Dreigende taal van Begin Een beslissende dag voor Polen C Evacuatie verloopt vlot Wellicht verzachten VS sancties tegen pijpleiding M CXOtM BBR1 Wm "Annexatie Westoever in het verschiet" Lig. op Arabische ;a roept tot eenheid 'Geduld van Turkije raakt op' rlrcu viet nam irbbr een toekomst Morgen herdenking Gdansk Politie Ulster grijpt wagen met explosieven Franse politie pakt drie terroristen op WASHINGTON (Reuter/DPA/ UPI) President Reagan van de Verenigde Staten zou waar schijnlijk de sancties verzachten tegen de Russische pijpleiding, als de Westeuropeanen akkoord zouden gaan met een vertraging van de aanleg ervan. Dit zei de Amerikaanse handelsvertegen woordiger William Brock zater dag in een televisie-interview. Brock is een hoge functionaris op het Amerikaanse ministerie van handel. Hij gaf toe dat de Ver enigde Staten er niet in zijn ge slaagd de aanleg van de pijplei ding tegen te houden. Volgens hem hebben de sancties tegen de bedrijven die onderdelen leveren niettemin effect. De constructie van de pijpleiding zal daarom vertraagd worden en ze zal de Russen meer gaan kosten, aldus Broek. Buitenland MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 De Amerikaanse regering is niet van plan maatregelen te nemen tegen Frankrijk wegens de hou ding van dat land in het conflict over de Siberische aardgaslei ding. Het zal blijven bij de boy cotmaatregelen tegen de Franse dochter van de Amerikaanse on derneming Dresser en het Fran se concern Creusot-Loire gens het feit dat deze onderne mingen op last van de Franse gering uitrusting voor de pijplei ding leveren en daarmee het Amerikaanse embargo doorbre ken. Dit is verklaard door woord voerder John Hughes van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken De Amerikaanse regering heeft de twee genoemde bedrijven don derdag op de zwarte lijst gezet nadat Dresser de eerste drie van 21 te leveren compressors naar de Sowjet-Unie had verscheept. Hughes sprak berichten tegen als zou zich op het ogenblik een groep Amerikaanse diplomaten De Franse regering heeft vrijdag duidelijk gemaakt dat zij in het conflict met de VS over de lei ding niet zal toegeven. De minis ter van industrie en wetenschap pelijk onderzoek, Jean-Pierre Chevènement, verklaarde dat zijn land niet kan afwijken van de principes van nationale onaf hankelijkheid en respect voor eenmaal afgesloten contracten. Hij zei voorts niet te begrijpen wat de Amerikaanse regering heeft bewogen tot het nemen van maatregelen tegen Creusot-Loi re. Chevènement vond overigens dat de gevolgen van het me ningsverschil tussen Frankrijk en de VS niet moeten worden overdreven. Vanuit de Sowjet-Unie is vrijdag een eerste officieel commentaar gekomen op de jongste ontwik kelingen in het conflict. Volgens het persbureau Novosti is de Amerikaanse regering het slacht offer geworden van haar eigen sancties. "De Westeuropese vast beslotenheid om de gasovereen- komst met de Sowjet-Unie uit te voeren is blijkbaar veel sterker dan de aanhangers van het em bargo hebben gedacht aldus Novosti. (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft Amerika en Egypte gewaarschuwd dat elk voorstel van hun kant dat niet in overeenstemming is met de Camp David-ak- koorden, Israël van alle püchten ontslaat. Begin doelde op de mogelijkheid dat Israël in dat geval vrij is de bezet te gebieden te annexeren. De premier deed deze uitspraken tijdens de wekelijkse kabinets zitting, waarin verslag werd uit gebracht van de besprekingen die de minister van defensie. CASABLANCA (Reuter/DPA) Het weer opnemen van Egypte en drie vredesplan nen voor het Midden-Oosten vormden gisteren de voor naamste onderwerpen van gesprek op de conferentie van ministers van buiten landse zaken van de landen van de Arabische Liga in het Marokkaanse Mohammedia. De conferentie vormt een voorbereiding op de top die volgende maand eveneens in Marokko wordt gehouden. Koning Hassan van Marokko opende de bijeenkomst, die achter gesloten deuren woidt gehouden, zaterdagavond met een oproep tot Arabische eenheid. De secretaris-gene raal van de Liga, Chadli Kli- bi, sloot zich gisteren bij die oproep aan. Klibi leverde ook kritiek op de rol van de Ver enigde Staten in de Libanese crisis. Amerikaanse steun maakte het "expansionisti sche beleid" van de Joodse staat mogelijk, aldus Klibi. Naar verluidt heeft Soedan