y Atoomtaak voor Orions? Lambers doorkruist overleg opslag van kernafval op land Veel bejaarden hebben financiële problemen Minister zal ambtenaren niet extra belasten Geen debat Nijpels-Terlouw -C Marine vraagt politieke beslissing over kernwapens Overheid wil tabaksverkoop bannen uit sportkantines DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Binnenland AMSTERDAM/DEN BOSCH (GPD) - Het inkomen van meer dan de helft van de Nederlandse bejaarden is langzamerhand zo slecht geworden dat de zorg om de dagelijkse centen belangrij ker is geworden dan het vragen om betere welzijns- en gezond heidsvoorzieningen. Op het con gres „Oud in Nederland", dat vandaag door de Nederlandse Federatie van Bejaardenbeleid in Den Bosch wordt gehouden stelt een actiegroep van Amster damse bejaarden de sluipende bezuinigingen op de inkomens van ouderen aan de kaak. Op het congres zou aanvankelijk alleen het probleem van de ver« grijzing aan de orde komen: toe neming van het aandeel ouderen in de bevolking en een daling van het aandeel jongeren. Dat thema is begin deze maand ook besproken op een wereldcongres in Wenen. Angst De Amsterdamse actiegroep van ouderen, heeft het congres ech ter aangegrepen om hun proble men aan te geven die nu al spe len. Met angst wordt door de groep berichten in de krant ge volgd dat mogelijk bezuinigd zal worden op sociale uitkeringen. Van inleveren door bejaarden kan geen sprake zijn, stelt de groep omdat op een sluipende manier al veel is ingeleverd. Vier leden van de groep, 'tante Mietje' Maart, mevrouw Minten, en de heren Mul en Oosterhout, maken dat vandaag de congres gangers, onder wie rijksambte naren van crm en kamerleden, duidelijk. Mevrouw Minten: „De uitkering zelf is nog wel gelijk gebleven maar de kosten om te leven zijn steeds verhoogd. Prij zen in de winkel gaan met kwar tjes in plaats van centen omhoog en dat soms om de paar weken". Mevrouw Minten is 64 jaar, heeft twee zonen thuis wonen, van wie een tot voor kort studeerde. Zij komt rond van 1200 gulden bij stand netto per maand. „Toen mijn zoon studeerde kreeg ik nog kinderbijslag voor hem. Tot hij stage moest lopen. Dan noe men ze de paar tientjes die hij daarvoor krijgt een inkomen en krijg ik geen kinderbijslag meer. Volgend jaar wordt ik 65 en dan krijg ik nog minder. Ik weet echt niet hoe ik daavan rond moet ko- Daniel Giltay-Veth, de maatschap pelijk werker die de Amsterdam se actiegroep van bejaarden helpt, zegt: „Wij denken niet echt dat de aow-uitkering straks min der wordt. Daarop bezuinigingen gaat voor veel mensen nog te ver. Maar de prijzen zullen omhoog gaan zonder voldoende compen satie. En de premies voor het zie kenfonds gaan omhoog. Overal worden eigen bijdragen voor ge vraagd. Op die manier wordt aan alle kanten ingeleverd". Bestaansminimum De Cosbo, de overkoepeling van ouderenbonden heeft uitgere kend dat de prijscompensatie voor aow-uitkeringen per 1 juli dit jaar niet heeft kunnen voor komen dat de koopkracht met 6,5 procent is achteruitgegaan. Ook de eenmalige uitkering heet dat verschil niet goed kunnen maken. Een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau, dat op het congres wordt aange haald, wijst uit dat 12,6 procent van de bejaarden onder of net op het bestaansminimum bivak keert. Maar liefst 48.6 procent van de bejaarden heeft maximaal 25 procent meer dan het be staansminimum. Slechts 38,8 procent van de bejaarden in Ne derland heeft het ruimer. Veel bejaarden moeten tegenwoor dig bij hun eigen kinderen bede len of leningen afsluiten. Tante Mietje. 