Hogeschool honkbal VS-ploeg in Haarlem Duitse "stempel op matig CH10 KI 5 T Record Portisch schaakleider Zwemmer Lundquist verbetert eigen record Paul Schockeinöhle winnaar Grote Prijs Paul Schockemöhle werkt zich zonder problemen met zijn paard Deister over e Grote Prijs van Rotterdam probleemloos. i hindernis. De Duitser i HAARLEM (ANP) - De amateurploeg van de Verenigde Staten heeft tij dens de 21ste Haarlemse honkbalweek de harten van de liefhebbers ge stolen. Het team van de andere kant van de oceaan werd dan ook op overtuigende wijze eerste. ROTTERDAM (ANP) - Waren het vorig jaar de Franse deelnemers, die de toon aangaven tijdens het CHIO van Rotterdam, ditmaal drukten de Westduitsers hun stempel op het evenement. In de landenwedstrijd van zaterdag, met slechts zes equipes, duldde het viertal Koof, Luther, Ligges en Schockemöhle geen concurrentie. De Grote Prijs van Rotterdam, het individuele hoofdnummer, lag klaar voor Europees kampioen Paul Schockemöhle met Deister. Een gevolg van de superioriteit en de matige kwaliteit van het deelnemersveld was het volko men ontbreken van enige spanning. In de landenwedstrijd behoefde West-Duitsland de laatste ruiter (Schockemöhle) niet eens meer op te laten komen, de Grote Prijs (met als hoogste beloning 10.000 gulden) ontbeerde een barrage omdat alleen Schockemöhle de pittige hinder nissen in de twee rondgangen heel liet. HAARLEM (ANP) - De twaalf de Haarlemse honkbalweek heeft het record van 1978 wat betreft het aantal toeschou wers met stukken geslagen In 1978 passeerden 72.000 toe schouwers de kassa, ditmaal kochten ruim 97.000 liefheb bers een kaartje. "Een enorm succes", aldus Piet Tromp de voorzitter van het organisa tiecomité. "Wij gaan reeds nu werken aan de dertiende week, die in 1984 zal plaatsvinden. In Seoel tijdens het wereldkam- pioenschap zal ik alvast de eerste besprekingen voeren met ploegen die voor de Haarlemse honkbalweek in aanmerking komen. Daar zullen ook de eerste gesprek ken plaats vinden voor het toernooi om het wereldkam pioenschap dat Nederland in 1986 of in 1988 zal organise- INDIANAPOLIS (ANP) - Steve Lundquist heeft de Amerikaanse zwemkampioenschappen van 1982 tot de zijne gemaakt. De we reldkampioen van Ecuador op de 100 meter schoolslag was de enige die een wereldprestatie le verde met een wereldrecord op diezelfde afstand. Hy zwom har der dan ruim een maand geleden in Mission Viejo, by de selectie wedstrijden voor de wereldkam pioenschappen in Ecuador, toen hij de beste wereldtijd maakte met 1.02,62. Deze keer ging hij in 1.02,53 door het water. Hiermee heeft hij definitief de hegemonie van de Amerikanen op dit num mer - van 1972 tot 1976 was John Hencken de grote man - heroverd op de Westduitser Ge rald Moerken die het record van af 1977 vijfjaar in bezit had voor dat Lundquist hem in Mission Viejo overtroefde. Tracy Caulkins slaagde er niet in haar vierde titel te bemachtigen. Op de 100 meter schoolslag moest ze Kim Rhodenbaugh la ten voorgaan. Sue Walsh zwom op de 100 meter rugslag een nieuw Amerikaans record in 1.02,48. Het oude stond op naam van Linda Jezek, die in augustus 1978 1.02,55 had gezwommen. Vrijdag won Caulkins wel op de 200 m. wisselslag. De Nederlandse zwemsters be heersten zaterdag tijdens de open Franse kampioenschappen in Megeve het wedstrijdbeeld. Annemarie Verstappen zegevier de voor de vierde keer in drie da gen. Ditmaal won zij de 200 me ter vrye slag in 2 minuten en 4,26 seconden en de 100 meter rug slag in 1.04,53 Annemarie Verstappen had giste ren op de 100 meter vrije slag geen enkele moeite de andere deelneemsters aan dit onderdeel achter zich te houden. De we reldkampioene op de dubbele af stand finishte ontspannen zwem mend in 56,38 seconden. De nummers twee, de Francaises Sylvie Boubie en Carole Amoric. tikten beiden aan