Onderwijsmarkt bij stadhuis I i* Oil 7 A na All/. A.r AC AUfa. STADHUlSPLEitf ONRlïRYVYS MARKT til IVOOR \«LWA£«.eMEM Bouwschandaal: onderste steen nog niet boven Dames, nog 22 nachtjes sap en. flCHTERGROHD Breehuys opent nieuwe seizoen Provincie zoekt bedrijfsterrein "LES" presenteert mogelijkheden voor volwassenen Pleidooi PSP: maak kinderopvang voor ambtenaren mogelijk WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Victoria, Regia bloeit weer LEIDEN - Voor de tweede en laatste maal dit jaar is de Vic toria Regia vanavond in de Hortus Botanicus (Rapen burg) te bezichtigen. De Vi- cotria Regia is een tropiche waterlelie uit het Amazone gebied. Deze éénjarige plant heeft ook een vaste plaats verworven in de kassen van de hortus. De plant bezit gro te ronde bladen met een op staande rand en geeft ver scheidene malen per jaar bloemen. Het is een nacht- bloeier; de bloemen gaan dus 's avonds of 's nachts open. Vanavond is het weer zover. Belangstellenden kunnen tussen negen uur en half ell in de hortus terecht. Leiden LEIDEN - Het Breehuys opent za terdag weer zijn deuren voor scholieren en andere jongeren tot ongeveer twintig jaar. In ver band met het slinkend aantal scholen in de buurt zijn de ope ningsuren van het Breehuys enigszins gewijzigd. Zo is de overblijfmogelijkheid tussen twaalf en een uur vervallen en opent het jongerencentrum 's middags pas om drie uur. Dp maandag, dinsdag en vrijdag is het Breehuys 's middags tot vijf uur geopend voor speciaal de scholieren van het lager beroeps onderwijs. Er worden dan activi teiten georganiseerd als disco, dammen, tafeltennissen, klaver jassen of video-kijken. Op de dinsdagavonden heeft deze groep een sportzaaltje ter be schikking voor allerlei sporten. Zo ligt het in de bedoeling aan een voetbalcompetitie mee te doen. Ongeveer in oktober ver wacht het Breehuys ook de zon dagmiddagen open te gaan. Het is de bedoeling dan eens per maand een band te laten optre den of een film te draaien. Voor scholieren van het voortgezet onderwijs is het Breehuys op de woensdagmiddagen van drie tot vijf uur geopend. Ook dan staan activiteiten als tafeltennissen en disco op het programma. Boven dien houdt deze groep scholieren af en toe een informatiemiddag; in het afgelopen jaar kwamen bijvoorbeeld onderwerpen als 'de gemeenteraad' en 'drugs' aan de orde. Zaterdagavond is het Breehuys van half negen tot een uur open voor een 'swingavond' waar vooral "niet-commerciéle en op scholieren gerichte mu ziek" wordt gedraaid. Wanneer er voldoende belangstel ling is zal het Breehuys ook de 'meidenavond' voortzetten en beginnen met cursussen fotogra fie en zeefdrukken. Deze cursus sen zullen dan worden aangegre pen om onder meer publiciteits materiaal voor het jongerencen trum te maken. In de voormalige stafkamer is een informatiecen trum ingericht waar jongeren te recht kunnen met vragen over bijvoorbeeld werkloosheid. De staf kreeg in het kader van de verbouwing, die aan het begin van de vakantie plaatsvond, een grotere kamer ter beschikking. Tijdens de opknapbeurt van het Breehuys, verricht door de me dewerkers, kregen verschillende ruimten ook een nieuwe verflaag, werd de video-zaal met hout betimmerd en kreeg de dis co-ruimte een wandschildering van de Rolling Stones. LEIDEN - Het Leids Edu- katief Sentrum (LES) or ganiseert zaterdag van tien tot vier uur een on derwijsmarkt op het Stad huisplein in Leiden. By veertien kraampjes kan er informatie worden inge wonnen over de verschil lende vormen van onder wijs aan volwassenen. Muziek- en volksdansgroepen zijn ook vertegenwoordigd. Zij pro beren het zakelijke gedeelte bij tijd en wijle af te wisselen door iets te laten horen en zien. En als de kinderen een blok aan het been