c Cursusgelden Ars drastisch verhoogd Q Duivenvoorden wint Ars-prijs Van der Werfpop waardig festival Energiekosten gerestaureerd gebouw fors gestegen Parkeer wachter bedreigd Met sfeerportret van gebouw Leidsch Dagblad Na dertig jaar terug op school9 Wijkfeest in Boekhorst Onderwijsmarkt voor herhaling vatbaar MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 Leiden LEIDEN - De combinatie minister - Leids ingezete ne verschafte Til Garde niers zaterdag de eer het gerestaureerde pand van de teken- en schilderaca demie 'Ars Aemula-Natu rae" met een forse schil derstreek te heropenen. Het onderkomen aan de Pieters kerkgracht 9, waarin de Leidse academie sinds 1859 is gehuis vest, biedt na de restauratie weer alle mogelijkheden voor het geven van cursussen en ten toonstellingen. Ook de kunste naars van het genootschap (70 leden) kunnen hier in de prach tig gerestaureerde zalen de no dige inspiratie opdoen. Een nieuw boek kan worden ge schreven. Want weinig zal nog herinneren aan de beschrijving die Jan Wolkers over deze acade mie doet in zijn roman 'Kort Amerikaans'. Er is een prachtige binnenplaats gekomen, de hout worm is verdwenen en de zolder is veranderd in een ücht en ruim atelier, waar menig kunstschil der van droomt. Dat het bestuur van Ars blij is weer op de oude stek terug te zijn, spreekt voor zich. Want het was wel behelpen in de vervangende woonruimte. (Tijdens de restau ratie heeft Ars drie jaar in het be lendende pand vertoefd. Dit ge bouw staat nu in de steigers.) Penningmeester Bergman schaamde zich er in die tijd ge woon voor om het cursusgeld te Vervelende maatregel Het vervelende is dat Bergman dacht dat dat wel weer zou over- gaan als het gerestaureerde ge bouw weer kon worden betrok ken. Niets is minder waar. Na de restauratie zijn de verwarmings- kosten zo gestegen, dat er niets anders op zit dan de cursusgel den drastisch te verhogen. Bergman: "Een hele vervelende maatregel. Vroeger hadden we vier gaskachels. Nu hebben we centrale verwarming en veel meer vertrekken. We verstoken zo'n drieduizend gulden in de maand meer. Elke dag zit ik weer te tellen: halen we het of halen we het niet? Het zwaard van Da mocles hangt boven ons hoofd". Een trieste balans na zo'n fraaie restauratie. Wethouder Schoute liet in zijn openingsspeech al doorschemeren dat ook hij het vermoeden heeft dat er over de financiën van Ars nog zeker moet worden gesproken. Schilderes en docente Lucia Stein- bach hoopt dat ondanks de forse verhoging de cursisten blijven komen. "We hebben nu alle mo gelijkheden". In de volksmond wil Ars nog wel eens doorgaan voor een elitaire groep. Lucia Steinbacht wordt kwaad als ze dat hoort. "Iedereen kan bij ons schilder- of tekenles nemen. Het spreekt vanzelf dat als iemand zich opgeeft voor een gevorderde cursus dat wij graag wat tekenin gen willen zien. Ja, en dan kan er wel eens iemand worden afgewe zen....maar dat is toch niet eli tair?" Dat tot het genootschap al leen maar 'echte' kunstenaars kunnen worden toegelaten is een soort bescherming, vindt ze. Een hobbyist die thuis een fraaie kast timmert, noemt zich toch ook niet meteen timmerman? Minister Gardeniers opende zaterdag het gerestaureerde pand van "Ars Aemula Naturae". De krachtige zwarte lijn die zij op een maagdelijk wit doek zette, gaf aanleiding tot veel discussie. psychologen? LEIDEN - Een parkeerwachter ts zaterdagmorgen door een auto bestuurder bedreigd met een ij zeren staaf. De wachter wees de automobilist erop dat hij zijn wa gen in de Breestraat fout had ge parkeerd. Nog voordat het bon nenboekje er aan te pas kwam zwaaide de man met de ijzeren staaf in de richting van de par keerwachter. Vervolgens startte hij zijn auto en reed snel weg. De politie heeft de identiteit van de dader inmiddels achterhaald. Slooppanden