LEIDSCH DAGBLAD r Evacuatie PLO begonnen BLh \x> Fr SJ Schip met radio-actief afval nu snel naar zee NS willen aanpak voetbalsupporters Eric Feenstra niet vrij op borgtocht Franse vredesmacht in West-Beiroet aangekomen School in as Italië krijgt nieuw kabinet Rente VS nog lager Strijd tegen illegale videobanden ZOMER- FRIJZEN IN BONT. VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36862 Orecleur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurnians Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bur»* 23tt HU* Voor w »n w cotoAr R lt\ M 1 Herinneringen aan de eerste schooldag "Inaah, ga weg bij dat raam!" Een beurs op stelten PAGINA 23 RIJSSEN (GPD) - Eric Feenstra, de 21-jarige Rijssenaar die sinds de 10de juli na een ongeval waar bij zijn broer (35) en zijn aan staande Poolse vrouw (29) om het leven kwamen, in een gevan genis in het Oostduitse Maag denburg zit, komt voorlopig niet op vrije voeten. De Generalstaatsanwaltschaft in Maagdenburg heeft gisteren ne gatief beschikt over een verzoek om hem op borgtocht te laten gaan. De Rijssenaar zal vermoe delijk in de tweede helft van sep tember terecht moeten staan. Hij kan tot maximaal vijf jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Tot nog toe was steeds sprake van een maximale straf van acht jaar, maar volgens de Oostduitse ad vocaat van Eric, Guenther Schwennicke in Maagdenburg, zijn de eventuele verzwarende omstandigheden daarvoor niet ernstig genoeg. Eric zal vermoe delijk dood door schuld ten laste worden gelegd en volgens de ad vocaat zal centraal staan de vraag of hij al dan niet door overver moeidheid van de rijbaan is ge raakt. In Rijssen is de mededeling over de afwijzing met grote teleurstel ling ontvangen. Er wordt daar een actie gehouden om geld in te zamelen voor een borgsom voor Eric. Tot nog toe is ruim 70.000 gulden binnen. Daarvan is 56.000 gulden overgemaakt naar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag. OUD Het Motorhuis vondellaan80. Leiden Tel 071 769313 Massamoord in verpleeghuis OSLO (AP) - De voormalig direc teur van een verpleeghuis in de buurt van de Noorse stad Trond- heim zal in oktober terecht moe ten staan op beschuldiging van moord op 25 bewoners, zo heeft een aanklager gisteren bekend gemaakt. De 45-jarige man heeft bekend tus sen 1977 en november 1980, 25 bewoners van het verpleegtehuis te hebben vergiftigd met injec ties. VLAARDINGEN (ANP) - Een fel- j le uitslaande brand heeft gister avond de dag-mavo voor volwas- senen van scholengemeenschap j Mercurius in Vlaardingen gro- i tendeels verwoest. De schade I loopt in de honderdduizenden I guldens. De brand is vermoede lijk aangestoken, aldus de poli tie. Het vuur heeft een groot deel van het houten schoolgebouw in de as gelegd. Enkele lokalen, die ge spaard bleven, liepen enorme rook-, glas- en waterschade op. De school moet waarschijnlijk geheel worden afgebroken. Regenbuien NOORDW1JKERHOUT - Koningin Beatrix was gistermiddag in Noordwijkerhout ter gelegenheid van de slotmanifestatie van het jubileum van de Internationale Jeugdherbergen Federatie. Bij aankomst kreeg ze bloemen aangeboden van twee meisjes, die gezien hun leeftijd nog wat jaartjes moeten wachten voor de deuren van een jeugdherberg voor hun open gaan. DEN HELDER/PETTEN (GPD ANP) - In de haven van Den Hel der is vanmorgen een begin ge maakt met het overladen van de vaten en betonblokken gevuld met radio-actief afval, in de „Scheldeborg". Het schip, af komstig uit Delfzijl liep gister avond de haven van Den Helder binnen en zal zo snel mogelijk vertrekken naar een plek weste lijk van Spanje, om het radio-ac tief afval te dumpen. Rond kwart over twee vannacht ar riveerden