Verzet tegen dumping groeit -C 3 Nederland: aanval op achterstand in export "Weg met dorre boekhouders" Verkiezingsstrijd om voortbestaan prijscompensatie Rechter verbiedt tv-gids 'weekend' Tolueen in bodem bedreigt camping Spaanse vissers stomen op met Greenpeace ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 BREDA (GPD) - Ook in België hebben de Nederlandse Omroep Stichting en de radio- en televi sieomroepen auteursrechten op hun eigen programmagegevens. Tot deze conclusie kwam de pre sident van de Bredase rechtbank mr. B. Pronk gisteren in zijn uit spraak in het kort geding dat de NOS en de omroepen hadden aangespannen tegen het week blad Satelliet TV, waarin alle Ne derlandse radio- en tv-program- ma's te lezen staan. De gegevens hiervoor worden in België en Duitsland vergaard. Satelliet TV wordt vanuit België naar ons land geëxporteerd en via het weekblad Weekend verspreid. Het geding was aangespannen te gen vier gedaagden. Bij drie van Binnenland de gedaagden, de uitgeverij De Vrijbuiter 3V, de Beheer en Fi nancieringsmaatschappij De Vrijbuiter BV en directeur J. de Leeuw van deze twee BV's, alle te Tilburg, waren de NOS en de omroepen aan- het verkeerde adres. Weekend wordt namelijk uitgegeven door Kontex BV te Naarden. De vordering tegen de ze drie gedaagden werd dus door de rechtbankpresident ontzegd. De vierde gedaagde, de drukkerij en uitgeverij De Schorpioen uit Strombeek in België heeft echter wel een verbod opgelegd gekre gen om de programmagegevens via Satelliet TV in ons land te verveelvuldigen en openbaar te maken. De Bredase rechtbank president is van mening dat, ge let op de bepalingen van de Bel gische wet van 22 maart 1886, houdende auteursrecht, in het bijzonder de artikelen 10 en 38, en de Brusselse herziene versie van de Berner Conventie, de om roepen ook auteursrecht hebben in België op hun eigen program magegevens. Ook als zou worden aangenomen dat dit niet het geval zou zijn, kan volgens de rechtbankpresi dent de bepaling van het EG-ver- drag inzake het vrije verkeer van goederen tussen Nederland en België niet in de weg van het recht van de NOS en de omroe pen liggen om zich tegen mis bruik van hun auteursrechten in ons land te verzetten. Daarbij ziet de president Satelliet TV als een afzonderlijke wijze van openbaarmaking. Het vonnis wordt van kracht tien dagen na de tekening, met een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. MADRID-ROTTERDAM (GPD/ANP) - De protesten in Spanje en Nederland tegen het dumpen van radioactief afval door de Scheldeborg op een dumpplaats 700 kilometer uit de Spaanse kust houden aan. Gistermorgen overhandigde een delegatie van leden van de socialistische en communistische partij, vertegen woordigers van de twee grootste Spaanse vakbonden UGT en Comisiones Obreras en van milieu-organisaties een protestnota met een lange lijst handtekeningen op de Nederlandse ambassade in Madrid. Verder bezetten een dertigtal ecologen het Nederlandse consulaat in Las Palmas op de Canarische Eilanden. In Nederland bezetten elf leden van de actiegroep "Mensen tegen dumping van radio-actief afval in zee" enkele uren het kantoor van rederij Wagenborg in Rotterdam. Zij eisten dat het dumpschip werd teruggeroepen, maar ver lieten het gebouw vrijwillig op verzoek van de door de directie te hulp geroepen politie. De fracties van PvdA, CPN, PSP en PPR in de provinciale staten van Noord Holland gaven giste ren een verklaring uit waarin de storting wordt veroordeeld. Vol gens deze fracties zijn er aanwij zingen dat de stortingen niet zon der gevaar zijn. "Ondanks voor zorgsmaatregelen zijn er vaten die door roest worden aangetast of openbarsten", aldus de verkla ring. De vier fracties pleiten voor sluiting van de kerncentrales en vinden dat er met spoed moet worden gezocht naar een alterna tief voor het overblijvende radio actieve afval, afkomstig uit zie kenhuizen en dergelijke. Twee Spaanse vissersboten, spe ciaal gecharterd door de burge meester van Vigo, zoeken samen met de Sirius van de milieu-orga nisatie Greenpeace naar de Scheldeborg, die naar alle waar schijnlijkheid een andere route naar de dumpplaats heeft geko zen om de Sirius en de Spaanse vissersboten met lokale