Bestuur KW treedt af Fietsen mag op Statendaalder Vrijwilligers hoeven niet te bezuinigen [Le/cfee agenda Speciaal tarief voor aansluiting kabel Leiderdorp Bekeuren niet effectief Voortbestaan vereniging in gevaar Ook THD in Leiderdorp gespaard Voetpad naar parkeer terrein Kloosterland jllsqffK Cursussen volwassenen Voorschoten Anti-fascisme in Wassenaar WASSENAAR Een Wasse- naarse groep onder de naam "Groep 82 tegen fascisme" gaat proberen de kiezers te weerhouden om op de Cen trumpartij of op de NVU te stemmen tijdens de verkie zingen op acht september. De groep gaat dit doen met be hulp van stencils en monde linge acties. De 'Groep 82 tegen fascisme' is Vrij spontaan in Wassenaar opgericht. Vooral jongeren hebben zich in deze groep ge schaard. Tijdens politieke manifestaties, in het dorps centrum en bij de stembu reaus op acht september zul len leden van de groep pam fletten met de titel 'géén fas cisten in de regering' uitde len. "We roepen iedereen op om zelf tegen het opkomend nazisme in te gaan: als je nazistische leuzen ziet, haal ze weg; als je rascistische en sexistische praatjes hoort, ga er tegen in. Help anti—fascistische pam fletten te verspreiden, zodat we er om te beginnen voor kunnen zorgen dat NVU en Centrumpartij op acht sep tember geen enkele stem krijgen", aldus de groep. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 De Statendaalder bij het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Officieel voetgangersgebied, maar fietsers, bromfietsers en zelfs motorrijders gebruiken de weg ook. Fietsers mogen binnenkort hier legaal rijden. WARMOND - Het voortbe staan van één van de grootste verenigingen van Warmond, 'Kommu- nikatie Warmond' hangt aan een zijden draadje. Het negenkoppige be stuur treedt maandag af omdat het de strijd met de gemeente over de be taling van een extra ge bruikersvergoeding heeft verloren. Deze zaak speelt al sinds eind 1980. Aan het eind van dat boekjaar begrootte KW, dat is onderge bracht in verenigingsgebouw 't Meerpunt, een voordelig saldo van 5.000 gulden. De gemeente kampt al geruime tijd met een exploitatietekort van 't Meerpunt en legde niet lang daarna alle erin ondergebrachte clubs een extra gebruikersver goeding van vijfduizend gulden op. Eind 1981 luidde voorzitter Van der Meer in deze krant de noodklok. Kommunikatie War mond zou de gemeentelijke vor dering niet kunnen voldoen en het voltallige bestuur dat toen al demissionair was dreigde af te treden als het gemeentebestuur voet bij stuk zou houden. De gemeente is al die tijd van het standpunt uitgegaan dat Kom munikatie Warmond wél aan de opgelegde verplichting kan vol doen. Ze verwijst in dit kader naar het voordelige saldo, de bar- omzet en de mogelijkheid de contributie te verhogen. In november van het vorige jaar wees het bestuur al deze moge lijkheden van de hand. Het voor delig saldo van vijfduizend gul den is hard nodig om een seizoen te kunnen beginnen. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van prijzen voor de kaartavon den, het salaris van de leidster van het jazzballet, aanvulling van de bar en voor de aanschaf van elpees voor de jeugdsoos. Ook wenst KW in geen geval tot contributieverhoging over te gaan. KW vreest dat door een dergelijke maatregel veel leden zullen bedanken. "Bovendien zal een verhoging van de contributie nimmer een zodanig effect sorte ren dat daaruit een bijdrage van enigerlei belang zou voort vloeien", schrijft het bestuur in een onlangs aan alle leden ge richte brief. Verder stelt KW dat de mogelijk heid van bar-exploitatie door de gemeente zwaar wordt overtrok ken. "KW "exploiteert" geen bar maar heeft deze nodig voor ge bruik van haar leden. De bar-in- komsten stellen KW in staat acti viteiten voor de leden te ont plooien", aldus het bestuur in de brief. Gemeentesecretaris Zoetemelk is het met de laatste bewering