74 jaar, leeft van de 1003 gulden aow voor alleenstaanden. „Ik heb tot mijn zestigste ge werkt tot het niet meer kon Mijn man en ik hebben allebei nog pensioen betaald. Mijn eigen pensioen kon ik gelukkig afko pen. Daar kreeg ik nog vijfhon derd gulden voor. Dat pensioen van mijn man kon niet. Daar is jaren voor betaald en nou krijg >k daar 9 gulden per maand voor uitgekeerd". Tantje Mietje heeft tot twee jaar ge leden nooit geklaagd, zoals veel ouderen nu nog niet doen. „Vroeger dorst ik dat niet, als vrouw mocht je toch niks zeg gen. Maar nu doe ik het wel, sinds ik hier in het buurthuis kom". Het optreden van de Amsterdamse actiegroep op het congres in Den Bosch is een tweede teken dat de Nederlandse ouderen zichzelf en hun financiël# problemen na drukkelijk op de voorgrond plaatsen. Eerder dit jaar organi seerde de Cosbo, met succes een demonstratieve optocht in Den Haag tegen de bezuinigingen. Dat was de eerste maal dat be jaarden zelf in actie kwamen met middelen die tot nu toe waren voorbehouden aan de jeugd. DEN HAAG (GPD/ANP) - Van de ambtenaren zouden geen offers moeten worden verlangd die niet ook van werknemers in het be drijfsleven worden gevraagd. Dat zei minister Rood (binnen landse zaken) gisteravond tij dens een debat met de Tweede Kamercommissie voor ambtena renzaken over zijn beleid ten aanzien van het overheidsperso neel. Dat zou betekenen dat er geen nieuwe 1-procentskortingen meer komen zoals de korting van 1 juli. De minister moest toege ven dat slechte coryuncturele omstandigheden grote proble men zouden kunnen opleveren voor het ten volle handhaven van het sedert jaren gevolgde trend- beleid. De 1 -procentskorting van 1 juli was indirect oorzaak van het af breken van het overleg tussen de minister (namens de regering) en de ambtenarenorganisaties.Ver taling van de 1-procentskorting in een verkorting van de arbeids tijd voor alle ambtenaren had volgens de minister geen zin. In elk geval zou het niet de werkge legenheid hebben bevorderd. De ambtenaren zouden voor het ene procent minder loon de rest van dit jaar 12 minuten per week minder hebben moeten werken, en volgend jaar 24 minuten. Dat zou met de kleinste zode aan de dijk hebben gezet. Meer overleg VALKENBURG (GPD/ANP) Zonder nucleaire diepte bommen staan de Orions, de gloednieuwe onderzee boot bestri jdings vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst, machteloos tegenover de jongste generatie on derzeeboten van de Sowjet-Unie. Daar moeten de poli tici rekening mee houden als ze straks beslissen of de Orions een atoomtaak krijgen net als de oude Neptu nes, aldus de marinestaf. In politieke kringen is tot nog toe aangenomen dat het dank zij de vorderingen van de conventiona le wapentechnieken mogelijk zou zijn de nucleaire taak die de Marine Luchtvaart Dienst nu heeft, af te stoten. Volgens kapi tein-ter-zee J. Bottema, hoofd van de afdeling luchtvaart bij de marinestaf, is dat een misver stand. De allernieuwste onderzeeboten die de Sowjet-marine binnenkort in gebruik neemt, varen volgens Bottema zo snel en zo diep dat zelfs de beste conventionele tor pedo's er niets tegen kunnen be ginnen. Zonder nucleaire diepte bommen aan boord, kunnen de Orions die duikboten wel opspo ren, maar niet "aanpakken". Er is geen enkel zicht op een zoda nige technische doorbraak, dat er binnenkort conventionele wa pens beschikbaar komen, die de nieuwste Sowjet-duikboten wèl aankunnen. De nucleaire diepte bommen zijn het enige wapen. Bottema meent dat 'de politiek' dat goed moet afwegen tegen de bezwaren van dit. type kernwa pen. Kabinetsbeleid Een beslissing over voortzetting van de atoomtaak van de Neptu- WEERRAPPORTEN ne door de Onon laat al geruime tijd op zich wachten. Het kabinet wil die kwestie bekijken in ver band met de vijf andere kernwa- pentaken die de Nederlandse krijgsmacht binnen de NAVO heeft. Beperking van kernwa pens voor de korte afstand is daarbij officieel kabinetsbeleid. De vier Orions die sinds kort op het marinevliegkamp Valken burg in gebruik zijn, mogen ove rigens nog geen atoombommen aan boord hebben. De toestellen zijn daartoe nog niet officieel ge certificeerd. Dat zal in april van het volgend jaar gebeuren. Intussen is en wordt de bemanning wel opgeleid voor het werken met nucleaire dieptebommen, net als de mensen op