autori teiten op een dwaalspoor te bren gen. Greenpeace verwachtte dat de Sirius vanmorgen vroeg de dumpplaats zou bereiken. Begin volgende week zullen twee bussen met vissers vanuit Gali- ciê naar Madrid komen om te protesteren, niet alleen bij de Ne derlandse, Belgische en Engelse ambassades, maar ook bij het Spaanse ministerie van buiten landse zaken. Ook volgende week zullen de ac ties in Galicië doorgaan. Op 5 september staat in Vigo een grootscheepse manifestatie ge pland. Tegelijkertijd zullen alle vissersboten uit instemming met die actie hun sirenes laten loeien. LUNTEREN (GPD) - In het zan dafgravingsgat De Goudsberg in Lunteren zijn door de Heidemij grote hoeveelheden tolueen (een kankerverwekkende stof) en olieachtige chemicaliën aange troffen. De gevonden hoeveelhe den, resp. 0,047 en 1,55 mg per liter zijn voldoende om binnen een tiental jaren het drinkwater in de omgeving ernstig te vergif tigen. Vooral dat van enkele op honderden meters afstand gele gen campings. 'De giftige stoffen zijn afkomstig van illegale stortingen in het zandgat. Buurtbewoners hebben de autoriteiten vier stortplaatsen aangewezen. De mogelijkheid bestaat dat de verontreiniging in het zandafgravingsgat groter is, aangezien slechts in de buurt van één van de vier stortplaatsen is geboord. In een rapportage aan de provincie Gelderland en de gemeente Ede (de opdrachtgevers voor het on derzoek) meldt de Heidemij dat een verder onderzoek - kosten 150.000 gulden - absoluut nood zakelijk is. De provincie heeft hieraan gehoor gegeven en het onderzoek hoge prioriteit toege kend. Nog dit jaar zal dat plaats vinden. De mogelijkheid dat het zandafgravingsgat gesaneerd moet worden, is zeer reëel. De kosten daarvan lopen in de mil joenen. Of die op de (particulie re) eigenaar van het perceel ver haald kunnen worden, is twijfel achtig. Vermoedelijk zullen ge meente en Rijk daarvoor op draaien. De gemeente Ede is van plan De Goudsberg in de toekomst te gaan gebruiken als regionale stortplaats. Daartegen bestaat vanuit de bevolking enige tegen stand. Men vreest dat illegale gif lozingen niet te voorkomen zijn. GPD Inmiddels heeft ook de burge meester van Hamburg, Klaus von Dohnanyi, steun betuigd met de actie van Greenpeace te gen het storten van het besmette afval. „Radio-actief afval hoort niet in de zee", aldus een verkla ring van de burgemeester, die lid is van de SPD, de sociaal-demo craten. De Westduitse SPD-afgevaardigde in de Bondsdag (het Westduitse parlement), Freimut Duve, heeft zich in een brief aan de Neder landse ambassade in Bonn ach ter de actie geschaard. „Ik doe een beroep op de Nederlandse regering niets tegen de actie van Greenpeace te ondernemen. Het is belangrijker dat landen die ra dio-actief afval in zee willen dumpen zo snel mogelijk een an dere manier zoeken om van hun afval af te komen", aldus Duve. Onder toezicht van de politie verlaten de bezetters van de Rotterdamse rederij Wagenborg hun stelling. Hun geweldloze protest tegen de dumping van radio-actief afval kreeg navolging in Las Palmas, waar het Neder landse consulaat werd bezet. Valsemunterij in schip AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft in een binnenvaartschip een drukkerij ontdekt waar grote hoeveelhe den papier klaar lagen om als dollars bedrukt te worden. Dit heeft een politiewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. De politie kwam de drukkerij bij toeval op het spoor, toen zij de 33-jarige bewoner van het schip, H.E. uit Amsterdam, wilde aan houden op verdenking van mis handeling. Bij nader onderzoek in de boot, die aan de Javakade lag afgemeerd, vonden de agen ten de drukkerij. Hoeveel vals het geld er met de apparatuur papier gemaakt had kunnen i den, kon de politie niet zeggen. Maar het zou wel om enorme be dragen gaan, aldus de woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen een maximum snelheid van dertig kilometer per uur vaststellen voor wegen of weg gedeelten in de bebouwde kom. De ministerraad heeft gisteren een voorstel van minister Zee- valking (verkeer en waterstaat) om deze mogelijkheid in de wet op te nemen goedgekeurd. DEN HAAG (GPD) - Bundeling van en versterking van alle Ne derlandse krachten om de opge