in 59 seconden rond. Petra van Staveren, niet uitkomend op een voor haar cou rant nummer, werd zevende in 1.01,19. De andere teams acteerden ten minste een klasse lager, hoewel Mississippi State in de finale duels met de Verenigde Staten ook een zeer acceptabel niveau bereikte. Teleurstellend was dit maal het optreden van de Sulli- vans. De "pocher" Bob Sullivan had het maar moeilijk met het fa len van zijn team en de afkeurin gen die van de tribunes op zijn ploeg neervielen, troffen de Amerikaanse miljonair diep. Begrijpelijk want juist Bob Sulli van is vele keren met zijn ploeg smaakmaker geweest tijdens de Haarlemse honkbalweken en dan komt een mislukking, zoals dit jaar, juist bij hem bijzonder hard aan. De Japanse ploeg van Mitsubishi deed mogelijk iets meer dan was verwacht en ein digde als derde. Geen impone rend team overigens, maar bij vlagen wel erg spectaculair. Vooral het honklopen was van bijzondere klasse, de snelheid die de spelers tussen de honken bereikten, was soms verbluf fend. Het Nederlands team verraste door zijn geweldige vechtlust en door zijn hoge moreel. Jammer was dat de coaches enkele keren op beslissende momenten foutieve beslissingen namen, waardoor het wedstrijdverloop ongunstig werd beïnvloed. Temeer jammer, daar Jim Stoeckel en Cees Her- kemy het team tot een onverbre kelijke eenheid hebben ge smeed. Deze tendens was reeds merkbaar tydens het toernooi om het Europees kampioen schap van vorig jaar. Toen triom feerde Nederland weer eens over Italië en dit succes was voor 70 procent toe te schrijven aan men taliteit en slechts voor 30 procent aan kwaliteit. Een mentaliteit aangekweekt door het duo Stoeckel/Herkemij, het zelfde paar dat nu in twee wed strijden - geheel onnodig - de ze ge uit handen gaf. Nederland ein digde hierdoor op de laatste plaats, een positie die - mis schien cijfermatig - terecht was. Juist door de vechtlust en de niet kapot te krijgen mentaliteit van Oranje had er een betere klasse ring ingezeten, hetgeen weer van grote waarde zou zijn geweest met het oog op het toernooi om de wereldtitel. Nederland kan in Seoel best een ruggesteun ge bruiken, want in de Zuidkore- aanse hoofdstad zal ieder mo ment van show ontbreken en er zal juist veel gevraagd worden de instelling en het karakter van de formatie. Nederland startte het toernooi veelbelovend met een onver wachte zege op Mississippi. Een overwinning die goeddeels te danken was aan het moreel. Bij honkbal neemt de werper een centrale plaats in. Hij is de spil waar de ploeg om draait, hij is de man die zijn ploeg moet stuwen, moet inspireren. Bij Nederland Tom Steinback (4) brengt een home ter Van Groningen was het dit keer echter ander som De werpers steunden teveel op het veld. dat daardoor steeds onder grote druk stond, alleen Haitze de Vries kon enigszins aan de vrije hoge verwachtingen vol doen en in het duel tegen Tokio tot een uitstekend resultaat ko men. Maar Bart Volkerijk en in nog sterkere mate Jan Hijzelen- doorn, hij faalde tweemaal en werd twee keer vervangen in een voor zijn opvolger hopeloze si tuatie, konden niet imponeren. Er moest dan - en dat gebeurde Was het succes van de Nederlan ders in de bijnummers van het 35ste CHIO groot (in totaal vijf overwinningen, van Raymakers (2), Ehrens, Van der Vleuten en Klumpers), toen parkoersbou wer Sieto Mellema echt knapen van hindernissen neerzette, moesten de nationale toppers een stapje terug doen. Willy van der Ham maakte in het zware werk nog de beste indruk. Hij was in de landenwedstrijd met Feinschnitt Z de enige Nederlan der, die twee keer foutloos rond kwam. Alleen de Westduitsers Koof en Luther en de Brit Dun ning deden hem dat na. Niette min kwam Nederland, met ver der Eras, Raymakers en Meier, niet hoger dan de vierde plaats wel eens te laat - een beroep wor den