Nieuw garantiefonds reizen Consumentenbond stopt werk in SER -commissie -5 Ueso verwacht herstel Ierland hort zakelijk -C Ex-topman Ogem wil onderzoek verbieden Ook gezond deel van Heidemij in zorgen Organisaties bereiken principe-akkoord Inkoop- combinatie reiswereld DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Rentedaling De in Nederland werkende levens verzekeringsmaatschappijen hebben per 26 augustus de mini mum-adviesrentepercentages voor nieuwe hypothecaire lenin gen met 0,4 pet verlaagd. De ba sisrente daalt van 10,7 naar 10,3 pet. Deze basisrente geldt in het algemeen voor hypothecaire le ningen tot en met 75 pet van de executiewaarde of voor hypote- caire leningen met gemeente garantie. AMEV zich in het tweede kwartaal van dit jaar gunstig ontwikkeld en de zeer goede resultaten van het tweede kwartaal van 1981 over troffen. Daardoor komt de winst in de eerste helft van het jaar uit op 83,9 min, 6,1 pet meer dan de 79,1 min van dezelfde periode van 1981. Per gewoon aandeel is de winst 8,20 tegen 7,92 in het eerste halfjaar 1981 (na correc tie). Er zal een onveranderd inte rimdividend worden betaald van 2,60, aldus een mededeling van het concern. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden handhaaft AMEV de verwachting, dat de winststij ging over het hele jaar tenminste 5 pet zal bedragen. SEM Het vakblad Sociaal Economisch Management (SEM) is uit de moeilijkheden. Als onderdeel van de nieuwe plannen kondigt de uitgeefster Leiding en Samen leving bv uit Utrecht vandaag als redactionele uitbreiding van SEM het blad "micro-wereld" aan. Directeur mr. D. van der Weij kan nog niet zeggen hoe die plannen er precies uitzien. "Om dat we daarover nog in bespre king met derden zijn", aldus Van der Weij. Hij wil alleen maar kwijt, dat het blad, nu nog een uitgave van de vakorganisaties de Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel en de centrale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren, "zelf standig met inschakeling van derden" zal worden voortgezet door de uitgeverij. Daarvan zijn overigens de beide vakorganisa ties aandeelhouder. Investering De buitenlandse investeringen in de Verenigde Staten hebben vo rig jaar een recordniveau bereikt, maar de toeneming van de Ame rikaanse investeringen in andere landen was de geringste sinds de Tweede Wereldoorlog. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie van handel. De buitenlandse investeringen in de VS zijn vorig jaar in vergelij king met 1980 met 31 procent toegenomen tot 89,8 miljard dol lar (ongeveer 240 miljard gul den). De Amerikaanse investe ringen in het buitenland stegen met slechts 5,5 procent tot 227,5 miljard dollar (ongeveer 610 mil jard gulden). In 1980 was er nog een stijging van 14,8 procent. Hoechst De eerste zes maanden van 1982 zijn voor het chemisch bedrijf Hoechst Holland, een dochter van het gelijknamige Duitse con cern, in totaal redelijk verlopen. De gang van zaken in de kunst- stoffensector is echter onveran derd slecht, zo heeft het 1 bekendgemaakt. In 1981 Hoechst nog een verlies van 15 min. De totale omzet, met inbegrip a de export, bedroeg halfjaar 773 min. 1 ken met de omzet in het eerste halfjaar van 1981 vijf procent meer, maar vergeleken met de helft van de omzet van 1981 een geringe daling. Bij de vooral op de export gerichte produktiebe- drijven was de omzetstijging uit sluitend het gevolg van prijsstij gingen. Hoechst Holland verwacht over ge heel 1982 een positief resultaat te behalen, als de conjunctuur in de tweede helft van dit jaar niet ver slechterd. AMSTERDAM (ANP) - Drs. J. Soetekouw, in tot aan zijn pen sionering in 1979 de "tweede fi nanciële man bij Ogem", wil het onderzoek van een van aandeelhouders n gang van zaken bij het in de afgelopen jaren door de rechter laten verbieden. Hij heeft hiertoe Ogem Holding gedaagd op 1 september, voor de rechter in Rotterdam te verschijnen. De heer Soetekouw vraagt om nie tigverklaring van een besluit van de in mei gehouden aandeelhou dersvergadering. In deze verga dering werd door de aandeelhou ders besloten om een commissie in te stellen om de gang van za ken bij het concern, wat in sur séance verkeert, in de afgelopen jaren te onderzoeken. Een en an- Economie der stuitte overigens op heftige tegenstand van de commissaris sen. De heer Soetekowu heeft de proce dure aangespannen op grond van een wetsartikel, dat