5 T Vechtlust De Rooy eindelijk beloond Damesploeg mist niveau Fabrieksiïjder Van Heugten wint Grand Prix Elly van Hulst superieur op 1500 m in Keulen SCOREBORD Winnaar Ronde van West-Duitsland Regen in Leicester bedreigt WK op baan Estafette ploeg niet naar Athene k X MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 AKEN (ANP) Theo de Rooy heeft gisteren zijn eerste grote ronde als wielerprof gewon nen. In zijn amateurtijd was hij daar al eerder in geslaagd, maar als broodfietser greep hij een aantal keren net naast de hoofdprijs. Dit jaar nog moest hij in het voor seizoen in de Ronde van Corsica de eer gunnen aan zijn ploegge noot. de Noor Jcstein Wilmann, De Rooy werd tweede. Ook in de Ronde van Zwitserland, waarin hij uitstekend reed en de zwaar ste rit over drie Alpencols won, ging de eindoverwinning hem aan de neus voorbij. Giuseppe Saronni won en De Rooy eindig de andermaal als tweede. Vorig jaar miste De Rooy in de Ronde van West-Duitsland op een haar na de eindzege. De Italiaan Silva- no Contini bleef hem niet voor. In de Ronde van West-Duitsland 1982 zette De Rooy de zaken naar zijn hand in de vijfde etappe, een bergtijdrit over ruim zeven kilo meter. Ditmaal wist hij in de res terende etappes stand te houden. Hij wist zich gesteund door zijn sterke ploeg, die in de Belg Paul Haghedoorn een tweede aas voor de eindzege had. De 25-jarige De Rooy, afgestu deerd econoom aan de HEAO en woonachtig in Zuid-Limburg, was niet als kopman van de for matie van Walter Godefroot ver trokken. Die eer was toebedeeld aan de Westduitser Gregor Braun, de winnaar in 1980. Toen Braun het evenwel liet afweten kreeg de voormalige wereldkam pioen bij de studenten zijn kans. Hij greep die met beide handen, De Rooy is geen renner, die een uitgesproken kwaliteit bezit, maar zowel in de bergen, op het vlakke terrein als in de tijdritten kan hij zich met de besten me ten. Enigszins verrassend was Blessure Hinault valt mee PARIJS (ANP) - De blessure die Bernard Hinault vrijdag in de tweede etappe van de Ronde van Limousin opliep blijkt mee te vallen. In eerste instantie dachten de behandelende artsen aan een breuk van de linkerenkel, later vreesde men voor gescheur de enkelbanden. Bij nader inzien heeft de viervoudige Tour de France-winnaar slechts schaafwonden aan zijn enkel en linke rarm aan de valpartij overgehouden. "Het is minder ernstig dan ik vreesde", verklaarde de Breton zaterdag. Zijn ploegleider Cy- rille Guimard bevestigde die opmerking: "binnen twee drie dagen kan Hinault de training hervatten. Het is zelfs mogelijk dat hij op 27 augustus aan de start verschijnt van Parijs - Bour- ges". Over zijn gezondheid hoeft Hinault dus niet bang te zijn. De kwes tie Callac, waar vijf renners onder wie Hinault de dopingconrole weigerden, is evenwel nog steeds niet opgelost. De vakbond van profwielrenners in Frankrijk (UNCP) heeft gezegd, dat geen en kele Franse professional aan de wereldkampioenschappen zal deelnemen, indien de straffen, opgelegd aan Hinault, Bernau- deau, Le Bigault, Clerc en Vallet, niet worden ingetrokken. Za terdag is geen contact geweest tussen de UNCP en de Franse wielerbond. het, dat hij in de bergtijdrit zege vierde. Meer op vechtlust dan op pure klimmerstechniek bereikte hy dat resultaat en het bleek uit eindelijk voldoende voor zijn triomf. In het weekeinde kwam zijn zege niet meer in gevaar. Zaterdag maakte het tot 57 man uitgedun de peloton er een gezellig fiets tochtje door de Eifel van. De Fransman