de laatste twee vracht wagens in Den Helder. Het trans port van in totaal 3100 ton radio actief afval was daarmee vol tooid. Om half een wist een groep actievoerders in Maartens zee het transport nog een kwar tier tegen te houden. Met de wa penstok werd de blokkade uit eengeslagen. Een poging van demonstranten om een blokkade op te zetten op een brug in Den Helder mislukte, omdat de laatste transporten plaats hadden via een alternatie ve route. In de loop van de dag werden giste ren drie gevallen gemeld waarin het hard toeging tussen mobiele eenheid en actievoerders. In één geval raakte een vrouw zo ern stig gewond aan de wervelkolom dat een ziekenhuisopname wen selijk was. Volgens de politie kwam dat omdat zij van een ta lud afviel; actievoerders even wel, beweerden dat ze er door de politie is afgeduwd. Het landelijk partijbestuur van de PSP spreekt in een verklaring over „dieven in de nacht" en de gemeenteraad van Den Helder het de ministeries in Den Haag per telegram weten „het te be treuren dat er bij het transport geen enkele openheid is be tracht". „Wij hebben de zaak zo lang moge lijk geheimgehouden, zelfs voor het eigen personeel", verklaarde commandant J. Stokreef van de Rijkspolitie in het district Alk maar gistermiddag. „Het verras singselement in ons plan was van het grootste belang". De burgemeester van Den Helder, H. de Haan, legde namens het be leidsteam een verklaring af. Dit team bestaat uit vertegenwoordi gers van de ministeries van de fensie, volksgezondheid-milieu- hygiëne, justitie en buitenlandse zaken, politiefunctionarissen, de officier van justitie in Alkmaar, de betrokken burgemeesters en de Commissaris van de Konin gin. „De afgelopen tijd is duidelijk ge worden", aldus De Haan, „dat er rekening moest worden gehou den met een grote tegenstand van actievoerders bij het trans port van het afval. De inzet van de politie zou aanzienlijk moeten zijn en bij de justitie maakte men zich ernstig zorgen over de mo gelijke ongeregeldheden", aldus de verklaring voor de in het ge heim voorbereide actie. J De Bilt verwacht voor het weekeinde I half tot zwaar bewolkt weer met plaat selijk een regenbui. Vanmiddag ook nog zonnige perioden. De wind is vrij I krachtig. Vandaag in noord tot noord- i westelijke richting, morgen draaiend naar zuid tot zuid-west. Aan de kust kan de wind toenemen tot stormach tig. Maximumtemperatuur vandaag I 17, morgen 18 graden. 22 augustus I Zon op: 06.35 uur, onder: 20.50 uur. 1 Maan op: 10.29 uur, onder: 22.39 uur. f Waterstanden Katwijk: hoogwater I 06.13 en 18.45 uur, laagwater 02.20 en j 14.29 uur. 23 augustus Zon op: 06.36 uur, onder: 20.48 uur. i Maan op: 11.43 uur, onder: 22.58 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 1 06.57 en 19.21 uur, laagwater 03.09 en I 15 04 uur. <JEW YORK (UPI/Reuter) - In de Verenigde Staten dalen de rente tarieven verder. Een kleine bank, de Southwest Bank of St Louis verlaagde gisteren met onmidde- lijke ingang haar "Prime rate", het tarief dat aan de beste cliën ten in rekening wordt gebracht, van 14,0 tot 13,5 procent. De Chase Manhattan Bank en de Manufacturers Hanover Trust, grote banken, volgen dat voor beeld, zij het dat de verlaging bij hen pas maandag ingaat. Daaren tegen ging de Chemical Bank tot onmiddeUjk verlaging over. De verlaging van het tarief met een half procent betekent dat het in zes weken met drie procent is verlaagd. Naar verwachting zal de rente verder dalen want het gaat de Amerikaanse economie slecht (er is derhalve steeds min der vraag naar krediet) en de aan vaarding van de belastingverho ging met 98,3 miljard dollar in het Congres betekent verminde ring van de vraag naar kapitaal van