Lubbers hekelt CDA-kamerlid LAAGSTe- PRIJS GARANT/C 599.- 587.- Ex-notaris verdacht van meineed Meeste bezwaren tegen Stopera zijn afgewezen Jongetje (10) vermoedelijk gedood Geloofwaardigheid partij ondermijnd 'Veiligheid joden nooit helemaal te garanderen' Huizen zelf bouwen groot succes in Rotterdam Den Uyl kritiseert koers CDA-D'66 nu ZANUSSI nu nu 49.98 ■d» - nu 299.- DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 PURMEREND (ANP) - Na een tip van een binnenschipper heeft de politie van Purmerend gisteren in de Purmerringvaart het stoffe lijk overschot gevonden van de tien-jarige Peter Oort uit deze plaats. De politie vermoedt dat het hier om een misdrijf gaat De jongen werd al sinds zondag avond vermist. Hij was samen met zijn ouders op bezoek ge gaan bij een oom. Rond negen uur was het bedtijd voor hem en werd hij naar huis gestuurd, een wandeling van ongeveer tien mi nuten. Toen zijn ouders even na middernacht thuiskwamen trof fen zij hun zoon niet in bed. Na een korte zoekactie werd de poli tie ingeschakeld. Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse ex-notaris me vrouw Jos S.S. zal vermoede lijk worden vervolgd wegens meineed. Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, Mr. J. de Bruin, gisteren gezegd tij dens de behandeling van een strafzaak tegen twee vroege re personeelsleden van de ex- notaris. Dit tweetal, een 32-jarige boek houder en een 39-jarige colle ga stond terecht op verden king van verduistering, vals heid in geschrifte en belastin gontduiking. Hun vroegere werkgeefster trad daarbij op als getuige deéharge. De verklaring die mevrouw S. S. tijdens de zitting aflegde. was volgens de officier zoda nig in strijd met eerdere ver klaringen bij de politie, dat hy aan de waarheid hiervan ernstig twyfelde. Om het ze- kerevoor het onzekere te ne men', liet hy een proces-ver baal opmaken van haar ver klaring. Later, wanneer een van de belangrijkste betrok kenen in deze ook is gehoord, zal hij beslissen of de mei needprocedure wordt voort gezet. Die belangrijke man in deze zaak is een Wassenaarse pro jectontwikkelaar. Deze zit momenteel nog vast in Enge land, maar verwacht wordt dat hij binnen enkele weken aan Nederland word*»« uitgeleverd. Hij zal hier dan terecht moeten staan voor zijn aandeel in dc miljoenen- zwendel. waarvoor de ex-no taris inmiddels tot ruim drie jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. In de zaak rond de twee ex-per soneelsleden van het notaris kantoor zal de man als getui ge worden gehoord. De grote vraag daarbij is of hij wel of niet een schuld van 220.000 gulden die de twee verdach ten tegenover mevrouw S.S. hadden, heeft overgenomen. Volgens de verdachten en me vrouw S.S. ging de Wasse naarder die zelf een enorme schuld van ongeveer 6 mil joen gulden had tegenover de notaris, er in 1980 mee ak koord om alle schulden van anderen aan de notaris over te nemen en te betalen. Hij zou namelijk veel geld ont vangen en daarmee mevrouw S.S. dan kunnen betalen. Als dit verhaal klopt dan gaan de twee verdachten en hun getuige vrijuit Beweert de Wassenaarder echter van de ze "overeenkomst" niets af te weten dan zal bewezen moe ten worden dat de twee man nen valsheid in geschrifte pleegden door hun schuld over te boeken op naam van de projectontwikkelaar. In afwachting van diens verkla ring is de zaak voorlopig aan gehouden. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractievoorzitter Lubbers heeft zijn kritiek op collega-kamer lid Scholten vanmorgen vercherpt. Volgens de fractievoorzitter heeft Scholten met zijn verzet tegen een coalitie die plaatsing van kernraketten niet uitsluit, de geloofwaardig heid van het CDA-standpunt over deze kwestie ondermijnd. Scholten heeft volgens Lubbers de indruk gewekt, dat de oud-loya listen in de fractie zich onder alle omstandigheden verzetten tegen de kernwapens. Dit schaadt de geloofwaardigheid van de partij, die door onderhandelingen over wapenbeheersing de plaatsing wil voorkomen. Alleen als plaat sing niet helemaal wordt uitge sloten kunnen dergelijke onder handelingen succes hebben, al dus Lubbers. In zijn reactie van vorige week, leek het alsof Lubbers het onmo gelijk wilde maken dat indivi duele kamerleden afwijkende stemgedrag zouden vertonen bij belangrijke onderwerpen. Die woorden van vorige week heeft Lubbers vandaag wat afgezwakt. Volgens de fractievoorzitter mag het niet meer gebeuren dat een aantal fractieleden blijvend hun steun aan een nieuw optredend kabinet waaraan het CDA deel neemt, onthouden. Over de vraag of het CDA een regering wel of niet steunt, moet de CDA- fractie unaniem zijn, aldus Lub bers. Wat volgens Lubbers wel mogelijk blijft, is het maken van een voor behoud op onderdelen van het beleid van het nieuw aan te tre den kabinet, bijvoorbeeld op het punt van de kernbewapening. Bellen over en voor het hart HAARLEM (GPD) - De Neder- landse Hartstichting beproeft in Haarlem en omgeving voor mensen die inlichtingen wen sen over hart- en vaatziekten een hulp- en informatietele foon. De proefperiode van dit project zal enkele maanden duren, dit om te zien of er be langstelling bestaat voor een dergelijke service. Slaagt het experiment, dan wordt de service uitgebreid tot heel Nederland. De medewerkers van de infor matietelefoon zullen niet kunnen ingaan op de strikt medisch-technische kant, het behandelen van hartklach ten. Wel verstrekken zij alge mene inlichtingen over hart en vaatziekten en wat daarbij om de hoek kan komen kij ken. Zoals de sociale zeker heid (ziektewet of wao) en het gebruik van medicijnen. De telefonische informatie dienst van de Hartstichting is niet alleen bestemd voor mensen die zelf» met hartklachten rondlopen. Ook familieleden en kennissen van patiënten kunnen daar - desgewenst anoniem - met hun vragen terecht. Lubbers Lubbers heeft gisteren steun ge kregen van premier en CD A-lijst trekker Van Agt. Deze vindt dat de fractie na de verkiezingen geen zogenoemd loyalisme meer mag vertonen en dat een minder heid in de fractie zich bij een meerderheid moet aansluiten. Anders moeten de leden met een afwijkende mening maar in een éénmansfractie gaan zitten, dan kunnen zij doen wat zij willen, meent de CDA-voorman. De toelichting van Lubbers stemt overeen met de kritiek die bin nen de partij was losgebroken. Deze kritiek benadrukte dat het voor CD A-kamerleden mogelijk moet blijven om op onderdelen Landbouwtoeslag WIR afgeschaft DEN HAAG (ANP) - Investerin gen in gebouwen en installaties, die voor meer dan de helft wor den gebruikt voor het uitoefenen van een landbouwbedrijf, zullen met ingang van 17 augustus niet meer in aanmerking komen voor de bijzondere regionale toeslag en de ruimtelijke ordeningstoe slag in de WIR (Wet op de Inves teringsrekening). Minister Terlouw (economische za ken) heeft hierover een wetsont werp ingediend bij de Tweede Kamer, aldus een woordvoerder van zijn ministerie. Het toeslagensysteem wordt afge schaft omdat dit de concurren tieverhoudingen in de landbouw verstoort. In het totale land bouwbeleid wordt met de regio