Kabinet twist over snoeiplan Lubbers: minima bevriezen Minister haalt bakzeil: meer politie Bond: reumabedden staan op de tocht Bewindvoerder kan geld gehandicapten beheren Van der Stee krijgt tegenwind g. STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 1982 PER 1988/1992 DEN HAAG (ANP) - Per 1 september kunnen mensen die het beheer over hun inkomsten of vermogen niet zelf kunnen voe ren. zich laten bijstaan door een bewindvoerder. Op die datum treedt de wet onderbewindstelhng ter bescherming van meer derjarigen in werking. Onderbewindstelhng is. volgens een mededeling van het ministe rie van justitie, wat minder vergaand dan onder-curatele-stel- ling. In dat laatste geval wordt iemand handelsonbekwaam in zowel het zakelijke als in het persoonlijke leven Bg onder-be- windstelling gaat het alleen om bijstand bg het beheer van geld en goederen, maar niet om zaken in de persoonlijke sfeer De wet opent de mogelijkheid om bewind al aan tc vragen als met name een gehandicapte jongere de meerderjarigheidsgrcns na dert. Op de dag van het meerderjarig worden kan het bewind ingaan, zodat er geen gezagsvacuüm ontstaat, aldus het ministe- DEN HAAG (GPD) - De ministers Rood (binnenlandse zaken) en De Graaf (sociale zaken) wijzen de voorgestelde extra bezuinigingen van f2 miljard op hun begrotingen van de hand. Het beraad in het kabinet over de invulling van de begroting voor 1983 is daardoor gisteren onder grote druk komen te staan. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 Gebrek aan cel: verdachten vrij AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse justitie heeft gisteren twee vrouwen die waren aangehouden op grond van de Opiumwet, we gens gebrek aan celruimte vrij moeten laten. De arresta tie van een van de vrouwen was het sluitstuk in een on derzoek naar aanvoer van he roine naar de Zeedijk, waar mee de Amsterdamse politie al maanden bezig was. Een woordvoerder van de justi tie in Amsterdam heeft een en ander gisteren bevestigd. "Het probleem van de cel ruimte is niet van vandaag of gisteren, maar het begint ons op een geweldige manier de keel uit te hangen datje men sen moet vrijlaten, terwijl de politie veel moeite heeft ge daan om ze te pakken te krij gen", aldus de woordvoerder. Als noodoplossing voor dit pro bleem worden verdachten ondergebracht in cellen op politiebureaus in het hele land. Daar kunnen volgens de woordvoerder echter geen verslaafden worden onderge bracht, omdat er op de bu reaus onvoldoende medische verzorging is, en ook vrou wen daar problemen opleve- Korting op salarissen in onderwijs HILVERSUM (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) wil een "gat" van 300 miljoen gulden in zijn begroting voor 1983 dichten door een kor ting op de salarissen. Het "gat" is een gevolg van een tekort op de begroting voor dit jaar en staat los van bezuinigingen van 400 miljoen, waarvoor wel dekking is gevonden. De bewindsman zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Volgens de bewindsman is het aan hem om de politieke keuze te maken of het tekort gedekt moet worden door een vermindering van arbeidsplaatsen of door een korting op de salarissen. Hij zei te kiezen voor het laatste en be reid te zijn daarover te overleg gen met de bonden. Een woordvoerder van het ambte- narencentrum heeft inmiddels afwijzend gereageerd op de uitla tingen van de minister. Volgens hem moet men de tekorten op de begroting voor onderwijs, een gemeenschapsvoorziening, niet afwentelen op een deelgroep bin nen de samenleving. Iedereen zou hieraan moeten meebetalen, zei hij. De bonden zijn bereid tot overleg, aldus de woordvoerder, maar de minister zelf heeft on langs het overleg over een ar beidsplaatsenplan, een soort so ciaal contract, afgebroken. Lijk vermoorde man gevonden NUTH (GPD) - Twee scholieren uit Nuth hebben gistermorgen langs een veldweg tussen Nuth en Schimmert het lijk gevonden van de 33-jarige rijwielhandelaar J. van Kan uit Ulestraten. De man bleek met vier schoten uit een vuurwapen van het leven te zijn beroofd. Het lichaam lag naast zijn auto op een stuk ak kerland bij het gehucht Terstra ten nabij Nuth. Samen met de