Broer en zus kopen Jan S teen-complex .flkzjrtK Onderzoek naar andere vormen kinderopvang Nieuwe functie Europaschool Voorschoten zet kroon op wapen Le/cfee agenda Dodelijk ongeluk in Wassenaar WARMOND - Van 1656 tot 1660 woonde en werkte schil der Jan Havickszoon Steen in Warmond. In 1982 ver koopt de gemeente Warmond de drie panden aan de Jan Steenlaan, die inmiddels eveneens de naam van de schil der van huistaferelen hebben meegekregen, aan de Haagse broer en zus Roelants. Daarmee kwam een einde aan de te kostbare plannen van de gemeente om het Jan Steencomplex te verbouwen tot vier wooneenheden voor eigen woningzoekenden. Dat is heel in het kort de geschiedenis van de Jan Steenhuiajes. Het hele middenstuk is overgeslagen. Daarvoor ontbreekt de informatie en de ruimte. Toch is het interessant om uit de lange geschiedenis van de karakteristieke huisjes een paar jaartallen te plukken. C. Neefjes, chef van de gemeentelijke afdeling financiën bladert daartoe in het boeide 'Warmond voorheen en nu - deel 2', geschreven door W.C.H. Machen, één van de eersten die op het idee kwam dat Jan Steen wel eens in Warmond zou kunnen hebben gewoond. Ene W. Martin, die in 1945 een boek over Jan Steen publiceerde, ontdekte in 1922 dat op Steens schilderij 'De Kippenhof op de achtergrond het Slot van Warmond was te zien. Gewapend met deze kennis begon Ma chen zijn speurtocht in de Warmondse archieven en zocht wat hij vond. In één van de registers waarin was bijgehouden bij wie de gemeente haar dorpslasten verhaalde dook de naam van Jan Steen op. Steur, voorzitter van het Historisch Genootschap Warmelda, schat de kans dat Jan Steen werkelijk in Warmond heeft gewoond op tachtig procent. Waterpolitie Van het drie huisjes tellende Jan Steen-complex werd het middel ste (huisnummer 36) in 1611 ge bouwd. In 1732 verrees het rech tergedeelte. In 1825 kwam het linkergedeelte (nummer 34) er bij. Dit heeft enige tijd onderdak geboden aan de waterpolitie. De huisjes werden aan elkaar vast gebouwd en zijn via elkaar be reikbaar. Hieruit is de conclusie getrokken dat het gehele com plex ook als boerderij heeft ge functioneerd. De enige nog in leven zijnde War- monder die er inheeft gewoond is mevrouw Everest. Zij en haar man waren vermoedelijk de eer sten die moesten ondervinden dat de gemeente de pandjes zo veel mogelijk in hun oude staat wilde laten. De toenmalige bur gervader van Warmond verzocht de familie Everst de in slechte staat verkerende voorgevel op te knappen. De hieraan verbonden kosten bedroegen tweehonderd gulden. "Jan Steen is geen fami lie van ons. We hebben het er niet voor over", zou de burge meester onder zijn neus zijn ge- Vandaag de dag moeten er veel ho gere bedragen op tafel komen. De nieuwe eigenaren zouden met bovenstaand antwoord vrij wel zeker lik op stuk hebben ge kregen. Broer en zus Roelants hebben het complex gekocht voor ruim één ton en "wij moe ten met het Jan Steen-complex precies doen wat Monumenten zorg wil", vertelt meneer Roe lants over de hem opgelegde res tauratieplicht. De restauratie kost vier ton. CRM betaalt daarvan 74.000 gulden. "De restauratieplicht is voor ons geen bezwaar", zegt Roelants, "da' s juist de lol van dit interes sante project", voegt hij eraan toe. Om een beetje thuis te raken in het doen en laten van Jan Steen heeft zijn zus een heel groot boek over de in Leiden ge boren schilder aangeschaft. Voor meer informatie verwijst hij naar architect J.A. Verbeek, de uit voerder van het complexe en ar beidsintensieve project. "Het is mijn bedoeling hier en daar een oud steentje te laten zitten. Op die manier laat ik oude spo ren achter en vertelt het gebouw zijn eigen geschiedenis", om schrijft Verbeek zijn werkwijze. "Volgende week wordt de boel kaal gehaald. Dat wil zeggen dat de oude pleisterlagen worden verwijderd. Er kan dan heel wat tevoorschijn komen". Bedstee Verbeek vertelt verder dat ook de plafonds en de balken zullen worden weggehaald. De dakpan nen zullen er één voor één