Philippe Poisonnier mocht ontsnappen en bereikte alleen de eindstreep. De zevende en laatste etappe, die in tweeën was gesplitst, bracht ook geen veranderingen meer in het alge meen klassement. Wel nog een Nederlands succes. René Kop- pert won het eerste gedeelte. De neoprof van Peter Post was de snelste van een kopgroep van drie renners. Het laatste traject eindigde in een massasprint. De Belg Guido van Calster kwam als eerste over de eindstreep, maar werd even later wegens hinderen gediskwalificeerd. Hij werd te ruggezet naar de tweede plaats en zijn landgenoot Noel de Jonckheere werd als winnaar aangewezen. De eindstand is: 1. Theo de Rooy (Ned) 36.45,37; 2. Paul Haghedoorn (Bel) op 11 sec.; 3. Ludo Peeters (Bel) 17 sec.; 4. Guido van Cal ster (Bel) op 23 sec.; 5. Klaus-Peter Tha ler CWD1) op 37 sec.; 6. Ronny van Holen (Bel) op 46 sec.; 7. Claudio Bortolotto (Ita) op 47 sec.; 8. Steven Rooks (Ned) op 1,10; 9. Enzio Salvador (Ita) op 1,19; 10. Godi Schmutz (Zwi) op 2,37; 15. Ge rard Veldscholten (Ned) op 13,10; 28. Bert Pronk (Ned) op 17,50; 39. Rene Koppert (Ned) op 40,32; 54. en laatste Hans-Peter Jakst (WD1) op 1.08,40. Eindstand ploegenklassement: 1. Ploeg Post 147.11,35; 2. Ploeg Godef root 147.16,27. FELDKIRCH (ANP) - In de door de Nederlandse wereldkampioen Van Heugten en Kiggen gewonnen Grote Prijs van Oostenrijk werd giste ren duidelijk, dat de wereldtitelstrijd zijspancross wordt bedreigd door een gevaar, dat in de wegracewereld en de solo-klassen van de motocross-sport al zijn uitwerking heeft gehad: de invloed van de Japanse motorenfabrieken. Tot vorig jaar toonden de motorenprodu centen geen enkele belangstelling voor de zijspancross. Deze motor- sporttak bood dan ook in tegenstelling tot de door fabrieks-inzet be heerste afdelingen veel strijd en eerlijke concurrentie. Elke privCrij- der maakte een reële kans op succes. Theo de Rooy wint zijn eerste "grote" Ronde als wielerprof Gesteund door zijn ploegmakkers verdedigde hij in het afgelopen weekeinde met succes de leiderstrui in de Ronde van West-Duitsland Die tijd lijkt voorbij in de zijspan cross. Sinds het begin van dit sei zoen worden via de nationale im porteurs dne combinaties voor zien van Yamaha-fabrieksmoto- ren. Die drie zijspanduo's (Van HeugteuKiggen, Brockhausen Rebele en Bollhalder/Büsser) be heersen prompt de wedstrijden. Vooral de crosses om het wereld kampioenschap hebben de bij zondere belangstelling van deze door fabrieken gesteunde rij ders. In Feldkirch werd dat weer eens zonneklaar aangetoond. De Ne derlandse wereldkampioen Van Heugten en Kiggen wonnen de Grote Prijs voor de Westduitsers Brockhausen en Rebele. terwijl de Zwitsers Bollhalder/Busser derde werden. Het laatste twee tal stevent bovendien recht op de wereldtitel af en wordt met nog LEICESTER (GPD) - Het wereldkampioenschap wiel rennen op de baan in Leicester dreigt op een drama voor de organisatie uit te draaien. De onoverdekte piste van Leicester is de afgelopen dagen herhaalde malen geteisterd door hevige regenval - met name gistermiddag - waardoor de trainingen van de deel nemers urenlang werden onderbroken. Voor de ko mende dagen wordt in Engeland een veranderlijk weertype verwacht, voor de Britse wielerbond ge noeg reden om het wolkendek boven Leicester met angstige blik te aanschouwen. De reglementen van de UCI (de internationale wie- Ierunie) laten toe dat in geval van overmacht bepaal de nummers van de titelstrijd vroegtijdig worden beëindigd (de stayers kunnen