iHBsi 1 Demonstratie m Polen gebroken 1397.- 698-- 995- 199. i vipi SSL VS-plan voor kernoorlog "Vertrek PLO uiterlijk zaterdag" 199. 129.- 199.- 99- Geweer joodse aanslag Parijs in bos gevonden Met waterkanonnen en rookbommen <1WÊ VS: geen wapens meer voor Taiwan Ierse procureur neemt ontslag Buitenlanders verdacht van moord op ondernemer Buitenland DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 r* y" 7 1 I I W rï.' Amerikanen willen overwinning zeker stellen Brezjnjev en Jaruzelski gisteren tijdens hun ontmoeting in Moskou. LOS ANGELES (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft een strategisch plan voltooid dat de VS in staat moet stellen een kernoorlog tegen de Sowjetunie te winnen. Dat heeft het blad "Los Angeles Times" onthuld. Volgens de krant gaat het plan er van uit dat een kernoorlog kan worden gewonnen. Het plan is opgesteld in opdracht van het Witte Huis en moet nog door de president worden goedgekeurd. Volgens een regeringsfunctiona ris wordt in het plan gesproken van een langdurige kernoorlog die wel zes maanden kan voort duren. Overigens heeft de Amerikaanse minister van defensie vorige week in een vraaggesprek met de New York Times ook gesproken over een plan voor een langduri ge kernoorlog. Volgens de Los Angeles Times is voor uitvoering van het plan 18 miljard dollar nodig voor de op bouw van een communicatiesys teem dat kan blijven functione ren tijdens een lange kernoorlog. De krant zegt verder dat de op dracht van het Witte Huis deel uitmaakt van een zeer geheim document dat afgelopen herfst werd opgesteld ter vervanging van het presidentiele directief nummer 59, dat tijdens de rege ring Carter werd goedgekeurd. Volgens de Los Angeles Times gaat het strategisch document van Reagan verder dan dat van Carter, omdat nu expliciet het doel van een overwinning in een langdurige kernoorlog wordt uit gesproken. In het plan kan een kernoorlog over een periode van enkele maanden worden uitgevochten met selectieve aanvallen op hoofdzakelijk militaire doelen. PARIJS (DPA/AFP) - De Franse politie heeft een auto matisch geweer gevonden dat vorige week bij de over val op een joods restaurant in Parijs is gebruikt. Bij de overval werden zes mensen gedood en 22 gewond. Het bijna nieuwe wapen, een Poolse "WZ-63", zat in een plastic zak en was vrijdag al door tuiniers gevonden in het Bois de Boulogne. Het wa pen, dat in het westen uiterst zelden voorkomt, heeft een korte loop en was geladen. Drie magazijnen en ongeveer 30 patronen zaten ook in de plastic zak. De politie heeft vingerafdruk ken kunnen nemen en leidt uit de vondst af dat minstens één van de daders Parijs niet meteen na de aanslag heeft verlaten. De Franse minister van binnen landse zaken, Gaston Deffer- re, had kort na de aanslag de splintergroepering Abou Ni- dal van de PLO als vermoe delijke dader genoemd. Een jaar geleden werd bij een aan slag op een synagoge in We nen en in juni bij de aanslag op de Israëlische ambassa deur in Londen hetzelfde ty pe automatisch geweer ge bruikt. WARSCHAU/GDANSK (Reuter/AFP) - Met waterkanonnen en rookbommen heeft de anti-oproerpolitie gisteravond in Warschau een demonstratie op het Victorieplein uit eengejaagd. Onder het roepen van "gestapo, gestapo" vluchtten ongeveer 2000 mensen die zich na vijven hadden verzameld rond het bloemenkruis het grote plein af. In Gdansk kwam de politie even in actie tegen jongeren. De demonstranten rond het bloe menkruis dat ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden kar dinaal Wyszynski op het Victo rieplein ligt en symbool van het verzet tegen de noodtoestand is geworden zongen religieuze en nationalistische liederen. Ook werden leuzen voor het verbo den vakverbond Solidariteit en de geïnterneerde leider Lech Wa lesa gescandeerd. De politie die ook traangas gebruikte was mas saal op de been. Een groep pel grims die net terug was uit Czes- tochowa werd de toegang tot het plein ontzegd. De vluchtende de monstranten schreeuwden "weg met de junta" en "solidariteit, so lidariteit". Massale aanwezigheid van politie in de Poolse havenstad Gdansk