Jan Raas gaat op jacht Mes gaat mogelijl in huur-subsidie -c Pieters: inpakken en dan wegwezen Grote belangen op spel voor Brits bedrijf 3- Zeeuw precies op tijd in vorm Kleine ploeg naar EK Kabinet worsteltmet financiering Vijf CDA- kandidaten tegen kruisraket Pater geeft stera-advies: CDA'ers boos DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Varia DEN HAAG (ANP) Urenlang trainde Jan Raas de afgelopen weken met zijn "maatje" Cees Priem in het vlakke Zeeuwse land. Op de dijken schaafde hij aan zijn conditie. Ook in de Ronde van Nederland maakte hij de nodige kilometers. Deze week wordt die tred vervolgd, met als intermezzo morgen een koers in Geraardsbergen (België). Vrij dag stapt Raas in het vliegtuig dat hem brengt in Goodwood, waar twee dagen later het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners wordt gehouden. Een wereld kampioenschap, dat in dubbel opzicht belangrijk is voor de man, die als wielerprof veel furore maakte. Voor het WK in Engeland is Jan Raas één van de grote favorieten. Niet voor niets is de bonkige Zeeuw in die favorietenrol ge duwd. Ten eerste is hij een ren ner die zich het beste manifes teert in eendaagse wedstrijden. Hij heeft dat in het verleden dik wijls genoeg aangetoond en zijn "klassieke erelijst" is voor Ne derlandse begrippen uniek. In de tweede plaats is het parkoers in Goodwood nogal vlak en heeft de wind vrij spel. Dat zijn twee omstandigheden, waarbij Raas zich kiplekker voelt. Hij is geen man voor een sterk geacciden teerd terrein. Sinds zijn val, twee jaar geleden in Parijs - Roubaix, heeft hij in echte bergritten last van zijn rug en van nature heeft hij ook al niet de bouw van een klimmer. Al deze feiten maken Raas tot kanshebber nummer één. Daar komt echter nog bij dat het WK in Engeland wordt gereden en Raas rijdt al vele jaren in dienst van een Engelse sponsor (TI Ra leigh). Een vooraanstaand lid van de ploeg als wereldkam pioen zou deze sponsor natuur lijk welkom zijn. Raas zelf gaat niet gebukt onder de extra druk. De inmiddels 29-jarige renner uit 's Heerenhoek maakte in de Ron de van Nederland een ontspan nen indruk. Raas: "driejaar geleden in Valken burg was ik nerveuzer. Deson danks lukte het mij daar wereld kampioen te worden. De druk is nu minder groot, omdat ik al een goed seizoen achter de rug heb met overwinningen in Parijs Roubaix en de Amstel Goldrace. Voor sommigen ben ik nu al we reldkampioen, maar de realiteit UTRECHT (ANP) - Nederland zal bij de dertiende Europese atletiekkampioenschappen, die van 6 tot en met 12 sep tember in Athene worden ge houden, vertegenwoordigd zijn met tien atleten: vijf da mes en vijf heren. De ploeg bestaat uit: Ria Stal man (Sparta, discus), Carla Beurskcns (Festina, mara thon), Annie van Stiphout (HAC, marathon), Elly van Hulst (Olympia '48, 800 en 1500 meter), Tineke Hidding (Daventria, zevenkamp), Cor Vriend (PSV, marathon), Ge rard Nijboer (Daventria, ma rathon), Rob Druppers (Hel las, 800 meter), Arno Körme- ling (Sisu, 800 meter) en Ro bert de Wit (PSV, tienkamp). Sprintster Els Vader (Zeeland sport) en 400 meter hordenlo per Hugo Pont (Sisu) zijn af gevallen. Het tweetal was en kele weken geleden na de na tionale titelstrijd in Amster dam aangewezen voor Athe ne, hoewel het nog niet aan de Knau-limieten had vol daan. Gisteren voerde de KNAU het duo af omdat het de afgelopen weken niet heeft kunnen aantonen in stijgende vorm te verkeren. Ook Jeroen Bronwasser (PH, verspringen) alsmede een 4 x 400 meter ploeg bij de heren zijn bij de organisatoren in Athene afgemeld, omdat niet voldaan is aan de voorwaar den die de KNAU bij de voor lopige aanwijzing had ge steld. Trainingscoördinator Herman Buuts heeft de tech nische leiding van de mini- equipe. is dat ik zondag eerst 280 kilome ter op de fiets zit en dan nog moet winnen ook. Zover is het nog niet". Uitstekend In de Ronde van Nederland, waar in hij achter winnaar Bert Oos terbosch tweede werd, reed Raas uitstekend. Hij zegevierde in de