Een schoolreisje naar Uncle Sam aan het Amerikaanse bedrijfsleven ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 Even uitblazen op de trappen van het Capitol. Een schoolreis naar Amerika. Het lijkt iets onbereikbaars maar bij het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp kijkt men er niet van op. Nadat vorig jaar al een groep RIO-scholieren de oceaan was overgestoken keerde afgelopen woensdag een tweede 'missie' van een 9-daags verblijf in New York, Philadelphia en Washington op Schiphol terug. Niet zonder trots zegt directeur Jan van Britsum dat 'zijn' school met een dergelijke trip voorop loopt. "Over pakweg tien jaar is het misschien een normale zaak maar voorlopig is zo'n schoolreis uniek in Nederland". Onze redacteur Bert Paauw maakte de schoolreis annex werkweek mee en legde de indrukken en ervaringen van de toekomstige detaillisten/ondernemers vast. Midden in de drukte van Fifth Avenue. De energie is zo goed als op. Aan het einde van negen zeer inspannende dagen verlangen de meeste van de 71 leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs uit Leiderdorp die de reis naar Amerika hebben meegemaakt naar een ste vige uitslaapdag. "Het lijkt wel of we drie weken zijn weggeweest, zoveel hebben we gezien en mee gemaakt", is een veelge hoorde opmerking onder de scholieren die zonder uitzondering de Ameri kaanse uitstap als een heel bijzondere belevenis beoordelen. Blikverruiming. Zo vat ad junct-directeur Wim Luksen- burg het doel van de reis sa men. Met zijn collega-docen ten Maijolijn Goldstaub, Henny Kettenis, Rob Hoge- nelst, Frans de Kruijff en Sjaak Kaptein moet hij dit bijzondere schoolgebeuren in goede banen leiden. Het uitgebreide en ambitieuze programma dat vooraf is op gesteld telt naast toeristische attracties als de Empire State Building, de Verenigde Na ties en het Guggenheim-mu seum ook bezoeken aan win kelcentra (Rockefeller Cen ter) en warenhuizen, bezoe ken die in het kader van hun opleiding 'een must' zijn voor de RIO-scholieren. Wim Luk- senburg:"Als je zo'n trip maakt, dan ontkom je na tuurlijk niet aan de bekende trekpleisters. Die moet je ge zien hebben. Maar daarnaast bezoeken we zaken die van uit school bezien belangrijk zijn. We zoeken het niet voor niets zo ver. De Verenigde Staten zijn toonaangevend op gebieden waar de leerlin gen mee te maken hebben of krijgen. Reclame, verkoop technieken, warenhuizen, self-service, weidewinkels, beveiliging, noem maar op. Het is prima dat ze dat eens een keer gezien hebben". De RIO-leerlingen, over het al gemeen eindexamenkandi daten in de leeftijd van 18 tot 22 jaar, komen aanvankelijk ogen tekort. New York is overweldigend. Het zeer cen traal gelegen hotel Edison, op steenworpafstand van Broad way en Times Square is 'n pri-"* ma uitvalsbasis om Manhat tan - de voornaamste van de vijf districten waaruit New York met zijn ongeveer 8 mil joen inwoners is opgebouwd - te verkennen. De wolken krabbers zijn imposant maar je went er snel aan. Gele, af en toe zeer gammele taxi's beheersen het verkeersbeeld. Broadway is één grote licht- zee van reclames. Fifth Ave nue ademt een aparte sfeer met zijn straatmuzikanten. De terrasjes en studentenbe volking in Greenwich Village doen denken aan het Parijse Quartier Latin. Vet En wie gelooft dat Billie en Bessie Turf alleen in strips voorkomen moet maar eens in Amerika op straat gaan kij ken. Regelmatig waggelen en schuifelen meer dan rondbui- kige Amerikanen voorbij, ge tooid in monumentale broe ken die de enorme vetpartij- en schaamteloos onthullen. Vingervlugge