Aftocht PLO kan morgen beginnen Vliegtuigkapers terechtgesteld Suriname vreest contra-revolutie Chili: betoging tegen bewind van Pinochet Staking legt Bombay plat Japanse minister - in hoge nood - op de foto Opnieuw rel rond bloemen- kruis in Warschau Palestijns probleem blijft "Verldaar Nobelprijs van Begin ongeldig' PAGINA 6 Buitenland VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 Vrouw in ruimte MOSKOU (AFP/DPA) - De Sowjet-Ur.ie heeft gisteren een ruimteschip, Sojoez-7 ge naamd, gelanceerd met een vrouw en twee mannen aan boord. Het is de ingenieur Swetlana Sawitskaja, die met gezagvoerder Leonid Popov (links) en boordwerktuigkun dige Alexander Serebrov in een baan om de aarde zijn ge bracht. Het ruimteschip moet vastkop pelen aan het ruimtestation Saljoet-7, dat sinds april om de aarde draait met ruimte vaarders Anatoli Beresovoj en Valentin Lebedev aan boord. Swetlana is de tweede vrouw die een ruimtetocht maakt. Cognacverbod? COGNAC (DPA) - De producen ten van het geestrijke vocht cog nac hebben noodkreten ge stuurd naar de Franse ministe ries van landbouw, van buiten landse handel en van buitenland se zaken omdat Hongkong van plan is de invoer van cognac ge heel te verbieden. Dat zou gebeu ren als vergelding voor het Fran se verbod op de invoer van kwartshorloges ter bescherming van de eigen industrie De voorzitter van de organisatie van horlogefabrikanten in Hong kong heeft de verzekering gege ven dat zijn industrie niets tegen de drank heeft. Brandweer stichtte zelf brand GRENOBLE (AFP) - De bur gemeester van Echirolles bij Grenoble heeft gisteren be kend gemaakt dat hij ontbin ding van het brandweerkorps van de plaats zal aanvragen nadat woensdag negen brandweerlieden beschul digd waren van medeplich tigheid aan misdaden en brandstichting. TOKIO (Reuter/DPA) - De socialistische partij van Japan, de grootste oppositiepartij, verlangt dat de regering verantwoording aflegt voor een incident dat afbreuk heeft gedaan aan het aanzien van het Japanse parlement: de minister voor wetenschap en technologie, in hoge nood verkerend, zou een plasje hebben gedaan in de tuin van het parlement. De 57-jarige minister Ichiro Nakagawa, had daarbij het ongeluk dat zijn sanitaire stop werd vastgelegd door een fotograaf van een weekblad. De minister ontkent. Via zijn secretaresse liet hij weten dat hij alleen maar zijn broek ophees. De Japanse wet verbiedt urineren in het openbaar. Een socialistisch par lementariër herinnerde veelbetekend aan het lot van een parlementslid die in de jaren '40 een oneigenlijk gebruik had gemaakt van de parle mentaire kwispedoor: de oneerbiedige parlementariër verloor zijn ze- WARSCHAU (UPI) - Tot de tan den bewapende politie heeft gis teravond een demonstratie opge broken van enkele honderden Polen rond een nieuw bloemen- kruis voor het voormalige ko ninklijk paleis in de hoofdstad. Volgens ooggetuigen zeiden de demonstranten gebeden en zon gen ze liederen voor Solidariteit. In het bloemenkruis, onder de zuil ter ere van koning Sigismund, la gen vlugschriften en een banier van Solidariteit. Ook was er een foto van de geïnterneerde leider Lech Walesa. Een waterkanon was ter plekke maar werd niet gebruikt. Met zwaailichten werd te verstaan gegeven dat de de monstranten moesten vertrek ken. Deze renden weg en enorme hoeveelheden politie sloten de omgeving af. Bij de nabijgelegen kerk stonden ongeveer honderd mensen rond een ander bloemenkruis die niet werden lastig gevallen. Enige tijd geleden maakte de overheid bekend bij deze kerk een offi cieel monument voor kardinaal Wyszynski te willen oprichten. De Poolse leider, generaal Woj- ciech Jaruzelski, vaardigde gis teravond richtlijnen uit voor pro vinciale en andere garnizoens commandanten