Vernietigende slag Amerika Wat is hier te doen? Kamphues in staking... Hinault krijgt boete Shell helpt SuUivans ontluisterd in honkbalweek 'Oudjes' in goede doen Nader onderzoek naar dood zij spaneoureur Broers Van der Blom beiden naar Hong Kong DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 Leidenaar weigert te trainen bij Telstar LEIDEN - Ton Kamphues is sinds afgelopen zaterdag in staking bij Telstar. De 29-jarige Leidenaar weigert te trainen en te voetbal len omdat de Velsense semiprof- club niet heeft voldaan aan "de verplichtingen" jegens hem. Dat betekent in dit geval dat Telstar zijn contract niet wilde ontbin den vooruitlopend op de arbitra gezaak tegen Dé Stoop. Die zaak dient aanstaande donder dag en is door Telstar aangespan nen omdat de club geen 40.000 gulden wil en kan betalen aan de vroegere voorzitter en geldschie ter van het failliete FC Amster dam als koopsom voor Kam phues. Bij de overgang van die voetballer van Amsterdam naar Velsen (destijds op huurbasis) liet Stoop vorig jaar contractueel opnemen dat 80.000 gulden zou moeten worden overgemaakt in dien Kamphues bij zou tekenen. Kamphues ondertekende onlangs een nieuwe verbintenis voor één jaar op voorwaarde dat Telstar de zaak zou rondmaken met Stoop, die in elk geval de helft van "zijn geld" opeiste. Inmid dels echter meende het finan cieel bedreigde Telstar een lek te hebben ontdekt in het contract met Stoop. Reden voor de club om Kamphues te vertellen dat een arbitragezaak zou worden aangespannen, die vorige week donderdag zou dienen. Navraag in Zeist leerde Kamphues echter dat Telstar die zaak nog niet had aangevraagd. "Dat schijnt inmiddels wel te zijn gebeurd", aldus Kamphues (de zaak dient donderdag), maar de voetballer voelt zich toch "zwaar in de maling genomen". "Want tot vorige week zaterdag kon ik nog bij Excelsior terecht, van daar dat ik er alle belang bij had voor die tijd de uitslag van de zaak te weten. Daarom heb ik ook direct om ontbinding van mijn contract gevraagd toen ik hoorde dat die zaak helemaal niet had gespeeld. Telstar wüde dat niet en nu is Excelsior inmid dels voorzien omdat Ton Blan ker aangetrokken is. Dus loop ik de kans dat ik straks niks meer heb. Wint Telstar, dan is er niks aan de hand, dan begin ik vrijdag weer. Verliest de club dan zit ik, terwijl ik alleen getekend heb op voorwaarde dat zij de zaak rond zouden maken met Stoop. Zo lang ik niet weet waar in aan toe ben, weiger ik in elk geval te trai nen en te voetballen". Door de actie van Kamphues is de selectie van Telstar uitgedund tot slechts 12 spelers. Eerder haakten Wetzel en Theo van Seg- gelen af, terwijl Paul van der Blom, die zou worden aangetrok ken, gisteravond alsnog besloot tot een voetbalavontuur in Hong Kong (zie elders op deze pagina). PARIJS (ANP) - Bernard Hinault heeft een boete van duizend Zwitserse francs (1.300 gulden) alsmede een voorwaardelijke schorsing van een maand opge legd gekregen aangezien hij na afloop van een crite rium in Callac heeft geweigerd zich aan de doping controle te onderwerpen. De Franse wielerbond heeft Bernard Hinault en nog vier andere weige raars - Jean-René Bernaudeau, Bernard Vallet, Pa trick Clerc en Pierre le Bigault - conform de regle menten van de UCI behandeld alsof ze positief zou den hebben gereageerd op een dopingtest. De wielerbond van Frankrijk stelde zich streng op. De bond wilde met de grote namen bij het kleine crite rium van Callac kennelijk voorbeelden stellen. De laatste jaren werden