Historische nederlaag Ajax Feyenoord maakt 'huiswerk' goed "Dit is doodsteek voor loopbaan Bettine Verdediging krijgt nu wèl aandacht Absentie regisseur Cruijff doet zich voelen in Groningen Eigenbröd helpt AZ PSV erg zuinig beloond Vragen in Kamer over bordreclame in slotfase aan zege Gerard Bakker voor twee jaar geschorst PAGINA 13 ROTTERDAM - Het huiswerk bleek redelijk te lijn gedaan. Net als in het duel tegen Excelsior, waarin een riante voorsprong bijna geheel werd prijsgegeven, leek Feyenoord ook gister avond tegen Sparta ernstig te worden 'kromgetrokken' door de wissel van Van Hanegem. De routinier had maar net zijn hielen gelicht (ditmaal bleef hij in de pauze achter in de kleedka mer) of zijn ploeggenoten sprongen ook in de tweede Rotterdamse derby weer in de fout. Zonder Van Veen, maar ook zonder ouderwetse vleugelspelers als Monster geblesseerd) en Van der Lem geschorst), is FC Utrecht als een roepende in de woestijn. Niet alleen ontbreekt het Han Berger aan creatieve spelers, tevens is de Utrechtse oefenmeester nu ge dwongen een nieuw speelplan uit te zetten. Een noodmaatregel die afgelopen zaterdag, tijdens de met 2-1 verloren uitwedstrijd te gen Sparta, alfalikant de mist in ging. Berger zich. „Ik zit opgescheept met te veel dienende, maar te weinig bepalende voetballers. Vanavond hebben we tenminste alles gedaan wat in ons vermo gen ligt. En dat is: hard werken en proberen er wat aantrekke lijks van te maken voor de toe schouwers". De 15.000 kijkers kwamen niet in de verleiding om op hun nagels te bijten. Inderdaad toonden de ei genfavorieten een tomeloze inzet, maar voor fraaie kunststukjes kregen slechts de PSV'ers de han den op elkaar. Nog zonder de Ko- reaan Huh, maar weer met Huub r van het enige doelpunt, stuift hier Stevens in de gelederen, legde PSV niet alleen fraaie patronen op de grasmat, ook conditioneel staken de bezoekers met kop en schouders uit boven Utrecht. De schade voor de thuisclub, waar bij alleen Gert Kruys, Herman Verrips en uiteraard Van Breu- kelen opvielen, bleef dus beperkt tot één tegentreffer. Een kwartier voor tijd bediende Jurrie Koolhof de nauwelijks af te stoppen Willy van de Kerkhof, die na eerdere mislukkingen van Geels, Thore- sen, Poortvliet en Van Aerle wèl in staat bleek de nationale doel man in de luren te leggen. Met één van zijn inmiddels beruchte afstandsknallen helpt Jan Mölby, niet zichtbaar, Ajax tegen de verhou ding in aan een voorsprong op Groningen. Doelman Tukker zweeft kansloos. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 UTRECHT (GPD) - FC Utrecht mag dan in het bezit zijn van een fantastisch voetbal-bolwerk, een garantie voor evenredige presta ties is dat niet. PSV raakte gis teravond nauwelijks onder de in druk van dat fraaie bouwsel en werd met een 1-0-overwinning zelfs nog te zuinig beloond. Toch zou de Eindhovenaren zeven minuten voor tijd de dikverdien de buit nog bijna zijn ontglipt, toen Ernie Brandts de Utrechtse stormram Ben Rietveld in zijn strafschopgebied een por in de rug gaf en scheidsrechter Mulder in dit vergrijp terecht een straf schop zag. Ton de Kruijk deed echter recht aan het elftal van Thijs Libregts door van elf meter hard naast te schieten. Meesterlijke keeper staaltjes van Hans van Breukelen, en gemis aan koelbloedigheid aan Bra bantse zijde waren er de oorzaak van dat geen 5— of 6—0 eind stand kon worden genoteerd. „Dit was een wedstrijd", vertelde Libregts naderhand, „die bij rust al beslist had moeten zijn. Utrecht mist achterin duidelijk een organisator als Van Veen, zo dat het in die linie zoeken is ge blazen voor de jongens. We had den daarvan attenter moeten profiteren, want ik had er niet aan moeten denken als die penal ty er ingeschoten was". GRONINGEN (GPD) - Op 28 no vember 1981 verloor Ajax - toen nog zonder Johan Cruijff - met 