Dubbel succes ploeg De Bruijne Stayers verlenen Minneboo voorrang Liefhebbers vallen massaal Brons voor Aegir-twee Kanotop wil ontslag van bondscoach Renners stellen eisen De Vries wil 'echte' bergen in profronde Bij NK in Lisse LISSE - Het heeft de organisato ren van het Nederlands kam pioenschap wielrennen voor lief hebbers niet bepaald meegeze ten. Al in de eerste ronde viel het peloton in stukken door een massale valpartij, waarbij zelfs renners in de vaart terecht kwa men. Toen de finale van het kam pioenschap ook nog werd ont sierd door diskwalificatie van de winnaar, kon je de teleurstelling op de gezichten van enkele be stuursleden van de ijverige wie lervereniging De Bollensteek af lezen. Geheel buiten hun schuld gaf de KNWU-jury de zege aan de Limburger Ger Nelissen ca deau. In dit erg saaie kampioenschap (de weersomstandigheden waren iets té goed) was voor veel favo rieten de kampioensillusie al in de eerste ronde verkeken. Diver se renners verkeken zich in het nemen van een flauwe bocht en smakten tegen het wegdek. De ex-Leiderdorper Leo Wassen- burg (kampioen in 1980) vloog de bocht uit en sleurde titelhouder Wim Vlaanderen uit Maarssen met zich mee. De fiets van Vlaan deren vloog over de weg, waar door nog eens een twintigtal ren ners ten val kwam. Wim Vlaan deren zelf kwam in de brede vaart terecht en moest met diver se verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis worden af gevoerd. Het gevolg van de valpartij was dat 30 renners met een voorsprong van 24 seconden reden. Het ach tergebleven peloton had ruim 20 kilometer nodig om de schade te herstellen. "De jury had de koers moeten neutraliseren. De valpar tij was zo groot dat niemand er meer langs kon", reageerden de meeste gedupeerden. Tijdens de wedstrijd zelf viel er weinig te beleven. Meer dan eni ge plaagstootjes van onder ande re John van der Meer (Noord- wijk), Martin Lamboo (Utrecht), Jaap van der Weyden (Nieuw- veen), Piet van der Velde (Beins- dorp) en Albert Raven (Stedum) waren niet te melden. In de laat ste ronde wisten Ger Nelissen (Sittard), Frans Havenaar (Zut- phen) en Joop van Dijken (Dode- waard) zich van de hoofdmacht te onderscheiden. Havenaar trok de sprint al van ver aan. Zo'n 200 meter voor de eindstreep maakte Toen zaten de "liefhebbers" no gering aantal op de straatstener de Zutphenaar een, naar late zou blijken, kapitale blunder. H dook van de rechter- naar de lir kerkant van de weg. Zijn med< vluchters volgden. Toen hij d enkele meters later nog eens he: haalde oordeelde de jury dat h van de rechte lijn was afgewi ken. Nelissen en Van Dijken w; ren op dat moment reeds geklop en ondervonden geen enkel n; deel van Tweede gouden plak bij WK-wielrennen LEICESTER (GPD) - Na Martin Venix heeft zaterdagavond ook Gaby Minneboo achter gangmaker Bruno Walrave het Nederlandse stayeren een gouden medaille bezorgd op het baan-WK in Leicester. De krasse amateur (37 jaar) drukte in de finale met vier Oranje-rijders, drie West duitsers en een Italiaan, zijn voorwiel een seconde eerder over de finish dan Mathe Pronk, de wereldkampioen van afgelopen jaar. Bert Oosterbosch winnaar Ronde van Nederland SITTARD (GPD) - Voor zijn ploeg kon Bert Oosterbosch eigenlijk geen beter moment uitkiezen om toch nog een keer een flinke slag te slaan. Het dubbele succes van de Daf-ploeg in de Ronde van Nederland zal de komende onderhandelingen met de sponsor, die de formatie van Fred de Bruijne volgend seizoen wil overnemen, onge twijfeld vergemakkelijken. „Die man is nu vast en zeker een stuk