Blik in de weekbladen Baha'is doen beroep op regering ELSEVIERS LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD C\ PAGI] DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Vervolging. Vandaag heeft de Nederlandse Bah&'i-gemeen- schap de Tweede Kamer-com missie voor buitenlandse zaken een petitie aangeboden, waarin de regering wordt gevraagd, de zaak van de Baha'is in Iran bin nen de Verenigde Naties aan de orde te stellen. Tijdens de aan bieding hielden ruim honderd leden van de Nederlandse Ba- h&'i-gemeenschap een stille de monstratie voor hun geloofsge noten in Iran door één voor één een witte roos aan te bieden als symbool voor een van de slacht offers. Al meer 'dan drie jaar staan de ruim 300.000 aanhangers van het Ba- hó'i-geloof in Iran bloot aan hevi ge vervolging. Louter godsdien stige onverdraagzaamheid heeft, hen beroofd van wettelijke rech ten, mogelijkheden tot scholing en werk, bezittingen en inkomen en van hun géYneenschapsge- bouwen. Velen zijn hun vrijheid kwijt. Honderden Bahó'is zijn omgebracht. De uitroelngscam- pagne van de Iraanse machtheb bers gaat onverminderd door. De Nederlandse Baha'is willen, dat Nederland bij de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties aandringt op de aanstelling van een rapporteur voor deze ge loofsvervolging. Hulpbisschop. Bisschop Bluys- sen van Den Bosch wil een even tuele hulpbisschop nu wel ac cepteren. Hij is altijd van mening geweest, dat zo'n man niet wen selijk en ook niet nodig was. In juni van dit jaar gaf de Vaticaan se congregatie voor de bisschop pen hem de wenselijkheid van een hulpbisschop uitdrukkelijk in overweging. Bluyssen beant woordt deze vraag van het Vati- caan nu positief. Hij maakte dat bekend in een dis cussienota hierover voor de pas torale raad in zijn bisdom, het be raad van priesters en pastorale werkers en de vergadering van dekens. De bisschop vraagt zijn medewer kers, aan welke kwaliteiten een kandidaat moet voldoen. Binnen anderhalve maand zullen de ra den de vragen van de bisschop daaromtrent beantwoorden. Overigens blijft mgr. Bluyssen van oordeel, dat de huidige bestuurs- opzet in het Bossche bisdom uit stekend voldoet. Sinds 1969 wordt de bisschop ter zijde ge staan door een vicaris-generaal en drie regionale vicarissen. Hervormde Kerk: beroepen te Montfoort (deelgemeente 'De Spreng') mevrouw A. W. Zeg waard 's Heer Abtskerke-Nisse (Z.). Gereformeerde Kerken: be roepen te Roosendaal W. A. Boer Genderen; benoemd tot pastor van het Medisch Centrum te Meppel H. Kremer Groningen- West. Shalom In een oplage van 200.000 exem plaren is voor de vierde keer de alternatieve vredeskrant 'Sha lom' uitgekomen, onder verant woordelijkheid van de stichting 'Bijbel en vredesvraagstukken'. Het stichtingsbestuur vindt deze krant 'broodnodig', omdat het Interkerkelijk Vredesberaad, naar zijn mening, uitgaat van een 'verminkte bijbelse boodschap' Toch constateert de krant, dat ook de meningen van 'evangelische theologen' over bijbelse normen uiteenlopen. Volgens de een is er uit de bijbel een verbod van kernwapens te halen, volgens an deren alléén dat ook het noodza kelijke geweld van een oorlog beheerst moet blijven. Bij mili tairen bestaat eenzelfde verschil van mening als onder evangeli sche theologen. Twee christelijke politici, te weten mr. A. B. L. de Jonge van het CDA en G. J. Schutte van het GPV, sluiten in deze krant het gebruik van kernwapens niet uit tegenover een tegenstander, in casu de Sovjet-Unie, "die aan de geestelijke vrijheid van het Wes ten een eind wil maken". In een manifest merkt 'Shalom' op. dat strijd tegen de kernwapens 'heilloos' is, als niét wordt inge zien. dat de kernbewapening on derdeel is van het veelomvatten- der vraagstuk van de mens, die