Engelse sf maakt furore ii BOEKEN Geld woningverbetering moet beter verdeeld Waarheidsgetrouw beeld van leven van heiligen Francis: man van de praktijk "Wat moet je met zo'n moeder" een prima verhaal Thuis bodybuilden ook voor vrouwen EG akkoord met staatsgarantie voor AEG-fabriek WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Varia Benauwde science fiction-liefhebbers die de laatste tijd alom te horen kregen dat het genre weer in de anonimiteit dreigt te verdwijnen, kunnen herademen. Zel den is door de media de tv voorop - zoveel aandacht aan SF besteed als juist in 1982. Ook de klagerige geluiden uit de hoek der uitgevers bleken het gefluit van een stoomketeltje: een schrille tuut, een wolkje stoom en dan toch maar weer de kopjes volgeschonken. Inderdaad deed uitgeverij Meulenhoff, nog onbetwist de beste SF-leverancier, een aantal herdrukken gestand, vooral van top-seller Jack Vance. Maar verder blijft de zon volop schijnen. Bruna over de kop, ja, maar de geruchten dat haar SF-reeks (m.n. de Nederlandstalige Ga- nymedes-serie) dóórgaat, worden steeds hardnekkiger. Een zucht van verlich ting. Ook de kwaliteit van de oorspronkelijk- Nederlandse èn van de vertalingen van buitenlands werk handhaaft een hoog peil. Daarbij valt op dat vooral de jonge re generatie SF-auteurs, met name die uit Engeland, de mogelijkheden der toe komstvisies verder trachten uit te werken. Dat gebeurt en de aanloop daartoe was al in de zestiger jaren merk baar - door toenemende psychologise ring en uitdieping van karakters. Extreem is dit het geval in de romans van Christopher Priest wiens verhalen de SF-grenzen feitelijk overschrijden; ook zijn Dodenscherming over een eiland graaft diep in de afgrond van de mense lijke psyche. Hoewel deze roman meer actie biedt dan eerder (en recenter) werk, ook hier: de mens centraal. In dit geval is dat Alan Whitman die wanhopig speurt naar vrouw en kinderen, ont voerd door vluchtelingen uit Afrika dat door een atoomoorlog is verwoest. Een fascinerend schrijver, maar niet voor el ke liefhebber even toegankelijk. Zonder meer een verrassing is Waar de Tijdwind waait van de hier nog te wei nig gewaardeerde Robert Holdstock, eveneens Engelsman, en vriend en leef tijdgenoot van Chris Priest. Holdstock combineert - uiterst knap! - traditione le SF-elementen (een vreemde, mens vijandige buitenaardse wereld) met on gebruikelijke diepgang en uitwerking van zijn personages. Het verhaal speelt zich af op VanderZandes wereld, waar door een kloof in het barre landschap de tijd "letterlijk" waait van verleden naar toekomst. De angst voor de tijd wind leidt tot allerlei bijgeloof onder de Aardse bewoners en onderzoekers. Hoofdpersoon Leo Faulcon, voor SF- begrippen in zijn menselijkheid voor treffelijk uitgediept en gekarakteri seerd, trotseert zijn angsten èn de tijd wind... De ontknoping is zonder meer verrassend. SF van hoog gehalte. Een ander talent is James Patrick Hogan die met De Terugkeer van de Ganyme- den een wat ander SF-aspect aansnijdt; ook hier (als bij Holdstock) krijgen we te maken met "anderlingen" of buiten aardse wezens. Het verhaal biedt echter vooral meer en daardoor boeiende - wetenschappelijke en archeologische elementen: "Na vijfentwintig miljoen jaren keren de eigenaars van het diep gevroren ruimtewerk op Ganymedes te rug..." Een fraai evenwicht tussen "science" en "fiction" hier. al vind ik de afloop wat ouderwets-dramatisch, op ef fect en sentiment afgestemd. Van wie we hopelijk nog veel te lezen krij gen: de jonge Engelse auteur Terry Pratchett die met de buitengewoon geestige en avontuurlijke romans Del ven en De donkere kant van de zon best wel eens Jack Vance (die wat uitgeblust lijkt) naar de kroon zou kunnen steken. Zeer aanbevolen, vooral door de in SF helaas vaak schaarse humor en verbeel dingskracht van de auteur. Science fiction leeft als nooit tevoren, ze ker in Nederland!. ROB VOOREN Christopher Priest, Dodenschemering over een eiland. Uig. Centripress SF, Bussum 1981. Robert Holdstock. Waar de Tijdwind waait. Uitg. Het Spectrum, Utrecht;Antwerpen, 1982, 13,50. James Patrick Hogan. De Terugkeer van de Ganymeden. Uitg. Meulenhoff. Amsterdam 1982. Terry Pratchett. Delvende donkere kant van de zon. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam 1982, 16,50. Als je geen wereldvreemde pa ter, non of maagd bent ge weest is de kans om heilig verklaard te worden bijzon der gering. Dat wordt ge noegzaam bewezen in de tal loze hagiografieën (beschrij vingen van heilige levens). Hiermee wordt echter de le ken en gehuwden groot on recht gedaan. Zij mogen dan in de loop der eeuwen niet heilig zijn verklaard; nie mand kan bewijzen dat ze het niet zijn. De hagiografie doet tevens de heilig-verklaarden onrecht. Want waarom zou men we reldvreemd moeten zijn om in de hemel te komen? Onder de heiligen zijn talloze gewo ne mensen. Hun heiligheid stoelt op andere zaken dan in de hagiografieën aangege ven. De schrijver Wim Zaal heeft dat met zijn bijzonder lezenswaardig boekje "De heiligen" aangetoond. In dit boekje beschrijft hij het le ven - maar dan echt - van heiligen als Ignatius van Loyola, Franciscus van Assi- sië, Liduina van Schiedam en Theresia van Lisieux. Fascisme In 1964 promoveerde L.M.H. Joosten op het proefschrift "Katholieken en fascisme in Nederland 1920-1940". Een bijzonder, vlot geschreven en boeiend boek. De documen taire betekenis van deze uit voerige studie is van dien aard, dat een herdruk niet kon uitblijven. Dat is nu na 18 jaar het geval. Helaas is dat boek ongewijzigd gebleven. In die 18 jaar is weer zoveel literatuur ver schenen, dat een herziene versie op zijn plaats zou zijn geweest. Daarbij komt dat er van de zijde van de toen nog levende katholieke "jonge ren" uit de 20-er jaren als Van Duinkerken en Engelman felle kritiek kwam. De auteur heeft gemeend zich de nieu we literatuur noch de kritiek te mogen aantrekken. De auteur veroorlooft zich zelfs de hem destijds opgelegde rectificatie over de fascisti sche voorman Jan Baars niet in het boek op te nemen. Het betreft hier een passage (op pagina 258 blanco gelaten!) waarin Joosten zijn bewerin gen over Baars' tijdens de oorlog verrichte vaderlands lievende daden op zijn minst in twijfel had getrokken. Zowel het feit, dat de herdruk ongewijzigd is gebleven als het ontbreken van bewuste passage ontsieren een overi gens bijzonder boek, dat een goed inzicht geeft in de ver houding tussen katholieken en het fascisme tussen de bei de wereldoorlogen. ("Katholieken en fascisme in Ne derland 1920-1940", dr. L.M.H. Joosten, uitg. Hes Publishers, 29,90). Evangelie Wie schrijft die blijft. Deze ge dachte moet prof. Schille- beeckx ongetwijfeld bezie len. Hij is thans bezig met een omvangrijke trilogie over de kerk. Daarnaast verscheen onlangs van zijn hand een bundel met her en der gehou den preken met uitleg van Schriftpassages. Ik schaar mij achter hem waar hij schrijft: "Wat U, lezer, en mij wellicht het meest samen bindt, wortelt in het Evange lie verhalen aan elkaar". ("Evangelie verhalen", Edward Schillebeeckx, uitg. Nelissen, 39,50). THEO KROON Dick Francis behoeft nauwe lijks introductie: de man die zijn thrillers altijd rondom paarden situeert. Na een loopbaan als jockey is hij gaan schrijven. Met een verbluffende regelmaat heeft hij boeken geproduceerd. Bijna elk jaar één zodat hij na een dikke twintig jaar schrij verij aan zijn twintigste thril ler toe is. Die heet "Een gewaarschuwd man" en zal binnenkort ook in de voortreffelijke reeks "Crime de la crime" van De Arbeiderspers verschijnen. Daarin heeft men nu net Francis' negentiende onder gebracht: "Reflex". Weer vormen de paarden het decor. En weer is de centrale figuur geen super-intellec tuele speurder of iets derge lijks. Zoals zo vaak in de boe ken van Francis draait de zaak om een heel gewoon mens. Een doodgewone joc