Reiswereld verzet bakens Tij kentert op rente-markt 'Willig Dpi irc\A/oo!/ Jl oWtJCrv ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 Extra PAGINA 23 De reismakers zullen hun ba lans moeten opmaken. De tijd om na elk seizoen de con tracten met de hoteliers en vliegtuigmaatschappijen simpelweg te verlengen is voorgoed voorbij. Het afgelo pen zomerseizoen heeft ge leerd dat de kentering nu echt is gekomen. Volgens di recteur F. Fransen van Arke (Neerlands één na grootste touroperator) is er sprake van een teruggang in de reis- markt van zeker vijf procent. Zo'n 80.000 Nederlanders minder boekten deze zomer voor een buitenlandse (vlieg-) vakantie. Bovendien viel er voor de reismarkt een grote groep van 40.000 'laatste mi- nuut'-boekers af. Zij besloten vanwege het mooie weer tocht maar thuis te blijven. Er zijn behalve het mooie weer nog twee kanjers van facto ren aan te wijzen waardoor veel meer Nederlanders dan verwacht binnen de grenzen bleven: het verminderde vakantiegeld én de WK voet bal. Maar wie garandeert de reisma kers dat 'tegenvallers' als we kenlang stralend weer vol gend jaar net zo groot zullen zijn? De komende winter be looft in ieder geval weinig goeds. Voorspeld is dat het legioen van 600.000 winter- sportgangers weer verder zal uitdunnen. Door een stringent aankoopbe leid en het beperken van de (personele) kosten zullen de touroperators de schade zo klein mogelijk proberen te houden. Holland International speelt in op de behoefte van de consu ment door zo goedkoop mo gelijke accommodatie in te kopen voor volgend jaar zo mer. Dat gaf Neckermann-di- recteur René Klawer (5000 passagiers minder) onlangs ook ruiterlijk toe. De pio nierstijd is voorbij; de tijd waarin alternatieve bestem mingen en gedurfde experi menten de boventoon voerde ligt achter de hh touropera tors. Daarom ook zullen zij zich in eerste instantie gaan richten op de grote doelgroep van zelfregelaars. Van alle vakan tiegangers blijkt 71 procent z'n zaakjes zélf te regelen. Slechts 29 procent kiest een zogenaamde verzorgde reis per vliegtuig, bus of trein. En 60 procent van de Nederlan ders, die met de eigen auto naar het buitenland gaat, stippelt de reis zelf uit. Ongenoegen De reismakers lieten het terrein 'zelfregelaars' jarenlang braak liggen. Zij gingen er van uit dat deze groep nooit te bewegen zou zijn om een reisbureau binnen te stap pen. Wél zorgden zij ervoor dat de eigen klanten niet na één vakantie hun eigen af spraakjes met de hotelier in de vakantieplaats konden maken. Werd zo'n hotelier 'betrapt' op het zonder tus senkomt van de touroperator verhuren van accommodatie, dan lieten zij hem in de regel vallen. De strop voor de hote lier was dan vele malen gro ter dan het kleine beetje winst dat hij met de recht streekse klanten kweekte. In de meeste gidsen waarin vakantiehuizen of apparte menten worden aangeboden worden ook geen adressen genoemd, maar alleen codes. Fransen kan oprecht boos wor den als hij merkt dat buiten zijn Arke om individuele af spraken worden gemaakt tussen 'zijn' klanten en 'zijn' hoteliers. Fransen: "Het is ook niet reel. De zelfregelaar denkt goed koper uit te zijn, maar onze marges zijn niet zo groot dat het risico van zelf boeken er tegenop weegt. Meestal zijn Minder geld, mooi weer en drie weken top-voetbai op de buis, deden 120.000 Nederlands thuisblij ven, in plaats van met één van de touroperators de grens overgaan. En het komende wintersei zoen levert al nauwelijks een aantrekkelijker per spectief. De klad zit er voor reisorganisatoren goed in, de bakens dienen verzet. Goedkopere programma's en nog weer een stukje dichterbij huis en daarbij de zoveelste poging om de "zelfre gelaars" onder de vakantiegangers in huis te ha len, moeten het tij keren, zo blijkt uit de nieuwste plannen in de reiswereld. Dichterbij huis, goedkoper en "zelfregelaar" interesseren wij goedkoper, vanwege het afsluiten van grote