Kabinet schrapt prij scompensatie Centrum-rechts rukt op C Voedingsbond twijfelt over werktijdverkorting 3 CDA en PvdA nog steeds nek aan nek Ambtenarensalarissen, laagste lonen en de uitkeringen bevroren Wilde achtervolging eindigt met ongeluk Greenpeace bemoeilijkt lozen radioactief afval MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 Binnenland UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV blijft een hard hoofd houden in de mogelijkheden van arbeidstijdverkorting. Terwijl in de FNV-nota "Maak Werk" ar- beidstijdverkroting (ATV) een hoeksteen is van het beleid voor de komende jaren, heeft de voe dingsbond daar zo z'n twijfels over. In het blad "Bondig", voedingsbond FNV-discussieno- ta samenvat, neemt de bond op het punt van de ATV en op de andere onderdelen duidelijk af stand van de FN V-lijn. De voe dingsbond betwijfelt of korter werken positieve effecten zal op leveren. Terwijl de FNV korter werken beschouwt als een be langrijke uitweg voor de econo mische problemen vreest de voe dingsbond dat ATV zal leiden tot meer overwerk. Daarmee wordt het werkgelegenheidseffect dan teniet gedaan. Ook vindt de Voedingsbond FNV in tegenstelling tot "Maak Werk" dat de laagste inkomens niet mo gen inleveren voor de financie ring van ATV. Er jnoet een mini mumgrens komen waar beneden niet mag worden ingeleverd, vindt de bond. Ook vreest de bond fel verzet van de werkge verszijde. Overigens wil de voedingsbond wel met ATV aan de slag, al ziet ze de toekomst van de ATV niet zo rooskleurig. Maar het is niet verstandig om "alle zinnen op de ATV te zetten". En dat gebeurt volgens de bond in de nota "Maak Werk" wel. Koopkracht De voedingsbond mikt meer dan de FNV op koopkracht als mid del om de bedrijvigheid - en daarmee de werkgelegenheid te bevorderen. Bedrijven moeten versterkt worden. Maar daarvoor is het nodig dat eerst het verlies aan koopkracht wordt ingelo pen. Dat verlies is een belangrij ke oorzaak van de problemen. Bedrijven kunnen door dat koop krachtverlies minder afzetten op de binnenlandse markt, aldus de voedingsbond. Het in ere herstel len van de koopkracht hoeft vol- Geen Vuil gens de voedingsbond ovengens geen (of niet alleen) loonsverho ging te betekenen. De koop kracht kan ook worden "rechtge trokken" via strakke prysvoor- schriften. De voedingsbond stelt ook dat de koppeling van uitkeringen en ambtenarensalarissen aan de lo nen van het bedrijfsleven steeds meer geld kosten. De bond vindt dat de werknemers geen hogere premies mogen betalen om dat geld op te brengen. Dat geld moet er komen via heffingen op machines en geïnvesteerd kapi taal. Dat ontlast de werknemers en dat geeft -arbeidsintensieve bedrijven weer lucht. De Voedingsbond FNV voelt er niets voor om de prijscompensa tie tijdelijk (maximaal een jaar) te ruilen voor belastingverlaging. In de nota van de FNV wordt die mogelijkheid nog wel opengela ten maar de voedingsbond wil daar niets van weten. "Als we met een dergelijke ruil akkoord gaan, geven we de zaak uit han den met alle risico's vandien", al dus bestuurder Greetje Lubbie, bij de voedingsbond belast met het arbeidsvoorwaardenbeleid. "Belastingverlichting kan van de een op de andere dag weer door de minister van financiën onge daan worden gemaakt. En de werknemers hebben dan het na kijken", zo zegt zij. Blijkens verkiezingsonderzoek DEN HAAG (GPD) - Een twee de verkiezingsonderzoek heeft in het weekeinde bevestigd dat de komende verkiezingen lijken uit te draaien op een gevecht tussen CDA