ZOMER '82 c V Bewoner Nijevelt moet weg [Le/cfee agenda Financiële steun voor sportclubs Oegstgeest Circus in Leiderdorp en Leiden Gemeente treft maatregelen Tuinen in Haaswijk illegaal afgeschermd Hoofdwond fietser na botsing Stad en rand WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 n Vier uur op de Hudson „Vroeger werd ik wel eens kwaad, maar nu laat ik het maar over me heen komen en pas me bij de watersporters aan". Ongenoegen van Henk van Hulst, schipper van de rondvaartboot „Hudson", over het drukke en vaak on deskundige plezierverkeer op de Kager- en andere plas sen. En om de woorden van de War- mondse schipper/eigenaar de nodige kracht bij te zetten moet op hetzelfde moment die middag zijn collega van de salonboot Olympia uit Leiden "stevig in de rem men" om een aanvaring met een vóór hem kruisend zeil bootje te voorkomen. Dat lukt maar half, want het nieti ge scheepje blijft even tegen de wand van de boot „aange- kleeft" voordat de geschrok ken jongelui de reis kunnen vervolgen. Voor de ruim honderd passa giers op de Hudson op de vier uur durende tocht die al zo veel moois biedt, een onver wachte ervaring en voor Van Hulst de bevestiging dat het met de vaarkennis van de pleziervaarders zeer slecht gesteld is. Maar daar heeft de Warmonder al lang mee leren leven op zijn dagelijkse tochten vanuit Noordwijk, Lisse en War mond naar het plassen- en molengebied, waar Van Hulst zijn gasten dagelijks van laat genieten. De tocht op die bewolkte mid dag naar de Kagerplassen be gint in Noordwijk, waar bij het vertrek aan de Schiekade zich hoofdzakelijk oosterbu ren melden. Hoofdmoot daar van vormt een groep van 35 leden van de „grenzschutzpo- lizei", die ter gelegenheid van een uitwisseling enkele da w 4 /J gast ue nuason passeeri tn ae scnie e het „zusterschip" Jan van Galen. gen in ons land zijn en onder leiding van een onvervalste Haagse politieman een be zoek aan de „Kagersee" brengt. n een verdacht rustig tempo vaart Van Hulst over Schie en Haarlemmertrekvaart. Voor een kwaaddenkende toerist mogelijk een aanwij zing dat dit is om de vier uur durende tocht te vullen. Na vraag leert echter dat de snel heid van ongeveer zeven kilo meter per uur noodzakelijk is om niet in de problemen te komen omdat beide vaarten nogal ondiep ziin. Dat dit niet overdreven is blijkt op som mige momenten, wanneer de Hudson knarsend over de bo- i de vele molens op de tocht naar de Kagerplas. Op de achtergrond dem zich een weg zoekt. "De laatste berichten van het hoogheemraadschap luiden dat er wat aan gedaan wordt, daar gaan we maar vanuit. Maar ik vrees dat we ook vol gend jaar in de eerste weken van het vaarseizoen zelf met de boten ons pad door de modder moeten zoeken. Daarna gaat het wel weer, uit eindelijk lukt het ons al jaren. Maar leuk is het niet". Opvallend is de aanwezigheid langs de route door de Schie, maar vooral Haarlemmer- trekvaart, van vele jachten. Ondanks de sombere econo mie lijkt het daar nog steeds niet op te kunnen. Behalve de soms zeer fraaie jachten kruisen opmerkelijk de vaak complete woonboten de rou te. Hoogtepunt bij één van de varende woonhuizen is de aanwezigheid van een fon tein voor de deur, die naast de aandacht van de fotogra fen aan boord een veelbete- kend knipoogje van de Hud- son-schipper in de richting van de verslaggever oplevert. Je hoort hem denken: "wat een kitsch". Na al dat "fraais" wacht echter datgene waar, volgens Van Hulst, hoofdzakelijk de Duit sers voor komen, de vele mo lens. Begeleid door deskun dige toelichting van molen kenner Van Hulst worden de vele fototoestellen en filmca mera's in werking gebracht en worden de molens, waar van sommigen al eeuwen de omgeving sieren, vastgelegd. "Daar ga ik speciaal voc vertelt ongevraagd e uit Dortmund. "Het i vierde keer dat ik een derge lijke tocht maak, tijdens ons verblijf in Noordwijk en vol gend jaar ga ik beslist weer mee". Iets wat Van Hulst meer hoort op zijn dagelijkse tochten naar meren en mo lens. "Vooral dit jaar is te merken dat de vakantiegan gers wat dichter bij huis blij ven. En wat vooral opvalt is dat er zoveel Nederlanders een tochtje meemaken. Toch een teken dat het vakantie geld zuinig wordt besteedt en dat mens voor een goedkope re vakantie kiest. En voor ons plezierig dat het besluit om de tarieven voor dit jaar ni' te verhogen op die manier wordt beloond". De rustpauze is op het Kaagei- land, waar de gasten van Van Hulst een uurfje krijgen om de benen te