enthousiaster", vertelde De Bruijne zaterdag in Sittard. na dat zijn ploeg na een zinderende ploegentijdrit niet alleen Bert Oosterbosch als eindwinnaar af leverde, maar ook de mannen van Post m het ploegenklasse ment minder dan één volle se conde voorbleef. „Daar hebben we niet voor gere- sende rol die de Raleigh-ploeg de afgelopen jaren in de Ronde steeds heeft gehad. ZURICH (ANP) - De 20-jarige Zwitser Niki Ruettimann heeft de Grote Prijs Wilhelm Teil. een wielerronde voor amateurs, ge wonnen. Hij bleef zijn landge noot Urz Zimmermann tien se conden voor. De derde plaats ploeg wordt verslagen", zei na tionaal kampioen Van der Veld< meteen na zijn persoonlek sue cesje. De ploeg-Post won ook nog de af sluitende ploegentijdrit, maa; slaagde er niet in de 38 seconder die Jan Raas nodig had om Ber Oosterbosch te passeren weg U werken. ..Ach. na de ochtende tappe had ik daar eigenlijk ooi MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 Met deze volgorde van aankomst begroetten de goedgevulde tri bunes van het Saffron Lane-sta- dion als regenboogtrui-drager niet de beste amateurstayer die de wereld op dit moment kent. Dat is Mathe Pronk, maar deze liefhebber - met 35 jaar ook knap aan de leeftijd - verleende zijn gabber zichtbaar voorrang in de strijd om goud - Minneboo's vijf de. Het gebaar van Pronk, die de toe schouwers in de laatste drie ron den even in de waan liet serieus om het kampioenstricot te fiet sen, berustte op een vantevoren door stayerscoach Cees Stam uit gestippelde taktiek. Minneboo, die met een tweede startpositie het gunstigst uit de loting te voorschijn was gekomen (Nop- ENSCHEDE (GPD) - De nationale kanotop zal bij het dagelijks be stuur van de Nederlandse Kano- bond aandringen op het ontslag van bondscoach Karei Muijs. Tij dens de nationale lange-baan kampioenschappen, het afgelo pen weekend gevaren op het Twentekanaal bij Enschede, be sloten de leden van de nationale selectie vrijwel unaniem tot deze stap. De onvrede met het beleid van Muijs. die na de Olympische Spelen van Montreal zijn taak als NKB-coach weer opnam, kwam bij de wereldkampioenschappen boven water. Er werd daar kri tiek geuit op zijn aanpak en be nadering. Tijdens de eerste grote wedstrijd na het WK, afgelopen weekeinde in Enschede, waar de bondscoach niet verscheen, be sloten de kanoërs hun grieven op papier te zetten. pie Koch van een zevende stek) zou eenmaai aan kop van het pe loton van zijn landgenoten, Pronk dus, niets te duchten heb ben. De taak van de onttroonde wereldkampioen was na het startschot zo snel mogelijk naar voren op schuiven om de te ver wachten Westduitse aanvalsgol ven van Rainer Podlesch, Gerald Schutz en Ralf Stambula in de kiem te smoren. Wel, luttele mi nuten na vertrek zag het plaatje in de baan er al uit zoals het door Stam was getekend. Minneboo een, Pronk twee en Podlesch drie. Met Pronk als betrouwbare schokbreker, die het aandringen van de concurrentie met groot vertoon van overmacht pareerde, reed Minneboo al halfweg koers een gouden finale. LUZERN (ANP) - Sjoerd Hoekstra en Joost Adema hielden de traditie hoog dat Nederlandse successen bij de wereldkampioenschap pen roeien voor heren van de twee zonder stuurman plegen te komen. Het 'Aegir- tweetje' behaalde gisteren op de Rotsee bij Luzern na felle strijd de bronzen me daille. Het zilver was zelfs even binnen bereik. Het tweetal leverde de prestatie in een voor de Oostduitsers en Russen dramatische race. De tweelingbroers Joeri en Nicolai Pimjenov, wereld kampioen en winnaar van het zilver