PLO laat gevangenen vrij Mexicanen boos over dure dollar C "Oorlog in Libanon was niet nodig" Noodtoestand in Peru Menachem Begin in geheime toespraak: 'Wij zijn in prima conditie en goed Gearresteerde Fransen vrij Vliegtuigkaper gedood Bloedbad in Namibië Hadad wil Unifil uit Z-Libanon Verzet in Mozambique verontrust Zimbabwe Ontevreden klant doodt acht mensen ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 Buitenland JERUZALEM (UPI/AFP/DPA/AP) - Israël had de oorlog in Libanon achterwege kunnen la ten, maar met de strijd tegen de Palestijnse guerrillastrijders zijn veel Israëlische lévens gespaard gebleven. Dit heeft de Israëlische premier, Menachem Begin, op 8 augustus ge zegd in een toespraak tot de Israëlische mili taire academie, die geheim is gebleven en gis teren in verscheidene Israëlische kranten is gepubliceerd. "Er bestaat geen moreel gebod dat een land alleen moet vechten als het met de rug tegen de zee of afgrond staat. Een dergelijke oorlog kan dan een grote tragedie, of zelfs een bloedbad, voorkomen, maar hij kost veel mensenle vens. Integendeel, een vrije en onafhankelijke staat die oorlog haat en vrede liefheeft, maar ook bezorgd is om zijn veiligheid, moet voorwaarden scheppen waarbij oorlog, als het nodig is, niet gevoerd wordt uit gebrek aan een alternatief', aldus Begin. "De voorwaarden moeten zoda nig zijn dat de prijs van de overwinning weinig slachtof fers is, en niet vele", verklaarde hij. Premier Begin zei dat er geen alternatief was ten tijde van de oorlog van 1948, de wederzijdse aanvallen aan het eind van de jaren '60 of de oorlog in 1973. Maar de Sinai-i pagne in 1956 en de zesdaagse oorlig in 1967 hadden vol gens hem kunnen worden vermeden, "operatie vrede voor Galilea", de invasie in Libanon, is volgens Begin geen oor log waarvoor geen alternatief bestond. "We hadden kun nen blijven toezien hoe onze burgers in Metulla of Kiryat Shmona of Nahariya gewond raakten. Maar dit kon niet langer duren", zei hij. Begin vertelde dat Israël gedurende de oorlog de gevechtscapaciteit van 20.000 man van de PLO heeft vernietigd. Negenduizend man werden gevan gen genomen, tussen de 2.000 en 3.000 werden gedood, en 7.000 9.000 werden in West-Beiroet belegerd. Volgens de Israëlische premier wacht zijn land na de oorlog in Libanon een lange periode van vrede. "Er is geen ander land rond ons dat ons kan aanvallen. Syrië's beste tanks, vliegtuigen en 24 installaties luchtdoelraketten zijn ver nield. Jordanië kan ons niet aanvallen", zei hij. "Wat ons betreft, we zullen geen aanval tegen een Arabisch land beginnen. Wij hebben bewezen dat we geen oorlog wen sen. We hebben veel pijnlijke offers gebracht voor een vredesverdrag met Egypte. Dit verdrag heeft de proef van de strijd in Libanon doorstaan", aldus Begin. De Israëlische minister-president noemde het door Habib uitgewerkte akkoord over de evacuatie van de PLO uit Beiroet "één van de grootste successen in de geschiedenis van ons land". Volgens berichten in de Israëlische pers van gisteren zei Begin eergisteren tijdens de speciale kabi netszitting dat Israël met de invasie een enorme bijdrage heeft geleverd aan de nationale veiligheid van de Verenig de Staten en de superioriteit van de Amerikaanse wapen systemen heeft getoond. "Het Russisch aanzien in de Ara bische wereld heeft grote schade geleden, speciaal bij de PLO, het vroegere troetelkind van de Russen", aldus de Israëlische premier. Nederlaag Zijn collega van defensie Sharon heeft in een gisteren gepu bliceerd interview gezegd dat de evacuatie van de PLO uit Beiroet "een ongeëvenaarde nederlaag" is voor de Pale stijnse Organisatie. Volgens het dagblad Yedioth Ahro- noth zei Sharon dat hij het woord "evacuatie" nog nooit had gebruikt en het ook niet kon accepteren. "Ik heb altijd het woord verdrijving gebruikt", zei hij. De woorden van Sharon lijken het begin in te luiden van een propaganda-oorlog tussen Israël en de PLO over de vraag wie de slag om Beiroet heeft