districtsrecherche begon de rijkspolitie van Nuth direct met een uitgebreid onder zoek. Tot gisteravond tastte ech ter ook de politie nog in het duis ter omtrent dader(s) of motieven rond deze dodelijke schietpartij. Aangenomen wordt dat het hier om een executie gaat. WEERRAPPORTEN CL d 2 iüf 1 Z a E n Amsterdam regenbui iy 12 i De Bilt licht bew. 19 11 02 Deelen onbewolkt 18 11 Eelde regenbui 19 11 Eindhoven onbewolkt 17 11 3 Den Helder half bew. 19 12 1 Rotterdam licht bew. 19 12 02 Twente onbewolkt 16 11 3 Vlissingen 19 12 05 Zuid Limburg onbewolkt 20 12 1 Aberdeen 18 8 0 Barcelona geheel bew. 27 22 0 regenbui 26 18 01 Bordeaux 19 12 4 Brussel half bew. 18 11 03 Frankfort 25 14 6 Genève 28 15 15 Helsinki half bew. 18 11 2 Innsbruck regenbui -6 15 01 Klagenfurt onbewolkt 26 11 0 Kopenhagen geheel bew. 19 14 20 Lissabon onbewolkt 25 15 Locarno 22 16 3 Londen 19 10 11 Luxemburg licht bew. 24 12 9 Madrid regenbui 31 18 1 Malaga licht bew. 26 18 0 Mallorca onbewolkt 32 18 0 Munchen 26 16 04 Nice half bew. 26 20 02 Oslo 17 12 1 licht bew. 20 11 04 onbewolkt 19 0 Split 27 16 0 Stocknolm 19 13 4 licht bew. 26 15 0 geheel bew. 26 15 5 Casa Blanca 25 17 Istanbul 24 19 1 Las Palmas onbewolkt 26 21 0 Tunis onbewolkt 32 24 0 DEN HAAG (GPD) - Minister Rood (binnenlandse zaken) heeft zich gisteren in de Tweede Ka mer bereid verklaard de wens van de meerderheid van de Ka mer uit te voeren. De extra uit breiding van de politie voor de grote steden gaat daarom in elk geval in 1983 (125 man) toch door. De bewindsman ging als nog akkoord met cle oplossing die het CDA-kamerïid Faber had aangedragen. Faber stelde in een motie voor op de begroting van binnenlandse zaken te bezuinigen door een zo geheten stopwetje. Dit houdt in dat er voorlopig geen overgan gen meer zullen zijn van rijks- DEN HAAG (ANP) - De Duitse bedrijven Kronos Titan en Pig ment Chemie zullen de lozingen van afvalzuren op de Noordzee binnen enkele jaren geheel moe ten stopzetten. Het ministerie van verkeer en waterstaat tracht de huidige lozing van 940.000 ton afvalzuren per jaar de komende tijd terug te brengen. Een algehe le stopzetting in 1985 acht het de partement haalbaar. Dit deelde een vertegenwoordiger van het ministerie gisteren mee tijdens de zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. De voorzitter be handelde een beroep van beide Duitse ondernemingen tegen naar gemeentepolitie in steden die groeien boven een inwoner tal van 25.000. Met een dergelijke overgang is per keer 6 miljoen gulden gemoeid. Rood bleef wijzen op de noodzaak tot een snelle reorganisatie van de politie te komen, maar nu er andere mogelijkheden tot bezui niging zijn aangereikt, neemt de minister die over. Vóór het debat van gisteren kon de bewindsman dat niet doen omdat toen nog niet bekend was hoe de Kamer tegenover het voorstel in het ont- werp-politiewet staat. In dit wetsontwerp wordt gepleit voor één soort politie. Toen Giflozingen Duitsers op zee gestopt een voorlopige voorziening van voorzitter Veringa van de afde ling geschillen op 19 juli. Hierin had de voorzitter beslist dat Ti tan en Pigment de lozingen van afvalzuren in de Noordzee vanaf 16 augustus tot bijna de helft moesten terugbrengen. De milieu-organisaties en werk- ADVERTENTIE Binnenland CDA, PvdA. WD en D'66 ver klaarden het met de motie eens te zijn. bleek pas dat er een meer derheid voor dit systeem be stond. Met het stopwetje, dat mi nister Rood in de begroting voor 1983 zal opnemen, vervalt de noodzaak tot bevriezing van de sterkte van de vier grote steden. Rood haalde ook bakzeil op het punt van overleg met de politie bonden. De kamermeerderheid wees het beleid van de minister ook op dit punt af. omdat zy vindt dat het slechts getuigt van goed beleid om met vakbonden maatregelen te overleggen of met hen van gedachten te wisse len. Rood zegde de Kamer toe groep Noordzee. Greenpeace en de stichting Natuur en Milieu hadden op 13 juli schorsing ge vraagd van de ontheffing die de minister van verkeer en water staat had verleend voor het lozen van de bijna één miljoen afval stoffen. Deze vergunning loopt van 22 maart dit jaar tot en met 21 maart volgend