Felle strijd in Libanon c contactlenzen, da's pas fijn Dagen van Iers kabinet geteld Verdwijning in El Salvador van der 3 Nieuwe Libanese president wil snel vrede met Israël WIEL Zoon Charles Britser dan pa Conferentie over plaatsnamen Isabel Peron verliest burgerrechten Israëli's slaags met Syrische troepen Noord-India: ontslag voor politiemannen bflHMMlS0 -jdÉ. Zes vakbondsleden en Hondurees Door blunders Haughey WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 LONDEN (DPA) - De jongste telg van het Britse vorstenhuis prins William, heeft aanzienlijk meer Brits bloed in de aderen dan zijn vader kroonprins Charles. Dit staat in een kort geleden gepubliceerd boek van twee journalisten die zich verdiept heb ben in de stambomen van prins Charles en prinses Diana van Wales. Patrick Montague-Smith en Charles Kidd constateren, dat prins William voor 57,6 procent Brits en voor nog maar 28 f procent Duits bloed heeft. Vader Charles, die bovenaan staat op de lijst van troonopvolgers, heeft maar voor 24,7 procent Brits bloed. Zijn afstamming is voornamelijk Duits, terwijl er in zijn aderen ook Deens, Pools, Russisch en Amerikaans bloed stroomt. Dat William veel "Britser" is dan zijn vader heeft de boreling uit sluitend aan zijn moeder te danken: prinses Diana is voor 90,6 procent Brits. De Britse koninklijke familie, die haar naam in de Eerste Wereldoorlog van Saksen-Coburg liet veranderen in Windsor, heeft er vanwege de twee oorlogen in deze eeuw met de Duitsers steeds voor gewaakt al te veel aandacht te besteden aan haar Duitse afkomst. Buitenland GENEVE (Reuter) - In Genève zijn gisteren ongeveer 200 kaar tenmakers en taalkundigen bij eengekomen om te spreken over een uniforme schrijfwijze van plaatsnamen. Zij hopen het op deze vierde conferentie inzake standaardisatie van geografische namen onder auspiciën van de Verenigde Naties eens te worden over een internationaal systeem om het Russische alfabet in La tijnse letters weer te geven, zo verklaarden functionarissen. Resten gevonden van poolbeer OSLO (UPI) In de buurt van Stavanger, in het zuidwesten van Noorwegen, zijn de res ten gevonden van een pool beer die tussen de 10.000 en 13.000 jaar oud zijn. Dit heeft een archeologe in Oslo mee gedeeld. Een man die aan het graven was voor de funderingen van een huis, vond beenderen van twee poten, romp, kaak, staart en ribben. De archeolo ge, Hanne Thomsen, sprak van een "sensationele vondst". Een andere expert, prof. Björn Curten, zei dat het vinden van zelfs kleine prehistori sche resten van poolberen ui terst zelden voorkomt. BUENOS AIRES (ATP) - Het Ar gentijnse hooggerechtshof heeft oud-president Isabel Peron voor altijd de burgerrechten ontno men en haar een verbod opge legd op elke politieke activiteit. Het hof bekrachtigde hiermee een vonnis waartegen de verdedigers van Isabel Peron in beroep wa ren gegaan. Isabel Peron, die in 1976 door de militairen is afgezet, woont in Madrid. BEIROET/JERUZALEM (DPA/Reuter/UPI) Tijdens de vierde dag van de terugtrekking van de guerrillastrijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO uit West- Beiroet is het gisteren oostelijk van de Libanese hoofd stad tot felle gevechten gekomen. Dit heeft de officiële zender radio Libanon gemeld. Israël is begonnen het aantal troepen rond Beiroet te verminderen. De gevechten braken uit op onge veer 20 km. oostelijk van Beiroet bij Bhamdoun, op de weg naar de Syrische hoofdstad Damas cus. De artillerieduels en be schietingen met machinegewe ren werden volgens radio Liba non geleverd tussen Israëlische en Syrische troepen. Maar ande re Libanese zenders spraken van zware gevechten tussen de mili ties van de leider van de geza menlijke christelijke "Libanese krachten", de nieuwe Libanese president Gemayel, en Syrische troepen. Een Israëlische leger- woordvoerder sprak gisteren te gen dat het leger van Israël bij gevechten was betrokken en zei geen gegevens te hebben over vijandelijkheden. Bekaa-vallei Verder naar het oosten stijgt de spanning in de Bekaa-vallei, waar Israël Palestynen ervan be schuldigde zijn troepen aan te vallen vanuit Syrische stellin gen. In de haven van Beiroet verzamel den zich gisteren honderden be wapende Palestijnse