"Ze zijn als de dood en niet voor niets..." "Dwing Hoogovens tot verkorten werkweek" va,ia Synodebestuur: politieke keuze gewetenszaak enkeling Verzet chemie-bedrijven tegen "bodeinbelastiiig" VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 Geen afstel De voorlichtingsdienst van de rooms-katholieke kerkprovin cie heeft namens de bisschop pen laten weten, dat de vertra ging in hun standpuntbepaling omtrent de kernwapens niet is te wijten aan onderlinge ver deeldheid, oels sommige berich ten suggereerden. Men is nog bezig met de verwerking van het resultaat van de opiniepei ling. Dat vraagt meer tijd dan men ad gedacht. Het blijkt heel moeilijk te zijn. de uiteenlopende motieven waarom gelovigen voor of tegen verwij dering van kernwapens uit Ner- land zijn te bundelen tot een reeks duidelijke typen. De bisschoppen zijn vastbesloten met een standpunt voor de aggte komen. Uitstel betekent dus geen afstel. Maar zij willen hier aan niet werken onder 'hevige druk van de tijd'. "Dat zou scha delijk kunnen zijn voor deze aan gelegenheid". Gesprek met IKV Bisschop Ernst van Breda, hulp bisschop Kok van Utrecht en Industriebonden tot Tweede Kamer: Mij is geleerd dat je altijd de wijn van de streek moet drinkendus ik had geen betere plaats voor het lezen van Nacht over Alicante" van S. Montag kunnen uitkiezen dan het bungalowpark annex camping Isamar bij Chioggia in Italië. Hoewel, een nog betere plaats zou natuurlijk Alicante zelf zijn geweest, waar deze schel menroman over het hedendaagse vakantievolk zich afspeelt, maar een soortgelijk oord in een aan verwant latijns vakantieland be nadert de ideale situatie toch ook heel aardig. ,JIacht over Alicante" is en heel leesbaar boek, dat je niet op je li teratuurlijst hoeft te zetten als je drs. in de Nederlandse taal en let teren wilt worden, maar waar je ook niet slechter van wordt als je het helemaal uitleest. Wat me wel een beetje tegenviel van een zo erudiet man als Montag was, d.at hij zijn hoofdpersonen had aan- getakkebost met alle cliché's die bij de soort passen, maar daar stonden trefzekere observaties te genover als de volgende: „Een lange optocht slofte langs het strand op de grens van de bran ding en liet de voeten, verworpen en gedegenereerd in elf maanden van noordelijk leven, schoon spoelen in het zoute water. Kin deren trapten in glasscherven. Kleine visjes, gevangen in schep netten, stierven in emmertjes de verstikkingsdood. Een normale vakantiedag aan het strand, na afloop waarvan de gecarboni- seerde menigte de appartemen ten en kampementen opzocht om zich voor te bereiden op een niet minder energie verslindende avond". Vroeger, toen ik nog geen kinderen had die hun eigen eisen stellen, dacht ik dat een bungalowpark annex camping zoiets als de hel op aarde was. Al die mensen (al die mede-vaderlanders vooral!), al die voorzieningen, al die onge makken, het leek me alsof je te rugviel in je eerste primitieve woonomstandigheid (een huur- kamertje als student), maar dan met meer Italiaanse zon en min der Nederlandse kranten. Nu ik het drie weken lang aan den lijve heb ondervonden, moet ik zeg gen: het is de hel niet. het is wat het is. In ons geval een heel vreed zaam dorp, bewoond door een vlottende bevolking van zo'n tweeduizend man, vrouw en kind van uiteenlopende nationaliteit maar met Duitsers, Italianen en Nederlanders in de meerderheid. Hoewel de tenten en caravans op het campinggedeelte schouder aan schouder stonden heb ik in die drie weken geen wanklank gehoord, geen vechtpartijtje, geen geruzie, geen dronkemans gelag op een kort moment na toen een Nederlander de vechthou- ding aannam nadat de strand- houder de parasol had ingeklapt waar hij geen recht op had. Mis schien was die Luxemburg acht