bepaalt, dat belanghebbenden (in dit ge val aandeelhouders) besluiten over zaken, die niet op de agenda staan, nietig kunnen laten ver klaren, zo zei desgevraagd de be windvoerder bij Ogem mr. F. Korthals Altes. In dit soort zaken moet de ven nootschap voor de rechter wor den gedaagd, aldus de bewind voerder, die verder weinig kon zeggen, omdat hij de stukken nog niet nauwkeurig had gele- Bovendien werkt een bewind voerder in opdracht van de schuldeisers en neeft verder met deze zaak niets uitstaande". Drs. P. Lakeman, woordvoerder van de onderzoekscommissie, noemde de gehele zaak "een doorgestoken kaart". De heer Soetekouw, indertijd de tweede financiële man bij Ogem, wordt bij deze juridische truc als stro man gebruikt. Het is niets anders dan een poging om het onder zoek tegen te werken". De commissarissen van Ogem lie ten in juni al weten niet aan het onderzoek van de commissie mee te willen werken. In een kort geding op 30 augustus wil de commissie de commissaris sen via de rechter dwingen om de boeken te openen. De heer Soetekouw was niet voor commentaar bereikbaar. ARNHEM (GPD) - De Heidemaat schappij zal ook in de. van alle verliesgevende ondernemingen afgesplitste, gezonde tak moeten saneren om uit de problemen te komen. De raad van bestuur maakte vorige week nog bekend dat het splitsen van de Heidemij in twee delen tot gevolg zou heb ben dat het gezonde deel vol gend jaar weer winst zou gaan maken Uit een rapport van de DEN HAAG (ANP) Er zal in de reiswereld een nieuw garantiefonds komen: een branche-garantiefonds, dat 1 april 1983 in werking zal treden en de plaats gaat inne men van het tegenwoordige garantiefonds van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Dit stond met enkele uitzonderin gen alleen open voor bij de ANVR aangesloten reisbureaus en -organisaties. Bij het nieuwe fonds kan echter iedere organisa tie, die op de Nederlandse reis- markt werkt, zich aansluiten, mits aan bepaalde voorwaarden kan worden voldaan. Acht "partfjen" in de reiswereld hebben sinds 1 januari gewerkt aan een rapport, waarin de opzet voor het nieuwe fonds is neerge legd. Het bestuur van de stich ting garantiefonds ANVR zal het rapport 2 september aanbieden aan staatssecretaris Van Zeil van economische zaken, waarna de inhoud ervan bekend wordt ge maakt. Naar het bestuur van de stichting garantiefonds ANVR het ANP heeft meegedeeld, hebben de acht groepen een "intentie verklaring" getekend. De ANVR heeft het voorbehoud gemaakt, dat de komende ledenvergade ring (maandag 30 augustus) zich nog akkoord moet verklaren met de inhoud van het rapport. Deskundigen van de acht partijen (ANVR, Rabobank, Amrobank, ABN, twee spaarbankorganisa ties, Neckermann en Vrij-Uit) hebben in drie commissies de or ganisatorische, juridische en fi nanciële kanten van het nieuwe fonds besproken. In verschillen de vergaderingen zijn het afgelo pen half jaar besprekingen ge voerd, die zijn uitgemond in een bijeenkomst enkele dagen gele den met vertegenwoordigers van Winstdaling bij FGH-bank AMSTERDAM (ANP) - De FGH Hypotheekbank heeft het bruto concernresultaat in het eerste halfjaar zien dalen met ruiim 15 pet tot 25,4 min. De nettowinst bedroeg slechts 2,2 min tegen 12,2 min in dezelfde periode van 1981. Verwacht wordt dat de re sultaten in de tweede helft van 1982 ongeveer gelijk zullen zijn en in dit geval zal de nettowinst eel 1982 uitkomen min tegen 15,1 min 1981. Na aftrek van vennootschapsbelas ting 6,9 min) en toevoeging ling algemene risico': 16,25 min) bedroeg de netto winst 2,2 min. In het financieringsbedrijf werden de resultaten van 29,8 min (v.j. 28,5 min) gunstig beïnvloed door een lichte stijging van het interestsaldo en een geringe da ling van de algemene kosten. De hypothecaire portefeuille liep met 178 min terug tot 6034 min. De produktie bedroeg 158 min waar tegenover aflossingen stonden tot een bedrag van 336 min. De resultaten van het bui tenlandse financieringsbedrijf waren gunstig. de acht partijen, die gemachtigd waren beslissingen te nemen. Partijen hadden intussen ook de voorstellen met hun respectieve lijke achterbannen gesproken. Na negen uur vergaderen is men het eens geworden (op enige punten na) waarover men over drie tot vier weken tot een ak koord hoopt te komen, maar die een intentieverklaring niet in de weg behoefden te staan, zo meenden zij. Voorzitter A.H. Blok van