"Klasse wat Roda liet zien PSV-Feyenoord: de wraak van Michel Valke i tv 1 Bettine Vriesekoop wil toch een Bakker... Tahamata niet met Oranje mee naar IJsland Lof van bondscoach Rijvers na duel tegen FC Groningen MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 ZEIST - Simon Tahamata heeft gisteravond afgezegd voor de interland IJsland- Nederland. De aanvaller van Standard Luik deelde mee geblesseerd te zijn. In zijn plaats zal geen andere speler worden opgeroepen. Rijvers zal eventueel aanvullen uit de selectiegroep van Jong Oran je. Uit de jeugdploeg verdween in het weekeinde ook een spe ler, Edwin Godeé van Ajax, om dezelfde reden als Taha mata. Als vervanger gaat André Hoekstra van Feye- noord mee. Het is de bedoeling van Rijvers de opstelling van het Neder lands elftal bekend te maken na de training van morgen avond op IJsland. Na de wedstrijden van het afge lopen weekeinde heeft Rij vers zijn groep van dertig spelers al wel verdeeld in spelers voor het A-elftal en voor Jong Oranje. De bondscoach, die de groep voor het "grote" elftal al in gedachten had, twijfelde nog tussen Ajacied Gerald Van enburg en Erwin Koeman van FC Groningen. Vanen burg maakte de sprong. "Om dat" verklaarde Rijvers, "bei de Koemannen tegen Ajax wel uitstekend hebben ge speeld, maar dat niveau te gen Roda JC niet hebben kunnen handhaven. Spelers voor het Nederlands elftal be horen niet zo'n verval in pres taties te hebben". De spelers voor de A-ploeg, die woensdag in Reykjavik tegen IJsland speelt, zijn: Van Breukelen (Nottingham Fo- Ik wilde laten zien dat ik wèl kan voetballen Feyenoord-feestje op het PSV-veld. Houtman juicht de vreugde. zijn treffer, Gullit(r), Valke (8) e rest), Wijnstekers (Feye- noord), Van de Korput (Tori no), Ophof en Boeve (Ajax), Gullit en Valke (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV), Schoenaker (Ajax), Koolhof (PSV), Metgod (Haarlem), Rijkaard, Kieft en Vanen burg (Ajax). De keuze voor Jong Oranje, dat een dag eerder in Kevlavik tegen de IJslandse jeugd speelt, zal worden gemaakt uit: Storm (Excelsior), Snel- ders en Rutten (FC Twente), Van Aerle (PSV), Erwin en Ronald Koeman (Gronin gen), Van Basten, Godee en Van 't Schip (Ajax), Duut en Been (Feyenoord), Van der Ven (Roda JC), Kruys (FC Utrecht), Blind (Sparta) en Eijkelkamp (Go Ahead Eagles). EINDHOVEN (GPD)- Natuurlijk kan Michel Valke erg goed voet ballen. De laatste jaren had de kleine Rotterdammer dat even wel nooit meer kunnen laten zien, simpelweg omdat hij bij PSV in een rol werd gedrukt die hem to taal niet lag. Valke ging bij de Eindhovenaren hoe langer hoe slechter functioneren en werd uiteindelijk door Thijs Libregts via de reservebank afgestolen naar Feyenoord om „daar verder te rijpen". Minder eufemistisch uitgedrukt wil dat zeggen: Valke werd afgedankt. Een handelwij ze die bij elke eerzuchtige voet baller uiteraard om wraak roept. En die wraak nam hij zaterdag avond met Feyenoord op PSV. Sportief was er voor hem geen grotere revanche denkbaar. Dankzij zijn voetbalinzicht, zijn schitterende techniek en zijn enorme ijver haalde Feyenoord een meer dan verdiende 3-1-over winning op een tegenstander, die binnen de beperkte mogelijkhe den goed tegenpartij gaf en daar door medeverantwoordelijk was voor een prima voetbalavondje. Dat Michel Valke zich tegen zijn oude club zo kon onderscheiden had overigens meer oorzaken. Op de eerste plaats de afwezig heid van Willem van Hanegem en Andrej Jeliazkov. waardoor hij automatisch als het aanspeel punt op het middenveld werd beschouwd. Daarnaast had Val ke een - zeker voor rust - uitste kende Ruud Gullit aan zijn zijde, terwijl PSV bovendien ook nog eens verzuimde hem van een persoonlijke mandekker te voor zien. waardoor hij erg veel