key. Niet eens een erg goede. Hij kan net zijn brood verdie nen. Trouwens, de man ambieert ook niet veel meer. Hij is te vreden met zijn wat schamel lot. Tot hij in de perikelen raakt als hij te maken krijgt met de achtergebleven nega tieven van een plotseling om gekomen fotograaf. Fotografen is zijn hobby. Dus gaat hij wat experimenteren met die negatieven. En dan geheel onvoorbereid staat hij oog in oog met misdadige praktijken. Een man van de praktijk als Dick Francis weet maar al te goed hoe het geld dat rolt op en om de renbaan grote aan trekkingskracht uitoefent op allerlei louche personages. Kerels, die dubieuze praktij ken niet schuwen. Die in elk geval geen partij vormen voor die vriendelijke, weinig ambitieuze jockey. Sfeer, intrige, gevoel voor de tail en een treffend directe verteltrant maken de boeken van Dick Francis tot prettige leesavonturen. Zo ook deze "Reflex", die de aandacht meer dan driehonderd pagi na's lang gevangen kan hou den. ("Reflex" door Dick Francis, in de reeks "Crime de la crime" van De Arbeiderspers, prijs 29,50). Kim Philby "De keerzijde van het verraad". Onder deze toepasselijke titel is de nieuwste thriller van Ted Allbeury in de boekwin kels verschenen. Uitgangs punt van deze voortreffelijke spionageroman vormen han del en wandel van de eens naar Moskou uitgeweken Britse meesterspion Kim Philby. Volgens Allbeury is Philby's verraad in een wolk van vraagtekens blijven hangen. Daarom creëert hij de figuur van John Powell, die op dracht krijgt alle feiten nog eens op een rijtje te zetten als Philby vanuit Moskou de wens te kennen geeft zijn le vensavond in zijn vaderland te willen slijten. John Powell stuit daarbij op een schier ondoordringbare muur van argwaan, leugen, list en bedrog. Maar heel moeizaam kan hij de kluwen van verstrengelde belangen ontwarren. Om te ervaren dat de intrige die de waarheid verbergt nauwelijks weerzin wekkender is dan die waar heid zelf. Een waarheid die de "keerzijde van het ver raad" in een hemeltergend daglicht zet. ('De keerzijde van het verraad', Ted Allbeury, uitg. Unieboek, f24,50). KOOS POST 'Wat moet je met zo'n moeder', verzucht het meisje Harper in het gelijknamige boek van de Engelse schrijfster Wendy Si mons. Harpers moeder Kitty is zeker niet makkelijk. Zo lang Harper zich kan heugen leiden moeder en dochter een zwervend bestaan van het ene huis naar het andere. Tal loze 'ooms' hebben de revue gepasseerd. Bij oom Eric had Harper het nog het meest naar haar zin. Maar haar moe der is een snel aangebrand 'kruidje-roer-me-niet'. Na een ruzie met Eric trekken Kitty en Harper in bij een nieuwe 'oom': Thorn. Het gaat een paar jaar goed, totdat Kitty merkt dat Thorn niet van haar dochter kan afblijven. Resoluut worden de koffers gepakt en opnieuw staan bei den op straat. In een pension waar ze tijdelijk verblijven, sluit Harper vriendschap met de boer Ted Wilson. Hij biedt de twee vrouwen onderdak aan, maar Kitty wijst dit aan bod van de hand. Ze heeft werk gevonden als huishoud ster van de bejaarde me vrouw Eagles, bovendien is er een kleine dienstwoning aanwezig. De vreugde van 'het voor het eerst een eigen thuis bezitten' duurt niet lang. Mevrouw Eagles krijgt min of meer door toedoen van Harper een hartaanval. Zonder pardon zet de zoon van de bejaarde dame de twee vrouwen het huis uit. Het aanbod van Ted Wilson is de laatste strohalm waar moeder en dochter zich aan vast kunnen klampen. De ik-figuur in het verhaal is Harper, haar gevoelens en ge dachten staan centraal. Haar relatie tot de mensen uit haar nabije omgeving - moeder Kitty, Thorn, Eric, Ted Wil son, en vriendin Linda - wordt haarscherp en invoel baar beschreven. Schrijfster Wendy Simons geeft met na me een ontroerend beeld van de ambivalente gevoelens van Harper voor Eric, een ho mofiele man, met wie het meisje een speciale band heeft. Hoe speciaal die band is, blijkt uit de loop van het verhaal. 