i- ge sfeer te danken aan de kwets baarheid van al die mensen, die voor het merendeel nagenoeg naakt rondliepen, fietsten (in zo'n omgeving fietst men met ie mand achterop die op de bagage drager staat) of barbecueden. Niet waarlijk naakt, de mannen droegen nog net een slipje, de vrouwen het vermoeden van een slipje en BH'tje, maar als zulke kledingstukken op het strand nog wel een geklede indruk maken, vallen zij voor het gevoel toch ge heel weg als er mee door 'straatjes' wordt gewandeld, in hel restaurant wordt gegeten, en vooral: als er mee boodschappen worden gedaan in de super markt. Alles is daar normaal: de stellingen met de levensartikelen, het winkelpersoneel in witte jas sen, het boodschappenkarretje, alleen is de vrouw die het kar retje voortduwt, nu en dan keu rend een potje jam oppakt, en ge duldig in de rij gaat staan bij de broodtoonbank, net zo miniem gekleed als een Bluebell Girl in het Lido van Parijs. Zou ze de enige zijn, of tot een minderheid behoren, dan zou dat opschud ding verwekken en gerotzooi ge ven, maar hier behoorde zij tot de grote meerderheid die daardoor in zijn totaliteit kwetsbaar werd, waaruit ik dan weer die vreedza me sfeer in het vakantiedorp ver klaar. Ik moet toegeven dat we in het bun galowpark onze luidruchtige Ita liaanse buren tegen 12 uur 's nachts wel eens tot stilte hebben gemaand, maar onze Duitse bu ren hebben we met rust gelaten, hoewel die, buiten op het terras zittend, om half acht 's avonds onder begeleiding van een mond harmonica drie volwassenen twee kinderen) 'Oh, me tri Papa' en 'Hodeleidieho'-liedjes begon nen te zingen. Vooral tweestem mig, met geschoolde koorstem- men, is dat tamelijk onverdraag lijk, maar wat moet je? Je kunt, met het morele gelijk van de vakantieganger en natuurzoeker een radio met popmuziek zachter laten zetten, maar zo'n hecht ge zinnetje dat puur natuur Wan dervogel-liedjes begint te kwe len? Gutenabend, verzeihung, aber wir sind zufallig allergisch fur diese Art Musik konnen sie nicht zum Strand gehen um dort zu singen? In m'n beste Duits dus? Maar dat dorst ik helaas niet aan. ik zou dan toch het ge voel hebben gehad dat ik een nachtegaal uit de boom had ge schoten wegens burengerucht. Het stemadvies van verschillen de vredesbewegingen, waaron der het Interaerkelijk Vredesbe raad (IKV), mag niet worden ge zien als een advies van de Her vormde Kek. Dat heeft het dage lijks bestuur van de synode Imo- deramen) geantwoord op brie ven van kerkleden daarover. Het moderamen is van oordeel, dat het niet tot zin aak behoort, de kerkleden een stemadvies te geven. Wel wijzen voorzitter Roos en waarneend secretaris dominee P. van den Heuvel (Harmeien) op het grote gewicht dat de her vormde synode hecht aan het vraagstuk van de kernwaene. De keuze vooree p litieke partij is echter een gewe tenszaak van de enkeling. Als orgaisaties als het IKV uitspra ken doen, worden deze niet auto matisch ondersteund door een synodle oedkeuring of afkeu ring. De organisaties hebben een betrekkelijke zelfstandigheid en doen werk dat de kerken hebben opgedragen. Hun algemene be leid staat min od meer regelma tig ter discussie in de synode. Het voert te ver om iedere uit spraakvoor rekening van de deelnemende kerken te laten ko men. Zegt het moderamen in zijn brief. De voorzitter van het IKV, Ben ter Ver, legde tijdens een persconfe rentie ter inleiding van de Vre- desweek (19 tot 26 september) nog uit, dat het bewuste stemad vies niet hetzelfde is als de ste madviezen die kerken en kerke lijke instanties vroege wel heb ben gegeven en die politiek nooit waren gefundeerd. In de verkie zingsfolder van IKV en 'Pex Christi' worden juist de opvattin gen van de verschillende politie ke partijen over de kernbewape