c Spookrijden vergt jaarlijks 4 levens Reportage J Griekse economie gaat niet verder achteruit Ziekenfondsen boos over uitstel "zwarte lijst" Alcohol, desoriëntatie en gewoon de afslag gemist Pluimvee slachters in de knel Varia Gerard Dielessen Een automobilist die op de rijksweg plotseling een tegenligger op zijn baan ziet naderen, denkt vermoedelijk in eerste instantie spo ken te zien. Maar spookrijders zijn he laas al te zeer een rea liteit die jaarlijks ver scheidene slachtoffers eist. Daarom doet de politie er van alles aan om dit verschijnsel in te dammen. Onder meer via radioberich ten probeert men de weggebruikers tijdig te waarschuwen. Onze verslaggever sprak hierover met vertegen woordigers van de Al gemene Verkeers dienst en Rijkswater staat. Sinds 8 maart van dit jaar worden de radioprogramma's op Hilver sum 3 er bijna dagelijks voor onderbroken: „En dan nu een verkeersmededeling", zegt de discjockey terwijl de muziek wordt weggedraaid. „Er is een spookrijder gesignaleerd op rijks weg 12 tussen Utrecht en Gouda rijdende in de richting Utrecht op de noordelijke rijbaan. Weggebruikers worden verzocht om rechts te blijven rijden, snelheid te minderen en de spookrijder met üchtsignalen te waarschuwen". Sinds de eerste spookrijder in het begin van de jaren '60 opdook in de buurt van Sassenheim, is het verschijnsel de afgelopen jaren sterk toegenomen. Er vallen door toedoen van spookrijders per jaar gemiddeld vier doden. i Zolang er snelwegen zijn, zullen er spookrijders zijn. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Als lettervreter en letterspuwer word ik, waarschijnlijk meer dan de gemiddelde Nederlander, door alles wat gedrukt of geschre ven is aangetrokken, als een mot naar een lamp. Zelfs de teksten op pakken melk. tubes tandpasta en potjes pindakaas trekken on weerstaanbaar mijn aandacht. Lettermesjokke. Neem bijvoor beeld zo'n doosje ROKA cheese a-ispies. Een ander ritst het doos je aan de zijkant open, haalt de kaaskoekjes eruit en doet ze op een schaaltje zonder verder acht te slaan op wat er op het doosje staat, maar ik kan het niet open scheuren zonder eerst even te le zen wat er op staat. Dat begint al bij dat gekartelde reepje dat je uit het dekseltje moet scheuren om het doosje open te kunnen ma ken, een systeem dat je steeds va ker ziet (Kellog's cornflakes bij voorbeeld), en waarbij het me nog nooit gelukt is het reepje er ongeschonden tussenuit te trek ken. Bij ROKA cheese chips zie ik op dat gekartelde reepje gedrukt staan: 1NGREDIENSER OST (GOUDA), HVEDEMEL, FEDTSOF (Pal- meolie, og-eller soyaolie, og-eller .kokosolie), salt. Wat zou dat voor taal zijn, on danks soyaolie en kokosolie? Zweeds, Noors of Deens9 Op de onderkant van het doosje staan de adressen van de buitenlandse vertegenwoordigers afgedrukt, daar is ook een Zweeds en een Deens adres bij, het zal dus wel geen Noors zijn wat er over de in grediënten gezegd wordt. Ik houd het voorlopig op Zweeds. Dezelf de mededeling staat overigens ook nog in het Engels, het Frans en het Duits op het doosje. Daar uit blijkt dat Ost is kaas, en hve- demel is tarwebloem, en fedtstof is vet. Eerste merkwaardigheid: de Engelse lijst van ingrediënten (Gouda cheese, wheatflour, shor tening, salt added) wordt, in te genstelling tot de Franse, Duitse en Zweedse lijstjes, nog aange vuld met de mededeling dat het vet palmolie en-of soyaolie en-of cocosolie bevat (dat staat er bij de Zweedse vetstof ook achter), gevolgd door de mededeling: ,AU these oils can be hydrogenated and fractioned". Kunnen dus ge- hydrogeneerd en gefractioneerd worden. Zout toegevoegd, staat er nog eens extra achter. De eer ste merkwaardigheid is dus, dat de Engelsen blijkbaar wèl in deze bijzonderheid geïnteresseerd zijn, en de Fransen, Zweden en Duitsers niet. En de tweede merk waardigheid vind ik, dat hoewel hier sprake is van een 'product of Holland', vervaardigd door Roo- denrijs in Delft, de Nederlandse kopers geheel onkundig worden gelaten van de ware inhoud van deze kaaskoekjes. U en ik weten toevallig wat farine en