de dopingcontroles bij de meeste sportwedstrijden steeds verricht door amb tenaren van het ministerie voor jeugd en sport. De manier, waarop die controle plaats vond, verschilde steeds. Dat zinde de renners niet. Tijdens de laatste Dauphiné Libéré kwam het weer tot een incident De controle werd eenvoudig geboycot door de Fransen, omdat zij vonden dat de aanwij zing van de opgeroepen renners niet volgens de re gels van de UCI gebeurde. De Franse bond en de UCI stonden daar buiten. Zij waren alleen verant woordelijk voor de controles bij klassieke wedstrij den als Parijs-Roubaix en de Ronde van Frankrijk. Voor het overige was de dopingcontrole in handen van het ministerie oftewel de wet. Het ministerie wist niet goed raad met de gebeurtenissen en gaf alle controles terug aan de Franse wielerbond. Volwassenen De bond stelde onmiddellijk een daad. Bg het tweede criterium na de Ronde van Frankrijk werden vijf renners opgeroepen voor de medische controle. Er was in geen jaren bij criteriums gecontroleerd. Hi nault c.s. weigerden en werden promt gestraft. Te gen de zin van André Chalmel, hun collega, de voor zitter van hun vakbond. Chalmel zei na de "affaire van Callac": "de bond moet eens leren de profren ners als volwassenen te beschouwen. Bij de 24 uur van Le Mans hebben ambtenaren van het ministerie ook geprobeerd een dopingcontrole uit te voeren Er was geen controle en niemand heeft er ook nog maar iets van gehoord". Bernard Hinault dreigde met de weigering het wereldkampioenschap te nj- den. De tweede profronde van Kampen is g"i steravond gewonnen door Adn van der Poel. De eerste reserve voor het wereldkampioenschap versloeg na 102 ki lometer Henk Lubberding in de eindsprint. Het tweetal ontsnapte vijf kilometer voor het einde uit een kopgroep van vgf, die na 65 kilometer was weg gereden van het peloton. Saronni leidt Duitse ronde MÜNCHEN (ANP) - De Italiaan Giuseppe Saronni (foto) heeft gisteren dor een overwinning in de eerste etappe de leiding genomen in de ronde van West-Duitsland. De eerste rit. over 182,5 kilometer in en rond Mün- chen, eindigde in een massaspint. Dooreen vergoeding van twintig secon den nam Saronni de gele trui over van de Belg Ludo Peeters, van de ploeg Post, die zondag de proloog gewonnen had. Voor Saronni. die in deze ronde het wereldkampioenschap in Goodwood voorbereidt, betekende dit de 23e overwinning van het seizoen. Hij heeft verreweg de meeste zeges van alle profs. HAARLEM (ANP) Het nationale team van de Verenigde Staten heeft zich opgeworpen als de voornaamste kans hebber voor de eindoverwinning in de twaalfde Haar lemse honkbalweek. Door een triomf met 13-1 in zeven innings op De Sullivans heeft de ploeg van coach Tom Petroff bewezen over het beste team te beschikken, dat ooit in Nederland speelde. Door de desastreuze neder laag werd Sullivans uitgeschakeld voor de finale. Geen moment kon de ploeg van Bob Sullivan een greep doen naar de overwinning. Op alle fronten, maar vooral in aanval lend opzicht, bleek de nationale formatie superieur. Liefst vijf werpers werden door Sullivan naar de heuvel gestuurd om de tomeloze aanvalskracht van de tegenstander af te remmen. Vernietigend Hopeloos Ze stonden echter voor een hopelo ze opdracht. Toen de noodlottige zevende innings inging, was de score 4-1 in het voordeel van de nationale ploeg. Niets wees erop wat er toen ging gebeuren. Een enthousiaste menigte in het Pim Mulierstadion (7000 toeschou wers) kreeg veel te zien. In een hoog tempo werden