Ajax is zichzelf met... Wissel trekt Feyenoord 'krom Van Geel ziet eerste rood Supporters Utrecht: uit de bus in de cel AZ alweer met beide benen op de grond Amsterdammers zonder Cruijff Al acht ton aan extra inkomen in De Meer MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 ROTTERDAM (ANP) - Na afloop van de voetbalwedstrijd Spar- ta-FC Utrecht heeft de Rotter damse politie zaterdagavond 27 Utrecht-supporters gearres teerd, die in drie bussen van de gemeentelijk openbaar vervoer bedrijf RET ernstige vernielin gen hadden aangericht. Twintig van hen worden door de politie vastgehouden en krijgen vol gens een politiewoordvoerder een proces-verbaal wegens openlijke geweldpleging. De supporters werden gearresteerd toen zij de drie bussen waarin ze zaten, wilden verlaten. Volgens de politiewoordvoerder zorgden vooral deze jongelui er tijdens de korte rit van het Sparta-stadion naar het Cen traal Station voor dat van het interieur van de drie bussen vrijwel niets meer overbleef, ruiten werden ingeslagen, de bekleding van de banken werd stukgesneden en de binnenver- lichting werd vernield. De scha de loopt in de vele tienduizen den guldens. In derby met Excelsior ROTTERDAM - Achtendertig jaar is hij al, maar voorlopig kan Feyenoord Wim van Hanegem nog niet missen. Geen dag. Geen moment zelfs. Hoe belangrijk de routinier ook voor de vernieuwde Rotterdamse ploeg weer is, werd al in de eerste ronde van de nieuwe voetbalcompetitie bena drukt. NIJMEGEN (GPD) - AZ'67 staat weer met beide benen op de grond. De zo verrassen de winnaar van het Amster- dam-707-toernooi heeft pre cies zes dagen in de waan mo gen verkeren wellicht toch nog een rol van betekenis te kunnen spelen in het vader landse topgebeuren. NEC bewees zaterdagavond in de eigen Goffert dat een zo omvangrijke leegloop als die zich bij de Alkmaarders heeft voorgedaan niet ongestraft kan blijven: 2-0. Vergeleken met het onderlinge duel van drie maanden terug kende de oud-landskampioen liefst acht nieuwe gezichten. Naast de verkochte basisspelers Fokke Zwart passeert de NEC-spelers Wijnberg (l) waren tot overmaat van ramp ook Hugo Hovenkamp, Jos Jonker en Peter Arntz niet van de partij wegens blessu- De inzet van de Nijmegenaren was hartverwarmend. Op ba sis van vechtlust werden de bezoekers voor de pauze ver teruggedrongen. Karakter was ook in ruime mate aan wezig. Nog voor de eerste 45 minuten verstreken waren, zag NEC zich reeds genood zaakt beide wissels te gebrui ken. Peter Selbach (verrekte kniebanden) en Paul Meijers (waarschijnlijk afgescheurde meniscus) werden het slacht offer van ongelukkige botsin gen. De voorsprong, verkre gen uit een door Wim van Zinnen benutte strafschop (doelman Hans de Koning haalde de doorgebroken Frans Jansen onderuit) maakte natuurlijk veel goed. Dit gaf ook kracht om het na de pauze iets terugkomende AZ op afstand te houden. Met Fokke Zwart en Rick Talan voor de tegenvallende Franz Oberacher en Roelof Jan Tik tak, verlegden de gasten het spelbeeld enigszins. Grootse daden bleven evenwel uit. In het strafschopgebied heerste AZ weinig baten. NEC met nieuwkomer Piet Wijnberg als niet uit de toon vallende invaller. Ook de tweede invaller, Henk Grim, kwam redelijk voor de dag. De van het Groesbeekse De Treffers overgekomen spits maakte in blessuretijd aan al le onzekerheid een eind door een zwak moment van Hans Reynders af te straffen. „Gezien de inzet heeft NEC verdiend gewonnen", moest trainer Hans Eijkenbroek dan ook erkennen. „Goed, we hebben wat kansjes gehad maar die bal moet er natuur lijk wel in". Eijkenbroek zet de jacht op een nieuwe spits derhalve voort. Zoals hij ove rigens al voor het openings duel had aangekondigd Sije Visser en Hans Wanders (beiden NEC) kregen geel van scheidsrechter Van der Laar. Mèt hem leek het team de eerste