■c "Niemand wil graag dezelfde kleren aan" ~y Leidse stegen PPR: „Clos nu nog niet slopen Maria Gijzensteeg H.D. Lens na 45 jaar directeur-af bij Elmi W etenschapsdynamica komt niet naar Leiden MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 Leiden LEIDEN Na ruim 45 jaar heeft de heer H.D. Lens deze week de leiding van zijn overhemdenfabriek Elmi aan de Lammen- schansweg overgedragen aan zijn zoon. Weliswaar om zelf als commissaris van de onderneming terug te keren, maar die werk zaamheden zal hij voorna melijk thuis uitvoeren. "Mijn zoon moet de gele genheid krijgen de fabriek te leiden zonder dat die ouwe staat toe te kijken. Ikzelf wil het, nu het leven steeds gecompliceerder wordt, ook wel eens wat makkelijker hebben". Met het overgaan van de scepter van vader naar zoon toont Elmi zich een waar familiebedrijf. Ook H.D. Lens zelf nam de leiding over de fabriek indertijd over .van zijn vader. "Min of meer als vanzelfsprekend kwam ik in 1932, na de Mulo, bij mijn vader in de zaak. Thuis werd natuurlijk altijd al veel over de zaken ge praat en als kind werd je ook nog wel eens in het bedrijf aan het werk gezet. Daarbij kwam dat ik als zestienjarige jongen veel meer perspectieven had in de zaak van mijn vader dan elders". Toen Lens bij vader in de zaak kwam was dat nog allesbehalve een fabriek. Drie winkels groothandel die kleding leverde voor winkeliers in de regio vorm den toen nog het bedrijf. Pas in 1936 werd aan de Nieuwe Rijn begonnen met het zelf fabriceren van kleding. "Dat waren nog heel simpele dingen, produkten die nu niet eens meer bestaan. We begonnen met flanellen en katoenen hemden van heel sim pele snit, want de meisjes moes ten het vak ook nog leren". Pas later kwamen de overhemden er bij, waar Elmi bekend om is ge worden. En tegenwoordig maakt Elmi ook kleding voor de vrouw: onder het merk La Kerko gaan blouses, rokken, japonnen en blazers de deur uit. "We moeten het pakket wel uitbreiden, an ders kunnen we nooit een rede lijke omzet krijgen". Nu de leiding wordt overgenomen door zoon Lens, heeft Elmi een afgestudeerd econoom aan het hoofd gekregen. Is het tegen woordig moeilijker om directeur van een fabriek te zijn? Lens se nior: "Ja, veel moeilijker. En dat ligt niet alleen aan de economi sche malaise, maar we hebben nu ook te maken met concurren tie. Toen ik begon werd alles in de Nederlandse industrie ge maakt en ook weer in dit land verkocht. Tegenwoordig kun je uit de hele wereld concurrentie verwachten". En daarmee is Lens meteen geko men op zijn grootste zorg: in lan den als Japan, Korea en Taiwan zijn de lonen zo laag dat er niet tegenop valt te concurreren. Ook Elmi laat de fabricage van de meeste kledingstukken over aan bedrijven in in het Verre Oosten, maar ook de Balkan. "En hier zit ten we met angstaanjagende werkloosheidscijfers. Het enige waardoor wij ons sterk kunnen H.D. Ler s: "Mensen drukken met hun kleding uit tot welke groep ze willen behoren". houden is kwaliteit en mode. De laatste twintig jaar hebben we ons dan ook steeds meer ingezet voor modieuze kleding. Hier zit ten nog de stylisten, de creatieve en de commerciële mensen. In andere landen wordt de produk- tie geleverd. Het gevaar is echter dat je op den duur ook je vak kundigheid kwijtraakt". Toch zitten in de bedrijfsruimte aan de Lammenschansweg ook nog de dames en heren achter snorrende naaimachines. Lens: "Dat zijn de mensen die de mon sters maken voor het volgend voorjaar. Aan de hand van die kledingstukken kunnen winke liers straks hun collectie bestel len". Lens zelf vindt de kleding die Elmi maakt lang niet altijd even mooi. "Op den duur krijg je het gevoel van: dat is goed voor die groep mensen, en dan hoeft dat helemaal niet te zeggen datje zoiets zelf ooit aan zult trekken. Ikzelf zie wel eens iets in een blad waarvan ik