c In de gaten PvdA-leden pleiten voor vrouw in wethoudersteam Aanhoudend verzet bewoners Rosenburch tegen huurverhoging 3 Bouwen in binnenstad: geheid maar niet van 'n leien dakje Voorzichtig geformuleerde motie maant fractie Afscheid Toos Kop Leiden LEIDEN - De PvdA-fractie moet de keuze van een nieuwe (kandidaat)wet- houder van onderwijs, sa menlevingsopbouw en emancipatie opnieuw in overweging nemen. Dat is de mening van de gister avond gehouden leden vergadering. Met tweeder de meerderheid namen de ongeveer honderd aanwe zige leden een motie aan waarin de fractie om een heroverweging werd ver zocht. De fractie besloot vorige week Jit Peters als kandidaat naar voren te schuiven. Hiermee werd de fractiespecialiste op het gebied van samenlevingsopbouw en emancipatie, Henriëtte van Don gen, gepasseerd. In de uitspraak van de ledenverga dering werd rekening gehouden met het feit dat de PvdA lande lijk streeft naar een minimum van 25 procent vrouwen in poli tieke functies en dat dit percen tage bij de kandidaatstelling voor de raadsverkiezingen door de Leidse afdeling nog is ver hoogd tot 35 procent. Tevens werd door de leden over wogen dat zowel in het verkie zingsprogramma als in het colle geprogramma een voorkeursbe handeling voor vrouwen is opge nomen en dat een vrouwelijke kandidate beschikbaar is. Gespannen voet De leden spraken als hun mening uit dat de handelwijze van de fractie om geen enkele vrouw voor het vervullen van een wet houdersfunctie voor te dragen - op gespannen voet staat met de principes die ten grondslag heb ben gelegen aan de kandidaat stelling voor de gemeenteraad en het verkiezingsprogramma van de PvdA. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 Burgemeester Goekoop overhandigt telefoniste/dichte res Toos Kop de Jan van Houtpen ning. LEIDEN - "Stadhuis, ik zal u door verbinden" of "Leiden mijn stad, duizend herinneringen vanuit mijn 'jeugd komen weer op mij af'. Bij Toos Kop kun je kiezen. Beide zinnen heeft ze al vele ma len uitgesproken. De één kent haar als telefoniste op het stad huis, terwijl de ander niet beter weet dan dat ze dichteres is. De grote toewijding die zij in beide functies aan de dag heeft gelegd, heeft het college van B en W wil len honoreren met de Jan van Houtpenning. Deze belangrijke LEIDEN Nog steeds is het bij de bejaardenserviceflat Rosen burch geen koek en ei tussen de stichting die de flat beheert en de bewoners. Al jaren liggen stich ting 'De Adelaar' en bewoners overhoop over de huren en in spraak voor de bewoners gaat. De laatste poging om tot een compromis te komen is nu we derom een mislukking gewor den. Het bewonerscomité, onder voor zitterschap van bewoner Berg man, heeft niet alleen het ver trouwen in het stichtingsbestuur verloren, ook de gemeente heeft het wat het comité betreft ver bruid. De gemeente, die zich voor twaalf miljoen garant heeft gesteld mocht de stichting 'De Adelaar' failliet gaan, lijkt er vol gens het comité namelijk veel voor te voelen de huren te hou den zoals de stichting dat wil. En de noodzaak van een verlaging van de huidige huren, dat staat volgens de bewoners van Rosen burch juist als een paal boven water. Drie maanden geleden diende het stichtingsbestuur van 'De Ade laar' een compromis-voorstel in bij wethouder Bordewijk van fi- LEIDEN - "Een gebed zonder end", dat zijn de meeste woning- bouwplannetjes voor open gaten in de binnenstad. Met genoegen presenteert de Leidse wethouder van volkshuisvesting steeds het bouwprogramma voor het vol gend jaar. Goed nieuws, lijkt het telkens weer. Maar, steevast blijft de bouw in de binnenstad achter bij de verwachtingen. Niet verwonderlijk als men be denkt wat er allemaal komt kij ken voordat de eerste paal de grond in gaat. Het is al vaker betoogd in deze ko lommen: voordat het bankstel en een televisietoestel in de hoek van een woningwetwoning staan is er heel wat tijd verstreken. Niet alleen het bouwen in een be staande omgeving is een moeilij ke zaak. Elk stukje grond in de binnenstad