ruim te kreeg. Thijs Libregts: .Willy van de Kerk hof was met die taak belast, maar erg veel heeft hij er niet van ge maakt. Valke kon steevast alle ballen aannemen omdat Van der Kerkhof zich elders op het veld bevond. Werkelijk meeverdedi gen, wat in feite toch zijn taak was, heeft hij geen moment ge daan". En juist op dat middenveld had PSV zich beter moeten wapenen tegen het spel van Feyenoord, dat plotseling collectief tot de ontdekking kwam ook zonder de inbreng van Van Hanegem goed te kunnen voetballen. In de duels met Excelsior en Sparta had het voortijdig terugtreden van Van Hanegem bijna fatale gevolgen gehad, nu was er van die onzekerheid nauwelijks spra ke. Valke en Gullit trokken het spel zo zelfverzekerd naar ziel» KERKRADE (GPD) - Het was dat Kees Rijvers gisteren vanwege het warme weer zijn pet thuis had gelaten, anders had hij deze zeker uit er kenning afgezet voor het fabuleuze spel dat Ro da JC tegen FC Groningen (5-1) de 13.000 kij kers voorschotelde. De bondscoach was naar Kerkrade afgereisd om met name Erwin Koeman (met het oog op de in terlands in IJsland) te bekijken, maar het waren twee Limburgse spelers, René Hofman en Roger Raeven, die zich in de kijker speelden. „Die twee zitten nu hier", zei Rijvers, wijzend op zijn hoofd. „Klasse wat Roda hier vandaag heeft laten zien". Het was een van de vele complimen ten die het jonge team van Piet de Visser in ontvangst mocht ne- FC Groningen, vorige week woens dag nog winnaar tegen Ajax, im poneerde alleen het eerste kwar tier toen met snel combinatie spel het Limburgse doel werd bestookt. Maar langer dan vijf tien minuten duurde dat niet. Daarna nam de Kerkraadse ploeg het initiatief in handen en produceerde in het verloop de thuisploeg complimenteerde. „Wat lopen hier een spitsen rond", verzuchtte hij. „Levens gevaarlijke mannen die elke de fensie uit kunnen spelen. Tegen Ajax waren wij voorin ook pre sent, vandaag heb ik niemand gezien. McDonald won, met zijn lengte, geen enkel kopduel van Degens. Wij hebben hier onze meesters gevonden. Prima team, dat Roda". De Limburgse ploeg, gehandicapt door de afwezigheid van Ehlen (blessure) en Van Geel (ge schorst), kwam geladen in het veld. „Truc special" van Piet de Visser. „Ik heb de jongens de af gelopen dagen opgepept. Ik heb gehamerd op het feit dat we de ploeg op bezoek kregen die Ajax geklopt had. Nou, dat ging erin als koek". Veelbelovend de wedstrijd vijf wondermooie Hans Cremer en Harry Klein, twee Raeven (2x), Eriksen, Cremer en Degens. De Gronin gers konden daar één schamel doelpuntje (van Erwin Koeman) tegenover stellen. "Levensgevaarlij k' Theo Verlangen was de eerste die Discussie over verplaatsen WK'86 niet aan de orde LIMA - Volgens een afgevaar digde van de Columbiaanse voetbalbond is het doorgaan van het WK voetbal 1986 af hankelijk van het ja-woord van president Belisario Be- tancur. De afgevaardigde, Leon Londono, verklaarde dat tijdens een bijeenkomst van de Zuidamerikaanse voetbalfederatie in Lima. Door gebrek aan financiële steun van de Columbiaanse regering dreigt de FIFA dit Zuidamerikaanse land de or ganisatie voor het WK-toer- nooi van 1986 te ontnemen. De wereldvoetbalorganisatie heeft aaxigekondigd eind de cember definitief te beslissen. De Zuidamerikaanse voet balbonden verklaarden Co lumbia "volledige steun" te zullen verlenen. "De discussie over het verplaat sen van het WK 'naar een an der land is niet aan de orde", zei de voorzitter van de Zuid amerikaanse voetbalfedera tie, Teofilo Salinas. jeugdige Roda-spelers, liepen op het veld alsof ze al jaren eredivi sievoetbal spelen. „Dat vind ik nog belangrijker dan die 5-1 winst", zei De Visser. „Niemand hoeft zich ongerust te maken: wij gaan niet naast onze schoenen lo pen. We