bij de Olympische Spoelen van Moskou, gingen ten onder en werden zesde en laatste. Carl Ertel en Ulf Sauerbrey moesten een ze ker schijnende zege toch nog aan de Noren Magnus Grep- perud en Sverre Loken la ten. Na de zilveren plak van Boe- schoten en Van der Horst in 1975 in Nottingham en Ted Bosman en Willem-Jan Ats- De postbode uit Geervliet wist Pronks steun naar waarde te schatten. „Mathe", bekende hij, „heeft mij aan de regenboogtrui geholpen. Hij schermde mijn eerste plaats vakkundig af. Dat was nodig ook, want na een sterk begin heb ik een paar keer goed doorgezeten. Ik fietste vanavond niet op mijn best. Ik was over mijn hoogtepunt van dit seizoen heen. Ik denk, dat ik tot het WK teveel heb gekoerst". Mathe Pronk, de morele winnaar van de eindstrijd, waarin verder het uitstekende fietsen van Hil- versumnmer Eric Geserick op viel - hij diende het Westduitse trio enkele hoogst onwelkome plaagstoten toe - maakte geen ge heim van de prestatie van Gaby. „Ik was vanavond sterker, maar Gaby heeft wel degelijk een schitterend kampioenschap ge reden. Hij verdient de wereldti tel". Eric Geserick (gangmaker Joop Stakenburg), in wie Cees Stam de stayer voor de toekomst ziet, belandde in de eindstrijd op een zeer acceptabele zesde plaats, achter de coureurs die de dienst uitmaakten. Pierre van de Eng sloot de rij van acht stayers ach ter gangmaker Joop Zijlaard. In de schaduw van de stayers, maar eveneens succesrijk ope reerde gistermiddag het tandem duo Sjaak Pieters en Ton Vrolijk. De vierde prijswinnaars van Tsjechoslowakije vorig jaar had den in de kleine finale een „mak kie" aan de Engelsen Paul Syn- denham en Terry Tinsley. Het brons schroefde het medailleto taal van Nederland in Leicester op tot vier. Het goud op de tan dem was voor dc gedoodverfde favorieten Ivan Kucirek en Pavel Martinek uit Tsjechoslowakije, die met de Westduitsers Fredy ma, vorig jaar op de Olympi sche roeibaan van Obersch- leisheim bij Munchen nu een bronzen medaille voor Ne derland bij de twee zonder stuurman. Hoekstra en Adema, door een knappe zege in de herkan singen in de eindstrijd geko men, lagen na duizend meter roeien op de honderdste se conde gelijk met Oost-Duits- land in eerste positie. De Groningers zouden een be dreiging voor Ertel en Sauerbreu blijven vormen. De Noren verdrongen de Oostduitsers na 1500 meter van de leiding. De meer er varen tegenstander uit de DDR slaagde er in Hoekstra en Adema, die pas sedert maart samen varen, van het zilver af te houden. "We ko zen in die laatste tientallen meters voor een kamikaze- izellig op de fiets. Later zou een me llen en zelfs in het water rijden. De protesten die daarna volgden werden wel erg makkelijk door de jury gehononeerd. Het tegle- ment schrijft voor dat er in de laatste 200 meter niet van de rechte lijn mag worden afgewe ken. Frans Havenaar werd daar om naar de derde plaats terugge zet. Een trieste ontknoping, die het goed georganiseerde kam pioenschap zeker niet verdiende WIM VAN DUIVENBODE Smidtke en Dieter Giebken afre kenden. De vage hoop op een vijfde Neder landse medaille op de piste van Leicester was ongegrond. Ab Harren (winnaar van zijn serie) en Peter Pieters waren in de amateur-klassementsrace niet meer dan figuranten. Harren, omdat de benen niet wilden zo als een dag eerder en Pieters om dat hij al vlug in de eindstrijd be trokken raakte bij een valpartij. Pieters wilde de wedstrijd na zijn smak tegen de houten piste aan vankelijk voortzetten, maar gaf op toen bleek dat de nieuwe fiets die hem was aangereikt van