Weer college PvdA en WD uiarnecke Leidse kunstuitleen ook voor gemeenten in regio Rembrandt in nieuw gebouw; nu nog een nieuwe rector/trix MODmiBjlVS Ex-verslaafden in pand aan Morsweg -C Partijen zijn het eens over bezuinigingen Cursussen Leerling in Leiden Vele goede merken onder één dak. Krakers vrijwillig uit Clos Kraakflats ontruimd Bromfietser aangereden Foute foto DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Lelden LEIDEN - De ruimte Morsweg 10 wordt de nieuwe behui zing van de Vereniging ex—- druggebruikers afdeling Lei den. De commissie voor volksgezondheid ging er gis teravond mee akkoord het pand aan de vereniging te verhuren. Bovendien zal de vereniging een startsubsidie krijgen van 6.000 gulden. De verhuur heeft voorlopig nog een experimenteel karakter; of het initiatief definitief kan worden is vooral afhankelijk van de financiën. Zo is er overleg gaande met de Her vormde Diakonie die wel licht een bijdrage zal leveren. De vereniging van ex-drugver slaafden is een initiatief van een aantal Leidse voormalige druggebruikers, die hun plannen het eerst bekend maakten tijdens een hoorzit ting twee maanden geleden. Omdat "het niet moeilijk is af te kicken, maar wel om clean te blijven" vroegen de ex-verslaafden de gemeente hun initiatief te steunen: hulp geven aan mensen die het programma van het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) hebben doorlopen en daarna in een vacuüm terecht komen. Subsidie voor vereniging Morsweg 10 willen de ex-ver slaafden nu gebruiken als ontmoetingsplaats voor de le den, die elkaar onderling moeten ondersteunen in het gevecht om clean te blijven. Als voorbeeld hebben zij Den Haag waar een dergelijke ver eniging al bijna een jaar met succes draait. Vanuit deze vereniging zal de Leidse af deling ook steun krijgen. Steun komt er ook van het CAD, dat zeer positief tegen over de oprichting van de vereniging staat. Naast onderlinge steun wil de vereniging ook voorlichting geven aan instellingen die werken met mogelijke hard- dmggebruikers. Bovendien willen de ex—verslaafden ad viezen geven aan de hulpver lening, justitie en overheid bij de aanpak van de drugs problematiek. In Leiden een welkom initiatief vanwege de voornemens van de gemeen te een drugbeleid te ontwik kelen. Het bevorderen van de maatschappelijke integratie van ex-verslaafden staat als laatste op het lijstje van doel stellingen. De raadsleden lieten gister avond blijken zeer blij te zijn met het initiatief van de ex—verslaafden. Ze voelden er weinig voor de realisering van het project af te laten hangen van de buurtbewo ners, die volgens de nota van de gemeente "zeker zullen reageren". Wethouder Schoute: "Als het om toewij zing van een ruimte aan ge handicapten, buitenlanders of in dit geval ex-verslaaf den gaat, moet altijd ineens zo nodig de mening van de buurt worden gevraagd. We moeten de buurt goed infor meren, maar dan wordt er ook een punt achter gezet". In de Morsweg 10, het voorma lige pand van de Adviesraad voor de Binnenstad, zullen wel strenge huisregels moe ten gelden. Zo mag er beslist geen alcohol— of drugge bruik plaatsvinden en moe ten er activiteiten worden ontwikkeld die stroken met de doelstelling van de vereni ging. Verder moeten in elk geval de bestuursleden van de vereniging zich regelmatig onderwerpen aan een uri- ne-contróle. De ex-verslaaf den staan hier zelf positief te genover, "omdat zij een zeer zware verantwoordelijkheid hebben voor het welslagen van het project". Wanneer de vereniging voor ex-druggebruikers ook in Leiden een succes wordt, zal de gemeente een blijvende subsidie verlenen. Geld daar voor moet dan komen uit ex tra bezuinigingen. Onder zocht wordt of er nog geld valt te putten uit de rijksbij drageregeling maatschappe lijke hulp- en dienstverle ning aan jongeren. OegstgeestKatwijk en Valkenburg LEIDEN - Nu de kunstuitleen aan de Lammermarkt ruim een jaar voor de Leidenaars is geopend, zullen ook