"Nederland is één grote droom De kijk van het buitenland op onze 'crisis' Een oude wijsheid wil dat buitenstaanders de chaos vaak beter kunnen overzien dan ingewijden. Mocht die wijsheid ook nu opgaan, dat staat ons land er economisch nog lang niet zo slecht voor. Wat te denken van gezaghebbende buitenlandse opiniemakers die zonder enige remming kond doen van onze harde gulden, het overschot op de handelsbalans, de betrekkelijk geringe inflatie, de indrukwekkende industriële productie en niet te vergeten onze wereldwijze vakbondsleiders. Kortom: De bevoorrechte groep Ne derlanders die op het vakantieadres zijn lijfblad links kan laten liggen, om zich in plaats daarvan te verstaan met bladen als "Nice-Matin", "The Irish Times" of "La Gazettina" kent de verademing. Geen Van Agt of Den Uyl, geen Kok of Van Veen, geen IKV of Oud-Strijders Le gioen, doch couleur locale waar autochtonen welis waar van wakker liggen, maar waar vakantiegan gers gniffelend en schou derophalend aan voorbij gaan. Bosbranden aan de Cote d'Azur of bosbran den rond de Utrechtse Heuvelrug, vijfduizend werklozen erbij in Dublin of honderdtachtig man op straat bij Gilda, dat is een wereld van verschil. "Zwartgalligheid is er voor thuis, plezier voor in het tweede huis", was ooit de wervende tekst van een ma kelaar die enige percelen grond aanbood in het Moezel dal. En zo is het maar net. Het mes op de keel tijdens een nachtelijke wandeling door Amsterdam "had je van te vo ren kunnen weten", maar bij een "aangeklede" straatroof na zonsondergang in Marseil le is een verbaasd wat me nou toch is overkomen volledig geaccepteerd. Eigen roem stinkt en "Holland-promo tion" is geen zaak die landge noten bovenmatig ter harte gaat. Vuile was Zo zag de eminence grise van de Nederlandse commentato ren, Jerome Heldring, een maand of wat geleden de klompendiplomatie van het VNO in de Verenigde Staten gedwarsboomd toen Neder landse top-ondernemers tij dens een informeel samen zijn met hun Amerikaanse collega's in Rotterdam colle ge gaven over het hoe en waarom van het verziekte Nederlandse onderne mersklimaat ("ze willen hier niet eens kernrakketten, dus kun je nagaan..."). Heldring wijdde er een schimp schrift aan over vuile was die je binnen ophangt als het re gent. Natuurlijk kon ook hij moeilijk ontkennen dat be drijvige bazen nogal eens wat in de weg wordt gelegd, maar het ging niet aan - zo luidde zijn betoog - het buitenland daar luidkeels op te wijzen. Heldring verlegde de discussie daar jammerlijk mee naar de presentatie en maakte van de feitelijke juistheid van de boodschap geen punt. Nu la ten ondernemers zich in hun investeringsgedrag door gaans meer leiden door cij fers en feiten dan door huile balkende collega's, en dat is maar goed ook. Teruggang in Nederland. Met de verkiezingen en Prinsjes dag voor de deur kan nie mand er omheen, maar de Nederlandse crisis kent wel verschillende gedaanten. De Vakbondskrant bijvoor beeld, het huisorgaan van de FNV, plaatste ter illustratie van de malaise in het be drijfsleven deze week een af druk van een economische pagina uit een dagblad. "Zo maar een pagina uit een krant. Gevuld met het ene af- braakbericht na het andere, de ene serie ontslagen na de andere. Een beeld van een land in malaise", vermeldde het bijschrift. Ongetwijfeld waar, maar wat te denken van kwalificaties als "Nederlanders kunnen po chen op een ontzaglijke eco nomische kracht" en "Neder land, een gezellige en tevre den plaats om in te leven"? - Niet verzonnen, ook niet uit een folder van een makelaar die buitenlanders hier aan een tweede huis wil helpen, maar geciteerd uit bladen die in de wereld steevast gezag hebbend worden genoemd: het Britse dagblad The Fi- nancil Times, het eveneens Britse weekblad The Econo- Zorgen Alle drie brachten ze de afgelo pen maanden