vanaf moeten waarna ze een schoon maakbeurt krijgen en hun oude bestemming terug krijgen. Van de vliegende bedstee wordt een entreeportaal naar de woonka mer gemaakt De Jan Steenhuisjes hebben lange tijd volgestaan met schoolmeu- beitjes. Op die manier was de ge meente voorzien van een opslag plaats en bovendien deed het schoolmeubilair dienst als af weer tegen krakers. Uit Roe lants' rondleiding in het complex wordt duidelijk dat Verbeek aan een gigantische klus is begon nen. Sommige vloeren herber gen verrardelijke valkuilen, in het keldertje ligt een plas water waaruit Roelants de conclusie trekt dat het grondwaterpeil de vloer te boven gaat. De fotograaf constateert een ander manke ment: "De plafonds zijn brand gevaarlijk". Kortom: in het com plex is het een huishouden van Jan Steen. Toch hoopt Verbeek dat de pandjes begin augustus volgend jaar al klaar zullen zijn. Aan ambtenaar Neefies tenslotte de vraag of hij er erg mee in zijn maag zit dat de Jan Steenhuisjes niet ten goede komen aan War mondse woningzoekenden. "Het heeft geen zin daar treurig om te doen. Als we er die vier woon eenheden van hadden gemaakt dan had ons dat 630.000 gulden gekost. Bovendien heb ik op de tekeningen gezien dat als dat plan was uitgevoerd de mensen bij elkaar in de tuin hadden kun nen kijken". Behalve de privacy speelt ook de instandhouding van de oude staat van de huisjes een rol. "Het onderhavige plan waarbij de koper wordt verplicht alles te laten zoals het is, garan deert een grotere oudheidkundi ge waarde dan de creatie van woonruimte voor eigen woning zoekenden", aldus Neefjes. WIM KOEVOET Succesvolle braderie en infomarkt LEIDERDORP - Het gure iveer van afgelopen zaterdag heeft niet kunnen verhinderen dat de gecombineerde 'infomarkt' en braderie in het winkelcen trum Santhorst in Leider dorp een groot succes is ge worden. Vele kraampjes sierden dit winkelcentrum, waar de Lei derdorpers van 's morgens vroeg tot vier uur in de mid dag het nuttige met het aan gename konden verenigen. Vele kinderen konden terecht op de zogenaamde vrijmarkt. Zij konden daar allerhande snuisterijen aan het publiek te koop aanbieden, maar ze verzorgden ook de muziek, hoewel die beperkt bleef tot wat schuchtere probeersels op de blokfluit en de trekharmo- nica. Diegenen die nog geen bepaalde politieke partij op het oog hadden voor de ko mende verkiezingen, werden door vele groeperingen ver zocht toch vooral op hun par tij te stemmen. In de voor gaande jaren werd deze poli tieke informatiemarkt apart gehouden in de sportzaal 'Op dreef. In Leiderdorp ont kwam men echter ook niet aan de nationale bezuini gingswoede, zodat de politie ke partijen zijn uitgeweken naar het winkelcentrum Santhorst. De winkeliers zorgden veelal voor de versterking van de in wendige mens op deze dag. Er kon van alles worden gegeten en gedronken. Daarnaast kon men kennismaken met de vele Leiderdorpse verenigingen. Juist de combinatie van de braderie en de 'infomarkt' maakte de zaterdag voor het publiek tot een geslaagde dag. Of dat voor de politieke partijen ook geldt zal 8 sep tember leren. Voorschotense stichting: WASSENAAR - Bij een ongeval op de Katwijkseweg in Wassenaar is, in de nacht van zaterdag op zondag, de 18-jarige W.J.J. Bre- kelmans om het leven gekomen. De jongeman reed zaterdagnacht, omstreeks tien voor half drie, op een motorfiets over de Katwijk seweg toen hij ter hoogte van de Bronkhorststraat op een ver hoogde vluchtheuvel terecht kwam en daar tegen een licht mast botste. De jongeman moet op slag dood zijn geweest. Hij was niet in het bezit van een rij bewijs en bleek de motorfiets te hebben geleend van een vriend. De Wassenaarse politie vraagt ge tuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Het telefoonnummer van de politie is 01751-19244, toestel 34. Kamerlid De PvdA in Leiderdorp houdt dinsdagavond een verkiezings bijeenkomst. Het Tweede-Ka- Bankinbreker op heterdaad betrapt in Warmond WARMOND - Een 33-jarige Hage naar is