„Schrappen is zéér zorgvuldig gebeurd v"" Reportage Zwartkruis: Streven naar vrede niet claimen Vandaag geding tegen medicijnen-besluit Weer gesprek stukgoed-cao Subsidie schooltandzorg moet worden teruggedraaid WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 PAGINA 21 DOOR NICO SCHEEPMAKER Een kleine dertig farmaceutische bedrijven staan vandaag voor de balie bij de rechter, met in hun kielzog de 'Staat der Nederlanden'. Aanleiding voor dit kort geding is het besluit van minister Gar deniers (Volksgezondheid) om 300 merkgenees middelen niet meer door de ziekenfondsen te laten vergoeden. Vijfhonderd zogenaamde 'drogisterij- artikelen' worden vanaf 1 september eveneens uit het ziekenfonds-pakket geschrapt terwijl voor vier honderd andere preparaten geldt dat het zieken fonds er vooraf een machtiging voor moet geven, wil het deze medicijnen vergoeden. De fabrikanten en importeurs van geneesmiddelen, verenigd in de Nefarma, zien hun broodwinning in gevaar komen. Het stond hen tot heden altijd vrij om elk willekeurig medicijn 'in te voe ren', mits de speciale commissie van de Ziekenfondsraad er haar fiat aan had gegeven. Deze Centrale Medisch Pharmaceutische Commissie keek nooit zozeer naar de prijs, maar alleen naar de veiligheid van zo'n geneesmiddel. De importeurs konden altijd hun nieuwe medicijnen, onder het mom van 'het belang voor de patiènt', in het pakket opgenomen krijgen. Mits deze niet duur der waren dan de vergelijkbare preparaten. Gardeniers wil nu de (te) dure medicijnen uit het ziekenfondspak ket weren. Deze bezuinigingsmaatregel zou vijftig miljoen moe ten opleveren. Een apotheek, waarin zo'n 1500 soorten medicijnen een plaatsje vinden. Moeten de apothekers het vanaf 1 september met honderden preparaten minder doen? Bewust Jaarlijks wordt er in ons land voor 2,5 miljard aan medicij nen opgegeten. Was dat slik ken doorgaans een geruisloze handeling, de laatste jaren wordt de bewustwording voor alles wat men slikt gro ter en groter: weet wat u slikt. In het verlengde daarvan ver schenen er geruchtmakende publicaties over het feno meen geneesmiddel. Het ^Kompas' bijvoorbeeld, waar in 2500 geneesmiddelen door genoemde commissie van de Ziekenfondsraad tegen de lamp werd gehouden. Con clusie uit het boekwerk: 40 procent van 'drogisterij-arti kelen' als laxeermiddelen, neusdruppels, vitaminen e.d. kan zonder meer de prulle- bak in. De helft van de be schikbare middelen is trou wens ook te duur. Dergelijke conclusies passen heel aardig in het vaarwater van Konsu- menten Kontakt, dat er al tij denlang op hamert dat de zie kenfondsen zichzelf jaarlijks tientallen miljoenen guldens zouden kunnen besparen. Geruchtmakend was begin dit jaar ook het boekwerk van biochemicus Lucas Reijn- ders (en anderen), 'Genees middelen in Nederland', dat een kritische blik wierp op het pakket medicijnen dat in ons land verkrijgbaar is. Reijnders c.s. ging zo ver om het slikken van een groot aantal medicijnen te ontra den. Zo ver wil minister Gardeniers niet gaan. Wel heeft ze beide boekwerken dankbaar ge raadpleegd om haar 'zwarte fy'st' samen te stellen. Lucas Reijnders zegt tenminste dat de namen op de lijst van Gar deniers hem uiterst bekend voorkomen. De biochemicus: "Ik heb zeer zeker de indruk dat het schrappen van te vergoeden medicijnen zéér zorgvuldig is gebeurd. Er is weinig op die lijst af te dingen. Je kunt nog praten over een enkel punt, maar dat is kruimelwerk. Vraag het elke willekeurige specialist op dit gebied en je zult horen