niet eens: "Iedereen kan met zijn ei gen ogen zien dat 't Meerpunt een complete bar staat opge steld. Die bar is daar en wordt dus geëxploiteerd. Om welke re venuen het in dit geval gaat kan ik van hieruit niet bezien maar het college van B en W heeft ze blijkbaar groot genoeg bevonden om vast te houden aan het be sluit een extra ge bruikers vergoe ding op te leggen". Maandag bezint KW zich voor de laatste keer over de toekomst. Alle leden (driehonderd gezin nen) worden opgeroepen deze vergadering, die zal plaatsvinden in 't Meerpunt, bij te wonen. Ge probeerd zal worden een nieuw bestuur in het leven te roepen dat dan overigens voor dezelfde problemen komt te staan als het afgetreden negental. Lukt dat niet dan is Warmond een vereni ging armer. LEIDERDORP De Statendaal der in Leiderdorp zal binnenkort ook officieel toegankelijk wor den voor fietsers. Het huidige voetgangersgebied nabij winkel centrum Winkelhof, wordt regel matig 'betreden' door fietsers, bromfietsers en motorrijders. Voor de twee laatste categoriën blijft de Statendaalder verboden gebied. De Leiderdorpse politie trad na de opening van het winkelcentrum nog op tegen de rijdende overtre ders. Het aantal uit te schrijven bekeuringen werd echter zo hoog, dat de politie geen kans meer zag om effectief op te tre den. De korpscommandant van Leiderdorp schreef op 24 april vorig jaar dan ook een brief aan de gemeente waarin hij voorstel de om een fietspad aan te leggen op de Statendaalder. Op die ma nier zou het eenvoudiger worden om overtreders te verbaliseren. De gemeente vond het idee van de politie niet geschikt. "Een derge lijke voorziening stemt niet over een met de ontwikkelde plannen om het betrokken gebied een pleinfunctie te geven", aldus de gemeente. De oplossing die nu wordt aangedragen is mede ge baseerd op de aanbevelingen die staan in de nota '(brom)fietsers op Leiderdorpse wandelpaden'. De eerste maatregel die genomen wordt, is het veranderen van de verkeersborden aan het begin en eind van het voetgangersgebied. Op dit moment staat er een bord dat aangeeft dat het gebied be stemd is voor voetgangers. Juri disch gezien blijkt dit bord geen gebods- of verbodsbord te zijn. In plaats hiervan wordt nu het bord "gesloten in beide richtin gen voor alle verkeer behalve voetgangers" neergezet. Onder dit verbodsbord zal dan een onderbod worden gehangen met de tekst "met uitzondering van fietsverkeer". Daarmee is het fietsers toegestaan om op het voetgangersgebied te rijden. "De politie kan in dat geval effectief optreden tegen door bromfiet sers of motorrijders gepleegde overtredingen", staat als conclu sie in het voorstel van B en W. Zowel de commissie verkeer en vervoer als de commissie open bare orde en veiligheid hebben al in oktober in november van het vorig jaar geen bezwaren geuit tegen deze verandering. De ge meenteraad mag nu in zijn laat ste vergadering nog over deze zaak buigen. Scherm langs rijksweg 4 in Leiderdorp LEIDERDORP Het gedeelte van de rijksweg 4 dat langs de be bouwde kom van de gemeente Leiderdorp loopt, zal afge schermd worden met een ge- luidswerende scherm. De ver wachting is dat nog voor het eind van dit jaar met de werkzaamhe den wordt begonnen. Op 29 maart van dit jaar stuurde de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne een brief aan de gemeente, waarin stond dat het ministerie zou bij dragen in de kosten van het scherm. "Met de inwoners van onze gemeente, die direct langs die weg wonen, zijn wij ver heugd met die toezegging", al dus de gemeente Leiderdorp. Het scherm zal ook langs de be weegbare brug over de Oude Rijn geplaatst worden. Tegelij kertijd zullen dan een aantal ver keerstechnische werkzaamhe den aan de brug verricht worden, zoals het aanbrengen van een ge- leiderail en nieuwe voorzienin gen aan de slagbomen. Deze voorzieningen zullen pas in het vooijaar van