denk dat het wel iets is om te gaan produceren. Maar dan laat ik de commerciële medewerkers toch oordelen, want die weten wat ook echt ver koopt". Dat de meeste kleding nog altijd door mannen wordt gestyleerd, ontworpen, vindt Lens aan de ene kant vreemd, aan de andere kant ook wel begrijpelijk. "Een man kan een vrouw over het al gemeen toch beter kleden dan een vrouw. Mannen zijn daar ge woon creatiever in, ze zijn voor uitstrevender. Daar komt ook bij dat, wil je iets ontwerpen, ook eerst je neus buiten de deur moet steken. De stylisten gaan vaak op reis om ideeën op te doen. Want het frappante is, en dat geldt vooral voor de vrouwen, nie mand wil graag dezelfde kleren aan. Er zijn in één seizoen tiental len dessins en modellen nodig. Aan de andere kant drukken met hun kleding toch uit tot welke groep ze willen beho ren". Hoewel Lens is gaan houden van zijn produkt, de kleding, denkt hij niet dat een ander soort fa briek hem minder zou bevallen. "Voor hetzelfde geld had ik mis schien met plezier een fietsen - of een automobielenfabriek ge leid. Ik denk dat wanneer je iets goed wilt doen, je er helemaal voor inzet, alles wel interessant is. Het leiden van een fabriek heeft zoveel aspecten, dat wordt nooit monotoon. Dat betekent veel meer dan alleen een manier om geld te verdienen". CONNY SMITS Werkgroep steunt krakers LEIDEN De PPR zal vanavond tijdens de gemeenteraadsverga dering een motie indienen om het gekraakte pand Clos en Leembruggen aan de Lange- gracht pas te slopen als er defini tieve plannen zijn voor nieuw bouw. D'66 heeft al toegezegd deze motie te steunen. Als de PPR voor dit voorstel vol doende raadsleden wint. zou dit kunnen betekenen dat het kort geding dat de curator van Clos en Leembruggen voor vrijdag heeft aangespannen tegen de krakers, met de bedoeling ze zo snel mogelyk uit het pand te krij gen. kan worden uitgesteld De curator is tot gerechtelijke stap pen overgegaan omdat de ge meente zich tot nu toe op het standpunt heelt gesteld het voor malige fabriekscomplex pas te willen kopen, als het leeg kan worden aangeboden. Ook de werkgroep 'Arbeid' van de Leidse Studenten Ekklesia heeft zich achter de krakers opgesteld. De werkgroep zal de komende tijd als contactpunt fungeren tussen gemeente en krakers. Zij wil zo spoedig mogelijk een ge sprek met wethouder Tesselaar over deze zaak. Zowel PPR als de werkgroep meent dat het plan van de jonge ren. van wie de meesten werk loos zijn en graag weer aan de slag willen, om in de Clos en Leembrugge allerlei kleine be drijfjes op te zetten een goede kans van slagen heeft. "Het is een loffelijk initiatief dat steun LEIDEN De eigenaar van een sportzaak heeft by de politie aan gifte gedaan van een inbraak, zes weken geleden, waarbij 8000 gul den aan sportartikelen en 3000 gulden kassageld is buitge maakt. Een misverstand onder het personeel bleek de oorzaak te zijn van de zeer late melding. Het personeel van de sportzaak dacht van elkaar dat men vorige maand van de diefstal aangifte had gedaan. nodig heeft", aldus J van Keulen van de werkgroep 'Arbeid'. De gemeente wil op de plek van de fabriek aan de Langegracht wo ningen bouwen en een gedeelte doorverkopen naar de rijksge bouwendienst. die er een nieuw gewestelijk arbeidsbureau wil neerzetten. De PPR wijst erop dat het nog lang niet vaststaat wanneer deze plannen worden uitgevoerd. Mocht de sloop niet kunnen wor den uitgesteld, dan wil de werk groep dat er naar een andere ruimte wordt uitgekeken. Ook is de werkgroep bereid de plannen van de jongeren te begeleiden. Zakkenroller verraadt zichzelf LEIDEN - De portemonnee van een Leidse vrouw, die zaterdag tijdens het winkelen het slacht offer werd van een zakkenroller, is later op de dag op een verras sende manier terug gevonden. Twee meisjes zagen zaterdagmid dag een man met een