ning met elkaar vergeleken. En daaruit wordt dan de conclusie getrokken, dat zij die tegen plaat sing van kernraketten zijn het best kunnen stemmen op partij en die daar ook onvoorwaarde lijk tegen zijn. DEN HAAG (GPD) - De Indus triebonden van FNV en CNV hebben de Tweede Kamer te hulp geroepen om gedaan te krij gen dat de gemiddelde werk week bij Hoogovens wordt ver kort van 40 tot 36 uur. Zij hielden hun pleidooi daarvoor gisteroch tend in een hoorzitting van de Tweede-kamercommissie voor economische zaken. De bonden verlangen dat de ver korting van de werkweek als voorwaarde wordt opgenomen voor het verstrekken van de steun die Hoogovens van de staat nodig heeft. Het bedrijf heeft een investeringsplan opge steld om weer als zelfstandige onderneming te kunnen voortle ven na het uiteenvallen van Estel, het verband waarin Hoog ovens en het Westduitse staal concern Hoesch waren opge gaan. Voor uitvoering van het plan is 3,2 miljard gulden nodig Tot een be drag van 2.2 miljard meent het bestuur van Hoogovens zelf le ningen te kunnen financieren. Hoogovens-directeur Hooglandt verwacht een bedrijfsresultaat dat groot genoeg zal zijn om de kosten van die leningen te kun nen dragen. Hij gaat ervan uit dat hulpbisschop Bar van Rotter dam hebben gisteren een ge sprek gehad met mensen van het Interkerkelijk Vredesbe raad. Zij staken hun vrees dat de verhou ding van het IKV tot de rooms- katholieke kerkprovincie wei eens onder zware druk zou kun nen komen, niet onder stoelen of banken. Dat zou dan worden ver oorzaakt door de voorgenomen democratisering van het IKV die 'de basis' meer gaat betrekken bij het beleid - en zijn partijpoli tieke opstelling. De IKV'ers zagen hier een misver stand. Ook bij de interne demo cratisering krijgen de contacten met de geloofsgemeenschap het volle pond, zo verzekerden zij. En van vereenzelviging met eni- tioogovens over enige tyd een winst (voor belastingen) bereik baar zal zijn van 200 miljoen gul den per jaar. Voor de ontbrekende 1 miljard heeft Hoogovens een beroep ge daan op de overheid. Volgende week zal de Tweede Kamer over het beschikbaar tellen van dit steunbedrag en over de toe komst van Hoogovens overleg voeren met minister van econo mische zaken Terlouw Enige haast is geboden, omdat de Euro pese Commissie de steunverle ning moet toetsen aan de regels die m Brussel zijn gesteld aan de ontwikkeling van de staalindus trie. ge politieke partij is. volgens net IKV. geen sprake. Wel wil het IKV bij politieke vraagstukken niet om de politieke werkelijk heid heenlopen. Het IKV is een door de kerken ge wilde en opgezette vredesbewe ging. die stevige wortels in de ba sis heeft. Het heeft een zekere armslag voor spreken en hande len. die de geloofsremeenschap en de hiërarchie niet bindt. De drie bisschoppen beaamden dit. Over en weer werd vastgesteld, dat om misveretanden te voorko men - intensiever contact tus sen kerken en het IKV nodig is Ook de verhouding tussen kerk provincie. bisschoppencollege. Pax Christi en IKV moet duide lijker worden. Overigens wezen de bisschoppen erop, dat de kritiek van enkele collega's op de verkiezingsfolder met het advies om 'links' te stem men alleen sloeg op Pax Christi Omd.it tü' - ri i j i Krn-t v..or/itter van P AX IS. WERDEN DE BISSCHOPPEN HIEROP AAN GEKEKEN Gereformeerde Gemeenten be dankt voor Werkendam M. Mon- dna Waardenburg. De Wereldbond van Hervormde Kerken - die in Ottawa. Canada, vergadert - koos gisteren dr. Al lan Boesak, predikant van een kleurlingengemeente in ZJUID- Afrika. tot zijn nieuwe voorzitter. Dowlr, dir enige tijd studeerde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam bij de zendingstheo- l.x.g proti ui .1 Verkuyl. is een vurig bestrijder van de apart