na een half uur door een fikse bui getroffen worden). Voor het aanwijzen van de wereldkampioen zou dan de stand gelden van het moment waarop de wedstrijd wordt afge schoten. Ovengens geldt de tussenbalans pas als eindresultaat als het baankampioenschap is afgelo pen: op 5 september twaalf uur 's avonds. Voor dat tijdstip moet al het mogelijke worden gedaan om de onderdelen die eventueel niet zijn afgerond, tot een goed einde te brengen. ARNHEM (GPD) - Binnen de KNAU rekent men er niet meer op dat over twee weken een 4x400 meter-herenestafetteploeg bij het EK van Athene in actie zal komen. Al eerder dit jaar besloten Harry Schulting en Koen Gijsbers van wege een achillespeesblessure vroegtijdig een punt te zetten achter het baanseizoen '82. Re cent kwam daarbij de afmelding van de snelste 400-meterloper van dit seizoen, Marcel Klaren- beek, voor de internationale wedstrijden van Keulen (giste ren) en Koblenz (a.s. woensdag). Klarenbeek was dit seizoen al vroeg in vorm (46,43), maar kon dat peil niet handhaven. „Ik heb onder andere in Zurich ideale kansen gehad op snelle tij den, maar heb ervaren dat de ou de topvorm er dit seizoen niet meer inzit. Dit vanwege blessu res en wat andere pro bleempjes", aldus de atleet uit Soest, die zondag overigens wel in actie komt in de jeugdinter- land in Amsterdam tegen België, Engeland en Israel. Door het wegvallen van de beste drie 400 meterlopers heeft het voor de KNAU weinig zin een es tafettekwartet af te vaardigen, waarvoor naast de al voor de 400 meter horden naar Athene rei zende Hugo Pont dan nog Mario Westbroek, Diederik Everts en Henk Brouwer in aanmerking zouden kunnen komen. De li- miettijd van 3.04,00 is voor dit viertal duidelijk te scherp. Een fikse tegenvaller voor de KNAU, want in '79 toonde de 4x400-meterploeg zich in Mexico met 3.03,18 van Europese top klasse. De ploeg kwalificeerde zich ook voor de Olympische Spelen van Moskou, waar bles sures het viertal ook al parten speelde. Bakosi De Hongaar Bela Bakosi heeft za terdag in Boedapest zijn kandi datuur voor de Europese titel op het onderdeel hinkstapspringen gesteld. Tijdens de landenwed- strijd tegen Tsjechoslowakije reikte Bakosi tot 17,20 meter, een nieuw nationaal record. WIELRENNEN - Jan Raas heeft zaterdag de ronde van Pijnacker gewonnen. In de sprint versloeg hij Joop Zoetemelk. Phil Ander son won de sprint van de tweede groep en werd derde. WIELRENNEN - Hennie Stam- snijder heeft zaterdag in Raalte een profkoers achter dernies ge wonnen. Gerrie Knetemann ein digde als tweede. WIELRENNEN - Henk Lubber- ding is gisteren winnaar gewor den van de profronde van Heer- hugowaard. Jos Lammertink werd tweede. HOCKEY - De Engelse kampioen Southgate heeft het internationa le hockeytoernooi van Laren ge wonnen. In de finale versloegen de Engelsen de Westduitse club Limburg. h Jacky Winkelman (3) kan het gezicht van de Nederlandse damesatletiekploeg op de 800 meter niet redden. Zij komt niet langs haar tegenstandsters. Voorop gaat de uiteindelijke winnares Lorraine Baker. KEULEN (ANP) - Elly van Hulst, de drievoudige Nederlandse kampioene, blijkt ook in het bui tenland bij wedstrijden te kun nen winnen. De 23-jarige atlete, die afgelopen woensdag bij inter nationale wedstrijden in het Let- zigrund-stadion in Zurich twee de werd op de 1500 meter in de nieuwe nationale recordtijd van 4.03,78, was gisteren in Keulen de sterkste op deze afstand. Zij zegevierde in 4.07,53. Elly van Hulst, die ook de snelste Alleen