Afval onderweg l de naar oceaan Van Agt: "Een makkie" c D ANWB wil repareren Produktie van gevechtspakken voor Nijverdal Man gestikt bij brand in Arnhemse politiecel Bovag tegen autokeuring-nieuwe-stijl Fabriek ontslaat trio: misbruik van geheimen Greenpeace kondigt actie aan Belasting ambtenaar benadeelt werkgever Demonstratie bij Dokwerker tegen anti semitisme Positie van voorzitter D'66 staat ter discussie MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 Binnenland ARNHEM (GPD) - In een cel van het Arnhemse politiebureau is zaterdagmiddag een 25-jarige Marokkaan door verstikking om het leven gekomen. Hij had de matras waarop hij lag, om nog onbekende redenen in brand ge stoken. Door de enorme rookont wikkeling die in de cel ontstond, verloor de Marokkaan het be wustzijn. Na de ontdekking van de brand werd hij in allerijl naar het ziekenhuis gebracht, maar bij aankomst bleek de man al te zijn overleden. De Marokkaan was donderdag door de Arnhemse politie aange houden omdat hij illegaal in ons land verbleef. Gistermorgen zou hij per vliegtuig teruggebracht worden naar Marokko. Deze uit zetting heeft hij de afgelopen da gen met alle mogelijke middelen proberen te voorkomen, want hij wilde per se niet terug naar zijn geboorteland. Volgens de politie had de man za terdagmorgen gevraagd of hij zijn matras in de cel mocht be houden, want hij voelde zich niet lekker. Een ontboden arts kon echter geen kwaal ontdekken. De brand werd 's middags om drie uur geconstateerd. De ma tras van de man was toen al half opgebrand. DEN HAAG (ANP) De ANWB wil tot ongenoe gen van de Bovag (bond van garagehouders) in de toekomst overgaan tot het verrichten van klei ne reparaties bij de verplichte keuring van perso nenauto's. Zoals bekend wil de regering een verplichte perio dieke keuring van personenauto's invoeren. Daarmee zou al in de periode 1983-1984 een be scheiden begin gemaakt worden door allereerst de alleroudste auto's te controleren. Pas in 1986 zou het hele Nederlandse personenwagenpark aan de beurt komen. De toenmalige staatssecre taris van verkeer en waterstaat Van der Doef schreef echter in november vorig jaar aan de Tweede Kamer dat er „knelpunten" zijn, waar door de invoering van de verplichte autokeuring vertraagd dreigt te worden. Niettemin wil de ANWB nu vestigingsvergunnin gen gaan aanvragen voor een reparatie-afdeling bij de keuringsstations, waar dan ook kleine re paraties als bijvoorbeeld het vervangen van de fecte lampjes uitgevoerd kunnen worden. In het overleg dat de ANWB regelmatig voert met de Bovag over de invoering van de autokeuring is dit op weerstand gestuit van de Bovag. Een woordvoerder van de ANWB zegt echter des gevraagd te verwachten dat de Bovag en de ANWB toch nog wel tot „een vergelijk zullen ko men". Hij wijst erop, dat beide organisaties het in het verleden ook eens zijn geworden over een proef in Eindhoven en Arnhem. Daar voert de Wegenwacht in de steden kleine reparaties uit op tijden dat de garagebedrijven gesloten zijn. ECHT (ANP) - Rywielfabnek Ero- ba in het Limburgse Echt heeft drie stafmedewerkers op staande voet ontslagen en bovendien een aanklacht ingediend tegen een van hen, de bedrijfsleider. Het drietal zou geheime gegevens van Eroba hebben misbruikt in een poging een nieuwe rijwielfa- briek op te richten in het nabije Susteren. Directeur M. Geurts van Eroba heeft dit zaterdag meegedeeld. De bedrijfsleider, die tweeèneen- DEN HELDER (GPD) - In de marinehaven van Den Helder is gisteren het laden van het vrachtschip Scheldeborg met kernafval afkomstig van het Energie Centrum in Petten zonder veel problemen gereed gekomen. Begeleid door vier vaartuigen van de rijkspoli tie verliet het schip even na negen uur gisteravond Den