jaar. Veringa had de bepaling opgelegd, omdat de vergunning van Ver keer en Waterstaat een verhoog de lozing toestond in vergelij king met het jaar daarvoor. Dit is volgens hem in strijd met de EG- richtlijn, die vermindering en uiteindelijke stopzetting van de lozing van deze stoffen beoogt. dat in het vervolg, als er beslis singen moeten worden genomen over de politiesterkte, hg vooraf met de politiebonden „ingrijpen de gedachtenwissehngen" zal houden. De socialist Stoffelen vond de wei gering van de minister om vooraf met de politiebonden te overleg gen onverstandig. Zeker omdat het bevriezen van de sterkte ge volgen heeft voor de taakuitvoe ring en de rechtspositie van de politieagenten. Na de toezegging van de minister nam hg zgn mo tie hierover, die hg samen met de WD'er Jacobse had ingediend, terug. Beide ministers zijn in conflict ge komen met minister Van der Stee (financiën). Deze wil de be spaarde gelden uitsluitend ge bruiken om het financieringste kort (te financieren tekort van de overheid) terug te dringen. Het beraad over de Miljoenennota is gistermiddag begonnen. Het is nog steeds de bedoeling dat het kabinet nog deze week overeen stemming bereikt. De beide ministers zijn het niet eens met de voorstellen, die moe ten leiden tot een bezuiniging van f 4,5 miljard op de overheids uitgaven. Hiervan wil het kabi net f2 miljard vinden door de ambtenarensalarissen op 1 ja nuari volgend jaar te bevriezen. Door het schrappen van de prijs compensatie voor uitkerings trekkers en het minimumloon moet nog eens f2 miljard wor den gevonden Het kabinet heeft in juli overeen stemming bereikt over de extra bezuiniging van f 4.5 miljard. De invulling werd verschoven naar eind augustus. Hiervoor heeft minister Van der Stee nu voor stellen op tafel gelegd. Ook moet het kabinet deze week besluiten nemen over het dek kingplan, waarbij onder meer ge dacht wordt aan een verhoging van de btw. De extra opbrengst is bestemd voor de aangekondig de lastenverlichting van f 0,5 mil jard voor het bedrijfsleven. Een verder tekort dreigt te ontstaan omdat minister Terlouw (econo mische zaken) het aardgas slechts drie cent in prijs wil ver hogen, en niet met de noodzake lijk geachte tien cent. Ambtenaren Minister Rood heeft deze week tij dens de voorbesDrekineen voor LEIDEN Het wettelijk mini mumloon, de sociale uitke ringen en de overheidssala- rissen moeten volgend jaar worden bevroren op het hui dige niveau. Tegelijk moet de overheid een beroep doen op het bedrijfsleven dit voor beeld van inkomensmatiging te volgen. Dat zei CDA-frac- tievoorzitter Ruud Lubbers gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst te Barne- veld. Volgens de CDA'er zullen of fers in de sfeer van de inko mens de komende tijd „on vermijdelijk" zijn Daarom moet de overheid het voor beeld geven bij de inkomens waarvoor zij de verantwoor delijkheid draagt. In het be drijfsleven zijn uitzonderin gen op de loonmatiging slechts verantwoord, waar dat voor de werking van de arbeidsmarkt noodzakelijk is, aldus Lubbers. De „Jan Salie-geest" moet wor den doorbroken, meent Lub bers. Om dat te bereiken, moet er. meer werk gescha pen worden. De CDA-fractie- leider pleitte daarom voor „rigoureuze" aanpak van deeltgdarbeid door de over heid Den Uyl schrikt PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl wees gisteravond voor de KRO-televisie onmiddellgk het plan van CDA-fractielei- der af. Volgens Den Uyl is het „de zoveelste aanwijzing dat het CDA eraan denkt de las ten van de crisis af te wente len op degenen die ze het slechtst kunnen verdragen". Den Uyl vreest dat de suggestie van Lubbers leidt tot een koopkrachtverlies voor de mensen met een minimumin komen van 3 tot 5 procent. Door eerst de minima vast te pinnen en daarna te kgken het kabinetsberaad laten weten niets te voelen voor eenzijdige maatregelen ten opzichte van de ambtenarensalarissen. „Ik heb grote moeite met het zoeken van bezuinigingen in één groep inko menstrekkers. zoals bg voor beeld de ambtenaren. Ik hecht aan een gelijk sobdanteitsberoep op de gehele bevolking", aldus Rood voor de NOS-televisie. Hij wil dat als er op de ambtenaren