discuswerpster Ria Stalman voldoet BIRMINGHAM (ANP) Minder dan een jaar geleden miste de Nederlandse damesatletiekploeg in Edinburgh op één punt na de A-finale van de strijd om de Europese beker. Afgelopen za terdag waren de Nederlandse dames opnieuw op bezoek in Groot-Brittannië voor de drielandenwedstrijd tegen Engeland en België. Hoe anders was het nu. "Deze wedstrijd moeten we maar zo snel mogelijk vergeten", was na ahoop van de zeer matige vertoning in het Alexander-stadion in Birmingham het commentaar van KNAU-trainingscoördinator Herman Buuts. De wedstrijd tussen de drie landen was één van de laatste mogelijk heden voor kwalificatie voor de Europese kampioenschappen, die van 6 tot en met 12 september in Athene worden gehouden. Aan limieten viel in het open sta dion in Birmingham, waar de harde wind vrij spel had, niet te voldoen. Met uitzondering van de verspringsters Ciska Janssen en Edine van Heezik was er ook niemand die in deze stad in de Midlands aan de niet geringe ei sen van de KNAU zou kunnen voldoen. Van de twee dames, die na de na tionale kampioenschappen in Amsterdam de zekerheid kregen van een reis naar Athene, vol deed Ria Stalman op niet mis te verstane wijze. De 29-jarige Haagse, die in het voorjaar in de Verenigde Staten via 63.60 meter en 64.52 meter het nationale re cord discuswerpen op 66.58 me ter bracht zorgde in Birmingham voor de enige Nederlandse over winning in vijftien nummers. Sprintster Els Vader, hoewel zij niet aan de minima van de KNAU op de 100 en 200 meter heeft kunnen voldoen toch voor de Europese titelstrijd aangewe zen, kon niet imponeren. De Zeeuwse, die enkele weken uit de roulatie is geweest door een blessure, is nog lang niet in top vorm. Op de 100 meter werd zij weliswaar nog tweede, maar op de dubbele afstand had zij on danks een rugwind van ruim 1,3 meter niets in te brengen tegen haar Engelse tegenstandsters, van wie Kathy Smallwood met 22,60 seconden tot de echte Eu ropese topklasse behoort. Els Vader moest haar bijna een vol le seconde (22,98 - 23,81) toege ven, terwijl Beverly Callender nog drietiende seconde sneller was. Vader is conditioneel nog niet in vorm. Haar grote handi cap blijft echter de slechte arm beweging, waardoor de overi gens goede technische loopbe weging geen steun ondervindt. Speaker Ria Stalman bracht de speaker in het stadion iedere keer tot groot enthousiasme. De Nederlandse recordhoudster en kampioene zorgde voor 3000 toeschouwers voor de internationaal gezien beste prestatie met 65,28 meter. Het was de vierde poging in een imponerende serie. Na een ope ningsworp van 60.06 meter volg de een ongeldige, vervolgens werd 63.83 meter voor haar ge meten. De vijfde poging bedroeg 63.26 meter. De zesde en laatste worp viel net buiten de sectorlijn op ruim 67 meter. Toch was Ria Stalman niet helemaal tevreden. De Haag se, die de afgelopen veertien da gen met haar Amerikaanse trai ner Roy Aguoya - hij was ook mee naar Engeland in Den Haag heeft kunnen trainen: „Er zitten nog een paar kleine techni sche foutjes in mijn werpen en ook de timing is nog niet ideaal, maar dat komt voor Athene nog wel goed". Ria Stalman heeft in haar hoofd ge zet als eerste niet-Oosteuropese de 1-kilo-discus over de zeventig meter te werpen. Haar optreden in Birmingham, waar zy haar beste worp na de nationale recor dafstand van 66.58 meter produ ceerde, lijkt die verwachting te rechtvaardigen, al zullen de om standigheden in het nieuwe sta dion van Athene heel wat minder ideaal