gewonnen. Sharon verwierp het standpunt van de PLO dat die organisatie een politie ke overwinning had behaald door het meer dan twee maanden tegen het Israëlische leger uit te houden, langer dan welk Arabisch land ooit tevoren. Sharon zei dat de oorlog alieen zo lang had geduurd omdat Israël er mets voor had gevoeld de dichtbevolkte stad binnen te gaan. "Er is een eind aan hun onafhankelijke ministaatje in Li banon", zei hij. "Dit is een absolute, fundamental veran dering. Er is geen sprake van overwinning. Sommigen zul len naar Zuid-Jemen gaan, anderen naar Noord-Jemen. anderen naar Soedan, anderen naar Tunesië, anderen naar Algerije, anderen naar Syrië, anderen naar Jordanië en anderen naar Irak. Waar is die overwinning dan? Het is een nederlaag, een politieke nederlaag die hun militaire nederlaag zelfs overtreft. Hun verspreiding zal het moei lijk voor ze maken om te opereren en in de toekomst nog terrorisme te gebruiken", aldus Sharon. oorlog van 1948, de wederzijdse aanvallen aan het eind systemen heeft getoond. "Het Russisch aanzien in de Ara- een nederlaag, een politieke nederlaag van de jaren '60 of de oorlog in 1973. Maar de Sinai-cam- bische wereld heeft grote schade geleden, speciaal bij de nederlaag zelfs overtreft. Hun versprei pagne in 1956 en de zesdaagse oorlig in 1967 hadden vol- PLO, het vroegere troetelkind van de Russen", aldus de ll->k voor ze mak*n om te opereren en u gens hem kunnen worden vermeden, "operatie vrede voor Israëlische premier. terrorisme te gebruiken", aldus Sharor BEIROET (Rtr/UPI/AFP) De Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO heeft via het internationale Rode Kruis (ICRC) twee Israëlische krijgsgevangenen en de stoffelij ke resten van negen militairen aan Israël overgedragen. Dat gebeurde gistermiddag in het door Israëlische troe pen bezette oostelijke gedeelte van de Libanese hoofd stad Beiroet. De overdracht maakt de weg vrij voor de uitvoering van het door de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib opgestelde plan voor de evacuatie van vijftien duizend Palestijnse en Syrische strijders uit Libanon, waarmee vandaag een begin is gemaakt en de opheffing van het Israëlische beleg van West-Beiroet. De twee Israëliërs arriveerden met een ambulance in het havenge bied van de stad, enkele minuten later gevolgd door een vrachtau to van het Rode Kruis met negen lijkkisten, waarin zich de stoffe lijke overschotten van Israëli sche militairen bevonden. "Ik ben zeer, zeer gelukkig terug te zijn. Mijn conditie is goed en ik ben goed behandeld", zo zei ka pitein-vlieger Aharon Ahiaz. Hij viel op de eerste dag van de oor log, 6 juni, in handen van de PLO-strijders toen deze zijn ge vechtsvliegtuig hadden neerge schoten. De andere vrijgelaten PARIJS (DPA) - Een rechter heeft gisteren in Parijs de twaalf ver dachten vrijgelaten die dezelfde dag door de politie waren gear resteerd op verdenking van lid maatschap van de verboden anarchistenorganisatie "Action Directe". Volgens de autoriteiten kon hun geen strafbaar feit ten laste worden gelegd. Er waren ook geen wapens of be lastende documenten bij hen ge vonden. De regering had de organisatie in het kader van sterkere bestrij ding van terrorisme verboden. De organisatie heeft verklaard niet verantwoordelijk te zijn ge weest voor de aanslag op een Joods restaurant in Parijs, waar bij vele doden vielen. krijgsgevangene, soldaat Ron Harush, zei ook dat hem niets mankeerde en dat de PLO hem goed behandeld heeft. VS-troepen Voorts heeft VS-president Reagan gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan het zenden van Ameri kaanse troepen naar Libanon als onderdeel van het plan-Habib voor de evacuatie van Palestijnse strijders uit West-Beiroet. Hij zei evenwel dat het Amerikaanse de tachement in geen geval langer dan dertig dagen zal blijven. De president merkte op dat de on derhandelingen ingewikkeld wa ren geweest en hij stak Habib een flinke pluim op de hoed. Op een vraag van een