en PvdA. De uitslag van een enquèe van de VARA-Rooie Haan laat een nek-aan-nek-race zien tussen deze twee partijen Uit het onderzoek blijkt verder dat de VVD haar winst weet vast te houden, terwijl D'66 blijft ver liezen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten de ambtenaren, uitkeringstrekkers en mensen met een minimumloon volgend jaar geen prijscompensatie uit te keren. Ook is overeenstemming bereikt over een verhoging van de aardgasprijs met drie cent per kubieke meter. De 'echte minima' kunnen in 1983 opnieuw een eenmalige uitkering verwachten. Deze beslissingen heeft het kabi net zaterdag genomen tijdens het beraad over de begroting voor volgend jaar. Het pakket maatre gelen bevat verder voorstellen tot lastenverlichting, die tot ge volg hebben dat het koopkracht verlies volgend jaar beperkt blijft. De lonen in het particulie re bedrijfsleven worden voorlo pig vrijgelaten. Het kabinet wil verder: - de beide btw-tarieven elk met een procent verhogen tot respectie velijk 5 en 19 procent; - de sociale premies voor werkne mers iets verlagen, zodat het koopkrachtverlies voor de lagere inkomens wat beperkt wordt. Het kabinet heeft het voorstel van minister De Graaf (sociale zaken) gevolgd om hiervoor een deel van de besparingen op de uitkeringen te bestemmen; - verder valt te verwachten dat het kabinet de lastendruk voor de werkgevers niet verder zal verla gen (eerder iets zal verhogen), omdat het kabinet vindt dat ook het bedrijfsleven de prijscom pensatie moet schrappen. Dat leidt tot een forse bezuiniging bij de bedrijven; - Minister Terlouw liet weten dat het kabinet de collectieve lasten druk iets zal laten stijgen. Hier door zal het overheidstekort la ger uitkomen. Precieze cijfers wilde hij niet geven. Met deze maatregelen wil het kabi net volgend jaar nog eens f 4,5 miljard bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Dit bedrag komt boven op de al afgesproken besparingen van f8 miljard uit de Vooij aarsnota. Zowel premier Van Agt (CDA) als D'66-voorman Terlouw noemde zaterdag de nu opgestelde begroting de „moei lijkste begroting" sinds de Twee de Wereldoorlog. "Verwerpelijk" PvdA heeft de plannen van het ka binet inmiddels van de hand ge wezen. Op een verkiezingsbij eenkomst in Arnhem noemde hij de voorstellen verwerpelijk. „Ik zeg daar vierkant nee tegen," zei hij. Volgens hem zullen uitke ringstrekkers als gevolg van deze maatregelen er volgend jaar vijf tot zes procent op achteruitgaan. De lasten van de crisis worden op deze wijze gelegd op de schouders van de groep die het toch al het hardst te verduren heeft. De plannen van het kabinet komen in grote lijnen overeen met de voorstellen die CDA-fractielei- der Lubbers donderdag op een politieke bijeenkomst in Barne- veld heeft ontvouwd. Het CDA heeft dan ook weinig moeite met de kabinetsbeslissingen. D'66- fractieleider Brinkhorst liet in het weekeinde eveneens weten de plannen te kunnen steunen. Wel vindt Brinkhorst dat het parti culiere bedrijfsleven de mati- gingsvoorstellen van het kabinet moet overnemen. Hij sloot niet uit dat - indien dat niet gebeurt - een volgend kabinet dit alsnog dwingend zal voorschrijven. In een interview bij de TROS-radio benadrukte vice-premier Ter- louw eveneens deze visie. „Er mogen geen twee soorten Neder landers ontstaan, zij de inleveren en zij die niet inleveren," zei hij. "Weinig fraai" WD-lijsttrekker Nijpels heeft moeite met deze beslissingen. Tijdens een WD-manifestatie in Amersfoort verklaarde hij