heidsidee. DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Chemische Industrie (VNCl) heeft grote bezwaren tegen de plannen van de overheid om het bedrijfsleven via een heffing op de produktie van enkele chemische basis-grondstolïm «B deel van de kot ten van het verwijderen van afvalstoffen uit de bodem te laten betalen. De heffing op de grondstoffen zou door de fabnkanten doorbere kend moeten worden in de kosten, zodat uiteindelijk de gehele chemische industrie zou meebetalen. De heffing zou daarmee een "vertaling" van de collectieve verantwoordelijkheid van de betrokken bedrijfstakken voor het ontstaan van de bodem verontreiniging zijn. zo staat in een rapport van een ambtelijke werkgroep over de bodemsanering De kosten van da VMttf worden in dit rapport geschat op "tenminste" twee miljard De bijdrage van het bedrijfsleven zou 25 pet moeten bedragen, het geen neerkomt op ongeveer f 500 miljoen over een penode van vijfjaar. Volgens een woordvoerder van de VNCI kan de heffing echter niet aan de afnemers worden doorberekend, omdat de grond stoffen op een internationale markt worden verhandeld en de concurrentiepositie van de bedryven sterk zou worden aange tast. In de toch al niet rimpelloze vijver van de Nederlandse chartermarkt is enige golfslag ontstaan door de vastbe radenheid waarmee John Block aan zijn rentree werkt. In die wereld maken maatschappijen als KLM, Marti nair en Transavia de dienst uit en dat moet, zo vindt het drietal, zo blijven. Ruimte voor nog eens een char termaatschappij is er niet. Block (ex-Martinair, ex- Transavia) denkt daar heel anders over. Hij wil met twee gehuurde Boeings-727 een gooi doen op bestemmingen als Zuid-Spanje, Noord-Afrika en Zuid- Oost-Europa en denkt daarbij aan vriendelijk geprijs- der tickets. Hij ving bot bij de toenmalige staatssecre taris van verkeer en waterstaat Smit-Kroes, berustte niet en zocht het hoger op bij de Raad van State. De afdeling rechtspraak moet het pleit op 28 september beslechten. Block is optimistisch gestemd ("ik heb goe de papieren"), maar krijgt hij in Den Haag geen gelijk, dan gaat hij "naar Brussel", waar EG-commissaris Andriessen nog onlangs met zijn stappen tegen Neder landse sigarettenfabrikanten duidelijk maakte, weinig op te hebben met "kartelvorming". passagiers. Je kunt natuur lijk zeggen wat je wilt, maar het feit dat Martinair met DC- 10's op Europese bestemmin gen vliegt is natuurlijk onzin. Die tellen zijn voor de grote afstanden gebouwd. En als Martinair. zoals gebeurd is. in die sfeer werk kwijt raakt, dan moet je dat natuur lijk los zien van de vraag of er op de bestemmingen waar ik in genteresseerd ben overca paciteit is" Belangrijkste troef die Block in handen denkt te hebben is het gegeven dat de Rijks luchtvaartdienst toestaat dat de drie bestaande maat schappijen hun vloot voort durend aanpassen aan de vraag "Zij kunnen er toestel len bijnemen, wat ook ge beurt. om zo ieder gat dat zich voordoet op te vangen. Martinair heeft een open ver gunning en kan inzetten wat hij wil. Dat is tijdens de zit ting door een man van het ministerie bevestigd. Een buitenstaander als ik blijkt dat niet te mogen Ik ben heel benieuwd wat de Raad van State daarvan vindt". Block zegt voldoende toezeg gingen van touroperators te hebben om direct te begin nen "Ik wil het wel klein houden, zodat je flexibel kan blijven en je niet uitlevert aan een paar bedrijven"). De Boeing-727 noemt Block "precies het toestel waaraan nu behoefte bestaat". Block is er van overtuigd dat het goedkoper kan. "Als u zegt een maaltijd aan bord kost door de bank genomen 8.50. de prijs van kerosine is min of meer een gegeven voor elke maatschappij, de prijs van een toestel ook, dan zeg ik: allemaal waar, maar toch kan het