journalist of de Amerikaanse militairen terug geroepen worden als er op hen zou worden geschoten ant woordde Reagan met "ja". Het doel van de uit Amerikaanse, Franse en Italiaanse contingen ten bestaande vredesmacht is het herstel van de volledige soe vereiniteit, eenheid en territoria le onschendbaarheid van Liba non, aldus de president, die hier aan toevoegde dat de Verenigde Staten zo snel mogelijk naar de context van de akkoorden van Camp David terug willen om het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten en de andere proble men van het Israëlisch-Arabi- sche conflict op te lossen. Ongeveer achthonderd mariniers van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee zullen zich binnen enkele dagen voegen bij Franse en Italiaanse eenhe den, die inmiddels ook al op weg naar Libanon zijn. Het interna tionale contingent, dat uiteinde lijk een sterkte van 2.130 man krijgt, zal de komende vijftien dagen toezien op het vertrek van de PLO-strijders uit Libanon. Vanmiddag verlaten de eerste vierhonderd PLO-strijders West- Beiroet. Zij gaan per schip naar Cyprus en vervolgens naar de Jordaanse havenstad Aqaba. Het betreft mannen met een Jor daans paspoort, die door Jorda nië worden opgenomen. De twee Israëliërs die nog door de PLO werden vastgehouden, Aharon Achiaz (I) en Ronnie Oaush, hier op een persconferentie in West-Beiroet voorafgaand aan hun vrijlating. NEW DELHI (DPA/Rtr) - De ka per van een Indisch vliegtuig met 69 mensen aan boord is gis teren op het vliegveld van Am- ritsar in het noorden van India doodgeschoten. De passagiers kwamen met de schrik vrij. De met een geladen geweer gewa pende kaper, lid van de religieu ze gemeenschap van de Sikhs, had de Boeing 737 met 63 passa giers en zes bemanningsleden op de vlucht van Bombay naar New Delhi naar Lahore in Pakistan gedwongen te vliegen. Nadat de Pakistaanse autoriteiten geen toestemming tot landing hadden gegeven gaf hij de piloot opdracht naar Amritsar, de heili ge stad van de Sikhs, te vliegen. Het Indische persbureau UNI deelde mee dat de kaper een geldsom van omgerekend 220.000 en vrijlating van promi nent geloofsgenoten had geëist. Hij eiste ook het aftreden van de premier van Pendsjaab, waar vooral Sikhs wonen. De kaper wilde daarna naar een Arabisch land worden gevlogen. Op het vliegveld van Amritsar is zes uren lang met hem onderhan deld, aldus het persbureau. Hij dreigde elk uur een van zijn gij zelaars te zullen doodschieten zolang zijn eisen niet waren inge willigd. Kort voor het optreden van een speciale politie-eenheid liet hij een zieke vrouw en een kind gaan. De kaping is de derde van de Sikhs in nog geen jaar tijd. Begin au gustus trachtte een Sikh tever geefs een vliegtuig naar Pakistan te brengen, waar het toen even min mocht landen. En in septem ber 1981 hadden vijf gewapende Sikhs een vliegtuig naar Lanore gedwongen en van de centrale regering in New Delhi de instel ling van een onafhankelijke Sikhstaat met de naam Chalistan geëist, waarbij de staat Pends jaab tevens meer autonomie zou moeten krijgen. WINDHOEK (AP) - Zuidafrikaan- se troepen hebben twintig zwar te nationalistische verzetsstrij ders gedood in een vuurgevecht tien kilometer ten zuiden van de Angolese grens in Namibië. Dit heeft het Zuidafrikaanse leger gisteren bekendgemaakt. Er vie len geen slachtoffers aan de kant van de Zuidafrikanen, aldus de bekendmaking. JERUZALEM (GPD) - De on der de Israëlische bezetting florerende christen-milities van majoor Said Hadad heb ben gistermorgen in Zuid-Li- banon eenheden van het Noorse Unifil-detachement de doorgang versperd. Het ging om represaillemaatrege len, omdat ook de manschap pen van Hadad nog altijd door Unifil gecontroleerd en, indien gewapend, tegenge houden worden. Het incident volgde op eerdere confrontaties tussen Unifil, waaronder ook Nederlandse eenheden, en de milities. Verleden week heeft ook de plaatselijke (christelijke) be volking onder aanvoering van Hadad tegen de aanwe zigheid