shorte ning betekenen, maar Roodenrijs wil vast niet dat zijn kaaskoekjes alleen door mensen met middel bare opleiding gekocht worden! Blijkbaar zijn wij Nederlanders meer in het gewicht van de in houd dan in de samenstelling van de inhoud geïnteresseerd, want op de zijkant van het doosje komen wij weer wèl aan bod: Poids net 150 g, Netto Inhalt 150 g is 54 Stuck, Netto inhoud 150 g. U ziet het, de Zweden hebben hier plaats moeten maken voor de Ne derlanders! En ook de Engelsen, zult u oplettend uitroepen, maar die krijgen hun Net wt 150 g al op de voorkant van het doosje, on der de molens en de koeien, voor geschoteld, dus die hebben niets te klagen. De Duitsers trouwens ook niet, want die krijgen als eni gen de extra informatie dat 150 g is 54 Stuck. Zij staan nu eenmaal bekend om hun Grundlichkeit, het is verstandig dat Roodenrijs daar rekening mee houdt. Ik heb het aantal kaaskoekjes in mijn doosje natuurlijk onmiddellijk geteld, het waren er 60. Boven de koeien en molens staat op de bovenkant van het doosje in vier talen de ondertitel van Chee se Crispies: De andere helft van uw borrel. Feuilletes au fromage 30 pet. Feines krosses Kasegeback The other part of your cocktail. Aardig bedacht de andere helft van uw borrel, in het Engels ver taald met het andere deel van uw cocktail. Die vergelijking ging de Fransen en de Duitsers blijkbaar boven hun pet, zij moeten zich vergenoegen met 30 pet kaas koekjes en fijn bros kaasgebak. Op de onderkant van het. doosje krijgen de Engelsen, Fransen en Duitsers (wij en de Zweden moe ten er maar naar raden) nog on derricht in het gebruik van deze kaaskoekjes. De Engelsen krijgen te horen dat zij een ideale snack zijn bij champagne, wijn, cock tails, bier en koude spijzen. Op warmen voor serveren. Die laatste raad wordt de Fransen onthouden, de Duitsers krijgen in plaats daarvan de opdracht om ze koel en droog te bewaren. Zo krijgt ieder volk een koekje ven eigen deeg! De Fransen wordt verder verteld dat de kaaskoek jes bij hun aperitief gegeten kun nen worden, en ook tedeaal zijn voor recepties en cocktails. En de Duitsers wordt verteld dat ze een 'kostliche Beigabe' zijn 'fur Sekt. Wein, Cocktail, Bier, Kleine Sup- pen und kalte Platten'. Weliswaar op een aantal van ongeveer 2000 verkeers slachtoffers. Toch blijkt Rijkswaterstaat en de Alge mene Verkeersdienst Rijks- poütie (AVD) in Driebergen druk doende om van het pro bleem af te komen. Stafmedewerker W. Verbeek van de AVD zegt: „Dat valt niet mee. Zolang er snelwe gen zijn, denk ik dat er ook spookrijders zijn. Maar we moeten natuurlijk wel probe ren om het verschijnsel zo ef fectief mogelijk aan te pak ken. Bijvoorbeeld door de ra dio-uitzendingen. Dat werkt formidabel. Ik zat een paar weken geleden op het berich tencentrum van de AVD. Middenin de nacht kwam er een melding binnen van een geval in de buurt van Muider- berg. We hebben het direct doorgegeven aan het ANP. Binnen twee minuten hoorde ik de melding terug in het AVRO-programma van Cees van Zijtveld". Fenomeen Het spookrijden werd het eerst in de Verenigde Staten ge constateerd. Daar komt de naam 'ghoast-rider' vandaan. Al in 1960 was het probleem daar groter dan nu in Neder land. Vervolgens kreeg West- Duitsland te maken met het fenomeen 'Geister-fahrer'. „Dat is niet verwonderlijk", zegt Th. A. Leenders, hoofd van het stafbureau van de Al gemene Verkeers Dienst in Driebergen. „De Verenigde Staten en West-Duitsland wa ren de eerste landen met au tosnelwegen. Onze oosterbu ren hebben dan nog het na deel dat de op- en afritten op grote afstand van elkaar lig gen. Soms wel op veertig ki- lometer of meer. In ons land ligt er om de tien kilometer wel een op- en afrit. Dat geeft toch aanzienlijk minder pro blemen". „Overigens", gaat leenders ver der, „heeft West-Duitsland aan het eind van de jaren '60 het probleem fors aangepakt. Betere bewegwijzering, ra diomededelingen en contro les. Sindsdien is er een mati ging waar te nemen". Terug naar Nederland. Ver beek: „Het blijft een ongrijp baar fenomeen. Hoe komt het? Hoe vaak komt