Wmderland van omroep op Firato c Wachten op stereo-tv Muziek maken door chip nu een dóódsimpele zaak 'S llfi '4 'M 'ét Consument wil geen beeldplaat Wallanan rukt op WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 27 augustus t|m 5 september AMSTt HDAM r~£M Extra Zo heel veel nieuws heeft de audiomarkt - afgezien van de Compact Disc - op dit ogenblik niet te bieden. Alles wordt kleiner en beter, maar een versterker die vier jaar geleden 25 Watt onvervormd geluid leverde, zal dat op dit moment vast nog wel doen. Wat verandert, is vooral de vormgeving. Dat is een truc die men heeft afgekeken van de automobielindustrie. Daar worden elk jaar ook auto's met andere bumpers en stre pen gemaakt, omdat daarmee het 1979-model ineens onac ceptabel oud gaat lijken. Tuners met ontstellend lage vervormingscijfers hebben ook niet zo veel zin, zolang de zenders niet mee veranderen. Trouwens, zo'n 70 pet van ons land'is bekabeld en in dat geval is men geheel afhanke lijk van de schakels die de woningbouwvereniging of het technisch installatiebu reau heeft aangebracht. Die schakels kunnen de kwaliteit van radio-ontvangst behoor lijk naar beneden halen, als het kabelnet niet voldoet. Op geluidsgebied zijn eigenlijk alleen grappige kleine snuf jes te zien, die overigens nog best prijzig zijn. Sony, de uit vinder van de kleine draagba re cassettespeler, de Walk man, heeft twee opvolgers van dit apparaat gecreëerd. Beide hebben een jankvrije weergave, door een patent met twee tegen elkaar in draaiende vliegwielen. Een ervan heeft de mogelijkheid om naast het afspelen nu ook goede stereo-opnamen te ma ken. De nieuwe Walkman F2 kan nog weer meer. Behalve dat er platen mee kunnen worden opgenomen thuis, is er een aansluiting voor de stereo-microfoon voor eigen opnamen. Daarnaast is nog een stereo FM-radio inge bouwd. Mocht men iets aar digs op de radio horen, dan is een druk op de knop vol doende om dat ook op te ne men. Panasonic claimt 's werelds lichtste en kleinste cassette speler te hebben gemaakt. Hij zal in drie kleuren lever baar worden: rood-wit, blauw-zilver en zwart. Het apparaat is 12 pet kleiner dan zijn voorgangers en kan met één hand worden bediend. Inmiddels zijn er al fabrikan ten bezig (waaronder Sony) om een soort micro-Walkman te maken. Dat apparaat is nog kleiner en kan ook weerge ven en opnemen (zelfs ste reo). De omvang kan zoveel kleiner zijn omdat de micro cassette wordt toegepast, die maar half zo groot is als een gewone cassette. De geluids kwaliteit is niet gelijkwaar dig, maar aanvaardbaar. Ze ker als men bedenkt dat de microcassette oorspronkelijk alleen vooj dicteer-doelein- den werd toegepast. Met de nieuwe types "Walk man" kan worden opgenomen. Voor het eerst sinds vele jaren weer op de Firato: muziekinstru menten en muziekbeoefening. Ditmaal onder het motto: Mu ziek Actief. Na het voorzichtig introduceren van computers op de Firato van zes jaar geleden en van 27-Mc- zenders. twee jaar geleden, heeft men zich nu kennelijk gereali seerd dat actieve en passieve mu ziekbeoefening bij elkaar horen. De hele Amstelhal is tenminste gevuld met elektronische en akoestische muziekinstrumen ten, bladmuziek en accessoires. De laatste jaren zijn elektronika en muziek elkaar steeds dichter ge naderd. Na de lancering van het hammondorgel in langzamer hand een keur van orgels ont staan, die allemaal andere eigen schappen hebben, en bijna elk muziekinstrument kunnen imi teren. De keus is zo groot dat men in vakkringen de verzamel naam 'toetsen-instrumenten' ge bruikt. Ook is het natuurlijk frappant dat allerlei muziekgroe pen van elektronika gebruik ma ken voor hun uitvoeringen en opnamen. Mengpanelen, verster kers, effectendozen en luidspre kers. Dat is allemaal ruim verte genwoordigd op de exposi tie. Nieuwste