volgend jaar aange bracht worden. LEIDERDORP - De aangevraag de subsidie van de stichting Unie van Vrijwilligers (UW) in Lei derdorp is in haar geheel door de gemeente toegewezen. De ge meente week hiermee af van haar richtlijn om op alle subsi dies vijf percent te korten. De subsidie is voor de verstrekking van één warme maaltijd per dag aan bejaarden en/of gehandicap ten. Het subsidiebedrag van 24.500 gul den betekent ten opzichte van dit jaar zelfs een stijging van bij na tien percent. Volgens de stich ting wordt dit vooral veroorzaakt door het steeds groter wordende aantal Leiderdorpers dat van de ze voorziening gebruik maakt. Dat heeft te maken met het feit dat de wachtlijsten voor opname in bejaardentehuizen steeds lan ger worden. Niet los daarvan kan een tendens geconstateerd wor den, om oudere mensen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te laten wonen (waarbij de UW ondermeer wordt ingeschakeld). Eén van de mogelijkheden om dit LEIDERDORP - Een aantal in stellingen en bewoners van wo ningen in Leiderdorp, die nog niet zijn aangesloten op de cen trale antenne, kunnen dit bin nenkort tegen een speciaal tarief laten doen. Het gaat hier om pan den die in het verleden niet aan gesloten konden worden, omdat dit te kostbaar was. De beslissing om een aantal van deze 'knelpunten' buiten het zo genaamde machtigingsgebied aan te pakken, werd gisteravond genomen tijdens de vergadering van de beheerscommissie cen trale antenne inrichting (CAI). Met het machtigingsgebied wordt het gebied bedoeld waar binnen de gemeente kabeltelevi sie heelt aangelegd. De nieuwe aanbieding van de commissie geldt voor de boerderij in de Houtkamp, jachthaven De Does. een drietal woningen aan de Mauritssingel, de beide dienst woningen bij de Touwfabriek, de molen van Borrcman, de Leidse Onderwijsinstellingen, de labo- ratoriumschool en het Rijnlands Instituut voor Ondernemerson derwijs. De aanlegkosten waren indertijd zo hoog. dat besloten werd deze panden niet aan te sluiten op de kabel. Een abonnement was al leen mogelijk als de aanvrager bereid was de aanlegkosten voor eigen rekening te nemen. De commissie CAI wil nu met een bedrag van ruim honderddui zend gulden uit een reserevepot, een aantal van deze onrendabele aansluitingen alsnog mogelijk maken. Als nu iemand een aansluiting wil, worden de aanlegkosten gedeeld tussen de abonnee en de ge meente. Die kosten kunnen des ondanks nog behoorlijk oplopen. De aansluiting van één dienstwo ning bij de Touwfabriek zou ruim 16.000 gulden gaan bedra gen, terwijl voor de aansluiting bij de jachthaven vierduizend gulden tussen gemeente en abonnee moeten worden ge deeld. Met de aansluiting van het woon wagenkampje en een aantal hui zen aan de Hoogmadeseweg (zes tien mogelijk) wil de commissie nog even wachten. Naast de bei de gebieden moet in de toekomst nog gebouwd worden. Het is voordeliger om dan bestaande bouw en nieuwbouw in één keer aan te sluiten. Ten slotte besloot de commissie de zogenaamde 'super-onrendabele' gebieden (Achthovenerweg en Zijldijk) niet aan te sluiten. Ook de flat aan de Julianastraat wordt niet van kabeltelvisie laatste te realiseren, is ervoor te zorgen dat deze oudere mensen tenminste niet hoeven te koken. Daarvoor kan een beroep wor den gedaan op 'Tafeltje Dek Je'. Voordat een warme maaltijd de huiskamer bereikt, moet een arts of sociaal werkster wel verklaren dat de persoon in kwestie niet meer in staat is om zelf te koken. Ondanks de vijf-percents-bezui- ningsoperatie bij het verstrek ken van subsidies, vindt de com missie maatschappelijk welzijn dat voor deze tak van dienstver lening een uitzondering gemaakt moet worden. In een ambtelijke nota wordt dit werk van de UVV omschreven als "een elementaire vorm van hulpverlening op lo kaal niveau". Een zelfde visie had vorige week de commissie beleidsplanning, financiën en