schoenen doos de Van der Werfstraat inko men. Hij haalde daar een paar nieuwe schoenen te vqorschyn. trok die aan. stopte vervolgens zijn oude schoenen terug in de doos en liet die m de straat ach ter. De twee meisjes hadden in de gaten dat de man. behalve de oude schoenen, ook nog iets an ders in de doos stopte. Nieuws gierig geworden keek het twee tal, toen de man verdwenen was. in de schoenendoos en vonden daar de portemonnee zonder de inhoud van 175 gulden. De meis jes brachten de portemonnee la ter naar het politiebureau waar men ook een signalement kon geven van de man. De pobtie deelde vanmorgen mee dat de ei genaar van de schoenen nog niet is gevonden. LEIDEN - De Leidse universiteit kan de gewenste uitbreiding met het vak wetenschapsdynamica wel vergeten. De Raad van Advies voor We tenschapsbeleid heeft Leiden en Groningen laten afvallen in de race om dat nieuwe vak en geadviseerd de universiteit van Amsterdam te verkiezen. Het is gebruikelijk dat de minister van onderwijs en weten schappen dat advies volgt. Aanvankelijk stelden negen universiteiten en hogescholen zich kandi daat voor de te vormen leerstoel wetenschapsdynamica (dat betekent onderzoek naar de ontwikkeling en stuurbaarheid van de wetenschap). Vorig jaar vond de minister dat Amsterdam, Leiden en Groningen (de laatste in samenwerking met de hogeschool in Twente) voorstellen moesten doen voor een onderzoeksprogramma. De raad concludeert nu dat vorm en inhoud van het Amsterdamse programma het meest geschikt om wetenschapsdynamica tot ontwikkeling te brengen. ADVERTENTIE Onafhankelijke test bewijst klasse Dixons kleurenfoto's. In een consumenten onderzoek kwamen van de 14 geteste laboratona slechts 4 als 'Goed' naar voren, waaronder Ccwê Color, die de kleurenfoto's van Dixons verzorgt. Dixons, met 47 winkels in Nederland is van de 'Goed' geteste zaken de goedkoopste cn geeft bovendien „Niet goed - geld terug" garantie en gratis zegels voor waardevolle kado's. Steeds meer mensen ontdekken nu IXxons: De kleurenfotospeciaüst' Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in, Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tiental len Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke historie van de stegen en steegjes. De afgelopen maanden heeft deze krant in een serie aandacht besteed aan een aantal van de stegen die in het boek voorkomen. Vandaag verschijnt het tiende en laatste deel. LEIDEN - Wat bezielde de maker van de foto links in hemelsnaam toen hij meende dat deze steeg moest worden gefotografeerd? Wilde hij zijn medemens de stui pen op het lijf jagen? Of hebben we hier te maken met een artis tiek product; een foto die we als symbool voor hersenvernauwing moeten opvatten?. Het blijft gissen. Zeker is in elk ge- val dat je deze prent maar beter niet al te vaak moet bekijken, omdat je het anders weieens Spaans benauwd zou kunnen krijgen. Of gaat er soms een heilzame wer king van het kijken naar deze fo to uit. Durven claustrofobie-pa- tiënten die op aanraden van hun dokter een vergrote afdruk bo ven hun bed hebben hangen op vakantie in het zonnige zuiden opeens wel in een tentje te sla pen? Wie weet. In elk geval bevinden we ons hier in de Maria Gijzensteeg. die loopt van Haarlemmerstraat naar Oude Vest. De steeg is naar een bewoonster of eigenares ge noemd: in dit geval Marie Gijs- bertsdochter, weduwe van Pieter Corneliszoon, die in 1600 hier woonde. De huidige steeg was een 'poort' die toegang gaf tot een achttal woninkjes. Omstreeks het midden van de 17de eeuw komt ook de benaming Bokkestraatje voor. Dit is nog in verband te brengen met de vee markt. Niet ver hier vandaan ligt de Koestraat en aan het andere Waar is de Maria Gijzensteeg hier geblevenNa het slopen van 'De Overdekte' was er geen sprake meer steeg. Maar. wanhoop'-nietals de woningen