guerrilla strijders, onder wie geünifor meerde vrouwen en jeugdigen. Aan boord van het Cyprische schip "Sol Express" verlieten NIEUW DELHI JAFP) - In de Noordindiase staat Haryana zijn gisteren 259 politiemannen door de regering van deze deelstaat ontslagen. De regering beschuldigde de poli tiemannen van het niet gehoor geven aan opdrachten en van het zaaien van onrust. De ontslagen volgen enkele dagen na de muiterij van de politie in Bombay in het westen van het land die leidde tot het zenden van militairen om de orde te her stellen. In Bombay waar de ongeregeldhe den aan vijf mensen het leven kostten, zijn 44 politiemannen ontslagen. Zij maakten deel uit van een groep van 63 politieman nen die maandag door een recht bank op vrije voeten waren ge steld, omdat hun officieel niets ten laste was gelegd. Hun arres tatie was aanleiding tot de poli- tiestaking in Bombay, welke weer tot de rellen leidde. 500 van hen de haven. Het is niet bekend waarom het schip niet de oorspronkelijk beoogde 1.300 guerrilleros vervoerde. Sinds het begin van de aftocht van de PLO-strijders, zaterdag, zijn volgens Israëlische cijfers 2.379 guerrillastrijders van verscheide ne PLO-organisaties uit Beiroet vertrokken. Gisteren begon Is raël krachtens het akkoord met het vrijlaten van honderden Pa- lestijnen die in Zuid-Libanon ge vangen zaten in het kamp Ansar. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem gaat het om PLO-leden die geen "misdaden" hebben begaan. Hij zei dat ze naar hun gezinnen in Libanon mogen terugkeren. In Israëlische politieke kringen werden gisteren verwijten geuit over de controle-methoden van Libanese en Franse soldaten die toezicht houden op de aankomst van de PLO-strijders en hun ver trek uit de haven van Beiroet. "Wij hebben het idee dat niet alle terroristen die het land moeten verlaten, werkelijk de haven be reiken", zo werd vernomen. Terugtrekking Israël is begonnen een deel van zijn troepen rond -West-Beiroet terug te trekken. Eind september reizen 130 kinde ren van Palestijnen uit Beiroet naar Frankrijk. Daar zullen ze in vakantiekampen op adem kun nen komen. Cuba ontvangt 500 Palestijnse wezen, die kunnen studeren aan een school die "de slag om Beiroet" is gedoopt. De Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, heeft gisteren verklaard dat hij niets meer te maken wil hebben met het Israël dat op 6 juni de invasie in Libanon be gon. In het Westduitse weekblad "Der Stern" schreef Kreisky dat hij niet meer zal deelnemen aan nieuwe initiatieven gericht op het bereiken van een vredesrege ling omdat hij partizaan is ge worden ten gunste van wat hij noemde de vervolgden (Palestij nen). De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, heeft de Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, uitgeno digd voor besprekingen in Was hington. Vandaag reist Sharon voor een prive-bezoek als gast van joodse gemeenten in New York naar de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering wil "uit eerste hand" horen van de jongste ontwikkelingen in de Li- banon-crisis en van Israêls ideeën. m Het zwembad van hotel Salva bij Tunesië is al schoongemaakt. Hier zullen de belangrijke PLO-leiders, onder wie Jasser Arafat, logeren. De onderste foto toont het kamp waar de overige 1100 PLO-strijders worden gehuis- BEIRÖET (DPA/UPI) - De nieu- we Libanese president, Ge mayel, heeft tijdens de Israëli sche invasie in Libanon in Tel Aviv en Libanon besprekingen gevoerd met de Israëlische mi nister van defensie, Ariel Sha ron. Volgens het Israëlische blad Maar- iv heeft Gemayel tijdens een ont moeting met "een Israëlische persoonlijkheid" beloofd binnen zes zeven maanden een vredes verdrag te sluiten met Israël. Hij zou verklaard hebben: "jaag mij niet op. Ik moet eerst de eenwor ding in Libanon doorvoeren". Israël heeft niet het plan gehad westelijk Beiroet binnen te trek ken. Dit heeft de Israëlische pre mier, Menachem Begin, gisteren verklaard voor een parlements commissie in Jeruzalem. "We konden dat niet zeggen omdat anders de terroristen niet waren vertrokken", zei Begin. Hij ver klaarde dat Israël "noch tegen Syrië noch tegen Jordanië wil vechten. Zouden we aangevallen worden, dan zullen we als