'Wat moet je met zo'n moeder' is een boek met een bijzondere sfeeruitstra ling: realistisch en tegelijk gevoelig niet te verwarren met sentimenteel Een uit schieter onder de boeken die de afgelopen maanden zijn verschenen. Voor iedereen, ook volwassenen, vanaf 12 jaar. MARGOT KLOMPMAKER fWat moet je met i Wendy Simons, uitg. Holkema en Warendorf, f 20,58). Bodybuilding (door sommigen liever fitness genoemd) is een sport die in ons land enorm in opmars is. Jarenlang werd het trainen met gewichten en halters slechts gezien als een ver schijnsel van een subcultuur. De fitnesscentra rijzen nü als pad destoelen de grond uit. Bodybuilding is dan ook typisch een sport die in dit 'ik-tijdperk' thuishoort. Men beoefent de sport alleen, en op elk willekeurig tijdstip, dat het schikt Alleen het eigen lichaam staat daarbij centraal. Toch zijn de misverstanden rond deze tak van sport nog altijd onuitroeibaar. Van dat werken met gewichten zou je slechts spierballen 8 la de Hulk krijgen, spierballen die verschrompelen zodra je ophoudt met die gewichten. Dat is een misvatting. Bodybuilding (letter lijk: bouwen aan het lichaam) heeft een scala van mogelyke re sultaten in zich. Uitgangspunt daarbij is dat aan elk lichaams deel kan worden gesleuteld. Slappe bovenarmen kunnen stevig worden gemaakt; buikjes kunnen erdoor verdwijnen. Om maar een paar voorbeelden te noemen. Daarnaast kweekt de bodybuilder meer uithoudingsvermogen en kracht, de huid wordt elastischer, afvalstoffen worden sneller afgevoerd doordat de spieren in beweging worden gezet De houding verbetert. Vetweefsel wordt minder makkelijk vastge houden. Kortom: de algehele conditie wordt opgepept, zonder dat daar die indrukwekkende spierballen tegenover hoeven te staan. Juist voor vrouwen die best iets aan de 'conservering' van hun lichaam willen doen, maar niet tweemaal per week naar een sportschool kunnen of willen, is het boek 'Bodybuilding voor vrouwen' een regelrechte uitkomst. Het boek is geschreven door de Amerikaanse kampioene Lisa Lyon, een vurig pleitbezorger voor het bodybuilden. Het boek is juist zo waardevol, omdat het exact die oefeningen beschrijft en uitbeeldt, die tesamen een goed trainingsschema vormen. Stap voor stap -door middel van doodgewone gymnas tiekoefeningen- wordt naar de aanvang van het schema toege werkt. Daarbij géén verwarrende tekeningetjes, maar prachtige foto's die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Ook sug gesties voor goede voeding ontbreken niet, evenmin als de wed- strijdbepalingen voor degenen die op wedstrydgebied in deze tak van sport iets willen bereiken. Het trainingsschema is eenvoudig en met beperkte middelen uit te voeren. Lisa Lyon gaat er vanuit dat het niet nodig is om met allerlei (kostbare) apparaten te werken. Een machine, zo stelt Lisa, vervangt spierkracht, en neemt een deel van het werk over. Daarom houdt zij het liever by het werken met gewichten: bar bells en dumbbells. Deze attributen hebben ook nog het voor deel dat ze betaalbaar zijn. Natuurlijk kan de sportschool niet zonder meer aan de kant wor den geschoven. Vrouwen die het bodybuilden graag thuis beoe fenen zullen daarvoor toch een kamertje moeten vrijmaken. Bo vendien geeft het boek een algemeen trainingsschema, dat elke vrouw later naar eigen goeddunken kan aanpassen. Echter, de vrouwen die het erom gaat juist dat éne lichaamsdeel te veran deren kunnen zich beter tot een sportschool wenden. Daar zijn gediplomeerde trainers aanwezig, die een individueel schema kunnen voorschrijven. Voor het verbeteren van de algehele con ditie en het 'verstevigen' van het totale lichaam is het boek, nogmaals, een uitkomst. MIEP HOENSON Lisa Lyon in actie DEN HAAG (GPD) - Rijkssubsi dies voor verbetering van oude woningen moeten meer terecht komen in stadsgebieden waar de verkrotting het hevigst op de loer ligt. Dat is de kern van een concept-advies van de Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO) aan