ter voorkoming van ongeregeldheden. Volgens waarnemers bestaat er verband tussen deze nieuwe richtlijnen en het voornemen van de onder grondse leiding van Solidariteit op 31 augustus massale demon straties te houden. (Van onze speciale verslaggever Taco Slagter) BEIROET - Na 65 dagen moeizaam maar geduldig onderhandelen van de Amerikaanse diplomaat Philip Habib kunnen de inwoners van Beiroet opgelucht ademhalen: Israël is door de bocht en de Palestijnse commando's pakken de koffers. De slag om Beiroet lijkt ten einde. De mijnenvelden rond de onder handelingstafels in Jeruzalem, Beiroet en Damascus, waarop Habib telkens opnieuw vastliep, zijn zo goed als zeker opgeruimd. Houden alle partijen zich strikt aan bepalingen in het Habib-do- cument, dan kunnen morgen al de eerste PLO-strijders vertrek ken. Onzeker is nog altijd of ook alle Sy rische militairen uit Beiroet zul len vertrekken, zodra de eerste soldaten van de internationale controlemacht Beiroet binnen marcheren. Met spanning wordt in Beiroet naar de in een nauwgezet sche ma vervatte uittocht van de PLO-strijders gekeken. De erva ring heeft geleerd dat er van alles nog mis kan gaan. Zo is nog lang niet zeker of alle Palestijnse pro fessionele soldaten Arafat in de exodus zullen volgen. Voor veel PLO'ers is de evacuatie toch een vorm van een overgave. En of zij dat zonder verder bloedvergie ten kunnen verwerken, is nog maar de vraag. In elk geval zullen de eerste 350 soldaten van het Franse vreem delingenlegioen (parachutisten van Corsica) die vandaag in het 15 kilometer ten noorden van Beiroet gelegerd havenstadje Jounie aan land gaan, morgen ochtend om drie uur de haven Ras el Nabeh in het noorden van de omsingelde stad binnenvaren. Enkele uren later zullen de eer ste Palestijnen aan boord gaan van schepen die door oorlogsbo dems van de Verenigde Staten China: PEKING (Reuter) - De vijf Chine zen die op 25 juli tevergeefs pro beerden een Chinees lijnvlieg- tuig te kapen, zijn gisteren in Shanghai terechtgesteld, zo heeft het persbureau Nieuw Chi na bekend gemaakt. De kapers hadden, volgens dit be richt. in een op 10 en 11 augustus gehouden proces voor een volks rechtbank in Shanghai bekend, dat zij het toestel hadden willen kapen voor een "contrarevolutio nair doel". Het waren jonge fabrieksarbeiders van ongeveer 20 jaar uit Xian, die gewapend waren met dolken, messen en explosieven. Zij de den hun polging in een Ujoesjin- 18 die op weg was van Xian naar Shanghai. Zij eisten dat de be manning koers zou zetten naar Taiwan, het eiland dat in handen Spanje tegen lozing van kernafval LAS PALMAS (AFP) - De Spaan se regering zal alles doen om te voorkomen dat het lozen van kernafval ter hoogte van de Spaanse kust wordt voortgezet, zo heeft Maria Teresa Esteban, algemeen directrice voor milieu zaken, gisteren tegenover het dagblad Diario de Las Palmas verklaard. Zij zei dat de Spaanse autoriteiten druk willen uitoefenen op inter nationale instellingen om te ko men tot een verbod tot het lozen van kernafval in zee. Milieubeheer valt in Sparge onder het ministerie van openbare werken en stadsontwikkeling. Het lozen van radio-actief afval door het Britse schip Gem vorige week heeft tot scherpe protesten van ecologen geleid. Een schip van Greenpeace heeft vergeefs getracht het in zee storen van de vaten te verhinderen. is van de Chinese nationalisten die in 1949 op het vaste land door de communisten werden versla gen. De kapers werden echter door passagiers en bemannings leden overmand. Het Japanse consulaat-generaal in Shanghai haalde later passagiers aan, die verklaarden dat er zich aan boord van de Iljoetsjin een explosie had voorgedaan, waar door een gat van een vierkante meter in de romp was geslagen. Desalniettemin