uit wedstrijd. die thuis werd afge werkt. te benutten voor een aan trekkelijk partijtje "tien over rood" tegen het in die kleur ge hulde Excelsior - zónder hem volgden de missers elkaar in zo'n snel tempo op dat Feyenoord nog blij mocht zijn dat het tenslotte winnend het einde bereikte. Na een 3-0 pauzestand werd het 3-2 in de Kuip. waar veel oude fou ten kwamen bovendrijven vanaf het moment dat De Kromme werd vervangen. In het plan van hoofdcoach Hans AMSTERDAM (GPD) - Ajax lijkt in dit voetbal seizoen, waaraan het al min of meer als kam pioen van 1982-1983 is begonnen, in competitie verband niets meer te winnen en alleen maar te verliezen te hebben. De Amsterdammers im mers zijn bij voorbaat al met superlatieven overladen en zijn onder meer door alle trainers in de eredivisie (met uitzondering van Thijs Li- bregts van PSV) als huizenhoge favoriet getipt. Voor Ajax zal het derhalve erg moeilijk worden om de hooggespannen verwachtingen nog te overtreffen. Tegen Go Ahead Eagles slaagde de ploeg van trainer Aad de Mos daar in ieder geval niet in. Welis waar werd de winst in dezelfde cijfers uitgedrukt als een jaar ge leden (4-1), maar dat lag meer aan de medewerking en zwakte van de Deventenaren dan aan de Amsterdammers. Ajax kreeg bijvoorbeeld in de eer ste helft geen enkele kans, had het enige doelpunt in dat bedrijf te danken aan een inzet in eigen doel van de verder sterk acteren de laatste man Fred Bischot en had het geluk dat scheidsrechter Mulder een zuivere treffer van Van Kooten afkeurde. Dat soort voorvallen droeg ertoe bij dat Ajax veel meer kreeg dan waar op het recht had. De Mos realiseerde zich dat achter af ook toen hij opmerkte, dat Cruijff wordt gemist als moet worden gespeeld tegen een ploeg waartegen het spel moet worden gemaakt. De Mos kon niet alleen wijzen op het ontbreken van de mogelijk woensdag tegen FC Groningen terugkerende Cruijff, maar ook de voetblessure die aanvoerder Soren Lerby een Het AMSTERDAM (GPD) goede spel van Ajax in de vo rige competitie en tijdens de oefenwedstrijden voor het huidige seizoen, hebben er toe geleid dat de Amsterdam se club aanzienlijk meer sei zoenkaarten heeft verkocht dan een jaar geleden. Tot gisteren waren er 3600 kaarten verkocht, ruim 1500 meer dan voor het seizoen 1981-'82. Voor Ajax betekent dat een extra inkomen van ongeveer 5,5 ton ten opzichte van 1981. Daar komt dan nog eens een bedrag bij van f250.000 van de verkoop van 100 zogenaamde VIP-plaat- sen op de eretribune. week geleden heeft opgelopen in het Amsterdam 707-toernooi. „Lerby kon het niet hebben dat hij niet in staat was om evenveel te doen als anders. Dat had na tuurlijk ook consequenties voor zyn medespelers". Kwetsbaar Al met al is gistermiddag duidelijk gebleken dat Ajax veel kwets baarder is dan het zich in de aan loop naar de competitie liet aan zien. Toen was het team, ook zonder Cruijff, vaak superieur en behoefde ook niet te worden ge zocht naar excuses. Hoewel De Mos ontkende dat zijn pupillen na alle loftuitingen onder druk speelden was het in het duel te gen de Eagles op enkele oor spronkelijke acties van Vanen burg na duidelijk dat Ajax niet zichzelf was. Van Veen, die, zolang Cruijff nog ontbreekt, voorlopig achter zijn defensie moet blijven, miste vaak het overzicht en de rust en slaagde er net als Lerby, die van af het middenveld voor variatie had moeten zorgen, niet in om iets te veranderen aan het door zichtige spel van Ajax. Er werd steeds door het centrum ge speeld, waardoor de toch al aan zichzelf twijfelende spits Wim Kieft niet in zijn spel kon komen. Hij liep meestal verloren rond, miste ook de steun van de dit maal evenzeer teleurstellende Olsen en zocht zijn toevlucht diep in de tweede helft in af standsschoten. Geen ontzag Tegen dit geregeld met langzaam- handgeklap begeleidde