de kant van de overheid. (Zie ook pagina 23). BEIROET, WASHINGTON (GPD/AFP/Reuter/UPI) - In de haven van Beiroet is vanochtend om vijf uur het Franse deel van de internationale troepenmacht voor West-Beiroet gearriveerd. De troepen die toezicht zul len houden op de evacuatie van de PLO-strijders wer den aan land gezet door het landingsvaartuig "La Di ves". Volgens een Franse legerwoord- voerder zou de evacuatie aan het eind van de ochtend beginnen. Bij de aankomst van de Fransen waren nog niet alle Israëlische militairen vertrokken, die vol gens het plan plaats hadden Nobelprijs moeten maken voor Libanese le gereenheden. Een Israëlische officier die de man schappen door de douane leidde verklaarde: "Iedereen met een gezond verstand trekt zich pas terug uit een stelling wanneer die is overgenomen". Het Franse contingent bestaat uit 350 para chutisten van het Vreemdelin genlegioen. De eerste groep PLO-ers die van daag nog zou vertrekken naar Jordanië en Irak bestaat hoofd zakelijk uit gewonden en zieken. Zondag zal het transport naar Tunesië beginnen en maandag vertrekt een schip naar Zuid-Je- men. Vervolgens gaan dinsdag en woensdag groepen naar Noord-Jemen en verzamelen zich woensdag ook de eerste groepen die over land naar Syrië gaan. Donderdag of vrijdag zullen de res terende 1650 militairen van de in ternationale vredesmacht in Bei roet arriveren. Op 4 september moet de hele operaties zyn vol tooid, terwijl uiterlijk 26 septem ber de hele vredesmacht weer uit West-Beiroet zal zijn terugge trokken. De kosten van de eva cuatie worden op vier miljoen dollar geraamd. ben want de Syrièrs zijn niet van plan hun positie in de Bekaa-vaJ- lei, die de toegang tot het 40 kilo meter verwijderde Damascus be schermen, op te geven. De Republikeinse voorzitter van de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkin gen Percy heeft gisteren meege deeld dat hij onderhandelaar Ha- bib zal voordragen voor de No belprijs voor de vrede. Habib, een hartpatiënt die de diploma tieke dienst vaarwel had gezegd, heeft voor een symbolisch salaris van een dollar per dag een over eenkomst ontworpen, die Percy bestempelde als een "muakcl dat vermoedelyk zal slagen". Percy stelde ook vast dat van Ame rikaanse kant alles is gedaan om de veiligheid van de vredestroe pen te verzekeren. GRONINGEN (ANP) - De Groninger videofilmbanden- producent "Video for Pleasu re bv" gaat een miljoen gul den steken in een actie tegen de illegale handel in video films. Met dat bedrag wil het Groninger bedrijf illegale banden van verhuurbedrij ven in het hele land opkopen. Voor elke illegale band wordt een bedrag van vijftig gulden neergeteld. Dat is de gemid delde aankoopprijs van zo'n band. Directeur P. Bloemink verwacht dat hij daarmee een groot aantal verhuurbedrij ven uit de illegaliteit kan ha len. Het bedrijf moet er echter wel een legale band voor terugko pen. Volgens directeur Bloe mink is het begrijpelijk dat zo'n verhuurder zijn handel niet zo maar weggooit, omdat er nu juridische stappen te gen hem worden onderno men. Maar wanneer hij zijn il legale banden tegen legale in ruilt zonder dat hij zijn inves tering van vroeger kwijt is. kan ik mij goed voorstellen dat de stap naar legaliteit makkelijker te nemen is. al dus Bloemink. Volgens de vi- deofilmbandenproducent worden momenteel op 70 procent van de banden geen auteursrechten betaald. Bescherming De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Schultz ver klaarde gisteren dat de Verenig de Staten de veiligheid van Israël zullen blijven beschermen "on danks spanningen" die zich tus sen de twee landen hebben ont wikkeld als gevolg van bepaalde "buitensporige daden" van Is raël. De