moet eerst door de gemeentelijke onderscheiding heeft Toos Kop (63) gistermiddag bij haar afscheidsreceptie in ont vangst genomen nancièn. Dit voorstel hield in dat alle bewoners van Rosenburch een huur van 841 gulden per maand zouden moeten betalen. Nu betalen de bewoners van het oudste gedeelte van Rosenburch nog 937 gulden en bewoners van het nieuwe gedeelte 899 gulden, hoewel de meesten weigeren de laatste huurverhoging van 94 gulden te voldoen. Wanneer de bewoners akkoord waren gegaan met het compromis-voorstel van 'De Adelaar' hadden ze, evenals de gemeente, een zetel in het be stuur gekregen. De bewoners deden dat echter niet. Integendeel, het bewoners comité kwam met een tegen voorstel. Dit voorstel echter 766 gulden huur per maand voor alle bewoners zou door wet houder Bordewijk niet eens zijn bekeken. "Wij werden op wel zeer onelegante wijze de deur ge wezen. De wethouder was voor het voorstel van de stichting. Wanneer wij dat voorstel niet slikten, konden we wel vertrek ken", aldus Bergman en ex-Ro- senburcher Muller die tegen woordig als financieel adviseur van het bewonerscomité op treedt. Volgens hen wil zowel de gemeente bevochten worden. Onder de belangstellenden op de onroerend-goed markt bevinden zich de meest uiteenlopende fi guren: eerlijke zakenlui en op lichters, mensen die hun zwarte geld kwijt moeten, beruchte on roerend goed b.v.'s, projectont wikkelaars en pensioenfondsen, de universiteit én de reus onder de onroerend goed-eigenaren: de gemeente zelf. Jaarfijks vinden in Leiden zo'n 700 onroerend goed-transacties plaats. De afdeling grondzaken van de gemeente houdt die 'markt' goed in de gaten. Uit ge gevens van het kadaster krijgt men een aardige indruk van ei gendom en handel in onroerend goed: hoeveel transacties er plaats vinden, wie als koper en verkoper optreden en wat de ver koopprijzen zijn. Vaak gaat ook Na een dienstverband van 36 jaar verlaat de geboren en getogen Leidse het stadhuis. Sinds 1947 was zij daar de meest "centrale" figuur in het gemeentelijk appa raat. Aanvankelijk als telefonis te/typiste, later als hoofd van de telefooncentrale. Het dichten deed zij al vanaf haar negentiende jaar. Nu heeft ze ruim 7400 gedichten, keurig geor dend in mappen, op haar conto staan. Daar zijn inmiddels al twee gedichtenbundeltjes van uitgekomen. stichting als de gemeente koste wat het kost de exploitatie van Rosenburch rond hebben. Berg man: "Maar dat moet over de hoofden van de bewoners die al lemaal even goed weten dat de begroting van Rosenburch te hoog is door wanbeleid van de vorige beheerder". Extra kosten De 'zaak Rosenburch' kwam al in 1978 aan het rollen. Door gerom mel van slecht bij kas zittende bouwondernemingen bracht de bouw van Rosenburch heel wat extra kosten met zich mee. Bo vendien werd, zonder eerst de mening van de bewoners te vra gen, nog eens een miljoen gulden besteed aan een (voor bejaarden moeilijk bereikbaar) dakterras en een parkeergarage. Slechts vier bewoners van Rosenburch hebben echter een auto In de afgelopen jaren waren de be moeienissen van de burgerraads man, kantonrechter en huurad viescommissie (die alle de bewo ners van Rosenburch in het ge lijk stelden) echter niet voldoen de om de huurperikelen tot een goed einde te brengen. Welis- een hele b.v. in andere handen over en blijft onduidelijk welke som geld met een transactie ge moeid is. Namen die de afgelopen jaren re gelmatig voorkwamen in de Leidse onroerend goed-handel zijn die van De Bolster, Pasman, Fakkel, Korswagen, Lesquillier en Van Brussel. Soms zijn het combinaties van die namen of onduidelijke b.v.