Economie grote steden: afbraak Goudprijs weer boven 400 dollar -C Personeel Vihamij ziet nog overlevingskansen Stokbrood is maar zelden echt Frans Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Minder consumptief krediet Kamers van koophandel verontrust FNV verloor 38.000 leden Snelle chip Vangstverbod tong en schol Beufsoverzicht WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Economie Omzet industrie De omzet van de Nederlandse in dustrie is in het eerste kwartaal ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar gestegen met zes procent, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het gaat hierbij wel om cijfers in lopende prijzen, zodat in dat percentage ook prijsstijging zit. Het aantal in de industrie werkza me personen daalde met vier procent. De daling van de werk gelegenheid deed zich vooral voor in de voedings- en genot middelenindustrie, de hout- en meubelindustrie en de sectoren metaalprodukten, machines en elektrotechniek. In elk van deze sectoren vonden tussen de 3500 en 4500 minder mensen werk. Condooms "Fabrikanten van condooms ma ken naar onze smaak nog te veel slippertjes en dat kunnen ze zich met dit produkt niet veroorlo ven". Dit concludeert de Consu mentenbond naar aanleiding van een onderzoek. De meeste getes te condooms zijn betrouwbaar, maar er zijn ook nog lekke. Dat zou niet meer moeten kunnen, omdat er wettelijke eisen be staan. Vijf van de zestien onderzochte condooms bleken onbetrouw baar. Een lichte verbetering ver geleken met vier jaar geleden toen zeven van de achttien mer ken niet door de beugel konden. Het is nog steeds te veel, vindt de bond, die dus aanraadt met zorg te kiezen om ongewenste moei lijkheden te voorkomen. Cosmetica De Nederlandse Cosmetica Vereni ging verwacht dat de omzet van cosmeticaprodukten dit jaar in volume met zon 5 procent zal toenemen. Door de verhevigde onderlinge concurrentie blijft het bedrag dat de consumenten aan cosmetica besteden op het zelfde peil als 1981, anderhalf miljard gulden. Dat zei de voor zitter van de Nederlandse Cos metica Vereniging, J. Becks, gis teren op een persconferentie over de indro-parfumeriebeurs. Ondanks de afnemende koop kracht gaat het publiek zich steeds beter kleden, schoeien, verzorgen en opmaken, aldus Becks. "Het publiek gaat cosme tica meer en meer zien als beho rend tot de dagelijks verzor ging". Bondsspaarbanken Het spaaroverschot van de bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken is vo rig jaar aanmerkelijk hoger ge weest dan in 1980. De toeneming van de toevertrouwde gelden van 17,8 miljard tot 19,0 mil jard vloeide evenwel weer over wegend voort uit de bijgeschre ven rente, zo schrijft de bond in het jaarverslag. Het marktaandeel van de bonds spaarbanken daalde van 15,5 tot 15,0 pet. Ook de aandelen van de RPS, de landbouwkredietenin stellingen en van spaarbanken gelieerd met een handelsbank werden meestal kleiner. Daaren tegen nam het aandeel van de handelsbanken verder toe van 27,4 pet tot 28,5 pet. Veiling Leiden. Peren 0,49, druiven 1,52, aardappelen 0,22—0,86, andijvie 0,60—1,03, augurken 0,21-0,35, pronkbonen 1,05—2,00, snij bonen 3,80-4,80, stambonen 1,90-2,10, Chinese kool 1,30, rode kool 0,17-0,19, spitskool 0,48-0,64, postelein 0,61-0,93, prei 1,10-1,50, rabarber 0,60-0,75, spi nazie 1,26-1,68, spruiten A 1,95-2,30, spruiten B 2,15-2,35, spruiten C 0,45, spruiten D 0,49-1,80, uien 0,17-0,48, meloenen 1,50—3,30, bloemkool 6 p. bak 1,90—2,25, bloemkool 8 p. bak 0,95—1,45, knolselderij 0,66-0,77, sla 0,40-0,59, bleekselderij 0,50-1,08, bospeen 0.83-1,04, peterselie 0,35-0,61, selderij 0,27-0,44, paprika st. 0,19-0,60. DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond heeft het in ons land sterk aan populariteit win nende stokbrood onderzocht Enkele conclusies: wie een