gemeenten uit de Leidse regio gebruik gaan ma ken van deze voorziening. Voor lopig treden Oegstgeest, Katwijk en Valkenburg het volgend jaar tot de kunstuitleen toe. De moge lijkheid bestaat dat Alkemade, Voorschoten en Valkenburg zich nog aan dit lijstje toevoegen. Om een en ander mogelijk te maken stemde de raadscommissie voor cultuur gisteravond toe in een omzetting van de 'experimentele kunstuitleen Leiden' in 'Kunst uitleen Leiden en omstreken'. In de kunstuitleen kunnen mensen een kunstwerk 'huren' tegen een prijs van 7,50 gulden voor drie maanden. Wel ligt het in de be doeling de prijs voor de wat LEIDEN PvdA en WD zijn het gisteravond eens gewor den over de bezuinigingen bij de gemeente in de komen de vier jaar. Met het bereiken van overeenstemming over de financiën werd de laatste stap gezet in de vorming van een college van B en W. Eerder werden de partijen het al eens over het programma, de zetel- en de taakverdeling in het college. bezuinigd (2.4 ton). Bij de sport, bij bouw- en woningtoezicht en bij het bureau ruimtelijke orde ning worden enkele arbeids plaatsen gered. De heffing van 12.50 gulden per jaar van ingeschreven woning zoekenden (PSP: "straf op de woningnood") is van de baan. Het dienstencentrum en het in stituut burgerraadslieden hoe ven samen 45 mille minder in te leveren. De sector volksgezond heid 80 mille minder dan was voorgesteld. In de sector ruimtelijke ordening laten PvdA en WD bezuinigin gen van 4.5 ton achterwege, waaronder de genoemde ar beidsplaatsen en verder onder meer de opknapbeurt van het Kort Rapenburg en het onder houd van rioleringen. Het aanstellen van drie deeltijd emancipatiewerksters is finan cieel mogelijk gemaakt. Meer geld is er ook voor de peuter speelzalen en de kinderopvang. Het college zal bestaan uit vier PvdA-wethouders, twee WD- wethouders en de burgemeester (ook WD). Het is een voortzet ting van de huidige PvdA/WD- coalitie. Ook wat betreft de per sonen verandert er niet veel. Al leen wethouder Van Dam (PvdA) vertrekt om te worden opgevolgd door zijn partijge noot Peters. PvdA en WD zijn overeengeko men dat er de komende vier jaar bij de gemeente voor een bedrag van 17 miljoen gulden wordt be zuinigd. In vergelijking met de oorspronkelijke voorstellen is de reinigingsdienst voor een mil joen gulden gespaard gebleven. Het huisvuil wordt twee keer per week opgehaald en dat zal ook in de toekomst zo blijven. De stij ging van de reinigingsrechten zal ook minder zijn dan aanvanke lijk was voorgesteld. De sector jeugd- en jongerenwerk komt er relatief goed af. B en W hebben vier ton aan bezuini gingsvoorstellen ingeslikt. In de bezuinigingsvoorstellen is 3.5 ton geschrapt in verband met het werkgelegenheidsbeleid. Onder andere de subsidies voor begin nende ondernemers zijn over eind gebleven. De sluiting van molenmuseum De Valk zal zich beperken tot de wintermaanden. In de Schouw burg mogen meer voorstellingen worden gehouden dan was voor zien. De educatieve dienst van de Lakenhal krijgt wat meer finan ciële ruimte. Op de voorlichting, met name de voorlichting aan buitenlanders in hun eigen taal, wordt minder LEIDEN - De afdeling volwasse- nenwerk van het Volkshuis houdt maandagavond vanafaf ze ven uur een informatieavond voor wie interesse heeft in een cursus in het Volkshuis. Behalve talencursussen is er ook vorming op het gebied van politiek (in Ne derland) zelfverdediging, we reldoriëntatie en yoga. Inschrij ven kan maandagavond ook al. duurdere kunstwerken enigszins te verhogen. De meeste kunst werken in de uitleen zijn afkom stig van de zogenaamde BKR— regeling, een uitkering voor kun stenaars die hun kunstwerken aan de gemeente geven. De interesse van Leidenaars om kunst te lenen is het afgelopen jaar boven alle verwachtingen gebleken. De kunstuitleen telt inmiddels 368 abonnees en in één jaar werden 556 van de 737 kunstwerken ëén of meer keren uitgeleend. Verwacht wordt dat het enthousiasme voor de