negers probe ren met louche kaartspel letjes argeloze voorbijgan gers geld uit de zak te klop pen. Eén van de RIO-leerlin gen gaat ook voor 60 dollar de boot in. Politie roepen is zin loos. De dieven zijn al lang verdwenen en de politie heeft het druk genoeg met andere zaken. Criminaliteit is in New York, wellicht nog meer dan in an dere grote steden, een van zelfsprekendheid. De gillen de sirenes van politiewagens zijn niet van de lucht. Op straat word je soms plotse ling geconfronteerd met een steekpartij. Het parool is: in groepjes blijven en je ner gens mee bemoeien. Indrukken, indrukken, indruk ken. Het kan echt niet op in New York. Overigens wordt de eerste avond - eten in de Chinatown - geen doorslaand succes. Het Chinese voedsel is prima, de bediening vrien delijk maar de wijk in en in smerig. Hopen afval op straat met hier en daar armoedige scharrelaars die in een por tiek liggen te slapen of in bakken staan te graaien op zoek naar wat voedsel. Dat kan allemaal in het rijke Amerika waar onverkort het principe wordt gehuldigd: ie der voor zich en God voor ons allen. Kun je jezelf niet zo goed redden? Jammer. Er is wel een sociale uitkering maar die is net genoeg om niet dood te gaan en verder zoek je het maar uit. Éen van de warenhuizen die in New York worden aange daan is Macy's, die de groot ste in zijn soort ter wereld zou zijn. Het is de vraag of dat inderdaad zo is, temeer daar de Amerikanen nogal makke lijk smijten met de termen 'largest, biggest en greatest'. Maar fraai is het zeker. Min stens zo imposant is Rocke feller Center, een complex van 21 wolkenkrabbers waar in totaal zo'n 75.000 mensen werken en die onderling door ondergrondse winkelgalerij's met elkaar zijn verbonden. Stijlvol Voor de RIO-scholieren is het zaak ogen en oren goed de kost te geven want in hun na derhand te leveren verslagen worden ze geacht in te gaan op zaken als assortiment, pre sentatie, personeel, diefstal preventie, bereikbaarheid, sfeer. José Hooymans uit Voorschoten (20) en Trudy Ruygrok uit Wassenaar (19) vinden de New Yorkse wa renhuizen veel stijlvoller dan in Nederland. "Als je in Ne derland bij de Bijenkorf of V&D de roltrap afkomt heb je vrijwel gelijk één groot overzicht, bij Macy's en Bloo- mingdale's zijn allemaal klei ne afdelingen, vertrekjes. En de kassa's zijn vrijwel ver stopt. En dan de aankleding, dat is toch grandioos. Als je eventueel later zelf een win kel moet aankleden dan zie je hier dingen waar je op moet letten". Albert Weterings uit Noord- wijk (20) is duidelijk onder de indruk geraakt van de recla memogelijkheden. "Schitte- L)e zoveelste bezienswaardigheid.. rend. Neem bijvoorbeeld de reclame op de televisie. Het ene produkt wordt door de concurrent keihard afge kraakt. Dat zie ik in Neder land nog niet gebeuren. En waarom eigenlijk niet?". Sigrid te Riele uit Alphen (19) en Birgitte Retél uit Zoeter- woude (19) hebben toch wel kritiek op Macy's:"Bij de kle ding hangt niets op maat". De afgebakende opdrachten zien ze eigenlijk niet zo zit ten. "Men had ons beter kun nen laten opschrijven wat ons is opgevallen. Dat is toch een veel creatiever bezigheid. Nu werk je eigenlijk alleen maar toe naar antwoorden op een aantal gerichte vragen. En waarom gaan we hier geen Nederlandse of andere door Bert Paauw bedrijven bezoeken? Daar Ie ren we toch het meeste van". Volgens leraar Rob Hogenelst ligt het in de bedoeling in de toekomst naar ontvangsten bij bedrijven toe te werken. "Maar dat kunnen we niet eventjes vanuit Leiderdorp regelen. Daar heb je eigenlijk