trend is de introductie van miniatuur-elektronische or geltjes. Ze komen hoofdzakelijk uit Japan. Het kleinste instru mentje is nog geen 20 cm lang, 5 cm breed en 1,2 cm dik. Ze heb ben allemaal een geheugen zodat de gespeelde of vinger-voor-vin- ger 'ingeprogrammeerde' melo die eindeloos kan worden her haald. Ook hebben de kleine in strumenten een vast geheugen, waarin de fabrikant al een melo die heeft vastgelegd. Zulke ge heugens hebben alles te maken met wetenschappelijke reken machines en computers. Het is dan ook geen wonder dat de pro- dukten uit die hoek komen. Ook de ingebouwde leraar. Met be hulp van de streepjescode en een leespen kan men allerlei muziek in het 'keyboard' opnemen, maar ook een muziekleergang volgen. Muziek- en instructieboeken met Helemaal nieuw is een soort elek trische gitaar waarmee iedereen direct melodieen kan begeleiden als met een ritme-gitaar, maar nu zonder te oefenen en grepen te leren. Daarbij heeft het instru ment een ingebouwd ritme-ap paraat. automatische akkoordbe geleiding. basbegleiding en een unieke harpbegeleiding. Ritme-boxen en allerhande effect dozen die automatisch voor een begeleiding zorgen, waren al lan gere tijd bekend in het elektroni sche orgel. Het orgel blijkt in Ne derland overigens waanzinnig populair. Acht procent van de Nederlanders bezit een elektro nisch orgel. Er staan bijna 400.000 orgels bij Nederlandse gezinnen thuis. Jaarlijks komen daar nog zo'n 25.000 bij. Tien pro cent van de bevolking speelt een instrument. Er staan twee keer zoveel elektronische orgels als piano's thuis. Heel veel elektronika heeft de laat ste jaren ook zijn intrede gedaan Het elektronisch orgel is in ons land erg populair. In 400.000 gezinnen is er een aanwezig. omdat men - na de elektrische gi taar - ook andere instrumenten wilde gaan versterken. Er zijn contact- en richtmicrofoons ont wikkeld voor strijkinstrumen ten, met name voor viool en bas. Speciale microfoons zijn ook ontworpen voor het opnemen van het drumstel. Al die ontwikkelingen van muziek naar elektronika en andersom, maken het begrijpelijk dat de he le Amstelhal tijdens de Firato voor een publiek, dat ook op een actieve manier muziekminnend is. wordt opengesteld. En van zelfsprekend staan er dan ook nog vele andere muziekinstru menten die niets met elektronika te maken hebben: die je dus nog ZELF moet bespelen De Nederlandse Omroepen pre senteren zich op de Firato zo mo gelijk nog veelzijdiger dan twee jaar geleden. Dat zal op twee ma nieren blijken. Er zullen tal van radio- en tv-programma's gepro duceerd worden in verschillende studio's van RAI en Congresge bouw. Daarnaast zal men een grote variatie aan mogelijkheden van de hedendaagse techniek de monstreren, in het bekende 'Om roep Wonderland'. Ook hebben NOS, Wereldomroep en alle an dere omroepen voorlichtings stands, waardoor het aan alge mene en technische voorlichting niet zal ontbreken. Radio-liefhebbers, die de Firato bezoeken, kunnen uitzendingen bijwonen uiteenlopend van pop concerten tot klassieke muziek- en lunchconcerten. Deze laatste hebben een plaats gekregen in de studio die in het Bovenrestau- rant van de Amstelhal is inge richt, dezelfde hal waar ook de manifestatie 'Muziek Actief wordt gehouden. In deze studio wordt dagelijks een lunchcon cert verzorgd door verschillende omroeporganisaties. Liefheb bers van lichte muziek moeten in het Congrescentrum afdalen waar ze in de kelder de studio van Hilversum III zullen aantref fen. Popconcerten komen uit de zoge naamde Randstadhal. Veel van deze concerten worden recht streeks uitgezonden. Ook de Hil versum li-programma's komen in de tentoonstellingsperiode vanaf de Firato. Voor het bijwo nen daarvan kan men terecht in de Middenzaal, die aansluit op een wandeling door Omroep Wonderland. Een