Racistische partijen niet gaan verbieden Waarom Centrumpartij wel mee moét doen aan de verkiezingen Discussie in CDA moet geen schande zijn maar een eer Verbod schaadt de democratie DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 Meningen Door Tbm Zwart De vraag of de Nederlandse Volksunie en de Centrum partij eigenlijk wel zouden moeten worden toegelaten tot de Tweede-Kamerverkie zingen van 8 september a.s. hangt nauw samen met de vraag of dit soort politieke partijen niet op inhoudelij ke gronden moeten worden verboden. Minister De Ruiter van justi tie heeft onlangs een wets ontwerp bij de Tweede Ka mer ingedient, waardoor het gemakkelijker wordt partij en als de Centrumpartij en de Volksunie verboden te verklaren. Wanneer dit ont werp tot wet verheven wordt kan de rechter, op vordering van de officier van justitie, een partij ver boden verklaren en ontbin den waarna de centrale stembureau's en de Kies raad registratie van die par tij voor de verkiezingen kunnen weigeren. In het navolgende zal ik aan geven waarom ik een tegen stander ben van het verbie den van politieke partijen; daarbij benadruk ik wel, dat ik de racistische opvattin gen, zoals die in Volksunie en Centrumpartij leven, ver afschuw. Niet effectief Alvorens tot uitsluiting of verbod van een partij over te gaan moet men zich afvragen wat men daar mee wil bereiken. Zij die de Cen trumpartij en de Volksunie wil len verbieden gaan er kennelijk van uit dat daarmee racisme en fascisme kunnen worden be perkt of zelfs uitgebannen. Dat lijkt me een illusie: genoemde partijen zullen hun activiteiten ongetwijfeld ondergronds voort zetten, zoals zovele verboden groeperingen dat in het verleden hebben gedaan. Toen de christenen aan het begin van onze jaartelling door de Ro meinse autoriteiten werden ver volgd, trokken zij zich terug in de catacomben, zetten hun ere dienst daar voort en trachtten an deren voor hun ideeën te win- Schadelijk Is het partijverbod als middel niet effectief, schadelijk is het mijns inziens zeker. Een democratie kan alleen floreren, sprake is van een verscheiden heid aan opvattingen en een uit wisseling van meningen, wan neer de burgers kritiek kunnen uitoefenen op machthebbers en kunnen meespreken over hoe de samenleving bestuurd moet wor den. Daarom zijn de vrijheid van meningsuiting en de vereni gingsvrijheid als grondrechten in onze rechtsorde verankerd. Op twee manieren kan een party- verbod schade toebrengen aan de democratie. In de eerste plaats zal de gedachte "vandaag zij, morgen wij" partijen ervan weerhouden om controversiële standpunten in te nemen, waar door de discussie verschraalt. Daarnaast zullen verboden par tijen sneller hun toevlucht ne men tot spectaculaire acties, zo als bomaanslagen, om die aan dacht te krijgen, die hen bij be langrijke politieke gebeurtenis sen, zoals verkiezingen, wordt onthouden. Discussie Dat betekent niet, dat de leden van de Centrumpartij en de Volksu nie zomaar alles zouden mogen. Wanneer zij zich schuldig maken aan een strafbaar feit, zoals op ruiing, bedreiging, of valsheid in geschrifte kunnen zij door de of ficier van justitie worden ver volgd. Kortgeleden is de voorzit ter van de Nederlandse Volksu nie, afdeling Rotterdam, nog op de vingers getikt, omdat hij een aantal handtekeningen zou heb ben vervalst. Het verbieden of uitsluiten van partijen is niet het juiste middel, om weerzinwekkende uitingen van fascisme en rascisme uit te bannen. Met Jurjen Jacobs (zie deze krant van 19 augustus) ben ik van mening, dat discussie en overtuiging daar toe meer aange wezen zijn. Een voorbeeld moge dit verduidelijken. Ingevolge de kieswet dienen kan didatenlijsten voor Tweede-Ka merverkiezingen in een kiesdis trict