contacten voor nodig in New York". Heineken Daarom wordt nu langsge- gaan bij de Nederlandse consul voor economische za ken, de vlot van de tongriem gesneden heer Vinkeles Mel- chers, die in Rockefeller Cen ter is gezeteld. Vinkeles Mel- chers is van goede wil, zegt alles te willen regelen als de wensen maar tijdig aan hem worden toegestuurd. Maarten H.Rijkens, vertegen woordiger van Heineken in Amerika, heeft minder te bie den. Hij heeft het razend druk want het loopt fantas tisch met Heineken in Ameri ka. "Steeds meer zaken hier hebben Heineken. Van de Nederlandse export naar Amerika neemt Heineken nu al tien procent voor z'n reke ning. En als je dan ziet met welk een organisatie dat ge beurt. We werken hier met z'n tweëen. De rest is een Amerikaanse aangelegen heid. Er is een Amerikaanse importeur die agenten be voorraadt en die op hun beurt weer winkels en andere afnemers bevoorraden. Die importeur is alleen in het Heineken-produkt geinteres- seerd, verder doet Nederland hem niet veel. Een gesprek of stageplaats bij die importeur is nauwelijks interessant of mogelijk. En zelf heb ik door de kleine bezetting hier ook weinig mogelijkheden om iets voor een groep als het RIO te doen". Tijd om andere contacten te leggen is er gezien het over volle programma nauwelijks. Het verblyf in New York wordt besloten met een be zoek aan een baseball-wed- strijd (honkballen). Een schitterende ervaring. Eens te meer blijkt dat Amerika nen grootmeesters zijn in het verkopen van een produkt. Hoewel de wedstrijd niet bij ster enerverend is verveelt niemand zich. Een opgewon den speaker die met behulp van een orgel de toeschou wers zit op te jutten, orkest jes op de tribune om de dode tijd te vullen, een belangrijke speler die per auto het veld wordt opgereden, een groot beeldscherm met allerlei ge gevens over de spelers, niets is te gek. Als het maar bij draagt tot vermaak. Show Voor Amerikanen is het leven één grote show, zo is de in druk. Een indruk die wordt versterkt tijdens een bezoek aan het plaatsje Gettysburg waar ooit de beslissende slag in de Amerikaanse burger oorlog heeft plaatsgehad. Lange rijen genummerde graven herinneren aan de ve le doden die hier zijn geval len. Gettysburg heeft pret parkachtige elementen. Al naar gelang de keuze kan het slagveld per fiets, auto, bus en zelfs per helikopter in ogenschouw worden geno men. Komt dat zien, komt dat zien. En na afloop zijn er bij de uitkijktoren volop kitschartikelen te koop in de souvenirwinkel. Bij de FBI in Washington, een soort Binnenlandse Veilig heids Dienst, kunnen ze er ook wat van. Tijdens de rond leiding in het FBI-gebouw toont de gids met gepaste trots de gipsafdruk van één of andere misdadiger (uiter aard de grootste misdadiger aller tijden) terwijl foto's van de tien meest gezochte crimi nelen een vooraanstaande plaats hebben gekregen. Zij zijn op hun gebied kampioe nen. En records zijn belang rijk. "En hier, dames en he ren, staat het geweer waar mee president Kennedy is doodgeschoten", meldt de gids opgewekt. Een schietde- monstratie besluit de toer. De FBI-agent die achteloos met diverse soorten schiettuig een papieren tegenstander heeft doorboord, beant woordt nog enkele vragen van jochies die nauwelijks in staat mogen worden geacht een geweer vast te houden maar zo te horen al heel wat van schieten weten. Washington is een oase van rust vergeleken met New York. Datzelfde geldt voor het één dag eerder aangedane Philadelphia waar in 1776 de onafhankelijkheid van Ame rika werd geproclameerd. Ook in Washington is