van Unifil in Zuid-Li- banon geprotesteerd had. Sinds de Israëlische invasie heeft Hadad zijn gebied aan zienlijk uitgebreid, en hij zou Unifil het liefst zo snel moge lijk zien vertrekken. Het Unifil-mandaat, dat deze week opnieuw voor twee maanden verlengd werd, houdt onder meer in dat ge wapende elementen niet wor den toegelaten. De Neder landse generaal Boerlee stel de, doelend op de manschap pen van Hadad, dat het erg moeilijk wordt deze taak uit te voeren als niet-erkende groeperingen zich gewapend en in uniform bepaalde rech ten toemeten. Hij heeft dit standpunt gisteren in een ge sprek met Hadad opnieuw naar voren gebracht. Het was een vriendelijk gesprek, al dus Boerlee, maar er zijn nog steeds verschillen van in zicht. Het Israëlische leger, in Unifil- termen een de facto bezet tingsmacht, wordt niet door de Unifil-troepen bij de pos ten gecontroleerd, omdat de ze opdracht hebben niet op een confrontatie met het Is raëlische leger aan te sturen. Sinds de Israëlische invasie bestaat een van de belang rijkste taken van Unifil uit hulpverlening aan Libanezen en aan Palestijnse vluchtelin gen die in het strijdgewoel gewond zijn geraakt of dak loos zijn geworden. HARARE (Rtr/DPA) - Zimbabwe heeft troepen gestationeerd langs de zuidgrens met het buur land Zuid-Afrika, om te voorko men dat in Zuid-Afrika opgelei de guerrillastrijders naar Zim babwe terugkeren, zo heeft de Zimbabwese minister van veilig heid, Emmerson Munangagwa, gisteren gezegd in een toespraak. De regering van Robert Mugabe heeft herhaaldelijk beweerd dat 5.000 leden van het voormalige privé-legertje van bisschop Abel Muzorewa in Zuid-Afrika een guerrilla-opleiding krijgen. Ver volgens zouden ze moeten infil treren in Mozambique en Zim babwe om deze landen te "desta biliseren". De Zimbabwese regering had eer der al troepen gelegerd langs de veel langere grens met Mozambi que, om te voorkomen dat rebel- MIAMI (AP) - Een buiten zinnen geraakte klant in een werkplaats voor motoren heeft gisteren in Miami acht mensen gedood toen hij het vuur opende op de aanwe zigen. De dader kwam daarna zelf om het leven doordat hij bij zijn vlucht op een fiets werd aan gereden door een automobilist. Drie andere aanwezigen werden bij de schietpartij verwond. Hun toestand werd stabiel genoemd. De politie verklaarde dat de man, wiens naam niet werd genoemd, een dag eerder in de winkel was gekomen voor een reparatie aan zijn motorfiets. Er was kennelijk een geschil uitgebroken over de rekening of de kwaliteit van het werk. BREST (Rtr) De Franse douane heeft bij een routinecontrole aan boord van een Nederlands jacht 112 kilo hasj gevonden, zo heeft het douanekantoor in Brest gis teren meegedeeld. De waarde wordt geschat op 1.8 miljoen franc (ongeveer 700.000 gulden). De Nederlander zal in Frankrijk terecht moeten staan voor drug smokkel. Hy was van Spanje op weg naar Nederland. len van de verzetsbeweging RNM Zimbabwe binnenkomen. Ook de RNM die het bewind van president Samora Machel be strijdt, zou door Zuid-Afrika worden gesteund. Een zegsman van de RNM in Lissa bon verklaarde gisteren dat le den van zijn beweging korte tijd de stad Inharrime in de provin cie Innambane hebben bezet. Ze zouden daar zeven militairen van het Mozambikaanse regeringsle ger hebben gedood. Hij ontken de dat het regeringsleger eerder deze maand zeven bases van de RNM zou hebben vernietigd. Dit bericht over een grote actie tegen de RNM, waarbij dertien rebel len zouden zijn gedood, was eer gisteren verspreid door het Mo zambikaanse persbureau. In Durban heeft de Zuidafrikaanse minister van defensie, generaal Magnus Malan, de buurlanden Mozambique en Zimbabwe ge waarschuwd om geen Russische SAM-raketten op hun grondge bied toe te laten. Anders zou Zuid-Afrika zich gedwongen kunnen zien om - net als Israël in Libanon - terwille van de eigen veiligheid deze installaties te ver nietigen, aldus Malan. „Dit is pure roof'. Een alleen staande Mexicaanse vrouw van een jaar of