T Karpervisser zonder beetje fortuin heeft het moeilijk J^uu\ sport VIS tuf Tl iBsnmvn Oplossing ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 Extra De kalme zuidwesten wind zorgt voor een kleine kab beling op het water. In een monotone cadans worden de golfjes gekeerd door de behoedzaam afge meerde visbcot in een uit hoek van de plas. In de brede rietkraag een paar meter achter me zijn in de ochtendschemering zo juist de eerste meerkoeten ontwaakt. In het nog geen meter diepe water voeren ze hun eerste duikelingen uit op zoek naar voedsel. Met een ingehouden worp belandt even later het eerste kruimige aardappeltje in het water. Gestoken op een forse roundbend haak en via een nylonlijn van 25 hon derdste verbonden met een soepele driedelige werphen gel. De slip van de werpmolen is zo afgesteld dat een forse opslag voldoende is om de scherpe haak te zetten en vervolgens de nodige meters lijn be schikbaar te stellen. Niets aan het wateroppervlak ver raadt de aanwezigheid van karpers op zoek naar iets ge schikts als ontbijt. Op andere dagen is dat wel eens anders. Dynamiet De minuscule belletjes die zich aaneenrijgen tot "druiven trosjes" geven dan een on miskenbaar signaal dat de karper tussen de bodembe groeiing op strooptocht is. Soms ook wordt de water spiegel met brute kracht doorbroken door wat eens heel toepasselijk als "sluime rend dynamiet" werd beti teld. Bijna rechtstandig ver heft de beschubde kolos zich uit het water om erin terug te plonsen als een orka in het Harderwijkse Dolfinarium. Maar vanochtend is daarvan niets te merken. De pen staat roerloos in het water dat door de algenontwikkeling on- doorzictiger en groener is dan een paar weken geleden. Geen driftige tikjes ten teken dat de witvis de pieper bezig is te onttakelen. Helemaal niets. Zo passeert een kwartier, een half uur De futen verschij nen op het appel en verderop klapwiekt een reiger statig voorbij. De nacht maakt plaats voor een steeds meer terrein winnende zon. Dan, zonder enige voorafgaande kennisgeving, verheft de pen zich uit het water. Steeds meer van de witte antenne wordt zichtbaar en vervol gens ook het zwart van het drijflichaam. De pen zwabbert kennelijk wat doelloos heen en weer en vertaalt dat daar ergens vlakbij de bodem een vis het aas heeft ontdekt. De omge ving die nog de rust van het ochtendgloren ademt wordt ineens wreed verstoord door het krijsen van de slip op de werpmolen. De flinke haal Topsnelheid De hengel kromt zich en de vis beneden die beseft dat hij een grove fout heeft gemaakt probeert zo snel als zijn staart en vinnen hem in staat stel len de plek des onheils te ont vluchten. En dat is wonder baarlijk vlug. In enkele se conden tijd gieren meters ny lon door de hardmetalen ge- leideogen. De vis schijnt pre cies te weten waarop hij af koerst, want in rechte lijn ste vent hij af op een plek waar ik hem liever niet zie: in de buurt van de brede rietkraag enkele tientallen meters ver derop. Het rukken aan de hengeltop wordt nu stotender en ik krijg het gevoel dat het recht streekse contact met weg vluchtende vis al verloren is gegaan. Terwijl de molen me ter na meter lijn blijft afgeven verschijnen de eerste water planten aan de oppervlakte. Losgerukt door de