LEIDSCH DAGBLAD Snoeien kost 75.000 banen Frankrijk lapt VS- embargo aan laars Huizenverkoop uit dal Glastuinder wacht paar zware jaren Servicekosten voor huurders fors gestegen Dresser nioet compressoren leveren Dreigende ta^l van Janizelski Tl WERELD, 77LAND,'11 STREEK Fries nummer één in Tiet- jerksteradeel Bureau flest fotomodellen voor tonnen Werkgroep berekent effect van 6 miljard ombuigen: LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36864 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Stfiuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu WfleSfipM 23U BG lid* Voor W rn CDioten ROTTERDAM (GPD)- De poli- tie heeft gisteravond de 35-ja- rige directeur-eigenaar Louis P. van het in Rotterdam ge vestigde modellenbureau New Face International gear resteerd. Hij wordt ervan ver dacht ruim 700 vrouwen voor een kwart miljoen gulden te hebben opgelicht. Via advertenties lokte P. de vrouwen naar zijn bureau in dé Maasstad. Adspirant-mo- dellen konden zich tegen be taling van 350 gulden bij P.'s DEN HAAG (GPD)- De service kosten die huurders aan ver huurders betalen zijn tussen 1978 en 1980 met 32 procent ge stegen. De stookkosten, die met 50 procent omhoog gingen, zijn de belangrijkste oorzaak van de stijging. Als die post buiten be schouwing wordt gelaten is de gemiddelde stijging van service kosten in de genoemde drie jaar 17 procent, gelijk aan de stijging van de kale huur. Dit blijkt uit een onderzoek naar de hoogte en opbouw van servi cekosten dat in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting is ingesteld door een particulier bureau. Behalve de stookkosten zijn nog enkele posten buiten verhouding sterk gestegen, zoals het technische onderhoud, het serviceabonnement voor de lift en het schoonhouden van afvoe ren en riolering binnen de wo ning. Bijna de helft van aUe huurders in Nederland is servicekosten ver schuldigd. Flatbewoners betalen 3,5 keer zoveel aan servicekosten dan bewoners van eengezinswo ningen. Bij deze laatste groep be perkt de service zich vaak tot een glasverzekering, de centrale an tenne en onderhoud van warm- watertoesteUen. Een vergelijking van de verschil- lende regelingen rond service kosten levert volgens het onder zoek een chaotisch beeld op. De onderzoekers benadrukken het belang van uniforme regelingen en bepleiten een jaarlijks aan de huurder te verstrekken overzicht van de kosten. Fraudeur uitgeleverd DORDRECHT (ANP) - De voor malige hoofdboekhouder van het oliebedrijf Frisol in Dor drecht, de 41-jarige J.U. is van daag door de Zwitserse autoritei ten aan de Nederlandse justitie uitgeleverd. Twee leden van het rechercheteam dat de miljoenenfraude waarvan U. wordt verdacht onderzoekt, hebben de voormalige hoofd boekhouder opgehaald. WASHINGTON-PARIJS (Reuter/ ANP) Frankrijk en de Verenig de Staten dreigen met elkaar in conflict te komen naar aanlei ding van de opdracht van de Franse regering aan de dochter onderneming van de Amerikaan se Dresser Industries Incorpora ted levering voor de Russische aardgasleiding gewoon uit te voeren. Gisteren liet het Franse ministerie van industrie weten dat de orders voor 21 compresso ren moeten worden uitgevoerd. Kort daarop is het moederbedrijf van Dresser in de VS naar de rechter gestapt om te vragen of Meer wind Vannacht regen en minimumtempera tuur omstreeks 14 graden, overdag af en toe zon en mogelijk een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Krachtige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard. 25 Augustus 1982. Zon op: 06.39 uur, zon onder: 20.44 uur. Maan op: 14.06 uur, maan onder: 23.40 de dochteronderneming in Frankrijk de Franse regering moet gehoorzamen of niet. Een wet uit 1959 stelt dat directeuren van Franse dochterondernemin gen verantwoording dienen af te leggen tegenover de Franse rege ring en niet tegenover het Ameri kaanse moederbedrijf. De rech ter moet uitmaken of nu de Fran se of de Amerikaanse wetten moeten worden nageleefd. Het moederbedrijf wil voorkomen dat het van de Amerikaanse re gering een boete krijgt als de dochteronderneming de goede ren voor de gasleiding levert. De opdracht van de Franse regering is definitief en bevat ook een boeteclausule bij het niet uitvoe ren ervan. De overheid in Parijs heeft het be sluit genomen op een moment dat er bij de Amerikaanse