Helder, met aan boord een lading van 4000 vaten en 600 betonblokken met radioactief afval. De rijkspolitie-vaartuigen keerden na twee mijl terug naar de mari nehaven, de Scheldeborg zette koers naar de Atlantische Oce aan, waar zo'n 700 km ten noord westen van Spanje'het afval in zee zal worden gedumpt. De mi lieu-organisatie Greenpeace heeft al laten weten actie te zul len voeren tegen het dumpen van het radioactieve afval. ten en opstomen naar het gebied waar het radioactieve afval in zee zal worden gestort. Achttien ac tievoerders aan boord van de Si- rius zullen proberen het dumpen te voorkomen of zoveel mogelijk te hinderen. van de anti-kernenergiebewe ging in Groningen zaterdag vijf vaten met chemisch afval voor het huis van staatssecretaris Lambers-Hacquebard (volksge zondheid) in Opende neergezet. Hun actie was bedoeld om de staatssecretaris te confronteren met haar toestemming voor de dumping van het afval in zee. Wapenstok Het transport van het radioactieve afval van het ECN-terrein in Pet ten naar Den Helder, verdeeld over 110 vrachtwagenzendingen, werd zaterdagnacht zonder grote problemen afgerond. De enige actie van betekenis werd uitge voerd in Sint Maartenszee, waar actievoerders een transport van zes vrachtwagens een kwartier wisten tegen te houden. Met be hulp van de wapenstok werden zij verwijderd. Een poging om een brug in Den Helder te blok keren, mislukte omdat een twee de transport van zeven vrachtwa gens via een alternatieve route werd omgeleid. Zaterdagmiddag demonstreerden zo'n 100 mensen tegen de afval- storting met een optocht door Den Helder. Voor het afgezette marineterrein werd besloten een nachtwake te houden, die in de loop van gisteren door nog slechts tien demonstranten werd omgezet in een dagwake tot de Scheldeborg vertrokken zou zijn. Het vrachtschip was inmid dels van de rest van de haven van Den Helder afgeschermd door zware dekschuiten, die waren voorzien van prikkeldraad. Het laatst overgebleven peloton Mobiele Eenheid in Den Helder maakte gisteravond zonder ge weld een eind aan een zitactie van 50 demonstranten. De de monstranten werden 25 meter verplaatst, waarna drie vracht wagens het marineterrein op konden rijden om, zoals een chauffeur vertelde, de lege pal lets waar de vaten radioactief af val op hebben gelegen, weer naar het ECN in Petten terug te bren gen. Het actieschip Sirius van de inter nationale milieu-organisatie Greenpeace, zal morgenochtend de haven van Amsterdam veria- WEERRAPPORTEN d i E g li .5 V E 1 E ë-3 Amsterdam regenbui 20 15 08 De Bilt 21 13 0 Deelen 21 13 0 Eelde 19 15 1 Eindhoven 19 12 0 Den Helder zwaar bew. 19 14 1 Rotterdam regen 20 15 03 Twente zwaar bew. 18 13 0 Vlissingen regen 20 14 02 Zuid Limburg zwaar bew. 20 12 0 Aberdeen 19 10 02 Athene onbewolkt 31 23 0 Barcelona 25 80 0 Berlijn 20 14 0 Bordeaux 25 11 0 Brussel licht bew. 19 12 01 Frankfort half bew. 22 8 0 Genève licht bew. 21 8 0 Helsinki 19 9 08 Innsbruck onbewolkt 20 7 0 Klagenfurt licht bew. 23 5 0 Kopenhagen 20 14 01 Lissabon onbewolkt 28 16 0 Locarno half bew. 23 11 0 Londen licht bew. 22 11 04 Luxemburg 18 8 0 Madrid licht bew. 33 18 2 Malaga geheel bew. 28 22 01 Mallorca onbewolkt 29 17 0 Malta onbewolkt 22 München onbewolkt 20 6 0 Nice half bew. 26 19 0 Oslo 21 12 0 Parijs 21 13 0 Rome onbewolkt 29 16 0 Split onbewolkt 26 17 0 Stockholm onbewolkt 21 9 0 Wenen onbewolkt 21 11 0 Zurich 20 7 0 Casa Blanca geheel bew. 24 20 0 Istanbul 28 20 0 Las Palmas 26 21 0 Tunis onbewolkt 32 18 0 DEN HAAG (GPD) - Het Twentse textielbedrijf Nijverdal ten Cate heeft van het ministerie van de fensie opdracht gekregen een nieuw gevechtspak voor het le ger te ontwikkelen. Als het on derzoek naar wens verloopt, zal RIJSWIJK (ANP) - Een 39-jarige