Boeken worden vermoord Am Iachtshuys enige opleiding handboekbinde [Le/cfee agenda Straf geëist tegen tipgevers overval Boekbinder in Wassenaar bestrijdt de verloedering Leiderdorpse brug gaat spoedig open Mislukte poging om gestolen aandelen te wisselen Op Zoeterwoudse supermarkt Busbaan mag van Zoeterwoude WASSENAAR De Nederlandse pocketboeken, waarvan de bladzijden vast gelijmd zitten aan de band, bestem peld hij als "weggooi boeken". "Die lees je twee keer en dan breken ze doormidden. Dat is een vervlakking van het vak". En met wat van weemoed in zijn stem haalt hij een paar Franse boeken. "Die zijn zo eenvoudig mogelijk uitgevoerd, maar wel genaaid, in een slappe kaft. Daar mee is het publiek tevreden". Al dertig jaar ritten Willems en zijn vrouw in het vak, het vak van boekbinden. "Dertig jaar geleden zijn we begonnen met een eigen boekbinderij. We waren toen niet tevreden met de opleiding die hier in werd gegeven. De grafische school leidt mensen op tot machine werkers. Het handwerk in de boekbinderij moet gehandhaafd blij ven, daarom geven wij cursussen. Acht jaar lang geven we die al, waarvan de laatste vijf jaar in Wassenaar". Aan de Van Zuylen en Nijevelt- straat in het villadorp aan de Noordzeekust staat het atelier "Het Ambachthuys". 'Werk- en opleidingscentrum voor het boekbindersgilde' staat er op de voordeur. De eerste verdieping van het huis is volledig ingericht als atelier. Snijmachines, boek- persen, een machine om letters in de kaft van het boek te pon sen, kasten met honderden kope- renletters, stempels, naaimachi ne en een ontelbare hoeveelheid ander materiaal. Materiaal dat gebruikt wordt. "Nieuw gereedschap is bijna niet te betalen. Het is vaak zo duur dat je er maar één kan kopen en dat is natuurlijk niet te doen. Het gereedschap moet allemaal met de hand gemaakt worden, en dat maakt het zo kostbaar. Daarom tracht je zoveel mogelyk oud ge reedschap over te nemen. Maar dat valt niet mee. Het merendeel van deze gereedschappen liggen bij de antiquair of in het mu seum. Dan komen ze in die stoffi ge kelders en daar nooit meer uit. Daar moeten ze niet liggen, ze moeten gebruikt worden. Nu moet ik spullen over de grens gaan halen. Door mijn ervaring kan ik daarvoor wel de beste weg vinden. De weg om iets voor een redelijke prijs te kopen". Het graf in De school in Wassenaar is voor Ne derlandse begrippen uniek te noemen. Het is de enige oplei ding die is toegespitst op het handboekbinden. Een twee-jari ge cursus leidt op tot het certifi caat 'jong-gezel handboekbin den'. Een cursus die duidelijk in trek is. "Uit alle hoeken van Ne derland komen ze. Het zijn men sen die geboeid zijn door het boek. Zy moeten moeite doen om ons te vinden, daarom zijn ze ook zo gemotiveerd. Het zyn alle maal boekliefhebbers". Niet alleen 'amateurs' komen naar het opleidingscentrum, maar ook afgestudeerden van de grafi sche school. "Om de puntjes op de i te zetten. Bijvoorbeeld het goud op snede leren ze daar niet", aldus boekbinder Willems die duidelijk plezier heeft in zijn vak, of beter gezegd ambacht. Want het geheim van de smid telt hier ook. Bepaalde technieken VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 "Liever bind ik moderne boe ken in. Ik ontwerp dan een ei gen kaft en schutblad. Een boek lees ik eerst, haal de essentie er uit en daar wordt dan het ont werp op afgestemd", aldus boekbinder Willems. worden mee in het graf geno men. Volgens Willems gebeurde dit vooral vroeger, tot zijn grote spijt. Een drijfveer voor hem om het vak over te dragen. "Je moet het levend houden het boekbinden. Toen we begonnen verklaarden ze ons voor gek dat we het met de hand gingen doen. Als we ergens een demonstratie geven, lopen er vaak oudere mensen langs. Die zeggen dan dat ze dat vroeger ook gedaan hebben. Op mijn vraag of ze het aan iemand geleerd hebben, ant woorden ze vaak ontkennend. Het geheim gaat het graf in. Dat willen we openbreken. Het vak mag niet verloren gaan omdat maar een paar mensen het kun nen". Maar alles draagt de fami lie Willems ook niet over, want enkele 'oude recepten' blijven ook bij hen verborgen. Prijsverschil In het Ambachthuys worden uiter aard niet alleen cursussen gege ven. Geheel los staat de eigenlij ke boekbinderij. Het aantal men sen dat namelijk een boek wil la ten inbinden groeit gestadig. Me vrouw Willems werkt op dit mo ment aan een boek van ongeveer vijftien centimeter dik met vry grote pagina's uit 1600. "De fami lie wil het boek in een behoorlij ke staat achterlaten voor het na geslacht. Als je zag wat er om heen zat". Willems loopt weg en komt met een stuk versleten kar ton terug wat nauwelijks het pre dikaat kaft kan dragen. 