Poolse regering verwacht strijd C Staalhe£6ng VS definitief rond Geen kwaad woord over president Pertini van Italië Reagan treedt op tegen Dresser MET KLANTEN ZOALS "Solidariteit al gereed" SWEAT SETS Fiesje ejgen set ut 9 delen bv.VEST 50- T-SHIRT 30, BEOEK 50 Gekaapt Pools vliegtuig naar Warschau teruggekeerd Protest El Al-personeel Vredesbeweging VS stal kernkoppen Intrekking exportvergunning DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Buitenland WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaan se ministerie van handel heeft definitief vastgesteld in welke mate staalfabrieken in zes landen van de Europese Gemeen schap van overheidssubsidies profiteren bij de export van elf produkten van kool- stofstaal naar de Verenigde Staten. Daar mee zijn ook de heffingen die bij invoer in de Verenigde Staten moeten worden betaald definitief bepaald. Nederland blijft buiten schot. De landen die hun staalindustrie zodanig subsidiëren dat deze haar produkten te gen onbillijk lage prijzen op de Ameri kaanse markt kan aanbieden zijn volgens het ministerie West-Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en Lu xemburg. Het ministerie heeft de "subsi diemarges" herzien. Dat is de mate waar in het Europese staal onder de "billijke" prijs in de Verenigde Staten wordt aange boden. Eerst liepen de marges tot veertig procent van de prijs, nu maar tot 26 pro cent. De maximale heffing wordt dus ook maar 26 procent. Werkelijke schade De bedragen die sinds 11 juli bij invoer van staal iq de Verenigde Staten moeten wor den betaald worden tot nader order op een geblokkeerde bankrekening gestort. De Amerikaanse commissie voor interna tionale handel (ITC) moet nog uitmaken of de staalindustrie in de Verenigde Sta ten werkelijk schade lijdt van de invoer van staal uit de EG-landen. Als de com missie tot die conclusie komt vloeit het geld in de schatkist. In het andere geval zullen bedragen misschien geheel of ge deeltelijk worden terugbetaald. Er is nog een kleine kans dat de Ameri kaanse regering besluit de zaak op rijn beloop te laten, namelijk als zij de staalfa brieken in de Verenigde Staten ervan kan overtuigen dat de overeenkomst die zij met de Europese Commissie heeft geslo ten de beste oplossing voor de moeilijk heden is. Een delegatie van de Europese Commissie is het met de autoriteiten in Washington eens geworden over een vrij willige beperking van de Europese staal- export tot 5,8 procent van de Amerikaan se markt in de komende drie jaar. Nu is het marktaandeel ongeveer 6,4 procent. Onrechtvaardig De staalfabrieken in de VS hebben er tot nu toe weinig blijk van gegeven dat ze bereid gevonden zullen worden om het akkoord met de EG tp aanvaarden. De grootste, US Steel en Bethlehem Steel, vinden de regeling onrechtvaardig en onevenwich tig. De Amerikaanse minister van handel. Malcolm Baldnge. is het daar niet mee eens. Naar zijn mening is de regeling de beste die onder de huidige omstandighe den uit de bus kon komen. Baldrige heeft gisteren opnieuw verklaard dat de Amerikaanse staalindustrie het ak koord behoort te accepteren. In dat geval dienen de klachten die bij het ministerie van handel zijn ingediend wegens "dum ping" van staal in de VS met behulp van subsidies te worden ingetrokken. Ge beurt dat niet dan kan het akkoord met de EG niet worden uitgevoerd en moet het concurrentievoordeel dat de subsi dies opleveren worden gecompenseerd door heffingen. „Sandro. Sandro" schalt het over de bergwei in Selva di Val Gardena. wanneer de mi litaire helikopter landt. Het gejuich neemt nog toe als de deur opengaat en de figuur van het Italiaanse staats hoofd in de opening ver schijnt. Hij is nog gekleed in zijn Romeinse klofje. met jas en das. waarmee hij zojuist de beëdiging van het nieuwe kabinet-Spadolini in ont vangst heeft