LEIDSCH DAGBLAD Evacuatie vol hindernissen Dumping van afval ECN in zee onzeker Valse dollars uitgegeven Fouten in "zwarte lijst" medicijnen VS geven Fransen geen duimbreed toe Steunacties voor CDA- loyalist J.N. Scholten Route over land onmogelijk door gevechten Mogelijk opslag in Den Helder BEZUINIGEN Staat leent tegen 10% n WERELD ,7? LA'11 STREEK WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36865 Orecleuf G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad) hoofdredacteurRD Paau* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BkTMu wee i 2311 BG Laden Politie pakt Katwijkers en Leidenaar: r verslaggevers) KATWIJK - Door een geza menlijke actie van diverse politiekorpsen zijn vijf perso nen aangehouden die de af gelopen maanden valse dol larbiljetten hebben uitgege- De zaak kwam aan het rollen toen de Katwijkse politie ar restaties verrichtte in ver band met de diefstal van vi deobanden bij een bedrijf op het industrieterrein 't Heen. Een 26-jarige Leidenaar, die werd aangehouden bleek 74 valse 100-dollarbiljetten op zak te hebben. Dat leidde weer tot de aanhou ding een 24-jarige en een 35- jarige Katwijker. Zij beken den 400 valse biljetten in het buitenland te hebben ge kocht en die te hebben door verkocht voor 50 tot 60 gul den per biljet. Enkele dagen geleden liep de vriendin van een van de Kat wijkers in Haarlem tegen de lamp toen zij vals bÜjetten wisselde bij een bank. Bo vendien werd nog een 23-jari- ge Katwijker gearresteerd die 200 valse biljetten had ge kocht en er inmiddels 140 had uitgegeven. Volgens de Katwijkse politie waren de biljetten moeilijk van echte te onderscheiden. Het vijftal blijft voorlopig in hechtenis. NOORDWIJK, DEN HAAG (GPD) - Dr. P. Idenburg uit Noordwijk, een oud-hoofdbestuurder van de ARP is een acüe begonnen ten gunste van CDA-loyalist Jan Ni co Scholten en de andere kriti sche CDA'ere. Doel van de actie is Scholten, die op een onver kiesbare plaats op de kandida tenlijst van het CDA staat, aan zoveel voorkeurstemmen te hel pen zodat hij op 8 september meteen in de Tweede Kamer wordt gekozen. De actie is ontstaan na de felle kri tiek die Scholten vanuit de CDA- top te verduren heeft gekregen na zijn recente harde afwijzing van de houding ten aanzien van de kernwapens bij die CDA-top. Idenburg wil belonen dat Schol ten zo zijn nek heeft uitgestoken. Wanneer het CDA weer 48 zetels haalt komt Scholten net niet in de Tweede Kamer. Pas wanneer een aantal Kamerleden in een nieuw kabinet terecht zou ko men komt hij weer in de Kamer terug. Maar tot die tijd kan Scholten niet meepraten in de CDA-fractie tijdens de kabinets formatie. JERUZALEM (GPD/AP/AFP) - De evacuatie van de eer ste groep PLO-strijders die vandaag over de weg van Bei roet naar Damascus zou vertrekken, is afgelast. Besloten is de 500 Palestijnen over zee naar Syrië te vervoeren. Oorzaak is de vrees dat het konvooi door christen-falan- gisten zou worden aangevallen. In Oost-Libanon werd gisteren strijd geleverd tussen Syrische en christen-fa- langistische eenheden. Ook de Israëlische bezettings macht zou daarbij betrokken zijn. Amerikanen Achthonderd Amerikaanse mari niers zijn vanmorgen in de haven van Beiroet aangekomen om als onderdeel van de internationale vredesmacht toezicht te houden op het vervolg van de evacuatie van de PLO uit Libanon. Het contingent werd in de haven verwelkomd door de Amerikaan se presidentiële afgezant Habib. De Amerikanen lossen een een heid van het Franse vreemdelin- De Amerikaanse bemiddelaar in het MiddenrOosten, Philip Habib, sprak vanmorgen in de haven van Beiroet met kolonel James Mead, die het Amerikaanse contingent in Libanon leidt. De 800 Amerikaanse