kunst uitleen zich ook het komende jaar nog zal vergroten en het aan tal abonnees zal stijgen. De angst bestaat zelfs dat de behuizing aan de Lammermarkt dan veel te klein zal worden en ook het aan bod van kunstwerken te gering is om aan de vraag te voldoen. Op het moment bestaan er al lan ge wachtlijsten voor bepaalde werken. Opvallend is dat veel abonnees van de kunstuitleen moeilijk kunnen scheiden van een kunstwerk dat zy dne maanden in bezit hebben gehad. Wel bestaat de mogelijk heid tot het verlengen van de uit leentermijn tot zes maanden, maar dan moet het kunstwerk toch echt terug. Raadsleden vroegen zich gisteravond af of de LEIDEN - De fractieleider in de Tweede Kamer en lijsttrekker van de RPF, M. Leerling, komt vrijdag naar Leiden, in het kader van de verkiezingen. 's Ochtends brengt hij een bezoek aan bejaardencentrum Lorentz- hof (Zoeterwoudsesingel) en aan kindertehuis Buitenzorg (Hoge Rijndijk), 's Middags staan op het programma een bezoek aan het betonbedrijf Wernink (Mors weg). een ontvangst door B en W op het stadhuis en een bezoek aan de firma Wolthaus in Rijns- burg 's Avonds houdt de RPF-regio Lei den een openbare verkiezingsbij eenkomst in 't Bruggehoofd, Steenschuur 1 in Leiden, waarop Leerling zal spreken. Deze bij eenkomst begint om acht uur. Ambtenaren Op de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren wordt een bedrag van 1.2 miljoen gulden bezui nigd. De secundaire arbeidsvoor waarden bij de gemeente zijn daarmee ongeveer op het niveau gebracht van ambtenaren bij het rijk. WD-wethouder Fase (per soneelszaken) merkte hierbij op dat de voorstellen op dit punt nog voorlopig zijn en in goed overleg met de bonden worden vastgesteld. De hoogte van het te bezuinigen bedrag staat wel vast. Maandag worden de voorstellen besproken met de bonden en het personeel. In liberale kringen toonde men zich vooral tevreden over het ontzien van het werkgelegen heids- en het cultuurbeleid. Maar ook in socialistische kring toon de men zich tevreden over het bereikte akkoord, al wilde men dat niet nader aanduiden. Beide partijen verklaarden dat de on derhandelingen over de bezuini gingen vlot en zonder grote moeilijkheden waren verlopen en dat het akkoord unaniem de steun van de fracties had gekre gen. PvdA-onderhandelaar Tesselaar zette gisteravond zijn handtekening onder het akkoord met de WD. De wethouders Schoute en Fase ((WD) en zijn partijgenoot Bordewijk kijken goedkeurend toe. Leerlingen maken kennis met nieuwe school ADVERTENTIE om z'n mooie mantels, blouses, rokken en fraaie combinatiemogelijkheden Wat denkt u verder van Ara.ofvan Lucia. Frankenwiilder. Kio. LesCopinesof van Betty Barclay. Allemaal klinkendena- Wamecke brengt vele bekende merken uit de internationale dames- modewereld onder één dak. Dat betekent dus de beste men. die u vindt bij Warnecke. garantie voor een *oortreffe- Als u zich op modegebied lijke kolleklie, die in alle op- wilt oriénteren, dan is in zichten het bekijken u aard is. Leiden Wamecke toch zeker Het nieuwe merk. dat wij hét adres, kunnen presenteren is U bent van harte welkom. Delmod. al bij velen bekend Brcestraat 151-153Leiden. Telefoon 071 -124586 (130960) LEIDEN - Ruimte en licht, is het eerste dat opvalt als je de nieuwe Rembrandt Scholengemeen schap binnenkomt. De kans dat een scholier in zijn loopbaan zo'n nieuw frivool gebouw mag be trekken, is zeer klein. Immers, de overheid is niet scheutig in het verstrekken van bouwvergun ningen en het geven van geld. Het heeft dan ook ruim veertien jaar geduurd eer de Rembrandt de nieuwbouwplannen kon ver wezenlijken, na de laatste jaren in steeds bouwvalliger wordende barakken aan de Schubertstraat te hebben doorgebracht. Gisteren was het zover. De school, die bij elkaar zes miljoen gulden heeft gekost, stond er. Leerlin gen konden in de aula de lesroos ters in ontvangst nemen; leraren kregen de gelegenheid hun ge meenschappelijke ruimte te aan schouwen en