reeks grote uit zendingen, voornamelijk be doeld voor de zender Hilversum I, komen uit de studio in de Blau we zaal. Totaal komen een kleine honderd radio-uitzendingen uit de diverse studio's. De totale omroepmanifestatie is ondergebracht in het Congres centrum, waarvan de Grote zaal is ingericht als televisiestudio. Kijkers die willen weten hoe (moeizaam vaak) zo'n tv-produkt tot stand komt, kunnen daar te recht tijdens repetities, opnamen en directe uitzendingen. Uitzen dingen die daar vandaan komen zijn de TROS' Firatoshow, De sterkste man van Europa: een AVRO-produktie, wie in het Ne derlands wil zingen van de VA RA en ook onder andere een Folkloristisch Festival van de KRO. Binnen het omroepgebeuren is ook een apart onderkomen voor de Wereldomroep gevestigd waar - naast een informatiestand - ook een nieuwslezerscabine in functie zal zijn. De nieuwsbulle tins in verschillende talen, be stemd voor diverse werelddelen, zullen vandaar dagelijks worden voorgelezen. Voordat de bezoe ker bij de Wereldomroep is aan geland is hij overigens tal van voorlichtingsstands van alle an dere omroepen gepasseerd. Niet ver daar vandaan staat ook de Teletekststand, waar men kan zien hoe nieuwspagina's worden ingevoerd. Ook staan er Tele- tekst-toestellen die aantonen dat van België. Duitsland en Enge land ook tekstbeelden zijn te ont vangen. Satellieten Interessant is ook de ontvangst van foto's van de Meteosatelliet, die naar de aarde worden ge straald. Het zijn dezelfde foto's, Tijdens de Firato zullen vele radio- en televisieuitzendingen vanuit het RAI-gebouw worden verzorgd. die het KNMI van tijd tot tijd ge bruikt. Ze worden in de RAI rechtstreeks ontvangen en op een grootbeeldscherm geprojec teerd. Modellen en foto's van de Europese ruimtevaart-organisa tie ESA, zyn ook in bij de om roep aanwezig. Geheel in con trast daarmee is het gedeelte dat het Omroepmuseum verzorgt, waar prachtige voorbeelden van oude toestellen staan. Een speelstraat vol trucs, stereo, muziek, video - waar men zelf op de knoppen kan drukken - leidt vanzelf naar de Hobbyscoop- stand, van het populaire NOS-ra dioprogramma dat zich in bijzon der met elektronische onderwer pen bezighoudt. Het rekent veel van de Firato-bezoekers tot zijn vaste luisteraars. In de speel straat kan men onder andere met chroma-key manipuleren, een echoput en een synthesizer voor het vervormen van stemmen ho ren en grappen met televi- siekleuren uithalen. Hobby- scoop zal allerlei vormen van di gitaal opgetekend geluid laten horen en de testen met zulke ap paraten door het NOS-laborato- rium bekendmaken. Wie thuis een prima stereo-ont vangst wil hebben kan zijn ge luidsinstallatie van een grote FM-(richt)antenne voorzien. Hij kan dan van een ongestoorde ontvangst genieten, zonder ruis en storing. Wie in de auto zit en naar de FM- band luistert, tobt met tal van problemen. Belangrijkste pro bleem daarbij is de autoantenne, zo'n spriet, die lang niet zoveel zendenergie opvangt als de grote dakantenne. Storing en ruis zijn in de wagen dan ook vaak niet te voorkomen. Bovendien blijkt dat men rijdend door het land, een bepaalde zender gewoon kwijtraakt. Men moet dan op de schaal van de autoradio een an dere (steun)zender zoeken die hetzelfde programma geeft, of gewoon iets anders aanzetten. Een volgend probleem zijn de ver- keersmedeüngen. Hoe weet men welke zender de file- en onge valsmeldingen doorgeeft. En als men dat precies weet in Neder land, hoe zit het dan in Frankrijk of Duitsland? Welke program ma's zijn regionaal, welke geven lichte en welke andere geven ernstige muziek? Computer Zo'n drie jaar geleden lanceerde Philips de MCC-autoradio. Het werd een combinatie van een cassettespeler met een 'denken de' computerradio. Het apparaat - 1 d oo - De nieuwe "Shuttle"-radio