strakke lijn die als een mes door de begroeiing snijdt. Ik overweeg twee mogelijkhe den: toestaan dat de vis steeds meer lijn neemt en het risico lopen dat hij zich steeds dieper in het woud van waterplanten verschanst, of onder het motto "buigen of barsten' de druk op de lijn vergroten. In beide gevallen bestaat de kans op lijnbreuk. De beslissing valt in het voor deel van plan twee uit. Spanning weg Ik zet de slip iets vaster en pro beer de hengel in een nog grotere bocht te trekken. De reactie is er een van een vis die de overwinning ruikt. Met een tomeloze kracht sleurt hij nog eens een tiental meters nylon van de spoel. Plotseling valt de spanning op de lijn weg. Wat zoeven nog als een snaar gespannen stond ligt nu in kronkels op het water. Met de moed der wanhoop be gin ik de lijn op te spoelen. Zou de vis misschien in mijn richting zijn teruggezom- men? Er gloort een beetje hoop, maar die wordt even la ter wreed verstoord wanneer een in de wind wapperende lijn boven water verschijnt. Zonder lood, zonder haak. En ook zonder vis... Op zulke ogenblikken moet je als karpervisser even door de zure appel heen bijten. In eens besef je dat je de kans op de vangst van de dag, mis schien wel van het seizoen, hebt vergokt. Je blijft achter met de vraag of je toch mis schien iets fout hebt gédaan. Of de haak er echt wel goed aanzat. Of de lijn toch iets dikker had moeten zijn. Toch zijn dat ook de ogenblik ken waarvoor de karpervis ser vaak urenlang wachten over heeft. De schijnbaar eeuwig durende seconden waarop de vis wordt vastge- slagen en het gevecht begint. Een gevecht waarbij niet zo als bij het stierenvechten de uitslag bij voorbaat vaststaat. Hier is het de ervaring van het drillen, de juiste beslis sing nemen op het juiste mo ment. tegenover de karper die alle vindingrijkheid in de strijd werpt om buiten bereik van het schepnet te blijven. Vele karpers zijn er al ver speeld omdat de vis erin slaagde een obstakel te berei ken, waardoor de meedogen loze afmatting van de werp- molenslip kan worden gebro ken. Waterplanten, rietkra gen, brugpeilers en meerpa len zijn daarvoor bij uitstek geschikt. Is het toeval of "weet" de karper waar zijn kansen op behoud van' de vrijheid liggen? Na jaren vis sen ben ik geneigd het op het laatste te houden. Horizontaal 1 Zeer kostbare, hoge troeven. 4 Tegen vruchten zijn in je vakantieoord. 8 Gesmikkel. 11 't is rul in rivier, zei het meisje. 12 Een lange en de rest is voor de vogels. 13 Zoethoudertje! 14 P.S. van het trottoir, vooruit. 15 De bijl ligt vrolijk voor je klaar. 17 Als je hem op school geleerd hebt, kun je hem nu elke dag gebruiken. 20 Niet te vlug, het komt me bitter boven. 23 Geef mij een foto uit de kranten. 26 O, stop, niet zo vrolijk. 27 We maken ons zo vaak kwaad over het regeren van anderen. 29 Wees dankbaar als je het ge zond wordt. 31 Wormen die niet de pé in hebben over buitenlan ders. 32 Zit er in die bak een net? 33 Wat gek is? En niet. die is mal. 34 Verander je het? Met plezier. Verticaal 1 Extra een dreun na krijgen. 2 Grauw van de straat. 3 Corrupt stel varkens. 5 De verhuizer on der de vogels. 6 Jij woont ook in zo'n wijk. 7 Dooie dienders. jouw gasten. 9 Een gebaar uit de steeg. 