moest gisteren voorkomen dat demonstraties werden gehouden ter herdenking van het begin van de zomerstakingen op de Lenin- werf, twee jaar geleden. Op de enkele botsing tussen jongeren en politie na, bleef het rustig in de stad. De Poolse leider Jaruzelski sprak gisteren enkele uren met zijn Sowjet-collega Brezjnjev in diens vakantieverblijf op de Zicht op nieuw kabinet Italië ROME (AP) - De Italiaanse presi dent Pertini heeft gisteren ge zegd dat'demissionair premier Spadolini op korte termijn een nieuwe regeringscoalitie zal heb ben gevormd van de vijf partijen die deel uitmaakten van het vori ge kabinet. Pertini hervatte gisteren zijn vakantie in de Dolomieten die hij door de politieke crisis had moe ten onderbreken. "Ik laat de si tuatie geheel aan Spadolini over en vertrouw erop dat hij in de vorming van een nieuwe rege ring zal slagen", aldus het 85-jari- ge socialistische staatshoofd. De 14 maanden oude coalitierege ring van de republikein Spadoli ni viel op 7 augustus omdat de socialisten hun steun aan de coa litie introkken. Zij konden zich niet verenigen met een aantal be lastingvoorstellen en "beschul digden hun christendemocrati sche coalitiegenoten ervan de be zuinigingsplannen van het kabi net te saboteren. Krim. Hier ontmoet Brezjnjev jaarlijks de leiders van de Oost- europese bondgenoten. Het ge sprek werd bijgewoond door mi nister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko en politburolid Konstantin Tsjernenko van Sow- jet-zijde en politburolid Jozef Czyrek van Poolse zijde. Over het besprokene werd officieel meegedeeld dat Moskou waar mogelijk Polen zou helpen de crisis te boven te komen. Jaru zelski verklaarde dat de onder grondse contra-revolutionaire krachten verhinderen dat de cri sis werd bezworen. Jaruzelski bespeurde op de Krim weliswaar enige positieve veran deringen als gevolg van de noodtoestand, maar elementen geïnspireerd door het buiten land, de Verenigde Staten voor op, verhinderden snelle verbete ring van de situatie. Brezjnjev en Jaruzelski samen veroordeelden volgens het Sowjet-persbureau Tass de economische sancties te gen Polen. Jaruzelski verklaarde dat de Poolse maatschappij zich niet liet misleiden door de "leu gens" dat de Sowjet-Unie zich zou bemoeien met binnenlandse aangelegenheden in Poien. "De bemoeienis van de Sowjet-Unie betekent een gestage stroom grondstoffen, andere materialen en onderdelen, kredieten en or ders die een aanzienlijk deel van de Poolse produktiecapaciteit werk verschaffen". De Sowjet-Unie toonde zich in het verleden voorstander van een harde lijn tegen protestacties in Polen. Deze lijn werd gisteren weergespiegeld in ferme com mentaren in de Poolse pers. De legerkrant "Zolnierz Wolnosci" beloofde dat "oproerkraaiers" hard zouden worden aangepakt. Het regeringsblad "Rzeczpospo- lita" verklaarde dat demonstra ties tegen de regering ingingen tegen de ideën en wensen die ten grondslag lagen aan de arbeids onrust in 1980. De rust in de Poolse hoofdstad leek na achten weer te keren. De politie stationeerde zich met een twintigtal voertuigen op het plein en ruimde evenals vrijdag avond het bloemenkruis met de foto's kransen en vlaggen op. Een enkeling werd nog op het plein toegelaten. In groepen van ongeveer acht poli- tiebusjes werden demonstranten nagezeten. Op het moment dat de politie ingreep was er een aan zienlijk aantal toeristen op het plein. Ze vluchtten naar hun bus sen en bekeken met betraande ogen het spektakel. Een Palestijnse strijder met geweer achter het raam 1 anti-oorlog poster. i zijn huis, met op de gevel van zijn woning BEIROET/JERUZALEM/WAS- HINGTON/CAÏROReuter/AFP/U Na twee maanden van comple xe onderhandelingen lijkt er de ze week een eind te komen aan de aanwezigheid van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in de Libanese hoofdstad Beiroet. De Libanese premier, Shafiq Al-Wazzan, zei gisteren na een gesprek met de speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, dat hij verwachtte dat het plan van Habib "eind deze week, op zijn laatst" uitgevoerd zou wor den. In Jeruzalem zeiden functionaris