desge vraagd voorstander te zijn van een vergroting van de afstand tussen lonen en uitkeringen. Hij vindt het weinig fraai dat het ka binet de koppeling nu feitelijk in stand houdt door het minimum loon en de uitkeringen per 1 ja nuari te bevriezen. De D'66-voorman weigerde te zeg gen hoeveel de laagstbetaalden en de ontvangers van de laagste uitkeringen het volgend jaar achteruit gaan. Hij sprak tegen dat de minima rekening moeten houden met een achteruitgang van zeven procent. „Zóveel is het niet," zei Terlouw. Meerderheid is vóór kraken AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdammers staan in meerderheid positief tegen over het kraken, in de meeste gevallen positiever dan de krakers zelf denken. De sym pathie voor de kraakbewe ging neemt echter wel af. Hiervoor zijn vooral aange richte vernielingen en het ge weld, ook van de kant van de overheid, verantwoordelijk. Dit blijkt uit een enquête die het Baschwitz instituut voor massapsychologie en open bare mening van de Universi teit van Amsterdam heeft ge houden. Volgens die enquête vindt, in tegenstelling tot wat veel krakers denken, een groot deel van de Amster dammers dat de overheid minder hard tegen krakers moet optreden. AMSTERDAM (ANP) - Een wilde achtervolging door de straten van Amsterdam eindigde zater dagavond met een auto-ongeluk waarbij de 36-jarige bestuurder en diens achtjarige zoontje ge wond raakten. De wilde rit be gon in Rijswijk, waar een politie patrouille de man wilde aanhou den in verband met niet voldane geldboetes en een autodiefstal. De man ging er als een razende vandoor, een politieman nog en kele tientallen meters met zich meesleurend. Hij reed de rijks weg A4 op richting Amsterdam, waarbij hij werd achtervolgd door politiewagens van Rijswijk, Leiden en Leidschendam. Vol gens een woordvoerder van de politie probeerde de man diverse malen politiewagens van de weg te rijden. Bij de afslag Amstel veen drukte hij er één over de vangrail, waarbij overigens nie mand gewond raakte. In Amsterdam zette de achtervol ging zich voort, waarbij gereden werd met snelheden van 100 tot 120 kilometer per uur Op de Stadhouderskade stond een file waar de man rechts aan voorbij wilde gaan. Daarbij botste hij echter frontaal op een hem tege moetkomende politiebus. De zittenden van die bus bleven on gedeerd. De achtervolgde be stuurder liep hoofdletsel op en brak een been en een arm. Zijn zoontje raakte vrij ernstig ge wond en werd in een een zieken huis opgenomen. DEN HAAG (GPD) - Het over boord zetten van vaten licht radioactief afval vanaf de Schel- deborg, waarmee zaterdagmid- WEERRAPPORTEN <2 4 ■9 W C Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen half bew. 21 12 zwaar bew. 21 11 zwaar bew. 21 11 zwaar bew. 21 11 zwaar bew. 22 11 zwaar bew. 20 14 licht bew. 20 13 zwaar bew. 21 12 half bew. 21 14 Zd. Limburg licht bew. 22 11 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis bew. 18 10 onbewolkt 31 11 0 licht bew. 26 18 0 onbewolkt 22 11 0 mist 27 11 0 half bew. 13 0 licht bew. 24 9 0 onbewolkt 21 9 0 zwaar bew. 18 5 7 half bew. 19 9 0 zwaar bew. 16 11 19 half bew. 18 13 0 onbewolkt 29 14 - geheel bew. 25 18 0 regen 22 14 0,8 onbewolkt 23 9 0 onbewolkt 30 15 0 licht bew. 27 20 0 onbewolkt 29 17 0. licht bew. 32 23 0 mist 20 7 0 zwaar bew. 25 19 0 regen - 12 - onbewolkt 24 12 0 onbewolkt 28 18 0 regen 30 20 0,1 onbewolkt 18 8 0 zwaar bew. 19 14 0,4 mist 20 9 0 zwaar bew. 24 20 0 onbewolkt 27 20 0 onbewolkt 26 21 0,1 onbewolkt 32 21 0 dag op