10 Het staat op rood! 16 Een noot waar je in zit met z'n tweeén. 18 De maat zit met E op het voertuig. 19 Oma's winkeltje nu 21 Is het vod je zojuist op het hoofd gezet? 22 Heeft veel geld me een ander gezicht gegeven? 23 Twee dier tjes in elkaar brengen de boel op gang. 24 Wie maakt het vers meer toe? 25 Een heel goed, dood mengsel. 28 Is Gerard er niet? Z'n meisje wel. 30 Onder werp waarover je met de Engel se familie spreekt. De prijs van 25.- werd toege kend aan J. Vergunst, Poel geestlaan 27, 2396 BA Koude kerk a d. Rijn De prijs wordt de winnaar toegezonden. Op lossingen met vermelding "puzzel" op briefkaart of in enveloppe toezenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, 2311 BG Lei den. Samen Sterk. Vooral dat eerste woord heeft gestalte gekre gen in de jaren. De sterkte va rieert nogal. Ook een poging om enige bekende dammers naar voren te halen stuit op moeilijkheden. Toch wil ik een poging wagen. Allereerst Albert Huisman, die jaren lang tot de top van het dis trict behoorde en nog hoort. Hij was ook de grote man achter de jeugdtoeloop in de jaren zeventig en tevens ver zorgde hij de training. Helaas damt hij, evenals zijn beste leerlingen Chiel en Erwin Ha mers. niet meer bij Samen Sterk Een tweede sterke man, Jan Wortman. Niet alleen een goed dammer, maar ook een begaafd problemist en jaren lang voorzitter. Een speling van het lot? Ook Wortman damt niet meer bij de club De derde man. Jan Fase, damt nog wel en hoe! De laatste ja ren gooit Fase hoge ogen in het Zuidhollandse kam pioenschap. Eigenlijk is hij het manusje van alles van de club. Niets is hem te dol, or ganiseren tot duivenmelken. Bovendien was hij jaren de drijfkracht achter het club blad. dat al veertien jaar ver schijnt! Gelukkig nemen nu ook andere leden deze taak op zich. Natuurlijk zijn er meer. volle digheid pretendeer ik dan ook niet. De sfeer van de ver eniging blijkt in een dorp ook uit de bijnamen. Sommige Bij de Europese Jeugdkam pioenschappen werd de toer- nooikrant verzorgd door Joe Amsbury, een Engelse sub topspeler, die vaak erg leuke verhalen schrijft, zonder zich overigens in te laten met theoretische beschouwingen of haarscherpe analyses. In het eerste nummer roept hij de spelers op om vooral ook 'griezel' verhalen in te sturen, een verslag bv. van een spel waarbij alles mis ging en dat niettemin toch goed afliep, vergelijkbaar dus met de Hei- neken Zwijnprijs, die bij de Olympiade in Valkenburg werd geïntroduceerd. Hij il lustreert zijn oproep met een eigen ervaring uit de Engelse toernooi praktijk: 7 9 V97 O AB 7 654 2 64 HB65 o«932 ^AH103 O H 8 B973 ♦AHV852 V 10 8 6 B 8 5 4 2 O V 10 9 10 DDR - In de loop der jaren hebben de posteryen van de DDR zeker al enkele tiental len keren series gewijd aan (kunst)werken uit tal van re gionale en landelijke musea. Dat de verzamelaar van Oost- duitse zegels op deze manier een goede indruk krijgt van de (kunst)schatten van het land kan niet worden ont kend. Op een nieuwe museum-serie (dag van uitgifte: 10 augus tus) zijn schilderijen uit het Nationale Museum Schwenn aan bod. en het zijn alle werken van Hollandse mees ters die worden afgebeeld: 5 pfennig. Roerige Zee van de zeeschilder Ludolf Backhuy- sen (1631-1708), oplage 5 mil joen: 10 pf., Het Huisconcert