concierges en ad ministratief personeel hadden nog net even de handen vrij om de laatste handelingen, die nodig zijn om sfeer binnen een school te krijgen, te verrichten. Of je het gebouw architectonisch bezien als fraai kan worden geka rakteriseerd, blijft hier buiten beschouwing. Wel valt te consta teren dat de buitenkant: grijze betonblokken gecombineerd met roodbruine en okergele ra men en deuren, voor de bewo ners van de flat aan het Jac. Ur- lusplantsoen een niet al te onaar dig vergezicht oplevert. De ont takeling van de horizon valt mee. Hoewel, als je het flatbewoners vraagt, zullen velen hun voor keur laten uitgaan naar het groe ne landschap dat nu achter de school is komen te liggen. Het ziet er op het eerste oog ook allemaal praktisch uit. Aan de ene kant van het gebouw bevindt zich de hoofdingang en aan de andere kant de leerlingeningang. Een plein met een fietsenstalling leidt deze laatste ingang in. De andere zijden worden begrensd door twee parkeerterreinen, al waar het lerarencorps en bezoe kers de auto's kunnen stallen. Omgeving De omgeving van de school, zoals bij veel nieuwbouw tegenwoor dig het geval is, lijkt nog het meest op een zojuist door var kens verlaten kot. Alsof de we reld ophoudt als de laatste steen is ingemetseld. De rectrix, me vrouw De Boer-Pino, vertelde in de nieuwe Rembrandt Scholengemeenschap met de betegelde wanden van kunstenaar haar openingswoordje tot de leerlingen, dat daar - ze maakte een wijds gebaar met haar armen - een tuin zou moeten komen. Haar bedoeling lag voor de hand. Misschien dat enkele leerlingen zich geroepen voelen om met een spade en schoffel aan het werk te gaan. In het interieur zijn de kleuren okergeel en roodbruin ook terug te vinden. Daaraan is toegevoegd zachtblauw en grijs, welke tinten vooral in de lokalen zijn ge bruikt. Nadat je de garderobe voorbij bent kom je, zoals ook nog veel in sta tige huizen het geval is. in een immense hal. Bijna een reden om de vroegere bals in ere te her stellen. Als de gele linoleum vloer flink zou worden opgewreven, zal het met de tango wel goed zit ten. De kunstenaar Peter Struyken heeft in het kader van de 1%-re- geling (1% van de bouwsom moet worden besteed aan een kunstwerk), de wanden in deze ruimte betegeld. In dezelfde tin ten die in dit nieuwe gebouw do- minaren, heeft hij in de hal op verschillende wanden deze te gels op oogsterelende - dus onge twijfeld artistieke wijze - gerang schikt De aula daarentegen mist nog de 'warmte', die de ontvangsthal heeft. Formicatafeltjes, rijen stoelen en het gebruikelijke po dium mèt piano staan nog wat houterig naast elkaar gerang schikt. Echter, ook dit is voor veel scholeh een vertrek om ja loers op te zijn. Verkeersplan De ruimte op weg waarheen zelfs de keizer te voet gaat, biedt - hoe paradoxaal het ook mag klinken al je het hebt over nieuwbouw - een wat nostalgische aanblik; het keurige toilet met houten bril is namelijk vervangen door ouder wetse urinoirs Met tussen- schotjes natuurlijk - dat spreekt! Verder is er op deze benedenver dieping het muzieklokaal, zo ge situeerd da» het daar geprodu ceerde geluid niemand last be zorgt, en de gymzaal te vinden. Ook de fraaie kamer van de rec trix en de iets minder fraaie lera- renkamer, de loge van de con cierge en de administratie zijn hier ondergebracht De 28 les- en practicalokalen zitten op de tweede en derde verdie ping. Drie trappenhuizen leiden daar naar toe. Op het eerste ge zicht liiken deze trappen wat smal. Beslist niet meer dan twee leerlingen naast elkaar kunnen deze trap bestormen Gisteren stonden de 'dalers' boven nog keurig te wachten tot de stijgers boven waren, maar over enige tijd zou dat wel eens in een chaos kunnen veranderen De concier ge vertelde dat er nog een goed 'verkeers-circulatie-plan' moest worden ontwikkeld. Invaliden hoeven zich hier niets van aan te trekken; zij kunnen met de lift. Pas na een maand als iedereen een beetje is gewend aan