belastingen. Wel gaf de commissie de stichting in overweging om de prijs van de maaltijden met een kwartje te verhogen tot vier gulden 75. Dit om te voorkomen dat de subsidie helemaal de pan uit zou rijzen. De secretaris van de UW, me vrouw Schoonhoven, zei desge vraagd dat men daar weinig voor voelt. Volgens haar zal de maal- tijdprijs per 1 januari waarschijn lijk al omhoog moeten, omdat de instanties die de maaltijden klaarmaken hun prijzen dan zul len verhogen. Daarop zou dan nog eens een kwartje van de commissie komen, waardoor de prijs tot boven de vijf gulden zou oplopen. De UW is bang dat om die reden wellicht een aantal deelnemers af zouden zien van de warme maaltijd, omdat velen van een minimum-uitkering moeten rondkomen. Het pad langs bakkerij Van Leeuwen aan de Langstraat. De gemeente gaat deze grond kopen, zodat er een verbinding komt met het parkeerter rein "Kloosterland". Hulpdienst De Leidse stichting Telefonische Hulpdienst krijgt van de ge meente Leiderdorp over het lo pende jaar en komende jaar ook het volledig aangevraagde subsi diebedrag van acht cent per in woner. Voor Leiderdorp komt dit neer om 1650 gulden voor dit jaar en nagenoeg hetzelfde be drag voor 1983. De commissieleden bleken ook bij de behandeling van dit verzoek moeite te hebben met simpelweg vijf percent te snoeien. Wethou der Gehner (WD) van maat schappelijk welzijn maande de commissieleden tot voorzichtig heid bij het maken van uitzonde ringen. "Als er bij de ene aan vraag niet wordt gekort, zal dat bij een andere extra moeten", zou hield zij de commissie voor. WASSENAAR - Een voetpad langs de bakkerij Van Leeuwen in de Langstraat in Wassenaar moet het parkeerterrein 'Kloos terland' bereikbaar maken. De benodigde grond moet de ge meente kopen van de bakker. Een voorstel om dit te doen voor vijftig gulden de vierkante meter wordt volgende week besproken in de raadscommissievergade ring. In het bestemmingsplan "Cen trum" is de aanleg van een par keerterrein achter de Langstraat opgenomen. Het grootste gedeel te van de aanleg is inmiddels al gerealiseerd. Als ontsluiting naar de Langstraat toe, is een voetpad langs de bakkerij Langstraat 20 gepland. Deze route zal tevens de functie hebben om 'de loop' door het stille gedeelte van de Langs traat te bevorderen. "Naar onze mening zal de te creë ren voetgangersverbinding een positieve invloed uitoefenen op de ontwikkeling van het noorde lijk deel van het winkelcentrum Langstraat en Plein", aldus het college van burgemeester en wethouders in hun voorstel. De vierkante meter prijs bedraagt vijftig gulden. Dit is dezelfde prijs die de gemeente in 1978 be taald heeft voor de grond waar nu het parkeerterrein komt. De totale verwervingskosten van het voetpad bedragen ruim tien duizend gulden. Daarnaast krijgt bakker Van Leeu wen 4.250 gulden als schadever goeding voor het verlies van zijn privacy naast zijn huis. Van Leeuwen heeft tegenover de ge meente al verklaard dat hij ak koord kan gaan met deze ver koop. Fietsen De Hervormde Jeugdraad in Zoe- terwoude organiseert zaterdag in Zoeterwoude een fietstocht van 70 kilometer. Opgeven voor vrijdagavond in Ons Huis en te vens de fiets inleveren. Deze wordt ergens in het land neerge zet en vanaf dat punt moeten de fietsers terugrijden naar Zoe terwoude. Vertrek zaterdag om half acht met de auto. Open middag De Vrije clubs van het Spinneweb in Zoeterwoude houden zater dagmiddag open huis. In het clubhuis naast de Sint Janskerk kunnen kinderen van zes tot en met vijftien jaar allerlei activi teiten ondernemen. De deuren gaan om half twee open. Rommelmarkt In Voorschoten, op het Van der Haarplein, wordt zaterdag de jaarlijkse rommelmarkt gehou den. Het rommelen en verkopen begint om negen uur en duurt de gehele dag, zolang er waren zijn. DONDERDAG Stadhuis: raadscommissies volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recreatie; ruimtelijke ordening; economische- en personeelszaken; maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur; financiën, 20 uur. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur actiecomité Gasprijsverho- ging NEE, 19-20 uur. Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126: in- schrijfdag voor activiteiten komend sei zoen, 9-17 uur en 19-21 uur. Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a: informatie-avond over taal- en type- tis advies, 17-18 Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-1 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Zwembaden De Vliet en De Zijl: zwem- vierdaagse, 19-20.30 uur. Voorschoten. Kasteel Duivenvoorde: concert, 20.30 uur. Warmond. Het Trefpunt, Herenweg: start avonddriedaagse, 18.30-19 uur. Warmond.Raadsvergadering, 20 uur ge meentehuis. Oegstgeest. Raadsvergadering, ge meentehuis 20 uur. Zoeterwoude. Raadsvergadering, ge meentehuis 20 uur. Leiderdorp. Schoolraad, Vogelweid, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 20 augustus tot 27 augustus waargenomen door de Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525; Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, teL 894440 en Beker, Ljjtweg 4, Oegstgeest, teL 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Jnterkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel.4641. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil vanaf maandag 6 september cursussen organise ren voor volwassenen. Gedacht wordt aan het opzetten van een schakelklas-Mavo, speciaal voor'hen die al lang van school zijn. Aanstaande maandag wordt in het cultureel centrum een voorlichtingsavond gegeven. Het onderwijs aan volwassenen wordt steeds populairder. Naast de avondscholen bestaat sinds zes jaar ook een mogelijkheid om overdag cursussen te volgen. De bekendste is wel de 'Moeder-- Mavo'. De gemeente Voorscho ten wil dit onderwijs nu ook bin nen zijn grenzen realiseren. In samenwerking met de dag- en avondscholengemeenschap Boerhave in Leiden zal dit vanaf volgende maand mogelijk zijn. Om nu te peilen hoe groot de be langstelling is, wordt op maan dag 30 augustus vanaf 20 uur een informatieavond gegeven. Gast spreker is Van den Wijngaarden, conrector van Boerhave. Het is de bedoeling dat begonnen wordt met een schakelklas—Ma vo. Bedoeld voor ouderen die hun geheugen een beetje willen opfrissen of hun kinderen willen helpen met het huiswerk. De schakelklas wordt ook wel ge volgd als voorbereiding op een verdere studie, zoals Mavo-a of middenstandsdiploma. Op de voorlichtingsavond kan men zich opgeven voor de lessen. In samenspraak met de cursisten wordt dan bekeken of het een avond-ochtend- of middagklas wordt. Daarnaast zal getracht worden om een leslokaal zo dicht mogelijk bij de cursisten te kie zen. De cursus duurt één jaar. De niet—Nederlanders die in Voor schoten wonen, kunnen naar een internationale schakelklas. Daar wordt gedurende één jaar tachtig percent van de lestijd gebruikt voor onderwijs in de Nederland se taal, terwijl de rest van de tijd wordt besteed aan oriëntatie op de Nederlandse samenleving. Bij voldoende belangstelling wordt hiervoor in Voorschoten een cur sus georganiseerd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 1630-18 00 uu. Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen Brj automatische overschniving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.7C Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers f 0.80 Directie G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (phr) W C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J. de Groo» (geestelijk leven) Aangesloten b«j de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Panis Washington, QjlirP. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten iet 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2