van de Leidse schilder Frans van Mieris (1635-1681), oplage 16 miljoen; 20 pf.. De Poort wachter van Carel Fabritius, leerling van Rembrandt (1622-1654), oplage 8 miljoen; 25 pf. Boerengezelschap van Adriaen Brouwer uit de school van Frans Hals (1606- 1638), oplage 5 miljoen; 35 pf.. Ontbijt met spek van de Haarlemse schilder Willem Claesz Heda (1593-1680). op lage 5 miljoen en 70 pf., Rivie renlandschap van de land schapschilder Jan van Goyen (1596-1656), oplage 2,1 mil joen. Van 6 tot 11 september komen in Karl-Marx-Stadt de post- ministers van de socialisti sche landen voor de 13e keer bijeen. Naar aanleiding daar- i -o mensen halen de schouders op bij "Ome Bram", "Ome Leen" en "Ome Henk", maar zij zullen toch de wenkbrau wen fronsen bij het horen van: Louze. Faas. d n Ouwe en Bakkertje. Om maar een paar voorbeelden te geven. Ach, alles went. zullen we maar denken. Wie de mensen achter deze let ters wil leren kennen, moet vrijdagavond maar eens langskomen in de Dorp straat. vanaf ongeveer half acht. Informatie over Samen Sterk is te verkrijgen bij Jan Fase, Dorpstraat 180. Hazers- woude-Dorp. tel. 01728-9134 Van Leen Hoogeveen kreeg ik enkele fragmenten van de le den. In het eerste diagram zien we twee jeugdleden (op dat moment) De witspeler Leon Smits staat een schyf voor. maar nog niet gewon nen door de hangende schyf op 42 Een onnauwkeurig heid bezorgt Kees de Gelder via een "paardedans" (patent Henk van Wijk) zelfs nog de winst. 1 11-17! 2 27-22oP 21 27 3 32x12 23x43 4 12-7? en nu fraai 4 26 31 5 37x26 14-20 6 25x23 32-48 7.30x8 48x39' uit. O 3 O O a o In het tweede diagram verslikt Henk van Wijk zich tegen Hoogeveen "himself. Wit begint op het verkeerde mo ment de doorbraak. 1...13-18! 2.36-31? (direct 25-20 en 1540 faalt op 9 14 en 18-23 27x36 3.25-20 14x25 4 15-10 en nu heel slim 4 36-415.47x36 (na 46x37 kan al 9-14 en 28-32) 5 28-33 6 29x38 9-14 7 10x19 18-23 8 19x28 22x42 met winst. West gever, allen kwestbaar. West opende 2 KI, een driekleurenspel - oost 2 SA (forcing); west 3 Ru (korte kleur) - oost 4 KI (echt); west 4 Ru (minimaal spel) - oost 4 Ha. Amsbury als oost bedoel de 4 Ha als vraagbod en west dacht dat het een eindbod was. Hoe dan ook. west paste en NZ schreven 300 punten in de pluslijn. Aan de andere tafel opende west 1 KI en noord volgde met 1 SA, in Engeland de SA 'comic' genoemd en een zwak éénkleurenspel tonend De bedoeling is wat zand in de vijandelijke biedmachine te strooien maar meestal trekt die vijand zich er niet zo veel van aan. Oost doubleerde, zuid redou- blet (a.j.b partner bied je kleur), west pas. noord 2 Ru. oost Ru (forcing), zuid pas. west 4 Ru (nog meer forcing), oost 6 KI en wst 6 KI! Noord, die dacht dat al die ruiten- cue-biedmgen wel op ergens een renonce moesten wijzen, kwam uit met schoppen. West nam en speelde twee randen klaveren, zowel zuid als noord bekenden de twee de ronde niet. 'Geen klaveren, partner?' vroeg zuid, die wat verbaasd Ru 2 had zien verschijnen. Noord leverde verschrikt KI 6 in en Ru 2 bleef als strafkaart lig gen. West speelde ijlings Ru 3, noord Ru 2 (verplicht) en zuid moest grommend toe zien dat Ru H de slag won. Contract gemaakt en 2140 punten plus in plaats van 100 min, omdat Sch V ook nog goed zat. Amsbury's team verloor 2440 punten en dat leek hem best een 'horror', die de moeite van het vertel len waard was. van verschijnt op 24 augustus een 10 pf.