dat je ongeveer zó uitkomt als Gardeniers". Overigens is de andere 'inspira tor', de Ziekenfondsraad, niet zo juichend over de plannen van Gardeniers. Dr. C.W. van den Dool, hoofd van het me disch adviescollege van de Ziekenfondsraad, vindt het oryuist dat de minister van adviezen in het Kompas on- verhoede verboden heeft ge maakt. Een advies, zo stelt de voorzitter, is iets héél anders dan een verbod. Voor sommi ge patiënten zal het volgens hem noodzakelijk zijn om van een advies af te wijken". De groep van Van den Dool zal de minister dan ook tiental len wijzigingen in de lijsten voorstellen. Helft De auteur van het andere boek werk heeft de lijst ook verge leken met het pakket medi cijnen, dat apothekers in di verse gemeenten (o.a. Hooge- veen en Culemborg) samen stelden. Al in een veel eerder stadium stelden zij een lijst, zogenaamde formularia, van uit het ziekenfondspakket te schrappen medicijnen sa men. Reijnders: "Met succes. Iedereen daar vond het een goed initiatief. Het kan ook gemakkelijk. We kunnen hier in Nederland de helft van de 1500 soorten medicijnen toe". Het moge duidelijk zijn: de au teur van 'Geneesmiddelen in Nederland', hij is tevens bui tengewoon lid van de genees middelencommissie van Konsumenten Kontakt, vindt de schrappartij geen trage die. "Ik kan me wel voorstel len dat de plannen er niet voor iedereen op een elegan te wijze zijn doorgedrukt", zegt hij voorzichtig, "maar ei genlijk is het niet meer dan logisch. Zo'n soort bezuini gingsmaatregel is in een land als Duitsland ook al uit gevaardigd. Daar werd óók op grote schaal oneigenlijk gebruik van het medicijnen- gebruik gemaakt. Het is na tuurlijk wel aardig als je, om maar een voorbeeld te noe men, een laxeermiddel gratis en voor niets kunt krijgen. Maar je kunt het net zo goed bij een drogist gaan kopen. Wat er is geschrapt, is eigen lijk allemaal luxe". Besparing Nefarma betoogt dat de beoog de besparing van 50 miljoen slechts 1,5 promille uitmaakt van de totale kosten van de gezondheidszorg. Met andere woorden: niet de moeite waard om al die moeite voor te doen. Reijnders daarente gen gelooft dat het lijstje met niet langer te vergoeden me dicijnen een besparing van één twee procent oplevert "Het tikt echt behoorlijk aan. In Hoogeveen en Culemborg hadden de apotheken te ma ken met een besparing van wel twintig tot dertig pro cent. Daar lag het natuurlijk anders, omdat zij alleen schrapten in medicijnen die alleen op recept werden ver strekt. Als ik het omreken, al le preparaten die nu op de Ujst staan erbij haal, dan kom ik op die één twee procent uit". Er zit één maar aan: alle partij en moeten zich er dan wel aan houden. Daaraan kan het volgens de biochemicus nog wel eens gaan schorten. Artsen die een 'verboden' middel toch wil len voorschrijven kunnen daarvoor wel de nodige truc jes bedenken: sociale indica tie bijvoorbeeld, of het argu ment dat de patiènt beslist niet buiten dat ene middel kan. Reijnders vindt de argumen tatie van Nefarma, dat Neder land met 1500 soorten ver achterblijft bij landen als Duitsland en Frankrijk waar een nog veel groter aantal soorten medicijnen circu leert, niet steekhoudend. "Het is wel zo. Maar de Scan dinavische landen hebben weer veel minder soorten. Je moet natuurlijk altijd wel een paar merken van een bepaald middel hebben. Sommige mensen zijn voor middel A allergisch, voor middel B niet Maar nogmaals, het is zeer goed mogelijk om het met de helft minder te doen. De Wereldgezondheidsorga nisatie heeft zelfs