sen van het ministerie van bui tenlandse zaken dat het enige ob stakel voor het bereiken van een akkoord de Israëlische eis was dat de PLO een gevangen geno men Israëlische piloot uitlevert en de lichamen van negen omge komen soldaten aan Israël over handigt. Premier Wazzan zei dat zijn kabi net morgen bijeenkomt om de laatste details van het evacuatie plan te bespreken. De regering zal dan ook een officieel verzoek richten aan de Verenigde Staten, Italië en Frankrijk om troepen te sturen als onderdeel van de mul tinationale troepenmacht die de aftocht van de Palestijnse com mando's zal begeleiden. De resultaten van een opinie-on- 'dfeMBfck die gisteren in Israël werden gepubliceerd, maken duidelijk dat meer dan tweeder de van het Israëlische publiek er niet van overtuigd is dat de oor log in Libanon het probleem van de Palestijnse guerrillastrijders heeft opgelost. Bij een represen tatieve steekproef onder 1.194 Is raëliërs zei 20 procent dat ze ge loofden dat het guerrillapro bleem was opgelost door de oor log, 76 procent meende dat het niet was opgelost en vier procent had geen mening. De Israëlische eerste-minister, Me- nachem Begin, probeerde de grote verdeeldheid in zijn rege ring te verminderen door de scherp gekritiseerde minister van defensie, Ariel Sharon, die vorige week zonder voorafgaan de toestemming van de premier zware bombardementen op West-Beiroet hervatte, te prijzen als een "goede minister van de fensie" die zijn volste vertrou wen geniet. In het westelijk deel van Beiroet, dat door de tien weken durende strijd zwaar gehavend is, waren er gisteren voor het eerst teke nen dat het leven zijn normale gang weer neemt. Het elfde be stand werd ook op de vierde achtereenvolgende dag nage leefd. Wel voerde de Israëlische luchtmacht verkenningsvluch ten boven Beiroet uit. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, beschuldigde Israël er giste ren van de akkoorden van Camp David "van hun inhoud te willen ontdoen" en hij vroeg een duide lijke definitie van de betekenis van zelfbestuur voor de Palestij- nen. De onderminister voor bui tenlandse zaken van Egypte, Bu- tros Ghali, voegde er aan toe dat de onderhandelingen over Pale stijnse autonomie "bevroren zpl- len blijven totdat Israël al zijn troepen uit Libanon terugtrekt". De besprekingen over het Pale stijnse vraagstuk tussen Israël en Egypte begonnen drie jaar gele den, maar werden al voor de oor log in Libanon opgeschort, om dat Egypte weigerde in Jeruza lem te onderhandelen. De vertegenwoordiger van de Ara bische Liga heeft in de Algeme ne Vergadering van de VN aan gedrongen op een internationaal tribunaal onder auspiciën van de volkerenorganisatie. Het zou zich naar het voorbeeld van de processen in Neurenberg na de tweede wereldoorlog moeten be zighouden met "Israëls oorlogs misdaden" in Libanon. Patrick Connolly, gisteren bij aankomst op Heathrow, Londen, vanwaar een regeringsvliegtuig hem naar Ierland bracht. DUBLIN (UPI) - De Ierse procu reur-generaal, Patrick Connolly, heeft gisteren ontslag genomen. In een regeringsverklaring stond dat premier Haughey met spijt het ontslag van de procureur-ge neraal heeft aanvaard, omschre ven als "een vriendelijk en mee levend man van de allergrootste integriteit en een eminent en zeer gewaardeerd lid van de ba lie". Als opvolger voor Connolly wordt John Murray genoemd, die uit de Fianna Fail-partij van premier Haughey komt. De verklaring werd verstrekt na een gesprek tussen premier Haughey en de procureur-gene raal. De laatste was van vakantie in de VS teruggeroepen in ver band met een veel opzien baren de zaak over twee moorden. De politie arresteerde zaterdag Mal colm MacArthur in de flat van Connolly in Dublin. MacArthur zou twee moorden op zijn gewe ten hebben. De arrestatie en de verklaring van MacArthur dat hij in de flat woonde, bracht premier Haug hey in een moeilijk parket. Con nolly geldt als de hoogste rechts kundige adviseur van de Ierse re gering en als een persoonlijke vriend van de premier. Na zijn te rugkeer gisteravond sprak hij een uur met premier Haughey in diens huis, waarna