de ANVR zei desgevraagd, dat hij dacht dat "de zaak thans wel beklonken is". Ofschoon er volgens hem in de totale reiswereld niet zoveel zal veranderen, het evenetueel komende fonds zal de vakantie ganger meer garantie geven dan het oude, met name op het ge bied van vervoer en accommoda tie. Nadat het ANVR-garantiefonds bijna elf jaar goed had gewerkt (het publiek heeft in die tijd geen enkele schade als gevolg van fail lissementen geleden) meende het bestuur van de ANVR vorig jaar, dat getracht zou moeten worden "meer dekking op de markt te krijgen". Er waren en kele "buitenstaanders", de Fran se Toeristen Service, Necker mann, Vrij-Uit, alsmede de rei- zenverkopende banken, waarvan de eerste twee tot het fonds zijn toegetreden. Daarop volgde de voorwaardelijke opzegging van het lidmaatschap van de ANVR per 1 januari jl. door de reisorga nisatie Holland International. Onder de komende nieuwe rege ling zal via het fonds de klant een goedgekeurd garantiedocument krijgen, dat hij in geval van een faillissement met zijn betalings bewijzen kan overleggen om te rugbetaling van zijn reissom te krijgen. Reisaanbiedingen van niet bij het fonds aangesloten verkooppunten zijn niet gedekt. Er zal een "publieksbijdrage" aan het fonds verplicht zijn, die als onderdeel van de post admi nistratiekosten tien gulden per boeking zal zijn. Naast de ge noemde publieksbijdrage zal de reisbranche zelf een jaarlijkse bijdrage van ongeveer een half miljoen moeten opbrengen voor een bureau van het nieuwe fonds. AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse metronet wordt morgen verder uitgebreid Dan i drechVGein gereed. Op de foto het nieuwe station Reigersbos. DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van de Consumentenbond heeft gisteravond besloten voorlopig alle werkzaamheden binnen de Sociaal-Economische Raad, het hoogste adviesorgaan van de overheid op sociaal-economisch gebied, op te schorten. Aanlei ding hiertoe is het voorstel van staatssecretaris P. H. van Zeil van economische zaken om de SER-commissie voor consumen tenaangelegenheden (CCA) om te vormen. Zijn voorstellen ko men volgens de Consumenten bond eerder neer op een verdere verslechtering voor de consu ment dan verbetering. De Consumentenbond is nooit te vreden geweest over de CCA, die na jarenlange besprekingen tot stand is gekomen. Een van de punten van kritiek geldt de sa menstelling van de commissie: slechts zes van de 21 zetels wor den bezet door consumentenver tegenwoordigers. De bond wil een evenredige verdeling in deze commissie, te weten een derde deel kroonleden, een derde deel consumentenvertegenwoordi gers en een derde deel vertegen woordigers van het bedrijfsle ven. Ook wil de Consumenten bond de mogelijkheid om de CCA over alle voor de cqpsu- ment van belang zijnde oftder- werpten te laten adviseren. Staatssecretaris Van Zeil heeft nu voorstellen gedaan de CCA om te vormen. Daarin wil hij bijvoor beeld het hele dienstenaanbod van de overheid buiten schot la ten, zoals Pit, openbaar vervoer en energievoorziening. Allemaal zaken, aldus de Consumenten bond, die het gezinsbudget ge voelig raken. In sommige consumentenkwesties wil de bewindsman de CCA wel een belangrijke adviserende stem geven, maar dat geldt dan weer niet voor onderwerpen waarin naast de consumentenbe langen ook andere belangen spe len. De CCA mag ook ongevraag de adviezen blijven geven, maar alleen met toestemming van de SER „In die SER zitten echter geen con sumentenvertegenwoordigers. En verder zal in het voorstel de CCA bestaan uit 27 leden, waar van er slechts acht uit de consu- mentenhoek zullen komen", al dus een woordvoerder van de Consumentenbond. Het voorstel van de bewindsman kwalificeert de bond als „een stap terug voor de behartiging van consumen tenbelangen" De bond wil pas weer meewerken wanneer de consumentenverte- genwoordigii tttïï -?