, hoe moet dat? Dit keer heb ik dat ontzettend weinig. De balans van ons be leid in het vorige kabinet is opgemaakt, ik ben daarop aanspreekbaar, we hebben een heel nuchter, concreet program voor het aanpakken van de crisis, en er is een dui delijk herstel van sympathie voor de partij. Duidelijk min der kopzorgen dan anders". „Ik zeg ook niet dat ik helemaal geen problemen heb", zegt hij na onze verwijzing naar het opvolgingsprobleem dat hem noopte nog eenmaal het rode vaandel zelf te dragen. „Maar laat ik het zo zeggen: ik heb niet meer het gevoel dat ik me waar moet maken. In de opiniepolls sta ik wat betreft vertrouwen in de per soon beslist niet aan de top, en zeker niet vergeleken met 1977. Dat weet ik best, maar daar lig ik niet wakker van". Die opgewektheid geldt niet voor de diepere drijfveren achter Den Uyls geprolon geerde lijsttrekkerschap. „De economische crisis verdiept zich. Er is geen herstel van de economische produktie noch van de wereldhandel. De af grijselijke werkelijkheid is, dat voor het eerst sinds de oorlog het inkomen, per hoofd in de niet-oliepróduce- rende ontwikkelingslanden nu daalt. Problemen waar je geen stadion vol mensen voor in vuur en vlam krijgt, maar ik heb een geweldige behoefte om me daar nog eens helemaal in te storten. Te trachten leiding te geven, iets te bereiken". Meer werk De boodschap van de PvdA in deze campagne is duidelijk. Bezuinigingen en loonmati ging zijn nodig, maar alleen verantwoord als ze leiden tot werk voor meer mensen. Den Uyl en de zijnen zijn uit het tweede kabinet-Van Agt ge stapt omdat de meerderheid daarin naar hun mening te eenzijdig het accent op bezui nigen legde. Toch wil de PvdA na 8 september weer regeren. Mèt CDA en D'66. Maar dan in een evenwichti ger samenstelling. „Doordat D'66 zich op sociaal- economisch terrein steeds meer vereenzelvigde met het CDA, ging het voorziene evenwicht in het kabinet ver loren waardoor het onwerk baar werd. Dat was beslis send voor de val van het kabi net en dat mag zich niet her halen", zegt Den Uyl. „Als D'66 weer een politieke factor van betekenis wordt, waar het nu overigens niet naar uitziet, dan zal in de ka binetsformatie stellig een duidelijker keus van ze wor den velangd." Onnozel „Onnozelonnozel". Zorge lijk schudt de socialistische voorman het hoofd als hij te rugdenkt aan een opmerking van Terlouw, dat de PvdA een programmatische zwen king heeft gemaakt en nu achter D'66 aanloopt. „Alle partijen hebben terecht hun program bijgesteld in het licht van de enorme verslech tering van de economie. De vooruitzichten voor herstel van de wereldeconomie zijn veel somberder dan een paar jaar terug. Daarom legt de PvdA, als enige van de grote partijen, grote nadruk op her verdeling van werk. Daar lo pen we mee voorop en ik denk dat D'66 wel zal vol gen". Volgens Den Uyl heeft Jan Ter louw last van „een black-out" als hij beweert dat de PvdA voor de noodzakelijke bezui nigingen is weggelopen door een crisis te veroorzaken. „Dat kan hij niet menen. De werkelijkheid is dat in het ka binet Van Agt II tachtig pro cent van alle bezuinigings maatregelen voor rekening kwam van de ministers van de PvdA. De enige daarbui ten die een portie had op te brengen was mevrouw Gar deniers. De drie D'66-minis- ters stonden daarbuiten, die zijn er nauwelijks aan te pas gekomen". „Ik denk ook dat dat nu juist een van de redenen is waar om D'66 bij de kiezers in de verdrukking is gekomen. Dat men zag dat D'66 in de luwte zat, en de PvdA in de hoek waar de klappen vallen. Ach ja, dit soort uitspraken van Terlouw zijn grootspraak". Blokkade Mocht er in de formatie op nieuw worden gewerkt aan een coalitie van CDA. PvdA en D'66, dan belooft de kwes tie van de kruisraketten een van de belangrijkste struikel blokken te worden De PvdA blijft bu haar absolute afwij zing („met de PvdA in de re gering komen