stok brood koopt dat als „Frans" wordt aangeboden heeft wel gro tere kans op brood zonder veel bromide (dat gevaarlijk kan zijn) en vet, maar het brood is zelden „echt Frans" te noemen. De con sument weet vaak niet hoeveel stokbrood hij voor zijn geld krijgt. Er wordt vaak te veel zout door het deeg gedaan. Verder is er weinig onderscheid in prijs en kwaliteit. Minder dan de helft van de onder zochte stokbroden aan de wette lijke voorschriften. Omdat het om voedingsmiddelen gaat vindt de CB dit een verontrustende uitkomst en dringt er daarom bij de Keuringsdiensten van Waren op aan stokbrood even nauwlet tend op kwaliteit en gewicht te controleren als ons „dagelijks brood". Het onderzoek leerde volgens de CB dat de bakkers hun klanten duur laten betalen voor deze kleine luxe en dat zij meer dan bij gewoon brood een loopje ne men met de vouiacuiuieu. oiuK- brood is duurder dan gewoon wit brood, zo bleek toen de bond op 60 plaatsen porties van 10 stok broden inkocht. Hoevéél duur der was echter moeilijker vast te stellen. De prijs werd berekend per 100 gram „droge stof' (als het water eruit is). De wet stelt eisen aan het droge- stofgewicht en niet aan het broodgewicht. Een heel brood van ongeveer twee gulden kostte per 100 gram droge stof 42 cent. Stokbrood blijkt nu naar verhou ding al gauw twee keer zo duur te zyn. Onderlinge prijsverschil len vallen niet zo snel op, omdat de stokbroden in strijd met de Warenwet in alle denkbare ge wichten worden verkocht. De verwarring wordt vergroot door allerlei combinaties van lengte en gewicht. De wet kent maar twee categorieën: tussen de 240 en 265 gram (groot stokbrood) en tussen de 120 en 140 gram (klein stokbrood). Liefst 22 van de 60 ingekochte porties stokbrood vielen buiten deze categorieën. Twee daarvan vallen niet onder de bepalingen, omdat die in half gebakken toestand uit Frankrijk werden geïmporteerd. DEN HAAG (GPD) - In de eerste zes maanden van dit jaar zijn weer minder kredieten voor consumptieve doeleinden verstrekt. Volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in die penode 3.7 miljoen gulden aan consumptief krediet verstrekt, tegen 3.8 miljoen in dezelfde penode vong jaar. Dat betekent een daling met 3.9 procent De kredietverlening was over heel 1981 reeds met 8,6 procent terugge lopen ten opzichte van 1980. De terugloop van deze kredieten vond geheel plaats bij de algemene en coöperatief georganiseerde banken (68 miljoen gulden minder) en fi nancieringsmaatschappijen (140 miljoen minder). De spaarbanken daarentegen konden volgens het CBS in de eerst helft van '82 een relatief forse uitbreiding van het verstrekte krediet realise ren. namelijk een stijging van 13,3 procent ten opzichte van de overeen komstige periode vong jaar. De kredietverlening door gemeentelijke kredietbanken en sociale fondsen bleef nagenoeg op hetzelfde peil als in 1981 (179 miljoen gulden). De uitstaande schuld aan consumptief krediet nam in de eerste helft van dit jaar met 2 procent af van 12,7 miljard eind 1981 tot 12,5 miljard eind juni. Het aandeel van de spaarbanken hierin kwam voor het eerst bo ven de 10 procent. ROTTERDAM (ANP) - De economische bedrijvigheid in de grote steden van ons land staat onder sterke druk en er is daar sprake van een ernstig afbrokkelingsproces. De grote steden hebben te maken gekregen met een opeenhoping van sociaal-economische en maatschappelijke problemen. Bedrijfssluitingen toenemende werkloosheid en ver paupering zijn aan de orde van de dag. Dat schrijven de kamers van koop handel van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht in een gezamenlijke reactie op de "nota grote steden" van de gemengde werkgroep grote steden. Deze werkgroep is ingesteld door de staatssecretaris van binnenland se zaken in het kabinet Van Agt- 2 met als opdracht te