'Maar liever bind ik moderne boe ken in. Ik ontwerp dan een eigen kaft en schutblad. In dat ontwer pen gaat vaak te veel tijd zitten. Een boek lees ik eerst, haal de essentie eruit en daar wordt dan het ontwerp op afgestemd. Men sen komen by me en zeggen dan 'maak er maar wat moois van'. Ze willen het boek bewaren". Set bewaren van boeken wordt echter steeds moeilijker. De poc kets van vandaag kunnen vol gens Willems niet meer ingebon den worden. Hij maakt zich daar druk om: vervlakking en weg gooi. "Het publiek slikt het te makkelijk. Als er iets mankeert gaan ze er niet mee terug naar de winkel. Het innaaien van boeken is niet veel duurder. Als het prijs verschil vijf percent bedraagt by de fabricage, is het veel De uit geverijen moeten zoveel zelfres pect hebben dat ze de boeken weer gaan innaaien. Op deze ma nier boeken uitgeven is gewoon boeken vermoorden". De Franse uitgeverijen moet eigen lijk het voorbeeld zijn voor de Nederlandse. De Franse boeken worden met twee steken touw in gebonden en een slappe kaft er om. "Dan kan je naar de boek binder gaan om er een band om heen te zetten. Het boek is dan voor jezelf meer waard. In Frank rijk zie dan ook honderd maal zo veel boekbinders als in Neder land. Natuurlijk is Frankrijk wel een stuk groter dan Nederland. De uitgevers zouden ook hier overstag moeten gaan. Het pu bliek is dan tevreden en het vak in bloei". Kunstwerk Het boekbinden is eigenlijk niet al leen een vak apart, maar ook een kunstuiting. De kunst van het ontwerpen. "Ik breng de mensen kleurgevoel bij. Ze moeten niet alles van toeval laten afhangen. Ik werk er naar toe om werk te maken voor een tentoonstelling. Natuurlijk moet niet van elk boek een kunstwerk worden ge maakt. Als de boekbinder een behoorlijk niveau bereikt, kan het best in een galerie. Als ik zie wat ze daar soms te bieden heb ben. Het probleem is natuurlijk dat de boeken niet verkocht wor den, de galeriehouders hebben dan geen afzetgebied". Eens per jaar staan de deuren van het 'werk- en opleidingscentrum' open voor bezoekers. "Op 'Kop penmaandag', dat is de eerste maandag na drie koningen in ja nuari. Voor de grafische wereld is koppenmaandag een feestdag. De leerling van de boekbinderij mocht vroeger op koppenmaan dag de klanten af om nieuwjaar te wensen. De fooi die ze kregen gingen ze verdrinken. Een feest dag". Voor volgend jaar betekent het dat op tien januari de familie Wil lems een demonstratie en ten toonstelling geeft. "Zet de datum rustig alvast in de krant. De men sen knippen het uit en onthou den het. We hebben het al mee gemaakt dat de mensen er niet in konden". De Zwitser H. Peller maakt op 'koppendag' komend jaar zijn opwachting in Wassenaar. Peller is de Zwitserse Willems. "Hij is ook zo'n idealist, we voelen el kaar aan. In Zwitserland is ook een boekbinderschool, met de zelfde opzet als die wij hebben. Daar is nu ook een restaurateur- school voor boeken geopend. Dat is ook een echt' beroep". Boekbinderij 'Het Ambachthuis' waar je ook nog terecht kan om één boek in te binden. "Ik moet een aantal Staphorsterbijbels in binden zoals vroeger", en dat be tekent voor Willems veel beslag op de bijbel en de bijbel een stuk dikker maken. In de 'nieuwe' bij bel die ingebonden is, bestaat het achterste gedeelte uit lege witte pagina's. "Ze moeten nu eenmaal zo dik zijn". LEIDERDORP - De Leiderdorpse brug gaat hoogst waarschijnlijk morgen weer open. Het verkeer dat twee weken heeft moeten omrijden, of via de rijksweg of met het pontje, zal dan weer ge bruik kunnen maken van de brug. De brug over de Rijn is met een extra busbaan verbreed. De officiële planning was dat de brug aanstaande zondag openge steld zou worden. Met de 'afwer king' van de brug is al begonnen en een