een lijst ge maakt van de meest essentië le middelen, en daar stonden maar 200 soorten op". Druppel Twee procent of anderhalf pro mille: de hantering van de lijst niet te vergoeden medi cijnen is natuurlijk maar een druppel op de gloeiende plaat de totale kosten van de gezondheidszorg in ogen schouw nemend. Reijnders beseft dat ook wel. Aan de andere kant oordeelt de bio chemicus dat de overheid ér- gens moet beginnen. Liever het aantal medicijnen beper ken dan de anti-conceptiepil uit het ziekenfondspakket te schrappen, zo vindt hij. De apothekers hebben deze week aangekondigd de pil uit het pakket te willen lichten in plaats van de aangekon digde 1200 geneesmiddelen. Het verbod om de pil te vergoe den is natuurlijk veel gemak kelijker te controleren dan die hele waslijst van medicij nen, maar, zegt Reijnders, "dan schuif jc alles weer op de vrouw af'. "Bezuinigingsposten in zieken huizen zijn natuurlijk veel moeilijker aan te pakken. Men is nu wei driftig bezig met het indammen van het aantal ziekenhuisbedden, maar zo'n administratieve handeling zet natuurlijk ook geen zoden aan de dijk. Tja, men loopt als een kat om de hete brij heen". Overigens werpen de bezuini gingspogingen op voorhand al hun vruchten af, zij het op een andere manier dan de mi nister beoogde. Volgens de projectgroep van de Zieken fondsraad hebben verschil lende fabrikanten van merk geneesmiddelen, die werden gewogen en te duur bevon den, inmiddels hun prijzen verlaagd. Daardoor zijn deze medicijnen niet of nauwe lijks duurder meer dan de goedkopere, vervangende preparaten. En dat is mooi meegenomen. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Den Haag A. J. Maasdorp Windhoek (Namibië, Zuidwest-Afrika). Dominee P. M. Luca (remon strants) te Amsterdam is veertig jaar predikant. Hij heeft van 1944 tot 1949 in Leiden gewerkt. In 1949 ging hij naar Amsterdam. De heer P. van der Laarse heeft als pastoraal medewerker af scheid genomen van de remon strantse gemeenten in Boskoop, Zwammerdam en Bodegraven. Hij wordt nu voorganger van de afdeling Soest van de Nederland se Protestantenbond. De bekende gereformeerde pro fessor dr. Johannes Verkuyl (Amsterdam) is op 28 augustus Waar zon ze nu het meeste spijt van hebben, Franoise Bisson? Dat ze vergeten heeft (één keertje maar!) de muurkast af te sluiten, of toch dat ze haar 12-jarige zoontje David jarenlang van de buitenwereld heeft afgesloten, waarvan het laatste jaar (sinds juli 1981) in een kast, achterin de gang van hun huis in Brétigny- sur-Orge? Die muurkast mat 1 meter 60 bij 70 centimeter, dat is een normale maat voor een muurkast, maar als je er een jaar in opgesloten zit, is het heel erg klein en benauwd. Ik heb het even op de vloer uitgemeten, - je moet er niet aan denken. David kreeg alleen water te drin ken, meestal biscuitjes te eten, en zijn behoeften moest hij op een emmer doen. Die zal Fraijoise toch af en toe leeg hebben moeten gooien, met opgetrokken neus. Of liet ze dat door Claude doen, Claude Chevet, haar tweede man bij wijze van spreken, van wie ze ook een tweede zoontje had: Lau rent? Ik zeg bij wijze van spreken omdat Frarjoises eerste vriend, zodra hij haar zwanger had ge maakt, hem gesmeerd was, zodat ze als ongehuwde moeder achter bleef met de kleine David. Die ging linea recta naar een kin dertehuis, maar na twee jaar haalde ze hem daar weer weg, toen ze kennis had gekregen aan de toen 23-jarige Claude. Want de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens (boven dien scheelde het 