en langlo pende contracten. In een en kel geval is het lucratiever om zonder een touroperator op stap te gaan - maar dan mis je wel een stuk zeker heid. Wie garandeert je dat de reis doorgaat als de bewuste hotelier failliet gaat? Wie zegt dat de besproken kamers in derdaad op je wachten? Bo vendien: je kunt nergens ver haal halen als er iets niet be valt. Je kunt bijvoorbeeld niet naar de Geschillencom missie stappen met je klacht". Offensief De touroperators hebben dit winterseizoen het offensief tegen de zelfregelaars al ge opend. Holland International begint met de verhuur van goedkope privéhuizen op ba sis van logies met ontbijt. Het gaat om accommodatie in Oostenrijk, waarvan de prij zen beginnen bij 144 gulden per week. Achterlijk is de touroperator natuurlijk niét. Het adres van het onderko men wordt pas een week voor vertrek bekendge maakt, juist om te voorko men dat de klant op eigen houtje gaat boeken. Voorts proberen de reismakers de prijzen van hun produk- ten te drukken. Dit seizoen heeft geleerd dat veel vakan tiegangers het goedkopere voor- en naseizoen opzoeken. Fransen verwacht dat de prijsverschillen tussen het hoog- en het laagseizoen zich verder zullen vervlakken. "Dat heeft economisch na tuurlijk voordelen", zegt hij optimistisch, "want het komt de vakantiespreiding zeer ze ker ten goede". Arke had de afgelopen zomer te maken met een teruggang van ongeveer 2 procent. Het is eenvoudig concluderen dat ook de Arke-reizigers goed kopere en minder verre be stemmingen zijn gaan opzoe ken. Het mes snijdt bij deze touroperator aan twee kan ten: zij heeft ook een eigen touringcarbedrijf. De grote vraag naar busvakanties kan zij makkelijk aan. Arke probeert de kosten ook te drukken door op de gidsen te bezuinigen. De organisatie gebruikt nu dunner papier en propt wat meer bestemmin gen op minder pagina's. Bo vendien roept zij haar adspi- rant-klanten op de gidsen na gebruik terug te brengen. Re sultaat van dit jaar: een be sparing van \xh miljoen gul den (40%) op de kostenfactor gidsen. Overigens is het zeer onwaar schijnlijk dat de touropera tors er ooit toe zullen over gaan, de consument te laten betalen voor de gids. Nie mand wil de eerste zijn. On danks de recessie weigeren Sanering De reiswereld verwacht dat 'er nog wel een paar broeders zullen gaan', waardoor de spoeling wat minder dun wordt. Arke-directeur Fran sen, hij is tevens bestuurslid van de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbu reaus, zegt voorzichtig "dat het volgens het Garantie fonds niet uitgesloten is dat er nog meer zullen gaan. En ik denk ook dat er in Neder land méér dan voldoende touroperators zijn". De stroom faillissementen in de reiswereld is na de ge ruchtmakende affaires Chris- toffel en Relax (die nog steeds niet zyn afgehandeld, er ligt nog 1,3 miljoen aan claims) nooit echt opgehou den. Nog onlangs werd sur séance aangevraagd voor een 'kleine' in de wereld, PB- tours. Vrij geruisloos ook ging vorige maand Limburg Travel Consultants failliet, evenals KMC. PB-tours kon zich niet meer handhaven vanwege de koersstijgingen van het En gelse pond. Banken gaven de touroperator de raad te wach ten met aankoop omdat het pond op zijn hoogst zou zijn. Dat bleek een ernstige vergis sing. De koerstoeslagen kon den slechts gedeeltelijk wor den doorberekend aan de klanten. Dit jaar bleek boven dien dat de gemiddelde reis- som snel terugliep: de PB- klanten kozen voor goedko pere bestemmingen in België en Duitsland. PB-tours is niet de enige tour operator die recentelijk met valutaproblemen kampte. Vorig jaar verloor Arke daar aan twee miljoen gulden. Fransen: "Het blijft toch al tijd een risico of je op het goe de moment inkoopt. De pese ta bijvoorbeeld is heel gevoe lig. Het kan al gauw vijftien procent in de reissom sche len als je op een gunstig mo ment inkoopt Nu we voor al le reizen, behalve die in de Verre Reizengids, een prijs