1-0 van AZ'67. Gisteravond gin gen de Amsterdammers voor het eerst sinds die datum weer eens in een competitiewedstrijd on deruit en ook deze nederlaag moesten zij incasseren zonder de aanwezigheid van de geblesseer de 'nummer 14'. Bij FC Gronin gen, dat op eigen terrein een waar spektakelstuk met een 2-1- overwinning afsloot, miste Ajax de intelligente regie van Cruijff heel duidelijk. Bovendien trof het de noordelijken, die zich voor dit seizoen behoorlijk ver sterkten, in hun beste doen. Daarmee is de verdiende neder laag van de landskampioen voor een groot deel verklaard. Trainer Aad de Mos van Ajax kan na gisteravond de borst natma ken om een paar problemen op te lossen. Niet alleen zit hij met smart te wachten dat hij Cruijff weer tussen de jeugd kan opstel len en verder moet hij het straks een poosje zonder de onvermoei bare draver Schoenaker doen. Hij kreeg zijn derde gele kaart. Maar De Mos zal zich vooral ook moeten bezighouden met de kwestie-Leo van Veen. De voor malige Utrechter was de achilles hiel in de Amsterdamse forma tie. Zwak in de persoonlijke duels, onnauwkeurig in de op bouw en paniekerig onder druk. Van hem ging niets uit, zeker geen rust. In de tweede helft werd hij zelfs vervangen toen Ajax bij een 2-1-achterstand een extra aanvaller (Van Basten) in zette. FC Uroningen-Ajax bracht voor bijna 17.000 toeschouwers (uit verkocht) alles wat een voetbal- DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka merlid Wim Keja van de WD zal minister De Boer van CRM van middag interpelleren naar aan leiding van zijn besluit om het compromis-voorstel inzake de bordreclame rond de sportvel den af te wijzen. Keja kan daarbij rekenen op de steun van D'66 en vermoedelijk een deel van de fractie van het CDA. Wim Keja: .Minister De Boer denkt zich in een wereld te be vinden die helemaal niet bestaat. Hij moet eens gaan beseffen dat het betaalde voetbal van nature een commerciële instelling is, die zich graag met de commercie verbindt. Eindelijk hadden de KNVB en de NOS overeenstem ming met elkaar bereikt en dan weer deze maatregel. Waarvan, en dat was toch onze voornaam ste reden om de interpellatie aan te vragen, de kijkers wederom de dupe worden. Wat hebben die te maken met het aantal reclame borden in een stadion. Men wil gewoon een afdoende samenvat ting op tv zien van FC Gronin- gen-Ajax. De twee minuten die daar nu voor zijn toegestaan zou ik niet onder de noemer 'afdoen de' willen rangschikken". wedstrijd tot een topattractie kan maken. Er werd vooral door de thuisclub hartstochtelijk en goed gevoetbald. FC Groningen domineerde nadrukkelijk voor de rust, maar merkwaardigerwijs keek het na 45 minuten tegen een achterstand aan. Ondanks het geweldige spel van de in ei gen omgeving weer opgebloeide Erwin Koeman (bij PSV hadden ze hem gisteravond moeten zien spelen) en de fanatieke inzet van Fandi Achmad zal niet bij Ajax komen voetballen. Het talent uit Singapore heeft na drie we ken in Amsterdan te hebben ge traind, een éénjarig contract ge tekend bij de Indonesische voet balclub Niac Mitra in Soeraba- ja. Fandi Achmad (19) zou heb ben gezegd dat een drie-jarige verbintenis met Ajax, die de landskampioen hem in het vooruitzicht had gesteld, voor hem nog te zwaar was. Volgens zijn manager waren het kli maat, het eten en het feit dat hij bij Niac Matra zijn (Islamiti sche) godsdient vrij kan belei- den van doorslaggevende bete kenis geweest. de overige Groningers werd de ruststand toch 0-1. Daar mochten de Ajacieden in de eerste plaats doelman Schrijvers dankbaar voor zijn en in de twee de plaats de aanwinst Mölby. Na een onbesuisde actie van Van Dijk in het eigen strafschopge bied tikte Lerby de bal uit de vrije trap opzij naar zijn landge noot, die een van zijn nu al be faamde knallers afvuurde (0-1). Dat gebeurde in de 33e