lopen achterstanden in het bui tenland in te halen. Deze doel stelling loopt als een rode draad door de exportnota, die staatsse cretaris Dik (economische za ken) gisteren de Tweede Kamer heeft aangeboden. De nota in ventariseert de mogelijkheden om tot een krachtige aanpak te komen, die ons land op langere termijn successen moet opleve ren temidden van de steeds hevi ger worden concurrentie. „Meer inspanning is nu nodig", al dus de bewindsman in een toe lichting, „om onze concurrentie positie nog aanzienlijk te verster ken. We hebben betere instru menten nodig en ik vraag van het bedrijfsleven een betere mentali teit. Er moet wat dit betreft wor den gevochten met het oog op de toekomst". Hij stipte daarbij aan dat onze aardgasopbrengsten (nu ongeveer 30 miljard per jaar) bin nen 10 tot 20 jaar vermoedelijk geheel wegvallen. Dat verlies moet door export kun nen worden gecompenseerd. Ge zien het feit dat ons land voor 54 procent van zijn verdiensten van rnnnnrrpntipvprval de buitenlandse handel afhanke- ^OncUITenuevervai- lijk is, is dat geen gemakkelijke siflg toe wordt gedwongen als com pensatie voor de op allerlei ter reinen stijgende invoer, onder andere als gevolg van het expor teren door ontwikkelingslanden. opgave. Voor elke gulden aan aardgas, die wegvalt is een rijks daalder aan vervangende export nodig (met export is trouwens meer werkgelegenheid gemoeid dan met aardgas). Dik toonde zich optimistisch over de export- groei in de komende jaren vooral op het terrein van het midden- en kleinbedrijf. Bovendien is een aanmerkelijke vergroting van onze exportpres tatie een belangrijke sleutel voor het dringend gewenste econo misch herstel en daarmee voor de verbetering van de werkgele genheid. Intensivering van de exportinspanning is ook noodza kelijk, omdat Nederland met zijn kleine binnenlandse markt daar- LEIDEN - FNV-voorzitter Wim Kok heeft zich vandaag in het verkiezingsgewoel ge mengd met een aanval op het CDA tijdens een bijeenkomst van de bouwbond in Utrecht. Minister Van der Stee en zijn prominente partijgenoten hebben naar de mening van Kok duidelijk gekozen voor "blind bezuinigen" en verdie nen daarom niet de stem van mensen "die aan de arbeid willen". De FNV-voorzitter constateer de in bloemrijke bewoordin gen dat de vakbeweging ein delijk bijval krijgt voor haar standpunt dat de "dorre boekhoudersmentaliteit, die voornamelijk rechtse politici de ene bezuiniging op de an dere doet stapelen, 's lands fi nanciën wis en zeker naar de afgrond helpt en een gevaar lijke vonkenregen vormt bo ven het maatschappelijk kruitvat van een dreigende massa-werkloosheid "PvdA-Demagogie" De zich verhardende verkie zingsstrijd is vanmorgen te vens opgeluisterd met het verwijt van WD-voorzitter Kamminga dat de door de PvdA gëntroduceerde term van 'nieuwe klassenmaat schappij' niet meer is dan "zuivere demagogie en een schandalige poging om over de ruggen van de werklozen verkiezingswinst binnen te halen". Kamminga haalde in Amersfoort bij de start van de verkiezingscampagne van de WD hard uit naar het re geringsbeleid in het afgelo pen jaar, dat hij bestempelde als een "krachteloos ruziebe- leid". Leerling in Leiden Buitenlandse werknemers mo gen niet de zwarte Piet krij gen toegespeeld nu het met en vooral onze werkgelegenheid slecht gaat. Dat is een vorm van discrimi natie die de RPF met kracht van de hand wijst. Dit zei Meindert Leerling, lijst trekker van de RPF, gister avond op een verkiezingsbij eenkomst in de Leidse Op- standingskerk. "Onze samen leving is verantwoordelijk geweest voor de komst van deze mensen en blijft ook verantwoordelijk nu het eco nomisch minder goed gaat", aldus Leerling, die het wel van belang zei te vinden dat de remigratie van gastarbei ders door de overheid wordt gestimuleerd. De RPF-lijsttrekker noemde het verder een misverstand dat de RPF de vrouw aan het huishouden zou willen bin den. "We zijn er niet tegen dat de vrouw werkt. Dat moet men in een gezin zelf uitmaken. We zijn wel tegen twee inkomens per huishou den". Hij stelde zich daarmee op één lijn met premier Van Agt (CDA), die gisteren ver klaarde individualisering van inkomens om dezelfde reden onaanvaardbaar te achten. D'66 Volgens