gedaan op de relievers, de mannen van het ondankbare werk. Van hen gooide de Twentenaar Bertil Haage hoge ogen, stelde Eric de Vries beslist niet teleur, kreeg Ron Giroldi te weinig kan sen en bleef Eddy Tromp, de man die plotseling terugkeerde in de selectie ver onder de maat. Het gebrek aan werkelijke klas sewerpers manifesteerde zich vooral in het eerste duel tegen de Sullivans, het duel waarin coach TOLUCA - De Hongaar Lcyos Por- tisch heeft, na een zwakke start, in het in interzonale schaaktoer nooi in Toluca de leiding geno men. Door zijn zege op de Argen tijn Jorge Rubinetti in de achtste ronde, na eerst de partij te heb ben afgebroken, kwam hij op vyf en een halve punt. Vier spelers volgen hem met vijf punten: Spasski, Ivanov, Seirawan en Torre. Uitslagen Spasski (Sow) Kouatly (Lib) 1-0, Torre (Phü)-Krunoslav (Joe) 1-0. Ivanov (CanKPoloegiyevski (Sow) Adorjan <Hon>-Nunn (Gbr) Vi-V*. Rodn guez (Cub)-Balasjov (Sow) Por- tisch (Honl-Rubinetti (Arg) 1-0, Seira wan (Vst)-Joesoepov (Sow) Vi-'A met slechts Zweden en het zwaar teleurstellende Frankrijk (twee maanden geleden met een geheel andere equipe nog wereldkam pioen geworden) achter zich. Ook in de Grote Prys leek Van der Ham aanvankelijk ver te komen Met vier strafpunten ging hy kansrijk de tweede ronde in. Toen er nog acht strafpunten by kwamen zat er niet meer in dan de negende plaats. Met evenveel strafpunten, maar een betere tijd in de tweede ronde, werd Henk Nooren op Orpheus als zesde toen de beste Nederlander Van der Ham was overigens een van de vier deelnemers aan de Grote Prys, die de driesprong in tact het. Dat gelukte ook Schoc kemöhle. Meier en de Fransman Elias. De andere 24 combinaties kwamen niet uit op de te krap neergezette hindernissen. In de meeste gevallen konden de paar den na twee galopsprongen niet tijdig aanzetten voor het middel ste obstakel. Twee jaar geleden kreeg parkoers bouwer Mellema in Rotterdam tydens het ruiter- festival na de Olympische Spe len heftige kritiek te verduren toen hy de meetlat eveneens op de driesprong al te frivool han teerde en vele deelnemers tegen het gras smakten. Het bleef nu Herkemy in feite twee keer in de fout ging Ondanks de tekortkomingen, met de wetenschap dat Nederland in Seoel niet tot de toppers gaat be horen en in de zekerheid dat wer pers in ons land dun gezaaid zijn, is deze twaalfde Haarlemse honkbalweek sportief gezien weer een succes van de eerste or de geworden Nederland behoor de dan wel niet tot de favorieten, iets dat ook niet was ingecalcu leerd, maar de honkbalfan treur de daarom niet. De stand na acht ronden is 1Portisch 5.5 punW-n. 2 Ivanov. Spasski. Seirawan en Torre 5. 6 Baiasj v Adorjan. Nunn 4.5. 9 Joesoepov en Hulak 4. 11 Poloe gajevski 3.5. 12. Rubinetti en Rodriguez 2.5. 14 Kouatly 1.5 WIELRENNEN De Tsjechoslo waak Josef Perny heeft gisteren de proloog van de 'grand prix Wilhelm Teil' voor amateurs gewonnen. VOETBAL De aanvoerder van het Braziliaanse voetbalelftal. Socrates, heeft bijgetekend by zyn club Conntians in Sao Pau lo. Hij zal in de komende twee seizoenen meer verdienen dan hij al deed: ongeveer 100.000 gul den per maand. Uitslag I. Paul Schockemöhle (WDI) met Deister 0 strafpunten. 2 Lionel Dunning (GBr) Jungle Bunny 4. 3 Norbert Koof (WD1) Fire 8 (64.48 se conden over de 2e ronde). 4 Jules Ceulemans (Bel) Cliffer 8 (67,98). 5 Jean Germany (GBr) Whistling Song 8 (73,04 6 Henk Nooren (Ned) Orpheus 12 (64,72); 7 Trevor Coyle (Ier) Bankstnke 12 (66,64), 8 Axel Verlooy (Bel) Pallieter 12 (67.27).9. Willy van der Ham (Ned) Feinschnitt 12 (67,64). 10 Laurent Elias (Fra) Guenour 12.25. 11 Irma Smulders (Ned) Pluco 15. 12 Peter Luther iWDl) Livius 16 (68.17). 13 Gerd Meier (Ned) Casimir 16(69.51), 14. Xavier Leredde (Fra) Ideal Ar dent 16 (70.75). 