genomen, maar over een uur zal hij in de dorpskroeg zitten, in zijn trui, zyn wollen sokken en berg schoenen, om verwoed kaart te spelen met de dorpelingen („hij speelt goed. maar hij kan niet tegen zijn verlies"). Er worden tientallen handen uitgestoken: „Ciao Sandro, welkom terug, laten we ho pen dat je nu rustig van je vakantie kan genieten", ,ja ja, ze geven me wat te stel len", bromt hij terug, alsof de ministerraad, die hij zojuist heeft geinstalleerd, een wat lastige maar niet onaardige schoolklas is. Sandro Pertini. op 25 septem ber 86 jaar, is ongetwijfeld de meest populaire politieke fi guur van Italië, en zeker de eerste alom geliefde en geres pecteerde president van de nu 36 jaar oude republiek. Zijn verkiezing, vier jaar ge leden, was min of meer een compromis tussen de politie ke partijen, die elk hun eigen kandidaat op veto's van de rest hadden zien stuiten. Zijn eigen partij, de socialisten, had hem in de eerste stem mingen naar voren gescho ven als zgn. „vla-kandidaat", d.w.z. een symbolische fi guur aan wie men dit plezier doet vanwege zijn vroegere verdiensten, maar die verder alleen dient om te zien hoe de stemverhoudingen liggen. Stijl Maar wat iedereen in zijn inau gurele rede opviel was dat hij in doodgewone, voor ieder een begrijpelijke taal zei wat alle Italianen dachten: de af keer van de wapenwedloop, de bezorgdheid over de werk loosheid, de noodzaak om de republiek, en met de repu bliek de vrijheid, te verdedi gen. En van dat ogenblik af veranderde de stijl van het presidentschap: Sandro Per tini wandelt iedere avond van het Quirinaal, het presiden tiële paleis, naar zijn fiat bij de Trevifontein, met zijn on afscheidelijke pijp („heb er 360, allemaal cadeau gekre gen") en brengt daar de avond door met zijn vrouw Carla, die van het begin af ge zworen heeft nooit als presi dentsvrouw door het leven te zullen gaan, en dan ook nooit een voet over de drempel van het Quirinaal heeft gezet, maar gewoon doorgaat met haar eigen werk als arts Zijn vakanties brengt hij door in het piepkleine flatje in Ni ce, dat hij jaren geleden heeft gekocht (in Nice heeft hij vroeger, als antifascistische balling, het metselaarsvak uitgeoefend) of in Val Garde- na, in de Italiaanse Alpen, waar hij in de plaatselijke ka zerne van de carabinieri wordt ondergebracht Hij reist naar zyn geboorteplaats Stella, in Lagune, om er bloe men te leggen op het graf van zijn ouders, maar staat erop met een lynvliegtuig te reizen en zyn eigen ticket te betalen Men ziet hem in de rij staan bij het stadion om naar een voetbalwedstrijd te gaan kij ken. en hoe heeft heel Italië, om niet te zeggen de hele we reld. niet genoten van zijn vreugdedans in het stadion van Madrid, toen Italié's na tionale elftal dit jaar.het we reldkampioenschap behaal de! Respect Er wordt in Italië wat afgekan- kerd en geroddeld over de politici, maar over Sandro Pertini wil niemand een kwaad woord horen. Men heeft het diepste respect voor zijn verleden: de „zes veroor delingen, twee ontsnappin gen" tijdens het fascistische bewind, zijn rol in het bevrij dingscomité van Noord-Ita- liè, zijn totale onafhankelijk heid als socialistisch af gevaardigde, waarvoor hij dan ook nooit beloond werd met een ministerschap of partyfunctie, zijn onpartijdi ge uitoefening van het ka mervoorzitterschap en het aantoonbare feit dat hij zich nooit heeft verrijkt aan zijn politieke activiteiten. Maar wat men nu, na vier jaren presidentschap, het meest aan hem waardeert, is dat hij hardop blijft zeggen wat ie dereen denkt, vaak tot verle genheid en irritatie van de politieke wereld. Een van de opzienbarendste voorbeel den was de woedende televi sietoespraak die hij hield in november 1980, na zyn be zoek aan het aardbevingsge- bied in Zuid-Italië, waar hij met eigen ogen het falen van