adviseren hoe op korte termijn de be stuurskracht en beleidsvrijheid UTRECHT (ANP) - Het ledenver lies bij de FNV blijft aanhouden. Vorig jaar raakte de grootste vak centrale van ons land 38.000 le den kwijt. Het ledenbestand slonk naar 1.015.000 eind '81. Per 1 juli 1982 telde de FNV weer 1.018.000 leden maar dat is slechts een ogenschijnlijke winst omdat op 1 januari van dit jaar de vrouwenbond NW met 10.000 leden tot de FNV toetrad. Per saldo verloor de vakcentrale in de eerste helft van dit jaar dus al met al zo'n 7000 leden. Volgens een woordvoerder van de FNV ziet het er naar uit dat ook in 1982 het ledental zal blijven dalen, zij het niet zo fors als in '81 toen de FNV een triest record boekte. In 1980 raakte de FNV 20.000 leden kwijt. De economische malaise (meer werklozen en veel werkenden die hun vakbondscontributie niet meer willen betalen) is de belangrijkste boosdoener voor het ledenverlies, zo zegt men bij de FNV. Blijkens het jaarverslag over '81 was de Industriebond FNV dan ook de grootste verlie zer. De bond raakte 17.000 leden kwijt. De bouwbond verloor 8000 man. De Abva (ambtenaren, trendvolgers) verloor 4000 men- CNV Ook het veel kleinere CNV leed in het eerste kwartaal van dit jaar een behoorlijk ledenverlies. Het ledenbestand daar zakte van 346.000 naar 342.000. Maar terwijl het ledenverlies bij de FNV tot forse bezuinigingen leidt (perso neelsstop en dergelijke) hoeft het CNV dergelijke maatregelen niet te nemen, aldus CNV-secretaris R.L. Boer. Dat komt volgens hem omdat het CNV altijd al een zeer voorzichtig financieel beleid heeft gevoerd. Bovendien kreeg het CNV vorig jaar een forse fi nanciële ruggesteun dankzij de toetreding van 54.000 katholieke onderwij zers/ressen tot deze christelijke vakcentrale. van het stedelijk bestuur kan worden vergroot. In de brief aan de minister van bin nenlandse zaken schrijven de vier organisaties dat de gemeen tebesturen van de grote steden en het bedrijfsleven daar voort durend worden geconfronteerd met ondoorzichtige wetgeving, onduidelijkheid ten aanzien van verantwoordelijkheden en trage procedures. De kamers van koophandel zijn blij dat in de nota de noodzaak wordt erkend van een samen hangend ontwikkelingsbeleid en dat er voorstellen worden ge daan om de bestuurskracht van de grote steden te vergroten, "Vergroting van de doorzichtig heid van het beleid, vereenvou diging en beperking van toe zichtsvormen en randvoorwaar den zijn onmisbare delen van een gericht sociaal-economisch grote stedenbeleid". Omdat de grote steden in een noodsituatie verkeren moet vol gens de kamers van koophandel zo snel mogelijk worden begon nen met een actief economisch ontwikkelingsbeleid. Zij vinden dat de voorstellen die in de nota worden gedaan op het gebied van de versterking van de econo mie, de werkgelegenheid en de stadsvernieuwing op zo kort mo gelijke termijn moeten worden uitgevoerd. Overigens vinden de kamers dat zaken als stadsvernieuwingsbe leid en de problemen waarmee JïïïïE1 DEN HAAG (ANP) - In het Skagerrak, het Kattegat, de Son. en Belt. alsmede in de Oostzee mag met ingang van vandaag door Nederlandse vissers niet meer op tong gevist worden. In het Skagerrak mag tevens geen schol meer worden gevangen, aldus heeft minister De Koning van landbouw en visserij besloten. De minister nam dat besluit omdat de in die gebieden aan Nederland toegewezen hoeveelheid tong (50 ton) en schol (1500 ton) zijn opgevist. TOKIO (Reuter) - Toshiba heeft een uiterst snelle chip ontwikkeld die zij kenschetst als een mijlpaal op de weg naar "supercomputers". De Japanse elektronica-onder- neming noemt de chip de snelste logische grote inter gratie (Large-Scale Integra tion - LSI) ter wereld. De nieuwe LSI-chip kan via haar vijfhonderd informatie- poorten berekening in 80 pi- coseconde