artikelen over Nederland. In de eerste twee gevallen gold het zogenaam de "surveys", waarin uitvoe rig werd ingegaan op de Ne derlandse economic, in het geval van Newsweek ging het om een blik op het totaal van de samenleving, bij gelegen heid van het bezoek van ko ningin Beatrix en prins Claus aan de Verenigde Staten. Journalisten van The Econo mist troffen de Nederlandse volksaard als volgt: "Neder landers zitten vol zorgen. Zij maken zich zorgen over de vraag waar in de jaren tachtig de nieuwe arbeidsplaatsen vandaan moeten komen en wat er moet gebeuren als het aardgas op is. Onder de krachtige invloed van de wens om de overheidsuitga ven te drukken, maken zij gever met stomheid sloeg door met een stalen gezicht te verklaren dat de waardever meerdering nodig was omdat "Nederland het in Europa zo goed doet". Ook Newsweek schetst voor de Nederlandse economie een aanmerkelijk zonniger per spectief dan we gewend zijn. "Ondanks hun sociale en po litieke problemen kunnen de Nederlanders nog steeds po chen op een ontzaglijke eco nomische kracht. De Neder landers hebben een flink overschot op de handelsba lans (gevoed door overvloedi ge gasreserves), een harde gulden, een betrekkelijk ge matigd inflatiepercentage en een duidelijke voorsprong op de meeste van zijn Europese buren op het gebied van tech nologie, landbouwopbreng- sten en industriële produk- tie". Stenen The Financial Times onder schrijft die conclusie volle dig: "Banken hebben reser ves. Ze zullen er aanspraak op moeten maken; daar zijn die reserves ook voor en als het herstel zich volgend jaar of het jaar daarop aandient, kunnen ze weer worden aan gevuld". Zowel The Financial Times als The Economist geven hoog op van de Nederlandse vak beweging. Walter Ellis, Am sterdams correspondent van FT: "In Nederland zijn een half miljoen mensen werk loos. Het gevolg is dat de vak bonden minder eisen stellen, minder staken en daarom zullen die bedrijven die over leven (en dat is de grote meerderheid) als de tijd beter wordt een stuk gezonder zijn". The Economist noemt FNV-voorzitter Kok een man die "veel te wereldwijs is om looneisen te stellen". Victoria English is als Amster dams correspondent in dienst bij AP-Dow Jones, de "De mensen hebben zoveel zekerheden dat er een stukje spanning wegvalt, een spanning die toch essentieel is in ieders leven..." zich er ook zorgen over of Ne derland met die bezuinigin gen wel beschaafd kan blij ven. In feite zorgt die be zorgdheid er voor dat Neder landers een heel verstandig beleid maken". Het blad jubelt over de arbeids verhoudingen ("die zijn zo goed dat ze in Europa afgunst oproepen") en roept vervol gens de redelijke reacties in herinnering op de waardever meerdering van de gulden van vorig jaar. Een gebeurtenis overigens, die destijds onder pessimisten voor grote verwarring zorgde omdat minister van financien Van der Stee, de man die bij voortduring had geroepen dat "Nederland uit de pas loopt", een televisieverslag van nog een paar r hun pad die konden uitleg gen dat het hier echt niet zo leuk was. Zo meldde het zon netje onder de parlementaire journalisten, Joep Bik van NRC/Handelsblad: "Neder landse kinderen gooien over hun schouder stenen naar al les waar hun ouders in ge loofden" (misschien dat Hel dring zijn collega nog eens tot orde kan roepen). Het blad maakt uitvoerig mel ding van de problemen van de Nederlandse verzorgings staat, staat stil bij de hoge prijs van de sociale zeker heid, maar constateert dat "Nederlandse banken over voldoende reserves beschik ken om nog lange tijd tegen vallers op te vangen". financiële dienst van het we- reldvertakte persbureau As sociated Press. Zy studeerde politieke filosofie en econo mie aan onder meer de Co lumbia University, werkte bij de Verenigde Naties, ver schillende Amerikaanse kranten en kwam uiteinde