de Sullivan- werpers onder vuur genomen. Nadat de kruitdamp was opge trokken waren veertien spelers in het slagperk geweest. Zij lie ten tien honkslagen los, waarbij twee homeruns, in totaal goed voor negen punten. Het scorebord wees toen 13-1 aan en Bob Sullivan wist dat zijn grootspraak vernietigend was beantwoord. Niet zijn team had de hekken te dicht bij gevonden, maar zijn landgenoten van de na tionale ploeg. Twintig honksla gen in slechts zeven innings, het was en vernederende gang naar de kleedkamer voor Bob Sulli van. In de snelste wedstrijd tot nu toe, slechts tweeeneenhalf uur, heeft Missisippi de kans op een finale plaats gegrepen en Tokio met 3-1 verslagen. Het was geen duel tot de verbeelding sprak, ondanks dat er slechts één fout werd ge constateerd. Er kwamen gister middag twee steriele teams, die het honkbal efficient, maar wei nig geïnspireerd speelden. De Amerikaanse studenten hanteer den het slaghout iets productie ver dan hun Japanse opponen ten (6 tegen 4, waaronder een ho merun van Brad Winkler), het geen de overwinning verklaarde. LEIDEN - De oude mannen doen het nog goed in het Leidse B-ten nis. Tijdens het toernooi van de Leidse Hout won de oudst deel nemende B-speler. Har Meyer, van Hans Ekker. In deze partij bleek, dat Meyers belangrijkste wapen, de forehand, weer terug is: 6-4. 6-4. Een andere oudge diende. Jaap Temminck. terug na arm blessure, maakte Thijs Steensma gek met zijn top-spin forehands. 6-0, 6-2. Arnold van der Ca pellen, ook met meer één van de jongsten, had het tegen youngster Marcel Gerritsen één set knap lastig: 4-6, 6-3, 6-3. Van der Capellen speelt nu tegen Brooshooft, die Luike Tjebbes met 6-3,6-0 aan de kant zette. De ze partij is belangrijk voor kwali- fikatie voor het Match-Masters- toernooi. Joost van Leeuwen klopte Waldo Jansen: 6-3, 6-2. In de damesenkel B leverde Mar- got van Overloop een goede pres tatie door Ingrid Voskuil met 6-4, 6-4 te verslaan Petra Velzel had het in de partij tegen Ellen de Groot moeilijker met zichzelf dan met haar opponente. Ellen de Groot buitte dit kundig uit en won met 6-1,6-4. De ongetwijfeld langste partij van de dag was die tussen Leontien Poots en Ellen Ge res se. De kersverse B-speel ster, Leontien Poots. werkte tweemaal een uitzichtloze ach terstand weg - 2-5 in de tweede set en 1-4 in de derde set - en overleefde in de tweede reeks zelfs een matchpoint Haar op vastheid gebaseerde spelletje bracht haar uiteindelijk toch de overwinning: 4-6, 7-5, 7-5. In het herenenkel C kwam Lode- wgk Kallenberg, genezen van een bij het voetballen opgelopen knie-blessure, weer in actie. Hij won met 6-1. 6-2 van Dirk van lterson. De als eerste geplaatste Mark Mellema won met dezelfde cijfers van Leidse-Hout speler Enk-Jan Schunnga. Mattie Kan tebeen en Ton Crépin bereikten de volgende ronde door zeges op respectievelijk Pim Koemans en Frans de Weger. In het damesen kelspel C stelde Anneke van Overloop, op Roomburg nog hal ve finaliste. teleur tegen Eveline Krul: 6-4,2-6,6-4. In hetzelfde on derdeel klopte de bevallige Si- mone den Hollander Leidse Hout speelster Esther van Zuu- ren met 7-6,6-3 en versloeg Hetty Bosch, Ans Vink in twee long sets 7-5, 7-6. ADVERTENTIE IMATRA (ANP) - De interna tionale motorsportfederatie (FIM) gaat een onderzoek in stellen naar de dood van de Schotse zijspancoureur Jock Taylor op het circuit van Ima- tra. Taylor kwam zondag tij dens de zijspanrace om de grote prijs van Finland om het leven, toen zijn machine op de