Cees wil wie Stam: "Wie helpen?" D C Maatregelen tegen overlast van dierenasiel Eintracht Frankfurt op schot HET BOEK VAN DE MAAND: „Ze spelen alleen maar spelletjes in Den Haag." T/m 25 september f26,50. Daarna f45,-. De Zijl/LGB vijfde Gelijkspel Roodenburg Zaalvoetbal in Northgohal Slotoffensief van anti-tankactie in waterwingebieden Afscheid van raadsleden WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1982 Stayerscoach traint twee 'goudzoekers' Sport LEICESTER (GPD) - Stayerscoach Cees Stam weet dat zijn amateurs en profs als enigen van de Nederlandse baanploeg roem zullen oogsten op het WK in Leicester en dat hij zal delen in de daarmee gepaard gaande schouderklopjes. Maar de drievoudig ex-we reldkampioen achter de grote motoren bij de profs zwaait in afwachting van het feest bij de stayers Rene Pijnen veel lof toe. „Wat René als baancoach van de amateurs in korte tijd heeft gepresteerd, daar neem ik mijn petje voor af. Twee achtervolgers bij de laatste zestien, van wie er een doorstoot naar de kwartfinales. Dat hebben we in jaren niet meegemaakt". Wat door René Pijnen in Leicester als een zegen zal zijn ervaren, zou voor Cees Stam - voor het derde jaar in dienst bij de KNWU - een regelrechte ramp betekenen. Geen finaleplaatsen of zelfs maar een, het is ondenkbaar voor de Oranje-stayers, die een traditie van jaren hebben hoog te hou den en daar door de steeds weer aanwezige kwaliteit zonder moeite in slagen. Toch is Stams taak als technisch begeleider van kopstukken als René Kos, Martin Venix (de be roepsrenners), Gaby Minneboo en Matthé Pronk (de liefhebbers) minder simpel als hij op het eer ste gezicht lijkt. Neem de finale van de profs vanavond, waarin Nederland met Venix, Kos en Martin Havik optimaal is verte genwoordigd. Cees Stam: „Het probleem dat altijd weer opduikt bij een wereldkampioenschap is: hoe zal er worden gereden? Wel ke tactiek zal worden gevolgd? Dat Venix, Kos en ook Havik hard kunnen rijden achter de rol staat vast, en dat Kos en Venix in de prijzen rijden ook, maar dan moet het tactisch kloppen tij dens de wedstrijd. En dat kost het een en ander aan voorberei ding. Praten, praten, praten, met de renners en de gangmakers". „Wij kunnen ons geen situatie ver oorloven waarin de Nederlan ders tegen elkaar fietsen en el kaar afmatten, waardoor een Fransman of Italiaan een gouden plak grijpt. Maar de moeilijkheid is dat zowel Venix als Kos kans op de regenboogtrui heeft. Wie wil wie helpen? Niet eenvoudig als beiden zich sterk voelen. Een bijkomende kwestie is dat Kos misschien de betere coureur is van die twee, maar Venix een ti tel het beste kan gebruiken. Het is na zijn wereldtitel in 1979 in Amsterdam wat stil rond hem geworden". "Combine" Hoe het strijdplan van Stam zijn renners en hun gangmakers er ook uit zal zien, voor Cees Stam staat vast dat de eindstrijd in Lei- cester weer door menigeen met argusogen zal worden bekeken. Cees Stam: „Dat image van 'cor rupt' zal de stayerij wel nooit kwijtraken. Ik geef toe, dat er in het verleden dingen zijn gebeurd die het aanzien van het stayeren hebben geschaad, maar aan de ADVERTENTIE Het partijprogramma. Schone beloften? De stemmen. Hoe worden ze verdeeld? De kabinetsformatie. Waar blijft de verkiezingsuitslag? De tweede kamer. Wat spoken ze uit? Actie voeren. Zoethoudertje of pressiemiddel? De overheid en de multinationals. Geld regeert? Subsidie. Voor wie en waarom? Ambtenaren. Waarom zoveel? In .Politiek" wijzen Henk van Hoorn, Fred Vcrbakel en Ton Planken ons de weg door het politieke doolhof. Op dezelfde heldere en onthullende wijze waarop zij dat voor Den Haag Vandaag hebben gedaan. Een amusant en leerzaam boek. 160 pagina's dik. Veel geestige illustraties en parle mentaire fotografie. Win zo'n racefiets als Van Agt heeft. Nu is het uw kans om 8 september als winnaar bij de verkiezingen uit de bus te komen. Als u de uitslag juist voorspelt kunt u prachtige prijzen winnen De Gazelle-racefiets