goedkoper Met dit toestel kun je, omdat de ruimte goed geschikt is voor deze bestemmingen, een be tere produktiviteit per toestel bereiken. Dat is één. Daarbij ben ik ervan overtuigd dat je personeelslasten omlaag kunnen. De arbeidsprodukti- viteit moet hoger. Dat is twee. Mensen hebben maar een paar uur werk per dag omdat ze voor één bepaalde klus zijn aangesteld en niets anders mogen of willen doen. Ik heb daar hek andere ideeën over. Meer generalis tisch personeel en dat kan, zonder met cao's in de knoop te komen". "Ze zijn als de dood voor me en niet voor niets natuurlijk. Ik ken al die jongens toch. Ik begrijp het best. Ze staan al lemaal voor hun eigen tent, dat zou ik in hun plaats ook doen. Maar ze weten net zo goed als ik dat het gat be staat. Het is wél het laatste gat dat er is. Als ik kan begin nen. dan is het inderdaad op. dan zit de zaak vol. Maar nu Kom nou". Met dezelfde eensgezind heid waarmee Sergio Orlandini (KLM) en Martin Schroder (Mar tinair) een paar jaar ge leden nog vonden dat er in de Nederlandse luchtvaart geen ruimte meer was voor charter maatschappij Transa via, vindt dit tweetal nu, aangevuld met Transavia's Peter Le- gro, dat Air Holland, de nog slapende bv waar mee John Block de markt op wil, nooit een kans moet krijgen. Maar de kaarten liggen dan ook wat anders dan toen. Sinds de redersfusie tussen Nedl- loyd en KNSM (beide hadden belangen in de luchtvaart) heeft, nog sterker dan voor heen, iedereen in de Neder landse luchtvaart met ieder een te maken. Zo heeft bij voorbeeld KLM zowel finan ciële belangen in Martinair als in Transavia. Is hier spra ke van een kartel, een bunde ling van belangen, met als praktisch resultaat dat de markt voor derden dicht zit? "Nee", zeggen de betrokken maatschappijen. "Ja", zegt John Block. Was hij een naeve avonturier die eens een gokje in de luchtvaart wilde wagen, dan nam men er op Schiphol ken nis van en ging vervolgens over tot de orde van de dag. Maar John Block mag dan het type "vrije jongen" zijn, hij kent de Nederlandse luchtvaart van haver tot gort. Samen met de al genoemde Martin Schroder pionierde hij destijds met vakantie- charterreizen ("Schroder en ik vieren volgend jaar allebei ons 25-jarig jublileum"), wat later stond hij aan de wieg van Transavia, dat hij een paar jaar geleden na een reeks veelbesproken conflic ten de rug toekeerde. Hij ver ruilde Nederland voor Span je, waar hij vanuit het vakan tieoord Marbclla adviezen geeft op zijn vakgebied ("Voor Derde Wereld-landen en zo. dat vind ik leuk. die be ginnen pas") en betrokken is bij de kweek van avocado's ("Ik ben daar tegen een avo cado-plantage aan gelopen, maar daar ga ik me nu weer wat uit terugtrekken"). "Het gat van Block", zo wordt zijn marktaandeel genoemd en hij is vastbesloten het in handen te krijgen ook. Een woordvoerder van het minis terie van verkeer en water staat vatte de bezwaren van het departement, de maat schappijen en de Rijkslucht vaartdienst tijdens de zitting kernachtig samen: "Er is nu al overcapaciteit. Komt er een vierde maatschappij bij dan neemt die alleen nog maar toe". Tijdens de zitting vlogen de verschillende rekensommem over de tafel. De maatschap pijen zouden samen stoel- ruimte hebben voor 1.6 mil joen passagiers, genoeg om 1,2 miljoen passagiers op te vangen. Het aanbod op de chartermarkt zal naar ver wachting van 971 000 in 1979, dit jaar tot 785.000 dalen. Block zegt weinig voor die cij fers te kopen. "De maat schappijen lenen regelmatig toestellen uit aan derden. Dat is niet meegerekend. Doe je dat wel dan zie je dat de zaak redelijk in evenwicht is. Als je naar de vloot kijkt, dan is er een gat voor toestellen met ruimte voor tweehonderd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17