met een geheugen voor 27 stations. was en is erg duur, maar het lost bijna al de geschetste problemen op. Dank zy de microcomputer kan hy 7U stations onthouden en er automatisch voor zorgen dat eenmaal gekozen programma (bv. Hilversum I) büjft aanstaan, waar men ook rijdt in Nederland. Verder heeft de (stereo)radio al lerlei trucs aan boord om storing te onderdrukken en kan hij in Duitsland en Oostenryk zelf zen ders opzoeken die verkeersme- dedelingen doorgeven. Een dergelijke 'slimme' radio is te kostbaar voor menigeen. Jam mer, want voor de vereersveilig- heid is het natuurlijk beter. Ge lukkig komen er nu andere ra dio's die wat meer kunnen en voor wat comfort onderweg zor gen. Zij het dat meeste die com puterslimmigheidjes nog lang niet kennen. De oplossing, zowel voor de ver- keersbencht^n als wat betreft de zenderherkenning, ligt ergens anders. De oplossing moet ko men van de PTT en omroepen die de zender beheren. Wanneer op de zender de 'identificatie' zou worden meegestuurd, wordt het probleem stukken kleiner. De autoradio of tuner hoelt dan niet meer zo 'slim' te zijn en kan dus goedkoper worden. Muziek en spraak op de zender hoeven niet onder die 'extra's' te lijden. Het is best mogelijk om in het zendersignaal nog ergens wat in formatie weg te stoppen, zonder dat dat hoorbaar is Net als by Teletekst op de tv, wat ook de ge wone programma's niet stoort. Internationaal In Nederland bestaat geen speci fieke verkeers-zender-herken- ning. In Duitsland en Oostenryk kent men het ARI-systeem, dat goed werkt. Ook voor toeristen, die een radio hebben die daar op ingesteld is. Het systeem is ech ter achterhaald. Bovendien heeft het niet overal ingang gevonden. Vandaar dat in EBU verband op dit moment allerhande proeven aan de gang zijn. De EBU is de European Broadcasting Union, die het belang inziet van een sys teem dat door heel Europa, met vele tienduizenden FM-zenders, zal zijn doorgevoerd. Hoewel op de komende Firato de beeldplatenspeler op veel stands zal worden gedemonstreerd, is de plaat en de afspeelapparatuur in Nederland nog steeds niet te koop. Uitvinder en grootste pro ducent van de plaat is Philips. Die toont de Laser Vision na- tuurlyk ruimschoots. Mensen die het marktmecha nisme in Nederland kennen, zeg gen dat deze Laser Vision er ook niet zal komen. Ze vinden dat het geen consumentenartikel is. Wel een uitstekend medium voor cursussen: omdat de plaat met slijt kan hy straffeloos vele ma len herhaald worden. Belangrij ke reden waarom de beeldplaat het niet zal halen, is het feit dat hij de videorecorder niet van zyn Slaats kan dringen. Die machine eelt veel meer mogelykheden. Ais men gaat bekijken waar de consument zijn video-appara- tuur het meest voor gebruikt, blykt dat vooral het opnemen van een programma te zyn. ter wijl men naar een ander net kijkt. Ook neemt de videorecor- een tv-programma op by af wezigheid en tenslotte kunnen een of meerdere programma's via de tijdklok - in de vakantie - worden geregistreerd. Verder gebruikt men video-ap- paratuur voor het weergeven van programma's die gehuurd, ge kocht of geleend zyn. Belangrij ke mogelykheid is ook video films van de buurman over te schrijven, de dia's of film op vi deo op te nemen en eventueel - met de videocamera - ook eigen beelden vast te leggen. De mees te van deze toepassingen met beeld en geluid zijn alleen moge- lyk met de videorecorder, door de opnamemogelijkheid. Dat is een belangrijke beperking. Tot de doorbraak van de video recorder schijnen byvoorbecld pornofilms, harde knokfilms en horrorfilms in hoge mate te heb ben by gedragen. Al die banden zyn vaak illegaal gekopieerd, (misschien wel 40-50 pet) ge maakt op kleine schaal, soms ge financierd door een of andere ry- ke sexboer. Daar komt nog by dat de huur prijs