garantie geven, moeten we met inkopen uiterst voorzich tig zyn". Opsparen Resumerend: de reiswereld wacht nog een paar moeilijke jaren. Vakantie zal een hoog genoteerd item blijven, maar het moet allemaal goedkoper en minder ver. De gemiddel de reissom lag dit jaar rond de 850,-, 3% hoger dan in 1981, maar daar tegenover staat een inflatie van rond de 7%. In werkelijkheid ging de gemiddelde reissom dus achteruit. De meeste touroperators zullen zeker volgend jaar ook met bestemmingen in eigen land komen: een weekje Brabant hoort al tot de geëigende pro- dukten. Alleen aan het aanbod van dure reizen (verweg-vakanties, lu xe cruises en prijzige jeugd- clubreizen) wordt nog geen afbreuk gedaan. Er blijft ook volgend jaar een markt voor een selecte groep reizigers, die niet elk jaar naar Spanje hoeven, maar daarentegen enkele vakanties 'opsparen' voor een dure, exclusieve reis. Dat ontdekte ook Arke directeur Fransen, die on langs incognito met een ge zelschap meeging naar Ame rika. Tot zijn grote verbazing zag hij dat de groep Amerika- gangers uit een gemeleerd gezelschap bestond. "Er zat van alles tussen. Een specia list, maar ook een chauffeur. Die mensen hadden echt ge spaard om hun droomreis te kunnen maken". Voor de touroperators die de woorden actief hoog in het vaandel voeren is er ook geen vuiltje aan de lucht Ver schuiven gezinnen naar de goedkopere periodes, de minder verre bestemmingen, de relatief veel goedkopere appartementen en bunga lows in plaats van de hotelka mers, de jongere garde van ons land gaat nog steeds on bekommerd op vakantie. Club Escolette bijvoorbeeld (onderdeel van Hotelplan) kan zijn bestemmingen niet aanslépen. Dit jaar breidde Club Escolette de beddenca paciteit uit met maar liefst vijftig procent. Zo'n pijler is weliswaar bescheiden, maar onverwoestbaar op de boog van de reisorganisaties. Want niet iederéén blijkt een stap terug te hoeven doen. De afgelopen beursweek ken merkte zich door een groot aantal officiële discontoverla gingen. Dit werkte positief op de effectenbeurzen waar bij zelfs Amsterdam zich, zij het schoorvoetend, aansloot. Het meest spectaculair rea geerde Wall Street die van maandag tot maandag pre cies 100 punten wist te stij gen. Toen afgelopen dinsdag hierop enige reactie ont stond, was de Amsterdamse effectenbeurs er als de kip pen bij om eveneens een stap terug te zetten. Maar toen Wall Street de volgende dag weer flink voorwaarts trad, gaf men zich in Amsterdam gewonnen. Het moreel op onze beurs heeft de afgelopen zomermaanden een geduchte deuk opgelo pen, zodat het wantrouwen tegen een nieuwe poging in de baisse-sfeer te doorbreken te begrijpen valt. Toch ziet het er nu in elk geval hoopge vender uit dan tijdens de vo rige perioden van renteda ling. Dank zij de financiële top in de Verenigde Staten die vanuit de FED, het be stuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale ban ken, voortdurend de geld markt met injecties verruimt. Dit heeft in korte tijd drie maal toe tot een discontover laging en bankrentedaling geleid. Zoals te verwachten viel kon het buitenland niet achter blijven. Italië, België en En geland verlaagden in het be gin van deze week hun offi ciële rentetarieven, waardoor de druk op Nederland en West-Duitsland toenam hoe wel beide landen geruime tijd geleden hun tarieven al enige mate hadden verlaagd. Maar zowel de Nederlandsche Bank als de Westduitse Bun desbank gingen opnieuw door de knieën en brachten het officiële renteniveau met een vol procent terug. In ons land bedraagt het wisseldis conto nu 7 procent en het promessedisconto waarop de. handelsbanken hun renteta rieven baseren 8 procent. Ook Zwitserland volgde. Ondanks alle beschouwingen van pessimisme dat ook deze rentedaling snel zal ophou den en opnieuw in zijn tegen deel zal verkeren, ziet het er toch naar uit dat er ditmaal een andere wind gaat waaien. De basis waarop de renteda ling