door ten minste 25 kiezers te zijn ondertekend. Toen de Ne derlandse Volksunie en de Cen trumpartij hun kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkie zingen van 1981 bij het Leidse hoofdstembureau hadden inge leverd, bezocht het Leids CPN- raadslid Jan Brands degenen die ondertekend hadden en ging met hen een discussie aan. Velen wa ren er daarna van overtuigd dat zij ten onrechte hun handteke ning hadden gezet. Een goed ar gument tegen partijverboden, lijkt me. (Tom Zwart is als wetenschappe lijk medewerker verbonden aan de vakgroep Staatsrecht van de Leidse Universiteit en is be stuurslid van het Nederlands Juristen Comité voor de Men senrechten). voorbereidingen voorde Kamerverkie zingen van 8 september gaan door. De stemhokjes en -bussen, zoals op de foto ergens in een Amsterdams pakhuis opgeslagen, worden weer te voorschijn ge haald. Verleden week verscheen van de hand van Juijen Jacobs, actief lid van de groepering "Mensen en mensen", een ar tikel gewijd aan het begrip vrijheid. Het zou eigenlijk niet nodig be horen te zijn in te gaan op dit betoog vol misleidende uit spraken. Het is nogal goed koop om met een verwijzing naar Hitier een betoog op te zetten dat de lezer zou moe ten beïnvloeden afstand te nemen van de uitgangspun ten van de Centrumpartij, en zelfs er op aan te dringen dat de Centrumpartij de mond moet worden gesnoerd. Wat zou de heer Jacobs ervan zeggen als we zijn groepering ook het zwijgen zouden op leggen. Jacobs stond bij de gemeenteraadsverkiezingen op de 4e plaats van de kandi datenlijst van de CPN. Hij is een actief lid van deze com munistische organisatie. Het is opvallend hoeveel mensen met communistische sympa thieën deel uitmaken van zich anti-fascistisch noemen de comité's. We zouden zelfs van mantelorganisaties van de CPN kunnen spreken. Middels deze organisaties tracht de CPN andersden kenden het zwijgen op te leg gen, allereerst langs juridi sche weg, veelal gevolgd door maatregelen die zonder meer aangemerkt kunnen worden als opruiend, agres sief en intimiderend. Het is een bekend verschijnsel dat het communisme geen enke le andere overtuiging naast zich duldt. Fascisme komt volgt onderdrukking en veryolging van andersden kenden. Dit nu is een wezen strek van fascisme, of het nu zwart is of rood. Onverdraag zaamheid en geweld tegen anderen als middel om doel einden te bereiken. Bij het communisme vinden we in dit opzicht een lange fascistische traditie. Onder Stalin vonden massale depor taties plaats. We herinneren bijvoorbeeld aan de periode 1936-1938 waar onder het stalinistische bewind meer dan 20 miljoen burgers op soms meer dan gruwelijke wijze om het leven zijn ge bracht, hele volkeren die on willig waren, werden uitge dund. Tot op heden deinst het com munisme hiervoor niet terug: denk maar aan Afghanistan en Cambodja. Maar ook in Nederland blijkt de CPN niet terug te deinzen voor intimi datie, laster en geweld als we kijken naar de handelwijze van deze zgn. "anti-fascisti sche" communisten. Zij pleiten openlijk voor een verbod van partijen en voor schending van de mensen rechten. Leden en sympathi santen van de Centrumpartij kunnen dit bevestigen: een aantal van hen zijn bedreigd, hun huizen belaagd, vergade ringen zijn verstoord, zelfs zaalverhuurders zijn be dreigd en ondertekenaars van lijsten zijn op meer dan ergerlijke wijze geïntimi deerd. Lastercampagne Er wordt een voortdurende las tercampagne gevoerd door diverse media, "Rufmord" heette dat in Duitsland. De CPN en ook andere groepe ringen als de PSP staan er om bekend openlijk vrijwel alle gewelddaden van "linkse" aktiegroepen te ver- goeilijken of zelfs te verheer lijken. Niet voor niets zijn veel mensen binnen de PvdA ook nu