Ajax weigerde Go Ahead van meet af aan al te veel ontzag te tonen. On danks de slechte resultaten tij dens de oefencampagne (waar onder een nederlaag van 5-3 te gen eerste divisionist Cambuur) en ondanks het feit dat Lodewe- ges pas zaterdag was teruggeko men uit de Verenigde Staten en dat Oostrom ontbrak omdat hij pas vandaag in Nederland terug keert, voelden de Eagles er niets voor om zich massaal terug te trekken. De Mos: „Als er wordt gesteld dat Ajax is tegengevallen dan moet daar meteen worden bij gezegd dat Go Ahead goed heeft gespeeld en ons goed heeft opgevangen". Kieft wint een kopduel van Bischot. Witbaard wacht gespannen af wat het wordt. Alleen kort na rust concentreerde Go Ahead zich bij de stand 1-1 even nadrukkelijk op het voor komen van doelpunten. In die fa se schoof Van Veen ook tijdelijk op naar het middenveld om de druk op het doel van Van Leeu wen te vergroten. Toen dat offen sief al na zes minuten resulteerde in een treffer van Vanenburg zocht Go Ahead, dat voor rust via Witbaard had tegengescoord, an dermaal het avontuur, waardoor voor Lerby en de moeilijk van de bal af te zetten Molby de ruimte ontstond om de score tot 4-1 op te voeren. "Niet slecht" Uiteraard zou het voorbarig zijn om aan dit ondermaatse optre den van Ajax meteen al de con clusie te verbinden dat het team op korte termijn van zijn voet stuk wordt gehaald als Cruijff ook de komende wedstrijden aan de kant blijft. Vooralsnog willen ook de spelers daar niet in gelo ven, zo wees Lerby na afloop op het positieve aspect van deze ou verture: „Het is toch niet slecht om met 4-1 te winnen, terwijl je toch niet best speelt". Roda met tien man naar zege bij Twente ENSCHEDE - Martin van Geel is de twijfelachtige eer te beurt gevallen als eerste Nederlandse spe ler de rode kaart te hebben aanschouwd. In het duel FC Twente-Roda JC (0-3) kreeg de midden velder van de ploeg uit Kerkrade zaterdag twee maal de gele kaart gepresenteerd van arbiter Thomas. Eerst omdat hij Birkedahl vasthield en vervolgens de bal wegtrapte; later omdat hij zijn Deense tegenstander onderuit haalde op het mo ment dat die speler alleen op doelman Smits af stormde. Twaalf minuten na de pauze was daar mee de maat vol. Van Geel kon zich gaan dou chen. Hoewel het dus langer dan een half uur met tien man moest spelen, is Roda bij FC Twente nauwe lijks echt in gevaar geweest. De Limburgers be ginnen altyd met veel vertrouwen aan de duels met Twente dat tegen Roda slechts zelden in zyn spel komt. Zaterdag werd op die regel geen uit zondering gemaakt. De formatie van trainer Groener mocht in de eerste helft dan een over wicht bezitten, veel dreiging ging er van de ploeg niet uit De uitvallen van Roda waren met veel meer gevaar geladen. Aan de twee uitstapjes naar het doel van Van Gerwen die de Limburgers in die fase maak ten, hielden ze éCn treffer over Raeven, de opvol ger van Nanninga, was de maker van dat doel punt in de zestiende minuut. Korte tyd later verloor Twente Sanchez Torres (spierblessure), maar met Piasmans werd de druk op het Roda-doel verhoogd. De ploeg schiep zich ook tal van kansen, maar kwam niet verder dan een schot van Ashcroft tegen de paal Dat gebeurde in de periode dat Van Geel al was vertrokken, maar ook met elf tegen tien slaagde de thuisclub er niet in doeltreffend uit te halen Roda hep in de laatste zes minuten zelfs nog naar een geflatteerde 0-3 triomf uit. Manjnissen (84ste minuut) en opnieuw Raeven (90ste minuut) on derstreepten het échec voor Twente nog wat na drukkelijker. Kraay, die gisteren begon met het mijden van de dug-out bij competitiewedstrijden <hy be keek de regionale jeugd bij een toernooi in Breda). zal Vjn Hane gem dit seizoen vaak niet langer dan een uur spelen. Als de orga niserende middenvelder die Kraay in hem ziet, zou hij op zijn