strekken en de mogelijkheid om in een plaatselijke herberg een pan nekoekje of een drankje te Na een tocht langs het eiland begint Van Hulst aan de te rugreis, die behalve het al vermelde incident, rustig ver loopt. Het hoogtepunt voor de kinderen komt echter op het laatst wanneer de schip per het stuurrad aan zijn jeugdige gasten laat. Sommi ge van hen weten dat het eventjes kapitein zijn er aan zit te komen. Ongevraagd stellen de Hansi's, Heinrichs, Klausjes en Brigittes zich achter Van Hulst op. Voor de laatste maal die middag ko men de vaders met het fo totoestel naar voren en gaan de spruiten, al of niet la chend, op de prent. Een ein de waar zowel kinderen als ouders plezier aan beleven. Voor Van Hulst eveneens, zo als is te merken aan het ge baar waarbij de gasten van die middag afscheid van de schipper nemen. LEIDEN/LEIDERDORP - De liefhebbers van circus kunnen vanaf morgen genieten van Cir cus Holiday met het nieuwe pro gramma "Saltarino". Morgen staat de circustent in de Bloe- merd in Leiderdorp en vrijdag, zaterdag en zondag op het par keerterrein van de Groenoordhal in Leiden. Het nieuwe programma wordt om schreven als een "frisse wind door circusland" en een "combi natie van de leukste dingen van het circus met de plezierigste za ken van het variététheater". Va riété onder meer in de vorm van zakkenroller Borra, die zelfs ge waarschuwde kandidaten kan bestelen. Verder de groep ha remdanseressen vergezeld van messenwerpers, vuurspuwers, slangendames en krokodillen en dat alles in een Oosterse sfeer. Maar natuurlijk ook "echte" circu sartiesten, zoals glimlach-clown Pierino en de jonge clownsgroep Saltarini's. De dieren ontbreken uiteraard ook niet, olifanten als muzikant en typist en verder de levende Ark van Noah met aller lei beesten die met elkaar spelen. Een greep uit de andere attrac ties: een dodensprong van vijf tien meter, trapezenummer en jongleurs. Donderdag en vrijdag beginnen de voorstellingen om 16.15 en 20 uur. Zaterdag en zondag om 16 en 20 uur. Provincie wil bodemonderzoek DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de provincie hebben de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhy giëne om geld gevraagd voor on derzoek naar bodemverontreini ging in onder andere Katwijk en Leiden. In het vissersdorp moet de omgeving van de Rahusen- straat (voormalige gasfabriekter rein) worden onderzocht en in Leiden het terrein van de voor malige gasfabriek aan de Lange- gracht. WOENSDAG Architecten winkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Stadhuis: raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden, volks gezondheid en cultuur, 20.30 uur. Zwembaden De Vliet en De Zijl: zwem- vierdaagse, 19-20.30 uur. Sociëteit The Jam, 2e Binnenvest gracht: optreden popgroep. 22.30 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia- straat 67: meisjestelefoon, 16-22 uur. Warmond Het Trefpunt, Herenweg: huis, 20 i DONDERDAG Stadhuis: raadscommissies volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recreatie; ruimtelijke ordening; economische- en personeelszaken; maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur; financiën, 20 uur. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur actiecomité Gasprijsverho- ging NEE, 19-20 uur. Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126; in- schrijfdag voor activiteiten komend sei zoen, 9-17 uur en 19-21 uur. Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a: informatie-avond over taal- en type- cursus, 20-21 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-1 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Zwembaden De Vliet en De Zijl: zwem- vierdaagse, 19-20.30 uur. Voorschoten. Kasteel Duivenvoorde: concert. 20.30 uur. Warmond. Het Trefpunt, Herenweg: start avonddriedaagse, 18.30-19 uur. Warmond.Raadsvergadering, 20 uur ge meentehuis 20 c Zoeterwoude. Raadsvergadering, ge meentehuis 20 uur. Leiderdorp. Schoolraad, Vogelweid, 20 Buitenhof- Oost wacht met ongeduld op aanleg speeltuinen LEIDERDORP Het instorten van de woningmarkt aan het eind van de jaren zeventig heefl ertoe geleid dat de speelplaatsen in het bestemmingsplan Buiten hof-Oost kleiner van omvang worden dan in de reeds bestaan de wijken. Om het bestemmingsplan uitein delijk financieel haalbaar te ma ken, was het noodzakelijk om de woningbouw te verdichten. Hier door is £utomatisch het aantal parkeerplaatsen toegenomen, met als gevolg dat er nogal wat ruimte is afgesnoept van de