wordt gekort, dit in gelgke mate bij het bedrijfsleven zal gebeu ren. Maar dat stuit op verzet van minister Van der Stee die daar door zgn belastinginkomsten ziet verminderen hetgeen weer tot een hoger overheidstekort leidt. De voorgestelde bevriezing van de ambtenarensalarissen komt bo venop de al in de Voorjaarsnota vastgelegde hernieuwde verla ging van de salarissen met 1 pro cent. Deze maatregel moet nog eens f 600 miljoen opleveren. Ook per 1 juli van dit jaar zijn de ambtenarensalarissen met 1 pro cent verlaagd. Uitkeringen Het verzet van minister De Graaf tegen het kabinetsvoorstel be treft niet zozeer de bevriezing van uitkeringen en minimum loon, maar de bestemming van het op deze wgze bespaarde geld. De Graaf wil dit gebruiken om de premies voor werkgevers en werknemers minder te laten stg- gen. Van der Stee heeft het daar entegen nodig om het financie ringstekort terug te dringen. Ook deze bevriezing komt boven op de al besloten korting op uit keringen en minimmumloon uit wat het bedrijfsleven doet, maakt het CDA de laagste in komens afhankelijk van de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers, aldus Den Uyl „Ik schnk hier echt van, het is iets waar tegen ik me met alle midde len zal verzetten". "WD-gevangene" Door de opstelling van de WD tijdens de verkiezingscam pagne worden de liberalen de gevangenen van het CDA. Daarom is de kntiek van de liberalen op het CDA zo "on geloofwaardig en hypocriet" Maarten Engwirda. kamerlid voor D'66, zei dit gisteren tg- dens een verkiezingsdebat in Eindhoven met Rudolf de Korte (WD) De WD heeft bg herhaling la ten weten alleen met het CDA - eventueel aangevuld met D'66 - te willen regeren. Dat moet dan wel met een overdeeld CDA gebeuren zonder dat het kabinet in ge vaar wordt gebracht door zo genaamde loyalisten in de CDA fractie, aldus Engwirda Engwirda nep de WD op om nog een tweede regerings combinatie mogelgk te ma ken, zoals ook de Democra ten doen. namelijk PvdA. D'66 en WD Van Agt en de atoomraketten De beslissing over de plaatsing van kruisraketten in ons land hotfl niet per se in 1983 te vallen. Wanneer een positie ve of negatieve beslissing van Nederland de onderhandelin gen in Gcnëve tussen Russen en Amenkanen zou schaden, dan moet die beslissing voor alsnog achterwege blijven Dat ttft CDA lijsttrekker Van Agt in het partgblad CDActu eel. Nog onlangs zei Van Agt dat Nederland zich „in de de Voorjaarsnota. Verder denkt Van der Stee aan het terugtrek ken van overheidsbgdragen van totaal f 800 miljoen uit de sociale fondsen om het tekort verder te beperken Uit berekeningen van het Centraal Planbureau blijkt dat de lagere inkomens het komend jaar fors moeten inleveren. De minima zouden in het voorstel-Dc Graaf hun koopkracht met ongeveer 5 procent zien verminderen Het plan van Van der Stee komt neer op een veel forsere achteruit gang. De hogere inkomens zul len er daarentegen op vooruit gaan omdat de nivellerende loonmaatregel van dit jaar met verlengd zal worden Nederland zit aan de raketten vast, zegt PSP DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft zich in mei 1981 financieel gebonden aan de plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Eu ropa. Dit blgkt volgens het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) uit uitspraken van Noorse en Deense ministers in dagbla den. Deze financiële binding zou volgens Van der Sptk op ver zoek van de toenmalige minister van defensie. De Geus. geheim zijn gehouden Van der Spek heeft minister Van Mierlo (defensie) gisteren schnf- telgk gevraagd bekend te maken wanneer en tot welk bedrag Ne derland zich via een aandeel in het NAVO-infrastructuurfonds heeft gebonden aan een finan cieel besluit over plaatsing in West-Europa loop van 1983" over plaatsing zou moeten uitspreken Van Agt zegt dat tijdstip t«- h. b ben afgeleid uit de Neder landse positie binnen de NA VO WD: eerst praten met sociale partners VYI) ti n tH voorzitter Ed Nij- pels meent dat politici en so ciale partner (werkgf er en werknemers) 'in gemeen- schappelgkhcid' de maatre gelen moeten uitwerken, die nodig zgn om te komen tot herstel van de economie in ons