minuut, maar direct na de pauze kwam FC Groningen dan toch langszij. De lichtgewicht-aanvaller Goble verschalkte Boeve op een behen dige manier en legde de bal pre cies op het hoofd van Ron Jans. De van PEC Zwolle overgeko men linkerspits wist Schrijvers, de beste Ajacied, dan toch te ver slaan. Daarna ontspon zich een gevecht om de volle buit, dat de toe schouwers intens deed meele ven. De kansen vielen over en weer, maar over de gehele wed strijd kreeg FC Groningen de meeste en de beste. Het was ech ter fortuinlijk toen Weerink een treffer van Kieft afkeurde omdat doelman Tukker in het doelge bied zou zijn gehinderd. Een be slissing, waarover grote twijfels bestonden, vooral natuurlijk bij Ajax. Dat de Drentse arbiter een straf schop uitdeelde, toen Ophof (ook geel, net als Weerink nog prenten had voor Mölby, Van Dijk en Go ble) de doorgebroken centrum spits McDonald onderuit trok, werd aan Amsterdamse zijde eveneens aangevochten, maar die kritiek leek niet terecht. De tweede Koeman van FC Gronin gen, Ronald, heeft ondanks zijn pas negentien jaren nog nooit een strafschap in de eredivisie gemist en ook gisteravond faalde hij niet. Op die manier werd het een kwartier na de rust 2-1. Er zouden nog talrijke bloedstollen de momenten volgen voordat de Groningers hun eerste overwin ning op Ajax sedert '66-'67 kon den vieren. ALKMAAR (ANP) - AZ'67 heeft zich met veel moeite hersteld van de 2-0 nederlaag tegen NEC. Pas in de laatste minuut stelde de Deense nieuwkomer Eigenbröd de overwinning op FC Twente veilig: 3—2. Daarvoor was Twente tweemaal naast de thuisclub gekomen door de Brit Ashcroft. Voor AZ, weer met Hu- go Hovenkamp, hadden Zwart en Tiktak gescoord. Van de debutanten in de eredivisie kan Fortuna op een geslaagde seizoen-opening terugkijken. Na het gelijke spel tegen Haarlem van afgelopen zaterdag, werd NAC met 1-0 verslagen. Chris Dekker was match-winnaar. Hel mond Sport werd door mede promovendus Excelsior duide lijk afgetroefd: 4-1. Tegenover Rotterdamse doelpunten van Blanker (2x), Ridderhof en Van Goozen stond slechts de tweede seizoentreffer van Strijbosch. Go Ahead lijkt een moeilijk sei zoen tegemoet te gaan. Op eigen veld verloren de Deventenaren met 3-2 van Haarlem. Van 't Veld, Böckling en Nijholt (89ste minuut) scoorden voor Haarlem. Ten Cate en Van Kooten teken den voor de Deventer productie. Willem II won met opvallend ge mak van NEC: 4-0. De van Utrecht geleende Bert Gozems was met twee treffers de gevier de held. Nelemans en Huybregts schreven de andere helft op hun België Simon Tahamata en René van der Gijp zijn door hun respecteivelij- ke werkgevers Standard Luik en Lokeren vrijgegeven voor de in terland IJsland-Nederland op 1 september. Beiden stelden gis- Dik twintig minuten duurde dit maal de verdedigende chaos. Een periode waarin Sparta de 2-0 achterstand verkleinde door een treffer van Douglas George en teravond hun kandidatuur voor uitverkiezing. Tahamata had met drie doelpunten een leeuwen aandeel in de 4— 1 zege van Stan dard op Waregem. Van der Gijp hielp Lokeren met zijn goal aan een 1—0 overwinning op Winter- slag. Standard en Lokeren brachten door deze resultaten hun achterstand op de twee kop lopers Anderlecht en Beerschot terug tot één punt. Anderlecht bleef tegen FC Luik op 0-0 ste ken, Beerschot leed met 1-1 bij Lierse SK het eerste verliespunt. AA Gent, tegenstander van Haar lem in de eerste ronde van de UEFA-beker, speelde voor de derde achtereenvolgende keer gelijk: 2-2 tegen Kortrijk. Overige uitslagen: Beveren-Water- waarin Louis van Gaal dè kans van de dag het liggen om de wed strijd naar een keerpunt te lei den. Daarna stelde Feyenoord orde op zaken. De voetballers uit schei 0-0, Antwerp-Seraing 2—0, Cercle Brugge-FC Brugge 0-1. Duitsland In de Duitse Bundesliga werden gisteravond drie wedstrijden