had het toestel veilig in Shanghai kunnen lan den. Volgens het persbureau hadden bij de kapingspoging enkele passa giers en bemanningsleden ver wondingen opgelopen. De bui tenlanders 19 Amerikanen en 10 Japanners - waren er onge deerd vanaf gekomen. In diplo matieke kringen werd destijds gezegd dat de gezagvoerder en de navigator steekwonden had den opgelopen. Passagiers had den de indruk dat van de kapers er toen zeker drie waren gedood. Dat zou betekenen dat er meer kapers waren dan de vijf die gis teren zijn terechtgesteld. De bemanningsleden werden nog eens geprezen om hun optreden. De Chinese regering had dit al eerder gedaan. T ankleverantie BUENOS AIRES (Reuter) - Oos- tenrijk zal Argentinië alsnog de 27 Kurassier-tanks leveren die het wegens de Falkland-oorlog niet maar Zuid-Amerika had ver scheept, zo is gisteren in leger- - kringen in Buenos Aires verno men. De Oostenrijkse premier, Bruno Kreisky, zou onlangs pre mier Thatcher van Groot-Brit- tannië hebben opgebeld en ge zegd dat hij dat hij toestemming voor de levering had gegeven. Oostenrijk stelde tijdens het con flict een wapenembargo tegen Argentinië in. dat officieel nog niet is ingetrokken. worden geëscorteerd naar Cy prus. Vandaar zullen de gewon de Palestijnen naar Griekenland worden gevlogen en vertrekken de overige PLO'ers naar de ver schillende Arabische landen. Het zal vijf dagen duren voordat 2500 Palestijnse commando's op deze wijze Beiroet hebben verlaten. Vredesmacht Is de eerste fase van het evacuatie plan achter de rug, dan volgt de toelating tot de stad van de overi ge contingenten van de vredes macht. Achthonderd Ameri kaanse mariniers zullen posities kiezen langs de zogeheten groe ne lijn, de demarcatiezone die Beiroet verdeelt in een christe lijk en een islamitisch gebied. Een even groot bataljon Fransen bewaakt dan het noordelijk deel van de stad, terwijl 35 Italiaanse infanteristen de omgeving van de Palestijnse vluchtelingen kampen rond het internationale vliegveld in het zuiden van Bei roet voor hun rekening nemen. De drieduizend soldaten van het reguliere Libanese leger, die al die tijd in de kazernes van de stad hebben gezeten, legeren zich als een bufferzone achter de vredesmacht in het centrum van West-Beiroet. Behalve de hand wapens moet de PLO al het an dere wapentuig bg de Libanese legerautoriteiten inleveren. Het zijn straks de Fransen en Ame rikanen, die een week na het be gin van de evacuatie een veilige aftocht moeten garanderen voor de PLO'ers die over de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus naar Syrië willen vertrekken. Zo als PLO-leider Jasser Arafat al weken geleden heeft aangekon digd, zal hij als laatste Libanon verlaten. In de laatste auto van het konvooi dat buiten bereik van de Israëli's over 15 dagen de Syrische grens moet passeren. Vanuit Damascus zal de PLO-lei der dan naar Tunis reizen, waar hij zich voorlopig zal vestigen. Met het vertrek van de PLO is de crisis in Libanon en het Pale stijnse vraagstuk natuurlijk niet opgelost. Wie garandeert dat de geëvacueerde PLO'ers in het land van de gastheer zullen blij ven. Het ligt meer voor de hand te geloven dat zg binnen de kort ste keren via Syrië aansluiting zullen zoeken bij de duizenden PLO-strijders in het noorden van Libanon, rond Tripoli en in de door Syrië bezette Bekaa-vallei. En wat moet er gebeuren met de tienduizenden reservisten van de PLO, die met de wapens nog in de achterzak of aan de schouder de komende weken naar hun huizen, of wat ervan over is, in West-Beiroet zullen terugkeren. Zal het Libanese leger of de poli tie erin slagen al die Kalasjnikov geweren en revolvers op te spo ren en in beslag te nemen? Daar in gelooft niemand hier, zolang Libanon politiek stuurloos