worden, kunnen ze voor een tijdje worden afgezet bij de poppenkast. (Bij slecht weer vindt dit alles plaats in de Burchtzalen). Aan de onderwijsmarkt doen er kende en bekende instellingen mee, zoals de 'Boerhaavé\ dag avondscholengemeenschap voor volwassenen, Open School, Ou ders op Herhaling, maar ook club- en buurthuizen laten zien wat bij hen de mogelijkheden zijn om weer iets te gaan leren. Jos HallegraefT, algemeen coördi nerend medewerker van 't LES, wil de volwassenen erop wijzen dat er in de loop van de tijd ge lukkig wel het één en ander is veranderd in het onderwijs voor deze groep. "Het gaat er allemaal niet meer zo schools aan toe. Veel cursussen proberen we aan te laten sluiten bij datgene wat men al weet". Naast cursussen zijn er ook de be roeps- en vakopleidingen, die met een diploma kunnen worden afgesloten. Alom bekend zijn: mavo, havo en vwo, maar ook het lager- middelbaar- en hoger be roeps onderwijs spelen de laatste tijd steeds meer in op volwasse- Met deze folder timmert het Leids Edukatief Sentrum, dat ongeveer een jaar bestaat, aan de weg. Ditmaal ter aankondiging onderwijsmarkt. Engels en rekenen. Dit kan over dag of 's avonds worden gedaan. Ook de volwassenen die vroeger nauwelijks de kans hebben ge had om naar de lagere school te gaan en daardoor maar net kun nen lezen en schrijven, hoeven niet te schromen zich voor iets op te geven. Onder leiding van deskundigen worden er in veel buurt- en clubhuizen in Leiden cursussen gegeven die hierop aansluiten. Een andere groep die dikwijls denkt dat er voor hen niets bij is omdat ze de taal niet beheersen, Vrijwilligers zijn de buitenlanders. Nelleke den Ouden houdt zich op 't LES bezig met de vorming en onder wijs van culturele minderheden: "Juist het probleem van de taal kan door een speciaal aangepas te cursus Nederlands worden op gelost. We proberen ook prakti sche zaken aan de orde te stellen nen, die verder willen studeren. De rector van 'Boerhaave', D.J. van Kooten, noemt het behalen van deelcertificaten op zijn school, een mogelijkheid voor volwasse nen, die niet al te veel tijd heb ben en toch iets, bij voorbeeld op havo-niveau willen doen. Zij kunnen één of een paar vakken volgen. "Bij voldoende examen resultaat krijg je dan een deeldi- pioma, dat geldig blijft. Op die manier kun je over een reeks van jaren toch een einddiploma be halen". Opsteken Voor de mensen die wel iets willen opsteken, maar niet direct zin hebben om hard te studeren is er de Open School en Ouders op Herhaling. Er worden daar on derwerpen behandeld die menig een bezighoudt en vakken ge leerd zoals: typen, Nederlands, zoals: hoe regel ik geldzaken, dis criminatie of waar kan ik huizen kopen of huren. Een greep uit de cursussen en op leidingen waarover zaterdag op de markt nog veel meer informa tie kan worden verkregen. Wie die dag geen gelegenheid heeft om deze onderwijsmarkt te be zoeken kan altijd terecht, aan het eind van de steeg aan de Nieuwe Rijn 20b, waar het Leids Eduka tief Sentrum is gevestigd. Naast deze informatieve taak pro beert het LES de instellingen en organisaties in Leiden, die zich met volwassenenonderwijs be zighouden te ondersteunen. Bij het LES zijn daarvoor mede werksters in dienst, die ieder op hun eigen terrein meewerken om a de een zo breed mogelijk aanbod in Leiden te krijgen. Zo ligt het in de bedoeling van het LES om samen met de Leidse onderwijs winkel een 'huiswerk hulp' voor volwassenen te begin nen. Daarvoor hebben ze vrijwil ligers nodig. We komen dan ge lijk op de andere taak van dit centrum: het begeleiden en wer ven van vrijwilligers voor alle mogelijke cursussen. Jos Halle graefT is daarover kort en zake lijk: "Dit is nodig omdat er niet genoeg beroepskrachten kunnen worden