waarop de heer Van Agt zich fit houdt bijvoorbeeld. Winkelwaarde f 2500,-. Het wedstrijdformulier vindt u in het Boek van de Maand. Natuurlijk moei u er wel vóór de verkiezingen bij zijn' ("Deze actie loopt van 25 augustus t/m 6 september i andere Kant is het ook nooit goed. Helpen de Nederlandse coureurs elkaar dan valt al gauw het woord combine, rijden ze te gen elkaar en gaat een buitenlan der met de eer strijken, dan wordt je uitgemaakt voor stom meling. Wie het weet mag het zeggen". Hoewel het fietsen achter de rol in Nederland wordt bepaald door de oudere garde - dat geldt met name voor de amateurs met de veteranen Minneboo en Pronk - hoeft volgens Stam niet gewan hoopt te worden voor de toe komst. „Het kan nog even du ren" zegt hij, „maar er komt een jonge generatie aan om de plaats van de ouderen over te nemen. Eric Geserick bijvoorbeeld en Pierre van den Eng. Wij doen er alles aan om bij junioren en ama teurs interesse te wekken voor het stayeren. En als je de resulta ten van ons werk tot nu toe be kijkt, mogen wij niet mopperen. Voor de wedstrijden die wij het hele jaar door organiseren be staat veel belangstelling. Dat gaat straks vruchten afwerpen". Cees Stam is evenzeer te spreken over de aanwas bij de gangma kers. Nu nog wordt de dienst uit gemaakt door gelouterde lieden als Norbert Koch, Bruno Walra- ve en Joop Stakenburg, maar de aflossing van de wacht meldt zich, zij het aarzelend. Cees Stam: „In Joop Zijlaard hebben we een vierde gangmaker, die klaar is voor het grote werk, al heeft hij nog veel te leren op het orgel. Binnen enkele jaren ver wacht ik, dat nog een of twee gangmakers zullen doorbreken" Het is Cees Stam afgelopen jaar bij het NK op de baan in Nijmegen kwalijk genomen dat hij voor de daar aanwezige amateurs gang makers uit het buitenland in huurde, onder meer drie Duit sers. „Ik kan begrijpen dat daar op een reactie is gekomen", ver klaart Stam, „maar wat moest ik anders? Wij hadden te weinig goede eigen gangmakers voor handen. Ik vond dat ik Roovers en Huveneers, twee jongens die talent hebben voor het stayeren, niet met compleet onervaren Ne derlandse gangmakers kon laten rijden. Ik streef zoveel mogelijk Onverwachte nederlaag Paris SG Cees Stam naar gelijke kansen voor ieder een. Met Nederlandse gangma kers zouden Roovers en Huve neers helemaal nergens zijn ge weest, met alle gevolgen van dien voor hun ambities. Aanko mende stayers moet je koeste ren, niet afkerig maken van het fietsen achter de motoren. Maar ik hoop dat ik bij een eerstvol gende gelegenheid voldoende gangmakers in Nederland kan vinden om een kampioenschap te rijden". DUSSELDORF (SID) - Gister avond zijn vier wedstrijden voor de competitie in de Bundesliga gespeeld. Bayern München won op eigen veld voor 22.000 toe schouwers met 1-0 van Fortuna Düsseldorf dank zij een straf schop, die Paul Breitner in de 74ste minuut benutte. Eintracht Frankfurt had geen medelijden met Bayer Leverkusen en zege vierde met 5-0 door treffers van Cha (2), Künast (2) en Pezzey. Hier waren slechts 7.000 toe schouwers. VFB Stuttgart deed op eigen veld het merendeel van de 30.000 ke kers een groot plezier door Schalke'04 met 1-2 terug te wij zen. In de eerste helft scoorden Kempe en Reichert voor de thuisclub, na rust bracht de in valler Tufekci de spanning in de 62ste minuut terug. Karl Heinz Förster van Stuttgart, voetballer van het jaar. was de beste speler van het veld. Voor VFL Bochum liep de 300ste Bundesligawedstrijd op een te leurstelling uit. De ploeg verloor voor 9500 toeschouwers met 0-1 van Karlsruher SC, dat voor het eerst in elf maanden op vreemde bodem won. Becker voltrok het vonnis in de 64ste minuut. Toulouse Toulouse is na de derde speeldag in de Franse eerste divisie nog de enige club. die geen verliespunt heeft geleden. Gisteravond won de club van trainer Pierre Cahu- zac. met als bekendste spelers Lopez. Soler en de Hongaren Ba- lint en Czapo (die beiden scoor