belastingambtenaar uit Rijswijk wordt ervan verdacht de fiscus voor ongeveer 400.000 gulden te hebben opgelicht. De man is on langs aangehouden, na een on derzoek door de Rijs wij kse re cherche in samenwerking met de fiscale recherche van de FIOD, aldus een woordvoerder van de Rijswijkse politie gisteravond. Door het Centraal belastingkan toor in Apeldoorn liet de belas tingambtenaar geld overmaken aan zeven medeplichtigen, onder het mom dat dit te veel betaalde belastingen betrof. In beginsel was de helft van die bedragen voor de man zelf bestemd, aldus de politiewoordvoerder. Een aantal van de medeplichtigen werd aangehouden en bekende na verhoor hun aandeel in de zaak. Ze zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Van de belasting fraude kon bijna de helft worden achterhaald. De zaak kwam en kele weken geleden aan het rol len door een interne controle van de belastingdienst. ADVERTENTIE VIET NAM EEN TOEKOMST De demonstraties tegen het dumpen van radio-actief afval in zee gingen ook zaterdag door. Op de foto t groep die later een wake zou houden. Op de achtergrond de talrijke vaten met afval die gisteravond in richting van de Atlantische Oceaan gingen. Defensie ook de produktie-order van het nieuwe pak bij het be drijf plaatsen. Minister Van Mier- lo (defensie) zei dit zaterdag voor de TROS-radio. Het ministerie heeft voor het on derzoek 4 miljoen gulden uitge trokken. Wel is de eis gesteld dat over 39 maanden de ontwikke ling moet zijn afgesloten en het nieuwe pak klaar moet zijn voor massaproduktie. Deze produktie zal voor het Twentse bedrijf een „gigantische" order zijn, waar mee honderden miljoenen gul dens zijn gemoeid, aldus de be windsman. Van Mierlo illustreerde dit aan de hand van de landmacht. Er zijn 100.000 soldaten, die ieder twee pakken moeten hebben. „Voor Nijverdal ten Cate kan dit dus een belangrijke basisproduktie zijn van honderdduizenden ge vechtspakken over een periode van 15 tot 20 jaar", aldus de be windsman. Hinderlijk De ontwikkeling van een nieuw ge vechtspak is nodig omdat het ou de pak, dat bestaat uit een bin nen- en een buiten gevechtspak, niet meer voldoet, meent Van Mierlo. „Het oude pak bestaat uit hinderlijk veel lagen en be schermt niet voldoende tegen vocht, kou en hitte". Het nieuwe pak moet uit één laag bestaan en toch van een betere kwaliteit zijn. De minister waarschuwde dat de produktie-order ook el ders geplaatst kan worden, maar hij wees erop dat daarvoor geen reden zal zijn als het onderzoek bij Nijverdal ten Cate naar bevre diging wordt uitgevoerd. Het Twentse bedrijf heeft in de af gelopen jaren het personeelsbe stand juist teruggebracht van 9200 tot 2300 mensen, tegelijk met een modernisering van het bedrijf. AMSTERDAM (ANP) - Honder den mensen hebben gisteravond gevolg gegeven aan de oproep van het comité "Vrouwen tegen "Fascisme om bij de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein te protesteren tegen de aanslag op de Joodse gemeenschap in Parijs en de verspreiding van an- ti-semitische pamfletten in Am sterdam. Namens vele organisaties werden bloemen gelegd aan de voet van het beeld. Hieronder bevonden zich behalve de Rooie Vrouwen, Vrouwen voor Vrede, Anne Frank Stichting en het Herden kingscomité van de Februarista king, ook het Palestina comité en de Palestijnse Vrouwen Unie. In een pamflet, dat tijdens de ma nifestatie werd verspreid, ver klaarden de Nederlandse Zionis tenbond, de Liberaal Joodse Ge meente en de Werkgroep Israël, dat de aanwezigheid van het Pa lestina Comité en de Palestijnse Vrouwen Unie niet valt te rijmen met hun onvoorwaardelijke steun aan de PLO. die in het verleden legio aanslagen heeft gepleegd op joodse doelen in Eu ropa. "Wij achten het ongeloof waardig dat beide