mariniers zullen de evacuatie van de PLO begeleiden. MADRID/DEN HELDER (ANP) - De gemeenteraad van Den Hel der zal vanavond stemmen over een voorstel van B en W om tijde lijk een terrein beschikbaar te stellen voor de opslag van radio- Discriminatie homofielen in bej aardenhuizen (Van r verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland gaat zich nadruk kelijker bezighouden met het toelatingsbeleid van de bejaar denoorden. Aanleiding is een on derzoek waaruit blijkt dat een aantal tehuizen homoseksuele ouden van dagen discrimineert. Volgens gedeputeerde Boone die een en ander gisteren bekend maakte gebeurt dat ook in de Leidse en Alphense regio. Hij wilde vooralsnog niet meedelen om welke tehuizen het gaat. Boone: "De argumentatie is gro tendeels te vinden in godsdien stige overwegingen, al dan niet in combinatie met opvattingen van al aanwezige bewoners". Enkele buien Af en toe xon en vooral later enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwesten wind. 26 augustus 1982 Zon op: 06.41 uur. zon onder: 20.41 uur. Maan op: 15.14 uur. maan onder: 00.07 actief afval, dat afkomstig is van het Energie Onderzoek Centrum Nederland in Petten. Het gaat om een vijf hectare groot terrein op het industrieterrein Oostoe ver. Het voorstel van B en W is begin deze week tot stand gekomen op verzoek van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Als het voorstel wordt aangenomen, dan bestaat de mo gelijkheid, dat het maandag avond vertrokken dumpschip "Scheldeborg" naar Den Helder terugkeert. Aan boord van dit schip bevindt zich een deel van ECN-afval uit de jaren 1981-1982 en 1982-1983. 700 kilometer ten noordwesten van Spai\je ligt. Ziekenfondsraad: Mocht de "Scheldeborg" naar Den Helder terugkeren, dan kan dit schip haar lading ECN-afval zo- lang kwijt op binnenschepen, die afgemeerd liggen in een spuika- naal ten oosten van het industrie gebied. De Helderse wethouder Laning benadrukte vanmorgen het tijdelijk karakter van even tuele opslag. De gemeente Den Helder wil op deze manier de rijksoverheid "een hand reiken" tot een definitieve oplossing is gevonden voor de opslag van ra dio-actief afval. Milieugroepen, politici, vissers en burgers in het Spaanse Galicië hebben aangekondigd de actie van de internationale milieuor ganisatie Greenpeace tegen het storten van radioactief afval in de Atlantische Oceaan te zullen steunen. Met vissersschepen, roeiboten en sloepen zullen zij proberen het storten te verhinde ren of in elk geval zo lastig moge lijk te maken. DEN HAAG (GPD) - De storm van kritiek op de „zwarte lijst" van medicijnen, die minister Gardeniers (volksgezondheid) i per 1 september, is nog verhevigd. De Ziekenfonds raad heeft de bewindsvrouw een opsomming van fouten ge stuurd, die in de lijst is ontdekt Vanochtend besliste de minister Weer twee doden in Baskenland BILBAO (AP) - Twee leden van de Guard ia Civil zyn vanochtend om het leven gekomen toen zij in de Baskische stad Mungia een bompakje onschadelijk wilden maken. Een ander lid van de pa ramilitaire garde liep ernstige verwondingen op toen de bom, die was gelegd bij de ingang van i bankgebouw, tijdens trans- Het milieuschip "Sirius" volgt de "Scheldeborg" thans op enkele honderen meters afstand op weg naar de plaats van storting die Het van het politieke geweld in de Baskische provincie dit jaar is met deze aanslag opgelopen tot zullen zich begeven naar de zuidelijke toegangswegen van Beiroet en de internationale luchthaven. Waarschuwing Het officiële Russische-perebureau Tass heeft vandaag de nadruk gelegd op de "gevaarlijke gevol gen" van het zenden van een Amerikaans militair contingent naar Beiroet. Tass stelde ver baasd vast dat