de hulpverlening had gecon stateerd. „Wie tekort is ge schoten moet ervoor boeten" riep hij uit, en prompt be sloot minister van binnen landse zaken Virginio Rogno- ni af te treden. Hij trok zyn ontslag pas weer in. toen Per tini hem verzekerde dat hy het niet persoonlijk op hem gemunt had, en dat dit. hoe dan ook, niet het moment was om de zaak in de steek te laten. Taaie familie Maar „voor het eerst hebben de Italianen het gevoel dat ie mand hen vertegenwoordigt" schrijft een krant, en dat is precies wat Sandro Pertini in deze vier jaar van het presi dentschap heeft gemaakt. Nog drie jaar heeft hij te gaan, al vindt hij zelf dat de grondwet op dit punt beter gewyzigd kan worden, omdat zeven jaar eigenlijk te lang is. Maar hij is vastbesloten zyn termyn vol te maken: „Ik ben van een taaie familie, myn moeder stierf toen ze 91 was, maar dat kwam door een val. een van mijn broers is 94 ge worden en een zuster 93". Met zijn byna 86 jaar voelt hy zich dus nog in de kracht van zyn leven, en inderdaad zou men hem zyn leeftyd niet aanzien wanneer hij met kwieke stap een erewacht in specteert of opgewekt praat met de groepen kwetterende kinderen die hij iedere week in het Quirinaal ontvangt. Daarby komt dat hij nog al- tyd volop geniet van zyn po pulariteit. en hij is dan ook zeker niet van plan om vóór zyn tyd op te stappen, zoals eind 1980 gesuggereerd werd in de parlementaire wandel gangen, toen hy weer eens iets gezegd had dat de heren niet beviel. „Mijn ontslag ne men?", zei hij bij die gelegen heid, „ik denk er niet over. Ik heb het veel te goed naar mijn zin". HEIN TEN KORTENAAR WARSCHAU (AFP/Reuter) - De ondergrondse oppositie in Polen bereidt zich voor op "een openlijke strijd tegen de ordetroepen" op 31 augustus, de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk, en ze heeft hiertoe al "strijdgroepen" gevormd en "centra voor medische zorg" klaargemaakt. Dit hebben de Poolse autoriteiten gisteren gemeld. Volgens een voor de televisie voor gelezen communiqué heeft het sociaal-politieke comité van de regering, onder voorzitterschap van vice-premier Rakowski, "ge constateerd dat de oppositie groepen 31 augustus aangrijpen om de openbare orde in het land te verstoren". De minister van binnenlandse za- ken, generaal Czeslaw Kisczak, verklaarde dat de ordetroepen sterk genoeg zijn en dat ze over voldoende middelen beschikken om op 31 augustus de openbare órde te garanderen. Hij be schreef de ondergrondse leiders als terroristen. Volgens de gene raal proberen westerse staten de spanning in Polen op te voeren. Hij zei nauwelijks te kunnen ge loven dat enige Pool zich hiertoe zou lenen. "Slechts stekeblind heid of verraad kan de bereid heid verklaren zijn eigen vader land in brand te steken", aldus de minister in een zeer harde ver klaring voor de televisie. Twee geïnterneerde leiders van So lidariteit hebben gezegd dat zij voorstander zijn van een guerril- MUNCHEN (Reuter/UPI) - Een gekaapt Pools lijntoestel met 74 passagiers en 8 bemanningsle den dat werd gedwongen naar München te vliegen, is vannacht na enkele uren van München naar Warschau teruggekeerd. Een passagier en de twee Poolse kapers (27 en 25 jaar oud) zyn achtergebleven, aldus de politie. De kapers, die politiek asiel heb ben gevraagd, zijn gearresteerd, zij zouden vandaag al worden voorgeleid. De kapers hadden de piloot van de Iljoesjin-18 van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT die op weg was van Boedapest naar Warschau, met wat later bleek een namaak-bom gedwongen koers te zetten naar München. Na de landing ging de Westduit- se politie aan boord en arresteer de de kapers, die zich zonder ver zet overgaven. Volgens de politie heeft de achtergebleven Poolse passagier geen politiek asiel ge vraagd. De passagier, die via Warschau op weg was naar