blijft ronddrijven. En zolang zullen ook de bezetters Syrië en Israël het land niet verlaten. Libanon zal nog een onafzienbare tijd meer wapens tellen dan cederbo men. Ook nu de PLO aan haar stutten trekt. ROME (UPI) - De vereniging voor Italiaans-Arabische vriend schap in Rome heeft regeringen en academische instellingen opgeroepen de Nobelprijs voor de vrede die de Israëlische pre mier Begin in 1978 kreeg ongeldig te laten verklaren. In een verklaring zegt de vereniging dat de Israëlische premier de eer van deze hoge onderscheiding duidelijk en herhaaldelijk heeft geschonden. Zij beschuldigd Begin verantwoordelijk te zijn voor "massamoorden" door de Israëlische troepen in Liba non, het gebruik van "door internationale conventies verboden wapens" en het blokkeren van humanitaire hulp aan West-Bei roet. Begin kreeg de Nobelprijs in 1978 samen met de vorig jaar ver moorde president van Egypte, Anwar Sadat, voor de akkoorden van Camp David. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De militaire leiders van Suriname beschikken over infor matie dat buitenlanders, in sa menwerking met enkele Surina- mers, in het district Nickerie contra-revolutionaire activiteit ontplooien. Wat de aard is van deze contra-revolutionaire activi teit kunnen de Surinaamse auto riteiten niet aangeven omdat de zaak als militair geheim wordt SANTIAGO (AFP) - In de Chi leense hoofdstad Santiago heeft gisteren een betoging plaatsge had van tegenstanders van het militaire bewind van generaal Pi nochet. De demonstratie had plaats bij het presidentiele Moneda-paleis. De betogers riepen leuzen als "brood, gerechtigheid en vrij heid" en "een verenigd volk zal nooit worden verslagen". Ze wil den zo de ballingen herdenken en de 204e verjaardag van de be vrijder van Chili, generaal Ber nard O'Higgings Volgens de rooms-katholieke kerk in Chili leven circa een miljoen Chilenen op het ogenblik in het buitenland om "politieke, sociale en economische redenen". Een intergouvernementele organisa tie van migraties schat dat 20.000 Chilenen in de afgelopen acht jaar om politieke redenen hun land zijn ontvlucht. Militaire politie, die de demonstra tie aanvankelijk had toegelaten, sloeg later in op de betogers met rubber stokken. Ook werd ge bruik gemaakt van traangas om de demonstratie te verspreiden,. Eerder op de dag waren in Santia go pamfletten verspreid, waarin Chilenen werden opgeroepen mee te lopen in de "mars van de honger", gericht tegen de econo mische politiek van generaal Pi nochet. SAN SALVADOR (UPI) - Een Brit die voor een Ameri kaanse televisiemaatschap pij als cameraman werkt, de 31-jarige Julian Harrison, is gisteren in de buurt van San Salvador door schoten van linkse opstandelingen le vensgevaarlijk gewond, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade meegedeeld. Na een operatie is het levensgevaar gewe ken, aldus een collega van Harrison. Harrison was op weg gegaan met een legerpatrouille, die in een hinderlaag van guer rillastrijders liep. In El Salvador hebben rege ringstroepen en guerrilla strijders de laatste dagen strijd geleverd. Bij acties San Salvador: Brit gewond van het verzet is in de hoofd stad San Salvador gisteren gedeeltelijk van de stroom afgesneden. Ook in andere, oostelijke delen van het land viel de stroomvoorzie ning enkele uren uit, zo werd in de hoofdstad verno- Volgens een militaire woord voerder zijn 2.000 man inge zet bij de brug Cuscutlan over de Rio Lempa, een stra tegische punt in de belang rijke Panamerikaanse snel weg. Deze ligt in de oostelij ke provincie San Vicente, waar de strijd tussen het le ger en de verzetsstrijders zich concentreert. De leger macht bestaat uit het Bello- so-bataljon, in mei na zijn opleiding uit de VS terugge