voorgesteld Egypte weer in de Liga op te nemen. Na de akkoorden van Camp David, die getekend werden door Is raël, Egypte en de Verenigde Staten, werd Egypte uit de Arabische Liga gestoten. Verscheidene Arabische lan den drongen aan op een beëindiging van de oorlog tussen Iran en Irak en ver langden eeri bemiddelings poging. Gesproken werd voorts over het vredesplan voor het Midden-Oosten van koning Fahd van Saoedi-Ara- bië en over een Tuncsisch en een Koeweits vredesplan voor dit gebied. De ministersconferentie werd bijgewoond door 19 van de 21 lidstaten en een vertegen woordiger van de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Afwe zig waren Mauretanië en Li bië. Zij wilden niet komen in verband met het conflict met Marokko over de westelijke Sahara. PLO-leider Arafat zal de voor genomen Arabische top over de Palestijnse crisis 6 sep tember in het Marokkaanse Fez bijwonen, zo verklaarde Farouk Kaddoemi. het als "minister van buitenlandse zaken" beschouwde hoofd van het politieke bureau van de PLO. Hij deelde dit mee een dag nadat koning Hassan van Marokko president Rea gan per brief had gevraagd "de veiligheid van Arafat te garanderen" voor zijn reis naar Marokko. Sharon, op het ogenblik in Was hington voert. Van Amerikaanse zijde en vooral door de Ameri kaanse minister van defensie, Weinberger, is het plan geopperd op de bezette gebieden een gede militariseerde Palestijnse staat op te richten. „Jullie zijn zo sterk, dat ik niet zie wat voor een gevaar een dergelijke staat kan inhouden", zou Weinberger aan Sharon gezegd hebben. Sharon van zijn kant heeft benadrukt dat een dergelijk plan uitgesloten is. Verrassing Weinberger zal deze week een be zoek aan Libanon, Israël en Egypte brengen. In Jeruzalem is men van plan opnieuw de Ameri kaanse opschorting van de le verantie van de 75 gevechtsvlieg tuigen en het hervatten van de strategische overeenkomst tus sen beide landen ter sprake te brengen. Weinberger wordt in Is raël als de meest vijandige Ame rikaanse minister gezien en de verrassing over zyn plotselinge bezoek is groot. De Israëlische ambassadeur in Egypte, Sasson, heeft deze week in een onderhoud met de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, ge klaagd over de anti-Israëlische stemming in de Egyptische pers. Egypte heeft officieel verklaard de autonomie-onderhandelingen 'niet te willen voortzetten zolang het Israëlische leger nog in Liba non zit. Egypte eist ook verder gaande concessies ten aanzien van de Palestij nen, gezien de ver anderde omstandigheden sinds de oorlog in Libanon. De Egypti sche voorwaarden zijn door Is raël van de hand gewezen. "Britse troepen gingen aan land in Argentinië" LONDEN (ANP) - Een groep van 16 Britse SAS-legerexperts heeft op 20 mei het Argentijnse vaste land bij Rio Gallegos verscheide ne Super-Etendard straaljagers vernietigd in blijkbaar de enige Britse aanval op Argentijnse bo dem tijdens het Falkland-con flict. Dit schrijft het Britse blad "Sun day Telegraph", dat verder zegt dat door de aanval de Argentij nen een flink deel van hun aan- valscapaciteit met Exocet-raket- ten moesten inleveren. De ex perts van de SAS, officieel de Special Air Services genaamd, zijn door een onderzeeër aan land gezet nadat de Argentijnen er op 4 mei in waren geslaagd om de Britse Sheffield tot zinken te brengen met een Exocet-raket die vanaf een Super-Etendard was afgevuurd. Daarbij kwamen meer dan 20 Britten om het le ven. Volgens de krant wordt hiermee ook duidelijk wat er aan de hand was met de Britse helikopter die in de zuidelijke punt van Chili verongelukte, ver van het strijd toneel verwijderd. Want volgens de Sunday Telegraph moest die helikopter de SAS-mannen op pikken nadat ze hun opdracht hadden uitgevoerd. Het toestel verongelukte echter toen het in slecht weer terecht kwam. r de haven gekomen om de PLO-strijders te verwelko- Bijna 9000 Palestijnen weg uit Beiroet BEIROET/JERUZALEM (UPI/ Reuter) Ook het afgelopen weekeinde is de evacuatie van Palestijnse guerrillastrijders uit Beiroet voortgezet. Gisteren ver trokken ruim 1.200 leden van het PLA (Palestijnse bevrijdingsle ger) over land naar Syrië. De PLA-mannen maakten deel uit van de Syrische troepen van de ADVERTENTIE i. Mtpmu rowTi iJHuRnwn-Vitr mn-fcfleos J7oi-AHsTtaPAifl/ ANKARA (Reuter) - Generaal Ke nan Evren, de leider van de mili taire