zijn voor de werpnum- mers, dan die welke zij zaterdag in Birmingham aantrof. Edine van Heezik en de byna 38- jarige Ciska Janssen kunnen de illusie van Athene beter verge ten De 6.50 meter die dc KNAU als eis stelt, was in de wisselende wind in Birmingham niet bereik baar. Nederland, dat in Birming ham met 83,5 punten als tweede eindigde achter Engeland (143) maar zes punten voor België bleef, behaalde het merendeel van de punten op de technische nummers. Zo werd Lida Berk hout verrassend tweede by het speerwerpen (50.00 meter), een nummer waarop Tessa Sander son, een van 's werelds beste werpsters, een test had moeten afleggen na een ernstige achilles peesblessure. De Engelse, die vier jaar geleden in Praag bij de EK zilver veroverde, verscheen echter niet in Birmingham en zal daardoor zeer waarschijnlijk in Athene niet van de party zijn. De loopnummers, met uitzonde ring van de 100 meter horden (Marian Olieslager, die derde werd) en 400 meter horden (Elke Spierenburg, eveneens derde), hadden bij Nederland nauwe lijks niveau. Het absolute diepte punt was de 4 x 400 meter. Waar het Nederlandse kwartet aan het gemiddelde van net onder de 58 seconden kwam. Engeland was met dertien overwinningen abso luut superieur. in Nederland op de 800 meter is, liep in Keulen voor 40.000 toe schouwers een tactisch zeer knappe race. Bij het ingaan van de laatste 300 meter nam zyn de leiding en maakte zich los van de concurrentie. Alleen de West duitse Brigitte Kraus slaagde er in te volgen. Elly van Hulst sloeg de aanvallen van Kraus supe rieur af en won op overtuigende wijze. Er werden in Keulen voor treffelijke prestaties geleverd. Een topnummer was de 400 me ter bij de heren met drie lopers onder de 45 seconden. De Jamai- caan Bert Cameron won in 44.75 seconden voor Paul (Trinidad, 44,88) en de Westduitser Weber (44,99). Weber werd daarmee de eerste Europeaan, die dit seizoen op de 400 meter binnen de 45 se conden kwam. Overtuigend was ook het lopen van Sebastian Coe. De wereldre cordhouder won zyn derde wed strijd op de 800 meter in vyf da gen in 1.45,10. De meervoudige kampioen van de Verenigde Sta ten James Robinson eindigde in 1.45,74 als tweede. Carl Lewis, de Amerikaanse sprinter en ver springer, had in Keulen de pech een dijbeenblessure op te lopen. Hij hinkte de 100 meter, die in 10,12 werd gewonnen door Cal vin Smith, uit maar werd deson danks in 10,24 seconden tweede. Voortreffelijke prestaties kwa men verder op naam van Greg Foster (Vst. 110 mtr horden 13,22), Sydney Maree (Vst, 1500 mtr. in 3.35,24) en verspringer Larry Myrricks (VSt), die 8,30 sprong. David Lee (VSt) was op de 400 meter horden met 48,48 seconden te sterk voor de snelste Europeaan van dit seizoen, de Westduitser Harald Schmid (48.80). Eerste competitie ronde Eintracht Braunschweig-1 FC Koln 2-2, Werder Bremen-Bayern Munchen 1-0,1 FC Nurnberg-Hamburger SV 2-2, Fortu- België Lokeren-Standard Luik 2 0. Beerschot- Waregcm 2-1, Tongeren-Winterslag 0-2, Club Brugge Lierse SK 2-0, Anderlecht- RDWM 2-0. Seraing-Cerkel Brugge 1-1, Waterschei-FC Luik 4-0. Kortnjk-FC Antwerp 2-1 AA Gent-Bevercn 1-1 Na twee speeldagen hebben Anderlecht twee GP-crosses voor de boeg slechts in geringe mate bedreigd door Brockhausen en Van Heugten. In de tweede manche was de Ya maha-overmacht in Feldkirch het duidelykst. Deze door Brock hausen gewonnen reeks gaf de twyfelachtige ontwikkelingen het best weer. Achter de voor het erepodium bestemde drietal combinaties was aan de