door regen overspoelde baan van het gevaarlijke stra- tencircuit slipte en een tele graafpaal raakte. De paal stond aan de binnenkant van de baan en was niet met stro balen beveiligd. De FIM heeft een commissie ingesteld, die moet onderzoe ken of Taylors dood werkelijk werd veroorzaakt door de aanraking met de te legraafpaal. In Finland wordt aangenomen, dat de twee ronden na het ongeval op de zelfde plek uit de baan gevlo gen Fin Niinivaara ook schuld treft. Niinivaara reed op de groep helpers rond de in hun span vastzittende Tay lor en bakkenist Johansson Volgens de officiële berichten raakten door die manoeuvre vier hulpverleners gewond. Niinivaara en zijn bakkenist Bienek beweerden op de plaats van het ongeluk geen gele vlaggen (ten teken van gevaar) te hebben waargeno men. De FIM-onderzoeks- commissie moet uitvinden of Niinivaara's machine ook Taylor geraakt heeft en of de Fin in werkelijkheid de vlag- signalen heeft genegeerd. De 28-jarige Taylor stierf vol gens officiële mededelingen zondagavond om 19.30 uur in het ziekenhuis van Lappeen- ranta door inwendige bloe dingen. De Schot, wereld kampioen in 1980, was vele jaren als rijders vertegen woordiger in de FIM actief. Taylor, steevast deelnemer aan de TT-races op het ge vaarlijke stratencircuit van het eiland Man, maakte zich in Imatra sterk voor het rij den van de race op het glad geworden traject, waarip zelfs een spoorwegovergang is opgenomen. Als woord voerder van de zijspanpiloten eiste Taylor van de organisa toren, dat de wedstrijd door gang vond. Wereldkampioen Rolf Biland verzocht namens een minderheid om de race af te gelasten. Bilands verzoek kreeg geen gehoor.... Steeds meer mensen tanken bij Shell. Want daar hebben ze altijd lage prijzen. Op bijna al onze Shell Zelf Tank Stations, ook langs de snelweg, betaalt u nu niet meer dan f 1,67 voor normale benzine en f 1,726 voor super. Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder En voor dat geld tank je nog bij Shell ook! LEIDEN - De broers Van der Blom voetballen in het nieuwe seizoen beiden in Hong Kong. Eén dezer dagen reist middenvelder Paul linkerspits Marcel achterna die veertien dagen geleden al ver trok. De 21-jarige Leidse twee ling, in de vorige jaargang ver trokken bij Feyenoord, gaat spe len bij de vereniging Morning Star. Aanvankelijk was de bedoeling dat Marcel van der Blom onder con tract zou komen bij South China, door welke club hij was uitgeno digd voor een aantal testwed strijden. Hij kwam in Hong Kong echter zo goed voor de dag dat ook andere clubs interesse toon den. Zijn keus viel uiteindelijk op Morning Star, dat via hem gis teren ook zijn broer benaderde Ongezien deed die club ook Paul van der Blom een uiterst lucra tieve aanbieding "Marcel heeft het daar zo goed gedaan, dat tk geen tcstwedstrijden meer hoef te spelen". De Leidenaar. mon deling al rond met Telstar (hij zou de verbintenis zaterdag avond defintief ondertekenen, maar dat werd uitgesteld tot gu teravond). hoefde er niet lang over te denken en koos voor de attractieve aanbieding uit Hong Kong. Hg vertrekt vrijdag of vol gende week dinsdag. "Het salaris heeft de doorslag gege ven". bekent hg eerlijk 'Bg Tel star zou ik het goed hebben ge kregen en ik heb er ook moeite mee gehad die club af te zeggen op het laatste moment, maar ik kon dit niet laten lopen Bg Mor ning Star kan ik voor éen seizoen krggen wat ik hier in twee, dne jaar niet kan verdienen". C 'rf7

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9