15 Rob Eras (Ned) Isocratus 18.5 voornamelyk by rondvliegend houtwerk, al kwam de Brit Flet cher toch ook hardhandig op zyn rug terecht Vooral Piet Raymakers maakte zich kwaad "Het is schandalig wat hier is gebeurd", tierde hy. "Die man moet na twintig jaar toch zo langzamerhand wel eens weten hoe de hindernissen neer gezet moeten worden Altyd ver slikt hy zich in de combinaties" Enkele ruiters dreigden zelfs met meer voor de tweede ronde te verschijnen. Anderen namen het nogal lakoniek op. Mellema was zich van geen kwaad bewust. "Ik had by het uitzetten al rekening gehouden met de ge ringere kwaliteit van het veld Daarom was ik echt verbaasd over al die fouten. Nog meer over het feit dat slechts één ruiter foutloos bleef. Van de ruiters, die tevoren toch het parkoers mogen verkennen, had ik geen klacht gehoord. Ik heb toen op eigen initiatief de tweede ronde min der zwaar gebouwd dan ik van plan was, om de paarden te be schermen". Paul Schockemöhle, die als dat no dig is altyd zyn stem wel laat ho ren, maakte zich niet al te druk over het voorval. Hij bekeek de driesprong eerst eens rustig voordat hij zijn rit begon en be hoefde als laatste deelnemer in de slotronde niets te riskeren. "Naar myn mening moet een parkoers aan twee basisvoor waarden voldoen", analyseerde hij, "de eerste hindernis moet niet al te moeilyk zijn en een wedstryd mag met worden be slist door onvolkomen combina ties". De 37-jange Europese kampioen voelde zich als laatste in de nng in zyn element. "Ik hou ervan onder druk te ryden Dan kom ik tot myn beste pres taties. Een barrage leek me on- waarsehynlyk Dat had ik by het parkoers verkennen al voor speld. Deister krijgt nu voorlopig rust, want in het indoorseizoen vertrouw ik op Akrobat Je moet nooit te veel achter elkaar van een paard vergen. Degenen, die dat doen. weten niet waar ze mee bezig zijn". Sowjet-Unie leider bij WK-basketbal CALI (ANP) - By de wereldkam pioenschappen basketbal, die in Colombia worden gehouden, won de Amerikaanse ploeg ver rassend van titelhouder Joego slavië De enthousiast spelende Amerikanen hielden de vroege voorsprong (10-3) knap tot het einde toe vast 88 81 Later in het weekeinde herstelde de Joego slavische ploeg zich Spanje werd met ruim verschil versla gen: 108-91. Lystaanvoerder is nu Rusland, dat gastland Colom bia een gevoelig lesje gaf 143 76 Stand 1. Sowjct Unie 3 6. 2. Sparye en Joegoslavië 3-4. 4 VS en Austra he 2-2 Henk v. Spanje pingpongkopman DEN HAAG (ANPI - Henk v»n Spanje voert het Nederlands ta feltenmsteam in beide vriend- schappelyke interlandduels te gen China als kopman aan Van avond wordt de nationale kam pioen in Weert geassisteerd door DRW Jaap van Spanje en Han Gootzen. Een dag later in Den Haag door René Hyne en Anne Vlieg. Amersfoort: ook shirtreclame AMERSFOORT (ANP) - SC Amersfoort is de dertiende club in het betaalde voetbal, die reclame op de shirts gaat dragen Woensdag in de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch zullen de spe lers van de eerste divisieclub op de borst bouwbedrijf Vahstal, de sponsor en financiële adviseur van de vereniging, aanprijzen. De Oostenrijkse voetbalbond is nog steeds op zoek naar een nieuwe bondstrainer. Op het verlanglijstje van de voetbalbond staan de Westduitsers Erich Ribbeek en Helmuth Johansen Ribbeek, de assistent van Derwall kreeg deze week de leiding over de Westuitse Olympische ploeg Tijdens het WK in Spanje kon een openlijke ruzie tussen Ribbeek en Derwall maar net worden voorkomen. Johansen is werkzaam bij de Zwitserse ver eniging Sankt Gallen. klasse die zichzelf bewijst Importeur: Auto Palace - De Binckhorst B. V., Binckh stlaan 312-322, corr adres: postbus 148, 2501 CC Den Haag, tel 070-855100/101 run op zijn naam. Rechts Mississtppivanger Pete White, links scheidsrech- MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11