ge speeld. De uitslagen: Arm. Biele- feld-Eintracht Braunschweig 2—0, Bor. Münchengladbach-FC Nürnberg 1-2, HSV-Werder Bre men 1-1. Europacup Dynamo Boekarest heeft een stap gedaan in de richting van de eer ste ronde van het Europacup 1- toernooi. In een voorronde-wed strijd versloegen de Roemenen gisteravond het Noorse Valeren- gen Oslo met 3-1. Swansea uit Wales heeft zich ge plaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars. De Brit ten verloren gisteravond in het Protugese Braga met 1 —0 van de club met die naam. Swansea had het eerste duel echter met 3—0 gewonnen. de laatste lyn namen net initia tief. Zy riepen, nee, schreeuw den Ruud Gulht en Michel Valke 'terug' en vooral daardoor her vond de ploeg van de opnieuw afwezige trainer Hans Kraay zich. Via invaller Kaczor tekende de stadion-équipe de Rotterdam se voetbalverhoudingen met een 3-1 zege. In drie dagen tijd bleek Feyenoord er dus het een en ander te heb ben bijgeleerd op het moment dat de oude meester was vertrok ken. In elk geval dachten de mid denvelders niet louter aanval lend meer na de vervanging van Van Hanegem, maar namen ze dit keer hun verdedigende taken wat serieuzer. Nog niet feilloos, zoals bleek uit de goal van Douglas George en de vrij kop- kans voor Van Gaal, maar het was in elk geval een begin. Daarop kan verder worden ge bouwd. nu Feyenoord niet van plan lijkt Van Hanegem meer dan deeltijd-arbeid te laten ver richten en hem ook niet als laat ste man wil posteren. Gister avond vertrok 'de Kromme' ove rigens mede omdat hy last had van de dijbeenblessure die hij te gen Excelsior opliep. Die kwets uur zal hem vermoedelijk ook uit de basisopstelling houden in het duel van zaterdag bij PSV. Hoe dan ook een gevoelige aderla ting voor Feyenoord, JWant als achterste middenvelden was de nummer 10 de beste rrttin uit de midweekse Rotterdamse derby. Met hem leek er dan ook ander maal geen vuiltje aan de lucht voor de Kuip-ploeg. Wel moest tamelijk lang worden gezocht naar de opening, maar toen die was gevonden (Jeliazkov tikte de 1-0 binnen in de 31e minuut), draaide het bij vlagen weer aar dig. Aangezien de zaken ook defensief goed in elkaar staken, met Niel sen als laatste man omdat Sta- fleu op de snelle Holverda moest spelen (Wijnstekers stond in de mandekking op Lengkeek als linksback geposteerd) werd Feyenoord nauwelijks bedreigd in de eerste helft Geert Meyer mocht dan eenmaal op de lat aansturen, die actie stond m geen verhouding tot de mogelijk heden die de tegenstander kreeg. Gullit en Houtman lieten die echter lopen. Vooral de ex-Groninger werkte een hoogst onfortuinlijke partij af. Dieptepunt daarin was dat hij Feyenoords 2-0 hoogstpersoon lijk verhinderde door na een kopbal van Vermeulen nog even aan de bal te willen komen...in buitenspelpositie. Op slag van rust vond Stafleu die 2-0 met een fraaie treffer echter toch en daar mee leek de partij gelopen. Het vertrek van Van Hanegem maakte alles echter toch weer an ders. Douglas George tikte al vyf minuten na rust de 2-1 binnen die Feyenoord aan het wankelen bracht. Sparta, met de Britse spits Heale voor Olde Riekerink, miste echter nog de ervaring, de kracht en de precisie om de wed strijd via Van Gaal naar het keer punt te leiden. In volkomen vrije positie vermorste de enig overge bleven routinier in de sterk ver jongde formatie van Hughes ("toch kan dit een goed team worden") de kans op 2-2. Het gaf de tegenstander de gelegenheid de zaken defensief te reorganise- En hoewel Houtman er voorin heel weinig van terecht bleef brengen ("Hij is te beperkt op een kleine ruimte, maar werd ook weinig aangespeeld via de flanken", had tweede trainer Ab Fafié gecon stateerd), zette de rood-wit te ploeg het duel toch definitief naar de hand. Via Kaczor. die na voorbereidend werk van Troost de 3-1 voor het intikken