autori teiten hoop begon te gloren dat de kwestie van de aardgasleiding zonder confrontatie kon worden geregeld. Als Dresser inderdaad de compressoren levert, kan dat een direct conflict tussen Frank rijk en de VS tot gevolg hebben. Groot-Brittannie, West-Duitsland en Italië hebben al eerder laten weten zich niets van het Ameri kaanse embargo aan te trekken, maar zover als het nu met Frank rijk is gekomen is het daar nog niet. WARSCHAU (DPA) - De Poolse partij- en regeringsleider Jaru- zelski heeft gezegd dat eventuele onrust krachtig zal worden be streden. "De nieuwe aanvallen van de poli tieke tegenstanders zullen wor den gebroken", aldus Jaruzelski. Jaruzelski doelde kennelijk op recente acties van aanhangers van Solidariteit en de oproep van deze verboden vakbond tot mas sale demonstraties op 31 augus tus. Dan wordt de tweede ver jaardag gevierd van de onderte kening van de akkoorden van Gdansk, waardoor Solidariteit van de Poolse regering ofTiciêle erkenning kreeg. Na onze publikatie naar aanleiding van het AANDUIDINGENBESLUIT (WARENWET) aangaande de opdruk van teer- en nicotinecijfeis is de vraag enorm gestegen naar PETER STUYVESANT ULTRA MILD OJ mg nicotine en 1,0 mg teer Geen enkel merk sigaretten in Nederland geeft lagere cijfers dan PETER STUYVESANT ULTRA MILD Kijk op uw eigen pakje en vergelijk. Als gevolg van de stagnerende koopkracht moet in de komende periode niet worden gerekend op een stijging van de vraag naar produkten van de glastuinbouw. Uitbreidmgsinvesteringen lijken derhalve in deze fa se van de onwikkeling minder wenselijk, aldus het rapport. De nadruk moet liggen op diepte-investeringen in teeltverbeterendc methoden en energiebesparende technieken. De kracht van de Nederlandse glas tuinbouw zit volgens het Rabo-rapport in de kwaliteitsvoorsprong. (zie verder pagina 14) Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (t 57,35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik. de krant twee weken gratis. Naam Adres Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941) DEN HAAG (ANP) - Zes miljard gulden bezuini gen leidt, zonder tegenmaatregelen, in 1986 tot een verlies van 75.000 arbeidsplaatsen. Wordt er 900 miljoen omgebogen - dat is de minst vér gaande mogelijkheid - dan kost dat 10.000 ba- NAHANT - Mariene en Allan McCauley uit Phoenix kozen wel een heel bijzondere manier om hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Dat gebeurde met een ritje per olifant. "Ruthie", de 3.500 kilo zware olifant, werd door Mariene een perfect symbool van het huwelijk genoemd: "een gigantische onderneming". Dat blijkt uit een samenvattend rapport van de ambtelijke werk groep "Heroverweging collectie ve uitgaven", dat premier Van Agt vanochtend naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het gaat om een tweede ronde die de werkgroep heeft gemaakt langs zestien verschillende beleidster reinen van de rijksoverheid. Daarbij is nagegaan op welke posten kan worden bezuinigd met als meest vérgaande moge lijkheid een ombuiging van 20 procent (totaal zes miljard gul den). Ruim een jaar geleden werd de eerste ronde gemaakt. Volgens de werkgroep kunnen te genover het verlies aan arbeids plaatsen ook (indirecte) positieve effecten komen te staan, maar dat hangt af van de manier waar op het vrijkomende geld wordt gebruikt. Zolang dat niet bekend is kunnen ook de gevolgen voor de inkomens niet worden bere kend. Bij alle mogelijkheden voor bezui nigingen wordt er verreweg het meeste gesnoeid in het personeel van de collectieve sector (ambte naren en werknemers van gesub sidieerde instellingen). Bij de meest vérgaande bezuiniging is dat 65 procent van het totaal. Op het materieel (aanschaf van goe deren en diensten) en de over heidsinvesteringen wordt in die variant resp. 14 en 10 procent be zuinigd. Op de sociale zekerheid en prijsverlagende subsidies en kele procenten. Onderwijs Het onderwijs raakt in de voorstel len van de werkgroep de meeste arbeidsplaatsen kwijt, namelijk 34.000 (bij 20 procent bezuini ging). Volgens de werkgroep kan dit worden bereikt door de groepsgrootte te wijzigen, waar bij een leraar of docent meer leerlingen of studenten krijgt, door lessen korter te maken en dergelijke. Dat levert in 1986 2,3 miljard gulden op. De minst vér gaande bezuiniging in deze sec