woordvoerder verklaarde vanochtend dat als het allemaal mee zou zitten, de brug zelfs van daag nog open zou kunnen. "Maar dan moet er wel overge werkt worden". De hoeveelheid borden en afzettingsmateriaal zal misschien aan het begin van de ze avond, maar anders morgen overdag weggehaald worden. WARMOND - Een inwoner uit Den Haag probeerde gisteren gesto len aandelen in te wisselen bij een ABN bank in Den Haag. Het personeel van de bank consta teerde dat deze aandelen afkom stig waren van een diefstal en waarschuwde de politie. De aandelen en nog wat andere spullen werden in februari gesto len uit een woning in de Beatrix - laan in Warmond. In samenwer king met de politie Vooschoten en de recherche in Den Haag is de man aangehouden. Een nader onderzoek volgt. Het gedeelte van de Hoge Rijndijk vanaf rijksweg 4 naar de katholieke kerk. Hier moet een busbaan komen. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude gaat akkoord met een vnjliggende busbaan op het traject rijksweg 4-Hoge Rijndyk richting Rooms Katholieke kerk. De bezwaren van omwonenden zijn alle min of meer opgelost. De gemeenteraad zal aanstaande donderdag zijn fiat aan de bus baan moeten geven. De busbaan valt in het kader van het "Experimenteer project Leidse Baan". Daarmee wordt beoogd dat de bus op bepaalde weggedeelten een vrije baan krijgt, zodat de bus sneller het trgject kan afleggen. Voor Zoe terwoude beteknde dit een bus baan vanaf de viaduct rijksweg vier tot aan de halte by de kerk op de Hoge Rijndyk. Voordat de gemeente haar goedkeuring hier aan gaf, besloot zy voor de direct omwonenden een hoorzitting te houden. Ondanks de hoorzitting in februari vorig jaar, dienden een aantal be woners bezwaarschriften in. Op 9 februari van dit jaar werd we derom een informatie-avond georganiseerd. Zowel de indie ners van de bezwaarschriften als rijkswaterstaat, waren deze avond aanwezig. Het belangrijk ste discussiepunt bleek de veilig heid voor kinderen en bejaarden op dit gedeelte van de Hoge Rijn dijk. Het verzoek om over de totale leng te van de busbaan op Zoeter- wouds grondgebied een hek werk op de stoep te plaatsen, is onlangs door rijkswaterstaat ge honoreerd. De gemeente ziet dan ook nu geen redenen meer om de vergunning voor de busbaan te weigeren. Volgens de gemeente is aan de geuite bezwaren vol doende tegemoet gekomen. DEN HAAG, ZOETERWOUDE - Officier van justitie mr. Dek heeft gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden ge vangenisstraf geëist tegen twee Haagse glazenwassers. Het duo wordt ervan verdacht een Rotter damse bende te hebben getipt voor de overval op een geldloper van supermarkt de Lijnbaan in Zoeterwoude begin dit jaar. Bij de overval werd bijna 25.000 gulden buitgemaakt. De twee tipgevers maakten deel uit van een bende die onder andere in Zuid-Holland, Utrecht en Noord- Brabant op rooftocht ging. Zes van hen zijn eerder tot forse ge vangenisstraffen veroordeeld. Een tipgever uit Papendrecht die verantwoordelijk was voor twee overvallen rond Rotterdam hoor de gisteren tweëenhalf jaar tegen zich eisen. Om de bende te pak ken en de zaak rond te krijgen heeft een aantal rechercheurs honderden overuren moeten ma ken. Omdat deze overuren in het kader van de bezuinigingen niet meer worden uitbetaald zijn de i omgezet in vrije tijd. Officier van justitie mr. Dek zei gis teren onder meer dat als de twee Haagse tipgevers er niet zouden zijn geweest er ook geen overval in Zoeterwoude zou zijn ge weest. Hy noemde het gedrag de twee "een zeer ernstige VRIJDAG Morswijk, Topaaslaan 19: gehandicap- tensoos, 10-15 uur. tel. 02522-14797. Leiderdorp - Sjelter, rommelmarkt, 10 Leiden. Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66: film Le juge fayard van Yves Boisset, 20 en 22.15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden groep Red Zebra, 21.00 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden, Caecilia- straat 18: film "Een vrouw als Eva", 20 NVSH-trefcentrum, Rapenburg 48: open soos, 22 uur. Voorschoten. Lindehoeve swingavond. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: jongerencafé tot onge veer 20 jaar, 22 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia straat 67, 14-17 ii Voorschoten. Lindehoeve discoavond, 21 uur. Leiderdorp. Informatiemarkt en brade rie, Santhorst, 10 uur. Sjelter, korfballen en viswedstrijd, 9 ZONDAG Leiden. Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18: sociëteit "De Roze Salon", 14-18 uur. Voorschoten. Sporthal Vliethorst: start Delftlandtoer en Veluwetochten, fiets tochten, 8.30 uur. Zoeterwoude. Terrein v.v. Meerburg: start Rijnstreek Molenwandel toch ten, 9-14 uur. Wassenaar. Kerkconcert Dorpskerk, 19 MAANDAG Leiden. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan: bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Voorschoten. Dorpskerk: orgel-beiaard- i 24 li Wijk I - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi en Merenwijk: zaterdag 08.00 uur tot zondag 08.00 uur S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel 122268; spreekuur volgens afspraak Zondag 0.8.00 uur tot 24.00 uur: idem. Wijk II - Binnenstad-zuid, Tuinstad wijk, Professorenwijk, de Waard: zater dag 08.00 uur tot zondag 08.00 uur W. da Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 uur en 17 ui Zondag 08.00 uur tot 24.00 uur: idem. Wijk III - Morskwartier, Haagwegkwar tier, Zuid-West: zaterdag 08.00 zondag 08.00 uur H.J.H.R. Prince, Von dellaan 58, tel. 761754; spreekuur vol gens afspraak. Zondag 08.00 uur to 24.00 uur: W. Schellekens, Paganini- straat 24, teL 764035; spreekuur volgens afspraak. De praktijk van de artsen Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Verhage en Zwijnen burg wordt zaterdag waargenomen door M.J.H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur van 11.00 tot 11.30 in het gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Zondag neemt waar: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834; spreekuur van 11.00 tot 11.30 in het gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. LEIDERDORP - Zaterdag M.B. Lands meer, Drakestein 2, Leiderdorp, tel. 413913. Zondag F.O.A.M. Kemme, Gro- tiuslaan 12, Leiderdorp, tel. 893139. Spreekuur zaterdag en zondag van 12.30 tot 13.00 uur, Florijn 10, Leiderdorp, tel. 891000. OEGSTGEEST - Van zaterdag 10.00 tot maandag 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, Oegstgeest, tel. 153747. VOORSCHOTEN - Zaterdag B. Scho tanus, Leidseweg 305, Voorschoten, tel. 071-766462. Zondag F. Koopmans, Sir WinSton Churchilllaan ,teL 6352. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 20 augustus tot 27 augustus «<ui V.C «uoiuc waargenomen door de Voorschotense zaak waar een nassende straf aPotheek. Leidseweg 66, Voorschoten, zaaK, waar een passende siral tel 2525. Boehm„ in,,,,,,, ia voor moet komen tel. 2525; Boehmer, Florijn 19, Leider- dorp, tel. 894440 en Beker, Lijtweg 4, Hy zei verder over de twee Haagse Oegstgeest, tel. 155482. glazenwassers. "Dat ze by hun werk niet alleen glazen wassen, maar ook door de ramen heen tihtritn a rt^itm kijken of er wat te halen valt en dierenartsen dergelijke tips doorspelen". Uit- leiden - Voor de praktijk spraak over twee weken. WARMOND - Op de Kloosterwei, een woonerf in Warmond raak ten een bromfietser en een auto met elkaar in botsing. De brom fietser, een 18-jarig meisje uit Warmond, liep daarbij enkele kneuzingen op. De automobiliste, een bewoonster van de Kloosterwei, wilde net in haar auto wegrijden, toen de bromfietser kwam aanrijden. Ze hadden elkaar niet opgemerkt, waardoor het meisje tegen de motorkap klapte. ling, Helder en Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Van der Wouw en Vest- jens: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. OEGSTGEEST - R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. VOORSCHOTEN - C. Westgeest, Leid seweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door J.D. Pels, v.d. Valk Bouman- weg 21, Leiderdorp, tel. 896896. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabpzorging na 19 30 uur); zaterdag van iling te voldoen Bij automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiale Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Ad|unct - hoofdredacteur Per post 307.30 Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogeveen W C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cfün>. tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2