organisaties wel de aanslagen in Parijs willen veroordelen, maar onvoldoende afstand nemen van de PLO-tcr- reurdaden tegen onschuldige burgers in Israël". Aan het begin van de bloemleg- ging legde Vera Ebels van het co mité Vrouwen tegen Fascisme een korte verklaring af. Zij zei, dat men bij de Dokwerker stond, omdat er in Europa weer joden zijn vermoord. "Niet in de don kere middeleeuwen, niet m de ja ren van de fascistische bezetting, maar nu. in de zomer van 1982". Volgens haar vormden de bloe men die aan de voet van het beeld werden neergelegd een "vervolg op de februaristaking, die grootse daad van verzet tegen antisemitisme". Het ministerie van binnenlandse zaken heeft twee gepantserde Landrovers met daaop een obe- servatie-annex geschutskoepel beschikbaar gesteld aan de Am sterdamse politie. De pantserwa gens zullen worden ingezet om joodse instellingen te beveiligen. Zoals bekend heeft de joodse ge meenschap in de hoofdstad aan gedrongen op een betere be scherming door de politie. Bur gemeester Polak wil hieraan te gemoet komen, maar de gemeen te heeft een tekort aan observa tievoertuigen, aldus desgevraagd een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken za terdag halfjaar in dienst was van Eroba, zou by het verzamelen van de be- dryfsgegevens de hulp hebben gehad van de productiechef en de hoofdvertegenwoordiger. Ze zouden gecopieerde fabrieksge heimen hebben gebruikt voor een rapport ten behoeve van eventuele geldschieters voor een nieuw op te richten fabnek De ontslagen personeelsleden van Eroba willen geen commentaar geven. ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Op de vergadering van de re gio Zuid-Holland van D'66 is het zaterdag niet gekomen tot een uitspraak over party voorzitter Jan van Bcrkom. Een motie, waarin afkeuring wordt uitge sproken over zyn optreden in wat is gaan heten ..de zaak-Pie- ters" zal nu, zo besloot men na de komende verkiezingen op 8 sep tember worden behandeld. De regiovergadering wil eerst alle feiten, informatie en gegevens in deze zaak op een njtje zetten om in oktober deze zaak te bespre ken. Ook de rol van het hoofdbe stuur van D'66, het optreden van het ra diobestuur en van de inge stelde onderzoekscommissie zul len daarbij worden betrokken. De heer F. Pieters (Dordrecht) was lijsttrekker in Zuid-Holland van D'66 by de dit jaar gehouden sta- ten-verkiezingen. Hy werd des tijds door het hoofdbestuur als lid van D'66 geroyeerd op be schuldiging van een speciaal in gestelde onderzoekscommissie werd hy later geheel gerehabili teerd. Een aantal leden van D'66 ziet hienn aanleiding de positie van partijvoorzitter Van Berkom ter discussie te stellen. De nu m oktober te houden regiovergade- nng is bedoeld als een voorberei ding op het najaarscongres van D'66, eveneens in oktober te hou den. HULST (ANP) - De politie van het Zeeuwsvlaamse Hulst heeft een 20-jarige inwoonster uit die plaats aangehouden die ervan wordt verdacht het afgelopen half jaar bij haar werkgever, het postorderbedrijf Necker- mann, voor een bedrag van zo'n 50.000 gulden aan goederen te hebben verduisterd. Bij de vrouw thuis werden tal van goederen aangetroffen. CoMiTe" HEPtRUND-VlET MftM-PoS"feUS 57b'- loi7AS AMsTefiPAtt/ LEIDEN - Maar weinigen in Tiel hebben de grote lijsttrek ker opgemerkt. Jazeker, het hoempa-orkest trok aandacht in de plaatselijke winkel straat. En dat daarachter een touringcar tussen de uitstal lingen van de neringdoenden slalomde, dat viel ook wel op. Maar dat mr. A. A. M. van Agt, minister-president en lijsttrekker van het CDA, aan boord van die bus was, dat konden alleen de ingewijden weten. De geprogrammeerde rond gang door het Betuwse stadje was daardoor aanzienlijk minder glorieus dan de cam pagne-commissie