600 francs per maand). Aanvankelijk sliepen de kinderen bij elkaar in de slaapkamer, in stapelbedden, Laurent boven en David onder of omgekeerd, maar toen David, drie jaar was (een peuter dus nog) haalde zijn moeder hem uit de kamer van zijn kleine broertje weg en installeerde hem op een schuimrubber matras in de bad kamer. Daar moest hij ook eten, samen eten met zijn broertje mocht niet meer. Op een dag was David blijkbaar zo lastig, dat Franoise hem een doek voor de mond bond en zijn handen in ko kend water hield. Geen dokter er bij, zweren, vingers aan elkaar gegroeid. En Claude dacht blijk baar: laat ik maar niks zeggen, het is haar kind, het is al mooi genoeg dat ik die jongen in mijn huis duld. Dan weet David, in juli 1980 (hij is tien jaar) opeens te ontsnappen, op een moment van onoplettend heid! Hij is alleen thuis, hangt een elektrisch snoer uit het raam van de tweede verdieping, en klimt omloog. Het snoer breekt, hij valt op zijn hoofd, wordt een maand in het ziekenhuis ver pleegd waar een chirurg ook zijn samengegroeide vingers ope reert, en niemand, NIEMAND!, stelt eens even een onderzoek in naar het reilen en zeilen van die familie. Noils sommes tous des as sassins, dat blijkt wel weer. Na een maand mag David weer naar huis, en een maand later verhuist het gezin naar Brétigny- sur-Orge (net zo groot als Nun- speet), waar de buren niet beter weten of ze krijgen een vader (Claude), een moeder (Franoise), een zoon (Laurent) en een tekkel (Gipsy) naast zich wonen. Dat er ook nog een muurkastékind in dat huis woonde, is iedereen al tijd ontgaan: de buren die over de vloer kwamen, de vele vrien den die Fraijoise en Claude had den, de vriendjes van Laurent... niemand had ook maar iets in de gaten. Want net als Laurent, die met geen woord over zijn oudere half broertje kikte, hield David zich ook aan de code in hel gezin: hij gaf nooit een kik, keek alleen door het sleutelgat naar de rest van de wereld, en hoopte maar dat Laurent er weer eens in zou slagen de door moeder verstopte sleutel van de kast te vinden, zo dat ze even een uurtje stiekem met elkaar konden spelen of tele visie kijken. Laurent is nu bij zijn opa en oma, die oudjes zou ik ook wel eens een paar vragen willen stellen... In februari van dit jaar gingen Fraijoise, Claude en Laurent acht dagen naar de wintersport. Gipsy zal wel zijn meegenomen, David kreeg een kom water, wat kaas en biscuit in zijn kast, de kast ging weer op slot, en nage- zwaaid door de buren gingen de Chevets op weg. De buren hadden nog aangeboden de planten om de dag water te geven, stel ik mij zo voor, maar dat hoefde echt niet, had Fratjoise gezegd. En nu was het zondag 22 augustus, de zomervakantie naderde weer voor Fraijoise, Claude en Lau rent, over enkele dagen zouden ze vertrekken, dat geeft natuurlijk een heel gedoe ('is er wel genoeg biscuit in huis?), en misschien kwam het wel daardoor dat Fra tjoise, als een kip zonder kop rondrennend door het huis (over dag werkte ze immers als cassiè- re in Claude's supermarkt) ver gat de kast op slot te doen! En toen gebeurde er een soort won der. David, die zich altijd muis stil had gehouden, ook als er visi te was, had toch nog het benul te vluchten. Hij greep zijn kans, misschien wel zijn laatste, zo vlak voor die lange vakantie. Hij trok snel wat oude kleren van Laurent aan en liep het huis uit, voor zover hij althans nog strom pelen kon (30 kilo woog hij nog, hij kon zijn benen niet meer strekken, enzovoort). Op 300 me ter van het huis viel