het voor? Is de wegconstructie wel goed? Het is moeilijk te beoordelen. Wij hebben in 1980 een onderzoek gehou den onder de politiekorpsen die een snelweg in hun ge bied hebben. Uiteindelijk bleek dat er in het land 39 ze kere gevallen van spookrij den waren genoteerd. Maar wie weet hoeveel mensen uit eindelijk aan de verkeerde kant van de weg hebben ge reden? Of waarover niets werd doorgegeven. Of er wel licht zelf achterkwamen en omdraaiden. Dat weten we niet. Is ook niet te achterha len". Vijf doden Uit het in 1980 gehouden on derzoek bleek dat vijf men sen in dat jaar door toedoen van een spookrijder om het leven zijn gekomen. Uit een nadere analyse bleek tevens dat 12 van de 39 spookrijders onder invloed van alcohol had gereden en dat er vijf mensen van rond de 80 jaar bij waren (Verbeek: „Je ziet, we hebben een hoge leeftijds grens genomen") en dat er nog eens vijf spookrijders hadden besloten om tegen het verkeer in te rijden, om dat ze een afslag hadden ge mist of gewoon een verkeer de oprit hadden genomen. De redenen van de ovenge zes tien waren volgens Verbeek niet te achterhalen. Sinds vanaf 8 maart de meldin gen regelmatig over de radio zijn te horen heeft de AVD ook een overzicht van het aantal gevallen (vanaf die da tum). Verbeek: „Twee en vijf tig meldingen hebben we tot nu toe doorgegeven. Daarvan hebben we er dertien tot stil stand kunnen brengen. Dat is een kwart. De anderen zijn er waarschijnlijk zelf achter ge komen". Verbeek verder: „Ik wil met grote stelligheid zeggen dat een spookrijder altijd een on vervaren automobilist is. Bo vendien is hij ter plekke on bekend. Desoriëntatie. Dat is een van de hoofdzaken". En: „Ik kan ook niet begrijpen dat een weggebruiker het niet door heeft dat hij aan de verkeerde kant van de weg zit. De vangrail zit fout, de sloot en de weilanden met de koeien ook. Dat moet toch opvallen. Maar goed, als je niet dagelijks achter het stuur zit merk je dat waar schijnlijk niet. Dan heb je je handen vol aan het besturen van de auto". Halsbrekend Leenders: „Wat uit het onder zoek van 1980 ook is geble ken, is dat het meestal fout gaat bij dubbele op- en afrit ten. Want juist op die plek ken is het makkelijk om de verkeerde weg te kiezen". „Het kan soms raar gaan", gaat Leenders verder. „In de buurt van Amsterdam reed een man de verkeerde weg helft op. Het was al een beetje donker. Hij kwam er geluk kig vrij snel achter en ging dus terug, achteruit. Dat be tekende dat zijn achteruitrij- lichten brandden. Op dat mo ment wilde een vrouw de snelweg oprijden, maar zag toen twee witte lichten. 'Hier kan ik niet inrijden', was haar reactie en reed vervolgens ietsje verder de verkeerde rij baan op. Zo gaat dat. Ook zij kwam er snel achter dat ze niet goed zat Maar je ziet het het kan eenvoudig misgaan". Dan het bericht in de krant van 13 november vorig jaar. 'Man dwingt spookrijdster tot stoppen', staat er boven. Een zwaar beschonken dame uit Amsterdam reed destijds achttien kilometer op de ver keerde weghelft van Amster dam naar Utrecht. De 31-jan- ge Rudolf Koekkoek uit Hil versum voorkwam brokken door de vrouw tot stoppen te dwingen. Maar daarvoor ver richtte hij wel halsbrekende toeren. Hij haalde de vrouw op de voor hem goede weg helft in. Schrok op toen hij de spookrijdster zag, begon te toeteren en te knipperen met zijn lichten. Maar dat hielp niets. Vervolgens gaf-ie vol gas. Parkeerde zijn auto op de vluchtstrook, sprong over de vangrail en begon driftig te zwaaien. Maar de 34-jarige dame reed doodkalm om hem heen. Hij gaf niet op. Via de afslag Breukelen wisselde hij van weghelft, haalde de vrouw weer in en kon haar uiteindelijk tot stoppen dwingen door zijn auto dwars over de wee te retten Zelf iets doen? „Toch", zegt Verbeek van de AVB. „kunnen automobilis ten die een spookrijder zien. zelf beter niets ondernemen. Goed. in ieder geval bg een praatpaal of bezinestation di rect doorgeven waar de spookrijder zich bevindt Zo dra een automobilist over de radio een melding hoort is het van belang dat hij snel heid mindert en rechts