lijk bij Associated Press in New York terecht. Vier jaar geleden nam zij het corres pondentschap in Nederland op zich Dagelijks verzorgt zij de berichtgeving over de be langrijkste beurzen en het nieuws rond een veertig veel al internationaal georiënteer de Nederlandse bedrijven. Daarnaast bericht zij over macro-economische ontwik kelingen in Nederland, het beleid van de Nederlandsche Bank en het ministerie van fi nanciën en elk jaar levert zij twaalf portretten van Neder landse ondernemingen. Al dat werk gaat via het telexnet van AP naar kranten, bedrij ven en instellingen in veertig landen in de Verenigde Sta ten, Europa en het Verre Oos ten. De bescheidenheid die zijzelf over haar werk be tracht, laat onverlet dat zij een belangrijk stempel drukt op wat het buitenland van Nederland denkt. Droom "Wat mij het meest opviel toen ik in Nederland voor het eerst persconferenties van bedrijven meemaakte, was dat Nederlandse journalisten zo veel aandacht schenken aan het sociale aspect van het ondernemen. Nee, ik vind niet dat jullie de rest verwaar lozen, maar het sociale beleid krijgt in kranten veel aan dacht. Na vier jaar weet ik dat dat heel typerend is voor jul lie samenleving. Wat Neder land heeft is voor mensen in de rest van de wereld ëén gro te droom. De zekerheid, die jullie kennen is uniek. Er is geen echte armoede meer. Echt conservatisme bestaat hier ook niet Dat viel me bij voorbeeld op toen ik in een gezelschap van mensen die hier conservatief worden ge noemd eens suggereerde dat om de lonen te matigen, de vakantietoeslag afgeschaft moest worden. Nou zeg, wat daar voor reacties op kwa men. Dat mocht nooit gebeu ren. Kijk, dat is typisch Hol land". Rijk "Als The Economist schrijft dat Nederlanders zo bezorgd zijn, dan is dat zo denk ik Jullie zijn daar heel snel mee en dat leidt er toe dat ook op tijd een oplossing wordt ge vonden. Het probleem van Nederland is vanuit een in ternationaal perspectief na tuurlijk lang niet zo groot als je zou vermoeden, wanneer je alleen Nederlandse kranten las en de Nederlandse televi sie zag. Nederland behoort tot één van de rykste landen ter wereld Nog steeds" Victoria English bevestigt het beeld dat ook uit de andere publicaties naar voren komt Nederlandse bedrijven wor den goed geleid, vakbonden zijn uiterst gematigd, het pro- dukt is goed, de politiek is betrouwbaar Alleen, ook voor haar blijft de sociale ze kerheid een intrigerende fac tor "In Amenka is het een to look a/ter number one. Dat is een moeilijk te vertalen kreet, maar het komt er op neer dat mensen voortdurend met hun eigen positie bezig zyn. Dat ligt hier heel anders. Maar jullie solidariteit heeft ook nadelen Wat begonnen is als een systeem om de ar men een bestaansminimum te geven, is nu een stelsel dat zo ongeveer iedereen kan on derhouden. Watje dan krijgt - het is mijn bescheiden me ning hoor - is dat mensen zo veel zekerheden hebben, dat er een stukje spanning weg valt, een spanning die toch essentieel is in ieders leven". "Los van alle nadelen is de re cessie voor Nederland niet slecht, omdat er nu wat meer onzekerheid is. wat minder dingen vanzelfsprekend zijn. Dat is nodig om veerkrachtig te zijn. Als Nederland de ver zorgingsstaat echt hervormt, dan is er geen reden tot som berheid". zegt Victoria English. Daann bijgevallen door haar collega Walter El lis: "Niemand twijfelt eraan dat als de ommekeer uilein delyk komt. de Hollanders, zo ze al niet voor aanstaan, dan toch weer tot de aange vers zullen behoren" Dat herstel kan nog even op zich laten wachten, maar ook voor die tussenfase geen nood, want, zo schr\jft The Economist "Als men een plaats zoekt om de economi sche inzinking door te ko men, moet Nederland wel de heerlijkste, de gencfiykste plek worden geacht".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15