uitvoeren. Eén pi- coseconde is een biljoenste (1-1.000.000.000.000ste) se conde. De gewone silicium- LSI heeft daar 400 picosecon- de voor nodig. De nieuwe chip verbruikt per informa tiepoort slechts eentiende van de elektriciteit die de sili- ciumchip nodig heeft. Een woordvoerder van Toshiba heeft meegedeeld dat het nog drie tot vier jaar duurt voor dat met de commerciële pro- duktie van de nieuwe LSI- chip een begin kan worden gemaakt. De schakeling is bedoeld voor toekomstige zeer grote computers die we tenschappelijke berekenin gen op zeer hoge snelheden moeten uitvoeren. ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wordt vandaag een centrale voor stadsverwarming van het gemeente lijk energiebedrijf officieel in gebruik genomen. Toekomstige gebruikers, bewoners van een aantal nieuwbouw wijken in Rotterdam en Cape lie zijn niet enthousiast. Zij vrezen een hogere energienota. ARNHEM (GPD) - Bijna honderd van de vorige week ontslagen 475 werknemers van de techni sche groothandel Vihamij-But- tinger (met vestigingen in onder meer Arnhem en Sassenheim) hebben aangetekende brieven gestuurd naar curator mr. J. W. Bijvanck, waarin zij protest aan tekenen tegen het ontslag. De werknemers zijn er, evenals de Centrale Ondernemingsraad (COR), van overtuigd dat er nog wel degelijk overlevingskansen heeft in de nota zijn onderbe licht. De huisvesting van de be drijven en het milieuwbeleid vormen in de praktijk volgens de kamers van koophandel de be langrijkste knelpunten. waren voor de technische groot handel, waarvan het hoofdkan toor in Arnhem is gevestigd. De COR onderneemt deze dagen pogingen om alsnog financiers te vinden die bereid zijn een gat van drie miljoen gulden te dich ten, waardoor voortzetting van het bedrijf met een onbekend aantal personeelsleden, althans voorlopig, mogelijk zou zijn. Volgens de ondernemingsraad heeft mr. Byvank te snel het be sluit genomen om de Vihamij failliet te laten verklaren. „Hij heeft 265 arbeidsplaatsen op geofferd aan een risico van drie miljoen gulden", aldus voorzitter P. Koopman van de Centrale On dernemingsraad. Koopman kreeg gisteren van de curator te horen dat de COR niet langer gebruik kan maken van het hoofdkantoor in Arnhem. Hoewel Koopman toegeeft dat Bijvanck daarin wettelijk gelijk heeft, vindt de COR-voorzitter het ronduit schandalig dat de on dernemingsraad niet meer mag vergaderen in een van de ruimtes van het kantoor. De onderne mingsraad heeft m het Vihamij- complex vorige week en gisteren van gedachten gewisseld over mogelijkheden tot teruggave van het door de werknemers in het bedrijfspensioenfonds gestorte gelden. Volgens Koopman gaat het om een bedrag van in totaal 4,8 miljoen gulden De COR heeft de raad van bestuur inmiddels laten weten over die kwestie begin volgende week uitsluitsel te willen hebben. De raad krijgt tot dinsdag de tijd. Is hun reactie dan nog niet binnen, dan zijn acties niet uitgesloten. „Gaan die 4,8 miljoen gulden naar de banken of kr\jgen we het terug?", vraagt Koopman zich met de COR af. De COR beraadt zich voorts over een betere sociale begeleiding van de ontslagen werknemers. AMSTERDAM (ANP) Zonder dat daar voor een bepaalde oorzaak aan te wijzen viel is de Londense goudprijs gisteren met 11,50 dollar gestegen, waarbij de "psychologische grens" van 400 dollar werd overschreden. De slotnotering be droeg 407,75 dollar per ounce (31,1 gram). Dat was dezelfde prijs als bij de fixing van dinsdagmiddag. Bij de fixing tijdens de ochtendhandel was men zelfs nog iets hoger uitgekomen, namelijk op 411,50 dollar. De handel was begonnen op 398,50 dollar. Ook in Zürich werd de 400 dollar over schreden. De slotnotering bedroeg er 408,50 dollar vergeleken met 389,50 dollar maandag. Het was voor het eerst sinds ja nuari dat goud voor meer dan 400 dollar per