nog niet bereid samen te werken met communisten. Men vindt de CPN geen de mocratische partij, ze heeft nog steeds niet afgerekend met het stalinisme. Marcus Bakker heeft na de oor log meegewerkt aan het rap port "De CPN in de oorlog", ook wel het "Het Rode Boek je" genoemd. Dit rapport vol laster en geschiedvervalsing diende om vooraanstaande andere communisten uit de weg te ruimen. Hij heeft zich nog nooit van de inhoud van dit rapport gedistantieerd. Terecht noemt Vredeling dan ook de huidige CPN onder "feministe" Ina Brouwer "een wolf in schaapskleren", en een doodsvijand van het democratisch socialisme. Wij willen hier niet pleiten voor een verbod van de CPN, maar wij willen wel waar schuwen tegen de "voorlich ting" middels "anti-fascisti sche" comité's zoals van Jur jen Jacobs die met fascisti sche taktiek van "Rufmord" anderen willen uitschakelen. Nederlanders De Centrumpartij komt op voor de verdediging van de rechten, vrijheden en belan gen van Nederlanders in hun eigen land. Zij stelt: Neder land is er in de allereerste plaats voor de Nederlanders. Omdat de Centrumpartij meent dat deze zaken door opeenvolgende regeringen en dus door de grote politie ke partijen verkwanseld en ondergraven zijn neemt zij politiek stelling tegen die partijen op tal van terreinen. De milieuverontreiniging, de aardgasuitverkoop aan het buitenland en landschaps- verwoesting t.b.v. korte-ter- mijnwinsten van grootindus trie, het niet raadplegen van de eigen bevolking over be langrijke vraagstukken door volksstemmingen, het aan vankelijk onbeperkt door het grootkapitaal laten ronselen van arbeidskrachten in het buitenland, het afwentelen van de problemen van de massale volksverhuizingen op de gewone mensen, de uit holling van het Nederlander schap, de kritiekloze ontwik kelingshulp, de afwikkeling van de neokoloniale erfenis door massale immigratie van (voormalige) rijksgenoten, de ondoordachte gezinshereni ging van gastarbeiders, de vorming van ethnische min derheden, de gelegenheidsge- ving tot grenzeloos oneigen lijk gebruik van sociale voor zieningen, de toegeeflijkheid tegen geweld en drugsmis daad, de kaalslag in de grote steden, de geringe eerbied voor oud cultuurbezit, de mo notonie der buitenwijken, de nog steeds bestaande wo ningnood, de bevolkingspoli tiek gericht op achteruitgang van de Nederlandse bevol king ten gunste van anderen, het omgekeerde kolonialis me, waarbij Nederlanders hebben plaats te maken of uit te wijken middels emigratie. De Centrumpartij tekent verzet aan tegen deze politiek van veronachtzaming en verraad van de belangen van de eigen bevolking. Zij stelt als enige Nederlands gezinde politieke groepering dit wanbeleid aan de kaak en noemt daarbij de dingen bij hun naam. Veel mensen durven niet eens meer te zeggen wat zij den ken, zover zijn we al geko men in ons land! Democratie Als er sprake is van een aanslag op de democratie, dan komt deze niet van de kant van de Centrumpartij. Een recht staat kan alleen in stand blij ven met behulp van wetten en regels maar dit wil niet zeggen dat wetten en regels niet gewijzigd kunnen wor den. Bij elke wijziging wor den de belangen van de een of andere groep in zekere ma te geschaad. Wij, Centrumde mocraten. zijn er niet op uit de grondrechten van anderen ongedaan te maken; wij wil len echter wél Nederland voor de Nederlanders behou den zodat Nederland een leefbaar land voor toekomsti ge generaties blijft. Wij zijn niet bezeten van ras senhaat of gewelddadig op treden; integendeel, wij wil len uitbarstingen van die aard voorkomen door de heil loze ontwikkelingen van de laatste 20 jaar om te buigen. Dat communisten en ande ren ons dit willen beletten is hun goed recht, maar dan niet met