zich autonoom jegens God op stelt. "De strijd legen de kernbe wapening kan met worden losge zien van andere uitingen van wetteloosheid en i>erlating van Gods geboden, ook in de westerse samenleving" "Deze strijd zal dan ook een totale strijd moeten zijn. dat wil zeggen een radikale bekering van de mens in zijn per soonlijke en maatschappelijke le- Het manifest dringt aan op verdere bezinning op de vraag of bezit en gebruik van wapens door God aan normen zijn gebonden, of het nee tegen het gebruik van kernwapens ook een nee tegen het bezit ervan moet zijn en of het 'afschrikkingsevenwicht' nu nog wel bruikbaar is. Vormingscentra Subsidie. De conferentie 'Vrouw en geloof, in Driebergen gehou den. spreekt in een bnef aan de regering haar verontrusting uit over de aangekondigde intrek king van subsidie aan een aantal vormingscentra. waaronder 'Kerk en Wereld'. "Bezuinigin gen zijn nodig, maar de manier waarop de minister dit besluit heeft genomen is in strijd met onze opvattingen van democra tie" Geschorst. De Wereldbond van Hervormde Kerken, in Ottawa. Canada, in algemene t>ergade- ring bijeen, heeft gisteren twee blanke Zuidafrikaanse kerken geschorst wegens hun steun aan de apartheidspolitiek. Het zijn de Nederduits Gereformeerde Kerk en de Nederduits Hervorm de Kerk. Zij verhezen hun stem recht. HP bevat deze week veel politiek: een profielschets van VVD-lijst- trekker Ed Nijpels, een interview met zijn lotgenoot van D'66, Jan Terlouw, en een analyse van de ambtelijke activiteiten op het mi nisterie van financiën met als centrale thema "Bezuinigen". De schets van Nijpels gaat terug tot aan het ouderlijk milieu, maar handelt voornamelijk over zyn ambities in de JOVD, een aan zijn partij gelieerde jonge- renclub, en over zijn snelle op gang tot het politiek leiderschap van de WD. In zijn geboorte plaats Bergen op Zoom staat hij bekend als een "eigenwijs, rechts baasje" die zich via de plaatselijke en provinciale poli tiek ontwikkelde tot een "linkse liberaal". Over zijn benoeming tot fractievoorzitter: "Ja, ik ver baas me erover dat ik het ben, nog steeds". Terlouw vertelt in het interview vrijwel precies hetzelfde als een paar weken geleden in het week blad "De Tijd". Columnist Brugsma schrijft over het "Jee" van het CDA, een compromis tussen "Ja" en "Nee" m.b.t. de atoomraketten. Willem Oltmans interviewde de Engelse defensiespecialist en oud-minister van defensie Lord Chalfont, die plaatsing van de 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa niet nodig vindt. In de filmbijlage een interview met acteur Frederic Forrest, die schitterde in de Frank Coppola- films "The Conversation", Apo calypse Now" en "One from the heart". Verder in de bijlage een interview met scenario-schrijver, regisseur en producent Bas van der Lecq naar aanleiding van diens film "Sprong naar de Lief de". 'Van Agt besteedt wel één yur per dag aan BZ. Hij doet niet veel, maar wat hij doet, doet hij meest al goed", aldus de VN-samenvat- ting van het gevoelen van ambte naren over het optreden van Dries van Agt als minister van buitenlandse zaken. Op het mi nisterie aan het Plein is men ove rigens niet ingenomen met een bewindsman die het werk "erbij doet". Belangrijkste beweegre den van Van Agt zou zijn dat hij zich tijdens buitenlandse reizen van zijn "psychisch harnas" kan ontdoen. Bibeb sprak met Rutger Hauer die als filmacteur grote successen blijkt te boeken in de Verenigde Staten. Hij is vastbesloten de top te bereiken, twijfelt niet aan zijn talenten, maar heeft wel andere problemen: "Ik steun alle rechtse elementen. Ik ben een verkoopartikel en wordt gefinan cierd met geld van rechtsJe denkt dat je toch iets goeds kunt doen, ondanks alle ellende en viezigheid". Elisabeth