eind streep lange tyd geen zyspan- coureur te ontdekken. Een mi nuut en vyflien seconden later dook pas do Belgische combina tie van Belhnghem/d'Hollander op. WU van der Laan en Cees Hoogervorst, hardwerkende hobbyisten uit Nederland, wer den vyfdc In de eerste manche was een dergelyke verrichting (zesde) weggelegd voor Jan Ba kens en Henk van Heckl, die in de tweede reeks uitvielen. Van der Ven De Nederlandse motocross kam pioen Kees van der Ven heeft gisteren de tweede manche van Grote Prys van Finland gewon nen. Van der Ven. in de eerste manche derde, werd in Hyvin- kaeae geen totaalwinnaar van de voor het wereldkampioenschap in de 250cc-klasse meetellende cross. De Belg Georges Jobe kwam door twee tweede plaat sen op dezelfde score als de Bra bander, maar de betere totaaltyd van Jobe leverde hem de totaal overwinning op. Zowel Jobe als Van der Ven. res pectievelijk tweede en derde in de tussenstand van de wereldti telstrijd, kon in Finland niets af knabbelen van de achterstand op ranglystaanvocrder Danny la Porie. De Amenkaan handhaaf de in de voorlaatste WK-moto- cross (zondag wordt in Zweden de laatste gereden) zyn voor sprong in het klassement met verve. La Porte won d. §m manche voor zijn beide concur renten. In de tweede manche le ken Van der Ven en Jobe de Amerikaanse Yamaha-ryder te verrassen, maar m de slotfase kwam La Porte van de zevende plaats toch nog naar de derde po sitie. La Porte schoof in een uiterst snel le laatste ronde ook langs de Ne derlander Henk van Mierlo. die uiteindelyk vyfde werd. In de eerste manche was deze opmer kelijk sterk rydende Brabander als vierde geëindigd. Van Duimen Boet van Duimen heeft gisteren by wegraces in Twello de strijd in de 500cc-klasse gewonnen Van Duimen kwam tot winst na een fraai ogend duel met Rinus van Kasteren. By afwezigheid van dc geblesseerde Jack Middelburg ging Van Kasteren in de slag met de oude meester uit Ammerzo- den Van Duimen liet Van Kaste ren lange tyd in die waan. maar maakte in de slotfase een eind aan de show door gemakkelyk naar de overwinning te rijden. SPORTTOTO 1 4 PEC Zwolle-Groningen FC Twente-Roda JC NECAZ'67 PSV-Willem II Sparta-FC Utrecht Excelsior-Feyenoord X NAC-Helm. Sport X Haarlem-Fortuna S Heerenveen-Heracles X Veendun - V olendam X FC Den Haag Vitesse X MW-SW en Beerschot de leiding met vier pun ten. Tongeren is als enige club nog puntloos Bekerprogramma afdeling Leiden Woensdag 25 augustus, alle wedstrijden beginnen 18 45 uur Poule A Alphia-Warmunda Poule B VNL-MVKV. Kagia L'mtas Leiden (zondag) Poule C Meerburg (zat)-Voorschoten, Poule E ZLC (zonkAbbenes. KRV-SJZ Paula F Unitafl Lakfan (nl HÖW8 Li ld se Boys-Kickers (zon) Poule G Kickers (zaO-Stompwyksc Boys. WSB (zat)-Slcutcls Poule H Leiden TAW. SVLV (zat>- LFC (zat) f 104 37».,IMI TOTO gelijk 11 13-22 26-28 Toog 21 Aantal deelne mers 5 037, inleg ƒ22 772.00. beschik baar voor pryzen 10.871,00 LOTTO 3-6-9-16-24-36 Res 41 Aantal deelne mers 529 343. inleg 2 910 691 00 be schikbaar voor pryzen 1 382 578.00 CUFERSPEL 3 4 2 0 5 4 Aantal deelnemers 238 574. inleg 357 862.00 StPERTRIO Dc koers met het supertrio had guteren plaats op de baan van Groningen in de Drafbaan Groningenpnjs (ren over 1760 meter). De volgorde van aankomst is 5 2 9 1 nr 5 Telsa Fortuna (H.W Schoonho ven), 2. nr 2 Utopia Fortuna A drWre- 1276,40 Duitsland Lotto 6-17-21 34 35-39 i ve 36 Spel"77 2 4 9 1 2 7 7 Belgische Lotto 1-4-14-28-34-35, bykomend 31

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13