leeftijd geen anderhalf uur lang honderd procent kunnen geven Hoewel Van Hanegem die ge dachte zelf bestrijdt, hield twee de man Ab Fafié gisteren strikt de hand aan de afspraak. Hy wis selde de oude meester na een klein uur in voor Wim van Til Omdat hij al in de eerste helft licht geblesseerd was geraakt by een actie van Pattinama (die samen met Gulht geel zag tijdens de derby), kwam dat de nummer tien zelf dit keer niet slecht uit. Voor Feyenoord echter had zijn vertrek by na catastrofale gevol gen. De hele plocgorg.misatie viel onmiddellijk in duigrn Zo soepel als het voordien was ge gaan, zo verkrampt werd er daar na gevoetbald Teveel spelers bleven alleen aanvallend denken en hepen elkaar voorin boven dien in de weg (Houtman. Jeliaz- kov), achterin was er geen lei ding meer en daartussen bevond zich een niemandsland. Het aan vankelijk timide Excelsior maakte er brutaal gebruik van en kwam nog byna langszy. Zover kwam het net niet. maar de uitslag bezorgde Excelsior-trai ner Rob Jacobs het nodige opti misme ("als we zo kunnen blij ven spelen, hOCVCO W9 dM wanhopen") en Ab Fafié de nodi ge twijfel. "Er zullen wel meer van dit soort wedstrijden vol gen", voorzag de tweede man van Feyenoord. "Als Van Hane gem er volgens afspraak uitgaat, is er niemand die het organiseren overneemt". Die uitspraak zei veel over de kwa liteiten van de middenvelder, maar ook alles over de gebreken van de nieuwe ploeg Van Gulht en Valke zou toch verwacht mo gen worden dat ze de controle rende functie zouden kunnen uitoefenen, maar dat blykt nog niet het geval. Beiden zyn te offensief ingesteld. Ze komen aan het front tot schitterende ac ties. daar niet van, maar als het gat dat ze laten vallen niet wordt gedicht, staat de tegenstander natuurlyk wel direct voor de ei gen poort "Er is geen even wicht", had ook Fafié geconsta teerd. Dat was er nog wel in de fase dat Van Hanegem meedeed als ach terste middenvelder. Zonder Wijnstekers en Vermeulen, die een schorsing daterend uit het vorige seizoen uitzaten (woens dag tegen Sparta kunnen ze bei den weer ingezet worden), had Feyenoord een klein half uur no dig om warm te draaien. Daarna werd Excelsior zoek gespeeld Van Hanegem en Gulht met kop ballen en Houtman uit een penal ty. gegeven omdat Bijl de door gebroken Valke had 'gepakt', til den de stand nog voor de rust naar 3-0. terwijl de lat nog twee maal een treffer in de weg hing bij acties van Hoekstra en Van Hanegem. De 20.000 kykers be geleidden de ploeg dan ook met applaus naar de kleedkamers Het was de terechte beloning voor het snelle, gevarieerde en attrac tieve voetbal uit die penode. die na de pauze werd verlengd met een klein kwartier waarin Hout man nog eens op de paal mikte. Niets leek een monsterscore van Feyenoord in de weg te staan, totdat Van Hanegem het veld ruimde. Daarna ging vooral ver dedigend veel mis. Van Tour en Rutjes profiteerden ervan, op aangeven van Henk van Goozen, die als pauze-invaller voor Py pers aan de basis stond van beide tegentreffers. Het effect van die goals was twee ledig Als gedoodverfde degrada tiekandidaat putte Excelsior er moed uit ("want er is toch geen sprake geweest van eenrich tingsverkeer") en de hoogge spannen verwachtingen rond Feyenoord werden nu al getem perd onder gefluit ging de ploeg af. Van Hanegem had er dan ook de pé in. "Als je het publiek te rug wil krygen. moet je het na tuurlyk niet zo doen. Dit is geen goed teken" De oplossing lykt voor de hand te liggen als libero gisteren was Stafieu dat) zou de Kromme ge makkelijker een hele wedstryd kunnen volmaken Hij zelf is er voor "want als je 90 minuten kunt spelen, moet je 90 minuten spelen" en de ploeg zou er wel by kunnen varen Tegen Excelsior trok zyn wissel Feyenoord in elk geval 'krom' PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9