de oude Neptunes. In totaal krijgt de Marine Lucht vaart Dienst de komende twee jaar dertien Orions ter beschik king. De vliegtuigen zijn van on der tot boven volgestouwd met radar, sonar en magnetische op- sporingsapparatuur die vijande lijke onderzeeboten feilloos kan signaleren en lokaliseren. De eerste vier Orions worden mor gen officieel aan het vliegtuigs quadron van de marine overge dragen. De overige negen toe stellen komen met tussenpozen van een kwartaal. Defensie over weegt nog de huidige Breguet Atlantics ook door Orions te ver vangen. d l i i i! 1 1 Amsterdam half bew. 18 9 0 De Bilt 18 9 0 Deelen 18 11 3 Eelde 19 8 0 Eindhoven 18 13 11 Den Helder 18 10 0 Rotterdam 18 11 0 Twente regen 19 9 2 Vlissingen regen 18 13 02 Zd. Limburg regen 20 14 14 Aberdeen licht bew. 17 7 1 Barcelona 27 19 0 Berlijn half bew. 21 13 0 Bordeaux weerlicht bew. 26 14 0 Brussel regen 20 13 11 Frankfort half bew. 21 10 0 Genève half bew. 25 13 0 Helsinki regenbui 17 12 3 Innsbruck onbew. 22 0 Klagenfurt onbew. 24 9 0 Kopenhagen half bew. 20 11 02 Lissabon licht bew. 30 16 0 Locarno geheel bew. 25 14 0 Londen licht bew. 19 10 0 Luxemburg 20 12 0 Madrid 34 18 0 Malaga half bew. 28 23 0 Mallorca 19 Malta onbew. 31 23 0 München onbew. 20 10 01 Nice onbew. 25 19 0 Oslo half bew. 19 6 3 Parijs 21 15 0 Rome onbew. 29 15 0 Split 28 17 0 Stockholm licht bew. 17 11 licht bew. 22 11 0 21 10 01 Casa Blanca 25 20 0 Istanbul regenbui 24 19 03 Las Palmas licht bew. 27 20 0 Tel-Aviv onbew. 22 0 Tunis onbew. 32 17 0 Compensatie ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - PvdA-lljsl- trekker Den Uyl wil af van de prijscompensatie. Hij gelooft dat daarvoor in 1983 geen financiële ruimte meer aanwezig is. Tijdens de presentatie van een nieuwe brochure van zijn hand, "smalle marges, grote gevolgen", zei Den Uyl dat de ruimte voor prijscom pensatie in de nieuw af te sluiten cao's ontbreekt. Tegenover het inleveren van dit „verworven recht" moet de vak beweging andere rechten moe ten krijgen. Den Uyl denkt daar bij aan arbeidstijdverkorting, meer inspraak en zelfs afspraken over het besteden van geld voor de gezondmaking van noodlij dende bedrijven. In de brochure zelf gaat Den Uyl minder ver. Daarin geeft hij er de voorkeur aan dat de vakbewe ging op basis van de prijscom pensatie gaat onderhandelen. Ook de FNV heeft inmiddels de bereidheid uitgesproken te on derhandelen over arbeidstijdver korting in ruil voor een deel van de compensatie. CD A-lijsttrekker Van Agt heeft de suggestie van Den Uyl en de FNV al afgewezen. Hij gelooft dat het gebruiken van de prijs compensatie voor arbeidstijdver korting niet tegemoet komt aan de noodzaak om de loonkosten omlaag te brengen. Van Agt zegt dit deze week in een interview met het CDA-partijblad CD-Ac- tueel. AMSTERDAM - Tijdens het kort geding van de ECN tegen de milieu-organisatie Greenpeace werd buiten het gerechtsgebouw een demonstratie gehouden tegen het dumpen van kernafval in zee. I Tot nu toe is door de Verenigde Staten bij Nederlandse bedrijven voor ruim honderd miljoen gul den aan orders geplaatst als com pensatie voor de aanschaf door Nederland van dertien "Orions". Dit aanschaf, met een totale waarde van ongeveer 750 miljoen gulden, zou worden gecompen seerd met 150 miljoen gulden aan orders bij Nederlandse be drijven. Daarvan is nu twee der de geplaatst, terwijl de Amerika nen volgens planning tot eind 1986 de tijd hebben om alle com pensatie-orders te plaatsen. Gehuwde vrouw heeft recht op uitkering DEN HAAG (GPD) Gehuwde vrouwen moeten bij werkloos heid, arbeidsongeschiktheid, ziekte en ouderdom evenveel recht krijgen op een uitkering als gehuwde mannen en ongehuw- den. Dat schrijft de Emancipatie- raad in een advies aan de rege ring. De ER ziet financiële zelfstandig heid als een belangrijke voor waarde voor emancipatie. Bo vendien moet vóór 19 december 1984 volgens de "derde EG-richt- lijnen" alle discriminatie