van een videofilm nog steeds zakt. Een prys van 10 15 gulden per 3 dagen is al vry nor maal. Zowel wat beeld- als geluidskwa liteit betreft is de Laser Vision beter. De platen zullen echter in het begin veel duurder zyn dan de banden, gezien het ingewik kelde proces dat nodig is om ze te maken. De trucjes die men met de beeldplaat kan uithalen, versneld of vertraagd weerge ven. achteruit afspelen en het beeld stilzetten, zyn onnavolg baar Maar duurdere videorecor ders krygen hoe langer hoe meer grapjes, die daar op lyken. Ook wordt de beeld- en geluidskwali teit langzamerhand steeds beter. Op de komende Firato zullen veel fabrikanten en importeurs nieu we kleuren-tv's met stereogeluid aanbieden en demonstreren. Maar pas op: die demonstratie geschiedt dan meestal met een videoband of via een speciaal Fi- rato-kanaal. Mocht u zo'n apparaat willen ko pen, bedenkt u dan wel dat u thuis de eerstkomende jaren nog geen stereogeluid of tweetalige uitzendingen kunt ontvangen. Het Nederlandse zendernet is er namelijk nog helemaal niet op ingericht. Ook Duitsland kent nog maar nauwelijks stereo-ge luid bij tv-beelden. Weliswaar werd daar het nieuws - precies een jaar geleden - op de Berlijnse Funkaustellung gelanceerd, maar sindsdien is het erg stil ge worden rond tweetalige en ste reo-tv. Na de vele programma's die de Duitse omroepen van bijzondere effecten hadden voorzien, was het geld op. Stereo- en tweetalige programma's zijn namelijk een stuk duurder. Na die periode zond men alleen bij wijze van proef nog een enkel programma uit. Bovendien zijn nog lang niet alle Duitse zenders voorzien van een stereogeluidskanaal. Wel die aan de oostkant (politiek rede nen?) maar niet de bekende zen ders die in Nederland te ontvan gen zijn, zodat zelfs het mooiste stereotoestel zinloos is. Het duurt nog wel een paar jaar voordat Nederland op het nieu we systeem ingesteld is. Volgend jaar begint men een voor een de zenders om te bouwen. Dat pro ces duurt twee jaar en dan gaat het nog alleen om zendernet van Nederland-2. Volgens Cees Ha genbeek. van NOS-tv, moeten de gesprekken over de Nederlandse proefnemingen tussen omroep en PTT nog beginnen. Die voor bereidende gesprekken zullen eind van dit jaar, begin volgend jaar worden gehouden. Wat betreft de ombouw van de stu dio's en reportagewagens ver meldt Hagenbeek: alle reporta- getreinen zijn al stereofonisch voorbereid. Van de zes Hilver- sumse tv-studio's is er maar één (een middelgrote) ingesteld op stereogeluid. Precies zo'n zelfde studio moet in 1983 worden om gebouwd. Eind van het jaar be schikt men er dan over twee. Elk jaar daarop komt een van de res terende vier aan de beurt. Uit dit alles blijkt wel dat NOS-tv het belang van stereo-tv niet zo hoog inschat. Belangrijke mu- ziekprodukties, die echt gediend zyn met een fraai (stereo)geluid. worden vaak in samenwerking met de radio uitgezonden, zodat men zich by de beelden geen on dermaats tv-toestellen geluid hoeft te laten welgevallen. Het probleem met de nasynchronisa- tie. zoals dat by de oosterburen speelt, waar Franse en Ameri kaanse acteurs steevast Duits spreken, is voor Nederland niet belangryk omdat men het oor spronkelyke geluid handhaaft en alleen ondertitelt. Wat is nu wys voor voor mensen die een nieuwe tv willen aan schaffen? Het beste is uit te ky- ken naar een fabrikant die een toestel op de markt brengt dat opgebouwd is met 'modulen'. In formeert u dan of zo'n toestel la ter met allerlei nieuwigheden kan worden uitgerust. Vaak zyn Teletekst-decoders en stereoge luidsmodulen in een handom draai te plaatsen. En u koopt geen toestel dat nu te duur is. Bo vendien komen er stereo-tv-tu- ners m de handel, die by het be staande toestel kunnen worden geplaatst

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19