Amerikaanse stoottroepen naar Beiroet wer den gezonden op het ogenblik dat het (evacuatie)proce5 prak tisch voltooid was. de scheiding vormt tussen 1 lamitische westelijke stadsdeel en het oosten van Beiroet, waar Israëlische troepen zijn gelegerd. De mariniers waren bij aankomst uitgerust met automatische ge weren, mortieren en anti-tank wapens. Een commandant zei te gen verslaggevers dat het niet in de bedoeling ligt gebruik te ma ken van de wapens en dat de Amerikanen hun vredestaak ern stig zullen opvatten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de eerste Amerikanen pas morgen in Beiroet zouden aan komen. Officieel werd geen re den gegeven waarom dit een dag is vervroegd. Uit regeringskrin gen in de V.S. werd vernomen dat men daar van mening is dat het Libanese leger de regeling van de PLO-evacuatie niet aan kan en dat daarom tot vervroeg de stationering van het Ameri kaanse contingent is overgegaan. Vandaag wordt ook het eerste deel van de Italiaanse waarnemers in Beiroet verwacht De Italianen Firato: video- en audioprimeurtjes PAGINA 17 en 1» Partijen kraken bezuinigingsplan PAGINA 7 Laatste dagen Iers kabinet aangebroken PAGINA 9 Teveel reclame rond voetbalvelden dat de maatregel tot 1 oktober wordt uitgesteld. Tussen de 250 en 300 vermeldingen zouden gewijzigd moeten worden, enke le daarvan zouden gevaarlijke gevolgen voor patiënten kunnen hebben. De Ziekenfondsraad is er steeds te gen geweest dat de minister „op eigen houtje" zo'n lijst zou vast stellen. Men was zo verontwaar digd over het optreden van het ministerie dat dr. M.C.v.d.Dool, hoofd van het Medisch Advies College, elke verdere medewer king weigerde te verlenen. Met name Van den Dool is verant woordelijk voor de geneesmid- delengids van de raad, het zoge naamde Farmaco Therapeutisch Kompas. Op basis van die lijst is het ministerie te werk gegaan. De lijst van minister Gardeniers bevat naast middelen die zelfs gevaar voor de patiënt kunnen opleveren een zeventigtal midde len, die in ons land niet of niet meer in de handel zijn. Ook staat er een aantal medicijnen op, waarvan de prijs inmiddels is verlaagd, zodat het prijsverschil niet meer 5 procent bedraagt maatstaf voor de uitsluiting). (Zie ook pagina 21) WASHINGTON (GPD) - Een fe derale rechter in de Amerikaanse hoofdstad heeft beslist dat presi dent Reagan de levering van compressoren voor de aardgas- pijpüjn tussen de Sowjet-Unie en Europa door het Franse filiaal van een Amerikaans bedrijf mag verbieden. Dresser Industries uit Dallas heeft naar zijn zeggen niet aangetoond dat het bedrijf aanzienlijke scha de zou lijden als Dresser France de apparatuur niet zou leveren. De Franse regering heeft die le verantie bevolen, in weerwil van Reagans decreet dat Amerikaan se bedrijven, hun buitenlandse filialen of licentiehouders niet aan het aardgasproject mogen meewerken. De Amerikaanse regering beraadt zich inmiddels op een breed front van buitenlandse zaken, handel en defensie over de maat regelen die tegen Dresser moe ten worden genomen. Van de zij de van het Pentagon werd straf rechtelijke actie aanbevolen, maar buitenlandse zaken vond zo'n stap politiek niet haalbaar. Volgens het Witte Huis gaat het erom verdere leveranties door andere bedrijven te dwarsbo men. De VS overwegen, zo zegt het dag blad de Washington Post, een speciale missie naar Europa te zenden om opnieuw te zoeken i diplomatieke oplossing. Rechter steunt boycot Dresser DEN HAAG (ANP) - Voor de achtste maal dit jaar gaat de staat geld lenen. Op 31 augustus kan worden ingeschreven op een Ie ning tegen 10 procent Bedrag en uitgiftekoers worden na inschrijving vastgesteld. De lening sal in vijf jaarlijkse ter mijnen