-tjes met het zelfde adres. De één blijkt een duidelijke voorliefde de hebben voor oude pandjes in de binnen stad (wonen in de binnenstad is zeer in trek), anderen zijn er al leen op uit het gekochte onroe rend goed zo snel mogelijk met een flinke winst weer van de hand te doen. Jaarlijks gaan er vele miljoenen om in dit wereld je. waar is de verantwoordelijke be heerder van Rosenburch inmid dels ontslagen en ook bestuurs leden van de stichting die de be heerder zijn gang lieten gaan, zijn inmiddels opgestapt. Maar de nieuwe bestuursleden moeten de hoge kosten die de afgelopen jaren zijn gemaakt echter nog steeds via de huren rechttrek ken. De bewoners weigeren op hun beurt kosten te dekken die wat hen betreft niet gemaakt hadden hoeven en mogen wor den. Bestuurslid De Koning van Rosen burch wil zich liever niet uitlaten Vaak ontbreekt het de gemeente aan wettelijke middelen (en geld) om bepaalde zaken in de gewen ste richting te sturen, ook al is het aantal ongewenste ontwikke lingen de laatste jaren, in de ogen van de gemeente, aanzienlijk te ruggelopen. Op elke vierkante meter grond in de binnenstad zit ten echter zoveel belangen dat het onmogelijk is die met elkaar te verenigen. Projectontwikkela ren, beleggings- en financie ringsmaatschappijen hebben be lang bij de bouw van kantoren, winkelcentra en luxe apparte menten, de middenstand bij ver sterking en modernisering van het kernwinkelapparaat, het za kenleven bij een centrum van fi nanciële en zakelijke dienstver lening, de toeristenindustrie bij hotelaccomodaties en uitgaans over de geschiedenis van de ser viceflat: "Ik kan niet zeggen of er vroeger wanbeleid is gevoerd, toen was ik nog geen bestuurs lid. Ik weet alleen dat ik nu met de erfenis zit opgescheept en de exploitatie van Rosenburch een voudig moet worden rondge maakt. Het gebouw staat er nu eenmaal zoals het gebouwd is en dan kun je een lang verhaal hou den over hoe het eigenlijk had gemoeten, maar dat haalt niets uit". Met de gemeente is de stichting in middels in overleg om maatrege len te bedenken waardoor de be- mogelijkheden, buurtbewoners bij het zo aangenaam mogelijk wonen in hun buurt en de ge meente en woningbouwvereni gingen bij de bouw van woning wetwoningen voor de velen wo ningzoekenden. De gemeente zal grond of opstallen in de stad alleen kopen als het daardoor mogelijk wordt het be stemmingsplan voor een wijk te verwezenlijken ofwel betaalbare woningen op de desbetreffende grond te bouwen. Na aankoop volgt meestal sloop en het bouw- rijpmaken van de grond. Vervol gens wordt een voorbereidings team ingesteld die een inventari satie maakt van het aantal te bouwen woningen. In zo'n team hebben alle belanghebbenden zitting, inclusief de toekomstige bewoners. Vervolgens wordt een programma van eisen opgesteld woners hun volledige huur gaan betalen. "Wanneer de huurver hogingen niet worden betaald, komt de stichting in moeilijkhe den en moet de zogenaamde ge meentegarantie worden aange sproken. De gemeente wil dat te gen elke prijs voorkomen en er zullen dus maatregelen moeten komen". Een woordvoerder van de gemeen te bevestigt dat er overleg gaan de is. "Het is zeer voorbarig van het bewonerscomité om het compromis—voorstel van de stichting verwerpen. Voor ons is er tot nu toe nog niets besloten". (wat voor soort woningen er moeten komen) en wordt de ar chitect en de woningbouwver eniging, die de nieuwe huizen gaat beheren, gekozen. Nadat een bebouwingsvoorstel is gemaakt, gaat dit ter beoordeling naar het college van B en W en naar de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Als die er het hunne van hebben gezegd, kan de architect, na eerst een schets ontwerp te hebben getoond, een definitief ontwerp voor een bouwplan maken. Wanneer het definitieve ontwerp is goedge keurd volgen de bestektekenin gen, een begroting en een exploi- tatieopzet voor de nieuwbouw Daarna wordt met de provinciale directie voor de volkhuisvesting in Den Haag overlegd over de fi nanciën en worden zo mogelijk huurafspraken gemaakt Boetekleed Aan de stemming over de motie, die schriftelijk werd gehouden, ging een langdurig debat vooraf. De voorzitter van het partijbe stuur, Van Rij trok het boe tekleed aan en verklaarde dat het bestuur achteraf tot de conclusie was gekomen dat de stellingna- me van de partij over positieve discriminatie van vrouwen de doorslag had moeten geven. Voorzitter Van Rij vond ook dat de