groenvoorzieningen en de speel plaatsen. Met name voor de wat oudere jeugd is niet erg veel ruimte be meten. De commissie van Cul tuur, die zich vorige week bezig hield met situering van de speel plaatsen, adviseerde daarom aan het college van B en W om te be kijken of er niet een wat grotere speelplaats kon worden inge richt voor de ouderen. Zoals het er nu uitziet zal vooral de toekomstige speelplaats aan de Willem van Otterloostraat voor dit doel in aanmerking komen. Dit terrein is gelegen achter de wooneenheden voor de lichame- ■"ff" x de toekomst een speelplaats worden OEGSTGEEST - Een groot aantal bewoners in de nieuwe wijk Haaswijk in Oegstgeest plaatsten illegaal achter hun huis een erfaf- scheiding. Hiervoor is namelijk een bouwvergunning nodig. De gemeente wil hier nu paal eri perk aan stellen. De eerste delen van de uitgebreide nieuwe wijk zijn ondertussen al enige tijd bewoond. Eén van de eerste activiteiten die bewoners vaak bij een nieuw huis onderne men, is het afschermen van de tuin. Verschillende soorten bouwwerken verrijzen zonder dat men bewust is dat hiervoor een vergunning nodig is. De ge meente wil nu regelend gaan op treden. Zo zal er een folder worden uitge geven, waarin precies uiteenge zet wordt wat de bewoners wel en wat ze niet mogen bouwen. Daarnaast gaat de gemeente in de Bouwverordening vastleggen dat voor erfafscheidingen die niet hoger zijn dan 1.80 meter en pergola's tot 2Vi meter in Haas wijk geen bouwvergunning no dig is. Een wildgroei van erfaf scheidingen is met deze maatre gel niet mogelijk, daar de ge meente blijft stellen dat "het wel moet voldoen aan de redelijke ei sen van de welstand". "Wanneer geconstateerd wordt dat dit niet het geval is, kunnen wij de eige naar van zo'n erfafscheiding aan schrijven tot het treffen van de gewenste voorzieningen", aldus gemeente Oegstgeest. Een uitgangspunt van de gemeen te blijft wel dat de bewoners zo veel mogelijk, in overleg met bu ren, zelf bepalen welke materia len voor de erfafscheiding ge bruikt worden. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 20 augustus tot 27 augustus waargenomen door de Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525; Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894440 en Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel.4641. LEI-DEN Een 64-jarige man uit Zoeterwoude moest gisteravond met een hoofdwond worden overgebracht naar het Diacones- senhuis nadat hij op de Bree- straat in botsing was gekomen met een bromfiets, bestuurd door een 17-jarige Leidenaar. Volgens een getuige kwam de bromfietser uit de Vrouwensteeg en wilde de fietser de steeg vanaf de Breestraat indraaien, waarbij hij door de bromfietser werd aangereden. Volgens de brom fietser was de situatie echter juist andersom. lijk gehandicapten, bouw inmiddels is begonnen. De inrichting van deze speelplaats zal, als het advies van de com missie wordt opgevolgd, wat 'ru wer' en 'avontuurlijker' worden dan de rest van de speelplaatsen in de wijk. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp zal, indien het college het advies van de commissie overneemt, nog con tact worden opgenomen met de toekomstige bewoners. Zij kun nen dan hun wensen over de in richting naar voren brengen. De aanleg en de inrichting van de speelplaatsen zullen ongeveer gelijktijdig opgaan met de wo ningbouw. Terwijl de gemeente zich gaat be raden over de inrichting van de speelplaatsen, neemt de kritiek op het beleid van de bestuurders toe. Veel bewoners zijn ontevre den over het langdurige uitblij ven van de speelplaatsen. "Ie dere keer beloven ze dat er aan de inrichting wordt gewerkt, maar ze doen er niks aan. Op de ze manier kunnen ze je jaren la ten wachten", aldus een boze be woner van de Dom Helder Cama- raplaats. Het is al geruime tijd geleden, dat de eerste woningen in het project Buitenhof-Oost werden opgeleverd. Uitspraak in kort geding gemeente Wassenaar: DEN HAAG/WASSENAAR - De Haagse rechtbank heeft vanoch tend tegen één bewoner van Nij evelt in Wassenaar geëist dat hij het pand binnen acht dagen na dagtekening van het vonnis ont ruimd. De uitspraak tegen de tweede bewoner van het pand is voorlopig aangehouden. De gemeente Wassenaar daagde de twee illegale bewoners van het gebouw Nijevelt aan de Zuylen van Nijevelstraat vorige week woensdag voor de rechter. De twee bewoonden al enkele jaren de tweede verdieping van het pand. Volgens de gemeente had het gebouw geen woonfunctie, zodat