zijn ontslag werd bekendgemaakt. De 55-jarige Connolly heeft laten weten dat zijn betrokkenheid bij de zaak geheel van onschuldige aard is. In een schriftelijke ver klaring stond dat MacArthur, al jaren een kennis van hem, op 4 augustus hem thuis had opge zocht en gezegd dat hij voor za ken in Dublin was. Connolly bood hem onderdak aan. "Ik had toen geen flauw vermoeden dat de politie hem zocht voor de mis drijven waarvan hij nu in staat van beschuldiging is gesteld", al dus Connolly. WASHINGTON (UPI/AFP) - De Verenigde Staten en China zijn het eens geworden over de voor genomen Amerikaanse wapen- verkopen aan Taiwan. Ze zullen in de loop van vandaag (13.00 uur Ned. tijd) beide gelijktijdig een verklaring uitgeven, waarin de geleidelijke opheffing van de Amerikaanse leveranties aan Taiwan wordt aangekondigd, al dus hebben regeringsfunctiona rissen in Washington vandaag in Washington meegedeeld. Wanneer de VS hun wapenver koop aan Taiwan definitief zul len staken, is niet bekend. China wilde een einde aan de leveran ties maar president Reagan maakte daar bezwaar tegen, al dus de functionarissen. De Ame rikaanse regering dringt er aan dat het nieuwe beleid niet houdt dat Washington zijn han den van Taiwan aftrekt. Binnen enkele dagen zal dan ook de co- produktie van 52 gevechtsvlieg tuigen van het type F-5e in de ko mende tweeëneenhalf jaar be kend worden gemaakt. President Reagan heeft zich altijd sterk gemaakt voor handhaving van de wapenleveranties aan Tai wan hangende het verschil van mening daarover met China. De tekst van de verwachte verkla ring zou in zeer nauw overleg zijn opgesteld nadat China dreig de zijn diplomatieke banden met de VS te degraderen tenzij de wapenverkopen geleidelijk zou den worden beëindigd. De VS hebben een overeenkomst met Taiwan en zullen daar niet van afwijken en wapens blijven verkopen aan het land, zo heeft Reagan Peking onlangs opnieuw verzekerd, aldus een recent be richt uit Taiwan dat hoge Chine se functionarissen citeerde. Volgens de functionarissen zeggen de VS in de verklaring dat "ze niet streven naar een beleid op lange termijn wat de wapenver koop aan Taiwan betreft". Zo lang de huidige leveranties door gaan zullen ze kwalitatief en qua omvang niet die van de afgelo pen jaren overtreffen. De VS zul len een geleidelijke verminde ring van de verkopen beloven die uiteindelijk zal leiden tot een "definitieve oplossing" van de controverse tussen Washington en Peking. "Volgens de functio narissen zal China van zijn kant de toezegging doen dat het zal blijven streven naar een vreedza me hereniging met Taiwan". BONN (AFP) - Tegen vier buitenlanders in de Bondsrepubliek zijn ar restatiebevelen uitgevaardigd in verband met de ontvoering van de industrieel Wilhelm Brassel, wiens lijk zaterdag is gevonden bij Bonn. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Drie Turken zijn al gearres teerd. De vierde verdachte is een Pakistaan. Zij worden beschuldigd van ontvoering in combinatie met afpersing. De politie vermoedt dat meer personen betrokken zijn geweest bij de ontvoering van de 62-jarige Brassel die in de ochtend van 5 augustus verdween tussen zijn woonplaats Bad Honnef, ten zuiden van Bonn, en de conservenfabriek waarvan hij directeur was. Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 IfDrQDCDCfi IAADCMA 4> Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 MlCDBCIlO 0UHHIlOlfln Tel. 01720-92900 I Leiden: Breestraat 143 Tel. 071-125873 A NU ACCU/LICHTNET PORTABLE 31 CM TV NU 1 2V/220V 50 AKAI TOPMODEL NU IN PRIJS VERLAAGD ZOLANG DE VOORRAAD STREKT VHS VS 5 14 16 voorkeuzezenders snelzoeksysteem tiptoetsbediening beeld-voor-beeld 37 programma-instellingen Cat prijs VIDEORECORDER 3649 NU NU Dolby Deck. 2 motoren. Cat. prijs 1998- NU RT-IOOH CASS.DECK Elektronisch gestuurde DC Dolby. LED-meters. metal-bias NU /IRISTOIMEV TB 3500 STEREO ELEKTRO- GRAMM0F00N BOXEN Cat prijs 265.- NU ^National RC 65 DIGITALE AM/FM KLOK 1 RADIO Cat.prijs 149.- DURACELL Alkaline batterijen. Hoge prestaties, lage parijs' lang mee1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6