-zegel (oplage 8,1 miljoen) waarop bekende ge bouwen uit Karl-Marx-Stadt en het Karl-Marx-monument staan afgebeeld. Op een soort tab voorstellingen uit de postwereld. Eveneens op 24 augustus ver schijnen de jaarlijkse zegels ter gelegenheid van de Leip ziger Herbstmesse: 10 pf. Tentoonstellingsgebouw Stenzlers Hof (oplage 16 mil joen) en 25 pf. sieraden uit OOSTENRIJK - Op een van de oostelijke uitlopers van de 2047 meter hoge Stoderzin- ken werd in 1902 het zgn Vredeskerkje gebouwd. Dit kerkje staat afgebeeld op een 5,50 schilling zegel, waarmee de sedert 1973 koersende per manente serie met land schappen uit Oostefinjk, op 1 juli is uitgebreid. Btj deze aanvulling is het op 1 juli ove rigens niet gebleven, want te vens verscheen een 5,60 s -ze gel met daarop het dorpje Riezlern. de belangrijkste plaats in het Kleinwalserdal Met deze aanvullingen telt de serie "Mooi Oostenrijk" 27 zegels Een aantal, dat al een fraai landschapsbeeld geeft, niet alleen in een Oostenrijk- collectie, maar ook in een thematische verzameling "toerisme" Onlangs hebben we alle Belgi sche toeristische zegels op een rijtje gezet (Frankrijk ho pen we ooit nog eens te be handelen). deze keer zullen we alle zegels "Mooi Oosten rijk" in opeenvolgende waar den recapituleren 20 gros- schen, Freistadt in Boven- Oostenrijk (1980). 50 g Mayr- hofen m het Zillertal. Tirol (1975); 1 schilling, Kahlenber- gerdorf by Wenen (1975); 1 50., de kerk van Bludcnz, Vorarlberg (1974); 2 s.. de ou de Finstermunzer Innbrug, Tirol (1974). 2,50 s., het plaats je Murau, Stiermarken (1974); 3 s., het bergmassief de Bis- schofsmütze (1974), tevens in 1978 uitgegeven als auto maatzegel in een kleiner for maat; 3.50 s.. de katholieke kerk van Oberwart m Bur- genland (1978); 4 s.. de Alm- see m Boven-Oostenryk (1976); 5,50 s., Vredeskerkje op de hellingen van de Sto- derzinken (1982); 5,60 s.. het dorpje Riezlern m het Klein- walsertal (1982); 6 s.. de Lin- dauerhut in Ratikon. Vorarl berg (1975); 6,50 s.. de heilige kruiskerk in Villach/Perau, Karinthie (1977); 7 s. de burcht van Falkcnstein. Ka rinthie (1973); 7.50 s de ves ting Hohensalzburg (1975), 8 S-, stenen zuil by het slot Rei- teregg. Stiermarken (1976); 10 s Neusiedlcrsee. Burgen- land (1973), 11 s.. het plaatsje Enns, Boven Oostenrijk (1976); 12 s.. de vesting Kuf- stein (1980), 14 s Weiszsee by Salzburg (1982); 16 s.. deel van het openluchtmuseum in Bad Tatzmannsdorf, Burgen- land (1977); 20 s de Myrawa- tervallen bij Muggcndorf, Be neden-Oostenryk (1977) en 50 shet Congrescentrum Hof- burg in Wenen (1975) Vijftig jaar geleden overleed de i i K.ir r an Oostenrijk (1922 1929. Ignaz Seipel (1876 1932) Op 30 juli is Sei pel herdacht op een 3 s.-zegel (bruinhchtviolet), waarvan 3.5 miljoen exemplaren van de persen zyn gekomen Op 30 juli verscheen ook de Oostenrijkse Europa-CEPT zegel Deze uitgifte (6 s.; opla ge 3.850 000 stuks) herinnert aan de eerste paardetram Linz-Freistadt-Budweis. die 150 jaar geleden, op 1 augus tus 1832 in gebruik werd ge nomen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25