handelwijze van de fractie on zorgvuldig was geweest "Het be stuur is niet alert genoeg ge weest Een tekortkoming, naar wij achteraf inzien", aldus Van Rij. Het bestuur vond echter in meerderheid dat de beslissing niet teruggedraaid kon worden en beperkte zich tot een verzoek aan de fractie om in de toekomst meer rekening te houden met dit standpunt Wethouder Tesselaar. de woord voerder van de fractie, legde uit dat de fractie niet alleen tot de beslissing was gekomen op grond van positieve discrimina tie. Ook de politieke verwant schap met de fractie, de capaci teit om politiek leiding te geven aan ambtenaren, het inzicht in de besluitvorming, het passen in het wethoudersteam en specia listische kennis tegenover alge mene kennis zouden volgens Tesselaar een rol hebben ge speeld. De plaats op de kandidatenlijst en het aantal voorkeurstemmen noemde hij argumenten van geen belang. "Het ging vooral om het politieke vertrouwen in personen", aldus Tesselaar, die overigens zei niet te willen pra ten over de geschiktheid van de kandidaten. Omstreden De slotopmerking van Tesselaar dat er wel vrouwen in de fractie zijn, die minder omstreden zijn, bracht de fel discussiërende le den geenszins tot bedaren. De uitspraak van de ledenvergade ring was een afgezwakte versie van de oorspronkelijk ingedien de motie. De oorspronkelijke motie vroeg de fractie de keuze te herzien. Dat werd gewijzigd in een verzoek om het standpunt te heroverwegen. Tesselaar verklaarde na de stem ming de motie van de leden te zullen uitvoeren De kans dat de fractie de beslissing alsnog ver anderd werd evenwel door velen gering geacht. Nadat tenslotte de raadscomissie haar goedkeuring aan het geheel heeft gegeven volgt de aanbeste ding bij een aannemer. Vervol gens vragen B en W een rijks le ning aan waarvoor ook toestem ming van de gemeenteraad is vereist. Pas als de ministeriële beschikking binnen is, kan de eerste paal worden geslagen. Al met al kan de voorbereidingspro cedure wel één tot twee jaar du ren. En dan moeten de plannen zich tussentijds niet wijzigen en moeten ergeen bezwaarschriften worden ingediend anders komt het eind helemaal niet in zicht. Ellenlange procedures en legio problemen bij de verwerving van grond hebben al heel wat plan netjes voor open gaten in de bin nenstad vertraagd. Drama's kun nen ambtenaren van de gemeen te vertellen over de Mirakelstoeg en het terrein van De Overdekte waar nu eindelijk gebouwd wordt. Of over de Middelweg waar nog steeds gebouwd moet worden. Al jarenlang worden er plannen gemaakt om op deze plek, waar de Remonstrantse kerk heeft gestaan, woningen te bouwen. Oorspronkelijk zou de Stichting Mariénhaven op deze plaats 22 wooneenheden voor oudere alleenstaanden neerzet ten. Tal van keren zijn de plan nen gewijzigd. De kerk was in tussen gesloopt Door de slechte situatie op de woningmarkt heeft men uiteindelijk van het plan af gezien. Plannetje De grond kwam vervolgens in han den van de gemeente. Die opper de de mogelykheid om op deze plek een daklozencentmm te vestigen, maar na protesten uit de buurt moest men ook daarvan afzien. Vervolgens maakte archi tect Van Beek uit Warmond, voor de gemeente een plannetje om twintig woningwetwoningen te bouwen voor één en tweeper soonshuishoudens. Als niet op nieuw een kink in de kabel komt kan aannemer Van Hoorn uit Kappele aan de IJsel nu echt aan de slag. Bouwen in de binnen stad gaat geheid maar niet van een leien dakje. JAN RIJSDAM Op open plekken In de Leidse binnenstadof op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge- boa wd. De bebouwing van de- se "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de StevenaboQes- polder. In een serie artikelen besteden we de somermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel slaan. Niet alle plannen aljn even bard, sommige telfs t wljfelachtig. De gemeente tal in de komen de jaren alles op alles moeten netten op alle "gaten" In de binnenstad bebouwd te krij gen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3