"Bierviltje" produceert geluid van hoog niveau Huiscomputer is aan opmars begonnen Introductie van compact disc begin punt voor "perfecte weergave" -C Alles op audio- en videogebied samengebracht in RAI-complex De Elektronika van Morgen Nü op de Firato. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Extra De compact disc en de huidige langspeelplaat. 27 augustus t|m 5 september AMSU HO AM ral Eenmaal per twee jaar barst in de Amsterdamse RAI de Firato los. Deze "kermisach tige" expositie omvat alles wat met radio en tv te ma ken heeft en dat is tegen woordig heel veel. Want rondom het tv-scherm vindt men allerhande beeldpla tenspelers. videorecorders en camera's. Ook computers en tv-spelletjes (vaak halve computers) horen daar bij. Rond radio en versterkers vindt men een keuze van pick-ups, ontvangers en alle soorten opnameappara tuur. Verder hoort er niet- professionele communi catieapparatuur thuis (27- MC-zenders), antennes en antenne-installaties. De Firato is dit jaar groter dan ooit. Het aantal exposanten steeg met zo'n 25 stuks tot ruim 150. Afgezien van het Omroep Wonderland, dat in het Congrescentrum gehou den wordt, is er tienduizend vierkante meter meer ruim te nodig dan in 1980: name lijk ruim 41.000 vierkante meter. De Firato richt zich zowel op de consument als op de vakhandel. Er komen twee ministers aan te pas om de expositie te openen: minister De Boer van CRM zal de totale expositie ope nen en zijn collega van On derwijs, drs. Deelman, zal het symposiumpubliek, dat naar de onderwijstentoon stelling Het Elektron komt, toespreken. Nieuw is het centrum voor muziekbeoefening, waar in strumenten en muziek-com- puters (synthesizers) zijn op gesteld. evenals bladmu ziek. Allerlei soorten ban den. meubels en heel veel tijdschriften en vaklitera tuur completeren het beeld. De Firato wordt gehouden van vrijdag 27 augustus tot en met zondag 5 september. De openingstijden zijn: van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Zaterdag- en zondag avond (er vallen twee week enden in de tentoonstel lingsperiode) is de Firato ge sloten. Toegangskaarten kosten f 10. Bezoekers in groepen, bejaarden en jonge ren krijgen korting. Vorige keer kwamen er bijna een kwart miljoen bezoekers naar de expositie. De grote klapper van de Firato '82 wordt zonder twijfel de com pact disc. Het is een technische doorbraak, maar niet direct een massa-artikel. Dat komt door de prijs van rond de f2000 voor een afspeelapparaat. De kans dat de compact disc in de toe komst aanslaat, is groot. De prijzen zullen langzamerhand wel zakken, net als dat met de videorecorder en kleurentelevisie is gebeurd. Die waren aanvankelijk ook veel duurder. De markt werd pas langzamerhand 'rijp' voor de kleuren-tv en video recorder. En de prijzen lager. De compact disc heeft bovendien als voordeel dat hij een degelijke standaard vertegenwoordigt. Zo'n vergissing als de industrie gemaakt heeft met de vele, afwij kende systemen bij videorecor ders, is nu nauwelijks meer denkbaar. Video was zeker een nog veel groter artikel geweest als de consument niet steeds ge stuit was op drie normen, V-2000, Beta en VHS. Bij de compact disc speelt dat allemaal niet: hij is meteen wereldnorm. Het af wijkende spelertje van Telefun- ken is nooit in produktie geno men. De compact disc is een plaatje van 12 cm middellijn. Er staat een uur muziek op, terwijl hij maar aan één kant beschreven is. De kwaliteit is onvergelijkelijk goed. Voor het eerst kan het pu bliek echt studiogeluid heren. Zelfs zullen vele ^tudio's nieuwe opnamen moeten gaan maken om aan de eisen van het kersver se medium te voldoen. De voor delen zijn verder dat het niet slijt en nauwelijks beschadigd kan worden, waardoor spetters en tikken