land Bg de opening van een nieuwe bedrgfsha) in Maassluis bepleitte hg giste ren open overleg in de relatie overheid en sociale partners vóór de besprekingen in de kabinetsformatie, zeker nu er op centraal niveau sprake is van verstarring van dat over leg "Juist in de huidige economi sche situatie bestaat er be hoefte aan open overleg", al dus de liberale voorman Naar zgn mening moet dc so ciale partners de ruimte wor den geboden hun functie waar te maken. Om uit de huidige impasse van het dnc partgen overleg te komen, bepleitte hg wczenlgk en in houdelgk overleg tussen de fractievoorzitters van de vier grootste partijen en de socia le partners direct na de ver kiezingen op woensdag 8 sep tember bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 31 augustus 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 oktober aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van t oktober 1988 af inschrijving 31 augustus a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs storting 1 oktober 1982 prospectus kosteloos bi) banken en commissionairs DELDEN (GPD) - De beddenre ductieplannen van minister Gar deniers (volksgezondheid) leiden ertoe dat 30 procent van de bed den voor reumapatiënten in ge vaar komt, terwijl voor alle overi ge categorieën een vermindering van 12 procent is te verwachten. Dat zegt de Nederlandse Bond van Reumapatiënten in een brief aan de Tweede Kamer en de poli tieke partijen. De bond heeft de gevolgen van de voorgenomen sluitingen doorge rekend en spreekt daarover het onaanvaardbaar uit. Hij wijst er op dat ongeveer drie miljoen Ne derlanders reumatische klachten hebben, van wie 300.000 een spe cialistische behandeling onder gaan. Er zijn slechts 70 reumato logen in plaats van de 120 tot 140 die er zouden moeten zijn vol gens de maatstaven van de We reldgezondheidsorganisatie. In een bespreking van het bonds- bestuur met ambtenaren van be trokken ministeries bleek dat de consequenties van het reductie plan niet op de aantallen bedden voor reumapatienten waren be rekend. Volgens de bond staan in totaal bijna 200 reumabedden op de tocht. Het gaat om de sluitingsplannen van de reuma-afdeling van Bea- trixoord in Haren (Groningen) met ruim 30 bedden, de Marias- tichting in Haarlem (ongeveer 20 bedden), het Slotervaartzieken- huis in Amsterdam (ongeveer 30 bedden), de Daniel den Hoedkli niek in Rotterdam (ruim 50 bed den). Ook is er sprake van dat de St.-Maartenskliniek in Groes- beek ongeveer 36 reumabedden moet inleveren. Sole Mio in Noordwijk (ruim 50 bedden) wordt ook met sluiting bedreigd volgens de bond. Bg de 7000 leden van de NBR, georganiseerd in 50 verenigingen door het gehele land, bestaat over deze situatie grote veront rusting. De bondi wil dat de Tweede Kamer de belangen van de patiënten betrekt in de dis cussie over de ministeriele plan nen. Dat zal waarschijnlijk maandag 30 augustus gebeuren als de vaste kamercommissie volksgezondheid met mevrouw Gardeniers de beddenmaatregel gaat bespreken in een spoed overleg. Oproep congres: ouderen moeten macht gebruiken DEN BOSCH (ANP) - Oude- ren moeten hun macht ge bruiken om in de maatschap pij de plaats te veroveren die hun toekomt. Hiertoe heeft dr. H. Verweij-Jonker giste ren in Den Bosch de deelne mers aan het congres 'Oud in Nederland' opgeroepen. Zg wees daarbij op de macht waarover de ongeveer drie miljoen ouderen, van wie an derhalf miljoen 65-plussers, in ons land als kiezers en als consumenten beschikken. Volgens deze sociologe zal er op den duur een tekort zal zijn aan mensen om al het werk in ons land te kunnen doen. Dan zullen de vut'ers plaats maken voor de vab'ers, de vrijwillig aanblgvers, voorspelde ze. Intussen is het wel nodig dat de voorzienin gen voor de ouderen en hun mogelijkheden worden ver beterd. Er zijn veel ouderen en het aantal onder hen dat niet zinvol functioneert of met de vrije tijd geen raad weet groeit nog, aldus me vrouw Verweij-Jonker. Op het congres presenteerde Koos Postema een "Groot Uur Oud", waarbij vertegen woordigers van ouderenwerk en -beleid met elkaar in dis cussie gingen. (Zie foto).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7