een dumpplaats 700 kilo meter uit de Spaanse kust werd begonnen, werd ook gisteren voortdurend gehinderd door op varenden van het actieschip de Sirius van de milieuorganisatie Greenpeace. Hierdoor moest di verse malen de dumping van de vaten met het radioactief afval worden gestaakt, aldus de milieuorganisatie in Amsterdam. De actievoerders manoeuvreerden gisteren met rubberboten onder de loskranen van de Schelde- borg, maar dit belette de kapitein aanvankelijk niet de dumpingen voort te zetten. Gistermiddag echter ontstond een gevaarlijke situatie toen twee zware vaten van rond 450 kg op de voorkant van een rubberboot terechtkwa men, waarbij de bestuurder in zee werd geslingerd. De beman ning van de Scheldeborg staakte hierna voorlopig het overboord zetten van het afval. In Spanje ondervindt de dumping van het Nederlands licht radioac tief afval in de Atlantische Oce aan steeds meer verzet. De 18- koppige bemanning van het Greenpeace-actieschip Sirius, onder wie 7 Nederlanders, heeft inmiddels versterking gekregen van burgemeester Abalo van Moana, „namens alle burgemees ters van de Spaanse kustge- meenten", zo zegt de milieuorga nisatie. Bovendien zijn zondagmiddag de Spaanse schepen Arosa Uno en Pleamar aangekomen op de plaats waar gestort wordt. Aan boord bevinden zich 67 mensen, onder wie de burgemeester van Vigo. Leden van de links-ecologische partij Esquerda Galega uit Gali- ciè ketenden zich gistermorgen vast aan het hek voor het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. LEIDEN - De kans dat Neder land na de verkiezingen van 8 september een kabinet van CDA, WD en D'66 krijgt, lij ken te stijgen. Nadat CDA- lijsttrekker Van Agt zich vrij dag onomwonden voor een dergelijke combinatie had uitgesproken, liet ook Nijpels (VVD) zich zaterdag in deze zin uit. Terlouw (D'66) zei bij de TROS-radio dat de PvdA zichzelf door haar kernwape nopvattingen buiten spel dreigt te plaatsen. D'66-lijsttrekker Terlouw meent dat de PvdA door zijn kruisrakettenstandpunt de vorming van een coalitie met CDA en D'66 onmogelijk kan maken. Hij hoopt dat de PvdA „tot enige relativering" komt met betrekking tot de kruisrakettenzaak. Het „nee" van de PvdA noem de Terlouw verdedigbaar als standpunt. „Dat vinden wij op dit moment ook". Door het als iets ononderhandel- baars op tafel te leggen, blok keert de PvdA wellicht de mogelijkheid van een brede coalitie. „Zij mogen best nee blijven zeggen, maar het moet wel bespreekbaar zijn", aldus de D'66 voorman. In het geval een combinatie van CDA, PvdA en D'66 niet tot stand kan komen, sluit Terlouw een coalitie met CDA en WD niet uit. „Het land moet immers geregeerd worden," zei hij. Ook fractie leider Brinkhorst sprak zijn voorkeur uit voor een brede coalitie. Maar daarvoor moet de PvdA tonen niet opnieuw achter de werkelijkheid aan te lopen, maar bereid te zijn leiding te geven. „Realisme met vertraging is niet pro gressief'. PvdA-lijsttrekker Den Uyl acht het ondertussen niet uitge sloten dat PvdA-ministers, indien de PvdA gaat regeren, opnieuw zullen eisen dat hun verzet tegen de kruisraketten in de vorm van een voetnoot in het regeerakkoord wordt opgenomen. Het is volgens hem echter ook mogelijk het verzet op een andere wijze vorm te geven. Den Uyl verklaarde bij de VA RA dat de PvdA'ers ook een voorbehoud zouden kunnen maken in de regeringsverkla ring. Andere mogelijkheden zijn om deze opvattingen neer te leggen in de verslagen van formateur of informa teur. Hij voelt nog steeds niets voor het plan van Van Agt om van deze zaak een vrije kwestie in het parle ment te maken.