gaat rijden. Hij kan dan eventueel makkelijk uitwijken naar links of verder naar rechts de vluchtstrook op of in noodge vallen zelfs de berm in. Er kunnen in ieder geval wel lichtsignalen worden gege ven om de spookrijder te waarschuwen. Het tot stil stand brengen van zo iemand is echt een taak van de poli tie". Onder de titel 'Spookrijden' heeft ir. G. A. Breevoord van de dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat eind vorig jaar in opdracht van de direc teur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. J. van Dixhoom, een rapport gemaakt. Een in ventarisatie om een beter in zicht te krijgen in het ver schijnsel. „In dat rapport", zegt het hoofd van het stafbu reau van de AVB. Th. A Leenders, „staat wel een aan tal oplossingen. Maar het gaat om de centjes. Dat is duidelijk". Inmiddels heeft Rijkswater staat eind 1980 al enige, goed kope maatregelen getroffen. Na het jaar (1979) waarin er door het spookrijden tien mensen om het leven kwa men, plaatste rijkswaterstaat bij elke afrit twee borden ver boden in te njden met het on derschrift 'Ga Terug'. Ver beek: „Je kan het effect na tuurlijk niet meten. We ko men er nooit achter of er meer spookrijders waren ge weest zonder die borden". Drempels In het rapport van ir Bree- voord wordt een aantal oplos singen aan de hand gedaan. Zo kunnen er op de afritten drempels worden aange bracht die bij onjuist innjden automatisch omhoog gaan. Een ander middel om de spookrijder te weren is de aanleg van een zogenoemd 'vergissingsweggetj*- Door dat de spookrijder in alle ge vallen waarschijnlijk toch rechts blijft rijden, kan hij worden afgevoerd naar een grindbak. Een uitbreiding van zo'n constructie leidt hem zelfs weer op de gewone toegangsweg. „Maar stelt de onderzoeker in zgn rap port. „dergelijke oplossingen variëren in kosten tussen de 100.000 en 400 000 gulden". Voorts is het aanbrengen van detectielussen in het wegdek een goed alternatief. Bg het inrijden gaan dan direct lam pen branden en bellen rinke len. In sommige landen wordt dit systeem toegepast en het blijkt pnma te werken. Maar ook hier geldt het finan ciële obstakel. Leenders: „Gelukkig krggen we heel veel reacties van ge wone weggebruiken ue meedenken over de verkeers veiligheid op onze wegen. Dat is toch een bemoedigend teken" ATHENE (Reuter) Volgens de Griekse minister van economi sche zaken, Gerasimos Arsenis, is de economische achteruitgang van zijn land dit jaar tot staan ge komen. Hij verklaarde gisteren in Athene voor dit jaar een veel geringe inflatie te verwachten dan verleden jaar (24,5 procent) en een kleiner tekort op de beta lingsbalans. Het voornaamste economische eu vel waaraan Griekenland lijdt is volgens Arsenis de geringe pro- duktiviteit. In de andere landen van de Europese Gemeenschap is de produktiviteit zeker twee maal zo hoog. Zonder een ge coördineerd en ambitieus inves teringsprogramma zal Grieken- land zijn economie niet uit het al jaren bestaande slop kunnen ha len, aldus de minister. De Griekse regering is van plan voorrang te geven aan de ontwik keling van het particuliere be drijfsleven en vooral aan bedrij ven die hoogwaardige technolo gische produkten vervaardigen Chemisch bedrijf moet extra ondernemingsraden slikken ROTTERDAM (ANP) - Het chemische bedrijf ICI Holland in Ro zenburg moet de bestaande enkele ondernemingsraad uitbrei den tot acht overlegorganen, verspreid over de diverse onderde len van de onderneming. Dit heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid bepaald in een geschil tussen de di rectie en de ondernemingsraad van ICI. De directie vindt dat één overlegorgaan voor de 1890 werknemers tellende onderneming voldoende is, terwijl de ondernemings raad van oordeel is dat dit teveel werk oplevert om nog goed te kunnen functioneren. De bedrijscommissie voor de chemische industrie wees een verzoek om 14 overlegorganen in te stellen af, maar het ministerie is rju toch tegemoet gekomen aan de wens van de or. Volgens het informatiecentrum ondernemingsraden (ICOR) in Zeist, dat samen met de or van