bekijken het per wed strijd en je hoort mij het woord topclub niet in de mond nemen. Maar het ziet er wel veelbelo vend uit, daar kan niemand om heen". Bij FC Groningen sprong er nie mand positief uit. Zelfs Erwin Koeman niet. „Wij hadden de wedstrijd tegen Ajax nog in de benen. Over mijn eigen presta ties ben ik ook niet tevreden. Ik begrijp dat Rijvers mij na deze vertoning heeft, laten vallen voor de A-groep van het Nederlands elftal. Deze 5-1 brengt ons overi gens niet in de war. Van dit Roda verliezen is geen schande, alleen is de uitslag beangstigend hoog". Dat was niet zo verwonderlijk, want de Groningse defensie was bij vlagen zo lek als een zeef. De Roda-spitsen kregen opvallend veel ruimte en „dan is het logisch dat je er een paar teveel om de oren krijgt", aldus Verlangen. Zelfvertrouwen Het publiek in Kerkrade was de grote winnaar. Zes punten uit drie wedstrijden, tot nu toe de meest productieve ploeg in het betaald voetbal met elf goals en in Roger Raeven de topscorer van de eredivisie. „Nu Nanninga weg is heb ik een basisplaats ge kregen en dat geeft mij zelfver trouwen. Ik vind die twee doel punten niet eens zo belangrijk. Wel dat ons publiek zo tevreden naar huis is gegaan", aldus de be weeglijke spits, die Waalderbos keer op keer het nakijken gaf. Johan Tukker begrijpt het allemaal niet meer. Voor de vijfde maal heeft de doelman i duel met Roda. Hij ziet het dan ook niet meer zitten. x Groningen een bal om de c toe. dat Feyenoord's assistent- trainer Ab Fafié (Hans Kraay be keek in Nijmegen de volgende tegenstander NEC) grijnzend op merkte: „Gelukkig is de beslis sing niet aan mij om Van Hane gem en Jeliazkov bij een volgen de wedstrijd wel of niet in de ba sis te zetten". Thijs Libregts noemde achteraf het tweede Feycnoord-doelpunt het breekpunt in de wedstrijd, maar in feite hadden zijn discipelen al in een veel eerder stadium de wedstrijd definitief uit handen moeten geven, omdat ze met geen mogelijkheid het Feye- noord-middenveld (Valke-Gullit met Hoekstra en de teruggetrok ken spelende Vermeulen) af kon den stoppen Met gediscipli neerd spel werd PSV al van ac quit in de tang genomen, onder streept door een ziedend hard schot van Gullit na 27 seconden, dat maar net langs het doel van de verbaasde Doesburg ging. Gewaarschuwd realiseerde PSV zich ogenblikkelijk dat constant op de aanval gespeeld diende te worden, maar de patronen mis ten elke lijn. Elke bal werd 'blind' richting centrum ge stuurd, waar Stafleu en Nielsen Feyenoord steeds weer in de te genaanval konden stuwen. Een strijdwijze, die overigens pas tien minuten voor de rust de eer ste treffer opleverde. Valke diri geerde de bal breed naar de op gekomen Wijnstekers, die in één beweging met de linkervoet de bal voor het PSV-doel gooide, waar Gullit met een schitterende kopbal Doesburg passeerde (0-1). Onnodig haalde Feyenoord zich problemen op de hals. toen een door Hiele en Nielsen verkeerd beoordeelde voorzet van Lok- hoff, twee minuten voor het rust- signaal. zodanig werd uitverde digd dat de bal voor de geheel vrijstaande Koolhof belandde: 1- 1. Ab Fafié: „Die domper werkte na rust wel degelijk door. Je zag het zelfvertrouwen afnemen". Om dat Huub Stevens echter in de 16e minuut van de tweede helft op een onvoorstelbaar knullige manier (hij wilde op basis van zijn - erg beperkte - techniek in grijpen) de bal aan Houtman ver speelde (1-2), kon Feyenoord de langzaam opkomende twijfel omzetten in overtuiging. De Rot terdammers dwongen de Li- bregts-discipelen een steeds cha otischer spel te spelen, waarin ook het laatste beetje voetbalin tellect verdween. Ter illustratie: nadat Troost en Wijnstekers door Charles Corver van een gele kaart waren voor zien omdat zij zich met handsbal len