proloog en in de individuele tijd rit over 23 kilometer kon hij zich meten met de besten. Hij eindig de als zesde tussen specialisten als Oosterbosch, Knetemann en Jan van Hou welingen. Het lijkt dan ook zo, dat Raas zich over zijn vorm geen zorgen behoeft te maken. Zorgen maakt hij zich ook niet over de concurrentie Raas kan rekenen op de steun van een homogene ploeg, maar zal ook steun geven wanneer Knetemann, Zoetemelk of Kui per in een beslissende ontsnap ping zit. Als voornaamste tegen standers lepelt Raas gerouti neerd het vertrouwde rijtje op: de Italianen Francesco Moser en Giuseppe Saronni, de Fransman Bernard Hinault, de Ier Sean Kelly, de Australiër Phil Ander son en de Zwitser Urs Freuler. Raas: "het zijn de bekende na men. Deze renners hebben dit seizoen vaak bewezen veel in hun mars te hebben. Freddy Maertens (de titelverdediger) heeft dit jaar nog niets laten zien, maar wellicht dient hij zich in Goodwood plotseling weer aan. Met hem weet je nooit waar je aan toe bent". Raas heeft een andere voorberei ding gedaan dan voorgaande ja ren. Hij liet bewust enkele finan cieel aantrekkelijke criteriums lopen. Op die dagen trainde hij in Zeeland. De afgelopen week was hij één van de smaakmakers van de Ronde van Nederland, die dit jaar slechts acht dagen voor het WK afliep. De laatste jaren zat er tussen de laatste etappe van de profronde en het WK een periode van twee weken. Volgens Raas is de huidige situatie beter. "De Dagprijzen op OLTC LEIDEN - Voor het eerst dit tennisseizoen worden er tij dens het OLTC 30+ toernooi dagprijzen weggegeven. Guus Pieters slaagde erin de eerste in de wacht te slepen. Hij moest om de prijs voor de langste partij de bemachti gen overigens wel twee uur en twintig minuten op de baan staan tegen Jan Spek: 1-6, 6-4, 6-2. Jan Raas destijds in de Regenboogtrui. De Zeeuw waagt dit weekeinde poging. Ronde van Nederland viel op een gunstig tijdstip. Al met al een prima voorbereiding". Over het late tijdstip van vertrek naar En geland is Raas kort. "Wij zijn veel reizen gewend. Wij hebben geen trainingskamp en een lange ac climatiseringsperiode nodig zo als profvoetballers. Wij zijn niet van die mietjes, die, als het mis gaat, klagen over aanpassings problemen en dergelijke" Binnen de WK-ploeg is de sfeer in middels ook verbeterd. Er waren problemen ontstaan tussen Hen- nie Kuiper en de renners van Post. Volgens Kuiper hadden Raas en de zijnen zich in bepaal de wedstrijden niet aan onderlin ge afspraken gehouden. Kuiper, zeker niet de grootste dwarslig ger, wilde dat eerst uitgesproken hebben alvorens aan een gesprek over het WK te beginnen. In Bom, waar de vergadering onder leiding van coach Gé Peters za terdag plaatshad, vielen harde woorden, maar er werd een ak koord bereikt. Raas: "de sfeer in de ploeg is goed. De moeilijkhe den zijn uitgepraat. Maar die pro blemen krijg je. als je met lan denploegen rijdt. Een wereld kampioenschap voor merken ploegen is in mijn ogen een eer lijker strijd. Dat zal er voorlopig echter niet van komen". Raas ziet Goodwood tenslotte niet als zijn laatste kans om voor de tweede keer wereldkampioen te worden. Wel is hij ervan over tuigd, dat het parkoers volgend jaar in Zwitserland te lastig voor hem zal zijn. Raas: "dit is één van mijn laatste mogelijkheden. Vol gend jaar heb ik weinig kans, maar in 1984 ben ik net 32 jaar. Ik zie niet in waarom ik dan niet met de besten zou kunnen mee komen. Voorlopig wil ik nog drie tot vier jaar doorfietsen. Het pe loton dient dan ook nog eventjes rekening met mij te houden". Erg veel plezier bejeefde Pieters niet aan deze overwinning, korte tijd na de titanenstrijd tegen Spek werd hij door Frans van Gerven met 6—1, 6-1 van de baan af geslagen. Frans Beker, eveneens in het het herenenkelspel C, had een kort stondig optreden op zijn eigen park. Jan van der Klugt gunde hem slechts één game. De ten on rechte als eerste geplaatste Coen Heringa werd door Jan Schonen berg al in de eerste ronde gewipt: 6—7, 3-6. Jan