die hier inmiddels worden gebouwd, voltooid zijn. is er ook t Maria Gijzensteeg en zelfs een Maria Gijzenplein De Maria Gijzensteeg zoals vele Leidenaars haar jarenlang hebben ge kend. Een smal en obscuur steegje naast een kerk die onder water was gezet en daarom een zwembad werd genoemd: De Overdekte. Asfaltering LEIDEN - Vandaag zijn de werk zaamheden begonnen voor de herinrichting, herbestrating en asfaltering van het gedeelte van de Witte Singel tussen het het Noordeindeplein en de Groenho- venstraat. Het werk zal tot ongeveer 15 okto ber duren. Ook het aansluitende deel van de Groenhovenstraat wordt aangepakt. De werkzaam heden worden zodanig uitge voerd dat de inrit van het Leidsch Dagblad en de brug naar het Doelenterrein (Witte Singel- brug) steeds aan één kant voor het autoverkeer bereikbaar blij- Hengelsport (1) Onder slechte weersomstandig heden werd de derde wed strijddag voor corpsen i de Ringvaart gevist. Stand corpsen: 1. TOP 12 pnt-272 stuks2. Ons Genoegen 12- 2243. Alphen 2 10-285; 4 DVS 1 1-187; 5 Brasem Ter Aar 8-2096 HVT 8-207; 7 Zuid-West 1 8-206; 8. Zuid- West 2 8-158: 9 DSB 4-98: 10 DVS 2 2-187; 11. Alphen 1 2- 105. Stand individueel klassement 1. J. Moenen (TOP) 97 stuks. 2 A. Moo ij man (HVT) 80; 3 C. Jansen (Ons Gen.) 77. 4 R. Verkade (Alp. 2) 73; 5. G Groen (Alp 2) 73 en J. den Os sr (DVS 1) 62; 7 P van Vel- zen (Br T A) 60. 8. Th. Verha- ge (Alp. 2) 59; 9. B. v.d. Berg (Br T A) 54; 10. F. Zandber gen (DVS 2) 52. Hengelsport (2) De Sportvrienden visten in de Nieuwe Vaart. De uitslag: 1 H. Jansen 32-3320; 2. B Hons- beek 36-31303. L. Mooibroek 23-2420. 4 W Schouten sr 27- 2290; 5 C Schouten 24-2000 6. J. Jansen 25-1740; 7 C Schouten sr. 27-1720 De Duivensport (1) Postduivenvereniging Rijnklievers hield een wed vlucht vanuit Wuustwezel. De uitslag: 1. H Westerneng; 2. C Kop. 3 P v.d Wal; 4 .5 .8 9. en 10. S. van Goozen5. S v.d. Heijden6. J v.d. Wal; 7. B i Mil. Iets geroutineerder duiven vlo gen vanuit Corbeil. De uit slag: 1. i., 4. en 8. S. van Goo zen; 2.3., 9. en 10 J Kok, 5. J rd Wal; 6 ff. Sladek. 7 comb, van Legden. Duivensport (2) P.V. Leiderdorp vloog vanuit Duffel. De uitslag I W Jaco- bi: 2. J. van Alphen. 3 en 9. M Reijerse; 4 en 8. P. Sloos; 5. H Bonneur; 6. comb. B en G 7 L. Robbers; 10 P Vinken- stein. Duivensport (3) Ook De Blauwkras vloog van uit Duffel. De uitslag: 1., 2. en 10. R. Verhoogt; 3. P. Lan- densbergen; 4 en 5. P Gijs man zn; 6. en 9. G. v.d. BIom. 7 F r d Wetering. 8 T Gijs- Duivensport (4) De Reisduif vloog i/anuit Wuustwezel. De uitslag. 1. en 2 PenseelV Iterson. 3 W Kop. 4 W Harteielt 5 en 7 W v.d. Hoogt. 6 P Mooten. 8 en 10 S. v.d. Hoven. 9. K. v.d Berg. Duivensport (5) L.P.C. vloog eveneens vanutt Wuustwezel De uitslag 1., 6.. 7. en 10. N de Groot zn, 2. en 3. P de Haas. 4 W Ovstenk. 5. en 8 A. Singeling; 9. C. v.d. Horst. Duivensport (6) Het Oosten vloog ook van ut Wuustwezel De uitslag 1 P van Duyl. 2 H van Klave ren; 3. G. Hendrikse; 4. A. Pracht zn; 5. T. van As zn.; 6. W vd Nieuwendijk. 7 P Juffermans, 8. L. v.d. Nieu wendijk. 9 P. Juffermans. 10 B. Singeling. T'ai Chi Onder leiding van Teun de prooi wordt woensdag in het Lei ds Vrijetijdscentrum (Breestraat 66/ een cursus voor gevorderden »n T*ai Chi gegeven. Er zijn twee groepen die om acht uur en om half tien beginnen. Opgeven kan bij Teun de Groot (tel 020- 263865). Buitenbeentjes In september gaat in clubhuis Op Eigen Wieken weer de werkgroep zelPiulp aan de slag. Ouders van buitenbeen tjes komen bij elkaar om er varingen en tips uit te unsse- len over de opvoeding van een zogenaamd M B D -kind Mochten er ouders zijn die aan de groep willen deelne men (de opkomst totnutoe ur ivat teleurstellend), dan kan gebeld worden met Nanke de Winter f215564) of Maria Mul 210614

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3