den), thuis van Auxerre met 2-1. Pans Saint-Germain. met Kees Kist in het elftal, leed in eigen stadion een verrassende neder laag van 2-3 tegen Nancy. Voor de club van Johnny Rep. Saint Etienne. bleek Laval een moeilij ke tegenstander: 0-0. Met landskampioen Monaco gaat het allerminst naar wens. Bastia bleek op Corsica te sterk: 2-0. Na drie wedstrijden heeft Monaco slechts één schamel puntje bin nengehaald. Alleen Sochaux. dat zich nota bene voor het UEFA- Cuptoernooi heeft geplaatst, deed het met dne nederlagen nog slechter. De uitslagen LiUe-Socluux 1-0. Mulhouse-Lens 1-3. Bordeaux-Nantes 1-2. Bastia-Monaco 2- 0. Paris SG-Nancy 2-3. Brest-Rouen 4-2. Lyon-Tours 2-0. Laval-Saint Etienne 0- Lotto DEN HAAG (ANP) - De lotto van het afgelopen weekeinde, num mer 33, kent één winnaar van de eerste prijs. Deze ontvangt bruto ruim 378.000 gulden. In de eerste toto van het nieuwe voetbalsei zoen had niemand alle uitslagen goed voorspeld, bij de toto-gelijk was dat blijkbaar gemakkelijker. Ook daar ontving de winnaar van de eerste prijs een aardig som metje: ruim 4500 gulden. De uitslagen: Uitslag lotto 33: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f 378.797,80; tweede prijs: 10 win naars, bruto f 15.000,00; derde prijs: 1214 winnaars, netto f885,00; vierde prijs: 7885 win naars. netto f24,00; vijfde prijs: 95.042 winnaars, netto f5,00. Uitslag toto 33: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat l/3e deel als jackpot naar toto 34. Het overige bedrag wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs van toto 33. Tweede prijs: 7 winnaars, bruto f 4473,20; derde prijs: 102 winnaars, netto f613.90. Uitslag toto-gelijk 33: Eerste prijs. 1 winnaar, bruto f4571,60; tweede prijs: 4 win naars, bruto f 135,20; derde prijs: 71 winnaars, netto f38,00; vierde prijs: 1105 winnaars, netto f3,90. LEIDEN - De waterpoloërs van de Zijl/LGB zijn in een internationaal toernooi in Hongarije als vijfde geëindigd. In totaal deden zes ploegen mee. Het team van Rob Schouten kwam totaal dne keer officieel in het water. De eerste wedstrijd met met 8-5 verloren van Vasas Izzo, vierde ploeg van Hongarije en uiteindelijke winnaar van het toernooi. Heel wat minder acteerde de Leidse poloclub, die het zonder de thuisge bleven steunpilaren Stan van Belkum en Albert Spijker moest stellen, in de tweede wedstrijd tegen het Joegoslavische Rijeka. "We kwamen al snel met 7-1 achter. De ploeg brouwde in tot de slotfase niet echt veel van. Uiteindelijk konden we nog tot 10-7 bijkomen", aldus Schouten. Door de resultaten eindigde Zijl/LGB op de derde plaats van de poule en moest voor de strijd om de 5de en 6de plaats tegen het Engelse Chester aantreden. "Die gasten konden er dus helemaal niets van. Dat blijkt wel uit de score: 17-4. Hoewel we geen topplaats hebben bereikt, ben ik toch tevreden over de prestaties". LEIDEN - Na het echec tegen Quick Boys leverde Roodenburg gister avond een goede prestatie door een gelijkspel af te dwingen tegen Noordwijk: 2-2. Gert Jan Bakker en Timo Gerlof zetten Noordwijk tweemaal op voorsprong, maar John van de Wetering bracht Rooden burg even zoveel keer op gelijke hoogte. VTL klopte Foreholte. Koos Bavelaar en Fred van Haarlem scoorden voor de Vlietploeg. Kees Zwetsloot doelpuntte tegen. SVLV liep over KRV (zat.) heen: 6-0. Martin v.d. Valk (3x), Willem Oranje (2x) en Rob Lamboo scoorden. LDWS ging verrassend onderuit tegen Oranje Groen 1-4 Bert Jan de Ridder (2x), Johan de Ridder en Hans van Dorp schoten raak voor de Boshuizerkadeploeg. Bart van der Weyden redde de spreekwoordelijke eer voor LDWS Oegstgeest tenslotte ging kansloos met 3-0 ten onder tegen de reserves van Quick Boys. LEIDEN Voor de tweede maal komen morgenavond in de Northgohal in Noordwijk verscheidene oud gedienden van het zaalvoetbal in actie. Bekende spelers van weleer zoals Dirk Heemskerk, Jan van der Lippe, Siem Barnhoorn, Map en Cees Marijt, Jan van Duyn, Nico Reyneveld. Ton van Kesteren, Kees