uitgesloten zijn. Belang rijke factor is ook de afwezigheid van ruis en vervorming. Het plaatje is gebaseerd op twee nieuwe technieken. De digitale of computertechniek en de be heersing van de laserstraal. Dit ragfijne lichtstraaltje kan met kracht ergens informatie 'inbran den'. Als men een heel klein la serstraaltje gebruikt, in combi natie met een lichtgevoelige cel, is men in staat geweldige hoe veelheden gegevens te lezen. Dat gebeurt bij de video langspeel plaat (VLP), maar ook bij de compact disc. Het licht van het laserstraaltje wordt door een hel dere laag in de plaat weerkaatst. Wil men gegevens kwijt, dan schrijft men kleine putjes in het oppervlak van de plaat. Die putjes verstrooien het licht. Daardoor 'ziet' de fotocel het licht plotseling wegvallen en kent zo de positie van een van de miljoenen putjes, die men in de plaat kan aanbrengen. Stof onbelangrijk Omdat de informatielaag met putjes dieper in de plaat ligt, kan hij niet makkelijk worden be schadigd. Hij is afgedekt met doorzichtig plastic. Stof heeft daarop weinig invloed. Men kan het eraf wrijven, zelfs het plaatje afsoppen. Tot op zekere hoogte maken krassen ook niets uit. Al leen is het vooralsnog moeilijk om zulke plaatjes industrieel te maken. Voor het eind van het jaar hoopt men toch zo'n 200 ti tels te brengen, voor een prijs van rond de f 40. Deze geluidsrevolutie is verder te danken aan de computer-tech niek. Op een of andere manier moet alles op het ogenblik 'gedi gitaliseerd' worden, dat wil zeg gen: overgebracht of vastgelegd worden in computertaal (reeksen cijfers), die allerhande computer- bewerkingen ondergaan bij in branden en uitlezen. Dat komt omdat deze techniek veel voor delen heeft. Behalve dan de prijs voorlopig. Laten we u eerst nog even schetsen wat er voorafgegaan is aan de compact disc, de 'digitale gram mofoonplaat'. In feite is de com- ADVERTENTIE Op de Firato 82 staat de elektronika van de toekomst centraal. U vindt er de allernieuwste ontwikkelingen op 't gebied van geluid- en beeldapparatuur. Van de compact disk en videobeeldplaat tot digitalisering en glasvezeltransmissie. Van satellietontvangst en HiFi stereo TV geluid tot huis- en hobbycomputeis. Firato Special: Muziek Aktief Muziek Aktief staat voor 'n grandioze expositie van akoestische en elektronische muziekinstrumenten en bladmuziek met talloze demonstraties en muziekuitvoeringen door bekende artiesten. Een expositie die door geen enkele muziekbeoefenaar - professioneel of amateur - gemist mag worden. Het Elektron Een boeiende voorlichtings-manifestatie op 't gebied van de elektronika in opleiding en beroep die in 't teken zal staan van de sensoren - ook wel elektronische zintuigen genoemd - die gebruikt worden in de ruimtevaart en robots. Omroep Wonderland Een fascinerend kijkje in de dynamische wereld van radio en televisie met vele live-uitzendingen van bekende programma's. Int. tentoonstelling van radio-, TV- en audio apparatuur, ■kinstrumenten bladmuziek 27 augustus t/m 5 september Dagelijks 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag_10-17 uur. AMSTERDAM pact disc de vierde generatie 'ge luidsdrager'. Eerst ontstond de wasrol. Het is voor ons nu volko men duidelijk dat als je tegen een membraan spreekt, met een naald eraan, dat de geluidstrillin gen van de stem in heuvels en dalen worden opgetekend in de zachte was. De volgende genera tie werd de grammofoonplaat. Hij kon veel meer muziek of spraak (meer informatie) bergen. De kwaliteit werd beter, doordat het geluid zijdelings werd opge tekend op de 'Berliner' panne- koek die 78 toeren draaide. De derde revolutie kwam toen men de opnamen en later het afspelen elektrisch ging doen. In principe was het nog steeds 'inkrassen' van muziek in