de Groot staat als tweede genoteerd voor Rob van Wijngaarden en Rob Alting Sie- berg. In de mixed C bereikte het echtpaar Endema de kwartfinale dankzij een overwinning op Ca- rolien Beker en P. Smit: 6-2, 5-7, 6-3. In het herendubbel spel C moesten zes koppels zich terugtrekkeri Wegens dëzelfde blessure, (zweepslag). In het herepenkelspel B speelde de als vierde geplaatste Adrie van Leeuwen zich in de halve finale door achtereenvolgens Thijs Steensma en Co Korteweg te ver slaan. In dit onderdeel is Frits Luyk favoriet voor Jaap Tem- minck en Robbert-Jan van der Feen. De juist 30 jaar geworden Van der Feen klopte Ad van der Berg in drie sets: 6—3, 4—6, 6—1. In het damesenkelspel B is Mau reen Meyer favoriet. Joly Drok is de papieren nummer twee. De meeste inschrijvingen voor één onderdeel waren voor het ge mengd dubbelspel D. In dit on derdeel zijn als eerste geplaatst Castien en Boukens voor het echtpaar Westduin, die echter Ruby Jansen van de atletiekver eniging De Bataven was zondag nog veel sneller dan wij lieten blijken. In plaats van de 600 me ter in 1.48 af te leggen maakte zij in werkelijkheid een tijd van 1.46.08. En dat scheelt nogal wat. wegens een blessure moesten opgeven. Derde en vierde zijn ge plaatst de echtparen Kuntze en Van Rees. In het herenenkel D staat de kers verse D-kampioen van de Uni cum onderlinge als eerste op de lijst. Hij maakte zijn plaatsing vooralsnog waar met twee 6-3, 6-1 overwinningen op Buis en Mens. De als derde geplaatste Delftenaar Jan Drok werd uitge schakeld door Bogus: 3—6, 0—6. Bij de dames in D won de met een plaatsing als tweede toch ka rig gehonoreerde Trees van dér Voort tweemaal. R. de Klerk van De Boekhorst is als eerste geno teerd. In het herendubbel D wonnen de als eerste geplaatste Bram de Feyter en Ton Poots van de gebroeders Minck: 6-1, 6-2. Broer Theo Poots deed het met "houd je mond" Cock Week hout minder goed. Dit duo ver loor in drie sets van wedstrijdlei der Albert Kuntze en Danny Klein: 6-3, 2-6, 6-7. ARNOLD VAN DER CAPELLEN. iii liiiiiiiiin Het laatste regeltje van de Sport krant - "Wij staan gereed, U ook" - daar wil ik even op inha ken. Ja, wij ook, maar de moeder aller sporten schijnt toch het stiefkind te zijn. Leiden bezit een schitte rende baan in de Leidse Hout waar vele jongeren en ouderen goede sport bedrijven. Geen regeltje kon er in uw overi gens leuke krant vanaf, wel vele bladzijden over voetbal. Jam mer, een beetje aandacht voor onze atleten, onder wie ook vele bekende, was toch wel erg fijn geweest. Mevr. C. Politiek A. Schweitzerplein 8 Voorschoten DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt een verlaging van de indivi duele huursubsidie. Mi nister Nypels (volkshuis vesting) gaf gisteren in een commissievergade ring vart de Tweede Ka mer te kennen dat het ka binet met de financiering van deze subsidievorm worstelt. Volgens het PvdA-kamerlid Duin- ker kan die mededeling niets an ders betekenen dan dat er een verlaging van de subsidie op komst is. „Dat betekent", aldus gisteren een verontwaardigde Duinker, „dat het kabinet de mensen meer voor het wonen wil laten betalen. Dat gaat lijnrecht in tegen de afspraken die er zijn gemaakt met dit parlement". Duinker zei te vrezen dat er grote ongerustheid zal ontstaan bij huurders „omdat er toch al aan alle kanten wordt geknaagd aan hun inkomenspositie". Duinker verlangt over de kwestie een uit spraak van de Kamer. Op dit moment worden mensen met een minimuminkomen geacht 11,13 procent van dat in komen aan huur te betalen en mensen met een modaal inko men 17 procent. Wie meer betaalt dan die normen krijgt dat meer vergoed via de individuele huur subsidie. Als deze percentages verhoogd worden moeten huur ders dus een groter deel van de huur zelf opbrengen en wordt de subsidie automatisch lager. Minister Nypels van volkshuisves ting kan doorgaan met zijn expe rimenten voor decentralisatie; het overdragen van rijksbe voegdheden naar gemeenten, voor wat betreft de woningbouw. Ondanks