Karstens en Arie Weyers worden bijgestaan door o.a. Jan Willem Bogers, Ruud Bröring en Sjoerd Boot Om 20.00 uur klinkt het eerste aanvangssignaal. Jan Zwartkruis voor drie jaar naar Trinidad ZEIST (GPD) - De voormalige coach van het Nederlands elf tal. Jan Zwartkruis, heeft een driejarig contract getekend bij de voetbalbond van Trini dad. Zwartkruis, die inmid dels al weer is afgereisd naar het Caraibisch gebied, kwam tot een akkoord met de bond van Tnnidad na een korte oriëntatiereis. De eerste con tacten tussen beide partijen werden gelegd via de KNVB, die vorige week een delegatie van de voetbalbond van Tri nidad op bezoek had. Die delegatie was naar Neder land gekomen onder andere om besprekingen te voeren over een vriendschappelijke interland, waarvoor, althans volgens secretaris betaald voetbal. Jan Huybregts, de KNVB erg veel voelt „Pro bleem is echter", aldus Jan Huybregts, „wanneer die in terland plaats zou moeten vinden In principe bestaat er namelijk alleen nog wat ruimte in de tweede helft van mei van het volgend jaar. Het aanbod van de bond van Tri nidad was echter te aantrek kelijk om daar meteen afwij zend op te reageren. Vandaar dat we de aanvraag voorlopig nog maar even in beraad heb ben gehouden". SCHIEDAM - Voor de eerste di visie is gisteren de wedstrijd SW-DS'79 gespeeld. Het duel eindigde gelijk: 2-2. De karakteristiek: 38. Koevermans 1-0, 52. Evers 1-1, 61. Evers 2-1 (strafschop), 80. Van Alphen 2-2. Scheidsrechter: De Schepper, toe schouwers: 3000. VOORHOUT - Burgemeester en wethouders van de gemeente Voorhout overwegen geluidwe- rende maatregelen te nemen in het nog te realiseren eerste ge deelte van de wijk Oosthout. Dat om voorkomen dat toekomstige Noordwij ks water wordt duurder NOORDWIJK De watertarieven in Noordwijk worden in drie etappes verhoogd met achttien cent per kubieke meter. Dit heeft de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond besloten. Het vast rechttarief gaat eveneens in drie etappes omhoog met 3,60 gulden per jaar. De eerste verhoging van zes cent gaat in op 1 oktober. Daarna volgen nog twee verho gingen op 1 april en 1 oktober 1983. De tariefsverhogingen zijn volgens de gemeente noodzakelijk omdat onder meer een nieuw contract moet worden afgesloten met de Leidsche Duinwater Maatschap pij. Daarbij wordt de inkoops prijs van het water met maar liefst twintig procent verhoogd. De gemeente verwacht dat er in 1983 een exploitatietekort van 450.000 gulden ontstaat. Noord wijk mag van het ministerie van economische zaken de verho ging niet in een keer doorvoeren. Dit omdat de tariefstijging de door het rijk jaarlijks toegestane prijsverhoging van vier procent ver te boven gaat. Met toestem ming van de minister gebeurt dit dus nu in etappes. bewoners van de wijk overlast krijgen van een dierenpension aan de Jacoba van Beierenweg. "Er zal echter nader onderzoek moeten worden gedaan alvorens definitieve maatregelen worden genomen", aldus wethouder drs. B. Joon tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De eigenaar van het asiel vreest dat hij op den duur zal moeten wij ken voor de woningbouw. Dicht bij zijn bedrijf wordt namelijk een groot aantal woningen ge bouwd. Eigenaar C.A. van Steyn verwacht klachten over lawaai en stank. Hij heeft dan ook een bezwaarschrift ingediend tegen het voornemen van de gemeente woningbouw in de directe omge ving van het asiel te plegen. "Als we vier honden tegelijk uitla ten en ze blaffen geeft dat een la waai van 110 decibellen. En hon den blaffen altijd. Het afgelopen seizoen heb ik 140 honden ver zorgd in het asiel. Als de mensen drie keer snuiven dan stinkt het waarschijnlijk ook nog", aldus Van Steyn die vreest dat de ge meente hem onder druk van be zwaren zal verplichten zijn asiel te sluiten. Dat betekent voor Van Steyn verlies van zijn broodwin ning. Een aantal leden van de commissie drong er op aan bij wethouder B Joon de heer Van Steyn niet de dupe te laten