de plaat, maar door middel van het elektrische proces had men de zaak veel nauwkeuriger in de hand. Zo zelfs dat de langspeelplaat kon komen (met nog grotere informa tiedichtheid) en weer een stapje verder, de stereoplaat. Daarbij schreef men de twee geluidska nalen onafhankelijk van elkaar in de linker- en rechterzijde van de groef. Vertaalproces De laatste stap is de «compact disc geworden. Hierop kan men het oorspronkelijke geluid niet ge woon terugvinden. De muziek. die uit reeksen trillingen bestaat, wordt via een ingewikkeld com puterproces omgezet in heel veel 'meetwaarden'. De meetwaarden bestaan uit een heleboel (binaire) cijfers, die dan pas in de plaat worden vastgeleg/d. Het opteke nen en uitlezen van zo'n 'plaat' geschiedt optisch met de ragfijne laserstraal. Er is geen mecha nisch contact meer. De informa tiedichtheid is daarmee zozeer gestegen dat op een schijf zo groot als een bierviltje een uur (maximaal circa 80 minuten) ste- reomuziek kan worden opgeno- Andere voordelen van zo'n plaat: via de reeksen 'ingebrande' cij fers heeft men controle over toe rental en eventuele kleine pers- foutjes. Het geluid is met zo'n nauwkeurigheid vastgelegd dat vervorming, bijna onvermijde lijk bij een mechanisch proces als het 'snijden' van de plaat- groef, onmeetbaar is geworden. Philips vinding De rol van Philips is in de ontwik keling zeer belangrijk geweest. Op het Nederlandse Natuurkun dige Laboratorium heeft men het lasersysteem waar de video lang speelplaat en compact disc op berusten, uitgevonden. De digi tale wereldstandaard is er geko men na intensief overleg, onder anderen met Sony. Omdat de Met een scherpe lichtbundel tast men de putjes in de plaat af. Opper- vlaktevuil heeft daarop niet zo'n invloed. compact disc een wezenlijke vooruitgang betekent in het op tekenen van muziek, is er een kans dat het medium zich net zo ontwikkelt als de kleurentelevi- Een van de extra's is tekstopslag tussen de muziek. Daarover is nog geen uniforme afspraak ge maakt, zodat men deze 'extra' voorlopig niet benut. Het is ech ter mogelijk via een extra uit gang aan de speler het complete libretto (tekst) van een opera bij voorbeeld op het televisiescherm te laten verschijnen. De technische "prestaties van de compact disc liegen er niet om. De vervorming van het geluid ligt lager dan 0,1 pet: nauwelijks meetbaar dus. Het dynamisch bereik van meer dan 85 dB is veel dan bijvoorbeeld bij de grammofoonplaat. Het frequen- tiebereik is vlak over het hele hoorbare gebied. Ruis, jengel en jank zijn onmeetbaar. Ruis ont staat alleen in de computerbe werking van het geluid, maar is van nature niet meer aanwezig. Jengel en jank zijn afwezig om dat alle gegevens die van de 'plaat' komen, eerst door het computerhart van compact disc- speler worden gecontroleerd. Zij worden daartoe eerst ingelezen en daarna razendsnel bewerkt en doorgegeven. Mocht het inlezen misschien niet regelmatig gebeu ren. het computerhart van de speler vangt die verschillen op en stuurt ze met de regelmaat van de (quartz)klok naar de ver sterker De meeste fabrikanten zullen hem rond de jaarwisseling ook echt gaan verkopen, terwijl zeker 25 producenten van elektronische apparatuur hem op de Firato zul len introduceren. Zij vertegen woordigen ruim vijftig wereld merken. Alternatieve expositie j ii voor dure apparatuur Tegelijkertijd met de Firato wordt er op een steenworp af stand van de RAI een alterna tieve expositie gehouden, die de naam 'HI-FI 82' heeft mee gekregen. Die tentoonstel ling wordt georganiseerd door een aantal (zeer serieu ze) importeurs van High-Fi- delity weergave- en opname apparatuur. Het gaat om zo'n 24 bedrijven die de duurdere tot zeer dure apparatuur in Nederland op de markt bren gen. Zij