het weer veel lopen geblazen. Van het Capitol, de vergader plaats van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging, naar het Witte Huis, de ambtswoning van president Reagan. Van het Witte Huis naar het Washington Monu ment, ook wel de Naald ge noemd vanwege zijn merk waardige vorm en construc tie. Van de Naald naar het Smithsonian Intitute, een im posant museum dat de histo rie van lucht- en ruimtevaart laat zien. Vakantie De meeste RIO-leerlingen lo pen de laatste dagen met de tong op de schoenen achter de energieke stapper Rob Hogenelst aan. Ondanks de vermoeidheid blijft bij de leerlingen de stemming goed en de nieuwsgierigheid groot. Ook bij de 20-jarige Gert-Jan Hooftman uit Bos koop, die vooral New York een indrukwekkende stad vond. In tegenstelling tot de meeste van zijn reisgenoten had hij liever iets minder aan sightseeing en iets meer aan winkelbezoek willen doen. "Ik bekijk graag winkels. Voor mij hadden er best meer vakgerichte dingen op het programma mogen staan. Ik ben nu op eigen houtje naar een slijterij gegaan omdat we die thuis ook hebben en ik ben in New York gaan kijken by die gat-in-de-muur-winkel waar je moet afdingen. Wat ik jammer vond is dat we tij dens de busrit naar Washing ton niet even zijn gestopt bij een weidewinkel. Maar mis schien komt dat soort dingen een volgende keer wel op het programma". Erik Wesseling uit Alphen (19) maakte het 'Amerika-avon- tuur' als enige van de groep voor de tweede keer mee. Zit tenblijven op school kan zo z'n voordelen hebben. "Vorig jaar was er meer vrijheid om er zelf op uit te trekken. Nu is het allemaal wat strakker, waarschijnlijk omdat ze an ders bang zijn dat de trip al leen als een vakantie wordt beschouwd. Maar eerlijk ge zegd beschouw ik het toch in de eerste plaats als vakantie. Als je naar zo'n land gaat moet je bepaalde dingen be kijken. Als je thuiskomt kun je moeilijk aankomen met opmerkingen als: we hebben het Empire State Building niet gezien want we hadden het te druk met bezoeken aan fabrieken en ondernemin gen". Anders "Of de reis nuttig is geweest in het kader van m'n opleiding of toekomstige baan weet ik niet Daar heb ik m'n twijfels over. Daarvoor ben je hier toch te kort. Bovendien, Ne derland is zo anders. Met de Amerikaanse mentaliteit kun je in Nederland volgens my niet terecht" Hannelore van der Zwaan uit Bodegraven (19) noemt de makkelijke contacten met de Amerikanen als een punt dat haar is opgevallen. "Wanneer ze je horen praten vragen ze waar je vandaan komt en als je dan Holland zegt is er met een veel interesse". Zo ook by een invalide Viet- nam-veteraan die bij de in gang van het Witte Huis de monstreert tegen de afschu welijke gevolgen van het ge bruik van het giftige middel dioxine. We in America only see the money but you in Hol land en Europe have the po wer to protest, zo luidt zyn minder vleiende analyse van de Amerikaanse samenle ving. Een mening die door de meeste van zijn landgenoten niet wordt gedeeld. Amerikanen zijn trots op hun land en op hun systeem. Het komt in de gesprekken en rondleidingen steeds weer tot uiting. Maar hoe men ook tegen Amerika aankijkt, een bezoek aan een stad als New York is een boeiende belevenis. Leraar Henny Kettenis zegt dat de effecten van de reis op de leerlingen moeilijk meetbaar zijn. "De één pikt meer op dan de ander. De één stelt zich ook meer open voor al lerlei zaken dan de ander. Maar het is hoe dan ook voor iedereen een grandioze erva ring". Is dit nu werken of vakantie?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19