het Westduitse Regensburg, maakte van de gelegenheid gebruik di rect van München naar de nabij gelegen stad te vertrekken, naar wordt aangenomen voor familie bezoek, aldus de politie. la-oorlog om hervormingen af te dwingen, maar ze geven toe dat pogingen om het communisti sche systeem omver te werpen "zelfs niet in overweging kunnen worden genomen. Demonstraties In een brief die vandaag verschijnt in de "Wall Street Journal" ver klaren zij dat de strijd voor her vormingen moet worden uitge voerd met stakingen en demon straties om de autoriteiten ervan te overtuigen dat onderdrukking "nergens toe leidt". Maar Janusz Onyszkiewicz en Adam Michnik, die geïnterneerd zijn in de Bialo- leka-gevangenis aan de rand van Warschau, zeggen dat een con frontatie op grote schaal met het bewind van generaal Jaruzelski genadeloos zal worden onder drukt en er alleen toe zal leiden dat de campagne voor sociale verandering flinke schade op loopt. In hun brief aan Zbignieuw Bujak, de ondergrondse leider van Soli dariteit, die ze begin augustus schreven, roepen de twee op tot versterking van het ondergrond se netwerk van Solidariteit, tot het organiseren van demonstra ties op straat en het met zorg sta ken. De directie van de "Adolf Warski"- scheepswerf in de Poolse haven stad Szczecin heeft gedreigd de poorten te sluiten als gevolg van een "poging tot een staking". Dit meldde het Poolse persbureau PAP. Volgens het persbureau is dinsdag een poging gedaan het werk neer te leggen op de scheepswerf, die 10.000 werluiemers telt. Rol Walesa Lech Walesa, de geïnterneerde lei der van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, kan na zijn vrijlating een rol spelen in de Poolse vakbeweging. Dit heeft de Poolse vice-premier Rakows ki verklaard in een vraaggesprek met het Westduitse blad Konkret dat gisteren werd gepubliceerd. Rakowski vertelde het linkse maandblad dat zijn regering een eind wil maken aan de situatie waarin Walesa tot "martelaar" wordt. Wanneer Walesa vrij komt wilde hij niet zeggen. Rakowski geloofde dat de voormalige vak bondsleider zijn activiteit kon hervatten als hij dat wilde in vak bonden die in Polen "onder nieu we beginselen" zullen worden opgericht. TEL AVIV (AP/Reuter) - Duizenden werknemers van de Israëlische luchtvaartmaatschappij belegerden gisteren het kantoor van El Al. Zij protesteerden tegen het feit dat deze luchtvaartmaatschappij vanaf 1 september geen diensten meer zal uitvoeren op de sabbat en andere joodse feestdagen. In een parlementaire commissie werd het regerings besluit daartoe gisteren met 11 stemmen tegen 10 bekrachtigd. De vliegtuigen van El Al zullen van vrijdagavond bij zonsondergang tot zaterdagavonds zonsondergang, de wekelijkse joodse rustdag, en jood se feestdagen aan de grond blyven. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Een Ameri kaanse vredesbeweging, de Brandywine Peace Community, zegt in april vier niet geladen kernkoppen te hebben gestolen uit een fabriek in een voorstad van Philadelphia. Volgens een woordvoerdster van de groep werden de wapens aangetroffen op een afval-stortplaats nabij de fabriek en daar tijdens twee nachtelijke expedities ont vreemd. Een van de dragers voor een kernlading werd in mei ge- confiskeerd bij een demonstratie voor de ingang van de fabriek waar zij worden vervaardigd - de drie andere bevinden zich, zegt de groep, in geheime bergplaat- Volgens de fabriek, van General Electric, heeft de vredesgroep al leen afvalmateriaal gestolen. Het bedrijf heeft de diefstal wel be merkt, maar er geen werk van ge maakt en zegt ook nu niet op ver volging te zullen aandringen. Ge neral Electric zegt geen kernkop pen te vervaardigen, maar wel de dragers waarmee de kernladin gen van de minuteman 3 raket ten naar hun doel worden ge bracht. Volgens