veel kritiek op de plan nen stemde een meerderheid van de kamercommissie voor volks huisvesting gisteren in met de grote lijnen. Alleen de WD-fractie eist dat de regering de huidige plannen her ziet omdat uitwerking erg duur zou zijn (de gemeenten zouden meer ambtenaren in dienst moe ten nemen) terwijl de lokale be sturen niet werkelijk meer te zéggen krijgen. Nypels ontkent overigens dat zijn plannen geld kosten. Het nieuwe systeem zorgt dat de scherpe toezicht van het Rijk, dat nu elk afzonderlijk bouwplan keurt en per woning subsidie toekent, verdwijnt om plaats te maken voor de situatie waarbin nen gemeenten een bepaald bud get krijgen die ze binnen voor waarden zelf kunnen verdelen over verschillende bouwprojec ten. De provincie moet dan toe zicht houden. Op dit moment wordt met dat nieuwe systeem in fasen geëxperimenteerd in een aantal gemeenten, waaronder Leiden. Alle fracties waarschuwden giste ren de minister voor een te ster ke rol die de provincie lijkt te krijgen binnen de decentralisa tie. De Kamer vroeg de minister ook de kritiek van corporatiebe- sturen en belangengroepen van bewoners in acht te nemen. Die vrezen namelijk dat zij in het nieuwe model te afhankelijk worden van de willekeur van ge meentebesturen. Zowel PvdA als D'66 wil daarom gemeentebe sturen straks verplichten een vi sie op het plaatselijk woning bouwbeleid te laten maken zodat gemeenteraad en plaatselijke be langengroepen daar democrati sche controle over kunnen uitoe fenen. AMSTERDAM (ANP) De milieu-organisatie Greenpeace heeft er, na de Sirius, een tweede schip bij: de Cedarlea. Het schip is gisteravond aangekomen in Zeebrugge om daar te protesteren tegen voorgenomen Zwit serse en Belgische dumpingen van radio-actief afval in zee. John Brown levert turbines voor gasleiding (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN Ondanks het handelsverbod van de Amerikaanse president Reagan, was gisteravond in de Westschotse haven stad Port Glasgow alles in gereedheid gebracht voor de verscheping van zes gasturbines naar de Sow- jet-Unie. Zij zullen wor den gebruikt bij de aanleg van de omstreden pijplei ding van Siberië naar West-Europa. Een Russisch vrachtschip, de Sta- chanovets, is gisteren in Port Glasgow aangekomen. Het zal een week duren voor de 500 lood zware kratten, waarin de onder delen van de turbines zich bevin den, allemaal aan boord zijn ge bracht. Voor John Brown, het bedrijf dat de turbines levert, staat zeer veel op het spel. Reagan heeft maatre gelen aangekondigd tegen de Westeuropese bedrijven die zich niet aan zijn embargo houden en dus meewerken aan db aanleg van de Siberische pijpleiding. Dat komt voor John Brown bij zonder slecht uit, want het be drijf heeft grote belangen in de VS. Het heeft daar twaalf zuster maatschappijen, die samen werk bieden aan een derde deel van het werknemersbestand van het concern. De sancties die de Amerikaanse re gering op overtreding van het handelsembargo heeft gezet, be tekenen onder meer dat John Brown boetes kan krijgen tot een bedrag van vijf keer de waarde van het contract met de Russen. En dat contract gaat om een be drag van 500 miljoen gulden. Door nog een andere omstandig heid heeft Reagans embargo John Brown in een moeilijke po sitie gebracht. Het Schotse be drijf gebruikt bij de fabricage van de turbines onderdelen die worden gemaakt door het Ameri kaanse bedrijf General Electric. Reagan heeft Amerikaanse be drijven verboden onderdelen te leveren aan maatschappijen die bij de aanleg van de pijpleiding betrokken zijn. John Brown, dat behalve de zes inmiddels gereed gekomen turbines nog vijftien gasturbines ten behoeve van de Siberische pijplijn moet leveren, weet nog niet waar het deze on derdelen nu vandaan moet ha- Jen. Er is geen sprake van, dat het be drijf onder het contract met de Russen uit kan, zelfs al zou het dat willen. De Britse regering heeft John Brown laten weten, dat het verplicht is te leveren, op straffe van ongelimiteerde boe tes. De