„Het zou on verantwoord zijn het daarop te laten aankomen". Premier Van Agt heeft de voor stellen van Den Uyl direct van de hand gewezen. Bij de AVRO zei de CDA-lijsttrek- ker niet bereid te zijn met de PvdA te regeren, indien er geen overeenstemming be reikt wordt over de kernwa- penproblematiek. „De PvdA heeft een simpel verhaal: nooit kruisraketten in Neder land wat er ook gebeurt. We kunnen echter niet een kabi net maken van partijen die het op zo'n wezenlijk punt van het beleid oneens blij ven," zei hij. Nijpels Het politiek-cultureel centrum De Populier organiseerde zater dagavond in de Amsterdamse Balie een forumbijeenkost waarop de lijsttrekkers van vier linkse partijen met elkaar discussieerden, namelijk Den Uyl (PvdA), Beckers (PPR), Van der Spek (PSP) en Brouwers (CPN). Den Uyl (foto) verklaarde bij die gelegenheid niets te voelen voor het idee van Beckers (foto) om als linkse vier na de verkiezingen een eenheid te vormen gedurende de kabinetsfor matie. Volgens de PvdA-leider is hierdoor geen enkele winst te behalen. WD-lysttrekker Nijpels ver klaarde zaterdag voor de TROS-radio dat zelfs een ui terst minieme meerderheid van bijvoorbeeld 78 zetels ge noeg moet zijn om na de ver kiezingen een kabinet van CDA en WD te vormen Hy zei dat het kabinet-Van Agt- Wiegel heeft bewezen dat dat goed mogelijk is. Zijn voor keur gaat echter uit naar een kabinet van CDA. WD en D'66. De WD'er zei later in Amers foort dat CDA, WD en D'66 best in staat zijn de huidige sociaal-economische poble- men op te lossen. Belangrijk is dat de bestaande verschil len tussen D'66 en WD te kunnen worden opgelost. WD hekelt midden school De WD wil niet in een kabinet gaan zitten dat de oprichting van de middenschool op neemt in het regeerakkoord. Lijsttrekker Nijpels verklaar de zaterdag in Amersfoort dat de WD de vrije onder- wijskeuze van de ouders vastgelegd wil zien in het re geerakkoord. Bovendien wil len de liberalen via een mi nister of staatssecretaris di rect worden betrokken bij het onderwijsbeleid. Nijpels liet weten dat aan deze beide voorwaarden voldaan moet worden, wil de WD deel uitmaken van een rege ringscoalitie. „De WD kiest tegen de oprichting van de middenschool als enige vorm van middelbaar onderwys," zei Nijpels. Hy vindt dat de huidige verscheidenheid van schooltypes moet worden ge handhaafd. In een nadere toelichting ver klaarde Nypels later geen be zwaar te hebben tegen expe rimenten met de midden school, maar deze niet zinvol te achten. „De mavo ls de beste vorm van midden school," zei hy. Het verzet van de liberalen is vooral ge richt tegen de tekst van het huidige regeerakkoord, waar in staat dat het categorale on derwijssysteem doorbroken moet worden. De trend die uit de zaterdag ge publiceerde Rooie Haan-enquête naar voren komt. stemt overeen met de conclusies van de even eens zaterdag gepubliceerde NI- PO-enquéte. Volgens de Rooie Haan is het verschil tussen CDA en PvdA echter veel geringer dan de voorspelling van NIPO laat zien. De verschillen zijn ech ter minder groot dan de gebrui kelijke foutenmarge, zodat er nauwelijks conclusies aan ver bonden kunnen worden. De uitslag volgens de Rooie Haan laat verder zien dat de ver schuivingen bij klein links en klein rechts vnj gering zijn. Op merkelijk is dat de Rooie Haan een zetel toekent aan een nog niet vertegenwoordigde party. Hierbij gaat de strijd tussen EVP, DS'70, Centrumpartij en de