Morgen de 'Rotterdamse doop' Meelevenden mogen niet betalen voor weigeraars Harde woorden over lesbische moeder en kerkeraad Geestelijk leven J - Als er nog op het laatste ogenblik niets tussen komt, wordt morgenochtend in een gereformeer de kerk in Rotterdam-Delfshaven een tweeling gedoopt, die door middel van kunstmatige inseminatie - met zaad van een anonieme donor - is verwekt bij een lesbische vrouw die met een vriendin samenwoont. Beide vrouwen, leden van deze plaatselijke kerk, hadden de doop al een poos geleden aangevraagd. Er is lang over nagedacht en gepraat. Vandaar het uitstel De plaatselijke predikant F. van Zuthem (58) - twaalf jaar geleden naar Rotterdam gekomen - zal het sacrament bedienen. De bronzen doopvont van de Dordrechtse beeldhouwer Han Petri in de Laurenskerk te Rotterdam. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 Dat op het bekend worden van de ze ongewone doop verschillend zou worden gereageerd, was te voorzien. Dingen die in een kerk nog nooit zijn vertoond, brengen de ge moederen soms tot heftige bewe ging, zeker als zaken van geloof- en-leven in het spel zijn en aan het toch al schamele restant van zekerheden wordt geschud. Dis cussies over wat niet of wel kan en mag voeren heel wat mensen tot twijfel en ontmoediging, en de mantel der liefde is langza merhand wel zo versleten, dat hij de werkelijkheid van vervreem ding en tweedracht niet meer kan verhullen. Schandelijk Zoals meestal, hebben vooral de te genstanders van 'de Rotterdam se doop' zich laten horen. Soms in onstuimige en genadeloze be woordingen. Zo citeerde het blad van de gere formeerde verontrusten 'Waar heid en Eenheid' een broeder uit Amersfoort, die in een brief aan dominee Van Zuthem had ge schreven, dat deze twee vrouwe lijke leden van de Delfshavense kerk leven 'in de grofste onrein heid' en hun lichamen 'onteren'. "Bovendien zijn bij een van deze vrouwen op schandelijke wijze kinderen verwekt". "Ondanks hun volharding in het kwaad wil een kerk, die zich zegt te stellen onder het oppergezag van Jezus Christus, de vrouwen stimuleren in hun goddeloos gedrag", zo vervolgt de broeder uit Amers foort zijn aan de Rotterdamse do minee gerichte brief, waarvan 'Waarheid en Eenheid' niet vies van hekeltaal - kennelijk een afschrift mocht ontvangen. Commentaar van het blad zelf: "De geesten zijn zo verward, dat de bijbelse waarheden niet eens meer gezien worden". Zondig De kerkelijke commentator G. Roos van het Reformatorisch Dagblad (rechts-orthodox) komt tot de conclusie, dat deze doop geheel ligt in de lijn van wat de gereformeerde synode indertijd heeft besloten, namelijk dat praktizerende homofielen aan het avondmaal mogen en dat ook de ambten voor hen toegankelijk zijn. Ook mogen, volgens Roos. niet alleen de omstandigheden waaronder een kind is verwekt de mogelijkheid van de doop be palen. Maarde doop is wél bedoeld voor die kinderen, wier ouders, voogden of verzorgers een op voeding 'in de vreze des Heeren kunnen beloven. En dat kan, naar het oordeel van Roos, in het Rotterdamse geval helemaal niet. "De levenswandel van deze twee samenwonende vriendinnen is zondig. En zij volharden daarin. Er is geen bekering en geen be rouw. Daarom mag de doop ook niet bediend worden aan de tweeling. Er is geen garantie van een christelijke opvoeding. De kerkeraad keurt op deze manier een zondige levenspraktijk goed. Hier wordt de zonde gewettigd". Hele kerk Ook professor dr. K. Runia van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kam pen vindt het onjuist, dat kerke raad en classis toestemming tot deze doop hebben gegeven. Hij vraagt zich in een rustig en hel der commentaar in het Centraal Weekblad af, of kunstmatige in seminatie door een donor wel ze delijk geoorloofd is. "Dat geldt al ten aanzien van een kinderloos echtpaar, maar nog veel