antidemocratische middelen maar door discus sie! Die discussie willen wij best aangaan als ons tenmin ste die kans wordt geboden Tot slot nog een paar opmer kingen over de kritiek in het stuk van de heer Jacobs Met Hitier hebben wij mets te ma ken. Valse voorwendsels zijn door ons nooit gebruikt. Als we ooit onvolledige informa tie verschaft hebben, is dat ons niet te verwijten Welke ondertekenaar van enige lyst van een politieke partij kent het volledige programma van die partij!! De valsheid in geschrifte van de NVU in Rotterdam is juist door aangifte van 3 leden van de Centrumpartij aan het licht gebracht Dat wij met de NVU in Rotter dam zouden hebben samen gewerkt. zoals de heer Jacobs suggereert, is lachwekkende Jurjen Jacobs zou er goed aan doen zich voortaan beter te informeren voordat hy zijn pen ter hand neemt Juist "om der vrijheid wille" zyn wij lid van de Centrumpartij. Door bedreiging zoals een wilde achtervolging door zgn. antifascisten die een van ondergetekenden onderging, door terreur van wie dan ook. laten we ons onze democrati sche vrijheden niet ontne- M. Giesen, G. Stevens, namens het bestuur van de Centrumpartij kring Leiden Postbus 260, Leiderdorp CDA-lid drs. Rinse Zijlstra, voor malig vice-voorzitter van de ARP en het CDA, maakte zich vorige week op deze pagina druk over de ruzies binnen het CDA. Wat moet de gewone CDA- kiezer daar nu van denken? zo vroeg hij zich af. Als één van de hoofdrolspelers bij de ruzie rondom de dissidenten in het CDA wees hij de vroegere frac tieleider mr. W. Aantjes aan. Die reageert nu met het verweer dat hij in elk geval niet is be gonnen met de ruzies. Enkele dagen geleden luchtte drs. Rinse Zijlstra op deze plaats zijn gemoed over voor de partij schadelijke „ruzies" binnen het CDA. De fout die Zijlstra daarbij mijns inziens maakt is, dat hij niet degene die in eerste in stantie een foute stelling po neert, maar degene die deze beargumenteert bestrijdt, als ruziemaker aanmerkt. Dit is toch echt te simpel. Als bij voorbeeld Van Agt namens het CDA ten aanzien van de plaatsing van kruisraketten eisen stelt die niet aan het CDA-program ontleend zijn, en andere kandidaten als De Boer, Dijkman, Van Houwe- lingen, Scholten, Beinema, Faber, De Kwaadsteniet, Bui- kema enzovoort daarvan af stand nemen. Wie heeft dan de discussie ontketend? Als het ene partijlid -professor Diepenhorst - een door Van Agt aan het lijsttrekkerschap verbonden voorbehoud als gunstig voor de politiek prijst en een ander partijlid - Aan tjes - daarop reageert omdat hij het juist schadelijk voor de politiek acht, wie heeft de discussie dan losgemaakt? Omdat Zijlstra vanwege die laatste discussie (in de Volks krant) niet Diepenhorst maar mij kapittelt zonder de in houd van de discussie weer te geven, geef ik graag gevolg aan het verzoek van de redac tie mijn opvattingen terzake nader uiteen te zetten. Voorwaarde Van Agt heeft aan de aanvaar ding van het lijsttrekker schap de (door het CDA aan vaarde) voorwaarde verbon den dat hij, als hij geen minis- ter(-president) wordt, geen zitting in de Kamer behoeft te (blijven) nemen en, als hij wèl minister(-president) wordt, het recht heeft op een door hem te bepalen moment tussentijds af te treden. Als professor Diepenhorst dit niet in Van Agt geprezen had, zou ik ook geen behoefte hebben gehad hem tegen te spreken. Waarom vind ik dit niet goed voor de politiek? Naar mijn mening moet een po liticus de parlementaire de mocratie zozeer met hart en ziel zijn toegedaan, dat hij geen politieke eer hoger acht dan door het volk tot zijn ver tegenwoordiger te worden verkozen. Het ambt van volksvertegenwoordiger na te streven maar het alleen te willen bekleden als het tot het ministerschap