in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Rabo-bank in Warmond. Omwonenden belden zaterdag nacht de politie met de medede ling dat de deuren van de bank openstonden en er binnen volop licht brandde. Toen de politie ter plaatse kwam stond de man net op het punt te vertrekken. Hy bleek in het bankgebouw een ra dio-cassetterecorder en zeven elektrische telmachines te heb ben buitgemaakt. Een deel van de buit werd buiten in de strui ken teruggevonden. De Hage naar bleek het bankgebouw te zijn binnengokomen door de deuren te forceren met een breekvoorwerp. Hij is ingesloten in het politiebureau van Sassen- heim. Huisvesting verenigingen en instellingen VOORSCHOTEN - De stichting Kinderspeelzaal in Voorschoten gaat bekijken of er in Voorscho ten behoefte bestaat aan andere vormen van kinderopvang. Hier bij wordt gedacht aan kinderop vang van acht tot één uur 's mid dags en babyopvang. De stichting heeft in Voorschoten op dit moment zes speelzalen, lünderen in de leeftijdscategorie van tweeënhalf tot vier jaar kun nen 's morgens van negen tot twaalf uur terecht in één van de speelzalen. De stichting is van mening dat deze tijd niet zo ge schikt is voor ouders die op een dag langer opvang zoeken voor het kind. "Ik heb zelf het gevoel dat voor ouders die werken, de tijd die nu gehanteerd wordt, niet lang genoeg is. Je moet wel een luxe baan hebben, als je werktijden hebt precies van ne gen tot twaalf uur", aldus leid ster Jurkovich van één van de kinderspeelzalen. De 'nieuwe' kinderopvang zal een ander karakter krijgen dan de opvang in de bestaande speelza len. Dit omdat de kinderen meer uren per dag en waarschijnlijk ook meer dagen per week aanwe zig zullen zijn. In de huidige vorm zijn de kinderen twee maal per week in de speelzaal. Daar naast is de stichting van mening dat de zaal zo centraal mogelijk gelegen moet zijn en de kinderen er moeten kunnen ontbijten en lunchen. Verder wil de stichting bekijken of er in Voorschoten ouders zijn die wat voelen voor een babyop vang. Volgens Jurkovich is op dit gebied helemaal niets in Voorschoten. Gedacht wordt aan een gebouw waar naast een speelruimte een aparte slaap- en verschoonruimte is. "Je zou dan LEIDERDORP - Een 22-jarige spe ler van de voetbalvereniging RCL heeft zondag bij een voet balwedstrijd in Leiderdorp zijn been gebroken. De jongeman, af komstig uit Leiden, is naar het ziekenhuis overgebracht. twee lokalen nodig hebben", al dus Jurkovich, "in ons hoofd hebben we ook een gastouder project. In je eigen huis een ba byopvang als alternatief. Het is wel een minder goed alterna tief'. Om te bekijken of er inderdaad ou ders zijn die voor deze opvang iets voelen, wil de stichting nu eerst de behoefte gaan peilen. Begin van dit jaar is dit al gepro beerd, maar de reacties die toen binnenkwamen, waren mini maal. De stichting wil eerst we ten of er wel voldoende behoefte is, voordat er verdere plannen ontwikkeld worden. Met nadruk wijst de stichting er op dat het hier gaat om een peiling en er nog niets gezegd kan worden of een andere vorm van kinderop vang ook mogelijk is. Zaken ais huisvesting en financiëring moe ten daarna nog geregeld Worden. Ouders die meer informatie willen hebben over deze vorm van kin- der- en babyopvang, kunnen contact opnemen met Corrie Ou- werkerk, telefoon 01717-7927 of Annebelle Jurkovich, telefoon 01717-6440. Het verzoek is wel, om dit zo spoedig mogelijk te doen. merlid Elske ter Veld zal de so ciaal-economische paragraaf in het verkiezingsprogramma be spreken. Het gebeuren heeft plaats in de Sjelter en begint om negen uur. Wandelen In Warmond wordt woensdag, donderdag en vrijdag weer de jaarlijkse avonddriedaagse ge houden. Wandelend kan men dan kennis maken met mooi Warmond en zijn polders. De start is dagelijks tussen 18.30 en 19 uur in het Trefpunt aan de Herenweg. Kosten, drie gulden voor kinderen en vijf voor oude ren. Exorcist De Fuik in Oegstgeest verzorgt op woensdag 25 augustus een film avond. De klassieke thriller "The Exorcist" wordt op het witte doek vertoond. De film be gint om 20 uur en kaartjes kos ten drie gulden voor leden en vijf gulden voor anderen. VOORSCHOTEN - Het gemeente wapen van Voorschoten zal ver sierd worden met een kroon. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders, zal hiervoor een verzoek uitgaan naar de Koningin. Het kroontje bovenop het wapen be vat "twaalf parels, waarop nog eens drie parels". Het gemeentewapen dateert uit de 17e en de 18e eeuw. Voorschoten heeft dan als dorpszegel het wa pen Van Wassenaer-Duvenvoor- de, de ambachtsheer. Gedurende de Bataafse Republiek, het Ko ninkrijk Holland en de inlijving bij Frankrijk (1795-1816) was er geen ambachtsheer, en dus geen dorpswapen. Na deze periode komt er een nieuw wapen: het wapen Duvenvoorde. Het wapen bestond uit de drie "wassenaars van sabel". In de volksmond de drie halve maantjes. De parelkroon, die tot die tijd bo venop het wapen zat, werd om onduidelijke redenen niet ge handhaafd. Het vorige college van burgemeester en wethou ders uitte de wens om het kroon tje weer op het wapen te krijgen. Een wens die door dit college ge deeld wordt. In de laatste verga dering van het huidige college, wordt het voorstel nu in stem ming gebracht. "Het wapen wordt hierdoor heraldisch meer compleet en vormt esthetisch een fraaier geheel", staat in het voorstel. Om dit moment hebben ongeveer dertig gemeenten in Nederland een kroon op het wapen. De ge meente Voorschoten wil zich hierbij aansluiten. Met de vol gende plechtige woorden moet de gemeenteraad dan akkoord gaan: "In verband met het voren staande, hebben wij de eer uw raad voor te stellen Hare M«yes- teit de Koningin te verzoeken het wapen der gemeente Voorscho ten te wijzigen, in dier voege, dat WASSENAAR - De voormalige Europaschool aan de Zuylen van Nyeveltstraat in Wassenaar zal volledig verhuurd worden aan verenigingen en instellingen. De school die er nu nog inzit, ver trekt in augustus. In april zijn al contacten gelegd tussen de gemeente en de Wasse- naarse verenigingen over de ver huur van de lokalen in het schoolgebouw. Bekend was toen al dat de Van Wassenaer Obdam- school geen gebruik meer zou maken van twee lokalen en twee kleine kamers in de school. De volgende verenigingen worden de nieuwe bewoners van het ge bouw; Stichting Samenwerking Bejaardenwerk, Stichting Histo risch Centrum, Ars et Studium en de Wassenaarse toneelgroep Dialoog. De huurprijzen voor de bovenverdieping zijn al bekend. Op de begane grond zullen de ka mers nog opgeknapt worden en komt er bij de achteringang een helling voor invaliden. De kost prijs hiervan moet nog verre kend worden in de huurprijs. Volgens de gemeente Wassenaar zal de huurprijs hierdoor hoger uitvallen, en daarmee zal dit con sequenties hebben voor de sub sidieaanvragen van de desbetref fende verenigingen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uu< Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen B«| automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Losse nummers 0.8 Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) ir betaling v W F J Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogeveen W. C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Aangestoten b«| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs Washington. Cairo. Rome. Madrid, Mexico en Weneo. Commentator W F J Wirtz MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 West, 14.30 li Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Voorschoten. Dorpskerk: orgel-beiaard- Afdelingsvergadering PvdA, Werf, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 20 augustus tot 27 augustus waargenomen door de Voorschotense 66' Voorschoten, teL 2525; Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894440 en Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. t Interkruis, Ljjtweg 7, tel. Roelants het Jan Steen-complex: "Restauratieplicht is geen bezwaar, da's juist de lol".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2