meer voor een ongehuwde vrouw". "Is het geoorloofd, een kind te wil len hebben, terwijl men weet, dat dit kind geen vader zal hebben die zich ook verantwoordelijk weet en stelt voor de opvoe ding?" Wat de lesbische relatie betreft, kan de kerkeraad zich beroepen op synodale uitspraken, maar het is, zo meent Runia, nog steeds niet duidelijk, of de bijbel se gegevens een homofiele ver houding toestaan of niet. In het komende najaar zal de gerefor meerde synode daar nog over moeten praten, aan de hand van een rapport van haar eigen com missie 'Kerk en theologie'. "We zullen als kerk toch eerst moeten weten, of de bijbel een lesbische relatie wel toestaat". Professor Runia ziet dit als een zaak voor de hele kerk, waarover de synode zelf zou moeten beslis sen, en niet alleen een kerkeraad en classis. Er zou ook contact over moeten zijn met andere ker ken in binnen- en buitenland. "Dit zijn oecumenische vragen van de eerste orde". Mevrouw dr. F. T. Diemer-Linde- boom te Rotterdam - zij heeft vele publikaties over christelijke ethiek op haar naam staan vindt het ronduit jammer, dat de eerstvolgende kerkeraadsverga- dering in Delfshaven pas nó de zondag van de doop is vastge steld. "Immers, het is heel goed denkbaar, dat bij niet zo weinig kerkeraadsleden, ja wellicht zelfs bij de betrokken predikant, toch vraagtekens gezet worden waar aanvankelijk van instem ming is blijk gegeven", schrijft zij in het Centraal Weekblad van gisteren. "Het gaat hier om een probleem zonder precedent. De besluitvor ming ten deze werkt precedent- scheppend. Dit gebeuren zal een veel verder uitstralend effect binnen onze kerken hebben, en waarschijnlijk ook daarbuiten. Dat geeft aan de besluitvorming van classis en kerkeraad een ex tra zwaar accent van ambtelijke verantwoordelijkheid. Nu kun nen ook anderen gaan denken, dat verwekking van kinderen door kunstmatige inseminatie met zaad van een vreemde man rechtmatig is. Dat zou navolging in de hand kunnen werken". De veronderstelling van mevrouw Diemer dat de kerkeraad op 't laatst toch nog zou kunnen twij felen is niet juist. Recht De twee kinderen, op wier hoofd straks het doopwater wordt ge sprenkeld, weten van dit alles mets. Zij zullen morgen onwe tend de gelukkigsten zijn. Over het hoofd van de moeder en haar vriendin heen zal de kritiek nog wel een poosje verder gaan Maar alles wat erover gezegd en ge schreven wordt kan niét onge daan maken, dat deze kinderen, net als anderen, binnen de ge loofsgemeenschap zijn geboren "Op grond van de bijbelse ver bondsgedachte konden wij hun doop niet weigeren", zegt de ker keraad in een eenvoudige maar overtuigde verklaring. Dót alleen was zijn criterium. "Ze hebben er recht op". "De kerkeraad is niet uit op een de monstratie", zei iemand uit de kring van dominee Van Zuthem mij deze week. "Hij drijft niets op de spits. Pas na langdurig en diepgaand beraad, ook met ande ren. is hij tot dit besluit geko men. zonder te pretenderen op alle vragen een sluitend ant woord te hebben". Maar de Delfhavense kerkeraad bijt wél de spits af Zo'n doop ge beurt nu voor het eerst. Denk baar is, dat kerkeraden in de toe komst meer van zulke verzoeken krijgen. Mensen Een vraag - waarmee ik zit - nog aan het eind: hoe zou een kerke raad moeten reageren als kinde ren. die op deze manier binnen de geloofsgemeenschap zijn ge boren en getogen, later - wan neer ze volwassen zijn zélf ge doopt willen worden0 Zou hij dan óók moeten weigeren? Of gelden dan al die morele, ethi sche of bijbelse bezwaren die nu worden aangevoerd ineens niet meer? Zo'n weigering op latere leeftijd is toch moeilijk voor te stellen. Maar ook die twee kleintjes heb ben part noch deel aan de manier waarop zij ter wereld zijn geko men. Het zijn mensen. Niet min der dan ieder ander. Het 'draait' morgen wel om hén. En hun op voeders