betaald. Mensen die den ken dat ze beroepskrachten kun nen bijstaan bij het geven van Nederlandse les aan buitenlan ders of by het geven van les aan analfabeten of zich willen inzet ten voor de 'huiswerkhulp' kun nen aanstaande zaterdag daar over ook de nodige informatie krijgen. LEIDEN - Het werken in deeltijd zou gestimuleerd kunnen wor den door mogelijkheden van kin deropvang voor gemeentelijk personeel te scheppen, eventueel samen met de universiteit. Daar mee kan een bezuiniging op per soneelskosten worden bereikt. Dat is één van de reacties van de PSP op de bezuinigingsvoorstel len van B en W. De PSP laat voorts weten dat de bezuinigin gen op de civiele verdediging 'en bescherming bevolking "uiter aard onze goedkeuring kunnen wegdragen". Het verlagen van de energiekosten noemen de pacifisten een uiterstt zinnige bezuiniging. Zij willen graag snel enig inzicht krijgen in de resultaten van de vorig jaar genomen maatregelen. De PSP bepleit het terugbrengen van de maximum-snelheid in woonwijken tot dertig kilometer per uur, zodra dit wettelijk mo gelijk is. De kosten van onder houd van bestratingen, walmu- ren en bruggen zouden hierdoor verminderen. De PSP zal zich verzetten tegen ge dwongen ontslagen bij de schooladviesdienst. De partij heeft bezwaren tegen de voorge stelde bezuinigingen op het dien stencentrum, het instituut bur gerraadslieden, Hot House, Lak- theater en de sector samenle- vingsopbouw "waar bij de vorige bezuinigingen al harde klappen zijn gevallen". Het heffen van twaalf gulden vijf tig per jaar van ingeschreven wo ningzoekenden noemt de PSP het bestraffen van de woning nood. "Niet zo'n sympathiek idee", aldus raadslid Van der Putten. Hij plaatst ook vraagtekens bij de meer dan trendmatige verhoging van de reinigingstarieven vanwe ge de negatieve uitwerking op de woonlasten en omdat het voor een groot deel bestemd is voor nieuwbouw van de reinigings dienst. De PSP merkt op dat zij zich verzet tegen het regeringsbeleid dat de gemeente tot deze bezuinigingen dwingt. De partij verwacht daar in voorlopig weinig verandering en wil zich daarom niet beperken tot een louter afwijzende hou ding. LEIDEN - Ambtenaar B. Boon (op de foto in het midden) en de gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening (kortweg wel sociale werkplaats genoemd) hebben gisteren afscheid van el kaar genomen. Boon, een gezien Afscheid B. Boon figuur bij de dienst, gaat van zijn pensioen genieten, na een pe riode van veertig jaar overheids dienst, waarvan 25 jaar bij de gemeente Leiden. Bij de sociale werkvoorziening was hij hoofd werkleider van de produktie-af- delingen waar de wsw'ers werk zaam zijn. Het bouwschandaal rond de 230 nieuwe woningen aan de WaardgrachtOranjcgracht en omgeving bereikte deze week een dramatisch hoogte punt. Het verhelpen van de bouwtechnische gebreken aan de nieuwbouw, inclusief de vernieuwing van de ver warmingsinstallatie, gaat ruim twee miljoen gulden kosten in plaats van de eer der geraamde één miljoen. Er kan dus gerust gesproken worden van een beperkte re novatie van de woningen die nog geen vijfjaar oud zijn. Over twee weken wordt een be gin gemaakt met de groot scheepse opknapbeurt. Daar mee wordt eindelijk recht ge daan aan de klachten die be woners al jaren hebben over de hoge stookkosten, tochti ge huizen en lekkages. Het siert wethouder Tesselaar van volkshuisvesting dat hij de moed heeft gehad om de misstanden, die jarenlang door de afdeling volkshuis vesting van de gemeente en door de Leidse Woning Stich ting zijn gebagataliseerd, aan het licht te laten brengen. Het ingenieursbureau Venema uit Voorschoten heeft goed werk geleverd door de gebre ken in de nieuwbouw op on weerlegbare wijze aan te to nen. Het is hem