nale ligging namelijk geen reke ning gehouden, aldus het minis terie. Verkrachting DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H.R.G. Feber, heeft gisteren twee jaar gevange nisstraf geëist tegen een 26-jange Hagenaar wegens verkrachting van zijn ex-vriendin op 29 de cember vorig jaar. Enkele maan den geleden veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot de zelfde straf. De man was hierte gen in beroep gegaan. De Hagenaar was samen met een vriend op bezoek gegaan bij het meisje om een oude schuld te vereffenen. van het beleid afwykend te stem- Eerste-Kamerlid De Gaay Fortman sr. zei gisteren voor de radio dat hij zich niet kon voorstellen hoe een meerderheid een minder heid tot een bepaald stemgedrag zou kunnen dwingen. „Een der gelijke eenheid zou gekunsteld zijn", zei hy. Aan de andere kant vindt de senator dat iemand af stand moet doen van zijn kamer zetel als na een uiterste verdedi ging het standpunt van dat ka merlid het niet heeft gehaald. Ruimte Een van de loyalisten, die in 1977 met grote tegenzin het kabinet- Van Agt I van CDA en WD aan vaardden, is Beinema. Volgens hem heeft een kamerlid altijd de ruimte die door het verkiezings programma wordt geboden. Bo vendien bestaat de mogelijkheid van het indienen van bezwaren tegen het programma en tegen een regeringsverklaring, waar door de bewegingsvrijheid wordt vergroot. „Lubbers en Van Agt kennen die feitelijkhe den en kunnen er niets aan ver anderen", zegt hij. Het CDA-kamerlid De Kwaadste- niet heeft „geen bewondering" voor de uitspraken van Lubbers en Van Agt, omdat hij ze voorba rig vindt. De hele kwestie speelt in de praktijk, wanneer de ka merleden het eens moeten wor den over een formulering. Daar bij ontstaan marges waarbinnen kamerleden zich kunnen bewe gen, meent hij. „Bovendien kan ik me niet voorstellen dat een Nederlands kamerlid niet in vrij heid zijn stem kan uitbrengen", aldus De Kwaadsteniet EDE (ANP) - Vijftig soldaten van een tn West-Duitsland gelegerde Britse divisie hebben gisteren op de Ginkelse heide bij Ede een medisch opvangcentrum voor getoonde frontsoldaten opgezet om te laten zien hoe dat in oorlogstijd toegaat. De Britten brachten ook een bezoek aan de slagvelden uit de Tweede Wereldoorlog rond Arnhem AMSTERDAM (ANP) - De veiligheid van joden in Amsterdam kan nooit helemaal worden gegarandeerd. Zelfs wanneer er driemaal zoveel poli tie zou zyn. is het nog onmogelyk de tien synagogen en drie joodse scholen doorlopend te bewaken Dit heeft burgemeester Polak van Amsterdam gisteravond gezegd tijdens een radio-uitzending van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenoot schap. Burgemeester Polak reageerde in die uitzending op de recente aanslag op een joods restaurant in Parys. Volgens Polak is de veiligheid van joden in de hoofdstad voor een groot deel afhankelijk van een aantal voorwaarden Allereerst moet de politie waakzaam, voorbereid en uitgerust zyn om zo snel mogelyk te kunnen optreden. Voor zover mogelyk moet er extra bewaking en surveillance rondom joodse gebouwen zyn, vooral tydens feestbijeenkomsten Verder zou er volgens hem een verscherpte activiteit van de inlichtingendienst moe ten zijn. Er dient voorts goed overleg te zyn tussen politie en joodse instellingen. "Maar bovenal is die veiligheid een zaak die niet alleen de joodse gemeen te en de politie aangaat, maar iedere Amsterdammer". ROTTERDAM (ANP) - Het eerste Rotterdamse zelfbouwproject. waarby woningzoekenden hun eigen woning kunnen bouwen, is zo n succes dat de gemeente