fractievoorzitter Brinkhorst van D'66 riep gis teren tijdens een spreekbeurt in Haarlem de PvdA op tot samenwerking met D'66, om zo een rechts CDA-WD ka binet te verhinderen. Hij noemde het verwijt als zou D'66 geen progressieve partij meer zijn onwaarachtig. "Met goedkoop opportunisme en schijnheiligheid is de pro gressieve politiek niet ge diend". aldus verklaarde Brinkhorst. Exporteren is in de eerste plaats een zaak van het bedrijfsleven, stelt de exportnota. Maar de overheid is de aangewezene om het exportklimaat zo goed moge lijk te helpen maken. In dit ver band wil Dik een krachtiger be leid tegen de steeds meer optre dende concurrentievervalsende factoren op exportmarkten. Te gen die kunstmatige versterking van posities door regeringen van westerse landen moet ons land krachtig ageren. Een groot deel van ons exportbe- reik is voor deze ontwikkeling gevoelig. De regering kan niet dulden dat Nederlandse onder nemingen door toedoen van bui tenlandse overheden nadeel on dervinden, zegt de nota. Daarom moeten de financieringsregelin gen die ons land exporterende bedrijven biedt zodanig zijn dat negatieve gevolgen van concur rentievervalsing zoveel mogelijk moeten worden bestreden. De nota constateert dat de in het nabije verleden verslechterde Nederlandse concurrentiepositie ook nadelig heeft gewerkt op de binnenlandse marktaandelen in tal van sectoren. Dat verlies is lang niet overal goed gemaakt door een gelijke winst op buiten landse markten. Ook blijft de groei van onze export nog steeds iets achter bij die van de wester se concurrenten. ADVERTENTIE koopgSs'voob H°FI-RECQM»LS. De ..korte, felle, verbeten" ver kiezingscampagne die ons een maand geleden in het vooruitzicht werd gesteld is nog ver te zoeken De verkie- zings-„stryd" beperkte zich tot het „wie-regeert-met- wie?" na 8 september. Het antwoord op de vraag waar om dat dan wel zo zou moe ten zijn is echter moeilijker te vinden. Het kabinet-Van Agt II kwam in mei dit jaar ten val op diep gaande meningsverschillen over het financiële en sociaal- economische beleid. Door de discussie van de laatste we ken over bijvoorbeeld de kruisrakettenkwestie en de eeuwige strijd tussen Van Agt en Den Uyl zou je dat bij na vergeten. Die kernwapendiscussie is na tuurlijk vreselijk belangrijk, maar zij gaat tot nog toe meer om de politieke strategie (hoe houdt het CDA de PvdA uit de komende regering?) dan om de inhoud van de zaak. Dat kan en hoeft nu ook niet. Want niemand gelooft dat daar in de komende kabinets formatie al beslissingen over zullen worden genomen. Dat is wel het geval met een aantal zaken die teruggaan tot de kern van de kabinets crisis van mei. Het nieuw te vormen kabinet staat immers voor de taak beslissingen te nemen over voor Nederland ongekende bezuinigingen en inkomensmatiging. Vertrouwd Het Nederlandse volk is nu al een aantal jaren vertrouwd geraakt met bezuinigings operaties van allerlei aard en omvang. Het einde daarvan is echter nog lang niet in zicht. Het is zeker opmerkelijk dat de politici in het zicht van de verkiezingen zich niet inhou den bij het verkondigen van de onheilsboodschappen. De grote politieke partijen ver schillen dan ook nauwelijks van inzicht over de ernst van de situatie. De partijprogram ma's die sinds de kabinetscri sis van dit voorjaar zijn opge steld wijken aanzienlijk min der van elkaar af in hun ana lyse van de economische si tuatie dan bij de verkiezingen van 1981 het geval was. De recent verschenen rappor ten van enkele ambtelijke commissies geven nog eens duidelijk aan om welke be langen het gaat. Wil van een werkelijke terugdringing van het financieringstekort (ver schil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) sprake zijn, dan zijn tot 1986 voor 45 miljard aan bezuinigingen nodig op de uitgaven van de collectieve sector, zei de ene ambtelijke groep. Die er met een bij vaststelde dat geen van de politieke partijen zover wil (durft te) gaan. Minder alarmerend Deze week kwam dan het twee de heroverwegingsrapport waaruit blijkt dat zes miljard bezuinigen op de diverse mi nisteries 70.000 banen gaat kosten. Ter illustratie: ex-mi nister Den Uyl had voor zijn banenplan drie miljard gul den nodig teneinde slechts 