hij in een tuin, uitgeput, in slaap. Daar werd hij gevonden, gelukkig niet door zijn ouders. Ook bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft afstand genomen van het stemadvies van onder andere het Interkerkelijk Vre desberaad en Pax Christi ('stem tegen plaatsing kernraketten en dus links'). "De vredesbewegin gen hebben zich daarmee in een partijpolitieke kwestie ge mengd", zegt de bisschop in een verklaring. De bisschop blijft bij zijn mening, dat de kernbewapening een zaak is van leven en dood, die elke christen ter harte moet gaan. In dat opzicht ondersteunt hij ook het werk van de vredesbewegin gen. Hij onderschrijft echter niet de conclusie die zij daaruit trek ken en die zij anderen willen op dringen. "Het streven naar vrede kan niet bij voorbaat exclusief door groepen of partijen worden geclaimd. Dat zou er alleen maar afbreuk aan doen". In een interview met de volgende maand verschijnende Vredes- krant zegt mgr. Zwartkruis niet te weten, hoe ver de bisschoppen moeten gaan met de praktische toepassing van hun standpunt in een bepaalde zaak. "Het is net als met de kwestie van de abortus. De bisschoppen moesten daar spreken. Zij moes ten het geweten vormen, ook van degenen die politieke verant woordelijkheid dragen. Uitein delijk moeten de politici wél hun eigen besluiten nemen. Wij moe ten hen helpen". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Enter (Ov.) D. D. Lucas Maas sluis, te Maasdijk J. L. Ravesloot Heemse; aangenomen naar Dok- kum R. Schelling Dronrijp, naar Rouveen D. C. Floor Wekerom. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Woerden J. Kareis Beekbergen. ROTTERDAM (ANP) - Werkge vers en werknemers in de ha vens van Amsterdam en Rotter dam gaan volgende week vrij dag, op verzoek van de werkge vers, weer onderhandelen over een nieuwe cao (1982) voor de vijfduizend stukgoedarbeiders in beide havens. De onderhandelingen zijn nodig omdat de leden van de Ver- voersbond FNV zich in een, in juli gehouden, referendum slechts positief hebben uitge sproken over vijf van het uit ne gentien punten bestaande eind bod van de havenwerkgevers. Over de prijscompensatie, ar beidstijdverkorting en verho ging vuilwerktoeslag waren de onderhandelaars het eens ge worden. De overige punten wer den door de Vervoersbond FNV niet aanvaardbaar geacht, om dat er, naar het oordeel van de bond, alleen maar sprake was van een verslechtering. De havenwerkgevers zijn het daar niet mee eens. Volgens werkge versonderhandelaar G. Zee- bregts is er in zijn algemeen heid helemaal geen sprake van een verslechtering. De bond heeft volgens hem ook een on juiste motivatie gegeven voor het niet-opnemen van de veer tien punten in het referendum. De havenwerkgevers vinden dat de vijf door de werknemers geaccepteerde cao-punten een onvoldoende basis vormen voor het afsluiten van een cao voor 1982. Het zwaartepunt bije komende vijftig jaar predikant. Als 24-jari- ge jongeman werd hij in 1932 in Laren tot predikant bevestigd. Van 1937 tot 1939 werkte hij in Leiden onder oosterse studen ten. Na vele jaren in dienst van de Zen ding werd Verkuyl hoogleraar in de zendingswetenschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam (1965). Sinds oktober 1978 is hij met pensioen. Maar hij schrijft, correspondeert, spreekt en preekt nog heel veel. Een interview met een krant be sloot professor Verkuyl deze week zo: "Ik snap natuurlijk wel dat het hersttijd voor mij is en dat er een wegversmalling aan het komen is op je levensweg. Maar ik