niet gemak kelijk gemaakt. Een LWS-be- stuurshd, en voormalig me dewerker van de afdeling volkshuisvesting zorgde voor veel problemen door vertrou welijke informatie voortijdig door te geven aan zijn oud- college's van de directie volkshuisvesting. Aanvanke lijk trachtte men ook het on derzoeksresultaat van Vene ma te kleineren door te ver klaren dat de gesignaleerde problemen allang bekend waren. Vervolgens zou Vene ma op grove wijze zijn be schuldigd van onjuiste han delingen en en leugens en zouden pogingen zijn onder nomen het onderzoek te bèn- vloeden. Vast staat dat Vene ma van verschillende kanten onder druk is komen te staan. Tesselaar heeft heel wat moe ten doen om alle plooien glad te strijken. Uiteindelijk zou Venema binnen enkele we ken met een gedegen eind rapport op tafel komen over de aanpak van de problemen en waarmee de gemeente de genen die verantwoordelijk zijn voor de misstanden aan sprakelijk kan stellen. De ge meente zou desnoods zelf in de geldbuidel tasten om de getergde bewoners tijdig uit de brand te helpen. Tevreden Deze week werd hen een lijst voorgelegd met 28 bouwkun dige gebreken die vóór 15 no vember verholpen zullen worden. De bewoners van de 230 woningen kunnen tevre den zijn met deze oplossing. Na jarenlang van het kastje naar de muur te zijn gestuurd lijkt het er op dat hun klach ten naar tevredenheid wor den opgelost. PvdA-wethou- der Tesselaar heeft zijn woord gehouden dat de ver beteringen zoveel mogelijk voor de wintermaanden wor den uitgevoerd en de bewo ners niet voor de kosten zul len opdraaien. Tot zover treft Tesselaar geen blaam. An ders is het waar het gaat om de vraag of de onderste steen wel boven komt in dit bouw schandaal. Onduidelijkheid blijft onder meer bestaan over de vraag hoe het college van B en W denkt de kosten van de her- stelwerzaamheden te finan cieren. De Amsterdamse Ver- warmings Maatschappij (AVM) en de hoofdaanne mers Noorlander en Panagro zouden voor tenminste een kwart van de kosten aanspra kelijk worden gesteld Een snelle rekensom leert dat het ADVERTENTIE Achterstand van 135 hectare in Leiden en omgeving DEN HAAG Meer bedrijfsterrei nen en het versterken van de ste delijke functies zijn de twee pij lers waarop het provinciebestuur van Zuid-Holland zijn ruimtelijk beleid voot de Leidse agglomera tie tot het jaar tweeduizend wil stoelen. "Er zal heel duidelijk ge zocht moeten worden naar ruim te om te wonen en om te werken in het jaar 2000". Gistermiddag maakten gedepu teerden Aalbers en Borgman in Den Haag deze plannen van de provincie bekend. Deze plannen zijn neergelegd in de nota "Knel punten en ruimtelijk beleid". In die nota draagt het provinciebe stuur de knelpunten en de oplos cie. Wat het wonen betreft ziet de pro vincie voor Leiden een oplossing in de Leeuwenhoek, in Room burg en in de Stevenshof. In de agglomeratie moeten binnen ze ven jaar aanvullende mogelijk heden komen voor vijfduizend woningen. Daarin kan volgens de provincie worden voorzien door de in voorbereiding zijnde plannen. Om de achterstand van ruim 135 hectare aan bedrijfsterreinen goed te maken moeten zo snel mogelijk aanvullende lokaties worden aangewezen binnen de Leidse agglomeratie of in aan sluiting daarop. Gedeputeerde Borgman zei bij de presentatie van de nota onder meer dat "er voor moet worden gezorgd dat de grote steden met worden uitgehold". Volgens hem zal alle mogelijke moeite moeten worden gedaan de bestaande ste den in stand te houden. Gedepu teerde Aalbers deed er nog een schepje bovenop en zei onder meer dat de stedelijke functie niet alleen moet worden behou den, "maar ook moet worden versterkt". De knelpuntennota en de evalua tienota's Zuid-Hollard Oost en West zijn de komende maanden paradepaardje