geen kanten klopte. De Deen Pohl pakte het goud. Het baantoernooi voor de profs werd afgesloten met de discipli nes sprint en achtervolging. Op de sprint vochten in de finale de Japanner Koichi Nakano en de Canadees Gordon Singleton een ware veldslag uit met twee val partijen (in de eerste race vielen beiden, in de tweede Singleton). De Canadees blesseerde zich zo danig aan de schouder dat hij geen beslissende derde rit kon fietsen. Door de pijnlijke schou derpartij van Singleton kreeg Nakano het goud simpel in de schoot geworpen. Het was zijn zesde sprinttitel bij de profs. De achtervolging werd een prooi voor de Fransman Alain Bondue, die daarmee zijn titel prolongeer- tactiek. Niet kijen en gaan", lichtte Hoekstra toe, "Joost was op. We kwamen met de riem tegen de balletjes van de balisering". "Bij die laatste tien halen kwam er een waas voor mijn ogen", gaf Adema toe, "Het nadeel is dat wij dit seizoen vrijwel steeds hebben ge wonnen. Je tast dan onvol doende af waar precies je grenzen liggen". De Groningers zien het brons slechts als een tussensta tion. "We kunnen meer. Je kunt trouwens altijd meer", klonk het vol zelfvertrou wen uit twee monden. Hoekstra en Adema kozen het moment van hun triomf voor een duidelijke demon stratie. Het aanvankelijk re bellerende tweetal had zich na rijp beraad neergelegd den, maar het is toch mooi mee genomen", aldus een overgeluk kige De Bruijne, die er met zijn achttal eindelijk in slaagde een einde te maken aan de overheer- de. De Deen Hans Henrik Orsted reikte naar een tweede zilveren plak op rij, terwijl Maurizio Bidi- nost uit Italië het brons voor zich opeiste. De Nederlandse inbreng op de ach tervolging moet maar snel wor den vergeten. Roy Schuiten kwam niet opdagen in Leicester en Herman Ponsteen slaagde er niet in om zich bij de beste acht te plaatsen, een resultaat dat de Nijverdaller vermoedelijk doet besluiten om met het professio nele wielrennen te stoppen. ..Op deze manier", zegt Ponsteen. „heeft het geen zin meer om door bij het kledingsvoorschrift van het roeibondsbestuur. Toen de finishlijn gepas seerd was, werd het Aegir- shirt over de verplichte Adi- das-kleding aangetrokken. Sjoerd Hoekstra: "Een pro test? Welnee, problemen zijn er om uitgesproken te wor den. Zie het maar als een ge baar van clubliefde. De Nederlandse afvaardiging kon het succes van Hoekstra en Adema eigenlijk niet mis sen. Nadat zaterdag vijf fi naleplaatsen bij de dames en lichte roeiers uiterst be scheiden klasseringen had den opgeleverd, hadden gis termorgen ook de "zw are he ren" in de kleine finales da nig teleurgesteld l»« rllf zonder stuurman van Aegir werd vierde, wat neerkomt op een tiende plaats bij twaalf inschrijvingen. Voor was ook voor een Zwitser: di ehard Trinkler. De beste Neder lander, Johan Lammerts. kwam pas op de 32e plaats met een achterstand van bijna een half De achtste en laatste etappe, over 142 kilometer met start en fi nish in Zurich, leverde een zege op voor Sergej Soekoroetsjen- kov. Dat Johan van der Velde zaterdag morgen de korte rit door de Lim burgse heuvels won, drukte de stemming bij dc ploeg-Ooster bosch allerminst. ..Het kan eens een keer zo uitpakken dat onze te gaan Ik denk er sterk over om eens wat anders te gaan probe ren Kleiduiven schieten bijvoor beeld of rally-rijden. Maar laat ik nog even wachten of er contrac ten loskomen voor de wmterba- Bg het wielrennen op de baan voor vrouwen heeft Amerika in Lei- cester de toon aangegeven. Na de gouden medaille voor sprintster Susan Novara. won de vederlich