worden afgelost, voor het eerst op 1 oktober 1988 De rente is een half procent lager dan die op de vorige staatslening (10,5 pet), die echter een looptijd had van zeven jaar. In totaal haal de de staat via de zeven eerdere leningen een bedrag van 13,15 miljard binnen. Het tweede rapport van de ambteii|ke werk groep "Heroverwe ging collectieve uit gaven dat gisteren is gepubliceerd, moet met enige terughoudendheid worden be zien ledereen is het erover eens dat er op de overheidsuitgaven moet worden bezuinigd. Maar bij elke suggestie die in deze rich ting wordt gedaan, moet de vraag worden gesteld in hoeverre zij maatschappelijk haalbaar ie. Wat dat betreft is de werkgroep in een aantal opzichten aan de rea liteit voorbij gegaan en heeft zij zich door louter budgettaire over wegingen laten leiden. Dat geldt bijvoorbeeld de onderwijssector, die in de berekeningen van de werkgroep (het gaat dus niet om plannen) verreweg de grootste veer zou moeten laten. Blijkens het rapport kan daar in de komende vier jaar 2.3 miijaad gul den worden "weggehaald" tan koste van 34.000 arbeidsplaat sen. De werkgroep suggereert daartoe de studieduur te inkor ten en het aantal leerlingen of studenten per leraar of docent te verhogen. Nog afgezien van de vraag of een en ander wel kan. moet worden vastgesteld - de werkgroep doet dat trouwens zelf ook - dat een onderwijskundige analyse bij deze aanbevelingen ontbreekt. En dat is. op z'n zachtst gezegd, niet onbelangrijk. Dat de werkgroep zichzelf op dit punt een beperking heeft opge legd. valt toe te juichen Maar het is wat vreemd dat zij dk Mj het hoofdstuk Defensie heelt nagela ten. Uit het rapport blijkt dat er op de krijgsmacht 1.3 miljard kan worden bezuinigd, maar volgens de werkgroep stuit dit op bezwa ren omdat daarmee de taakuit voering van het militaire apparaat ernstig zou worden aangetast. Blijkbaar heelt zij zich in deze sector dus wei afgevraagd in hoeverre bezuinigingen praktisch zijn te verantwoorden. Het is overigens de vraag of de po litiek wel met het rapport uit de voeten kan. De werkgroep mag dan hebben berekend dat er de komende vier jaar - In de meest vérgaande variant - zes mil|ard gulden op de overheidsuitgaven kan worden bezuinigd. Het daar mee gepaard gaande verlies aan arbeidsplaatsen - 75.000 - wordt niet goedgemaakt door aanbeve lingen om met het vrijkomende geld elders werkgelegenheid te scheppen. Dat is ook niet de taak van de werkgroep, maar dat ge geven maakt de scepsis omtrent het rapport er niet minder door Waar de politiek in e«( geval wel iets mee kan en moet doen, zijn de voorstelten die de werkgroep heeft gelanceerd om drastisch het mes te zetten m de veelheid van knellende overheidsbepaln- gen en -regels. Het bedrijfsleven in Nederland wordt - In vergelij king met het buitenland - teveel aan regelgeving en bureaucrati sche uitwassen onderworpen. En dat komt de ontplooiingskansen van de ondernemingen - dus ook de werkgelegenheid - bepaald niet ten goede. W. Voor jongeren 26 uur werken? OSS (GPD) - Het kabinet wil een 26-urige werkweek in voeren voor jongeren die in overheidsdienst komen. Mi nister Van der Stee (finan ciën, CDA) kondigde gisteren tijdens een spreekbeurt in Oss aan, dat daarover in de begroting voor 1983 vooretel len zullen staan. De salaris sen zullen evenredig kleiner zfjn. Op deze manier wil het kabinet de jeugdwerkloos heid aanpakken. Van der Stee toonde zich ver der voorstander van een ver groting van de afstand tussen lonen en uitkeringen (koppe ling op afstand), zoals ook door de WD bepleit wordt Nieuws van vepre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57,35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1