veertig spuwt vuur met haar ogen. Èn ze is zeker niet de enige die zich donderdagmorgen in een van de Mexicaanse banken ver ontwaardigd toonde. Oor zaak. bij de heropening van de vrije dollarmarkt blijken de banken Amerikaanse dol lars in biljetten voor 120 pe sos per stuk op te kopen, ter wijl de zogeheten dollars-in- documenten slechts 69,50 pe sos opbrengen. En aan de Mexicaanse banken is in to taal zo n 14 miljard aan dol lars in bruikleen gegeven. Het tekort aan dollars om de schuldaflossingen in het bui tenland te kunnen betalen, is volgens de Mexicaanse auto riteiten de oorzaak voor de ongekende maatregelen op de wisselmarkt. Er gelden nu drie officiële wisselkoersen: de zogenaamde preferentiële koers (dit is een koers voor de import van eerste levensbe hoeften. Zoals levensmidde len en midicamenten) van minder dan 50 pesos; de koers voor dollars-in-docu- menten, ook wel Mex-dollars genoemd. 69,50 pesos; en de vrije markt, waarbij de mees te banken zich aan de koers van de centrale bank van Me xico houden, die donderdag opende op 120 pesos bij aan koop en 130 bij verkoop, en sloot op 105-115. De preferentiële koers werd reeds begin deze maand inge steld en blijkt in de eerste plaats een instrument voor de regering te zijn om voor minder dan 50 pesos de dage lijks zo'n 55 miljoen binnen stromende oliedollars te kun nen opkopen van de door de staat zelf gerunde oliemaat schappij, een interne aange legenheid om de begroting te beschermen. Absolute voor waarde is, dat die goedkope oliedollars worden gebruikt voor het verlichten van de buitenlandse schuld, die in totaal 80 miljard dollar be draagt Officieel is het ook de bedoeling om van import af hankelijke bedreven met die dollars te subsidiëren, maar daarvan is tot nu toe weinig gebleken. De koers voor de dollars-in-do cumenten is de meest om streden uitvinding van de au toriteiten. Heel wat Mexica nen hebben de afgelopen ja ren hun spaarcenten omgezet in dollars om zich tegen de in 1976 ingeluide scherpe deva luaties te kunnen bescher men. Vorige week donderdag besloot de Mexicaanse rege ring plotseling dat het geld van de dollarrekeningen niet meer in dollars mocht wor den uitgekeerd. Gezien de dollarschaarste een begrijpe lijke regeling. Maar nu blij ken de dollars-in-biljetten ze ker 50 procent meer waard te zijn dan die in documenten. Een Mexicaanse zakenman is woedend: „Goed, misschien is het waar dat de pesos de afgelopen jaren erg overge waardeerd was en dat wij dus goedkoop dollars konden ko pen (zeven maanden geleden kostte een dollar ongeveer 27 pesos), maar die overwaarde ring was niet onze schuld, maar van de regering. Wij hebben recht op dollars, we hebben ze gekocht en be waard in banken die garan deerden ook in dollars uit te betalen". Een logische rede nering van de gemiddelde Mexicaan. De zakenman treft de mogelij ke kern van de Mex-dollars- problematiek. de Mexicaanse banken hebben zo'n 14 mil jard van die dollars in beheer. Voor het merendeel van die dollars is slechts 27 pesos of minder betaald en een groot gedeelte van het geld is nooit door de banken in echte dol lars omgezet, maar in Mexico zelf geïnvesteerd vanwege het uitzicht op winsten van meer dan 100 procent De banken zijn daardoor nu niet in staat om voor die Mex-dol lars te betalen wat ze eigen lijk wél waard zijn. Bovendien is iedereen aan het hamsteren, omdat de prijzen dagelijks met sneltreinvaart worden verhoogd. Maar nu voor de Mex-dollars veel minder wordt betaald dan voor echte dollars, laten de meeste Mexicanen hun in dollars gespaarde centen on aangetast hopend dat het verschil op niet al te lange termijn zal worden over brugd. Tekort De derde koers is die van de zo geheten 'vrije markt', die donderdag werd geopend na zes dagen geblokkeerd te zijn geweest. De meeste banken weigerden overigens dollars te verkopen en betaalden grif 120 pesos per dollar, hetgeen erop wijst dat het einde van de ellende nog lang niet in zicht is en dat er bij de ban