die dingen er niet"), terwijl Van Agt on langs eiste dat de socialisten zich bij voorbaat zullen neer leggen bij een meerderheids besluit van het parlement daarover. Volgens Den Uyl zyn CDA. PvdA en D'66 eensgezind in hun streven de komst van de nieuwe wapens te voorko men. Alleen willen CDA en D'66 niet uitsluiten dat het er toch eens van zal moeten ko men. „Wat ligt er nu meer voor de hand dan dat CDA en D'66 zeggen: wy zijn ook te gen die raketten, dus zo gaan we aan de gang. daar is ons beleid op gericht, alleen ma ken wy een opening dat eventueel...uiteindelijk, mis schien toch. Nou dat blykt dan wel, maar voorlopig gaan we ervan uit dat we het eens zyn. dat die raketten er niet komen". "Rariteit" Den Uyl windt zich op. Wijst op geluiden in Amerikaanse mi litaire kringen, dat nooit met die kruisraketten begonnen had moeten worden. „Het is toch te dwaas dat Van Agt de PvdA in zo n situatie wil ver bieden op te stappen als een meerderheid in het kabinet ze toch wil plaatsen? Hij dwingt ons bij voorbaat rege- nngsverantwoordelykheid te nemen voor die plaatsing. Een rariteit". De PvdA heeft er geen moeite mee de mogelijkheid van eventuele plaatsing van de raketten in de verdere toe komst open te laten in een re geerakkoord, als voorkomen maar het hoofddoel is. Den Uyl maakt er ook geen hals zaak van of het dreigende op stappen van PvdA ministers bij een eventueel plaatsings- besluit precies zo in de for matiestukken wordt vastge legd. als in de befaamde voet noot van 1981. „Voor mij hoeft dat niet weer zo te ge beuren. Maar er kan geen twijfel bestaan over de afwij zing van de PvdA van die ra ketten. Die staat volstrekt vast. Als men dat maar weet is het prima". "De discussie over oorlog en vrede beïnvloedt de collecte voor het PIT" (Protestants Interkerkelijk Thuisfront - red.). "Sommige ker keraden met een overwegend IKV-mening" (Interkerkelijk Vredesberaad - red.) "geven geen toestemming meer om in hun ge meente voor het PIT te collecte ren. Zij denken, dat het PIT een pro-kernwapenorganisatie is. Dat berust op een groot misver stand". Zegt hoofdvlootpredi- kant F. L. van der Bom, sinds juli voorzitter van het PIT. "Het is het PIT te doen om de aan wezigheid van de kerk in de bij zondere situatie van militairen. Gedwongen door de overheid verblijven zij vaak in een andere plaats dan hun woonplaats. Bo vendien legt de krijgsmacht een bijzondere claim op hen, gezien de doelstelling van de krijgs macht - namelijk dreiging met afschrikking -, de organisatie van het leger - hiërarchische op bouw de onregelmatige dien sten en de overplaatsingen". In het PIT werken verschillende organisaties samen. De bekend ste daarvan, 'Pro Rege', beheert de 36 protestantse militaire te huizen in Nederland, 5 militaire centra in West-Duitsland en nog enkele 'overzee'. Het rijk betaalt het salaris van de 120 leger-, vloot- en luchtmachtpredikan ten. Het PIT zorgt onder meer voor bijbels, andere lectuur, de inventaris van de tehuizen en de bekende kerstpakketten. Jaarlijks houden zo'n 900 plaatse lijke gemeenten een collecte voor het PIT. Dat brengt onge veer f. 1 miljoen op. Hoewel ook de straatcollecte de te rugslag van de economische om standigheden ondervindt, hoopt ds. Van der Bom, dat het grote aantal trouwe collectanten het PIT toch op het rechte financiële pad zal houden. Geen collecte in De Kaag De hervormde kerkeraad in De Kaag heeft besloten, niet mee te doen aan de door de synode aan bevolen collecte in het kader van de Vredesweek. Uit deze kerk- collecte worden onder meer de kosten van de IKV-campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land' betaald. De synode krijgt van de kerkeraad een brief waar in de bezwaren worden toege licht. De Kaagse kerkeraad heeft grote zorgen over de ontwikkelingen in en rond het Interkerkelijk Vredesberaad. Zijn indruk is, dat het eigenlijke, heel wezenlijke vraagstuk van de kernbewape ning op de achtergrond is ge raakt om plaats te maken voor kleine oorlogjes over de vraag of men voor of tegen het IKV is. 