de bewoning van de twee nimmer de goedkeuring van haar zou krijgen. De twee trokken in de leegstaande verdieping omdat zij huisvesting zochten. Van de gemeente Was senaar kregen zij geen woon ruimte. De bedoeling van de ge meente is om het gebouw in de Voorstellen aan gemeenteraad OEGSTGEEST - De tafeltennis vereniging in Oegstgeest krijgt, als de raad morgenavond met het voorstel akkoord gaat, een totale subsidie van 20.000 gulden. Ver der garandeert de gemeente de rente en aflossing van een lening van 40.000 gulden. De vereniging was in financiële moeilijkheden gekomen door de hoge rente op een lening, het fail liet gaan van haar sponsor, de ho gere bouwkosten van het tafel- tenniscentrum en de hogere energiekosten. In het voorstel aan de raad zeggen B en W, dat het afwijzen van de subsidie tot gevolg zou hebben, dat "een sterk groeiende vereni ging ter ziele zou zijr. gegaan". V oetbalvereniging Het college is zeer sportief bezig, want ook de voetbalvereniging Oegstgeest wordt niet vergeten. De verbetering van de accommo datie van deze voetbalvereniging heeft ertoe geleid, dat er een te kort van 60.000 gulden is ont staan. Daarom wil de voetbalver eniging een lening aangaan, die in 25 jaar zal worden afgelost. Deze lening zal worden verstrekt mits de gemeente zich garant stelt voor de rente en aflossing B en W doen daarom het voorstel om de voetbalvereniging op deze manier te steunen. Na de voetballers de denkers, is er binnen het college gedacht. De schaakvereniging Oegstgeest '80, kreeg in 1981 van de gemeente een lening van 1500 gulden, die moest worden terugbetaald in drie jaar. De vereniging heeft nu verzocht deze lening terug te be talen in tien jaar. Hierdoor is het mogelijk meer spellen en schaakklokken aan te schaffen. B en W doen dan ook het voor stel de vereniging "deze laatste handreiking te bieden" VOORSCHOTEN - De cen trumwinkeliers van Voor schoten hebben in samen werking met "Euro-Promo tion" een Tiroler Festival georganiseerd. Van dertien tot en met zestien september komt een groep van zestig Ti- rolers naar het landelijke dorp aan de Vliet en zorgt voor diverse evenementen. Zeer spectaculair zal zeker de bergbeklimmer zijn die di verse malen de dorpstoren zal beklimmen, maar uiter aard niet via de trap maar via de buitengevel. Verder zal er Tirolerweek in centrum Voorschoten in het centrum een langlaufs- kibaan neergezet worden. Het geheel wordt muzikaal begeleid door volksdansen en "schuhplattle", ook wel "dijenklets-dansen" ge naamd. Vanaf maandag de dertiende tot de donderdag daarop, zal er in het Voorschotense dorpscentrum feest zijn, daar staat de groep Oostenrijkers borg voor. Het geheel wordt besloten met een grote Tiro- leravond in het Cultureel Centrum. De komende perio de zullen de winkeliers zegels verstrekken waarbij uitein delijk gespaard kan worden voor een acht-daagse vakan tiereis naar Tirol. Het Tirolerfestival zal officieel geopend worden door burge meester Cannegieter. toekomst te gaan verbouwen en geschikt te maken voor verschil lende verenigingen. Of de bewoner, waar tegen nu geeist is dat hij vertrekt, inder daad weggaat is nog onduidelijk. Binnenkort zal de uitspraak te gen de tweede bewoner volgen. Oud-papieractie in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De tafelten nisvereniging "Zoeterwoude" haalt aanstaande zaterdag in het oude dorp bundels papier op. De drumfanfare "Rijntamboers" zorgt voor het weg halen van het oude papier in de straten van Zoeterwoude Hoge Rijndijk. De opbrengst van het papier gaat in de clubkas. De volgende papier-ophaaldag is gepland op zaterdag 16 oktober. Spaarders kunnen hun beleid in deze hierop afstemmen. LEIDSCH DAGBLAD abonnementsgelden J giro 3203571 Damiate Holding BV DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 10 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden bt| vooruitbetaling te voldoen Bq automatische overschnjving geen •onnement f 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Pet post 307.30 Losse nummers f 0,00 Directie G Koopman Ptv AJg redactiechef Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T, Jungman (plv) H. I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogeveen W C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten b»i de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten ca in Bonn, Brussel, Londen, Partis Washington, Qjurp. Commentator W F J Wirtz I. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2