ken een enorm tekort aan dollars heerst De vraag naar dollars was in eerste instantie behoorlijk, maar de meeste mensen werden afgeschrikt door de mededeling dat elke dollar 130 pesos kostte. Veel banken stuurden hun klanten door naar de centrale bank. de Bank van Mexico, die behalve 130 pesos per dol lar ook overtuigend bewijs eiste voor de noodzaak van een bezoek aan het buiten land. Daardoor werden er donderdag in heel Mexico- stad, met 18 miljoen inwo ners, slechts 500 dollars aan het publiek verkocht. Aan het einde van de dag zakte de koers plotseling in tot 115 pe sos. Wellicht bedoeld om pa niek te voorkomen, werd dat uitgebreid gemeld via de tele visie, waarbij niet werd inge gaan op het feit dat bijna geen enkele bank dollars wil de verkopen. De Mexicaanse minister van economische zaken, Jesus Silva Herzog, bevindt zich in middels in New York. waar hij gisteren met vertegen woordigers van meer dan honderd internationale ban ken zal bekijken wat er nodig is om Mexico uit de financië le problemen te helpen. Hij hoopt dat hij de korte-ter- myn-schulden wat meer kan uitsmeren. Het gaat daarby om 60 miljard dollar, waar over dit jaar nog vijf miljard dollar moet worden afbetaald en in de eerste helft van vol gend jaar nog eens vijf mil jard. Maar of dat zal lukken, is zeer de vraag, omdat Mexico tot nu toe nog een reeds uitge werkt akkoord met het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) met heeft willen onder tekenen. Volgens geruchten komt dat met name door de IMF-voorwaarde om de drie wisselkoersen af te schaffen en de dollar los te laten op de vrye markt En dat zou, zoals hierboven uitgelegd, het ein de van een groot aantal Mexi caanse banken kunnen bete kenen, met in hun kielzog tal van Mexicaanse bedrijven waarin ze hun geld hebben belegd ROB SPRENKELS. LIMA (Rtr) De Peruaanse regering heeft gis teren voor de hoofdstad Lima en de nabijge legen havenstad Callao de noodtoestand uit geroepen na het ergste politieke geweld sinds de democratie in het land twee jaar ge leden werd hersteld. Door de maatregel worden de grondwettelijke rechten opgeschort en krijgt de politie uitgebreide bevoegd heden tot huiszoeking en arrestatie. De maatregel werd na een kabinetsvergadering bekendgemaakt door premier Manuel Ulloa. Linkse saboteurs had den de hoofdstad in het duister gezet door elektrici- teitsmasten op te blazen, waarna zij winkels en openbare gebouwen aanvielen. Ulloa zei dat de maatregel voor onbepaalde tijd van kracht zal blijven, maar volgens de grondwet na 60 dagen door de regering moet worden verlengd. Hy zei voorts dat de terroristische organisaties zullen worden ontmanteld. De maatregel treft ongeveer zes miljoen inwoners van het land. Na de bomaanslagen waren ongeveer negen mihoen mensen, de helft van de bevolking, van elektriciteit verstoken. Gistermiddag kwam de voorziening ge leidelijk weer op gang maar zat ongeveer 40 procent van het gebied nog zonder stroom. Door de bomaan slagen hebben enkele mensen brandwonden opge lopen. Peru heeft van terrorisme te lijden sinds de burgerre gering van Belaunde in jub 1980 de macht overnam. De politie schryft de meeste van de meer dan 800 aanslagen die sindsdien zijn gepleegd toe aan de ra dicale maoïstische groep Sendero Luminoso (üch- tend pad), die zich in het centrale hooggebergte op houdt. Deze groep heeft de regering Belaunde de oorlog verklaard. Niemand gewond De aanslag op Lima begon eergisteravond. Binnen en kele m jiuten begaven vi f hoogspanningsmasten buiten de stad het, waardoor de hoofdstad en ettely- ke andere steden zonder licht kwamen. Naar schat ting vijftien terroristen leverden een vuurgevecht met de pobtie voordat zy in het duister konden ont komen. Niemand werd daarby gewond In Lima zelf gooiden terroristen dynamietstaven naar het paleis van justitie, het ministerie van cconomi sche zaken en een regering*bank Andere bommen konden tydig onschadelijk worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9