Schmitz, de veel geroem de wethouder van sociale zaken in Rotterdam stapt op, uit pure woede over het programakkoord zo blijkt. "Er is te weinig aan dacht geschonken aan de arm- sten in de stad. Je kunt niet elk detail regelen, maar het gaat om de mentaliteit, die had uit het ak koord moeten spreken. We moe ten zoveel keuzes maken. Het gaat om één op de zes Rotter dammers. Van die zorgen vind ik weinig terug". In de serie over de verkiezingscam pagnes komt het CDA aan bod. Er blijkt al druk geformeerd te worden in Den Haag. Van Agt, premier, Van Aardenne, vice- premier en financiën, Van der Stee naar Brussel, Andriessen vanuit Brussel naar buitenlandse zaken enz. "Enfin, wij verzinnen het niet, de caroussel is gewoon begonnen', aldus Van Tijn en Van Weezel. Het kleurkatern is gewijd aan de geschiedenis van De Graal, de r.k. meisjesbeweging. In deze laatste weken voor de ver kiezingen van 8 september liet EM door het NIPO een enquête onder de kiezers houden. Voor naamste uitkomst is dat de kie zers nog steeds WD-fractielei- der Hans Wiegel niet vergeten zijn. Bij elkaar sprak 45 van de ondervraagden zich uit voor Wie gel als betrouwbaarste politicus. Onder de WD-stemmers is dat percentage zelfs 58%, terwijl Wie gels opvolger Nijpels slechts van 41 van de WD-achterban het vertrouwen krijgt. Uit de antwoorden bleek verder dat van de kiezers die vorige keer CDA, WD of PvdA hebben ge stemd 6 op elke 10 "heel veel ver trouwen" in hun partij hebben behouden. Bij D'66 ligt dat heel wat slechter: slechts 3 van de 10 kiezers die voorheen op deze par tij hebben gestemd, hebben nog "heel veel vertrouwen" in D'66. Van ouderen die in een verzor gingshuis wonen, blijkt 85% op een bijstandsuitkering te zijn aangewezen. EM vraagt zich af of ouderen niet worden gestraft voor hun spaarzaamheid, gezien het feit dat zij eerst bijna al hun spaargeld moeten besteden, al vorens zij voor bijstand in aan merking komen. Sommigen hebben die spaarcen tjes er heel handig "doorheenge- jaagd" en kunnen nu een uitke ring genieten, maar de sociale diensten worden steeds strenger. "Vroeger ging men hooguit twee jaar terug om na te gaan hoeveel geld iemand zelf heeft gehad en wat daarmee is gebeurd. Nu kijkt men al vijf jaar terug". Adèle Bloemendaal doet alleen nog maar teksten waar zij zelf achterstaat: "Ik heb een lijst ge maakt van teksten die ik mooi vind", zegt de nu 50-jarige caba retière. Verder in EM de "uittocht zonder uitzicht" van de PLO, nieuws over de Firato en de inmiddels befaamde test van 50 kopjes kof- Joop de drammer. Dat imago moet Den Uyl wegpoetsen tijdens zijn zesde en laatste verkiezingscam pagne. Gerard Driehuis en Dirk Kuin volgden de PvdA-lijsttrek- ker, die het maar moeilijk heeft met die opdracht. "Bmpmf... het kost wel veel zelfbeheersing". Den Uyl zelf is er trouwens nog niet helemaal zeker van dat hij zijn politieke nadagen beleeft. Verwijzend naar Reagan, die op zijn 69ste president werd, naar Drees, die op zijn 70ste opstapte en naar de Italiaanse president Pertini (ruim 80), zegt hij: "Stel. ik zeg stel, de PvdA wordt de grootste en er komt een tweede kabinet-Den Uyl Cathy Ubels, lijstaanvoerder van de Evangelische Volkspartij, over Van Agt: "En dan zijn ge- fiets en zijn ijseterij om populair bij het volk te worden. Terwijl hij aan de andere kant dat volk min acht, wanneer het tegen kernwa pens is". Gisèla Mallant sprak met haar en plaatst de EVP tegen het licht van CDA en PvdA. De nieuwe media zijn in de kinder schoenen al vertrost, zo luidt de conclusie van Henk van Gelder in een voorbeschouwing over de Firato. Over piraten, video-films, televisiespelletjes en de smaak van de consument. Vyf exportbevorderaars tegen een vorstelijk salaris in Nederlandse staatsdienst: een experiment dat 'bedroevend weinig' heeft opge leverd. Henk Mulder ging op on derzoek uit en constateert dat or ders vrijwel uitblijven. Ook in De Tijd Graham Green over zijn strijd tegen de corruptie in Nice. Een uittreksel uit zijn "J' accuse" (ik beschuldig). Jaap van Wesel spreekt een rege ringswoordvoerder van Jorda nië: "We zullen de PLO zoveel mogelijk steunen bij het streven naar een staat op de westelijke Jordaanoever". [hervormd nederland In Hervormd Nederland leggen Hans Onno van den Berg en Syt- ze Smit uit waarom zij in een rap port het ministerie van CRM he- ben voorgesteld drastisch te be zuinigen op het Nederlandse or- kestbestel. De storm van veront waardiging die naar aanleiding van hun voorstellen is opgesto ken maakt beide heren 'misse lijk'. Orkestleden moeten maar eens wat harder aanpoten, me nen Smit en Van den Berg. Veel musici draaien geen volledige diensten by hun orkest, maar krijgen wel voor een volledige baan betaald. Bovendien wordt er als 'een gek geschnabbeld'. De CRM-adviseurs willen onder meer aan deze praktijken een einde maken. 'Het gaat om van gemeenschapsgeld betaalde sa larissen die af en toe werkelijk helemaal te gek zijn'. Verder besteedt HN ruime aan dacht in twee artikelen aan het failliet van de verzorgingsstaat. 'Hoe hebben we het systeem van de verzorgingsstaat op deze ma nier kunnen opbouwen. Het lijkt wel of de bomen tot in de hemel groeien', verzucht de politico loog Hoogerwerf. De huidige verzorgingsstaat is zo opgezet dat het geld bij de verkeerde mensen terechtkomt. 'De staat vindt de weg naar de rijksten het gemakkelykst'. Vandaar dat vol gens Hoogerwerf niet het mes moet worden gezet in de sociale voorzieningen. 'De behoefte van de mensen moet voorop staan'. Haal de zaak uit de ideologische sfeer bepleit Hoogerwerf en on derzoek zakelijk hoe het komt dat bepaalde overheidsdoelen niet zyn bereikt. Ook de Leidse hoogleraar in het belastingrecht mr. J. Reugebrink voorziet de af braak van de verzorgingsstaat. Volgens de hoogleraar gaan we steeds meer in de richting van een verscherpte concurrentie maatschappij, waarin de sterk- sten overleven ten koste van de zw aksten. ALLEEN DEZE WEEK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 66 LEIDEN maandagmiddag geopend DE PLATENZAAK VAN LEIDEN! WAAROM WERVEN IN DEZE KRANT? 't is een krant met ruim 50.000 abonnees en met 150.000 geïnteresseerde lezers de advertentietarieven zyn attractief de inzendtermijnen zijn altijd haalbaar de zetters zijn punctuele dienstverleners bij het L.D. kan veel en dat kan snel! J^^dvertenrie^staa^^ij^elenjn^er^oe^Wad^ NERGENS VOORDELIGER I Crossfiets vanaf Kinderfietsje 8/12 jaar compleet mei verlichting Peugeot 10 versnellingen van f819,-voor Gazelle race van r 665 voor Gazelle met spatborden, verlichting, dragers van f 788.- voor Peugeot 10 versnelling race, tijdelijk parelmoerblauw Peugeot dames mixed frame 10 versnellingen, spatborden, verlichting, bagagedragers, tijdelijk Schoolfiets met remnaaf, compleet van f 329.- nu P0LANEN TWEEWIELERS Haarlemmerstraat 201 - Tel.: 131853 Vijfmeiplein - Tel.: 766026 Fiets-speciaal De Mors - Morsweg 174- Tel.: 313498 _e= Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 2.2S per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie-adres in Nederland of Belgie is gratis. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een 1/ VAKANTIEPERIODE Weg opTerug op NIET INVULLEN NIÉT INVULLEN HUISADRES I III I I I I I I I I I Wijhnummer unnpi ADRES HUlSn WOONPLAATS VAKANTIEADRES: ADRES PLAATS LAND .HUISNUMMER -POSTCOOE Zend uw opgave aan Leidsch Dagblad B.V. aid AbonnemenlenadrTwiistratie Antwoordnummer 10050 I 2300 VB Le.den »«n po..,«9.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19