keerd, en 500 man van het Alacatl-bataljon waarvan de opleiding in het land zelf door Amerikaanse instruc teurs is gebeurd. Verder zit ten er legereenheden uit de provinciehoofdsteden San Vicente en Sensutepeque bij. Volgens de woordvoerder heb ben verzetsstrijders verder aanvallen gedaan op twee legerposten in Tecoluca. Daarbij werd alleen een sol daat gewond. behandeld. Sinds het afgelopen weekeinde wordt het district Nickerie (West-Suriname) met meer dan normale aandacht door de legerleiding in de gaten ge houden. Dit heeft de Surinaamse garni zoenscommandant Roy Horb in Paramaribo meegedeeld tegen over vertegenwoordigers van de Surinaamse pers. Horb onder streepte dat het optreden van de legerleiding, het afgelopen week einde, tegen de rijstboeren van Nickerie slechts een bijkomende zaak was en dat de actie van de boeren geenszins verband hield met de door hem gesignaleerde contra-revolutionaire activiteit. In Nickerie waren afgelopen maan dag op last van het Surinaamse militaire gezag tien bestuursle den gearresteerd van de boeren bond FAL (Federatie van Arme Landbouwers). Mede onder 'druk van de opwin ding die in Paramaribo was ont staan over het optreden van het militair gezag, werden de arres tanten dinsdagavond weer vrij gelaten. De tien vrijgelaten be stuursleden van de FAL spraken vervolgens in een verklaring van "brutaal, gewelddadig' en onde mocratisch handelen" van de le gerleiding. Ze kondigden aan "niet te zullen terugdeinzen voor intimidatie" en eisten een verkla ring van het militaire gezag over het gebeurde. Het Surinaamse bewind van leger leider Desi Bouterse is de afgelo pen maanden steeds vaker in botsing gekomen met allerlei maatschappelijke groeperingen in het land. Veel van die groepe ringen tonen zich de laatste tijd steeds minder terughoudend in het uiten van kritiek op Bouterse cs. Zo moest de legerleider vori ge week nadrukkelijk zwichten onder druk van de rechterlijke macht en een groot aantal groe peringen die het Bouterse ern stig kwalijk namen dat hg eigen machtig twee officieren liet ar resteren die eerder door de rech- ter-commissaris waren vrijgela ten. De betrokken officieren worden verdacht van medeplich tigheid aan de poging tot een staatsgreep van maart jl. Stakende politiemannen worden in de gaten gehouden door soldaten. Gisteren kwam het in de Indiase stad tot rellen toen stakende politiemannen plunderend door de stad trokken. BOMBAY (Reuter/AFP/UPI) - Een algemene staking heeft het openbare leven in de Indiase miljoenenstad Bombay gisteren vrijwel tot stilstand gebracht. In verscheidene wijken van de stad duurden de rellen en de plunderingen voort. Op twee plaatsen openden de militairen het vuur op stenengooiende menigten, zo deelde de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Maharasjtra mee. Het woensdag afgekondigde uitgaansverbod is verder verscherpt. De Indiase regering heeft duizend militairen van de elite-regimenten van Ghurka's naar Bombay gestuurd, ter versterking van de 2.000 soldaten die al eerder arriveerden. De Indiase luchtvaartmaatschappij heeft de meeste vluchten van en naar Bombay geschrapt. De rellen in Bombay braken woensdag uit nadat een groot deel van de 22.000 politiemannen in Bombay in staking was gegaan uit protest te gen de arrestatie van hun vakbondsleiders nadat eisen waren gesteld voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Volgens berichten uit Bombay trokken de stakende politiemannen plunderend en brand stichtend door de stad. Volgens de commissaris van politie in Bombay neemt meer dan de helft van de politiemacht aan de staking deel. Behalve het leger zijn ook ongeveer 11.000 man van de militie ingescha keld om de orde te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6