uit de sociale zekerheidswetgeving ver dwijnen. Nederland heeft zich aan die richtlijnen gebonden. AMSTERDAM/DEN HELDER (GPD/ANP) - Het radioactief af val uit Nederland had niet in de Atlantische Oceaan hoeven te worden gedumpt wanneer staatssecretaris Lambers Hac- quebard (milieuhygiëne) niet zo'n tegenstrijdig beleid had ge voerd. Dit stelden de Helderse wethouders Laning en Van Ee- den gisteravond tijdens een ge meenteraadsvergadering in de marinestad. De bestuurders kon den niet verklaren waarom de staatssecretaris gisteren weiger de het dumpschip de Schelde- borg terug te roepen, opdat het radioactief afval aan boord niet in zee zou worden gedumpt maar opgeslagen op land in Den Hel der. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne zelf heeft de besprekingen doorkruist die moesten leiden tot tijdelijke op slag van het besmette afval in het Balgzandpoldertje. De beide wethouders noemden het onbe grijpelijk dat het ministerie ge heel onverwachts het transport van het radioactief afval van Pet ten via Den Helder naar de At lantische Oceaan vorige week vrijdag op gang bracht. De gemeente Den Helder was be reid het afval van 1981, 1982 en 1983 op te slaan op gemeentelijk grondgebied in afwachting van een tijdelijke oplossing voor een jaar elder in het land. Omdat Lambers de Scheldeborg niet wilde terug laten komen naar Nederland, wenste de Hel derse gemeenteraad geen besluit te nemen over toekomstige op slag van radioactief afval in Den Helder. deborg. Dit schip zal het in beton en stalen vaten verpakte afval straks in de Oceaan werpen op een plek noordoostelijk van Spanje, waar het zeewater vier kilometer diep is. Bij het kort geding dat gistermid dag onder overweldigende be langstelling van publiek in Am sterdam werd gehouden, speel den de laatste berichten over het al of niet dumpen van de vaten een grote rol, zoals de beslissing van de gemeenteraad van Den Helder om eventueel een stuk in dustrieterrein beschikbaar te stellen om het radioactieve afval op te slaan. Raadsman Kroner van ECN be toogde dat het Energieonder zoek Centrum voor het eerst de terughoudendheid ten opzichte van Greenpeace heeft laten va ren vanwege de aangekondigde acties die het dumpen moeten verhinderen. Het ECN voegde hieraan toe dat het dumpen in volmaakte over eenstemming is met alle interna tionale regelingen, maar dat de vergunning tijdelijk is. Namens Greenpeace betoogde raadsman Langerlaar dat het de milieu-organisatie niet te doen is om materiele schade toe te bren gen, levens in gevaar te brengen, of de vrije vaart van de Schelde borg te verhinderen. Greenpeace zou bewust een geweldloze en gevaarloze actie houden, „want Greenpeace wil de bezorgdheid van velen over de vernietiging van de zeeën in daden omzet ten". Minister Rood verwacht dat er in 1984 op een andere basis overleg zal worden gevoerd tussen de centrales van overheidsperso neel en de minister over de ar beidsvoorwaarden van het over heidspersoneel. De minister zei dat er op zijn de partement hard wordt gewerkt aan voorstellen om ambtenaren- organisaties meer mogelijkhe den te geven bij het afsluiten van de arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren. Nu wordt er wel overleg met deze organisaties, maar de overheid kan de arbeidsvoorwaarden een zijdig vaststellen. De minister verwacht dat het kabinet in het voorjaar een standpunt hierover kan hebben bepaald, waarop bij het opstellen van de rijksbegro ting van 1984 daar rekening mee kan worden gehouden. DEN HAAG (ANP) - De regering overweegt de verkoop van siga retten en andere tabaksartikelen te verbieden voor sportkantines, buurt- en clubhuizen. Staatsse cretaris Van Zeil (economische zaken) heeft gisteren de vaste ka mercommissie voor het midden- en kleinbedrijf verteld dat hy en de ministers Gardeniers (volks gezondheid) en De Ruiter (justi tie) overwegen deze bepaling nog dit jaar op te nemen in een wetsontwerp. Dat