te Rebecca Twigg zaterdag de achtervolging in een messcherpe 3 51,95, de snelste tijd over de drie kilometer ooit door een vrouw tijdens een WK gereden. de Nereus-Orca vier met stuurman was er zelfs niet meer dan een vijfde en voor laatste plaats in de kleine fi nale. In Luzern gingen er slechts drie gouden medailles naar Oost-Duitsland. De Sowjet- Unie behaalde in het geheel geen titel Mie ut r« sieren de gouden plakken waren voor niet-Oosteuropese lan den. Noorwegen verraste door de dubbeltwee en de twee zonder stuurman te winnen. Italië veroverde de wereldtitel bij de twee met stuurman en de Zwitsers bij de vier zonder stuurman. Het hoofdnummer van de achten leverde een grandio ze triomf op voor Nieuw- Zeeland. Voor een groot succes zorgden ook An Hansen en Kolf Thorsen bij de dubbeltwee. mi Haam, md voor vijf gouden, een zilveren en twee bronzen medailles, \ormde aanvankelijk met zijn broer Frank een vrijwel onver slaanbare dubbeltwee. niet meer op gerekend", gaf Raas toe „Die rit was te kort en bo vendien te eenvoudig Ik heb in Limburg nog nooit zo'n vlakke koers gereden. Wat mij betreft hadden we deze omloop twee keer mogen doen, dan was het klassement misschien nog goed door elkaar geschud. Maar ik wil daarmee zeker mets afdoen aan de overwinning van Ooster bosch. Die heeft ons in Zundert allemaal verrast en daardoor de ze ronde verdiend gewonnen", vervolgde de Zeeuw, die on danks zijn zesde plaats in Zun dert toch een uitmuntende tijdrit reed. ..Na die rit wist ik genoeg en nu kan ik met een gerust hart aan het WK gaan denken", vulde Raas aan. Bert Oosterbosch kwam op de laat ste dag slechts heel even in de problemen. De beklimming van de Gulpenerberg was hem net iets te veel Raas. die bg de boni ficatiesprint nog vijf seconden van zijn achterstand goedmaak te, tartte daar voor de laatste maal de Oranje-Truidrager. „Ge lukkig had ik Van der Poel bij me. Die ging onmiddellijk mee. Ik was er zelf op dat moment echt niet toe in staat", gaf Ooster bosch toe Toch levert de Ronde van Neder land voor zowel Bert Ooster bosch als Adrie van der Poel ook nog de nodige teleurstelingen op. „Ik ben natuurlijk verschrik kelijk blij met deze afloop", al dus Oosterbosch, die voor de derde maal in zijn profcarrière een meerdaagse wedstrijd won. Eerder schreef hij in dienst van Post de Ronde van Luxemburg en de Vierdaagse van Duinker ken op zijn naam „Wanneer je zo vlak voor het we reldkampioenschap een etappe- wedstrijd wint. ga je je toch af vragen waarom ik er volgend weekeinde niet bij ben. Twee man uit onze ploeg zijn nu het slachtoffer geworden van de veel te vroeg bekendgemaakte ploeg voor het wereldkampioenschap. Zowel Van der Poel als ik heb ben deze week toch een stuk sterker gereden dan een paar jongens die nu wel meemogen. Ik heb na al die problemen in de Tour nooit gezegd dat ik geen in teresse zou hebben in de WK. Vorig jaar heb ik midden in het seizoen ook een inzinking gehad, maar won ik een week voor het wereldkampioenschap toch de Schelde-prijs. een koers die toch duidelijk iets anders is dan een gewoon criterium In de toe komst moet de KNWU daar maar «m r. koning meegaan houden Het moet toch mogelijk zijn dat er een paar dagen vóór het WK renners kunnen afvallen of bij komen" Het eindklassement van de ronde van Nederland is 1. Bert Oosterbosch (Debruyne) 21 uur 6 minuten en 6 seconden. 2 Jan Raas (Post) op 16 seconden. 3 Gerne Knete- mann (Post) op 0 27. 4 Adn van der Poel (Debruyne) op 0 45.5 Kees Priem i Post) op 0 48, 6 Adrie van Houwchngen (Swerts) op 0 49, 7 Jan van Houwelin gen (Swerts) op 0 57. 