'De onhandige en vaak arrogante houding en presentatie van het IKV veroorzaakt felle emoties en grote verwarring", aldus het ker- keraadsverslag. "Óp deze manier is een zinvol nadenken in de kerk over het enorme vraagstuk van de kernbewapening onmo gelijk". De Doopsgezinde Vredesgroep houdt komende zondag in het Broederschapshuis te Elspeet een extra algemene ledenverga dering. Daarin komt een even tuele weigering van de vredes groep ter sprake om een deel van de loonbelasting van de functio naris af te dragen aan de belas tingdienst. Met deze weigering zou worden aangegeven, dat de vredesgroep niet langer mede verantwoordelijk wil zijn voor de defensie-uitgaven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ooltgensplaat J. P. Nap Neer- langbroek, te 's Gravenzande J. Voordouw Heerde; benoemd tot leraar godsdienst aan de Nassau- scholengemeenschap te Breda W. Dijkerman Chaam; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Aarlanderveen J. J. Stoutjesdijk Ulvenhout (Breda). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Linschoten (deelwerk) R. W. Scholten aldaar. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Bunschoten- Spakenburg H. Stolk Kampen. Deze maand gaat ds. A. J. den Tonkelaar te Warmond met pen sioen. Op 26 september neemt hy in een dienst (half 3) afscheid. De dag daarvóór is er een receptie in het Trefpunt. Op 10 oktober wordt ds. G. H. N. Germans te Vijfhuizen bevestigd tot predikant van de hervormde gemeente in Sassenheim. In een gemeenschappelijke dienst van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk doet hy 's middags intrede. Een paar maanden geleden heeft de Wereldzending van Johan Maasbach de overbodig gewor den gereformeerde Immanuel- kerk in de Utrechtse wijk Hoog raven aangekocht. De evangelist zal deze kerk op woensdag 29 september (8 uur) officieel hero penen. Van 30 september tot en met 3 oktober zyn er elke dag speciale diensten. Kardinaal Willebrands brengt de ze week als voorzitter van het Va ticaanse Secretariaat voor de Eenheid een bezoek aan het Ser- viseh-orthodoxe patriarchaat in Belgrado (Joegoslavië) Onder werp van gesprek is onder meer de praktische samenwerking tussen orthodoxen en rooms-ka- tholieken. 'Dialoog voor de vrede, een uitda- gtng aan onze ttjd' u het thema dat de paus heeft gekozen voor de 'wereldvredesdag' m zijn kerk, januari volgend jaar. ADVERTENTIE HAARLEM (GPD) - Een groep van ongeveer honderd vrouwen heeft gistermorgen om elf uur twee afdelingen in het gebouw van de Rijks Geologische Dienst in Haarlem bezet. De groep, die zich „De boze zee meermin" noemt, deed dit als protest tegen onderzoek van de zeebo dem als opslagplaats voor hoog radioactief afval Volgens de bezetters, die in het gebouw spandoeken hadden opgehan gen, heeft het schip de Tyro, in beheer bij de dienst, afgelopen voorjaar deelgenomen aan een internationaal onderzoekprogramma dat volgens hen tot doel heeft deeeefinitieve opbergplaatsen voor kernsplitsingsaf- val te vinden. Tot nu toe wordt alleen laag- en middenactief afval in zee gestort. De politie is gisteren, na een bezetting van ruuuuim drie uur, overgegaan tot ontruiming. Ongeveer dertig vrouwen zijn aangehouden op grond van aangerichte vernielingen. Muren zijn beklad en er zyn stickers ge plakt op kaarten die daardoor onbruikbaar zyn geworden. Steeds meer mensen tanken bij Shell Want daar hebben ze altijd lage pri)zcn Op bijna al onze Shell Zelf Tank Stations ook langs de snelweg, betaalt u nu niet meer dan f 1.63'voor normale benzine en f 1.70' voor super Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder. En voor dat geld tank je nog bij Shell ook!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11