wie het ook verder zijn en hoe hun persoonlijke relatie ook is zijn gedoopten en mee levende gelovigen. Zelf verant woordelijk voor hun eigen leven Als gelovigen in de doop een on voorwaardelijk teken willen zien van Gods goedheid en trouw, zal dan een menselijke situatie kun nen bepalen, waar die ophou den0 S. J DE GROOT PAGINA U Engels gastkoor mee aan dien sten tn de Hooglandse kerk te Lei den Het is het Cathedral Choir uit Lichfield (9 mannen en 22 jongens). Organist-dirigent is Jo nathan Rees-Williams. assistent- organist Peter King In de eerste dienst gaat ds J Langenbach voor, in de tweede ds. H E. Ster- ringa. Het koor is gast van 'Con A mo re' Ds. T. Vrolijk neemt morgen, we gens vertrek naar Leeuwarden, afscheid van de gereformeerde kerk in Katwijk Pater W'. Vulto verlaat morgen, wegens vertrek naar Nijmegen, de Mana-paro- chie in Lisse. In de hervormde gemeente van Koudekerk aan den Rijn doet ds. A. L. La pre. ge komen van Tilburg, morgenmid dag intrede. In de Rtjnstreekhal te Alphen aan den Rijn wordt morgenmid dag om 3 uur een Zuidmoluks- Nederlandse 'jongerenmeeting' gehouden met als sprekers Sipke van der Land uit Wassenaar en een Molukse predikant Neder landse en Molukse jongeren en ook koren en gospelgroepen werken eraan mee. Het thema is: 'Samen bouwen'. Jan van Biezen, Rijk Jansen en Wim Landsman geven morgen avond om 7 uur in de Dorpskerk te Wassenaar een orgelconcert De hervormde gemeente van Wassenaar-dorp begint op zon dag 12 september het nieuwe sei zoen met een bus- en boottochtje naar de kerk van Woubrugge. waar om 12 uur haar predikant R. Steenstra in een speciale dienst voorgaat. Hervormde Kerk: beroepen te Dedcmsvaart L. Westland Hel- lendoorn. Gereformeerde Ker ken: beroepen te Wagenborgen (Gr.) T. J. Ouwchand te Slagha ren. aangenomen de benoeming tot docent aan de Sociale Acade mie te Kampen J. A. Scholten Ouderkerk aan de Amstel. "Ik ben ervan oi>ertuigd, dat er m de komende tijd meer belangstel ling voor de kerk gaat komen" Oud-staatssecretaris sociale za ken mevrouw drs C I Dales PvdA. in een vraaggesprek met het blad "Woord en Dienst'). Om de kerkelijke gemeente financieel weer gezond te maken, heeft de her vormde kerkvoogdij van Emmen niet alleen de vergoedingen voor trouw- en rouwdiensten aangepast, maar ook de hoogte van die vergoedingen afhanke lijk gesteld van de financiële meele vendheid der gemeenteleden. De kerkvoogdij vraagt van de gemeente leden voor het plaatselijke kerkewerk minimaal f 60 per jaar. Met dat be drag worden alleen nog maar de direc te kosten gedekt die het kerklidmaat schap tegenwoordig met zich brengt. Van een werkelijke bijdrage aan het plaatselijke en algemene kerkewerk is dan nog geen sprake. Dat bedrag vanf. 60 zal voortaan bepa lend zijn voor de vergoeding bij trouw en rouwdiensten. Als in geval van trouwen een van de partners (of beiden) f. 60 per jaar aan de kerk geeft of méér, dan moet het paarf. 175 voor de inzegening betalen. Geven zij allebei dat bedrag niét, dan kost de kerkelijke 'overtrouw' hun f. 350. Als ze beiden geen inkomen heb ben, dan geldt de kerkelijke bijdrage van de ouders als maatstaf. Bij een begrafenis worden geen kosten in rekening gebracht als de jaarlijkse bij drage f. 60 of meer is. Is dat niet het geval, dan moet de familie f. 250 beta len. Bij een crematie wordt dat bedrag nog met f. 100 verhoogd. Niet prettig De plaatselijke predikant L. Koppert er kent, dat dit voor de kerk 'geen pretti ge regeling' is. "Maar aan de andere kant zou het ook niet juist zijn, de wel meelevende leden te laten betalen voor de pastorale zorg aan mensen die geen kerkelijke bijdrage willen geven. De kerkvoogdij heeft deze regels wel moé ten treffen. Maar uitzonderingen oe- vestigen ook hier de regel. Vandaar dat in bijzondere omstandigheden in overleg met de