uitgebrand LEIDEN - Twee panden aan de Maredijk, bestemd voor de sloop, zijn vrijdagnacht in vlam men opgegaan De woningen brandden geheel uit. De belen dende percelen liepen geen brandschade op. De recherche stelt een onderzoek in. LEIDEN - "Een opvallend schilderij, dat ge tuigt van originaliteit van weloverwogen compositie en goed vakmanschap (het is in dunne lagen tempera en olieverf over elkaar geschilderd). Bovendien toont het een uiter mate boeiende behandeling van een stuk Leiden: het Leidsch Dagblad-gebouw. Een kunstwerk van allure". Met deze kwalificatie kende een vijfhoofdige jury de Ars-prijs '82, groot 2000 gulden, toe aan het schilderij "sfeerportret van het Leidsch Dagblad-gebouw". Eu hoewel de ju ry in haar verslag heel laconiek schrijft: "Bij het openen van de enveloppe bleek de ma ker te zijn: Peter Duivenvoorden", kan dat niet zo'n gróte verrassing zijn geweest, want dit werk was al eerder te zien in De Laken hal. Begin van dit jaar is het ontstaan in op dracht van het museum, voor de tentoonstel ling "Hoe wordt een schilderij gemaakt". Sa men met vijf andere Leidse schilders maak te Peter Duivenvoorden toen zijn visie op het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Negenendertig beroeps- en amateurkunste naars leverden nu een inzending voor de prijsvraag bij gelegenheid van de herope ning van het gerestaureerde gebouw van Ars Aemula Naturae. Het thema was deze keer: "Leiden". Een wat ruimer thema dus, dat de zwakke broeders alle kans gaf conventionele An sichten van historisch Leiden in te zenden, maar tegelijk de groten inspireerde er in tijd en ruimte afstand van te nemen. Erli Esse- link keek in de toekomst en voor haar poë tisch visioen op "Bestemmingsplan buiten goed Leiden" kreeg zij een eervolle vermel ding. Fer Hakkaart noemde zijn keihard rea listisch pastel: "Leidse automatiek'' en kreeg er de andere eervolle vermelding voor. Zijn inzending: vier jongens aan de trekkast, verbeeldt verleden nog toekomst, het is een beeld van nu en het treedt ruimtelijk ver bui ten het thema Leiden, want het is behalve nu ook overal te zien. Wat echter aan deze tentoonstelling als geheel valt af te lezen is een grote ruimte vol ver draagzaamheid tussen groot en klein talent, tussen visie en bekrompenheid en tussen al lerhande uitersten die met de begrippen "beroeps" en "amateur" toch niet te vangen zijn. Ars leeft weer in Leiden, waaraan het in het verleden een traditie schonk waarin een natuurlijke doorstroming van amateur naar beroepskunstenaar vanzelfsprekend was. Daar kan geen Academie tegenop. CLEMENS KORTENBACH LEIDEN - Voor de leergierigen was het zaterdagmorgen echt weer om de studie op te pakken. Gezel lig met het licht aan achter de boeken. Weinigen waren dan ook te vinden op de onderwijsmarkt op het Stadhuisplein. Een dicht samengepakt wolkendek waaruit veel regen viel zorgde er voor dat er in de ochtenduren slechts een hond en enkele druili- ge mensen te zien waren. Men ging pas de straat op toen het warm en droog werd en je al een vleugje herfstlucht kon opsnui ven. Zo kon het gebeuren dat de kraam- houders laat op de middag toch nog het idee hadden, dat ze mee werkten aan de opvijzeling van het IQ van de Leidenaar. De meeste bezóekers kwamen trou wens alleen nog maar voor infor matie. "Mijn man staat achter me, maar zelf weet ik het nog niet", bekende een mevrouw met twee kinderen aan de hand, die plannen had om overdag de havo voor volwassenen te gaaft volgen. Met een folder in de hand slenter de ze weg. Nog even uitstel. In eenzelfde situatie verkeerde een jongen die enkele jaren geleden vroegtijdig de middelbare school had verlaten. "Ik wilde toen werken en geld verdienen. Nu zie ik pas dat ik daar geen donder mee ben opgeschoten. Aan een bevordering hoef ik niet te