nog eens zes van dergelyke projecten in ontwikkeling heeft genomen. De zes nieuwe projecten omvat ten 180 woningen. Dit is gisteren door dc gemeente meegedeeld. Het betreft bungalows van het type patio, die door de doe-het-zc lvers volgens een vaststaand ontwerp in ongeveer vyf maanden moe ten worden gebouwd. Die zelf bouwers kunnen, als ze dat wil len. een beroep doen op vakkun dige hulp. De gemeente doet het heiwerk en legt de funderingen en bekommert zich ook om za ken als elektra, water en verwar ming Het aantal ingeschrevenen voor het eerste project in dc Rotter damse wyk Zevenkamp was vol gens de Rotterdamse dienst ruimtleyke ordening en stads vernieuwing vele malen groter dan de 28 woningen die volgens het plan gebouwd konden wor den Voor het tweede project (36 wonin gen in de wyk Beverwaard), dat vrijdag van start gaat, zyn nog woningen beschikbaar De ge meente heeft aan dit project aan vankelijk weinig ruchtbaarheid willen geven, omdat een te grote toeloop van belangstellenden werd gevreesd, van wie velen dan teleurgesteld hadden moe ten worden. Besloten is daarom AMSTERDAM (ANP) - De meeste bezwaren tegen de bouw van het stadhuis/muziektheater Stopera op het Waterlooplein in Amster dam zowel de formele als de in houdelijke, zijn volgens een gis teren verschenen Koninklijke Besluit ongegrond verklaard. De bezwaarschriften zijn in juni en juli van het vorig jaar ingediend door verschillende organisaties en particulieren. Het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, dat voor het Koninklijk Besluit ver antwoordelijk is, heeft gisteren meegedeeld dat alle procudures die voortvloeien uit de Wet op Ruimtelyke Ordening, bij de tot standkoming van het bestem ming "Waterlooplein en omge ving" door het gemeentebestuur van Amsterdam voldoende in acht zijn genomen. Ook de meeste materiële bezwaren konden in de ogen van de Raad van State geen genade vinden. In het KB wordt er onder meer op gewezen dat de schaarse grond in de hoofdstedelijke binnenstad een optimale benutting van de ruimte vereist evenals een afwe ging van het meest doelmatige gebruik daarvan. Dat betekent volgens het KB dat behalve met een versterking van de woon functie ook rekening wordt ge houden met de gemengde func tie die een binnenstad heeft. Er zijn ook geen financiële dan wel verkeerskundige belemmerin gen, die de bouw van de Stopera onmogelyk maken. Het ministe rie wijst erop dat er met het ryk een afspraak is gemaakt voor een vaste bijdrage van 230 miljoen gulden voor de Stopera. Die is volgens het KB architectonisch en stedebouwkundig goed in te passen in de omgeving met het Waterlooplein. B en W van Amsterdam hebben gisteren meegedeeld "met enige vreugde" geconstateerd te heb ben dat dc gemeente op basis van een wettelijke goedkeuring van het bestemmingsplan door kan gaan met de bouw van het stadhuis/muziektheater op het Waterlooplein. Naar verwachting zal het stadhuis/ muziektheater nu op de voorge nomen datum in gebruik kunnen worden genomen, zo zeggen zy. Dat is 1985/86 voor het theaterge deelte en 1986 voor het stadhuis. wikkeling te i De zclfbouwwoningen zijn be doeld voor dc lagerc-inkomens- groepen. Ze worden gebouwd op erfj>achtgrond en vallen onder de prcmie-koop-A-rcgeling. De goedkoopste uitvoering kost 87 000 gulden. Schietpartij ROTTERDAM (ANP) - Een 25-je- rige uit Iran afkomstige man is gistermiddag ernstig gewond by een schietpartij in de Veelust- straat in Rotterdam. Er werden dne kogels afgevuurd De man werd in de buikstreek getroffen en overgebracht