predikant van de regels kan worden afgeweken". Dat hervormd Emmen wel iets moet doen om het hoofd financieel boven water te houden, blijkt wel uit het feit dat het kerkelijke 'college van toezicht' in de provincie Drente de kerkvoogdij geen toestemming heeft gegeven voor de be noeming van enkele pastorale mede werkers. Reden is de slechte financiële positie van de gemeente. Ds. Koppert "En dit ondanks de al door gevoerde bezuinigingen. Met bezuini gingen alleen komen toe er niet. Tenzij de kerkvoogdij het mes zet tn de pasto rale zorg En dat willen we nu juist niet. Dat zou het paard achter de wa gen spannen zijn. Door de beslissing van het college van toezicht zijn we nu gedwongen om voorlopig de wagen met minder krachten te trekken. Tot dat de tijden beter worden. Voor die verbetering zullen alle gemeenteleden moeten zorgen, door het geven van een verantvxtorde bijdrage" De Gr. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl kerk 10 ds. Langenbach. 5 ds. Sterringa, in beide diensten medewerking van Lichfield Cathedral Choir uit Engeland, 11.45 oe- cum. dienst: Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. De Vreugd, A.foort; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 pastoor v. Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Meijering, V.schoten; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld en ds. Sterringa. ha; Vredesk.(Burggravenl-) 10 dr. Lamping; Petrakerk (Sur.str.) 10.30 hr. v. Veelen, dovendienst; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Roggeveen, Ede, ha; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 hr. v. Veel en, dovendienst, 10 ds. Hortensius, ha; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden, ha, 5 ds. Koolstra; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. Mid delkoop. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 en 5. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. v. Herksen. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesd., 3.30 ds. Elshout, Zoe term eer Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 diaken Jansen. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Gold berg, Siddeburen. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat 7, zo. 9 en 10 45. Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat 7, zo. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Hanemaaijer, Alphen, 7 ds. Christ, Eek en Wiel. Geref. K.: 10 ds. Baas, S.heim, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. K.: 9.30 ds. Overduin, R.dam, 2.45 ds. Roos, Utrecht Rk Kerk: zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Luimes, Woudenberg; Kruisk. 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Salv.kerk 6.30 hr. v.d. Land, Wassenaar, opendeurdienst; G. Herderkerk 10 ds. Oosthoek, 6.30 ds. Moll; De Bron 9,10.30 en 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Albariianae (Diamantstr.) 10 ds. Fernhout; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Wolters, Geref. K.: Mar.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Borman, Assen; Salv.kerk 9.30 ds. Borman, 6.30 hr. v.d. Land, Wassenaar, opendeurdienst. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 br. Mollema. Chr Geref. K.: 9.30 leesd., 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. dond. 26 aug. 7.15 ds. v. Prooyen. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Post Volle-evang.gem. (techn. school Bos- parkweg): 10 hr. v.d. Hoom. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bönifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv G»m. 30 «n ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Schrijver, Woerden, 6.30 ds. Cysouw, Lexmond; Salv.kerk 9.30 ds. Kok, Utrecht, 6.30 kand. Teeuwissen, Huizen; Bethl.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Bosma, R.dam. Geref. K.: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v. Wattum, Den Haag. Geref. K. Vrijg.. 