den ken". Met minder denkrimpels in hun ge Ex-minister Van Dam in 't Spoortje LEIDEN Oud-minister Marcel van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) brengt woensdag een bezoek aan Lei den. Hij is kandidaat-kamerlid voor de PvdA. Om acht uur 's avonds is Van Dam present in. buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Daar zal hij vra gen van buurtbewoners en ande re belangstellenden beantwoor den. LEIDEN - Op het centraal gelegen Luchtmansplein hebben de be woners van de wyk "Boekhorst" zaterdag hun eerste wijkfeest ge houden. Het was de eerste activi teit van de onlangs opgerichte wijkvereniging "Bewoners Be langenvereniging Boekhorst". In de middaguren waren er diverse attracties voor de jeugd, terwijl in de avonduren werd gedanst op de muziek van de groep "Piddle". Aan de evenementen werd door het merendeel van de wijkbewoners deelgenomen. ADVERTENTIE VOLOP KEUS in wintervakanties De wintergidsen zijn er weer Met massa's informatie over de vete manieren om wintervakantie te houden Voor de best mogelijke pnjs Zónder of juist mót sneeuw* anvr Goeie reis reisbureau Dussnel naar het ANVR "Goeie reis" reisbureau by u in de buurt. Dronkeman maakt brokken LEIDEN Een dronken autobe stuurder reed vannacht om twee uur op de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan tegen een gepar keerde vrachtauto op. De man raakte daarbij gewond aan zijn hoofd en moest voor behande ling worden overgebracht naar het AZL De voorkant van zijn auto werd zwaar beschadigd. De onderwijsmarkt op het Stadshuisplein, afgelopen zaterdag. Pas 's middags kwam de bezoekersstroom op gang. laat gaf een groep dames zich op voor een cursus bij Open School. Giechelend vroegen ze zich af of het allemaal wel zou bevallen. "Voor mij is het bijna dertig jaar geleden dat ik iets in mijn hoofd heb gestampt". Een ander was benieuwd of ze de leraar bij de voornaam mocht noemen. "Bij mijn dochter op school doen ze dat wel". De echtgenoten die op een afstand het een en ander stonden gade te slaan moesten lachen om hun doortastende vrouwen. "Als je een onvoldoende haalt, ga je met de blote billen naar bed", sprak de lolbroek van het gezelschap als een echte schoolmeester. De organisator van deze markt, het Leids Edukatief Sentrum (LES), vond de opzet geslaagd. Mede werkster Henny Blom: "Zeker, toen het opgehouden was met re genen, zijn er in die korte tijd nog veel mensen geweest. Het aardige was dat we de mensen die bij ons kwamen om informa tie, nu direct konden doorsturen naar de kraam met de juiste op leiding of cursus. Als het aan ons ligt organiseren we elk jaar zo'n onderwijsmarkt". Muziek De Voorschotense formatie Yp silon speelt woensdagavond in sociëteit The Jam aan de le Binnenvestgracht. In juni van dit jaar trad deze groep, waarvan de muziek wordt omschreven als "symfonische funckrock" ook in The Jam op. De bezetting van de groep is als volgt: Karin van Hooi donk (zang), Anton van Hooi donk (gitaar, dwarsfluit, zang), Dick Hermsen (gitaar, keyboards, zang), Albert Karremans (drums) en René Achterkamp (basgitaar). Het optreden begint om ongeveer half elf. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66, begint het nieuwe seizoen met een cyclus van zg. cinemascope-films. De serie wordt begonnen met de film 'Harakiri' van de Japanse re gisseur Kobayashi uit 1962. De film is het relaas over de samoerai Tsugumo die hara kiri wil plegen in verband met de armoedige en uitzicht loze toestand waarin hij en met hem vele samoerai's ver keren. De film wordt woens dag en donderdag vertoond; beide avonden om acht uur en om kwart over tien. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging TOP viste de derde wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart. Uitslag: 1 J. van Rijn 1102 cm-52 stuks, 2 H. Schouten 1012-49, 3 J. Moenen 935-43, 4 W. van Berkel 824-42, 5 D. Schouten 807-42, 6 H. Schlag- ivein 801-46, 7 F. van Ouds hoorn 641-33, 8 T. Hoppen brouwer 618-33, 9 C. Hoppen brouwer 559-29, 10 G. Kokke- dee 538-25. Hengelsport (2) Visvereniging DGV hield een wedstrijd in het Noordzeeka naal. Uitslag: 1 W. Blom 25500 gram-58 stuks, 2 J. Rus tige 15500-35, 3 W. Kluivers 8600-27, 4 J. Kluivers 7500-22, 5 J. Helverstein 3150-9. Duivensport (1) Postduivenvereniging De Reis duif vloog met oude en jonge duiven uit Duffel. Uitslag: 1, 3,6,7 W. v.d. Hoogt; 2,5,10 W Kop; 4 P. Mooten; 8 Penseel Van Iterson; 9 K. v.d. Berg. Duivensport (2) Postduivenvereniging Colum- ba hield een concours uit Strombeek. Uitslag: 1,2,3, 4, 5, 7, 8, 9, 10 C. v.d. Nieuwen- dijk; 6 H. Kettenis Duivensport (3) duiven uit Duffel. Uitslag: 1, 6 J. van Seggelen; 2 W v.d. Kooy; 3, 9 F. Compier; 4 L. Koopman; 5 J Brugman; 7 H. v.d Berg; 8 J. Degen; 10 G. Zandbergen. Duivensport (4) Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit Strombeek. Uitslag: 1 J. Knij- nenburg; 2 W. Jacobi, 3, 6, 7 Th. Habraken; 4, 5, 9 M. Reij- erse; 8 J. txxn Alphen; 10 J. van Laar. Duivensport (5) De Blauwkras hield een wed vlucht uit Strombeek. Uit slag: 1,10 P. Gijsman en zn; 2 R. v.d. Geer; 3 comb. De Wete ring; 4, 6 P. Landensbergen; 5, 9 R. Verhoogt; 7 A. t»an Holst; 8 J. Rozier Duivensport (6) LPC vloog met 240 duiven uit Duffel. Uitslag: 1,2,4,6,8 N. de Groot en zn; 3 P. de Haas; 5, 7, 10 J. Staffelen; 9 A. Sin- geling. Duivensport (7) Met 297 duit>en hield De Rijnklievers een wedvlucht uit Duffel. Uitslag: 1,5 S. van Goozen; 2 J. Kok; 3, 4, 8, 9, 10 P. v.d Wal; 6 B van Mil; 7 J. Zevenhoven. Duivensport (8) Het Oosten hield een wedvlucht met jonge en oude duiven uit Duff ei Uitslag: 1, 10 H. van Klaveren; 2 T. vdn As en zn; 3, 7 P. van Duyl; 4 W. v.d. Nieuwendijk; 5 A Pracht en zn; 6.9 L. v.d. Nieuwendijk; 8 G. Hendrikse LEIDEN - Met agressieve nederlandstalige muziek, behorend tot de zoge naamde 'nieuwe golf en uitgevoerd door de Div, beleefde de eerste editie van 'Van der Werfpop' zaterdagavond een waardig slot. De groep slaagde er in de honderden bezoekers in het kille park te boeien en rechtvaardigde zo de beslissing van de organisatoren om niet het Belgi sche 5 CV maar de Delftse Div als slotact te laten fungeren. 5 CV, de Belgische belofte, acteerde nu vóór de Div, terwijl het Duitse ExKurs en het Wassenaarse Gallery of Non het middagprogramma vul den. Zij deden dat samen met spitsafbijter, Next Crisis, een Leidse band met toekomst. Frits Bruins, een van de organisatoren, toonde zich uitermate tevreden met het verloop van het gratis popfestival dat volgens hem over de hele dag tussen de 1500 en 2000 bezoekers trok. Ondanks het feit dat het festival een echte publiekstrekker moest ontberen, heeft het publiek zich volgens Bruins best vermaakt. Bruins: "Bij alle groepen was het behoorlijk druk. De meeste mensen zijn blijven hangen en dat is een goed teken". Het publiek heeft zich tijdens het festival keurig gedragen. Incidenten zijn uitgebleven evenals vernielingen. Bruins: "Ik geloof dat ik de enige ben geweest die iels heeft vernield. Ik heb namelijk met een vrachtwa gen per ongeluk een tak van een boom gereden. Voor de rest is er volgens mij echt helemaal niets gebeurd. De plantsoenendienst kan gerust zijn en de kans is dus best groot dat we volgend jaar weer een popfestival in het Van der Werfpark kunnen organiseren. Als het even kan onder dezelfde weersomstandigheden. Want alsof het afgesproken werk was, begon zaterdagmiddag prompt om twee uur de zon te schij nen". Het popfestival in het Van der Werfpark trok zaterdag zo'n 1500 a 2000 bezoekers, zo schatten de organisatoren. De zon kwam net op tijd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3