Socialistiese Partij. De uitslag (met tussen haakjes de voorspelling van NIPO), ver geleken met de verkiezingen van en de Statenverkiezingen van maart dit jaar: CDA: 44 (45) '81 48 - PS: 52 PvdA: 43(40-41)81: 44 - PS 34 WD 35 (33) '81 26 - PS 34 D'66 9(10 11) '81: 17 - PS 13 CPN: 4 (3) PPR 3(4) PSP: 4 (4-5) SGP 3(3) GPV: 2(1-2) RPF: 2(1-2) 3 - PS 3 - PS: '81: 3 PS 4 *81 3 - PS: 3 '81: 1 - PS: 1 '81: 2 - PS 2 Een agente buigt zich voorover naar het achtjarige zoontje van de man die zaterdagmiddag voor grote consternatie zorgde tijdens een wilde autorit vanuit Rijswijk waar hij wilde voorkomen dat hij zou worden aangehouden. De rit eindigde met een ongeluk op de Stadhouderskade in Amsterdam, waarbij de auto van de man geheel werd vernield. PvdA-voorman Den Uyl trok uit deze resultaten de conclusie dat het niet uit te sluiten valt dat de PvdA alsnog het voortouw krijgt by de komende formatie Dat kan er volgens hem toe leiden dat „tegen veler verwachting in" het tweede kabinet-Den Uyl toch mogelijk blijkt, „en veel sneller dan men verwacht had". In ieder geval zou kunnen blijken dat een CDA-WD-kabinet er helemaal niet komt. CDA-lysttrekker Van Agt rea geerde gisteren by de AVRO. Hij zei dat een overwinning van de PvdA „niet goed voor Nederland zou zijn". Hy gaf echter toe dat tot nu toe niets blykt van de voorspelde afstraffing van de PvdA door de kiezers omdat de ze party het vorige kabinet had verlaten „De kiezers moeten re kening houden met het feit dat CDA en D'66 in deze moeilijke tijden de verantwoordelykheid zyn blijven dragen, terwijl de PvdA die verantwoording bin nen een jaar heeft afgelegd". Actie tegen giflozingen door Duphar AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen leden van de Stichting werkgroep Noordzee hebben za terdagmorgen by de poort van het chemische bedrijf Duphar in het westelijk havengebied in Amsterdam geprotesteerd tegen lozingen van giftige stoffen door dit bedrijf in de Noordzee en het Noordzeekanaal. Duphar maakt bestrijdingsmidde len voor gebruik in de landbouw, en de afvalstoffen die daarbij vrijkomen, zoals vluchtige orga- nochloorverbindingen, worden volgens de werkgroep Noordzee al tien jaar lang in het Noord zeekanaal en de Noordzee ge loosd. In maart van dit jaar werden door het meetschip "Reinwasser" monsters genomen van het water van het Noordzeekanaal bij Du phar en daarin werden hoge con centraties van deze kankerver wekkende stoffen gevonden. Volgens de werkgroep stroomt er dagelijks tweehonderd kilo van deze stoffen in het Noord- zeeknaal ofwel 73.000 kilo per jaar. Voor de poort van Duphar werden ruim zesduizend handtekenin gen van sympathisanten van de werkgroep aangeboden aan het Tweede-Kamerlid D. Tommcl van D'66, die lid is van de vaste kamercommissie voor milieuza ken en aan een vertegen woord ger van Duphar. Lie actievoerders doopten de An kerweg, waaraan Duphar is gele gen, voor deze gelegenheid om m "Kankerweg". F.MMELOORD (ANP) - De 78- jarige H. Hilarides uit Harlin gen is zaterdagmiddag op het zweefvliegvcld Noordoostpol der (ten noorden van Fm- meioord) om het leven geko men. De man kreeg een lierka bel, die werd ingetrokken, om de benen. Daardoor kwam hij ten val en brak zijn nek. Dat heeft de Rijkspolitie dienst luchtvaart meegedeeld. In verband met«naderend onweer waren op het zweefvliegvcld al le vliegactiviteiten gestaakt. De vliegtuigen bevonden zich in de hangars Alleen de lierkabel moest nog worden ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7