8 Jos Lammrrtink (Ehlen) op 1 minuut en 16 seconden. 9 Mare Sergeant (Be-I (Dnessens) op 1 22. 1" A l I "p I JM 1 Krir Mackenzie (Nwz) i Godefroot i op 2 15, 12. Jean-Louis Gauthier (Fra) (Danguil laume)op2 18.13 Jan Bogacrt (Bel)(De Witte) op 2 50.14 Ene van de Wiele (Bel) (Godefroot) op 2 59. 15 Ludwig Wij nanLs (Bel) (Driessens) op 3 06 Puntenklassement 1. Eddy Planckaert 56 pnt2. Ene Mac kenzie 54 pnt3 Piet van Katwijk (Groeneweg) 37 pnt Ploegenklassement 1 Post 60 uur 51 minuten en 54 secon den. 2. Dnessens op 11 seconden. 3 De Bruyne op 0 26 Peter Post lonkt naar Oosterbosch SITTARD (GPD) Bert Ooster bosch hoi*ft zich. wat zgn wieier toekomst betreft, geen zorgen tc maken De coureur uit Ouden bosch kreeg al voor zijn eindzege in de Ronde van Nederland en kele aanbiedingen en mag zich zelfs nu ook weer verheugen in belangstelling van de zgde van de ploeg Post Vong seizoen nam hg bg die formatie vlak voor het nationaal kampioenschap in Geulle zelf ontslag Peter Post heeft zich deze week echter laten ontvallen dat hg Oosterbosch eventueel graag terug wil heb ben De Amstelveense ploegleider vindt dat de coureur uit Oudenbosch de afgelopen anderhalf jaar vol doende heeft geleerd en durft daarom een nieuw avontuur met hem best aan SITTARD (GPD) - Na afloop van de Ronde van Nederland heeft de WK- selectie in Bom na een korte vergadering het bekende akkoord geslo ten, waarbij de renners overeenkwamen dat zij in Goodwood als ploeg zullen gaan rijden. Daaropvolgend vond een vergadering plaats waarin een afvaardiging van de Nederlandse renners (Kuiper. Winnen, Raas en Smit) een aantal wensen heeft voorgelegd aan het stichtingsbestuur dat momenteel hard werkt aan de totstandkoming van het nieuwe service bureau van de KNWU. De renners hebben hun bezwaren geuit tegen de gang van zaken in de criteria en willen nu, dat er in de toekomst als volgt wordt gewerkt: - er moet een nog op te richten rennerscommissie komen, die voortaan de parcoursen keurt en er daarbij op let, dat er niet onnodig veel bochten in een parcours liggen De nog aan te wijzen renner doet dus eigenlijk het werk dat nu het districtssportcommissielid behoort te doen; - de aanvangstijden van de avondcriteria moeten worden vervroegd: óf om 19.00 uur (100 km), óf om 19.30 uur, maar dan slechts 80 km; - renners mogen alleen rijden op invitatie. Bijschrijvingen mogen in de toekomst niet meer worden geaccepteerd, en om de veiligheid te waar borgen mogen er niet meer dan 60 renners starten; - de uitbetaling van de renners dient in een goed afgesloten ruimte te geschieden; - er moeten in de toekomst twee of drie vaste speakers komen en vaste die de profcriteria gaan jureren. SITTARD (ANP) - De interna tionale profronde van Neder land wordt ook in 1983 ge houden. Rondedirecteur Ni co de Vries deed die toezeg ging zaterdag in Sittard Als aankomst- respectievelijk fi- nishplaatsen staan Veendam. Steenwijk, Zundert en Weert al vast. Het is niet zeker, of de ronde ook volgend seizoen Limburg aan doet. De public ke belangstelling viel erg te gen. Nico de Vries gaat de mogelijkheid onderzoeken een echte bergrit in de Ronde op te nemen. "Ons plan is een etappe door het Eifelgebergte en de Ar dennen te organiseren, dat maakt het geheel aantrekke lijker, want Nederland be schikt nu eenmaal nauwe lijks over geaccidenteerd ter rein. In een meerdaagse wed strijd hoort een bergrit thuis", lichtte De Vries zijn snode plannen toe.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11