order van de Russen is voor het bedrijf bovendien van levensbe lang. Als die niet zou zijn losge komen, dan zou dat vermoede lijk al lang het ontslag van 1700 werknemers hebben betekend. Die kunnen alsnog op straat ko men te staan, als er tenminste geen vervangend bedrijf voor General Electric wordt gevon den. John Brown zal, als de onderdelen niet op de een of andere manier geleverd kunnen worden, ook niet aan verplichtingen jegens andere landen, in het Midden oosten, kunnen voldoen. Boven dien zal het bedrijf, als het op een Amerikaanse zwarte lijst terecht komt, geen toegang meer heb ben tot vitale technologie. DEN HAAG - Vijf CDA-kandida- ten voor de Tweede Kamer heb ben een verklaring ondertekend waarin de plaatsing van kruis raketten in Nederland wordt af gewezen. De verklaring is een initiatief van de groep "Drie voudig Appel", waarvan het voormalige CD A-bestuurslid prof. Bob Goudzwaard de spreekbuis is. De verklaring is ondertekend door CRM-minister De Boer en de huidige CDA-Tweede-Ka- merleden Faber, Scholten, Cou- prie en Laning Boersma, alsme de een aantal andere prominen ten, overigens niet allemaal CDA-leden. Daaronder zijn prof. dr. H. Berkhof, de voorzitter van de Raad van Kerken en VA- RA-voorzitter dr. A. van den Heuvel. Zij reageerden op een oproep van Goudzwaard c.s. in een adver tentie in een aantal kranten. De vijf CDA-politici wijken met hun standpunt af van het offi ciële partijstandpunt van het CDA. Maar dat is niet verras send omdat op drs. Couprie na de anderen reeds een voorbe houd tegen de kernwapenpara graaf uit het CDA-programma erkend zagen. Overigens mag aangenomen worden dat nog meer CDA'ers dan deze vijf de plaatsing van kruisraketten af wijzen. Goudzwaard's groep heeft de op roep gestuurd aan alle Tweede- Kamerleden en kamerkandida ten. Behalve de vijf CDA'ers reageerden ook de politici van PvdA, PPR, CPN, PSP en EVP positief op de oproep om onder geen beding aan de plaatsing van kruisraketten in ons land mee te werken en alle daardoor vrijkomende gelden te gebrui ken voor hulp aan de armste landen. Opmerkelijk - omdat de oproep toch in eerste instantie over de kernbewapening ging is dat de oproep ook vraagt om ar beidstijdverkorting en herver deling van werk in Nederland. Dat laatste punt werd dan ook niet gesteund door PSP en CPN, die verzet tegen de koopkrach taantasting het belangrijkste vinden. NUTH (GPD) - De preek van pater L. Meurders, assistent in de St. Bavo-parochie van het Limburgse Nuth, die hij zondag in de heilige mis hield, is de CDA-kamerleden René van der Linden en Joost van Iersel in het ver keerde keelgat geschoten. Na afloop van de mis stormden zij de sacristie van de kerk binnen om hun ongenoegen aan kapelaan Meurders en pastoor*Van Heijst duidelijk te maken. „In de preek werd door pater Meurders duidelijk te ver staan gegeven dat hij achter het stemadvies van het IKV stond en dat het CDA niet voor ontwapening was", al dus een boze René van der Linden. „Daarmee heeft pa ter Meurders een indirect stemadvies gegeven en ik vind dat dit beslist niet mag gebeuren tijdens een preek in een katholieke kerk. We heb ben pater Meurders erop ge wezen dat hij daarmee in fei te achter een politieke stro ming staat, die de kerk be strijdt en het atheisme na streeft. Dat is nogal een pitti ge discussie geworden". Pater Meurders ontkent echter dat hij de parochianen ge zegd heeft het IKV-stemad- vies te volgen. „De preek handelde, naar aanleiding van MIVA-zondag, over de tien geboden. Daarbij werd ook het onderwerp „vrede" aangesneden. Ik heb daarbij gezegd dat, als vredesgroe pen een oproep doen om daadwerkelijk iets aan de vrede te doen, sommige groe peringen in Nederland onrus tig worden. Ik heb niet over het IKV gesproken en niet over de verkiezingen. Ik be schouw de reactie van de twee kamerleden als een storm in een glas water. Mis schien zijn ze, door de verkie zingscampagnes, wel wat overprikkeld".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10