/4'5mlntegen/1Mmlnin 1.1 1 T 1 1 grip van de voorziening algemene risico s PARIJS (DPA/UPI) De vooruitzichten economisch herstel in Ierland gedurende dit jaar zijn nog steeds ongunstig, maar in 1983 zou er wel eens een ommekeer kunnen plaatsvinden. Dit zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Ierse economie. De OESO adviseert de Ierse regering voorrang te geven aan sanering van de overheidsfi nanciën om ervoor te zorgen dat de krachten die in het binnenland voor economische groei moeten zorgen op den duur niet te sterk worden belast. In verband met de ster ke stijging van de schuldenlast van de over heid is gedurende geruime tijd een restric tief uitgavenbeleid nodig. De concurrentiepositie van Ierland ten opzich te van de overige landen van de Europese Gemeenschap is de afgelopen jaren sterk verslechterd. De OESO wijt dit hoofdzake lijk aan de naar verhouding sterke stijging van de lonen en inkomens, die bij de ver slechtering van de internationale conjunc tuur heeft geleid tot een vermindering van de inkomsten uit de export en een toene ming van de werkloosheid. De OESO raadt een devaluatie van het Ierse pond af. Volgens de organisatie zou die al leen maar een kortstondige verlichting van de betalingsbalansproblemen geven en de inflatie juist aanwakkeren. De vooruitzichten voor de werkgelegenheid zullen volgend jaar verbeteren, een ook wat betreft de inflatie en de economische groei zal het de goede kant opgaan. De inflatie zal verminderen van twintig procent in het afge lopen jaar tot 17,25 procent dit jaar en veer tien procent in 1983. De toeneming van het bruto nationaal produkt zal dit jaar evenals in 1981 1.75 procent bedragen Voor 1983 verwacht de OESO een economische groei van 2,75 procent. Het reële besteedbare in komen zal dit jaar met drie procent vermin deren. waarna het zich in 1983 zal stabilise adviesgroep voor strategische beleidsvorming (ASB) blijkt ech ter dat ook het zogenaamd ge zonde deel van de Heidemy flink gereorganiseerd moet worden om uit de problemen te raken. Inmiddels wordt duidelijk dat er voor de zieke delen van de Hei demij geen kopers komen opda gen. Dat maakt vele faillissement en onontkoombaar. Ook het ont slag van ruim duizend Ujkt vast te staan Het rapport van de ASB meldt teruglopend marktaandeel de Heidemij. dat vooral ver brek aan initiatief en dooi tendheid in de top van het drijf. Daardoor zouden de ge: de delen van de Heidemij Grontmij Intussen lijkt het er ook op dat de grootste concurrent van de Hei demij. de Grontmij, in de proble men raakt. De Grontmij zag de afgelopen twee jaar haar omzet dalen van bijna 500 miljoen naar 476 miljoen. De winst liep terug van 3 miljoen in 1980 tot 2 mil joen m 1981. Ch er enkele dagen worden de cijfers van de Gront mij voor de eerste helft van 1982 bekendgemaakt. Volgens een prognose van de ASB gaat de gezonde tak van de Hei demij bij een omzetdaling van 15 procent een verlies maken van 15,9 miljoen gulden. Dat is bijna even veel als het verlies in 1981 over het hele concern inclusief de afgestoten en bijna-fiulliete bedrijven Een dergelijke omzet daling zou volgens het ASB-rap- port tot gevolg hebben dat in de gezonde tak van de Heidemij 210 mensen moeten worden ontsla gen: de vierde sanering by de Heidemij in twee jaar tyd. DEN HAAG (ANP) - Vier Neder landse reisorganisaties, die jaar lijks meer dan 200.000 vliegpas- sagiers vervoeren, hebben beslo ten met ingang van het zomersei zoen 1983 een inkoopcombinatie voor vliegcapaciteit te vormen. Zy zeggen door deze samenwer king waarschijnlijk de grootste inkoopcombinatie te zyn op dit gebied. Aldus hebben de vier betrokken organisaties, evenements reizen. D-tours vliegreizen. Hotelplan en NRV Holiday, gisteren meege deeld. De geschatte waarde van de jaar lijks af te sluiten vliegcontracten bedraagt volgens hen meer dan 85 miljoen gulden. Daardoor is de combinatie in staat zeer scherp in te kopen, aldus de or ganisaties. Als hoofdreden voor deze krach tenbundeling noemen de reisor ganisaties het verstevigen van hun concurrentiepositie en de wens meer invloed te hebben op de kwaliteit van het vlieggedeel- te van de door hen aan te bieden reizen. Martinair Martinair heeft besloten de afleve ring van een van de drie bestelde Airbus A-310's uit te stellen tot 1987. Tegelyk is by McDonnell Douglas opnieuw een lange DC-9 besteld, waarvoor twee korte vliegtuigen van hetzelfde type- worden ingeleverd. De tweede DC-9-82 wordt afgeleverd in apnl volgend jaar Als oorzaak voor het besluit tot la tere aflevering van de derde A 310 noemt Martinair de „aanhou dende stagnatie in de groei van de wereldluchtvaart", zoals in de afgelopen tyd ook door andere instanties is geconstateerd, met name de IATA. Daardoor heefl Martinair aan het derde toestel minder snel behoefte dan tot dusver was geoordeeld

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21