denk altijd maar: werk zolang het dag is". Zoeklicht De christelijke organisatie 'Het Zoeklicht' (stichter Johannes de onderhandelingen zal komen te liggen bij de al jaren bestaande wens van de werkgevers om de dienstverlening in de havens te vergroten. Daarvoor is het vol gens de werkgevers nodig dat de arbeidstijden worden aange past. De door hen voorgestelde nieuwe arbeidstijden zijn niet aanvaardbaar voor de Ver voersbond FNV. De kans dat de bond alsnog ak koord gaat met de voorstellen van de werkgevers om arbeids tijden aan te passen en de dienstverlening In de weekein den uit te breiden, is niet erg groot. Bestuurder Kees Marges: "De werkgevers moeten beter weten. Al jaar en dag hebben onze leden gezegd geen behoefte te hebben aan dergelijke maat regelen. De mensen die geen be zwaar hebben tegen het werk In ploegendiensten zijn al lang naar andere sectoren van de ha ven vertrokken", aldus Marges. Heer) houdt aanstaande zaterdag in de Expohal te Hilversum haar jaarlijkse toogdag. Het thema is: *Wij verwachten Jezus'. Sprekers zijn ds. W. Harkema (Doorn), ds. W. Hessels (Alblas- serdam), ds. H. G. Koekkoek (Al phen aan den Rijn), ds. P. J. Mie- tes (Zeist), ds. H. Postma (Olde- broek) en evangelist P. Smit (Doorn). Muzikale medewerking verlenen het duo Gert en Her- mien Timmerman, de Young Go spel Singers uit Eindhoven en Maarten de Groot orgel. De dien sten beginnen om ip uur, half 2 en kwart voor 4. Voor kinderen van vier jaar af is er een apart programma. Het Diepgangcentrum in Hazers- woude heeft voor het komende seizoen een serie van vijf lezin gen opgezet onder de titel 'Vrede op aarde; geloven dat het te doen is'. De organisatoren willen daar mee aansluiten bij de aandacht die de laatste tijd op verschillen de manieren aan het vredes vraagstuk is besteed. De cursus is in Hoorn, Rotterdam, Haarlem, Den Haag, Leiden en Alkmaar. Die te Leiden begint op woensdagmiddag 20 oktober. Wie meer inlichtingen wil, kan die bü het Diepgangcentrum krij gen: Rijndijk 108, 2394 AJ Ha- zerswoude-Rijndyk, telefoon 01714-2032 De algemee vergadering van de Wereldbond van Hervormde Kerken - tot 27 augustus in Otta wa, Canada, bijeen - heeft een door het bestuur opgestelde ver klaring over de toestand in Liba non niet willen goedkeuren. Af gevaardigden keerden zich tegen het feit dat in de verklaring al leen Israel werd veroordeeld. Een speciale commissie komt nu met een nieuwe tekst UTRECHT (ANP) - De Zieken fondsraad moet zijn besluit om de bijdrage van de ziekenfond sen aan de diensten voor school- tandverzc schorten. (volksgezondheid) heeft name lijk laten weten, dat ze haar even tuele goedkeuring aan dat be sluit pas kan geven, als ze ook het advies van de raad over een nieuwe organisatie en structuur van de jeugdtandzorg binnen heeft. In mei besloot de raad tot een ver hoging van de bijdrage in de kos ten tot 100 procent omdat de ge meenten hun bijdragen in veel gevallen bevriezen of zelfs in trekken. Vorige maand waarschuwde de raad de minister, dat het niet ver hogen van de ziekenfondsbijdra ge tot gevolg zal hebben, dat sommige diensten zullen moeten worden geliquideerd. De minister heeft de raad nu voor gesteld de oude subsidierege ling, die op 1 augustus afliep, voor korte tijd te verlengen, tot zij een definitief standpunt heeft bepaald over een intenmadvies dat de ziekenfondsraad in juni heeft uitgebracht over "de ge wenste toekomstige tandheel kundige voorzieningen in Neder land".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21