had be doeld. En juist ten behoeve van die intocht was Van Agt een uur eerder schielijk afge voerd uit de Agnietenhof, waar zijn aanhang net aan de broodjes toe was toen de lyst- trekker - zojuist met ander half maal de toegestane snel heid vanuit Den Haag aange komen en zich verbazend over de afwezigheid van een comité van ontvangst - arge loos over de drempel kwam stappen. Vermoedelijk een foutje van de dienstdoende politieman, die de minister-presidentiële au to aan de gemeentegrens had opgewacht en rechtstreeks naar de wachtende christen democratische achterban di rigeerde in plaats van naar een naburig hotel, van waar uit de intocht was gepro grammeerd. Een schoon heidsfoutje. Net als eerder op de dag. toen een CDA-groene jongedame een instemmend tussentijds applaus aanzag voor het einde van de rede van partyvoorzitter Bukman en hem de daarbij behorende ruiker kwam aanbieden. Dat bovendien het zangkoor Crescendo aanzienlijke ver traging had opgelopen door pech met de bus, werd voor de CDA-aanhang ruim schoots goedgemaakt door Mieke Telkamp en Eddie Becker. Maar vóór alles wa ren de christen-democraten toch naar Tiel gekomen voor hun lijsttrekker. Dat bleek 's ochtends al, toen alleen al een fotografische projectie van de premier applaus op riep. „Na deze start kan het niet meer misgaan", leidde Van Agt dan ook uit het enthou siasme af. toen hy eenmaal in levende lyve op het podium van de Agnietenhof was ver schenen. Hy straalde zelfver zekerdheid uit, verklaarde geen geloof te hechten aan de voorspelde teruggang van het CDA en adviseerde zyn aanhang zich „niet uit het veld te laten slaan door opi niepeilingen" (die reppen van een nek-aan-nekrace met de PvdA). Het wordt een makkie, voor spelde Van Agt. Hij is er vast van overtuigd dat het CDA door de kiezer beloond wordt voor zijn standvastigheid en de PvdA klappen krijgt voor het weglopen uit het kabinet. Daarom ook noemde hy de uitgangspositie voor deze verkiezingen veel minder boeiend dan vorig jaar, toen het CDA van de tweede party in het land de eerste werd. Den Uyl: meer went Een consequente doorvoering van werkgelegenheidsbeleid dat gcncht is op arbeidstijd verkorting en deeltydarbeid leidt ertoe dat „over een aan tal jaren" dne kwart tot één miljoen mensen meer aan het werk kunnen PvdA-lysttrek ker zei dit zaterdag op een grote verkiezingsbijeen komst van zyn party in Rot terdam. Den Uyl toonde daarom waar dering voor de ItNV-ltiat* gienota, waaruit blykt dat PvdA en vakbeweging weer op één lyn zitten. Volgens Den Uyl moet verkorting van de werkdag wel gepaard gaan met een evenredige vermin dering van het inkomen. Moeilyk maar niet onmogc- lyk, aldus de PvdA-voorman De mensen met de hoogste in komens moeten vier keer zo veel inleveren als de mensen met de laagste inkomens. De PvdA houdt „onverbidde lijk" aan dit standpunt vast, benadrukte Den Uyl Mensen die vinden dat er al voldoen de is genivelleerd, onder schatten de gevolgen van de economische cnsis. Deze cri sis veroorzaakt juist weer een grotere tegerv Uiling (UMB inkomens, aldus Den Uyl. De PvdA-k-ider hekelde in na volging van de eerder opge treden partyvoorzitter Max van den Berg de houding van de andere grote partyen wat betreft de aow Volgens Den Uyl hebben CDA en D'66 in het interimkabinet de koop kracht van aow'ers aangetast met 2 procent Verder moet de WD zich niet up d<' borst sla.in ,ii:. vordedi ger van de aow. meent Den Uyl. In 1981 heeft het kabinet van CDA en WD de aow met 3 procent verlaagd Den Uyl vroeg daarom tydens zyn speech duidelykhcid van col lega-lijsttrekker Ed Nypels (WD). De WD zegt de koopkracht van aow'ers te willen handhaven, terwijl de liberalen anders handelen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7