schuldig hadden gemaakt aan spelbederf, presteerde Willy van der Kerkhof het later diezelf de overtreding te begaan. Dat het uiteindelijk nog 1-3 werd voor Feyenoord, was een extra persooniijke triomf voor Michel Valke, die uit een vrye trap Hout man in staat stelde zijn tweede treffer te laten aantekenen Val ke: „Van deze uitslag had ik ge droomd. Dat we van PSV zouden winnen, daarvan was ik welhaast overtuigd, maar het zou dan wel met royale cijfers moeten gebeu ren, vond ik. Ik was er nu een maal op gebrand om hier te laten zien dat ik heus nog wel een beetje kan voetballen". Michel Valke en Ruud Gullit, op basis van het spel tegen PSV, twee Feyenoorders waar bonds coach Kees Rijvers, zaterdag avond getuige van het duel, maar moeilijk omheen zal kunnen woensdag tegen IJsland Ook Wijnstekers speelde een gedegen en bekeken wedstrijd. De vier PSV-kandidaten (Willy van de Kerkhof. Wildschut, Van Aerle en Koolhof) behaalden met de to tale PSV-ploeg een krappe vol doende: niet slecht, maar ook niet echt goed. HAZERSWOUDE (ANP) - Bettine Vriesekoop heeft No- ra Bakker-Broxterman naar voren geschoven als opvolg ster van de voor twee jaar ge schorste tafeltennis-bonds- coach Gerard Bakker. De tweevoudig Europees kam pioene ziet in Nora Bakker (geen familie van Gerard Bakker) vooral een begeleid ster, die haar in mentaal op zicht van steun kan zijn. Voor het technische en tactische gedeelte handhaaft de Ha- zerswoudse haar onvoor waardelijke vertrouwen in clubcoach Gerard Bakker. De 33-jarige Nora Bakker is af komstig uit Warmond. Onder haar meisjesnaam Broxter- man speelde zij achtereenvol gens bij Steeds Vooruit, NMB/VDO en Scylla. In 1974 en 1975 maakte zij deel uit van het Nederlands team en nam zij deel aan het EK in Novi Sad en WK in Calcutta, met Marianne van der Vliet en Sonja Heltzel. In 1979 zet te zij definitief een punt ach ter haar actieve tafeltennis- .loopbaan. Nora Bakker werd kort geleden door Bettine Vriesekoop be naderd als mogelijke nieuwe bondscoach. "Ik werd volsla gen verrast door dat verzoek, maar ik beschouw het wel als een eer. Ik zie mijn taak voor al in de vertrouwens-sfeer, technisch en tactisch kan ik haar niets meer leren". Struikelblok bij een eventuele benoeming is. dat Nora Bak ker niet in het bezit is van de vereiste diploma's en geen er varing heeft. Nora Bakker: "Dat wordt een moeilijk punt. Maar ik kan me voor stellen dat de bond bereid is een uitzondering te maken als daarmee Bettine Vriese koop voor de tafeltennissport kan worden behouden" Die kans lijkt gering. N1TB- voorzitter Jaap Roeten voelt er niets voor een precedent te scheppen. "Verleden jaar hebben wij Theo Bakker op dezelfde gronden afgewezen als kandidaat-bondscoach. In principe ben ik niet op voor hand bereid voor Nora Bak ker een uitzondering te ma ken". Roeten zegt Bettine Vriesekoop graag te willen behouden voor het tafelten nis "Wij zijn bereid veel te doen om haar terugkeer mo gelijk te maken, maar er is een grens". Nora Bakker geen conse quenties verbonden. "Als de bond haar niet accepteert, ligt myn lot in hun handen. Ik zeg niet dat ik dan afhaak, maar de kans daarop wordt wel groter". Gerard Bakker vindt, nu de eerste emoties over zyn internationale uit sluiting van twee jaar ver werkt zijn, dat zyn pupil haar loopbaan moet voortzetten Voor Vriesekoop (21) vormt een voornaam punt, dat zy momenteel diverse aantrek kelijke sponsorcontracten heeft afgesloten, waarin clau sules over haar internationale klaart niet voor het geld te spelen, staat buiten kyf dat zó door haar successen in staat is een vrij onbekom merd leven te ieiden. Beéin- diging van haar internationa le carrière brengt die levens stijl mogelijk in gevaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9