de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie Henry Catto, heeft de Brandywine-groep mogelijk de hand kunnen leggen op exem plaren van het wapen, die fabri- cagefouten vertoonden en daar om waren weggegooid. Hy vond het een opgeblazen zaak. Volgens de vredesgemeenschap wilden zij de wapenonderdelen gebrui ken om het Amerikaanse volk te tonen waaraan zijn belastinggeld wordt besteed. Een van degenen die bij de diefstal was betrokken is met vier anderen gisteren gear resteerd, nadat zij zich hadden vastgeketend aan het hek van een fabriek van General Electric in Valley Forge (Pennsylvania), waar onderdelen worden ge maakt voor een satelliet-sys teem. dat volgens de demon stranten kan worden gebruikt voor het commanderen van een kernoorlog. SANTA BARBARA (AFP/DPA) - President Reagan heeft besloten maatregelen te nemen tegen de maatschappij Dresser Industries Inc., waarvan de dochteronder neming in Frankrijk van de Franse regering opdracht heeft gekregen ondanks een Ameri kaans embargo volgens contract compressoren te leveren voor de Siberische gasleiding. Volgens een hoge functionaris van het Witte Huis heeft Reagan be sloten de exportvergunningen van Dresser in te trekken. Daar mee kan worden verhinderd dat de onderneming in Dallas (Te xas) de leveranties aan de doch ter in Frankrijk voortzet. De ho ge functionaris, die anoniem wil blijven, zei verder dat er "een goede kans" is dat een hoge di plomatieke missie binnenkort naar Parijs gaat om te trachten een regeling te treffen. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes had gister avond al gezegd dat binnenkort een besluit te verwachten was van president Reagan, die op het ogenblik vakantie houdt in San ta Barbara (Californië). Speakes kondigde aan dat het ministerie van handel binnenkort een be sluit zal bekend maken. Een federale rechter in de VS had gisteren uitgesproken dat de Amerikaanse regering een firma in de Verenigde Staten en haar Franse filiaal mag straffen als die - op last van de Franse regering - drie compressoren aan de Sow- jet-Unie leveren voor de aardgas pijpleiding van Siberië naar West-Europa. West-Europa heeft sterke argu menten vóór aanleg van de aard gasleiding van Siberië naar enke le Westeuropese landen, zo heeft Howard Baker, leider van de Re publikeinse meerderheid in de Amerikaanse Senaat, verklaard tijdens een onderhoud op het Britse ministerie van financiën. Baker brengt met enkele senato ren een bezoek aan Europa. Hij moest toegeven dat het argu ment dat de contracten voor de levering van uitrusting voor de gasleiding al waren gesloten voordat het Amerikaanse embar go op de levering van kracht werd overtuigend is. De Westduitse staatssecretaris van economische zaken. Dieter von Würzen, heeft de Duitse bedrij ven die zijn betrokken bij de aan leg van een gaspijpleiding van Siberië naar West-Europa er in een brief met nadruk op gewezen dat de Amerikaanse sancties te gen het project in stryd zijn met het volkenrecht. De regering maant de bedrijven weliswaar niet met zo veel woorden de con tracten uit te voeren, maar de brief kan wel worden be schouwd als een indirecte aanbe veling daartoe, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteren verklaard. West-Duitsland gaat hiermee iets minder ver dan Frankrijk, dat de Amerikaanse sancties openlijk aan zyn laars lapt. Ook Groot-Brittannië lykt zich weinig aan te trekken van de Amenkaanse sancties. Van de zijde van de onderneming John Brown in Glasgow is gisteren vernomen dat het Russische schip "Stachanowitch Eroeno- lenko" zaterdag in de Schotse havenstad zal aankomen om de eerste zes van in totaal 21 bestel de turbines op te halen. Voor de produktie van de turbines zijn onderdelen van General Electric benodigd. Sandro Pertini: zeer geliefd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9