had Dat deed hy dan ook, waarmee Feye noord de bijna 27.000 kijkers aantoonde lering te hebben ge trokken uit de eerste derby. PAUL DE TOMBE DEN HAAG (ANP) - De tuchtcommis- sie van de Nederlandse tafeltennis- bond (NTTB) heeft de oud-dames- coach Gerard Bakker voor twee jaar (tot 1 september 1984) voor alle func ties in bondsverband geschorst. Bak ker werd bestraft omdat hij begin juli tijdens een trainingskamp van de ju nioren in Beekbergen international Ron van Spanje na een heftige woor denwisseling een kopstoot toediende. Van Spanje hield aan de gewelddaad blijvend, zij het vermoedelijk miniem letsel aan het oog over. Na zijn actie nam Bakker onmiddellijk ontslag als coach van de nationale damesselectie. Het bondsbestuur maakte daarop de zaak aanhangig bij de tuchtcommis- sie, Ron van Spanje spande een civiele procedure aan. Gerard Bakker, die wel in clubverband (Avanti) actief mag blijven, vindt de straf veel te zwaar. "Als je hier in Ne derland een moord begaat, krijg je de zelfde straf'. De Leidenaar meent, dat het bondsbestuur de zaak te laks heeft behandeld. "Ze willen mij kwijt. Daar om hebben ze voordat de tuchtcom- missie bij elkaar kwam, geen pogin gen ondernomen de kwestie intern te regelen. Als het bestuur met Ron van Spanje, Stencel (herencoach) en mij rond rond de tafel was gaan zitten, had de zaak nooit voor de tuchtcommissie gekomen. Dan was alles onderling op gelost, daar ben ik van overtuigd. Maar dat wilde het bestuur juist niet. Ze bleven met opzet langs de zijlijn en wachtten handenwrijvend de schor sing af'. Door de schorsing is een compromis Bakker - NTTB onmogelyk gewor den en lijkt de internationale carrière van Europees kampioene Bettine Vriesekoop voortijdig te worden beëindigd. Zelfs de meest voor de hand liggende oplossing (Bakker by buitenlandse evenementen - top 12, EK en WK - als privé-coach van Betti ne Vriesekoop laten optreden) behoort niet langer tot de mogelijkheden. "De NTTB straft met deze schorsing niet mij, maar Bettine. Dit is de doodsteek voor haar verdere loopbaan. Juist op het moment dat er geoogst kan wor den, dat er perspectieven zijn op de WK wordt ik als een crimineel behan deld. Ik ben geschorst tot en met de EK 1984 in Moskou. Zo lang wacht zy niet Ik geef de bond vijf procent kans dat zij haar internationale carrière voortzet En dan zullen ze nog aan haar verlangens tegemoet dienen te komen en die liggen heus alleen niet in de vraag wie mijn opvolger wordt, maar in de gehele benadering van het top-tafeltennis in Nederland. Anders zijn ze haar kwijt. En dat zou meer dan schandalig zijn. Een speelster, die pas Europees kampioene is geworden, die de populariteit van het tafeltennis in Nederland met haar successen heeft vermeervoudigd, zo maar als een hel leveeg langs de kant zetten, dat zou el ders onmogelyk zijn". Vriesekoop koestert vooralsnog niet het voornemen contact op te nemen met de NTTB. Na de ontslagname van haar coach verzocht zij Egbert Welsink, voorzitter van de sportcommissie, schriftelijk haar voorlopig met rust te laten en haar niet uit te nodigen voor het nationale team. De Avanti-speel- ster wacht totdat de NTTB het initia tief neemt voor een gesprek. "Ik heb op de radio Welsink horen zeggen, dat ik daadwerkelijke inspraak heb bij de benoeming van een nieuwe dames- coach. Verder zei Wensink. dat de bond mij beslist met kwijt wil Nu, ik wacht maar af hoe ver ze willen gaan om die uitspraken waar te maken. Wel wil ik zeggen, dat ik, zoals Welsink op de radio deed overkomen, geen enkele verplichting heb aan mijn Poolse vriend, zoals hy Grub ba noemde en met wie ik Europees kampioen in het gemengd dubbelspel geworden ben, maar wel verplichtingen aan Gerard Bakker, die door de bond vyf jaar als een stuk vuil is behandeld".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13