hebben het statige Novotel aan De Boelelaan, op nog geen vijf minuten lopen van de RAI. betrokken. Zü geven drie redenen op om niet meer aan de gewone Fi rato mee te doen. Ten eerste zijn de standpnjzen in de RAI schreeuwend duur. ten tweede is de Firato te veel een kermis geworden waar de serieuze 'audiofiel' niet rustig het ene met het andere produkt kan vergelijken. Tenslotte wil men rust en ruimte hebben om luidspre kers. versterkers, draaitafels en opname-apparatuur te kunnen demonstreren. Ge zien het grote aantal zalen van het Novotel is dat inder daad mogelijk. De toegang is gratis. De naam Novirato, die men eerst heeft gevoerd moest na een kort geding met RAI en Firato-bestuur wor den losgelaten. De rechter vond de naam te veel op 'Fi rato' lijken. Videorecorder staat al in 275.000 woningen Er is op dit ogenblik geen interes santer markt voor de elektroni sche industrie dan de video markt: Alles wat met het beeld scherm te maken heeft verkoopt nog. Video blijkt zoveel tover kracht te bezitten dat de consu menten er nog de spaarcentjes voor van de bank halen. De trek kers: in de eerste plaats de video recorder (eventueel met camera), dan nieuwe kleuren-tv's met al lerhande snufjes zoals Teletekst, viditel en stereogeluid en vervol gens spelletjes- en huiscompu ters. De beeldplaat (VLP) is op de Firato wel te zien maar is in Nederland nog niet verkrijgbaar. Volgens een recent onderzoek dat - een bandenfabrikant publiceer de, zijn er nu 275.000 videorecor ders in de Nederlandse huishou dens. Slechts twee procent daar van wordt gehuurd. De meeste apparaten blijken toch de laatste tijd te zijn aangeschaft. In alle ja ren voorafgaand aan 1980 werd maar 21 pet van de aankopen ge daan. In 1980 werd 24 pet aange schaft en 55 pet van het totale aantal videorecorders vond in 81' en begin 82' zijn weg naar de huiskamer. Het belangrijkste aankoopmotief was het niet thuis hoeven blijven voor een programma dat men toch niet wil missen. Ook het op nemen van programma's voor de kinderen, werd vrij vaak ge noemd. Per week maakt men ge middeld drie opnames. Bijna al lemaal van de tv, want het aantal mensen dat een videocamera be zit is niet zo groot: 20.000 ofwel slechts 7 pet. Veel mensen zijn wel van plan om een videocame ra te kopen in het komende jaar. Per videorecorder zijn ruim 85 pet van de gemiddeld 10 aanwezige banden, al gebruikt voor een op name. Een flink gedeelte daar van wil men bewaren. Maar 7 pet van de bezitters van een video recorder koopt een voorbespeel- de cassette. Een veel groter aan tal, namelijk 44 pet huurt wei eens een cassette met een pro gramma erop. Een op de vijf be zitters is dan ook lid van een vi deoclub Deze draagbare videorecorder van Siemens weegt maar 3.3 kilogram, de accu meegerekend Hij heeft echter i afwijkend cassette-formaat dat niet in een gewone videorecorder past. Verwarring Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations. De nieuwkomer op videogebied krijgt altijd te maken met drie verschillende systemen die te koop zun. Daarom is het interes sant te weten hoe het aantal van ongeveer 275.000 videorecorders verdeeld is. Het onderzoek noemt 23 pet VCR-machines, die Philips niet meer maakt. De V- 2000, de opvolger die o.a. door Philips en Grundig gemaakt wordt, staat maar bij 12 pet van de gezinnen. Het Betamax-for- maat treft men in 24 pet van de gevallen aan en het merendeel van de gezinnen. 