minister gaf voor het eerst in het openbaar toe dat dat Libane se crisis tot ernstige spanningen tussen de Verenigde Staten en de arabische landen heeft geleid. In eerste aanleg zullen de Ameri kaanse inspanningen zich rich ten op het geleidelijk opbouwen van een stabiele Libanese rege ring en de verwijdering van alle buitenlandse troepen. Dat zal nog wel wat voeten in aarde heb- Geldig tol 1 september Het systeem van koppelverkoop van trein- en toegangskaartjes zoals in Engeland lykt hem een aanzet tot een oplossing. UTRECHT (ANP) - De KNVB heeft bij het ministerie van justi tie een aanbeveling gedaan voor wettelijke bevoegdheden om het vooruitreizen van voetbalsup porters per trein te voorkomen, zo heeft een woordvoerder van de NS gisteren meegedeeld. Vol gens de spoorwegen is de sta ging van het aantal vernielingen j| in NS-treinen vooral aan het fiJOCQKODCr vooruitreizen te wijten. DEN HAAG - De margarine Margarine ROME (Reuter) - De Italiaanse de missionaire premier, Giovanni Spadolini, is er zo goed als zeker in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Na beraad met de lei ders van de vyf partyen waarme hij in zee hoopt te gaan, zei hy gisteren het eens te zyn gewor den over een regeringsprogram- "Er is een duideUjk en uitgespro ken basis voor overeenstemming bereikt" over een programma voor institutionele en economi sche hervormingen, zo zei hy. Volgens politieke commentato ren betekent dit een feitelyk ein de van de jongste regeringscrisis. Spadolini's vorige regering be stond uit christendemocraten, sociaaldemocraten, socialisten, republikeinen en liberalen. Spadolini zal naar verwacht wordt nog dit weekeinde zyn ploeg sa menstellen die hy dan begin vol gende week aan president Perti- ni zal voorstellen. Reeds 45 jaar een zaak van service en vertrouwen Breestraat 173 Leiden Telefoon 071-12 33 37 I Deelnemer Stichting Bontwaarborg Het afgelopen voetbalseizoen nam het aantal vernielingen toe met dertig procent Het vorig seizoen was er nog sprake van een daling van 45 procent. De spoorwegpo litie zegt te weinig personeel te hebben om ook de supporters te begeleiden die van de uitwed strijd van hun club een dagje uit maken. De spoorwegpolitie heeft het afge lopen seizoen ongeveer twaalf duizend manuren in het toezicht en de begeleiding van voetbal supporters gestopt duizend meer dan het vorige seizoen. Met name voor toezicht op de sta tions moest meer personeel wor den ingezet, omdat steeds meer supporters er een gewoonte van maken hun „gasten" op het sta tion te ontvangen en hen na af loop van de wedstryd uitgeleide te doen. Volgens de secretaris van de Cen trale Politie Surveillance com missie, mr Byvoet, is het voorui treizen van voetbalsupporters nooit helemaal te voorkomen. Russen tekenen graanakkoorcT WASHINGTON (AP) - De Sowjet- Ume heeft ingestemd met ver lenging van een jaar van de leve ring van graan door de Verenig de Staten die op 30 september aanstaande zou aflopen. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Amerikaanse ministerie van landbouw Reagan deed op 30 juli Moskou het aanbod om het graanakkoord met een jaar te verlengen. Euro pese bondgenoten leverden kri tiek op de Amerikaanse regering, omdat die wel graan aan de Sow- jet-Unie levert, maar tegelyker- tyd de Europese naties wil ver hinderen om uitrusting voor een gaspypleiding aan Moskou te verkopen. wordt met ingang van a s maan dag met 3 eer* per pakje ver laagd Deze vertalingen zyn ge baseerd op verlaging van de grondstofTenpryzen van oliën en vetten op de wereldmarkt Dit heeft de bond van Nederlandse bond van margarinefabrikanten vandaag meegedeeld. Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1