worden van de wo ningbouwplannen. "Wij mogen de huidige bewoners niet de du pe laten worden", aldus J. Dirkse (WD) die meent dat de proble men van een asiel in de omge ving van een woonwijk zijn on derschat. Wethouder B. Joon kondigde een nader onderzoek aan alvorens definitieve maatregelen zullen worden genomen. Hij denkt on der meer aan de aanleg van een geluidwerende wal. "Klaag over slechte tv- ontvangst" NOORDWIJK - "Klaag bij de Ka beltelevisie Bollenstreek over de slechte ontvangst. Dan weet het bestuur van de kabeltelevisie tenminste waar ze aan toe is". Dit zei de Noordwijkse wethouder A.E. Admiraal gisteren toen ge meenteraadsleden hun ongenoe gen uitten over de vaak slechte ontvangst van de kabeltelevisie in Noordwijk. Admiraal erkende dat de kwaliteit van de ontvangst te wensen overlaat maar zei da{ het bestuur van de kabeltelevisie maar zeer weinig klachten bin nen krijgt. DEN HAAG - De anti-tankactie in Zuid-Holland begint deze week met het slotoffensief. In alle tot nu toe niet bij de actie betrokken waterwingebieden in Zuid-Hol land zal het provinciaal bestuur toeslaan. Zowel de ondergrondse als de bo vengrondse niet meer gebruikte olietanks zullen worden leegge haald en met zand gevuld. Wan neer de eigenaar dat goed vindt, haalt de provincie de boven grondse tanks weg. In het waterwingebied tussen Was senaar en Den Haag, waar de ac tie twee jaar geleden begon, zijn tot op dit moment 2600 onder grondse olietanks behandeld. In totaal is uit de tanks meer dan 1,2 miljoen liter olie gehaald. Uit jaar wil de provincie in dit wa terwingebied nog vierhonderd tanks onder handen nemen. Ver der zullen nog acties worden on dernomen in onder meer Kat wijk, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn en Alphen aan den Ryn. Daar zijn samen met een aantal andere gebieden nog ze ventig tanks die moeten worden behandeld Het aantal tanks dat boven de grond is en nog een behandeling moet krügen is niet bekend. De ze worden geftjk meegenomen in de stroom te behandelen onder grondse tanks De anti-tankactie is bedoeld om lekkages van der gelijke. niet meer in gebruik zijn de tanks te voorkomen. Een paar liter olie kan een groot gebied na melijk ernstig verontreinigen. SASSENHEIM - De gemeente raad van Sassenheim heeft gis teravond in da laatste vergade ring van deze raadsperiode af scheid genomen van dne leden. Naast mevrouw Henstra van Pro gressief Sassenheim, die acht jaar in de raad heeft gezeten, stapten bu het CDA de heren Van der Fange (sinds 1966) en Homan die vanaf 1968 in de raad heeft gezeten om persoonlijke re denen op. Proef met drainage gaat door NOORDWIJK - Voor enkele woningen aan de Jan Kloosstraat in Noordwijk zal de wateroverlast in de kelders binnen afzienbare tijd voorbij zijn als alles naar wens verloopt. De gemeenteraad heeft gisteravond een bedrag van bijna vijftigduizend gulden uitgetrokken voor de aanleg van drainagebuizen langs de voor- en achtergevels van de woningen. Het betreft hier een proef Als deze slaagt, zullen alle woningen m de Kloosstraat van drainagebuizen worden voorzien. Slaagt de proef niet, dan stellen burgemeester en wethouders voor om de houten vloeren van de huizen in de loop der jaren te vervangen door betonnen vloeren. In zgn afscheidswoorden keek burgemeester Kret terug op de jaren die de dne in de raad heb ben doorgebracht. Kret betreur de het vertrek van het dnetal, dat hij dank bracht voor de inzet die zij hebben getoond in het raads werk Na zgn toespraak overhandigde Kret de dne de legpenning van de gemeente Sassenheim Een onderscheiding die voor de eer ste maal werd uitgereikt Leerling bezoekt Rijnsburg RIJNSBURG - M Leerling, de fractievoorzitter van de RPF m de Tweede Kamer, brengt vrij dag een werkbezoek aan Runs burg Leerling bezoekt dc kwe kerij Wolthaus Hg zal zich daar laten informeren over de proble men in de bloementeelt. Het be zoek begint om 16 00 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15