ontwerp zou het opnieuw invoeren van een ta baksvergunning kunnen beteke nen. Van Zeil zei deze toelichting te ge ven omdat hem duidelijk was ge worden dat vooral in de levens middelendetailhandel bezorgd heid is ontstaan over de voorne mens van de regering met het be perken van het aantal verkoop punten voor tabakswaren. Over beperking van de sigaretten- verkoop via automaten denken de bewindslieden nog na. Vol gens Van Zeil is dat gericht op de automaten die staan op gemak kelijk bereikbare openbare plaatsen. Vooral met het oog op de jeugd moeten we er op toezien dat de verleiding niet heel erg groot wordt, aldus de bewmds- Kort geding De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. Asscher, doet vanmiddag uitspraak in een kort geding dat het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) in Petten heeft aangespannen te gen de milieu-organisatie Green peace. ECN wil dat het schip Si- rius van Greenpeace, inmiddels onderweg naar de dumpplaats van het radioactieve afval, op ten minste één zeemijl verwijderd blijft van het dumpschip Schel- LEIDEN - WD-lijsttrekker Ed Nijpels wenst niet alleen met Jan Terlouw, lijsttrekker van D'66, voor de televisie in discussie te gaan. De libera len willen slechts een televi siedebat houden als ook Den Uyl (PvdA) en Van Agt (CDA) hieraan deelnemen. Het voorstel voor het debat is gedaan door D'66-voorlichter Jan Goeijenbier. De bedoe ling was dat de Tros-televisie in haar actualiteitenprogram ma van 3 september ruimte zou maken voor het twistge sprek. De Tros had al 25 mi- nuteii uitgetrokken. Loyalisten CDA-lijsttrekker Van Agt vindt dat de loyalisten hun voorbe houd tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens niet mo gen gebruiken om een even tuele coalitie met de WD te blokkeren. Hij zegt dit in een interview in het CDA-partij- blad CD-Actueel van deze week. Volgens Van Agt geldt het voorbehoud van de loya listen alleen het gebied van de kernwapens Van Agt wijst er op dat de loya listen zich alleen kunnen ver zetten tegen een coalitie met de liberalen indien in het re geerakkoord de plaatsing van de nieuwe raketten zou wor den vastgelegd. „Wat zelfs niet kan voor erkende grava mina (voorbehouden - red.) is het afwijzen van een coalitie op grond van de verwachting dat die coalitie later weieens zou kunnen besluiten tot plaatsing. Dat kan niet", al dus Van Agt. De CDA-lysttrekker gaat er overigens van uit dat de loya listen by de beslissende stemming in de fractie over een eventuele coalitie met de WD zich uiteindelijk by het besluit van de meerderheid zullen neerleggen. In het interview laat Van Agt verder weten dat D"66 niet mag worden uitgesloten van een eventuele coalitie van CDA en WD. „Die party heeft met ons de hitte van de dag willen dragen, en mag daarom zeker niet op voor hand worden uitgesloten", zegt de CDA'er. Van de PvdA zal Van Agt niet opnieuw een voetnoot by het regeerakkoord accepteren, waarin de ministers van deze party plaatsing van kernwa pens afwijzen. By het kabinet Van Agt II moest deze opstel ling worden aanvaard, omdat er geen andere mogelykheid voor een coalitie was. zegt Van Agt. PvdA Het ambtelyke rapport "Her overwegingen" maakt nog eens duidelijk dat bezuini gingen die tot een groot ver lies aan arbeidsplaatsen lei den, hun zin verliezen. De PvdA wyst bezuinigingen af, die erop neerkomen dat 34.000 onderwysgevenden hun baan verliezen terwille van een in 1986 te realiseren besparing van ruim twee mil jard gulden. Dit heeft PvdA-lysttrekkcr Den Uyl gezegd op een ver- kiezingsbyecnkomst in As- m De PvdA wyst ook be zuinigingen af, zoals die nu kennelijk worden voorbe reid, waarby de uitkeringen extra worden verlaagd ten opzichte van de ontwikkeling van de lonen Een dergelyke ontkoppeling is in strijd met de solidariteit van werkenden en niet- werkenden". zo hield hy zyn toehoorders voor. contactS&! haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7