minister Nypels (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening). De Ravo neemt het concept op 6 september in behandeling. De raad is tot het opstellen van dit ongevraagde advies gekomen omdat hij vindt dat de stadsver nieuwing ernstig wordt gelem- merd wegens grote aantallen ver pauperende woningen, die in zijn vi i. Een genaren. Een aantal van die wo ningen wordt bewoond door de eigenaren zelf, een deel is in han den van particuliere verhuur ders. De eerste weten vaak niet welke subsidieregelingen er bestaan om hen te helpen bij het opknap pen van hun woning. Voor parti culiere verhuurders is dat even eens het geval, maar ook ont breekt hun vaak het geld voo flinke investeringen, die boven dien onvoldoende rendement opleveren. Het afstoten van de woningen is vaak aantrekkelijker dan het op knappen. In het concept-advies wordt erop gewezen dat de subsidie-regelin gen die nu voor woningverbete ring bestaan vaak niet terecht komen in die buurten waar op knapbeurten het hardst nodig zijn. Degenen die van een subsi dieregeling gebruik maken zijn vaak eigenaren-bewoners met een redelijk inkomen en huizen in een redelijke buurt die de sub sidie als een welkom extraatje zien voor woningverbeteringen die niet absoluut noodzakelijk zijn. De Ravo wil daarom dat de subsidiestroom meer gericht wordt naar inkomensgroepen die het echt nodig hebben en naar buurten die in verval dreig den te raken. In het concept-advies van de Ravo wordt gezegd dat gemeenten ge bieden moeten aanwijzen waar de problemen met het onder houd van particulier woningbe- zit het grootst zijn. De Ravo stelt zich een regeling voor zoals die nu al bestaat bij nieuw te premie-A woningen. De financiering van de verbouwing zal veelal moeten gebeuren door het opnemen van een tweede hy potheek, waarvoor het rijk het ri sico moet dragen. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft haar toestemming gegeven voor een exportkredietgarantie van 600 miljoen mark van de Westduitse staat voor het in moeilijkheden verkerende elektroconcern AEG-Telefunken. In de komende dagen stelt de Commissie een onder-- zoek naar verdere staatsgaranties voor 1,1 miljard mark. Zij onderzoekt altijd alle steun om vast te stellen of die in overeenstemming is met de mededingingsregels van de Europese gemeenschap. In Stuttgart heeft de president-directeur van AEG-Anlagentechnik, Joost von Wrangel, gisteren verklaard dat het vertrouwen van afnemers en leveranciers in de investeringsgoederensector van AEG ongebroken is. Anlagentechnik voert op het ogenblik bestellingen ter waarde van zes miljard mark uit, terwijl de orderontvangst dit jaar in de eerste zeven maanden groter is geweest dan men had voorzien en dan in dezelfde periode van verleden jaar. Volgens Von Wrangel heeft de Duitse PTT op 16 augustus nog een bestelling van ruim zestien miljoen mark ge plaatst. Hij verwacht erop dat de orderontvangst zich de komende we ken en maanden zal stabiliseren "ofschoon de algemene marktvooruit- zichten niet beter zijn geworden". Na verkorten van de werktijd gedurende een week zijn de duizend perso neelsleden van AEG-dochtermaatschappij Zanker (huishoudelijke ap paraten) gisteren weer volledig aan de slag gegaan, zo heeft bewind- EINDHOVEN - Een felle brand heeft vanmorgen vroeg een complex houten gebouwen van de Lagere Techni- voerder Hans Ringwald meegedeeld. Met verscheidene belangstellen- sche School aan de Naarderstraat in Eindhoven volledig in oj gelegd. Een naastgelegen bejaardentehuis moest den worden intensieve onderhandelingen gevoerd over verkoop van gedeeltelijk worden ontruimd omdat de ruiten door de hitte waren gesprongen. De bejaarden werden opgevan- deze in surseance van betaling verkerende onderneming. By Neff (keu- oen jn de recreatiezaal van het tehuu kenapparaat) in Bretten wordt bij gebrek aan materiaal nog niet gepro duceerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23