reactie ook aanvallen", zo waarschuwde Begin. De regering van West-Duitsland heeft gisteren gezwegen over de verkiezing van de nieuwe Liba nese president. Bonn zag - net als vele westerse regeringen, behal ve de Amerikaanse - af van een felicitatie omdat het nieuwe Li banese staatshoofd door veel Li banese moslims niet wordt er kend. De Westduitse oppositie leider, Helmut Kohl, zond wel een gelukstelegram. SAN SALVADOR (AFP/UPI) - Zes Salvadoriaanse vakbondsle den en een Hondurese studen tenleider zijn sinds 11 augustus verdwenen, zo heeft de Latijnsa- merikaanse associatie voor de mensenrechten (Aldhu) gisteren bekendgemaakt. De leden van de nationale vakbond voor industrie en transport ver dwenen, nadat de fiscale politie zonder gerechtelijk bevel op 11 augustus het vakbondsgebouw had doorzocht. De Hondurese ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 studentenleider, Becerra Lanza, secretaris-generaal van de stu dentenfederatie in zijn land, is door de politie gearresteerd, al dus de Aldhu. De commissie voor de rechten in El Salvador maakte gisteren de arrestatie bekend van commissielid, Fernanda Perdo mo. Zij werd vrijdag gearres teerd toen zij onderhandelde met een vertegenwoordiger van de Salvadoriaanse verzetsbeweging FDR over de vrijlating door de guerrillabeweging van gevangen soldaten en in het bijzonder van de onderminister van defensie, kolonel Adolfo Castillo. De FDR- vertegenwoordiger, Paul Villata, werd eveneens gearresteerd. Fernanda Perdomo wilde ook pei len hoe het FDR denkt over vrij lating van politieke gevangenen. De Salvadoriaanse mensenrech tencommissie wilde deze zaken ook voorleggen aan de regering, maar door de arrestatie van het commissielid zijn de onderhan delingen geblokkeerd. De rege ring van El Salvador heeft zich steeds verzet tegen elke discus sie over vrijlating van soldaten door de guerrillabeweging. De anti-guerrillacampagne in de oostelijke provincie San Vicente, die een week geleden begon, heeft aan 150 guerrillastrijders het leven gekost, aldus een be kendmaking. Talrijke guerrilla strijders zouden zijn gewond. Het leger zou tien man hebben verloren. Een regeringswoord voerder noemde de operatie een "klinkend succes". De Amerikaanse ambassadeur, Deane Hinton, heeft in een vraaggesprek met UPI gepleit voor verhoging van de Ameri kaanse hulp aan El Salvador. Volgens Hinton is de 355 miljoen dollar voor dit jaar "nauwelijks genoeg" om het land boven wa ter te houden. De economische malaise is het grootste probleem, aldus de ambassadeur. Om het lot van de huidige regering te verzekeren moet volgens Hin ton de militaire en economische hulp omhoog. Gemayel: vrede met Israël. LONDEN - De dagen van hel Ierse kabinet onder leiding van Charles Haughey lijken geteld. Algemeen wordt in Dublin verwacht dat de rege ring nog dit najaar zal vallen, en dat de Ieren dan voor dc derde keer binnen anderhalf jaar naar de stembus zullen moeten. Kleine samenvatting van het voorafgaande: juli vorig jaar verloor de toenmalige pre mier Haughey, leider van Ier- lands oudste en grootste poli tieke partij de Fianna Fail, de algemene verkiezingen. Hij werd opgevolgd door Garret FitzGerald. FitzGeralds coalitiekabinet, sa mengesteld uit leden van hun eigen partij, de Fine Gael, en de Labourpartij, was geen lang leven beschoren. Eind januari van dit jaar werd zijn bezuinigingspakket in het Ierse parlement, de Dail, weggestemd. De verkiezingen van enkele weken geleden daarna brach ten andermaal Haughey aan de macht, zij het met een minderheidskabinet Hij was - en is - van de steun van een aantal onafhankelijke parle mentsleden afhankelijk, een steun die hij in een aantal ge vallen domweg heeft ge kocht. Zo bond Haughey het onafhankelijke parlements lid Tony Gregory uit Dublin aan zich doordat hij beloofde in zijn district voor een be drag van 600 miljoen gulden te zullen besteden aan hui zen, banen en andere wense lijkheden. Eigenlijk kan zo'n handeltje na tuurlijk helemaal niet, maar in de Ierse politiek is veel mogelijk. Als het verkie zingstijd is, wordt er fiks met beloften gestrooid, waarbij dan later wel eens wordt ge keken waar het geld eigenlijk vandaan moet komen. Trucs De Ier (als we ons eens