rust is steviger gewor den. Althans in de Verenigde Staten waar de wekelijkse cijfers over de geldomloop een gunstige tendens zijn gaan vertonen en de inflatie laag blijft. In juü stegen de kosten van le vensonderhoud ip dat land met 0,6 procent, wat een in flatie betekent van 5,5 pro cent op jaarbasis. Daarnaast behaalde de regering een overwinning inzake hogere belastingen waardoor het be grotingstekort enige mate kan worden ingedamd. Geen wonder dus dat de kooplust op de Newyorkse beurs sterk is toegenomen en de effec tenhandel daar al dagen on der hoogspanning werd. Vrij wel dagelijks stijgen de om zetten tot boven de 100 mil joen aandelen en dat zijn cij fers die nog nimmer in de ge schiedenis werden bereikt De teruglopende rente heeft de Amerikaanse dollar onder druk gezet en het goud fors doen stijgen. Het gele metaal bereikte de afgelopen zomer een dieptepunt sedert vele ja ren, maar kwam deze week ruim 10 procent boven het ni veau van midden augustus. In dezelfde periode liet de dollar in Amsterdam 10 cent vallen tot circa f 2,65, waarna weer een herstel intrad. Maar zoals reeds opgemerkt, de Amsterdamse effectenbeurs reageerde op al dit spektakel lauw en terughoudend. Zelfs de obligatie-index reageerde nauwelijks. Ook niet toen het ministerie van financiën trachtte deze stemming te doorbreken met de aankon diging van een nieuwe staats lening met een coupon van 10 procent. Hiermee is het ren teniveau van mei, toen er ook een staatslening van 10 pro cent geplaatst werd, weer be reikt nadat de afgelopen zo mer twee staatsleningen met respectievelijk 11 en 10,5 pro cent waren geplaatst. Maar in de eerste drie beursdagen kon de obligatie-index zelfs met de nieuwe staatslening in het vooruitzicht niet meer stijgen dan een half puntje. Maar toen de discontoverla ging bekend werd ging het in door C. Wagenaar versnelde pas. Het ziet er dus naar uit dat nu ook het rente front in ons land in beweging zal komen. De eerste signalen uit de hypo theekrente-hoek zijn al be kend, waar verzekerings maatschappijen tot een veria ging zijn overgegaan. Ge volgd door banken en hypo theekbanken. Nieuwe verla gingen staan vrijwel zeker voor dé deur. In hoeverre deze positieve ren te-ontwikkeling een gunstige invloed zal hebben op de eco nomie moet natuurlijk wor den afgewacht. Nu de herfst voor de deur staat en het be drijfsleven voor nieuwe ac ties staat aangetreden is de oplevingskans van de con junctuur flink toegenomen. In Amerika wordt er in elk geval sterk rekening mee ge houden. Maar gevreesd moet worden dat een niet gering aantal, ook grote Nederland se ondernemingen, voorlopig nog door een donkere tunnel moeten gaan. Dit blijft een domper zetten op de feest vreugde in Amsterdam Deze week bijvoorbeeld meld den de Fries-Groningse Hy potheekbank en Buhrmann Tetterode winstdalingen tot 80 procent in de eerste helft van 1982 De eerste zy het na een forse dotatie aan de stroppenpot. Maar het feit is er niet minder beklemmend om. Ook Audet moest eerder vermelde winstprognoses door tegenvallende resulta ten in ongunstige zin herzien, hetgeen dit aandeel oen koersval bezorgde van f 76 op circa f 70. Van het aanvankelijke forse herstel van de bankaandelen bleef nadien, mede onder toe doen van een straffe interne reorganisatie bij de Neder landse Krediet Bank weinig over. Alleen de Nederlandse Middenstands Bank hield een kleine f 10 aan herstel over Dat het algemeen boursgemiddelde deze weck toch nog 1 tot 2 punten steeg, was grotendeels het gevolg van de fikse koersstijgingen van Koninklijke Petroleum en Unilever, die beide door grote kooplust in New York f 5 tot f 10 stegen. Ook vooraanstaande meer lo kaal georiënteerde fondsen als Ahold, Océ van der Grin ten, Pakhoed, Gist Brocades, Am.-v en Heineken konden een paar gulden in koers up. lopen. Maar Nutncia en Else vier NDU verloren tot f 5.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23