ounce verhandeld werd. In een week is de prijs met zestig dollar gestegen. Hoewel geen directe oorzaak van de vraag naar het edelmetaal viel aan te wij zen, was men het er in kringen van de goudhandel wel over eens dat er verband bestaat met de daling van de dollarkoer sen, die mogelijk zal doorzetten als het Amerikaanse disconto verder worde ver laagd. Sinds januari is de goudprijs in Londen ge zakt tot 296,75 dollar voordat ongeveer twee maanden geleden weer een geleide lijke stijging intrad. Het goud bereikte zijn hoogste waarde van 850 dollar per ounce in januari 1980. De laatste tyd was er weinig aanbod van goud uit de voor naamste produktielanden, Zuid-Afrika en de Sowjet-Unie. Het aanbod werd gro tendeels opgenomen door de fabrikanten van gouden sieraden. Handelaren uit het Midden-Oosten, die enige maanden gele den nog goud verkochten, toonden de laatste weken weer belangstelling in ver band met de daling van de rente. De koers van de Amerikaanse dollar is gis teren verder ingezakt onder invloed van de daling van de rente. In kringen van de valutahandel in Londen werd gezegd dat de koersdaling groter was dan op grond van de geringe daling van de rente mocht worden verwacht. Dat kwam vermoede lijk doordat op een volgende verlaging van het Amerikaanse disconto werd ge speculeerd. De slotkoers van het pond sterling bedroeg in Londen 1.76775 dol lar, 2,4 dollarcent hoger dan maandag. De slotkoers was ook de hoogste van de dag Amsterdam In Amsterdam is de koers van de dollar gis termiddag op de wisselmarkt afgemaakt op 2,671 gulden vergeleken met een fi xing van 2,705 gulden van maandag Bij de banken moest vandaag voor de dollar 2,73 gulden worden betaald en krijgt men er 2,63 gulden voor. Ook in Frankrijk moest het Amerikaanse geld terrein prijs geven. De fixing van gistermiddag kwam op 2,4307 mark vergeleken met 2,4598 mark maandag. De Bundesbank bemoei de zich niet met de handel. Maandag ver kocht zij 8,65 miljoen dollar. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN 152,80 151.00 VNU WUH BINNENLANDSE AANDELEN BAM Batrnt Beek v Blydenst.cc Boer Druk Bonumij 327,00 327.50 Cindu-Key Claimindo Deli Mij Dessaus Dorpen co. Gel. Delft. Cert. 26,00 26.50 57.30 57.00 125.00 125.00 NIJv. Ten Cate 98,50 100,00 95,00 98.60 93.00 92.50 130,00 129.00 Salvenb. Bank Twijnstra en G. 00 00b 10fl00b 9 00b 7*5.50 312 BELEGGINGS INSTITUTEN Asd. Beleg. D I Hrlr* I in Belt. V 136,00 135,00 Leveraged Obam Sumabel Tokyo PH (Si Tokyo PH Unl-lnvest Viking Wereldhave l'nlfonds Chemical F. Col. Growth Japan Fund Madiaon F. Technologie F Vance Sand 255loo u» !J?-S 110.30 0100 "3.00 324 00 324,00 20 50 17 M ,7<» 21 JO «30 JJÏ 11» 1M0 GOUD EN ZILVER Goud fijnmetaal 35000 35500 ZUver fijnmctaal 685 755 BUITENLANDS GELD Duitae mark lOOi Hal lire(10 000) Portugese eac (100) Can dollar Franse franc 100) Spaa nse peseta 100) Gnckac drachme 100) AMSTERDAM (ANP) - Ten tyde van de enorme hausse in Wall Street deed Amsterdam mond jesmaat mee en nu Amerika be scheiden in reactie is gebleven werd het vuurtje aan het Damrak meteen uitgeblazen en daalden de koersen al weer. Duidelijk is dat het publiek het nog steeds laat afweten omdat belegging in aandelen in het algemeen niet lo nend wordt geacht De internationale fondsen die nau welijks aan de hausse hebben deelgenomen hielden zich in de dalende markt het beste. Olies en KLM waren vrijwel onveranderd op 87,20 en 89,50, terwyl ook Akzo op 25,10 dicht bij huis bleef. Philips moest 0,30 rnleve ren op 24,40 en Hoogovens die morgen de halfjaarcijfers publi ceert zakte 0.20 tot 14,80 Van de grote banken was ABN ƒ4.50 in reactie tot 245,50 NMB moest I terug tot 108,50 en Amro bank 0,70 tot 38,30, FGH liet 0,50 liggen op 34,50 maar WUH was 1 hoger op 74.50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25