leidt, kan ik met de beste wil niet bevorderlijk voor het aanzien van de politiek noemen. Machtspositie De persoonlijke redenen, die Van Agt voor zyn voorbe houd heeft aangevoerd, tast ik niet aan, maar zij nemen het politiek gewicht ervan niet weg. Een gevolg is bij voorbeeld dat het tot een niet geringe versterking van de machtspositie van Van Agt leidt. Dit bleek al op de partij raad, waar ieder verzet tegen het lijsttrekkerschap van Van Agt zo grof werd gesmoord, dat de partyleiding zelf zal moeten beseffen dat zij zich voorlopig beter wat terug houdend kan uitlaten over de wijze waarop meerderheid en minderheid binnen het CDA met elkaar behoren om te gaan. Verder zal bij de formatie het voorbehoud voortdurend als een onuitgesproken dreiging boven de fractiebesprekin gen hangen. Een gevolg is ook dat de discussie, de strijd (en het gedrang) over de op volging in de komende tijd een onevenredige last op het doen en laten van het CDA zal leggen. Overigens is dit nogal overbodig, want het voorbehoud houdt ook in, dat Van Agt pas behoeft te vertrekken als de opvolging tot zijn genoegen is geregeld. Ik denk dat ik vrij nauwkeu rig kan voorspellen hoe het scenario daarvoor er uitziet Verzet De beschouwing van Rinse Zijlstra geeft mij tot nog twee opmerkingen aanleiding, zij het vanwege de beschikbare ruimte helaas slechts kort. De top van het CDA stelt het voor alsof het mislukken van de onderhandelingen in Ge- néve het CDA zou verplich ten steun te geven aan een besluit tol plaatsing van de kruisraketten. Dit is niet in overeenstemming met het CDA-program. waarvan ik een der opstellers ben. Zowel het program van uitgangs punten als het verkiezings program van het CDA ademt een geest van verzet tegen ie dere uitbreiding van de nu cleaire bewapening. En dan zwijg ik nog over de uitlatin gen van Bukman en Van Agt op de partijraad van 21 no vember 1981, de dag van de demonstratie in Amsterdam. Ook na een eventueel misluk ken van de onderhandelin gen (slechts een der vele cri teria uit het CDA program) zal een plaatsingsbesluit aan de volledige letter en geest van beide programma's moe ten worden getoetst De be wyslast is voor de voorstan ders van plaatsing alsdan heel wat groter dan voor de tegenstanders. Eer Met Zijlstra heb ik grote zorgen over ons beider CDA, dat mij niet minder ter harte gaat dan hem en hem niet minder dan mij. Maar ik denk dat de aard van onze bezorgdheid ver schilt. Zijn bezorgdheid geldt het electorale effect, de mijne het CDA zelf Een politieke party moet het gWQ schande, maar eerder een eer achten, als de discussies daarover niet worden verdrongen of binnenskamers gehouden maar in het publiek plaats vinden. Ontdaan van alle irritaties, ver dachtmakingen. ydelheden en geldingsdrang gaat het by de discussies, zoals die in de afgelopen weken in het CDA zijn gevoerd, in wezen over de vraag, of voor de toelaat baarheid van iemands opvat tingen uiteindelijk het pro gram van dc party beslissend zal zyn dan wel de voorkeur van de meerderheid in de party en in de fractie VOOT een principiële party is het van beslissende betekenis dat zy consequent voor het eerste kiest en het eerste ver dedigt Zijlstra ziet als een der mogely- ke oplossingen van de dour hem gesignaleerde narigheid, dat „het formaat van de geko- zenen moet toenemen" Ik moet bekennen dat ik sinds enkele jaren dit gevoel soms ook niet geheel van mij kan afzetten Maar als ik de CDA lyst naga, vind ik er zonder moeite een, die in de geest van dit artikel myn stem (en de uwe) verdient en nodig heeft en die stem (en naar ik hoop ook de uwe) ook krijgt Meningen op deze pagina zijn voor re kening van de au teurs

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11