5000 banen te scheppen! De heroverwegingsrapportage is overigens minder alarme rend dan zij lijkt. Immers, het leeuwedeel van de bezuini gingsvoorstellen zal nooit of slechts incidenteel worden uitgevoerd. Uit het vorige, veel omvangrijkere, rapport zijn slecht enkele voorstellen overgenomen. Tot nog toe is slechts één daarvan, de in krimping van de ziekenhui zen, tot beleid verheven. Het is allerminst toevallig dat beide rapporten juist nu (door de CDA'ers Van der Stee en Van Agt) naar buiten zijn gebracht. Want één ding moet volgens hen overduide lijk uit deze stukken blijken: dat op de begrotingen van de ministeries geen stuiver meer valt te bezuinigen zonder ver dere vergroting van de pro blemen. Die conclusie houdt bijna van zelfsprekend in dat de bezui nigingen „dus" gevonden moeten worden door te be zuinigen op de sociale uitke ringen en de ambtenarensala rissen, waarop immers ge snoeid kan worden zonder ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid. Dat „dus" is vooral een consta tering van CDA zijde. Begin juli was het kabinet-Van Agt- Terlouw het er al over eens geworden dat in 1983 4,5 mil jard bezuinigd zou moeten worden op sociale zekerheid en ambtenarensalarissen. Over de invulling was men het nog oneens; daar is het kabinet deze week mee be gonnen. Als de derde fase uit een uitge kiende taktiek kwam CDA- fractieleider Ruud Lubbers donderdagavond dan ook prompt met het voorstel om per 1 januari 1983 minimum loon. sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen te be vriezen. Dat betekent: geen prijscom pensatie voor deze groepen. Zij leveren daardoor drie tot vijf procent in ten opzichte van de werknemers in het be drijfsleven, indien die wel de volledige prijscompensatie krijgen. Maar Lubbers c.s. hopen dat werkgevers en werknemers in dat bedrijfsle ven het voorbeeld zullen vol gen. Speculatie Dat is echter pure speculatie. De werkgevers hebben best oren naar zo'n afschaffing van de prijscompensatie, zo als die vorige week zaterdag al door CDA-lijsttrekker Van Agt werd aangezegd. Maar de vakbeweging en de PvdA houden principieel vast aan het systeem van automati sche prijscompensatie. Met FNV (en CNV) en PvdA valt best te praten over het beperken van die prijscom pensatie. mits met het vrijko mende geld iets aan de werk gelegenheid wordt gedaan, bijvoorbeeld door arbeids tijdverkorting. Afschaffing van de prijscompensatie wordt door links afgewezen. Bovendien is het nog maar de vraag of die afschaffing wel het gewenste effect heeft, wanneer daarna ook de belas tinginkomsten weer teruglo pen. Dat effect blijft het meest beperkt, zo betoogt ook minister Van der Stee, wanneer alleen de uitkerin gen en ambtenarensalarissen bevroren worden. Daar profi teert de schatkist het meest Geen beslissingen Het is niet te verwachten dat nu, voor de verkiezingen, reeds een beslissing over de toekomst van de prijscom pensatie zal vallen. Ook de eenzijdige loonmatiging voor uitkeringstrekkers en ambte- Lubbers: uitgekiende taktiek. naren lijkt - door het verzet ertegen van D'66 (minister Rood) - niet zomaar door het kabinet te komen. De strijd om de prijscompensa tie zal dus wel gestreden wor den in de kabinetsformatie. Daarbij kan het er nog best heet aan toe gaan. Het voor stel van Lubbers betekent immers in feite een dubbele ontkoppeling. Niet alleen worden de uitkeringen van de gewone lonen losgekop peld, maar ook worden de ambtenarensalarissen van de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven losgemaakt. En handhaving van de kop peling is - behalve de afwij zing van de kruisraketten - zo ongeveer het enige strijdpunt dat de PvdA is overgebleven. Op het eerste gezicht lijkt het moedig van het CDA om kort voor verkiezingen de prijs compensatie ter discussie te stellen, electoraal toch geen populair item Maar omdat het CDA toch wel van rege ringsdeelname verzekerd is, en de antipathie tegen de so cialisten by de CDA-top aller minst is verdwenen, zou het wel eens heel wat minder toe vallig kunnen zijn dat het CDA zo vlak vóór 8 septem ber juist die twee kwesties benadrukt waarbij de ver schillen met de PvdA het grootst zijn. HANS DE BRUUN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7