naar het Dtjk- zigtziekenhuis De dader van de aanslag bleek een 41-jarige tot Nederlander genaturaliseerde Iranees. DEN BOSCH (GPD) - PvdA- lijsttrekker Joop den Uyl vreest dat CDA en D'66 op het ogenblik „de grote ont koppeling van lonen en uit keringen voorbereiden". Bij de start van de verkiezings campagne gisteravond in Den Bosch zei hij met span ning te wachten op een ont kenning door Van Agt of Ter louw. Volgens Den Uyl bereidt het in terim-kabinet voor 1983 een verlaging van de uitkeringen ten opzichte van de lonen voor. De grote verworven heid van een gelijk bestaans minimum voor werkenden en niet-werkenden wordt daarmee aangetast, aldus de PvdA-leider. „Dat is mede de inzet op 8 september", zei hy. „Wie dit doet, maakt van werklozen en arbeidsonge schikten tweederangs bur gers". De PvdA wil weer regeren na 8 september, aldus de lijsttrek ker. Ze wil dan offers vragen, maar alleen als daarmee an deren aan werk kunnen wor den geholpen. Den Uyl beschuldigde CDA- leider Van Agt ervan een blokkade tegen samenwer king met de PvdA op te wer pen. De eis van Van Agt, dat PvdA-ministers bij voorbaat regeringsverantwoordelijk heid zouden moeten aanvaar den voor een eventueel meer derheidsbesluit voor plaat sing van kruisraketten, noemde hij politiek one thisch. „Je mag iemand niet vragen verantwoordelijkheid te nemen voor wat hij ten diepste verwerpt", aldus Den UyL De progressieve partyen moe ten hun krachten vóór en ty dens de formatie na de ver kiezingen van 8 september bundelen om zo het initiatief voor de vorming van een nieuwe regering te kunnen nemen. Daarmee moet de dreiging dat de rechtse partij en hun politiek van plaatsing van raketten en sociale af braak doorvoeren, worden voorkomen. Met deze oproep aan de PvdA, PPR en PSP gaf lysttrekster Ina Brouwer van de CPN gis teren het startschot voor de verkiezingscampagne van haar party. De manifestatie van de communistische par ty Nederland werd gehouden op de ADM-werf te Amster dam. DS'70 houdt de armen wyd open voor de kiezers die by de laatste verkiezingen thuis zijn gebleven. Met hun steun hoopt de partij van voorman Ruud Nyhof terug te keren ui de arena van de Nederlandse politiek, waaruit DS'70 na de kamerverkiezingen in 1981 verdween. Lijsttrekker Nyhof startte zyn verkiezingscampagne voor de aanslaande Tweede-Ka merverkiezingen gisteravond in Purmerend. Het aantal aanwezigen was gelijk aan het lystnummer van DS'70: 17. Ruud Nyhof liet weten dat zijn party, die in het dynamische midden opereert, met name een goed alternatief kan bete kenen voor de voormalige D'66- en PvdA-stemmers. De Evangelische Volkspartij (EVP) is uitgegroeid tot een volwaardig alternatief voor het CDA. Door stemmen van de linkervleugel ven het CDA weg te trekken kan een kabi net van CDA en WD worden voorkomen. Voorzitter Wim Herstel ven de EVP wet dit gisteren by de start van de De EVP werd een jeer opgencht door de fusie van de Evangelische Progressie ve Volksparty en grote delen ven de kritische CDA-werk- groep NBBA. By de kamer verkiezingen van 1981 be haalde de EVP net niet ge noeg stemmen om in de Tweede Kamer te komen. 10 programma s. 1 jaar garantie WASAUTOMAAT Cat pnjs ECN-prijs Af: inruil 899.- 699.- 100.- (0.8 kWh/24 KOELER Cat. pnjs 899.- ECN-pn,s 687.- Af: inruil 100.- HO 6144E KOFFIEZETTER Cat prijs 82.- ECN-pr,,. 59.95 Af: ènruM 10.- 1000 WATT Duits topmerk met snoereutomaat en elektron, ziagk/echtreg. STOFZUIGER Cet.pnis 445. ECN-pri|s Af: inruil

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7