ICI tegen de uitspraak van de bedrijfscommissie in beroep ging, betekent de uitleg die het ministerie aan de Wet op de Ondernemingsraden geeft, dat ook bij andere grote ondernemingen - die het nu nog met een or moeten doen meer overlegorganen kunnen komen. Een woordvoerder van ICI zei nog niet te kunnen zeggen of het bedrijf zich bij de uitspraak van het ministerie neerlegt of erte gen in beroep gaat. Deelneming van buitenlandse ondernemingen is welkom als het Griekse nationale belang er mee is gediend, het land nieuwe technologische kennis kan ver werven of de economische groei erdoor wordt bevorderd, aldus Arsenis. Er zal binnenkort in Griekenland investenngsbank worden opgericht die vooral toe zicht zal houden op de ontwikke ling van bedrijfstakken die het moeilijk hebben. Er zal ook een commissie van bedrijfskundigen worden ingesteld die tot taak krijgt adviezen ter verbetering van de produktiviteit te verstrek ken. Juist door de geringe pro duktiviteit is Griekenland een deel van zijn exportmarkt kwgt- geraakt en is het tekort op de be talingsbalans opgelopen tot 2,4 miljard dollar (eind 1981) aldus minister Arsenis. Hij deelde mee dat de huidige Griekse regering, die over twee maanden op de proef zal worden gesteld als er plaatselgke verkie zingen worden gehouden, niets voelt voor toezicht op lonen en prijzen als middel om de inflatie te bedwingen. Griekenland kent op het ogenblik een inflatie van ongeveer 23 procent per jaar Dat is veel meer dan in de overige landen van de Europese Ge meenschap. UTRECHT (ANP) - Het besluit van minister Gardeniers (volks gezondheid) om de geneesmid delenmaatregelen één maand op te schorten plaatst de zieken fondsen voor grote problemen, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) De VNZ heeft herhaaldelijk van het ministerie de verzekering ge kregen dat de ingangsdatum van 1 september onwrikbaar was De "volstrekt onverwachte" beslis sing van de minister om de zaak een maand uit te stellen zal lei den tot verwarring en onzeker heid bij de verzekerden en de medici, vrezen de fondsen. Ziekenfondspakket De aanvullende verzekering bg het ziekenfonds voor medische ver strekkingen die al buiten het zie kenfondspakket vallen of daar uit zullen worden geschrapt, blijft voorlopig mogelijk. Minis ter Gardeniers wilde dfiar met haar wetsontwerp tot wgziging van de ziekenfondswet een stok je voor steken, opdat de herver zekering tegen de "eigen bijdra ge" van ziekenfondsverzekerden bg het ziekenfonds onmogelgk zou worden. Gisteren is zg de Kamer tegemoet te komen door dit voorstel in te slikken, aanvullende verzeke- Pil De Rutgers Stichting, overkoepe lend orgaan van bureaus voor gc- boorteregeling n exualiteits- vragen, heeft gisteren in een tele gram aan het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne haar verbgstenng uitge sproken over de plannen om de anti-conceptiepil uit het zieken fondspakket te nemen De stichting wgst er op dat het plan "Het welzgn en de gezond heid van vrouwen er Nederland bedreigt" ZEIST (ANP) - De pluimvee- industne zit in de zorgen. Fel le internationale concurren tie tn r< deelteljjk wtgvallen van het Midden-Oosten en Rusland als belangrgke afzet markten spelen vooral de slachtpluimveesector parten Onlangs zgn al enkele pluim veeslachterijen op de fles ge gaan en als het zo doorgaat komt wellicht de hele slacht- sector in de rode cgfers. Deze sombere voorspelling deed voorzitter J T Mellema van het produktschap van pluim vei en eieren gisteren op de produktschapsverga- dering in Zeist. Om een fatale prijzenslag te voorkomen zul len de pluimveeslachters na tionaal en internationaal af spraken moeten maken over de beperking van hun pro- duktie Tot nu toe is daar niet veel van terecht gekomen omdat produkticbeperking met kan worden afgedwon gen maar de ondernemers moeten beseffen dat het zo met langer gaat Vooral de Franse slachters die tegen de klippen op blgven produceren moeten beseffen dat "de bomen niet tot in do hemel groeien", aldus Melle-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17