junta die Turkije regeert, heeft gisteren gezegd dat "de Turkse staat en het volk zich van nu af vrij voelen om maatregelen te nemen" tegen Armeniërs die in de afgelopen tijd verscheidene aanslagen hebben gepleegd op Turkse diplomaten, voornamelij- ke in het buitenland. In Afyon, op 250 km ten zuidwesten van Ankara, zei Evren dat er een eind is aan Turkije's geduld. Het dagblad Gunyadin meldde dat leden van de Turkse inlichtin gendienst opdracht hebben ge kregen om in het buitenland ver blijvende Armeense guerrilla strijders op te sporen. Ze moeten de leiders arresteren van groe pen als het geheime leger voor de bevrijding van Armenië (Asala). Daarbij mogen ze gebruik ma ken van vuurwapens. Ze moeten Croberen hen naar Turkije te rengen waar hun een proces wacht, aldus de krant. De Turkse militaire attaché in Ot tawa, die vrijdag werd doodge schoten, was het 23e slachtoffer van moordaanslagen door Arme niërs sinds 1973. Op 7 augustus pleegden Armeniërs een aanslag op het vliegveld van Ankara, waarbij negen personen omkwa men en meer dan 70 mensen ge wond raakten. Een van de ple gers van de aanslag verloor het leven. Arabische vredesmacht die sinds 1976 in Libanon gestationeerd zijn. Ook vertrokken gisteren on geveer 500 Palestijnse strijders aan boord van een Grieks schip naar Syrië. Sinds het begin van de evacuatie, negen dagen geleden, hebben bijna 9.000 Palestijnen Beiroet met verschillende bestemmin gen verlaten. Het vertrek van de Palestijnen ver liep gisteren vrijwel zonder pro blemen. Alleen het konvooi over land had enig oponthoud. Pale stijnse en Syrische vlaggen sier den de voertuigen van de Pale stijnen. Een Israëlische patrouil le hees daarom de Israëlische vlag en dit leidde er toe dat beide partijen van elkaar eisten de vlaggen te strijken. De Italianen die het konvooi begeleidden wis ten de kwestie echter spoedig te schikken. Alle vlaggen mochten blijven wapperen en het konvooi vervolgde zijn weg naar Syrië, waar de Palestijnen een warm onthaal wachtte. In Beiroet deden allerlei geruchten de ronde over het aanstaande vertrek van PLO-leider Jasser Arafat. Volgens radio-Beiroet vertrekt hij vandaag over land naar Syrië. Een Griekse krant wist gisteren te melden dat Ara fat naar Griekenland zal varen voor besprekingen met premier Papandreou. Eerdere berichten dat Arafat al uit Beiroet zou zijn vertrokken, worden tegenge sproken. Tunesië heeft zaterdag onder lei ding van zijn president Habi Bourguiba bijna duizend Pale stijnse guerrillastrijders uit West-Beiroet een ovationeel wel kom bereid. Tienduizenden juichten hen toe, toen hun schip aankwam in de haven van Bizer- te, op zestig kilometer ten noor den van Tunis. PLO-functionarissen en andere Palestijnen lieten er zaterdag bij de aankomst in Tunesië geen twijfel over bestaan, dat het ver blijf van de guerrillastrijders in dat land naar hun oordeel slechts tijdelijk zal zijn. WENEN - Voor alle betrokken partijen in Polen, die elkaar letterlijk en figuurlijk naar het leven staan, zijn de ko mende dagen van grote bete kenis. Voor de toekomst hangt veel af van wat er deze dinsdag - de herdenkingsdag van het vakbondsakkoord van Gdansk - in het land gaat gebeuren. Het militaire regi me heeft de laatste weken al les op alles gezet om ieder te ken van weerstand onder de bevolking of zelfs maar de schijn daarvan te onderdruk ken. Alle belanghebbenden, de Poolse militaire leiders, de communistische partij, de rooms-katholieke kerk en de verboden vakbond Solidari teit, hebben andere opvattin gen over wel of niet demon streren morgen, en wat de ge volgen van demonstraties zouden kunnen zijn. Sinds generaal Jaruzelski op 16 augustus voor een kort be zoek in de Sowjet-Unie is ge weest, is er een duidelijk be leid van radicalisering van het militaire bewind te con stateren. Ook passieve de monstraties zoals rond het befaamde bloemenkruis op het Plein van de Overwin ning in Warschau zijn sinds dien met geweld wegge vaagd. Men kan zich afvragen generaal Jaruzelski en zijn militaire raad de harde me thoden blijven hanteren, in de wetenschap dat dit soort optreden in Polen niets ople vert behalve grotere moeilijk heden. Het valt niet uit te sluiten dat de Russen Jaru zelski bij zijn overhaaste be zoek voor een allerlaatste keer hebben gewaarschuwd, dat als de zaken in Polen niet werkelijk „genormaliseerd" worden, de