37 pet, heeft een VHS-apparaat. Om vooral aantrekkelijk te ztjn en het marktaandeel te vergroten komen de fabrikanten van video- machines op het ogenblik steeds met nieuwe modellen. Elke nieu we machine heeft weer een nieuw snufje, of zelfs een wezen lijke verbetering. Bekend is dat veel videorecorders - vanwege de lage bandsnelheid - een rela tief slechte geluidskwaliteit ken nen. Daarom bouwt men schake lingen in - Dolby - om dat te verbeteren De beeldkwaliteit neemt nog steeds toe. De machi nes «'orden hoe langer hoe be trouwbaarder. Wat dat betreft gaat het net als met de zakrekenmachientjes. Eerst bood men eenvoudige exempla ren aan voor veel geld; later wer den ze steeds goedkoper, kleiner en slimmer. De videorecorder van nu laat zich op allerlei ma nieren programmeren in tijd. heeft afstandsbediening, en een hele macht knoppen. Een algemene tendens bij de nieu we videorecorders is ook het feit dat ze vaak "frontloading" kre gen Nu men de techniek van het inrijgen van de cassetteband he lemaal meester is, kan dat ook makkelijker. Een brievenbus van voren heeft als voordeel dat de videorecorder gestapeld kan worden in een systeemrek of boekenkast Keihard is ook het gevecht om de portable-videorecorder te bren gen. Vong jaar annonceerde Grundig er ook een, die men ech ter (nog'') niet heeft uitgebracht. Het (Japanse) apparaat ver scheen onder eigen naam op de markt, Funai. Hij is op de Firato ook te zien. maar heeft weer een eigen afwijkend systeem Sie mens brengt een soortgelijk af wijkend systeem Men noemt het eve (compact video cassette). De cassette is wat breder dan een ge wone geluidscassette. Sommige Japanners doen een poging om die nieuwe cassette met een adapter toch in een VHS-maehi- nc af te spelen. Een kleinere cas sette maakt nu eenmaal een klei nere recorder mogelijk. Maar de beeldkwaliteit is ook stukken minder, zeker als men het verge lijkt met super 8 film Inmiddels zijn er volgens de huidi ge systemen in VHS- en Beta- max-formaat aardig wat accu- recorders te koop Maar Philips komt nu voor het eerst ook met een portable Die is opgezet vol gens de V-2000 standaard, dus met omkeerbare cassette. De draagbare recorder kan thuis op de timer-tuner en nctvoedmg worden aangesloten Hij laat zich dan gewoon als huiskamer-appa raat gebruiken. Wanneer hu kan worden geleverd weet men in Eindhoven nog niet Computerspelen Nieuw is ook het feit dat op Firato meer aandacht aan video-spel letjes en computers wordt be steed. Er zullen tal van impor teurs en fabrikanten (meestal oorlogs spelletjes aanbieden. Met name bu de huiscomputer komen echter steeds meer (kin- denleerspclletjes of program ma's opzetten Recente schattin gen wijzen uit dat er inmiddels zo'n 40 000 huiscomputers in Ne derland zun aangeschaft Die worden - zeker in het begin - met spelletjes 'gevoed'. De mo- gelokheid bestaat echter om ze later te gaan gebruiken voor ad ministratieve of rekenkundige doeleinden. Daarom schieten in Nederland de computerwinkel tjes ook als paddestoelen uit de grond. Een hele nieuwe industrietak heeft zich geworpen op het vervaardi gen van voorbespeelde videocas settes. Het komt nu al voor dat bedrijven en uitgevers een Ne derlandse speelfilm medefinan cieren De filmproducent be schikt daardoor over voldoende middelen. De film kan dan eerst in de bioscopen draaien en later - omdat men de rechten heeft - op videoband worden uitge bracht. Het Meisje met Rode Ha ren is daar een voorbeeld van. Hu werd mede door VNU gefi nancierd. Grijze kanalen Heel veel andere bedrijven hebben zich inmiddels op de vervaardi ging van videofilms geworpen. Er zun daarvoor nieuwe bedrij ven gesticht en clubs opgericht om de kopieerbedrijven aan een minimum-afzet te helpen Men koopt de rechten van wat oudere films of - zoals sommige niet bo nafide bedruven doen - kopieert alles wat binnen het bereik ligt Veel B-films, sex en geweld films worden via de gewone of grijze kanalen aan de man ge bracht Op de Firato zal een enorm aantal videofilms worden gepresenteerd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17