de nieuwe school vindt de officiële opening plaats. Er moet eerst naarstig worden gezocht naar een opvol ger voor rectrix De Boer-Pino. Zij verlaat in januari de school om de vut in te gaan Haar opvol ging is moeilijk gebleken De ge meente had gehoopt al voor de grote vakantie een nieuwe rector of rectrix te hebben benoemd Het onverwachte gebeurde, de kandidaat die men op het oog had trok zich terug. Welke solli citant durft nu zo'n aanbod: een nieuwe school met 625 leerlin gen, af te slaan? SAS KI A STOELING A kunstuitleen geen mogelijkheid tot verkoop van de werken ziet Wethouder Schoute antwoordde dat dit onmogelijk is omdat de kunstuitleen dan de galeries con currentie zou aandoen. "De eni ge mogelijkheid is dat de kunste naar binnen twee jaar zijn eigen kunstwerk terugkoopt en vervol gens weer doorverkoopt aan de gegadigde. Maar iedereen weet van te voren dat een geleend kunstwerk terug naar de Lam mermarkt moet". LEIDEN - De krakers het fabrieks complex van Clos en Leembrug gen aan de Langegracht zullen dit pand vrijwillig verlaten. De bewoners van het fabrieksge bouw zijn niet van plan het kort geding bij te wonen dat door de curator van Clos en Leembrug gen is aangespannen en dat mor gen dient voor de Haagse recht bank. Volgens de krakers heeft de raadsvergadering van maan dag j.l., uitgewezen dat geen en kel begrip is te verwachten voor het initiatief van de jongeren om een woon- en werkgemeenschap in het voormalig fabriekscom plex op te zetten. "Het is een ver loren zaak", aldus één van hen "We zullen het gebouw daarom, zonder geweld te gebruiken, ver laten". De gemeenteraad ging deze week akkoord met de aankoop van het fabriekscomplex door de ge meente en zwichtte voor de eis van de rijksgebouwendienst dat de grond bouwrijp moet worden opgeleverd in verband met de bouw van een nieuw arbeidsbu reau. Geld voor de nieuwbouw is er echter niet dus het terrein zal vermoedelyk een hele tijd braak liggen. De krakers zeggen zeer teleurge steld te zijn in de houding van de gemeente. "Men heeft de mond vol over kansarme groepen maar als werkloze jongeren een expe riment op touw zetten om erva ring op te doen in een werksitua tie dan worden ze zonder pardon op straat gezet Het is helemaal wrang als je bedenkt dat we plaats moeten maken voor het arbeidsbureau dat straks moet proberen om mensen aan het werk te helpen". De groep die nu woont en werkt in het fabriekscomplex van Clos en Leembruggen zegt zich niet uit het veld te laten staan. De kra kers hebben andere gebouwen op het oog waar zy hun experi ment met de woon- werkge meenschap "De Klos" willen voortzetten. "Wc gaan verder met "De Klos", alleen niet in het pand van Clos en Leembrug gen". aldus één van de krakers. LEIDEN De Leidse Woning Stichting heeft gisteren haar panden aan de Havikhorst, Con dorhorst en Smaragdlaan ont ruimd terug gekregen. Geruime tijd waren deze flats bezet door krakers. Op last van de rechter moesten de krakers er gisteren uit zijn. Aan die afspraak hadden ze zich gehouden. Deurwaarder Van Belle trof niemand meer LEIDEN - Met een gebroken been en twee gebroken vingers is een 17-jange bromfietser uit Leiden, die op de Lage Morsweg van een automobilist geen voorrang kreeg, naar het Diaconessezie- kenhuis gebracht. De 24 jarige bestuurder uit Leiden wilde linksaf de Tesselschade- straat inrijden. Hij had de brom fietser niet opgemerkt LEIDEN - In de krant van dins dag stond een artikel over de ge breken die een aantal nieuw bouwwoningen in het gebied He- rengracht-Zylsingel hebben. By het artikel stond een archiefToto van woningen in aanbouw aan de Oraryegracht De woningen op de foto behoren echter niet tot het LWS-complex aan (onder meer) de Oranjegracht waar de bewuste gebreken zyn geconsta teerd. De foto brengt een aantal woningen van het meer noorde lijk gelegen 'complex van de StichUng Nieuw Groenhoven in beeld. Onze excuses.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3