tor - 570 miljoen - kost 8500 ba nen. De werkgroep erkent overi gens dat een onderwijskundige argumentatie in de voorstellen ontbreekt. Bejaarden Ook het bejaardenbeleid moet in de voorstellen een aanzienlijke veer laten, namelijk 1,3 miljard bij de meest vérgaande bezuini ging op een totale post van 6,4 miljard in 1986. Ook in deze sec tor gaan in dat geval veel banen verloren (8000 full-time krach ten). Defensie zou bij de grootste bezui niging bijna 1.3 miljard kunnen inleveren, maar volgens de werk groep zou een dergelijke ombui ging de taakuitvoering van de krijgsmacht ernstig aantasten. Geadviseerd wordt dan ook vooral door doelmatigheid in de ze sector tot bezuinigingen te ko- Op het regionaal sociaal-econo misch beleid kan volgens het rapport (bij 20 procent) 200 mil joen worden omgebogen en op landbouw en visserij /Ï64 mil joen. Grote nadruk legt de werkgroep op de privatisering. Dat wil zeggen dat overheidstaken worden over gedragen aan het bedrijfsleven en dat de consument daarvoor gaat betalen. BERGUM (ANP) - De raad van Tietjerksteradeel beslist begin september over een voorstel om voortaan bij voorkeur gebruik te maken van de Friese taal. De prak tijk komt neer op een soort tweetaligheid: of Nederlands of Fries. Vertalingen zijn niet automa tisch beschikbaar tenzij be trokkenen pas kort in Fries land wonen. Alleen de Raad van State kan nog roet in het Friese eten gooien. Volgens een recente uitspraak moest een klagen de inwoner de Nederlandse vertaling van vergaderstuk ken krijgen. Het verweer dat de man de Friese taal be heerst, werd door de raad af gewezen. In Tietjerksteradeel spreekt een op de drie inwo ners geen Fries. Minister Rood van btn- nenlandse zaken wil met over bevriezing politie in viei grote steden praten. Sterkte politie niet bespreekbaar PAGINA 7 Artiestenprotest in Hilversum PAGINA S Libanon krijgt toch president PAGINA S Niet bezuinigen bij minder loon PAGINA 14 DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse glastuinbouw zal op de komende jaren een bijzonder moeilijke periode moeten door maken, waarin een aantal bedrijven zal verdwijnen. Indien alle aandacht wordt gericht op verbetering van de kwaliteit en de produktiviteit per vierkante meter, per kubieke meter gas en per ar beidskracht, kan evenwel op langere termijn de toenemende concur rentie uit zuidelijke (warmere) landen het hoofd worden geboden. Dit staat in een rapport van de Rabobank over de glastuinbouw. Deze bank heeft aan de glastuinbouw 4 miljard gulden aan middelen ver strekt. bureau laten inschrijven. Voor dit bedrag beloofde P. de „modellen", dat hun foto's zouden worden afgedrukt in een catalogus met de titel „I want to be discovered" (Ik wil ontdekt worden). De cata logus zou aan bedrijven in de mode- en reclamewereld worden toegezonden. De in Oss wonende P. opereer de eerst vanuit een luxe suite in het Rotterdamse Hilton- hotel en later vanuit een kan toorpand aan de Lombardka de. Volgens de Rotterdamse politie is P. al eerder wegens oplichting veroordeeld. NIEUWEGEIN (GPD)- De prijs en verkoop van woningen lijken zich te stabiliseren. Dat conclu deert voorzitter G. Smit van de Nederlandse Bond van Make laars (NBM) aan de hand van ver koopcijfers over de eerste helft van 1982. 'Wat betreft het aantal verhuizingen en de verkoopprijs zijn we over het dieptepunt heen. Of het van nu af aan beter zal gaan, hangt echter af van twee factoren: de rentestand en de ge meentegarantie. De rente zal naar beneden moeten en de ge meenten moeten hun normen om voor een garantie in aanmer king te komen versoepelen', al dus Smit. Nadat de gemiddelde verkoopprijs enkele maanden op een diepte punt van 136.000 gulden bleef, is dat gemiddelde in juni gestegen tot 141.200. Daarmee is de prijs op het niveau van eind vorig jaar gekomen. Deze prijzen gelden al leen voor de woningen die via makelaars zijn verhandeld en dat is iets meer dan de helft van de totale woningverkopen. Make laars in Leiden en omstreken spreken over een stijging van de huizenverkoop met 20 procent en zyn vol goede moed over de toekomst van de huizenmarkt De Nederlandse Bond van Make laars verwacht niet dat de stij ging zich spectaculair zal door zetten gezien de sombere ver wachtingen voor de economie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1