van deaLeidse stadsvernieuwing de ge meente ook dan nog duur komt te staan De gemeenteraad is tot dusver nauweUjks gekend in de ge kozen oplossing voor de pro blemen. Een verzoek van het raadslid Brands om de wet houder te mogen interpelle ren is op de lange baan ge schoven. De vragen waarvan Brands zijn mterpellatiever- zoek vergezeld liet gaan zijn i beantwoord. onderwerp van inspraak en be stuurlijk overleg. Voor de Leidse regio beleggen gedeputeerde sta ten volgende maand twee voor lichtingsavonden waar gedepu teerde Borgman de nota's zal toe lichten. Dat is op 9 september in de Stadsgehoorzaal in Leiden en op 16 september in de Katholie ke Technische School in Voor hout. In de Leidse agglomeratie kan ie dereen zich nu aanmelden (Cen traal secretariaat streekcommis sies, antwoordnummer 100, 2500 WB Den Haag -geen postzegel om aan de inspraakronden deel te nemen. Deze periode loopt tot 26 november Met zyn werkwijze lukt het Tesselaar hoogstwaarschijn lijk wel om de kwestie, bui ten de raad om, voor de be woners tot een goed einde te brengen. Maar de gemeente raad heeft er recht op de ver antwoordelijke wethouder duchtig aan de tand voelen als hij besluit om ruim twee miljoen gulden te spenderen aan het opknappen van wo ningen die nog geen vijf jaar oud zijn. De vraag is ge rechtvaardigd waar en door wie er fouten zijn gemaakt, of de gekozen oplossing de juis te is en wie uiteindelijk ver antwoordelijkheid zijn voor alle misstanden. Zonder dit te weten is de garantie dat dit nooit meer zal gebeuren een wassen neus. Waar het uitein delijk omgaat is dat dergelij ke fouten in de nieuwbouw in de toekomst worden voor komen. Al jaren Eén van de belangrijkste vra gen is ook waarom de grove bouwkundige gebreken die nu op de lust van uit te voe ren werkzaamheden staan met eerder zun onderkend. De bewoners van de nieuw bouw klagen al jaren steen en been en hun klachten zijn evenzovele jaren geklei neerd. Als de klachten be kend waren, waarom is ten stadhuize dan zoveel op schudding ontstaan toen in het voorlopig rapport van Ve nema de miserabele kwaliteit van de woningen voor het eerst op onversneden wijze werd aangetoond? Wat is er waar van het gerucht dat er sprake is van pogingen van de kant van de gemeente om het onderzoek te bénvloe den? Waarom verschijnt er geen officieel eindrapport meer van het ingenieursbu reau? Zyn de berichten juist dat de Leidse Woning Stich ting al veel eerder pogingen heeft ondernomen om een onderzoek te laten instellen naar de bouwkundige toe stand van de WWlllgW n wat is er waar van het hard nekkige gerucht dat de afde ling volkshuisvesting een dergelijk onderzoek zou heb ben verhinderd' Het is een duidelijke zaak dat nog heel wat haken en ogen aan deze kwestie zitten Er zijn grove constructiefouten zijn gemaakt, de bouwers hebben zich niet gehouden aan het bestek van de archi tect en het toezicht op de bouw was onvoldoende. Tes. se laar windt er geen doekjes om dat ook door ambtenaren van de afdeling volkshinsv» s ting fouten zijn gemaakt Te veel vragen zijn echter on beantwoord gebleven en het heeft er alle schijn van dat de wethouder de vuile was nog zoveel mogelijk wil binnen houden Tesselaar heeft de al jaren slepende kwestie met de nodige durf aangepakt maar het is onaanvaardbaar dat hij in een commissiever gadering volstaat met het meedelen van de stand van zaken. JAN RIJSDAM Vrouw bestolen LEIDEN - Een 60-jangc vrouw is gisteren, waarschijnluk tgdens het boodschappen doen in de Al di-markt aan de Langegracht bestolen van een polstasje met daann een paspoort, girokaarten, een giropasjr. een spaarbank boekje. een dameshorloge, een gouden zegelring en nog twee andere ringen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3