9-30 en 4.30 ds. Blok land. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.3U dr. Haitsma, 6.30 ds. Vlasblom, in geref. kerk; De Stek 9 30 Geref. K.: 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 ds. Vlasblom. Chr. Geref. K.: 9.30 ds. v. Langevelde, 5 ds. Witzier, Den Haag. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 leesdienst. Rk Kerk: zat 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. v. Doom, Alphen. Geref. K.: 9.30 ds. Brink, A.foort, 5 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM Herv. Gem 8.45 ds. v.d. Wal, ha, 10.15 ds. Rothfusz, ha, 3 in Parkwijk ds. v.d. Wal, ha, 7 ds. Krispijn, ha. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk man, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Van 't Veld. Nun- speet, 5.30 kand. De Boo, Koudekerk; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad. 6.30 ds. Kos ter; wijkgebouw De Wiek 10 opendeur dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee (bij geen vermelding geen dienst). Geref. K.: 9.30 ds Koster. 6.30 ds. Vro lijk. Rk Kerk: zat 7. zo. 9 30 en 11.30. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen, Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Molenaar Nieuwveen; Pnièlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 kand. Van Meijeren; Gr. v. Pr.school 10 ds. Van Sliedregt; Overduin 2.15 ds. Baas; Hoeksteen 10 Duitse dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): geen dienst. Geref. K.: Vr.kerk 9.30 ds. Meijering, Scherpenzeel 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Vrolijk. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 br. Oerlemans, Bre da, 7 ds. Moggré, Rijswijk. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. Stuurman. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 ds. Kieboom. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RUN Herv Gem. 10 ds. Groenendijk, Schevenin- gen, 3 ds. Oort, bevestiging ds Lapré, en ds. Lapré, intrede. Geref. K.: 10 dr. Bade. Zie ook herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera. 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. E. Visser, L.dorp, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat 7. zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 dienst Geref. K.: 9.30 en 7 kand. v. Wallinga Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft Geref. K.: 10 en 7 ds. Boswyk. Geref. K. Vrijg 8.45 en 4.30 ds De Put ter. Ned. Geref. K. (Salvatori): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref K.: 10 en 4 30 ds v Dyken Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zo. 8 30. 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. K.: 9.30 ds. Veenstra, Leiden. 6.30 ds. v.d. Berg. Bodegraven. Chr. Geref. K.: 9.30 en 6 30 stud. v.d. Ham, Barneveld. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. In 't Veld. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv Gem. 9 30 ds Mo lenaar, 6.30 ds. Gebraad, Katwijk a.d. Rijn. Geref. K. 9.30 hr. Stam, Nieuwkoop, 7 hr. Rozenboom, Maarssenbroek. Rk Kerk: zat 7. zo. 9 en 11 N1EUW-VENNEP Herv Gem. 9.30 ds Goverts, 7 ds. Bergsma. Geref. K.: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. v.d. Wal, H.gom. Chr. Geref. K.: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. K.(W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Noot- eboom. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. Kramer, Leiden, 5 ds. De Jong, Leiden; Vinkenl. 7 ds. Keu ning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds Keuning, ha, 7 ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Keuning. De Rank (Golfbaan) 10 kand. v.d. Veen, 8 nam. Duitse dienst Geref. K. Hoofdstr (Zee) 10 hr. v.d. Land, Wassenaar. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma. 7 ds. Keuning; StichUngskerk 11 ds. Slofstra. Zie ook herv. gem Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork. zat 7, zo 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. K oom an, Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Verdonk, Santpoort, 7 ds. Brokerhof Geref. K.: 10 ds. Heemskerk. Zie ook Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter. 4.30 dienst Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Boer, Katwijk Endegeest: 9.30 pater Boshouwers Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk: WilLkerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K.: geen opgave. Remonstr. Gem.: 10 ds. v. Os, Maassluis Rk Kerk: zat 7, zo. 8. 9 30 en 11.30 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 8. 9.30 en 11. Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv Gem 9 30 ds. Koelewijn, 7 ds. Goverts, Nieuw- Vennep. Chr. Geref. K.: 9.30 cn 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref K Petrak 9 30 ds Snel. 5 ds Baayen; Imm kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 dr v Oeveren; Mar.kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Snel. Chr Geref. K. 9 30 en 5 ds. v Sorge Evang. Christengem (aula mavo) 10 evang Wijmenga, Büthoven. Rk Kerk zat 7, zo 10.30 RIJPWETERING Rk Kerk zat 7, zo. 740. 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Lee, Noordwijk, 7 ds. v. Achter berg, Leiden. Geref. K.: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg Geref K. 9 30 en 630 hr Taselaar. Al Rk Kerk: Aard am zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat 7. zo 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem 10 ds Ba telaan, V.schoten. 6 30 ds Vermeulen Geref. K.: 9.30 hr. Schoenmaker, Oude Wetering, 6.30 ds. Wolthuis, Heemstede Geref. K. Vryg 9 30 en 5 ds Heida VOORHOUT Herv Gem 10 ds Bro kerhof Rk Kerk: zat 7, so. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. v. Achterberg, Leiden. 7 ds. De Zwart. De Ontmoeting (Noordhofland) 9 30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds Lentz Geref K 9 30 dr Rietveld. Den Haag Geref. K. Vryg. 10.15 en 4.30 ds Box man, Ede. Aulagemeenschap Noordhofland 7 nam. dienst van woord en tafel Rk Kerk Laur kerk zat 7, zo 10 en 11 30. M Godskerk zat. 7, zo. 10.30. WADDINXVEEN Herv Gem Bethel- kerl. 10 15 ds Maasland. 6 30 ds Roet man, 8.45 ds. Bouman, Scheveningen, 5 ds. Maasland. Hc iksteen 9.30 ds. Roetman, 3 ds Maas- lar d, aangepaste dienst met gehandi- cspten, 6.30 ds. Cuperus. Nieuwerkerk a 1 Ussel. I nm kerk 930 en 7 ds Hulst -eref Kerk Kruisk. 10 ds. De Moor. 5 «s. Hoogerwerf, Nieuwerkerk ad. Us- el; Ontm.kerk 10 ds. v.d Berg. Remonstr Gem. 10 ds. Hoff-Visscher. Vught Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30. Ontm.kerk zat. 7. zo 1145 WARMOND Herv Gem. 10 ds. Dijk stra, O.geest Rk Kerk zat 7. zo. 8 30, 10 en 1130 WASSENAAR Herv Gem Dorpsk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds Ouwendijk, Al phen, 7 orgelconcert (zie 'Nabij en Ver'). Kievietk. 10 ds. Wiersma, Otterlo, Messiask 10 ds v Waasbergen. Dorpscentrum 9 30 ds. v.d. Heuvel, Har- Geref. K.: Zijllaan 10 ds. Heule, 7 ds. v.d. Meulen, Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Wemcr WOUBRUGGE Herv Gem 9 30 ds L* Jong. As peren, 6.30 ds De Jonge. Al phen. Geref. K.: 9 30 ds Huizebosch, Steen- wyk, 6.30 dr. v Oeveren, Rynsburg Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem 930 ds Kielder Geref. K. 930 hr. v Duin. Noordwyk. 7 ds. Davidse, Zevenhuizen. Rk Kerk zat 7, zo 9 en 10 45. ZOETERWOUDE Herv Gem 10 ds Wolthaus Rk Kerk St Jan zo 930 en 11. Chr. Dicnaark zat 7. zo 10, H Rijndijk zat 7. zo 9 30 rn 11 ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 ds v Niel, Rijnsburg. 6 30 ds Poot. Zoeter Geref K 9 30 hr Doddema, 6 30 ds Keyscr, Utrecht Remonstr Gem. 10 ds. v.d. Laarse

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11