aan een generalisatie schuldig mogen maken) vindt zoiets wel gei nig. Het spreekt hem wel aan als zijn premier met een paar slimme trucs de zaken naar zijn hand weet te zetten, en wat dat betreft heeft de huidi ge minister-president de re putatie hoog te houden. Niettemin heeft Haughey de af gelopen maanden een aantal forse misslagen op zijn naam gebracht. Daar was allereerst zijn houding tijdens de Fak- land-crisis. Hij verklaarde zijn land onpartijdig en het tot grote woede van de Brit ten weten zich niet langer aan het EG-handelsembargo te gen Argentinië te zullen hou den. Dat was mooi voor het thuis front, met name voor het pri mitievere soort Ieren dat een historische weerzin tegen En geland koestert, maar econo misch gesproken niet erg bij dehand. Bij tienduizenden zegden patriottische Britten hun vakantie in Ierland af, en Ierse produkten werden in tal van Engelse bedrijven en winkels geweerd. En dat bij een economie die geteisterd wordt door een inflatie van 18 procent (twee keer zo hoog als in Engeland), een werk loosheid van 12 procent en een buitenlandse schuld die, per hoofd van de bevolking gemeten, de hoogste is van alle beschaafde landen, hoger zelfs dan in Mexico en Polen. Daar was verder de onwaar schijnlijke gang van zaken rond de arrestatie van de van twee moorden verdachte man, die werd aangehouden in het huis van de procureur- generaal. de hoogste Ierse justitiële autoriteit die als zo danig zitting heeft in het ka binet. Deze procureur-gene raal, de 55-jarige Patrick Con nolly, was op vakantie ge gaan, een dag nadat de arres tatie in zijn aanwezigheid had plaatsgevonden, naar men moet aannemen zulks met goedvinden van Haughey. Schandaal Dat was natuurlijk een blunder van de eerste orde. Want toen de arrestatie, dank zij vooral de Britse pers. tot een schan daal was uitgegroeid, was Haughey gedwongen zyn procureur-generaal en oud- vnend Connolly alsnog terug te roepen en te ontslaan. Wat nu precies de relatie was tussen de procureur-generaal en de moordenaar, dat is nog steeds niet duidelijk. Er zijn hardnekkige geruchten dat dit onwaarschijnlijke duo nog een tweede huis deelde. Haughey heeft ook de afgelo pen dagen niet erg zijn best gedaan opheldering te geven. Hij sprak slechts van een „onwaarschijnlijke samen loop van omstandigheden". Wat inmiddels het schandaal zeker heeft veroorzaakt, is een diepe deuk in het image van Haughey als sluwe vos en politiek dier. Hij heeft bovendien de reputa tie van zijn land in het buiten land weinig goed gedaan. En bij „buitenland" mag dan in de eerste plaats aan Engeland worden gedacht, waar men tuk is op verhalen die de ver onderstelde domheid van de bewoners aan gene zijde van de Ierse Zee bewijzen Dit alles zal Haughey vermoe delijk, in het licht van de nog veel ernstiger problemen van economische aard waarvoor hij staat, worst zijn. Hem wacht de komende weken een strijd met de bonden en met het parlement, die hij wel moet verliezen. Wat heeft hij namelijk gedaan? Geconfronteerd met de som bere economische realiteit (de banken willen Ierland geen geld meer lenen omdat Charles Haughey het land vrijwel failliet is) heeft hij al zyn ambtenaren op de nullijn gezet Geen sa larisverhogingen meer dus, en bovendien liet Haughey weten dat een al overeenge komen salarisverhoging van 5 procent niet zou doorgaan. Staking De maatregelen werden zonder enig overleg met vakbonden of parlement op een zonnige vakantiedag afgekondigd. Het land stond direct op zijn achterste benen en de bon den kondigden een algemene staking af. die zal beginnen als Haugheys voorstellen door het parlement zouden komen Maar het laatste zal niet gebeuren, want bijna alle onafhankelijke parlementsle den van wiens steun de rege ring afhankelijk is, hebben al laten weten de voorgestelde bezuinigingen onaanvaard baar te achten. Als de Dail op zijn eerste verga dering na het zomerreces over de bezuinigingsplannen gaat stemmen, dan zal dat dus overmüdeÜjk tot een ne derlaag voor dc regering moeten leiden. Er zal dan op nieuw gestemd moeten wor den, en een voorspelling is nu al te maken: het opkomstper centage zal wederom lager worden dan de keer daar-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9