Russen gedwon gen zijn zelf de teugels in handen te nemen. Geen fabel Het verlengen van de Pools- Russische militaire manoeu vres in Polen zou erop kun nen wijzen dat de dreiging van een directe Russische in vasie - reden waarom Jaru zelski persoonlijk heeft ge zegd dat hij om dat te voorko men de oorlogstoestand heeft uitgeroepen - beslist geen fa beltje is. Voor Solidariteit en de vak bondsleiders in' de onder grondse beweging, alsook voor de gënterneerden, is het van levensbelang dat zij laten zien dat zij alle dreigementen ten spijt nog in staat zijn het volk te mobiliseren. Maar on der de leiders bestaat onenig heid over hoe zo'n mobilisa tie tot stand moet worden ge bracht. Zbigniev Bujac, leider van de ondergrondse beweging van de Warschause afdeling van Solidariteit, heeft gezegd dat er gedemonstreerd moet wor den zelfs als het tot bloedver gieten zou komen. Het is voor de vakbeweging een zaak van leven of dood, aldus Bujac. Hij behoort ook tot degenen die overtuigd zijn dat het mi litaire regime op de knieën gedwongen kan worden door een algemene staking af te kondigen. Dan zijn er verder de intellec tuelen, zoals Adam Michnik en Janusy Onysziewich, die deze opvatting niet delen. In een brief die uit het interne ringskamp gesmokkeld is toen Michnik afgelopen week de begrafenis van zijn vader mocht bijwonen, vragen bei den geen algemene staking uit te roepen. Zij weten dat als er te veel gedemonstreerd wordt, er geen schijn van kans is dat de nog meer dan 600 geinterneerden vrij ko men. Middenweg De rooms-katholieke kerk moet onder deze omstandig heden proberen onder aan voering van aartsbisschop Glemp de gulden midden weg te vinden. Afgelopen week liet de kerk dit blijken door de vrijlating van Lech Walesa te eisen, door het mili taire bewind te laken vanwe ge haar weigering opnieuw te overleggen, en door er de na druk op te leggen dat er mor gen in geen geval geweld mag worden gebruikt. Het ziet ernaar uit dat alle par tijen verliezers worden. De demonstraties zullen niet de omvang krijgen die de onder grondse vakbondsleiders van Solidariteit zich hebben voorgesteld. Tegelijkertijd is het vrijwel onvermijdelijk dat er bloed zal vloeien. Het militaire regime heeft de be ruchte speciale eenheden, die vaak onder invloed van drugs moeten optreden, opgeroe pen de orde te handhaven. De bevolking leeft in een ge laden sfeer en ziet geen uit weg meer. De kerk heeft iets van haar prestige ingeboet door zich uit te spreken tegen demonstraties en krijgt vrij wel zeker nul op het rekest voor haar eisen de geïnter neerden vrij te laten en am nestie te geven aan al veroor deelde gevangenen. Aan het eind van deze week kan pas de balans worden op gemaakt en zal bekend zijn of het om een eenmalige uitbar sting gaat, of dat het een be gin is van een keten van ge welddadigheden. Hoe dan ook, de balans zal zeker nega tief uitvallen. ANTON KOENE BELFAST (ANP) - De politie in Noord-Ierland heeft zaterdag morgen een vrachtwagen te pakken gekregen waarin ongeveer 1000 kilo aan explosieven, lonten en slaghoedjes verborgen lag. Volgens een politiewoordvoerder is dit een van de grootste vondsten van explosieven tot dusver. Het materiaal lag verbor gen onder strobalen. Nadat de politie de explosieven had ontdekt werden 30 mensen, die in de buurt van de controlepost wonen waar de vrachtwagen werd aangehouden, enige tijd geëvacueerd. Het duurde tot rond middernacht voordat experts van het leger de explosieven on schadelijk hadden gemaakt. De chauffeur van de vrachtwagen is gearresteerd en voor ondervraging meegenomen. PARIJS (AFP/DPA) De Franse politie heeft een eerste succes geboekt in de strijd tegen het terrorisme dat de afgelopen weken in Frankrijk aan negen mensen het leven kostte. In een woning in Vincennes, een voorstad van Parijs, werden zaterdag twee mannen en een vrouw gearresteerd die "belangrijke leden" van het internationale terrorisme werden genoemd. De aanhouding werd verricht door leden van de nieuwe anti-terrorisme groep van de gendarmerie (Gign). Gisteren was de identiteit van de volgens getuigen ongeveer 25 a 30-jarige arrestanten nog niet bekend gemaakt, om het onderzoek niet te bemoeilijken. Naar in ingelichte kringen werd vernomen gebeurde de aanhouding op aanwijzing van de Franse geheime dienst.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6